1806. 2 October. Stand» ben heden n zoon. de No- 231. 44e Jaargang. onderwer- vorst hem verbanning rebben den hen niet oehield de terven ver- Red.] tongereoht wegens nd waarvan W. K., tot een rijwiel W. W., urg, tot fl rijden met n van een tot f 3 b. oorzien van W. A. P. j. j. v. iekerke, tot M. B,, vr. d. h. i plaata dan W., P. M. j en wegena d. N., vr. v. h.j. A. h.D. S. 3. tot 3 maal d. V., L. d. over eens toegang ia namen geen Ylissingen. gen. ept. W en 0. C.Wie» 3e, wedr. 29 j. L, de Boo Wannee, jd. en A. J. P. J. Maertens, erman, jd. 40 j. 32 j. en H, G. Stokman, jm, 30 j. D: 21 j. en S. M. N: enier, z. 0. z. 0. Mali- van der Gaag Domburg, geb. G. Huiazoon, geb, Bogier, aidhof, z. E. z. (levenl.) loeton, d. EN: A. Minder» z. 3 j. 2e trekk. Be kl. en hooger. 10214,12911, 17422, 18577, 10615, 15207, 400. 30. F:msi Bioscla Prijs per drie maasden 31=80» 'Staatse jet jpesè 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- COURANT AD VER' rBNTJÉN s van i4 regels ƒ0.40. Voor eiken rege: meer Ï0 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Vsrsclijjnt dagelflks, uitgezonderd op Son- en feestdagen. Blmenlandsée berlcMaix MicMel Adriaans. da Suytsr. Under voorzitterschap van den heer D. F. Scheurleer werd Zaterdagmiddag in het Zuid-Eollandach Koffiehuis te 'a Gravenhage een vergadering gehouden van de commissie voor de viering van Michiel Adraansz. de Ruyter'a 300en gebooi tedag, op initiatief van het be stuur en de redactie der vereeniging „Het Nederiandsche Zeewezen" samen gesteld. De namen der genoemde heeren van wie dit initiatief uitging zjjn D. F. Scheurleer, J. H. Ketjen, W. P. liargadant, F. O. Schaalje en B. J. Swart. Den 4n September was een vergade ring gehouden, bijgewoond door eenige belangstellenden uit alle deelen des lands, door het bestuur van genoemde vereeniging uitgenoodigd, waarin in be ginsel besloten was tot het samenstellen van bedoelde commissie, welke gesteund zou worden door plaatselijke commissies in geheel Nederland ten einde op den 300-jarigen geboortedag van De Ruyter, den groeten vlootvoogd, op waardige wijze hulde te brengen. De voorzitter bracht een en ander in zijn openingswoord in herinnering. In de vergadering van 4 Sept. heeft men de toen aanwezige bestuursleden der vereeniging „Het Nederlandsch Zee wezen" gemachtigd een commissie bij - een te brengen. Deze hebben veel sym- pathie daarbij ondervonden. Jammer I vond de voorzitter het dat ook reeds in Amsterdam dergelijke pogingen in 't werk waren gesteld on dat nog geen samensmelting met de Amaterdameebe is verkregen. Wel zijn met die I groep besprekingen gehouden om tot I samensmelting te geraken, doch tot nu [zonder resultaat, daar het comité niet t gemachtigd was zich in de Amsterdam- groep op te lossen, gelijk deze voorstelde. De voorzitter stelde alsnu aan de i vergadering het volgende voor de aau- I wezigen constitueeren zich als hoofd- Icomué en benoemen een comité van I uitvoering hetwelk in opdracht ont- lo. om te trachten eene eamen- Ismelting te verkrijgen met commissies I welke hetzelfde doel bsoogen2o. om Izoo uoodig meerdere leden tot het Ihoofdcoruité of het uitvoerend comité lis assumeeren, voorts om nu dssge- IweBscht te komen tot benoeming van leen eere-comité en een eere voorzitter |3o, om te trachten op te richten piaat- Imlijke commissies, speciaal met het oog |op Viissingen en Amsterdam waar een |lajzondere huldiging moet plaats hsb- verder werd het gemachtigd om In Nederland en eldere bijdragen te [verkrijgen voor een waardige hulde. Het heeft daarbij dan te onderzoeken ie uitvoerbaarheid van verschillende pannen als oprichting van een tentoon- FEÜILLETGM* 67.) Hij hoorde hem niet, zij seheen ver loofd. Maar het geluid van een stem TM tot haar oor doorgedrongen en fokte haar uit de verdooving, die ge- ;d was op de hevige aandoeningen. haar horst begon heviger te werken, adem werd korter, alsof zij pijn in 1 horst gevoelde. Eindelijk sloeg zij doodmoe de oogen 1 Zij keek recht voor zich uit, bracht handen aan de slapen, en toon was Pe' alsof de bleeke lippen zich bewogen, gelaat werd snel achter elkaar nu dan bleek, alsof' het bloed naar r' hart terugkeerde, ora met kracht |e® zijn loop te hervatten. 1 Zij richtte zich op om adem te pen, streek het haar dat op het awtkoofd viel, terug, keek met de ®ot'sachtige glinsterende oogen rond het bewustzijn terug ta stelling, een vlootrevue, een waan hulde aan de Ruyter te Viissingen en te Amsterdam op zijn graf; het her denken van zijn geboortedag in kerken en scholen en het daarvoor toestaan van gelden uit de ingekomen bijdragen. Ook is nog op de vergadering van 4 September gesproken over een „pa pieren hulde" aan De Ruyter. Een on derzoek zou kunnen worden ingesteld in hoeverre do klassieke uitgave van Brand opnieuw zou kunnen worden uitgegeven of de gezamenlijke brieven van De Ruyter, of een subsidie worden verleend voor één of twee personen, die geruimen tijd een onderzoek zouden kunnen instellen naar het leven van De Ruyter, voor zoover uoodig een onderzoek in Londen, Madrid en Kopen hagen instellende. Da voorzitter meende dat het 't best zou zijn dit plan geheel op zichzelf te S houden. Hij stelde voor daarvoor een speciale commissie te benoemen, die men zou kunnen noemen de geschied kundige commissie. Bij acclamatie vereenigde de verga dering zieh met het eerste voorstel van dan voorzitter om zich te constitueeren tot hoofdeomité met recht zich meer dere leden te assumeeren. Tot leden van het Uitvoerend Comité werden benoemd de heerenA. G, Elli?, oud-minister van marine J, van der Eist, bestuurslid van „Oaze Vloot", oud-zee-officier J. H. Ketjen, secretaris van het „Ned. Zeewezen", oud-zaeoffi- eier C. J. Leis, roeder te Rotterdam mr, J. C. vaa Overvcorde, archivaris te Leiden F. Pinke den Heider, be stuurslid der Ned. Marine-vereeniging, mr. J. Emit —zn. te Viissingen, I. B. baron van Wassenaer van Rosande, oud-zeeofficier, den Haagdr. C. J. Wijnaendts Franken, den Haag, en den heer D. F'. Scheurleer. Na nog eanige discussie stelde de heer Solkesz voor in het uitvoerend comité ook het Amsterdamsch uitvoe rend comité op ta nemen. Ten slotte werd besloten aan het uitvoerend comité opdracht te geven te trachten zieh met Amsterdam te verstaan, om zich leden ie assumeeran en te trachten een regeling te krijgen betreffende een eere-comité. Ook de overige voorsteilen van den voorzitter werden goedgekeurd. Als leden van de geschiedkundige commis sie werden benoemd prof. Biok te Leiden, prof. B. ugmans te Amsterdam, prof. Heeres te Leiden, E. W. Moes, directeur van 's Rijks Prentenkabinet te Amsterdam, inej. dr. Jah. Naber te Amsterdam, W. P. van Stoekum Jr. en H. J. baron van Asbeok, zeeofficier, Den Haag, benevens den heer D. F. Scheurleer, Invoering van e$n wettslijken tijd. Het voorloopig Verslag der Tweede Kamer is versohenen omtrent het voor- krijgen. Niet meer bij hemhijgde zij verlicht. Neen, nooit moer Maai' Ook wat er verder voorgevallen was, scheen zij zich langzamerhand te herin neren. Hare oogen stonden strak hare armen en handen beefden. Klaus, aan het hoofdeinde van het bed zittend, wilde zijn arm om haar hals slaan. Zij schrikte van deze aan raking en kromp ineen. Zij zag hem nog steeds niet. Uit zijn gelaat week ook bijna geheel de kleur, toen hij de zenuwtrekkingen in haar gelaat zag, Hij wilde spreken, maas waagde het niet. Daar trad bijna onhoorbaar de dokter weer binnen. Zij hoorde evenwel toch dat er zieh iets in de kamer bewoog, en kromp ineen van schrik toen het matte schijnsel van de lamp de schaduw van den binnentredende voor haar op den muur wierp, uitte zij een kreet en stak de hauden afwerend voor zich uit. Hu Wü je ook mij laten gevan gen nemen f Mij En ik heb toch nooit kwaad gedaan? En wat deed mijn arme ongelukkigs vader hem, dat hij hem liet wegbrengen, die onmenscb, die mij ook zoo ongelukkig gemaakt heeft I Telejplhöonnummer nemen dar regeering tot invoering van den Midden-Europeesehen tijd. Vrij algemeen had men de indiening van het wetsontwerp met instemming gezien, hoewel enkele leden de herwaren van den huidigen toestand zóó gering achtten, dat een ingrijpen van den wet gever hun niet gerechtvaardigd toer 'heen. Vele leden juichten de keuze van den Midden-Enropeeschen tijd als wettelijben tijd toe. Zij vereenigden zich net de motieven der regeering en stelden de voordeeien van den Midden-Europee sehen tijd boven den Greenwich-tijd in het licht, Aboanenients-Ailvertenöën op zeer voordeelige voorwaarden. Verscheidene andere leden waren echter van meening, dat zoolang klok- ketijd ongeveer met zonuetijd samenvalt, het irrationeel is als van zelfsprekend aan te nemen, dat men ook op de klok zal leven, indien de klok den waren tijd niet aangeeft. Vooreerst zullen de in ternationale treinen niet worden ver vroegd, en het groote spoorwegverkeer, evenmin als het locale verkeer, zai dus kunnen worden gewijzigd. Hetzelfde is het geval met de tijdstippen der post bestellingen. Die tijdstippen zuilen dus, bij invoering van den Midden-Eurepee- sehen tijd waarschijnlijk geen wijziging ondergaan, d. w. z. dat de bestellingen nominaal later zuilen plaats vinden, De laatste bestelling te 's Gravenhage, die thans te 10 a 10l/a uur pïaatB vindt, zou b.v. verzet moeten worden naar een nominaal later uur, hetgeen echter met het oog op de nachtrust niet we! mo gelijk zou zijn, zoodat zij zou moeten vervallen. De bestellingen der posten staan, gelijk licht valt in te zien, in nauw verband met de kantooruren der handelskantoren. Wordt voortaan de eerste post nominaal later bezorgd, dan zal. op het kantoor, dat op denzelfden nominalen tijd als thans wordt geopend, dikwijls bij de opening geen post tor behandeling worden aangetroffen, gelijk aan den anderen kant, om de laatste postbestelling, welke thans nog wordt ontvangen en behandeld tijdens kantoor tijd, ook in het vervolg nog voor de sluiting af te doen, die sluiting waar schijnlijk nominaal later zal moeten worden gesteld dan thans het geval is. M, a. w. voor de handelskantoren zai een verschuiving naar voren van den kantoortijd groote bezwaren medebren gen. Voor de beurs geldt hetzelfde, zij moet wachten op telegrammen uit het buitenland, die niet vervroegd kun nen worden, en voor de kantoren en winkels, die zich naar da beurs moeten regelen. Hierop werd geantwoord, dat het locaal spoorwegverkeer zich waarschijn lijk zal aanpassen .aan een vervroegd maatschappelijk leven. Het groote ge wicht, toegekend aan de uren der postbestellingen, verklaarde men niet te kunnen inzien, mocht al de postbe stelling, die thans de laatste ia, in groote steden voortaan achterwege blijven, dan oordeelde men dat een ge- j Opnieuw begon zij hevig te ijlen, terwijl Klaus bij hare woorden terug deinsde en, op een wenk van den ge neesheer, opstond om hem ruimte te geven met do hand bedekte hij zijne oogen en met afgewend gelaat trad hij in het duister terug. Het was vreeselijk voor hem, 't ijlen van de ongelukkige aan te hooren hare woorden verklaarden hem nu alles, alles 1 Zien kon hij haar niet, maar hevig ontsteld tuimelde hij terug, toen zij hare handen heftig losrukte en zich tegen het voorhoofd sloeg, iioe de dokter ook zijn best deed haar tot kalmte te brengen. Ik word waanzinnigIk ben het al 1 riep zij uit, toen ook het ergste, het laatste haar in het geheugen kwam. Hij, de zoon van mijn moeder en ik zijn vrouw 1 Zij zonk achterover. De dokter nam haar hand opnieuw. Een blosdgolf kleurde hare lippen. Eenige seconden stond hij nog over haar heen gebogen met hare hand in de zijne. Toen richtte hij zieh op en wendde den blik naar Klaus. Zij is dood sprak hij en verliet het bed. ring nadeel in vergelijking met de voordeeien, verbonden aan de vervroe ging van het maatschappelijk leven. Evenmin telde men het bezwaar groot van een nominale verlating der belang rijke spoorwegverbindingen. In het ge deelte van Duitsehland, dat met ons land valt binnen de West-Europeesehe zone, heeft de invoering van den Mid den-Europeesehen tijd tot geen bezwaren aanleiding gegeven. Wel is daar het economisch voordeel van de vervroeging van het maatschappeljjk leven onder- vanden, dat ook hier te lande wordt verwacht. Verscheidene leden spraken zieh uit ten gunste van een nationalen tijd, een Nederlandsehen tijd, die voor ons land de eenig ware tijd is. Men noemde het een ongerijmdheid, dat middag zal worden genoemd eeu tijdstip, waarop nog een zekere tijd moet verloopen voordat inderdaad de zon op het hoogst staat, of wel een tijdstip, vallende na den w'erkeiijken middag. Ook de invoering van den Weat- Europeeaohen of Greenwichtijd vond eenige voorstanders. Zij betoogden o. a. dat ons verkeer met Balgië en Engeland belangrijker is dan met Duitsehland. De Kamerverkiezing te Leiden. Naar aanleiding van het bericht, dat dr. J, Th. de Visser, oud-lid der Tweede Kamer te Amsterdam, is oandidaat ge steld voor de a.s. Kamerverkiezing te Leiden, heeft een der medewerkers van de „Tel." een onderhoud met dr. De Visser gehad. Omtrent dit onderhoud lezen wij ie genoemd blad Natuurlijk gold de eerste vraag, of dr. De Visser zich de keuze zou laten welgevallen, maar wij vonden hem zeer ongeneigd de candidatuur te aanvaarden. Dr. De Visser, die zieh nu sinds 1905 niet meer in de actieve politiek beweegt, heeft zjjn werkzaamheden voortdurend zien toenemen, niet alleen als predikant der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, maar ook als bestuurder van zoo tal van corporaties, die op sociaal terrein en op het gebied van onderwijs werk zaam zijn. Toen dan ook de afgevaardigden der drie kiesyereenigingen te Leiden, nl. van de anti-revolutionraire kiesvereeni- ging, de Ned. Hervormde kiesvereeni- ging en het Ned. Herv. Comité, die dr. De Visser, met algemeeno stammen candidadesrden, hem Zaterdag da can didatuur kwamen aanbieden, heeft hij hun dezelfde bezwaren voorgehoudaü, welke dr. De Visser van het eerste oogenblik af, dat men hem kwam aan zoeken, heeft geopperd. En evenals toen, heeft dr. De V. nu weer enkele mannen uit den lande aangewezen, die door hem geschikte candidaten worden geacht, en wier eventueele candidatuur dr. De V. bereid is te komen verdedigen. De vertegenwoordigers der kiescol- Reeds bij zijn eerste bezoek had hij aan het ijlen van do ongelukkige haren zielstoestand herkend. Klaus snelde naar het bed, zonk op de knieën, staarde op het levenlooze gelaat, in de wijd geopende, uitgebluschte oogen, drukte hare hand aan zijne lippen en liet toen zijn gelaat op haar koud geworden arm rusten. De dekter legde vol deelneming de hand op zijn schouder. Gods barmhartigheid bewaarde haar tenminste voor ongeneeslijke krankzinnigheid, sprak hij met diep bewogen stem en verliet hem, om aan de bloedverwanten de treurige boodschap mede te dselen. Van Klaus hoorde men gedurende het overige van den nacht niets meer. Toen 's morgens de eerste zonnestralen in de woonkamer doordrongen lag Robert aangekleed op de canapé. Bij de akelige stemming in huis had hij, ter wille van de dames, zijn afgelegen kamer niet opgezocht, om bij de hand te zijn, wanneer men hem mocht noodig hebben, en Otto had beloofd, reeds bij het aanbreken van den dag terug te komen. Vermoeid als hij nog was door al de gebeurtenissen van den vorigen avond, leges zullen natuurlijk de vingerwijzing opvolgen, maar wij kregen wel den in druk, dat zij weer bij dr. De Visser, dien zij van het eerste oogenblik af den meest geschikten oandidaat hebben geacht, en deswege reeds dadelijk had den aangezocht zuiian terugkoeren. Da strijd is voor dr. De Visser een zeer zware, aldus deelde hij ons mede. Aanvaardt hij, indien geen ander wordt bereid gevonden, misschien ten slotte toch een candidatuur, dan brengt hij deze overtuiging namen wij uit ons onderhoud mede eeu groot offer aan zijn beginselen en partij-balangen, want de rust, die hij sinds 1905 geniet en deff meerderen tijd, die hij aan zijn ambt en velerlei bemoeiingen kan wijden, Bobijnt dr. De Visser zeer ongaarne, sn moeilijk te kunnen opofferen san een mogelijk hernieuwd lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, De afschaffing der loting wordt door het „Hbld0 („Van dag tot dag") bepleit, uitgaande van artikelen in dat blad geplaatst door de heeren mr. Loü. S. Boas, mr. E. J, Korthals Altes en A. E. Dudok van Heel. Ik haat de loting, zegt het „Hbld.3 Ze is onbillijk an belet de regeering de gezondste, krachtigste jonge mannen een maand of wat voor de verdediging op te leiden. Het blad is het eens met wat het onlangs hoorde zeggen door een knap officierAfsohaffing der loting behoeft niet te ieiden tot uitbreiding van 't contingent. Er zijn beter mid delen dan de loting om uit 50,000 ingeschrevenen 17,500 geschikten aan is wijzen. Het is te bereiken door zwaardere eLchen van toelating en door de meest te billijken vrijstellingen in te voeren. Wat het eerste aangaat, om, bij behoud der loting, te ontgaan de moei lijkheid, dat voor iederen afgekeurden ingelijfde iemand moet invallen, die een viij nummer heeft getrokken, zou de maatregel om de keuring aan de loting te doen voorafgaan, reeds oen goede zaak zijn. Doch dit is niet genoeg. Strengere eischen van phyaieke geschikt heid komen het leger ten bate. Het zou er bij winnen, indien inlijving gelijk stond met de verklaringjij behoort tot de flinkste jonge mannen van 20 jaar. Het tweede middel isvrijstelling voor kostwinners. Dat is te zeggen uitstel, indien later do geldelijke om standigheden mochten veranderen. Hot contingent zou wel iets grootei' wordea, maar het „Hbld." kan zich best voorstellen, hoe man de 25 h 30,000 dienstplichtigen goad on practisch oefe nen kan. Want een grooter leger dan wij nu bezitten hebben wjj noodig. Het groote bezwaar is alleen da kaderquaestie. We moeten een middel zoeken om ons van een grooter (en tavens een goed) kader sloeg hij de oogen op en keek slaperig rond. Daar bemsrkte hij, bij de open deur van de voorkamer, op het tapijt een onbeduidend voorwerp. Hij richtte zich op en nog op de canapé zittend, zag hij zijne tante op den drempel en sprong hij plotseling op en op de deur wijzend, riep hij Daar Daar ligt de oplossing van het raadselNu wordt mg ailesduideljjk. Een vrouwenhoed met rood lint en een witte veer. Tante Polda, die gedurende den naeht geen oog geloken had, keek ont steld eerst naar Robert, toen naar den hoed, en raapte dien van den vloer op. Die hoed behoort aan de arme Laura, zei zij treurig, en ligt hier nog van gisterenavond, toen zij bewusteloos in elkaar zakte, juist op die plaats i De meid heeft er nog niet aan kunnen denken, hier op te ruimen. Met rood lint en een witte veer Robert keek met groote oogen naar den hoed, dien zijn tante in da hand hield, en dien zij ter zijde wilde leggen, Wat bedoel je.. vroeg zij, daar zij hem niet begreep. (Wordt vemlgL)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1