1806. Donderdag 4 October» Hl», No, 233. 44e Jaargang. Van week tot week. TIK Vlissingen straat 30. mg IËNSÏ Teleph ooii nummer Birmeaiandsshe Metten, DAG van spreken ion" aan te VLIg. de advertentie t,8 betreffende ieden bij baas ergeteekenden "ormatiën 0 betrok- zich tot baas timmerlieden, NBURG. 239. opmerkzaam Aohter tie enf in voor. sten, twee geslepen prezen zonder e partij Wol- Ive ver bene- e aandacht op et suooea door 66 ddelburg t.y. Of 5.50f 7.55® O* 1158.— 5.50§ 6.55* Remise. J s Zeil markt. Badhuis. 5f 6.25f 8.40* 5* Si.2.45* 6.55§ 7.50* Of. an tot de Re» arkt. huis. 6.—, 6.20, 7.—, 10.20, 10.40, .30, 1.05,1.30*, .30, 4.50, 5.20, 9.10. vm. 6,10, 6.30, 0, 10.10, 10.30, 12.10, 12.45, -3.40, 4,10, 4 .40 7.25, 8.—, 8.80, Zondags nit RN. 7 6.17 9.27 SAO 9,20 8 6.28 9,08 6 6,16 8.56 9 6.09 8.49 0 6.— 8.10 1 5.41 8.24 8 5.38 8.18 7 6.47 9,27 0 6.— 8.40 3 5.48 8.28 5 5.45 8.25 5.40 8.20 5 5,35 8.15 SCBELÖE. 3,23 g) en 6,10 (o 3,50 g) en 6, 40 en 4,45 en 6,10 o) f) het vertrek van Neuzen vm. 8,30 jrssele en Neuzen orasele en Neuzen in 16 April tof VLISSIMSCIE COURANT. Prijs per drie maanden 1,8®, ferae© pes pok 1.50» Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- .ADVEETENTIËN: van 1-4 regels ƒ0.40. Voor eiken rege: ineer ÏO cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelföe advertentie wordt de prijs slechts fioeemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Yarschflnt dagelflks, uitgezonderd op Zou- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Het is zoo aangenaam, nu en dan het gewone politieke menu eens eenigo afwisseling te zien ondergaan, dat wij met zekere voorliefde de debatten heb ben gevolgd van de Duitaohe socialis ten, te Mannheim in congres vergaderd. De aard en toon der discussiën zijn jooala men ze van deze altijd min of meer scherpe lieden gewoon is. Ge matigdheid is hun tot op zekere hoogte vreemd, wat moet worden toegeschreven aan het feit, dat zij hunne eenigszins hoogdravende denkbeelden zoo zelden tot werkelijkheid zien geraken. Trou wens, ze zijn daarvoor ook zoo weinig vatbaar I Zooveel is zeker, dat het con gres seer druk bezocht werd, dat er veel gesproken werd en ver veel theoriën zijn verkondigd, en dat, ziehier dan tenminste eenig resultaat, van eenheid in de partij minder dan ook sprake was en de meer- ierheid langzamerhand afzakt in de richting van het practische, het aan vaarden van en het rekening houden met het bestaande. Men kan dat, van niet-aoeiaiistisch standpunt, natuurlijk toejuichen maar de minderheid riet zeer goed in, dat men op die wjjze ilotte toch moet ophouden te varen ia het zog der sociaal-democratie, om terecht te komen in een democratie, slechts gewoon vrijzinnig is. Yan- waarschijnljjk de heftigheid bij de iebatten en de harde noten die men onderling te kraken geeft. Met de algemeens werkstaking is het vrij gek geloopen. Reeds op het te Jena is die zaak ter sprake en daar werd nog beslist dat werkstaking in gevallen van uiter- (ten nood geoorloofd was maar op dat der vakvereenigingen 'te Keulen werd gladweg afgekeurd. Dat zat erg in de maag maar nu heeft men maar een verklaring afgelegd dat de wkvereenigingen alleen zulke werk- itakingen bedoelden, die de oogmerken anarchisten dienden en het congres daarmee eens was. Of men de lui op die wijze zand in de oogen zal strooien, staat nog te bezien. Sjt sft Het rijke en zeer begeerlijke Cuba dan nu feitelijk onder curateele ge- wtst. De heer Taffc heeft gedaan waarom hij gekomen was. Nugelooyen Wij zeer gaarne dat het eiland van die Mrateele niet slechter zal worden maar de Amerikanen weer heen sullen joau als vrede, rust en vertrouwen zijn teruggekeerd, die verzekering is ons Wat machtig. De troepen stonden te Het was Klaus Brinkman, die de aan zichzelven had geslagen. schuld gevoelend aan den van zijn vader, al was die voor wereld een geheim gebleven, bekend hot noodlottige van zijn kortstondig dijk, door het eeregericht der offi cieren schuldig bevonden, aangegrepen 'eor afschuw voor zichzelf, had bij in "whoop een einde gemaakt aan zijn 6ugde- en vredeloos leven. Op dienzelfden voormiddag zag men '°°r het eerst sedert langen tijd weer groep mensohen op het door loof balkon van het huis der familie namelijk twee jonge Uhla Newport gereed om ingescheept te wor den en alles was blijkbaar te voren gereed. Nu ia er voor het optreden van Amerika wel een soort van rechtsgrond te bedenken. Bij de slechting der repu bliek Cuba is een bepaling gemaakt, waarop de tegenwoordige interventie steunt, maar toch zal het nog moeten blijken of de regeeriDg van president Roosevelt zich niet in een wespennest gestoken heeft. Een groote partij in Amerika is volstrekt niet met de histo rie ingenomen, en de Cubanen zelf zijn zoo onhandelbaar en lastig, dat zjj hun vroegere bevrjjders handen vol werks zullen geven, als zij bespeuren waar het heen moet. Het einde zal toch wel wezen een gedwongene toetreding tot de Yereenigde Staten, maar met dat al kan er zoowel voor als na dien tijd nog hsel wat gebeuren. Wij zijn het natuurlijk geheel eens met de meening van hen die op het Duitsehe socialistencongres verklaarden dat het maatschappelijk vraagstuk niet door geweldpleging kan worden opge lost. Omgekeerd zouden wij meenen dat men een revolutie niet keert door mid delen zooals thans in Rusland worden aangewend. In den loop der eeuwen zijn reeds vele jammeren over Polen uitgestort, maar wat nu te Warschau plaats heeft, schijnt, den tijd in aan merking genomen, toch wei het toppunt te wezen. Opnieuw ligt de schoons hoofdstad, van het land dat eens al zijn hoop op den grooten Napoleon geves- tigd had, aan handen en voeten door den Russischen overweldiger gebonden terneer. Er zijn zoovele goedgezinden, die liefst maar niets met de omwente ling en het geweld te doen zouden wil len hebben maar zelfs deze vreedzame lieden worden gedwongen om de revo- Iutionnairen te bespieden en te ver raden. Wanneer er bij een huiszoeking iets gevonden wordt wat men verdacht gelieft te noemen, worden alle bewo ners van het huis en zelfs de buren gevangen genomen. Men schrijft aan Alva de woorden toe „De geuzen heb ben den beeldenstorm gemaakt de roomschen hebben het niet beletdus moeten ze allen naar de galg.® Onge veer op dezelfde manier redeneert de overheid te Warschau. Die niet belet dat er iets wordt gedaan wat niet goed is, die is zelf schuldig. Of men 't heeft kunnen beletten wordt niet gevraagd, 't Wordt echter, zooals te verwachten was, een algemeen „sauve qui peut" en vooral de welgestelden zijn het, die vluchten, hu.n geld in het buitenland KSEat5^W5Sie nenofficieren, Robert en Otto, twee dames in het zwart, Efeneisca Brinkman, aan den arm van haar beminde, en Polda. Zij keken nieuwsgierig naar de fabriek, waar sedert den verkoopdag de grootste stilte had gebeereoht. Heden vertoonde er zich weer leven de kooper moest er dus zijn intrek genomen hebben. Onze oude heer Joost 1 Hoe komt gij daarbinnen I riep Fransje, bemer kende, hoe zich zijn grijs hoofd achter heen en wear bewoog, terwijl hij geen blik voor haar scheen over te hebben. Polda trad, het hoofd schuddend, weer in huis om naar de Werkzaamheden te zien, want de oude heer Yon Schim- melpfennig had laten vragen of hij moeht komen ontbijten. De raadsheer had baar ook bericht dat hij tegen don middag even zou aankomen en dan broer en zuster thuis hoopte te vinden. Zoo waren allen dan in opgewekte stemming, want van den zelfmoord van den oudsten broeder, die men na de begrafenis niet brengende. Generaal Kaulbars, -die ver schrikkelijke gouverneur van Odessa, verklaart openlijk dat de leden van de Zwarte Sotnie de beste kinderen van den Czaar zijn en dat de regeering ze in hoage eere houdt! Zulke.',ui, die elk uur van den dag aanranden en vooral joden en studenten doodslaan waar zij ze vinden kunnen, zjjn volgens den generaal zeer nuttig en men mag ze in hun bekoorlijk werk niet hinderen 't Gaat nu vrijwel zooals in Frank rijk tijdens de revolutie. De bandieten spelen overal baas en plunderen op groote schaal. Niets is meer veilig of heilig en Rusland gaat voort zich zelf vaneen te rjjten. Aan het herstellen der orde wordt nu sqq hard „gewerkt®, omdat, volgens de jongste lezing, alweer tegen Kerst mis een nieuwe Doema zou worden verkozen. Als dat op de „orde® wach ten moet, is zeker Kerstmis 1906 niet bedoeld. Terwijl de Turken hunne krijgstoe rustingen op de grenzen van Bulgarije ijverig voortzetten en de Bulgaren in niets voor ban onder doen, is de ge schiedenis van Kreta een nieuwe phase ingetreden. Na een verblijf van acht jaren is gouverneur George dan toch wezenlijk vertrokken, ofschoon men 't hem met geweld wilde beletten. De mogendheden hielden zich kranig, dat moet gezegd worden, en Lun vertegen woordigers ontvingen den prins te Athene als een vorst, 't Is misschien wel geweest uit vreugde dat men hem kwijt was want indien hij regelrecht op annexatie had aangestuurd, dan zou hij nog moeite genoeg hebben kunnen veroorzaken. Ondanks het Turksche protest is de nieuwe gouverneur in zijn post beves tigd en de Engelschen, die in deze zaak expeditiedienst verrichten, zullen den opvolger brengen waar zij den voor ganger vandaan haalden. Wel moge het den mogendheden bekomen Da onderzsesehe bost. Thans zijn door den minister van marine de gelden aangevraagd voor de aanschaffing der onderzeesche boot voor de Nederlandsche marine. Daartoe is een wetsontwerp ingediend tot verhooging der begrooting van Marine voor 1906 met een bedrag van f 437,000. Hiervan is f 430,000 voor den over eengekomen prijs van de boot en f 7000 voor de kosten van onderricht aan de aan te wijzen bemanning, nadat de boot zal worden getrokken uit de bestaande meer gezien had, was hun nog niets bekend. Mijnheer Yon Schimnaelpfennig ver scheen dan ook daarop met vriendelijk gelaat. Fransje het eerst begroetend, galant hare band kussend en zijn vrouw verontschuldigend, die weer aan haar migraine leed. Terwijl hij de kleine hand van het meisje in de zijne hield, legde hij die van zijn neef met zekere plechtigheid in de hare. Je kunt je sabel behouden, zooals ik reeds zei, Otto Je oude Waldmüller blijft ik heb hem een beproefd land bouwkundige ter zijde gesteldjou persoonlijk stel ik een ander ter zijde, van wie ik mij overtuigd houd, dat zjj een spaarzame huishoudster zal zijn. Het ontbijt was juist afgeloopen, tosn do voogd verscheen en mijnheer Yon Schimmelpfennig begroette, alsof zij elkaar reeds gezien haddenen toen deze hem zeide, dat iets gewichtigs hem hierheen gevoerd had, verzocht de voogd hem mede aan te hooren, wat hij korpsen der zeemacht en samengesteld, voor zooveel mogelijk, uit personen die zich daartoe vrijwillig aanmelden. Allen zullen moeten voldoen aan de strengste eischen van fysieke geschikt heid, terwijl zoowel voor officieren als voor de overige bemanning bepaalde leeftijdsgrenzen zullen worden gesteld. De bemanning voor een onderzeesche boot, als thans aangebouwd door de maatschappij „De Schelde" te Ylissingen, wordt gerekend te moeten bestaan uit 1 officier-commandant, 1 machinist, 2 eleetriciens (sergeant monteurs), 1 ser geant torpedomaker, 1 sergeant torpe- dist, 1 korporaal-stoker of stoker le kl. (bekwaam werkman), en 1 mindere schepeling (matroos-torpedist). Het ligt in het voornemen van den minister om soodra mogelijk een dub bele bootsbemanning van den onderzee- sshen dienst te doen opleiden, terwjjl bij het aantal officieren voor dien dienst op 3 a 4 wenseht te brengen. Wat de financieels positie van het personeel, bestemd voor den onderzee- dienst betreft, zal de minister te zjjDer tijd een voorstel aan H. M. de Konin gin doen. Hemsning dar Arminwet? De minister van binnenlandsche za ken heeft, volgens het „Vad.®, aan de besturen van eenige liefdadigs instel lingen enkele vragen ter beantwoording toegezonden, met het oog op de wijzi ging in de Armenwet. Middenstsadsbsnd. Gisteren werd te Utrecht een vergade ring van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Yereenigingen van den Handeldrij yenden en Industri- eeien Middenstand gehouden, onder voorzitterschap van den heer J. 8. Meuwsen. Het referendum, uitgeschreven inge volge het besluit van het congres te Leeuwarden in zake den door den mi nister van waterstaat voorgestelden postalen ehèque- en girodienst, had tot uitslag, dat zich 80 stemmen vóór verklaarden en 32 tegen. In de middagzitting werd door het dagelij ksch Bestuur o. a. voorgesteld om een commissie te benoemen, met opdracht de tentoonstelling van den handeldrij venden en industrieelen mid denstand, in 1908 te A.msterdam te houden, voor te bereiden, Bilderdijkfaest. In tegenwoordigheid van vele genoodig- den is gisteren door het lid van het hulde-comité, den heer Süerck, in het gemeentelijk museum te Amsterdam, de uitgebreide Bilderdijk-tenfcoonstelling geopend met een toespraak, waarin hij Bilderdijk schetste als taaireus, een beoefenaar van 30 talen en gansch niet onervaren in de schilderkunst. Spr. hoopte, dat deze tentoonstelling waar deering voor den grooten vaderlander zou wekken en hechtte een krans om het geboetseerde borstbeeld. had mede te deelen. Mijnheer Klaus Brinkman, aldus wendde hij zich tot allen, deponeerde gisteren bij mij als notaris een schrijven dat ik hedenmiddag ter kennis van zijne bloedverwanten mo6t brengen. Hij haalde nu een dik couvert uit den zak en las met luider stem Daar ik genoeg van het leven hob en dit morgen bij zonsopgang zal zijn afgeloopen, laat ik aan mijn broeder en zuster uit het tweede huwelijk van mijn overleden vader, Robert en Fransje, als eenige rechtmatige erfgenamen achter le mijn aandeel in de fabriek N. Claudius 2e door mij ais algemeen gevolmachtigde van mijn vader aan dezelfde firma Claudius verkochte fa briek John Brinkman Co., met huizen en stukken grond, waarvan ik onder deze firma de eenige bezitter ben ge bleven, luidens eveneens notariëel ge sloten verdrag. De oude fabriek zal door mijn vroegeren eersten boekhouder, Christoffel Joost, volgens de hem sehrif- Visitatis rsizigarsbagaga. Naar aanleiding van het in December 1905 door den Nationalen Bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland aan den minister van financiën gedaan ver zoek, om vereenvoudiging van de voor schriften betreffende de aangifte en visitatie van reizigers bagage, heeft de minister medegedeeld, dat hij gaarne nader wil overwegen, of er, zonder de deur voor fraude open te zotten, iets kan worden gedaan om tegemoet te komen aan bezwaren, die aan de visi tatie van bagage bij een druk reizigers verkeer zijn verbonden Een bereids ingesteld onderzoek om trent de formaliteiten, waaraan reizigers bij hun aankomst in de Y. S. van Amerika zijn onderworpen (waarover de Bond had gesproken), heeft den mi nister echter aangetoond, dat invoering van het daar gevolgde stelsel hier te lande niet in het belang van het rei zend publiek zou zjjn. Bij het koloniaal Werfdepot zijn in de maand September voor het O.-I. leger aangenomen 62 personen,onder wie 21 voor 2 jaren gedetacheerd wordende miliciens en 1 onderofficier idem voor 4 jaren, benevens 7 vreemdelingen. Voor West-Indië namen 3 personen dienst. Naar Oost-Indië vertrok slechts één detachement, ter sterkte van 2 offi cieren, 5 onderofficieren en 25 minde ren afzonderlijk 5 officieren en 2 on derofficieren, Uit West-Indië keerden 2 militairen terug om den dienst met paspoort te veriaten. Met de stoomschepen der Rotterdam» sche Lloyd zijn in het afgeloopen kwartaal 125 mindere militairen van uit Indië in Nederland teruggekeerd. Hiervan werden 7 onderofficieren gedirigeerd naar den hoofdcursus te Kampen om tot officier te worden op geleid 48 onderofficieren en .minderen behoorden tot de Koloniale Reserve 16, hehoorende tot het Nederlandsche leger, kwamen van gedetacheerd terug, terwijl 18 militairen met paspoort en 36 met gagement of pensioen het leger verlieten. De pensioenen bedroegen voor een adjudant onderofficier f 626, voor ser- geanten-majoor van f 556—f 596, voor sergeanten van f 527—f 566, voor soldaten van f 304f 342 per jaar. De hoogste gratificatie bedroeg f 520,. de laagste f 60. Door het commissariaat van afmonstering te Rotterdam werd uitbetaald aan zee-soldijen f 1365.60 aan verlof-soldijen f 156.67 aan pen sioenen en gagementen over het loopend kwartaal f' 1490.36aan gratificatiën f 11.205; aan kleedinggeld voor ..adju dant-onderofficieren f 33.60 aan reis kosten f 117.44; aan goederenvervoer f 96.44 aan bespaarde gelden, tele grammen, rijtuighuur enz. f 129.96 totaal f 14,600.09. Het minimum en maximum pensioen van het Nederlaudsch Oost-Indische leger bedraagt voor den adjudant-onder officier van f 566f 840; voor den sergeant-majoor van f 526f 626 voor den sergeant van f 486f 586 voor gegeven bevelen, in het belang van mijne erfgenamen, weer in werking gebracht worden en tot het einde van zijn leven blijven werken. De raadsheer legde brief en couvert op de tafel. Hij heeft zwaar misdaan, maar God vergeve het hem in genade I ver nam men een sidderende stem. De oude Joost, die tijdens het voor lezen uit den tuin op het balkon gekomen was en zwjjgend toegehoord had, trad binnen en omarmde met vochtige oogen broer en zuster, die hij reeds in kin derjaren in zijne armen gedragen had. Hij is dood I sprak hij. Zooeven kwam in de fabriek de tijding, dat men hem ontzield op het graf van zijn arme vrouw gevonden hoeft I Hij heeft u ailen veel leed berokkend, maar ook gij zult hem wel vergiffenis schenken. EINDE.

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1