Woensdag 3 October. Mo. 232. 44® Jaargang. Gemeentebestuur, Blrmenlandsshe berichten, FEUILLETON» 1006. VlISSIMSCHE COURANT. Prijs per drie maanden ISOl ftaneo p& 3 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVEKTENT1ËK: van 1—4 regels ©.40, Voor eiken regel meer 10 eent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts teemaal berekend. Groote letters eo eliclié's naar plaatsruimte. Versehyut dagelyks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. TelepIiaoiiiiMiumer Ahonnements-Adrertmtiën op zeer roordeelige voorwaarden. WONINGWET. Ier visie liggen van het ontwerp plan van uitbreiding der gemeente. Burgemeester en Wethouders van Ylissingen gelet op art. 28.4e lid der Woningwet brengen ter algemeene kennis dat een ontwerp-plan van uitbreiding der gemeente met kaarten en grond- teekeningen, van af heden, gedurende vier weken, op de Secretarie der ge meente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Vlissingen, 2 Oet. 1906. Burg. en Weth. voornoemd, YAN DOORN VAN KOUDEKERKS. De Secretaris, WITTEVEEN. tweede Earner. In Btrijd met de gewoonte van vroeger- jaren zijn ditmaal alle rapporteurs voor de verschillende hoofdstukken der Staats begroting door de afdeelingen der Tweede Kamer op één dag aangewezen. Naar men mededeelt, stond het eigenlijk reeds vast, wie tot rapporteurs zouden worden gekozen, vóórdat de afdeelingen daarvoor bijeenkwamen. Bij onderling overleg werd overeengekomen, dat de verschillende fracties in verhouding tot haar getalsterkte zouden vertegenwoor digd zijn in de rapporteurscommissies in dien zin, dat, terwijl er in het ge heel voor de hoofdstukken tien rappor teurscommissies, dus vijftig rapporteurs moesten worden benoemd die vijftig rapporteurschappen over die fracties naar haar ledental zouden worden ver deeld. Bij loting werd nu uitgemaakt, voor welk hoofdstuk elke fractie één of meer rapporteurs zou krijgen, terwijl daarna in de fracties zelve werd beslist, wie barer leden voor een bepaald hoofd stuk in de vooraf aangewezen afdeeling als rapporteur zou optreden. Deze regeling had vermoedelijk do heer Tyde- man op het oog toen hij in openbare zitting mededeelde, dat de leden der Kamer, die rapporteur zouden worden, dat reeds zouden weten voordat het afdeelingsonderzoek was begonnen. De Kamerverkiezing te Leiden. „Het Volk" meldt omtrent deze ver- De afdeeling Leiden der S. D. A. P. hield Zaterdag een huishou delijke vergadering ter bespreking van de a.s. tusachentjjdsche verkiezing (vaca ture-Van der Vlugt). Daar de candiöaat van de vorige verkiezing, E. van der Goes, geweigerd had een candidatuur te aanvaarden, (waarschijnlijk naar aan leiding van de uitspraak van het laatste 68.) Dat zult u hooren Is Fransje «1 op, Otto al hier Hij keek op zijn horlogehet was afgeloopen. Ik wil wachten tot hij komt, en Kransje moet er ook bjj zijn Ik wilde het gisteravond reeds zeggen er is mij dezen morgen een licht opgegaan, een zeer treurig licht, maar het heldert ®ij alles op. Juist verscheen Otto met Fransje, die zich nauwelijks staande kon houden. Geef mij maar het een en ander, vroeg hij. Er is nog geen restaurant "pen en ik gevoei me zoo nuchter Tante Polda reikte hem een kop opgewarmde koifie toe. Robert was te opgewonden, om er behoefte aan te voelen. Ik ben er gisteravond niet toe geko men, jullie te vertellen, dat de verderf» coDgres) werd besloten de candidatuur aan mr. Mendels aan te bieden. De Koningin Moeder, vergezeld van baronesse Van Ittersum en jhr. Schim- melpenninck woonde Zondagmorgen de godsdienstoefening bij in de Herv. Kerk te Soest, onder gehoor van ds. D. P. Braus. In den namiddag deed H. M. met hare zuster, de hertogin van Albany en de kinderen van erfpiins van Erf bach een rijtoer langs de Eem. De prinses Van Wied deed een rijtoer met de hertogin Van Teek. De prinses van Wied, geboren Prinses Pauline van Wurtemberg, die eenige dagende gast is van de Koningin-Moeder, zal mórgen Soestdijk weer verlaten. De tien opcenten. De „Pr. Gron. Ct," had gehoopt, dat de minister van financiën het voor 1907 zou hebben aangedurfd zonder de op centen op bedrijfs- en vermogensbelas ting en schrijft dan Maar de minister berekent op dezen dienst een tekort van drie millioen 1 Zeer juist alweder Maar blijkt nu niet jaar in jaar uit dat gelukkig de werkelijkheid geregeld een andere is Bij cijfers komt zooveel op de groepeering aan. Jaar op jaar is de werkelijkheid beter dan werd ver wacht. En zoo dit regelmatig terugkeerend aangenaam verschijnsel voor 1907 on verhoopt uitbleef, zou het zelfs dan nog zoo bedenkelijk en roekeloos zijn, de zaken voor dat jaar eens aan te zien, nu het tekort, dat de minister berekent, zich vertoont op een begroo ting, die voor het eerst is bezwaard met een bedrag van niet minder dau twee en een half millioen voor de ver hoogde subsidies, die Kuyper het hij zonder lager onderwijs in den schoot heeft geworpen en de begrooting voor 1907 ook te lijden heeft onder de thans doorgevoerde scherpere omlijning van het begrip „buitengewone uitgaven", die het totaal der gewone uitgaven niet onbelangrijk heeft doen stijgen Ons dunktde minister had het voor 1907 zonder de opeenten kunnen wagen. Van den anderen kant is het ver klaarbaar en verschoonbaar dat een minister van financiën tegen elk tekort aanziet als tegen een berg. Maar de volksvertegenwoordiging staat daar tegenover vrijer. Haar plicht is het bovenal de regee ring krap te houden, ook al, omdat een ruime beurs vrijgevig maakt en geneigd tot leven op grooten voet. Als zij ten vorigen jare geweten had wat zij nu weet van den dienst 1905, had de minister toen zijn opcenten al lerwaarschijnlijkst niet gekregen of hij ze andermaal bemachtigen zal Met het oog op hetgeen nu reeds bekend is omtrent den dienst 1906 schijnt het ons lang niet onmogelijk van Otto met de aanbrekende duisternis gegrepen is, begon hij. Toen ik ons restaurant binnenstapte om den kameraden van mijn redding mededee- ling t@ doen, vond ik Otto, die daar met zijn oom en nog een bejaard heer zat. De oom stelde mij, na een hartelijke begroeting, aan dezen heer, een school vriend van hem, voor. Hij bad dien heer in het lokaal ontmoet, toen hij, van het station komend, nog iets wilde gebruiken, eer hij Otto naar ons wilde laten gaan. Het was een commissaris van politie. Toen hij mijn naam vernam, vertelde hij mij, dat men juist een gewichtige vangst had gedaan. Van een Italiaansehen rechter was de medeóeeling ontvangen, dat een zwendelaar en valsche speler, die zich baron Rennard noemde, hier ter stede verblijf hield, men had zijn portret tegelijk meegezonden, en sedert senige dagen was de gezochte in de gevangenis. Hat was baron Von Rennert, die hier sedert langen tijd zijn misdadig spel gedreven heeft. Een naamgenoot van mij de oom van Otto heeft mij al aan hem voorgesteld, heeft den zwendelaar verraden en hem laten gevangennemen, Een jonge dame, voor welke Klaus tegenover den en evenmin gewaagd, dat de Kamer de teleurstelling, die de minister aan de contribuabelen heeft bezorgd, in een verrassing verkeert. De „N. Cfc," verklaart, dat als de Kamers geweten hadden, dat de dienst over 1906 zoozeer meevallen zou, zij de opcenten „wis en zeker" niet zou den hebben goegekeurd. De „Residentiebode" vindt naar aan leiding van de beschouwingen van deze vrijzinnige organen, aanleiding om het volgende te schrijven Men ziet dus, dat de tegenstand ook van liberale zijde komt. Daarom achten wij het niet onmogelijk, dat aan de regeering hetzelfde lot zou beschoren zijn, waaraan het vorig Kabinet onder medewerking van rechts en links tot tweemaal toe hij het aanvragen van onnoodige opcenten onderworpen was. Zeker, men moet ook als oppositie de regeering in staat stellen te re- geeren. Obstructie en met name ob structie door het weigeren der noodige geldmiddelen, is inconstitutioneel en beslist verwerpelijk. Maar van don an deren kant is bet ook de plicht' der volksvertegenwoordigers te waken, dat de regeering niet noodeloos ruim in de middelen zit terwijl nobdelooze lasten aan belastingschuldigen worden opge legd. Waar wij aan het slot onzer be schouwingen over de Troonrede de verwachting uitspraken, dat ook deze regeering, wanneer ze niet noodeloos kwetst, op den steun zal kunnen reke nen van „Harar Majesteits meest loyale oppositie", daar mag die steun toch niet verleend worden, om van noode- Iooze Ioyauteit blijk te geven tea koste der belastingplichtigen. Wij vertrouwen da?rom, dat deze aangelegenheid mat gelijke kalmte en objectiviteit zal beschouwd en behan deld worden, als waarmede, tijdens het vorige ministerie, Kolkman en Heems kerk naast Roëll stonden, om minister Harte van Tecklenburg te beduiden, dat de gevraagde heffing van slechts 5 opcenten niet door de omstandigheden gevorderd werd. Een politieke quaeatie ia toen niet van de zaak gemaakt en dat behoeft ook thans allerminst te geschieden. Herdenking Willem Bil&srdijk. Gisteren werd de nagedachtenis van mr. Willem Bilderdijk, die 7 Sapt. 1756 te Amsterdam werd geboren, geëerd en heden werd de plechtige herdenking voortgezet. Gisterochtend half elf werd in het rijksmuseum eane buste, vervaardigd door den beeldhouwer Charles van Wijk, onthuld, In het rijksmuseum waren, behalve de Büderdijkcommiseie, eenige geleerden en letterkundigen bijeen. De plechtig heid werd ingeleid door gezang van „Coers' liederkoor," dat een lied uit Valerius' „Gedenekklank" voordroeg. politie-agent borg stond, had juist een samenkomst met hem. Het was een dame met rood lint en een witte veer op een hoed. Mijnheer Brinkman had haar verzocht hem te volgen, maar zij was ia een rijtuig gestapt en haastig weggereden. Denkt eens met rood lint en een witten veer op den hoed. Daar ligt hij 1 Tante heeft hem daar gelegd, toen zij hem bij de deur opgeraapt had Hjj behoort aan Lauragij hebt haar gisteren van die piek weggedragen, toen zjj hier bij ons bescherming zocht. Neem nu eens alles bij elkaar I Zij heeft hier alles gehoord, wat tante ons voorlas. Denkt eens, wat onze papa zaliger van haar vader geschreven heeft, hoe hij hem als reizend avonturier ontmoette 1 Hij moet het geweest zijn, over wien zij sprak in de ijlende koorts, öezeifde man, dien Kiaus voor hare oogen liet gevangennemen. Houdt op Robert, het is ontzet tend er aan te denken 1 Fransje verborg het gelaatstil en stom zat tante Polda er bij. Wanneer Klaus dat te weten komt 1 En het kan hem niet verborgen blijven, fluisterde zij, en een rilling voer haar door de leden. Toen de commissie' binnentrad, zong het koor „Den strik ontsprongen," be werkt door Adr. L. van Tetterode. Daarna sprak jhr. van Riemsdjjk, directeur van het rijksmuseum, een welkomstwoordhij bracht dank aan da Koningin, die het beBchermvrouw- schap der Bilderdijktentoonstelling had willen aanvaarden, en verder aan prof. Te Winkel en. dr. Kuyper. Bij deze plechtigheid voerde prof. dr. Jan te Winkel, hoogleeraar aan de Am- stordamsche universiteit, het woord. Hij vestigde daarbij de aandacht op het feit, dat er honderd en vijftig jaren zijn verloopen, sinds Willem Bilderdijk te Amsterdam geboren werd en honderd jaren sedert hij, teruggekeerd uit zijne ballingschap, voor ons vaderland werd herwonnen, Bilderdijk, vervolgde hij, verdient eene huldiging, als een der grootste zonen van ons land. Het is echter niet den mensch Bilderdijk in zijn vollen omvang, wien onze hulde toekomt, maar wel zijne werken, die hem onsterfelijk hebben gemaakt. Spr. schetste nu B.ilderdijks veelzij digheid, zijne omvangrijke kennis op het gebied van godsdienst, wijsbegeerte, taal, geschiedenis, letteren, staatkunde, rechtsgeleerdheid, zelfs in wis- en na tuurkundige wetenschappen en de ge neeskunde. Doch voornamelijk wilde spr. Bilderdijk huldigen als dichter. Aan een schets van Bilderdijk als dichter knoopte prof. Te Winkel vast een be schouwing over het wezen der kunst. Hierna het borstbeeld overdragende, zeide hij, dat wij er ons over verheugen mogen, dat de Nederlandsche regeering niet geaarzeld heeft, het geschenk te aanvaarden, haar door Bilderdijks ver eerders gebracht. Moge Bilderdijk's borstbeeld, aldus eindigde hij, teven3 een zinnebeeld zijn, dat de dichter Bilderdijk in het oog van zijn volk als met nieuw leven is bezield Na deze rede aanvaardde jhr. Van Riemsdijk het borstbeeld namens den minister van binnenlandsche zaken. Ten slotte betuigde mr, N. W. L. S. Bilderdijk van Utrecht, de eenige kleinzoon van Willem Bilderdijk, zijn dank aan allen. Ondarseek van handelswaren. Naar aanleiding van het voornemen der Ned, regeering tot stichting van een Bureau voor gratis onderzoek van handelswaren en gebruiksartikelen, ten behoeve van den handeldrijvende!! en neringdoenden middenstand, werd gis teren te Amsterdam eene vergadering belegd van bestuurdoron der voornaamste particuliere laboratoria hier te lande. Aan een commissie, bestaande uit de heeren H. Baucke, technoloog te Am sterdam, dr. J. H. van 't Hoff te Rot terdam, dr. H. W. Salomonson te Am sterdam, N. van der Sleen te Haarlem en dr. E. van de Stadt te Zaandam, werd de vertegenwoordiging der belan- Als hij verneemt, dat die oude man werkelijk haar vader is 1 riep Robert. Ik wilde het jullie slechts op verschoonende wijze meedeelan. Het werd mij duidelijk, toen ik den hoed herkende, want de gevangene moet dadelijk bij het verhoor bekend hebben, dat zijn eigenlijke naam Heinz Wandel is. En wat zal er met hem gebeuren P riep Fransje ontsteld. Zooals de commissaris er bjj voegde, zal men niets kunnen doen dan hem uitleveren, daar men hem hier niets ten laste kaa leggen. Arme Laura I zuchtte Polda. Zoo zou zij van hem verlost zijn geworden, zonder dat iemand had kunnen ver moeden in welke betrekking de gevan- tot haar stond. Gelukkig voor haar i Zij 13 uit haar lijden. Zij had wat beters hier in dit leven verdiend. Ik wil haar trouw in aandenken houden. Fransje wendde zich af om bare oogen te drogen. Daar kwam Klaus geheel in het zwart gekleed. Hij begroette het ver raste gezelschap, dat hem deelnemend ontving. „Hij weet alles zei ieder bij zichzelf, het vale, bleeke gelaat ziende, gen der particuliere laboratoria in doza aangelegenheid opgedragen. Het vaarplan van Hr. Ms. pantserdek schip „Friesland", dat gisteren van Nieuwediep vertrok tot het aanvaarden eener oefenxngsreis met adelborsten, is als volgtAlgiers aankomst 10, vertrek 12 Oct.Port Mahon aankomst 13, j vertrek 23 Oct.Valencia aankomst 25, vertrek 30 Oct.Alicante of een andere Spaaneche haven aankomst 1, vertrek 6 Nov. Port Mahon aankomst 8, ver- trek 19 Nov. Napels aankomst 21, vertrek 27 Nov., Algiers aankomst 30 Nov., vertrek 7 Deo. Terugkeer te Nieuwediep 15 Deo. Het Hoofdbestuur van de Nederland- scha Vereeniging tot Afschaffing vaa Alcoholhoudende Dranken besloot in zijn vergadering van 27 September j.l. een krachtige actie te voeren tegen het door de regeering ingediende Wetsont werp tot verhooging vaa den accijns op het gedistilleerd. Wij hebben in ons blad van 24 September een bericht overgenomen uit „de Tel.®, waarin door dan schrijver met een zeker gezag werd vooropgesteld," dat het prov. watersnoodcomité in Zeeland het besluit heeft genomen geen geldelijke uitkeeringen anders dan bjj wijze van voorschot te doen, zoolang niet gebleken is, wat de overstroomde landen dit jaar nog zuilen opbrengen. Het prov, watersnood-comité schrijft nu aan genoemd Amsterdamsoh blad dat zulk een besluit niet is genomen integendeel heeft steeds het plan voor gezeten om zoo spoedig als eemgssins mogelijk zou zijn, de schadevergoeding uit te kaeren. De schade aan huizen, huisraad, kleederen enz. is in de verschillende gemeenten opgenomen, hetzij door ta xateurs, in opdracht van de plaatselijke eomité's of gemeentebesturen, hetzij door taxateurs, gezonden door het provinciaal comité op uitdrukkelijk verlangen der plaatselijke eomité's of gemeentebesturen zelf, hetzij door ingezetenen. De land- bouwschads is getaxeerd onder leiding van den rjjkslandbouwleeraar te Goes, terwijl ook de schade der oester- en mosselperceelen is onderzocht door des kundigen. Alle schadestaten, uitgezonderd de landbouw- en ds visscherijschade, zijn dau ook door de handen der plaatselijke commissies tot ons gekomen en ouder hare leiding ingeyuld. Voor en aleer alle sohaderapparteu waren ingakomeu bij ons comité, kou niet vastgesteld worden hoe veel het totaal bedrag der gedeclareerde schade bedroeg en kon dus ook niet worden besloten tot welke grens vergoeding kon worden gegeven. Herhaaldelijk heeft het comité bij de gemeenten, wier rapporten zoo lang op zich lieten toen hij zijn broer en zuster, als ter verzoening, zwijgend do hand drukte en voor Otto een afgemeten,buiging maakte. Ik kom u verzoeken aan da over ledene het verblijf hier in huis te gunnen, zeide hij met bewogen stem en plechtigen ernst. Ik zeg u tevens vaarwel, gij zult van me hooren. Hij reikte zijn bloedverwanten nog eens de hand en ging heen. Zwijgend, diep bewogen keken ze hem na. Bij een versohen grafheuvel, waarop bloemen en kransen in den morgendauw glinsterden, vond de doodgraver eenige dagen later vroeg in den morgen een in het zwart gekiesde man uitgestrekt met het vale gelaat naar het blauw van de lucht gekeerd dezelfde bieeke mac, die hij dagelijks uren lang bij twee graven had zien toeven. Da omlaaggezonken hand hield nog het blanke wapen vast, bet bloed stroomde verseh uit eeu wond in de borst. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1