edit LllSt 106. mi van prijs ar. Ho, 227. 44e Jaargang» 1806. ?ai mrnim Donderdag O 27 September. Van week tot week. FEUILLETOM. ïerbreken leg®i§ Birmenlandsclie tecMen. lZIJN van SCT GE- doelmatige r d i c h t. 1.50 ussen >ode istbode 3en. Sluiting der H. "WORST Jr, O i.a. eene i voor het buis- 1ELVOYE, Gros- A GD. iSER, Kerkstraat. SE. Hotel „De BAK- en SIGA- BK vraagt voor astreken een ier met deze arti- genieten de voor- R. B. D. bureau t." lAA&SCJÜü ■Uravoatiage van Kapitalen DJ frente, Weduwen orging enz., ngen worden gaarn< .gent 0. BEKER Jzn. kt. VLISSUfeSdlE COURANT Prijs per drie maanden f 1.80. 'feanco p» pttó 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. TAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- r-:.—- ADVER' fB'jSfTlÉH van 14 regels ƒ0.40, Voor eiken rege! meer 10 cent, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tieeemaal berekend. Groote letters en cliehé's naar j. taatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. TelepIiDOïimimmei' 10. Abonnejnents-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Xij, «He zich met het voigeuófi kwartaal, aau- vaugeude 1 October a.s., op ons liliitl aboiiiieereii, outvaugen de ?au lieden tot dieu datum ver schijnende nummers GRATIS. Het verblijf van den Russisehen be- heerscber in de Finsche wateren, moge geen vlucht wezen, zooals Lodewijks tocht naar Varennes, het schijnt dan toch wel waar te zijn, dat de omstan digheden den Czaar hebben gedwongen om het ruime sop te kiezen. Wat er ook moge zijn van het ontdekken eener samenzwering tegen het Hof, in ieder geval is het zeker dat alle na de ont binding der Doema gedane voorspellin gen thans uitkomen, en dat tusschsn de regeering en de omwentelingspartijen zulk een verwoede strijd wordt gevoerd, dat zelfs de keizerlijke familie in haar versterkt paleis niet veilig is. De vlie gende krijgsraden gaan tegen de revo- lutionnairen met hun onmenschelijk werk voort en van den anderen kant Blaat men in den blinde raak, niets en niemand meer ontziende. Peterhof zelf ia niets dan een vesting, die behandeld wordt even alsof ze werkelijk belegerd werd. Hen wil nu, dat op Peterhof het ontzaglijk groot aantal officianten geheel door nieuw personeel zal worden ver vangen, omdat het oude niet betrouw baar is gebleken. Dat mag nu met recht vergeleken worden bij het inhalen van het paard van Troje Tot welk een diepte van zedelijke laagheid moet wel een volk als het Russische in deze periode van zijn be- Btaan vervalleneen volk dat toch reeds niet hoog stond en sinds zoo lang bezig is in den brandewijn onder Je gaan. Wat dit laatste betreft bevatte dezer dagen het bekende blad „Nowoje Wrem- ja" een merkwaardige statistiek uit het gouvernement Toela, waar hongersnood heerscht er wel in die mate, dat in de laatste vijf jaren van regaeringswege aan ondersteuningsgelden istoegestaan voor een bedrag van ongeveer drie millioen gulden. In diezelfde vijf jaren steeg in ditzelfde hongerlijdende gouver nement het drankverbruik met ongeveer twee en een half millioen gulden. Voor wodka is altijd geld, ook ais men niet te eten heeft en tegenwoordig drinkt 64.) 3 De angst, dat ik door hem niet gehoord zou worden, omdat ik aan het ziekbed gekluisterd was, joeg den slaap uit mijne oogen, maakte mijn hulpeloo- zen toestand erger, en toen ik op zekeren dag tot mijn volle bezinning kwam, was het te laat. Hij had gedaan, wat hij volgens mijne overtuiging niet zonder mijne uitdrukkelijke toestemming ge rechtigd was te doen. Jij kent het ongeluk van mijn eerste huwelijk slechts uis datgene, wat ik je vroeger vluchtig heb aangeduid, want ik wilde het vergeten. Uit de bijliggende akte, die ik bewaard heb, opdat tenminste een van de familie na mijn dood van den treu- rigen inhoud kennis zou nemen, komt gij alles nader te weten dat mijn eerste vronw, vier jaren na de geboorte van Klaus, mij lichtzinnig verlaten heeft en dat, nadat ik gerechtelijk van haar men gedenatureerden spiritus, eigenlijk bestemd voor verwarming en verlichting. Deze drank is niet alleen goedkooper, maar biedt het duivelsche voordeel aan van de mensehen tweemaal dronken te maken eerst bij het gebruik en daarna nog eens den anderen dag, wanneer het overblijfsel in het lichaam door het drinken van water weer in werking komt. Wat de absinth in Frankrijk gedaan heeft, zal dit nieuwe mengsel wel in Rusland doen, als de regeering er niet spoedig een einde aan maakt. Waarlijk, men mag den Chinees be nijden, die den strijd tegen den opium gaat aanbinden Of het ernst is met de pogingen van de gezanten der Vereenigde Staten om op Cuba vrede te stichten, zouden wjj niet durven verzekeren. Hoe vrede lievend de hoofdman, minister Taft, zich ook moge hebben uitgelaten, in Amerika zelf komt men er rond voor uit, dat aan een vredelievende oplossing niet te denken is en de tabaks- en suikerplanters op Cuba zijn doodsbe nauwd voor het vernielen van hun oogst en zouden maar liefst dadelijk ge annexeerd willen worden. Nu, 't heeft er ook iets van, of men het brok maar aanstonds slikken wil. Generaal Funs- ton, die thans naar het eiland gaat, was vroeger officier in het leger der opstandelingen tegen de Spanjaarden en later maakte hij naam op de Fhiiip- pijnen. De minister van oorlog, de heer Taft, is een burger, en daarom moet hij een militaire specialiteit naast zich hebben. Of het den heeren gelukken zal eene regeling te trefi'm, moeten wij afwachten maar dat die regeling slechts van tijdelijden aard za! wezen, daarvan zijn wij vast overtuigd. Onder de vele hervormiugsberichten uit dezen aan gewenschte en beloofde hervormingen zoo rijken tijd, trekt vooral onze aandacht dat uit Perzië. Zooals men weet is Perzië een Mo- hammedaansch rijk eu zijn de Moham medanen overal despotisch geregeerde wereldburgers. Maar aan alle dingen komt een einde en Perzië zal het eerste land zijn waar de moselmia een constitutie krijgen. Dat de Sjah het goedschiks doet is twijfelachtig. De priesterschap heeft dan naam van de beweging te hebben geleid, die reeds met succes is bekroond. De nieuwe volksvertegen woordiging of nationale vergadering gescheiden was, zij ook op hare beurt door haar tweeden echtgenoot na weinige jaren veriaten werd en verdwenen is dat ik verder hem, mijn vroegeren vriend, later eens op een reis als reizend avonturier ontmoet heb, nadat hij ook zijn kind aan de genade van vreemde lieden had overgelaten dat eindelijk je ziet, wat het noodlot al niet uitricht uit de bijliggende akte zie je, wat ik Klaus tijdens mijn ziekte door zijne eigenzinnigheid niet kon zeggen, daar er mij de tijd toe ontbrak, en nu schrijf ik hot neer met bloedend hart Laura Wandel is de dochter van zijn lichtzinnige moeder. Heinz Wandel was haar tweede echtgenoot." Een gil in de donkere voorkamer deed hen van schrik opvliegen ontsteld staarden zij naar de deur. Robert nam de lamp op voor hem lag een ge sluierde vrouw met uitgestrekte armen bewusteloos op het tapijt. Laura riep Frauaje uit. Zij knielde bij de bewustalooze neder, die gedurende het voorlezen stil terug gekeerd was en onbemerkt tegen den deurpost geleund had. Welk een noodlot I Die beklagens waardige zal, anders dan de Russische Doema, het voorrecht fier onschendbaarheid bezitten. De verkiezingen moeten reeds aangevangen zijn doch welke de rech ten en plichten dezer nieuwe volks vertegenwoordigers zullen zijn, dit schijnt vooralsnog niet bekend tcwezen. Wanneer de Fransehe Kamer weder bijeenkomt, zullen wij natuurlijk heel spoedig midden in de discussiën over de kerkelijke quaesties zitten. Er wor den nu reeds wijzigingen van de scheidingswet voorgesteldo. a. een novelle krachtens welke de vereenigin- gen van openbaren katholieken eere- dienst worden gevormd en verblijven onder het gezag der bis schoppen. Zooals men weet worden de bis schoppen niet uitdrukkelijk in da wet genoemd of erkendmaar is daarin bepaald dat ge9nerlei vereeniging voor openbaren eeredienst kerkelijke goede ren beheeren of gebruiken kan, tenzij die vereeniging overeenkomstig de al- gemeene regelen van den godsdienst ge organiseerd zij. Onderwerping aan het bisschoppelijke gezag is onafscheidelijk aan den katholieken eeredienst ver bonden. In zoo,verre wordt dus aan het gezag der bisschoppen niet getornd, maar bij voorkomende geschillen, be rust de beslissing ter hoogste instantie bij den Raad van State n het bezwaar is dus, dat het gezag niet langer gel den zou dan de kerkelijke vereeniging het wil erkennen en de wereldrijke rechter het handhaaft. Intusschen nadert men den 9en De cember en het schijnt dat men ook na dien tijd voornemeus is rustig door te gaan met den eeredienst in de kerk gebouwen afwachtende of men van daar verdreven zal worden. Zoo ja, dan zal men tot andere ge bouwen zijne toeviuoht nemen en zich verder niet meer bekommeren om hen die tot de nieuwe kerkelijke vereeni- gingen toetreden. Natuurlijk komt er dan scheuring of werpt de geestelijkheid koren op den molen van hen, die slechts op eens gelegenheid wachten om het kerkelijk leven den rug tos te keeren, Dat het getal van da zoodanigen in Frankrijk zeer groot is, wordt wel waar schijnlijk door de cijfers eener statistiek, die wij in het vorige jaar in handen kregen en waaruit o. a. bleek dat in het departement waarin Parijs ligt en een der aangrenzende voornaamste de- Ook tante Polda was nader gekomen. Robert liet haar aan de zorg der dames over, ging in de nu donkere huiskamer terug en keek uit het venster naar de woning, die bij de fabriek stond en waarin de stiite van het graf heersehte. Dat heeft Klaus nu ook op zijn geweten, tenminste als bij er een gewe ten op nahoudt. Nog dezen avond zoek ik mijn kameraden op, om het hun te verteilen. Ge6n minuut langer mag de smet op mij rusten. Hij keek nog eens in de kamer. Men had de deur van de voorkamer gesloten. Hij stak ongeduldig een kaars aan om den sohat op de tafel te bewaken weldra keerde tante Polda zeer opge wonden terug en deelde hem mee, dat de ongelukkige met behulp van de meid op een bed was gelegd en onge twijfeld wei weer zou bijkomen. Zij pakte haastig, maar zorgvuldig de pa pieren bij eikaar om ze weer in de brandkast te sluiten. Het doet mij leed om haar, maar ik kan hier niet heipen. Robert greep zijn vilten hoed en wilde juist- naar buiten gaan, toen er haastig iemand de mat verlichte kamer partementen, van de gehaele katholieke bevolking slechts twee percent meer ter kerke gingen. In andere deelen van Frankrijk is dat geheel andersmaar het feit bewijst toch, dat de tijd voorbg is om geen rekening te houden met nieuwere begrippen en persoonlijke rechten. Hoe het zij, het recht om door de uitvoering der Scheidingswet het ver langen tot werkelijkheid te maken, dat de kerk zieh uitsluitend tot hare eigene taak bepaalt, zal de staat zich thans wel niet meer uit de handen laten nemen, Se Koningin en de Prins. Naar uit Dresden aan de N. R. Ct. wordt gemeld, zijn Koningin Wilhel- mina on Prins Hendrik gisterenochtend om 9 u. 12 m. per extra-trein daar aangekomen. WegenB het incognito had er geen officiëele ontvangst plaats. Aan het station waren de commissaris van politie en leden van de Nederlandsche kolonie aldaar. Ook was daar aanwezig jhr. van Hoogstraten. De Koningin, is grijs-groen reiseos- tuum en met een lila hoed met witte veer op, zag or frisch uit en werd door het publiek harteljk begroet. By koud triest weer werd in een open hofrijtuig naar bet landgoed Al- brechtsberg gereden. Ontwerp Rijksinkomstanbolasting. Gisteren maakten wij melding van het ontwerp-Bijksinkomstenbelasting. Wat de tarieven dier belasting aan gaat, een drieledige regeling is ontwor pen, volgens welke de aftrek zal bedra gen a. voor een bedrag van ten hoogste f 1500 60 °/ob. voor het meerdere (mits de som van f 6500 niet te boven gaande) 40 u/o i c- vcor het bedrag, waarmede het inkomen de som van f8000 te boven gaat, 20 (R0 ver- deeling van bet grondgebied des Rijks in klassen wordt onvermijdelijk geacht). Geen belasting wordt geheven indien de inkomsten minder bedragen dan f 280 in de lste klasse, f260 in de 2e klasse; f 240 in de 3 e klasse f 220 in de 4e en f200 in de vijfde klasse. Voorgesteld wordt, een reductie te verleenen van drie ten honderd voor elk mindorjarig eigen of aangehuwd kind en voor elk pleegkind, met een minimum van f 0.10 en een maximum per kind ten bedrage van f 50. Blijkens art. 3 worden de inkomsten uit vermogen berekend op f 40 voor iedere geheele som van f 1000, waaruit de waarde van bet vermogen bestaat bij den aanvang van het belastingjaar binnentrad. Is Laura hier? Hij herkende de stem van zijn broeder, die hem met woeste blikken aankeek. Robert trad achteruit, om op een afstand te blijven van den man, dien lij in het geheel niet bad verwaobt, maar die hem in de gemoedsstemming van dit oogenblik juist te rechter tijd kwam. Bedert wanneer heb je haar hier te zoeken riep hy met van toorn fonkelende oogen, Wat heb jij hier te zoeken Je wilt zeker nog eens van me hooren, dat je een ellendige, eindelijk ontmaskerde booswicht, een dief bent, tegen wien zich de band van mijn armen vader aanklagend uit het graf opheft 1 Het hoofd fier in den nek, in het bewustzijn van zijn onschuld en van zijn zegepraal stond hy voor hem. Waar is Laura donderde Klaus hem toe, op hem toetredend en de hand uitstekende naar den schouder van zijn broeder. Men heeft haar hier zien binnengaan. Robert sloeg zyn hand neer en ging nog een schrede verder achteruit. Hy zag Klaas in een toestand, die hem gebood aan de verdediging van zijn of bij het ontstaan van den belasting plicht in den loop van dat jaar. Staatsoommissio voor den Landbouw. Naar de „N.R. Ot." verneemt, heeft de staatscommissie voor den landbouw een uitvoerige vragenl jst ontworpen ter verzameling van gegevens nopens den toestand der landarbeiders. Deze vragenlijst zal aan verschillende perso nen en vereenigingen worden gezonden ter beantwoording. In het bijzonder zal de medewerking worden gevraagd van werkliedenvereenigingen ten plattelande, waarvan er o. a. in Groningen, Fries land en Drente, vele worden aangetrof fen. Waar geen werkliedenvereenigingen bestaan, zuilen de arbeiders individueel in de gelegenheid werden gesteld in lichtingen te geven. Vloot of Leger! vraagt de „Groene" (weekblad voor Nederland) in een artikel, waarin zy zich geenszins ingenomen toont met de NederlandBche vereeniging „Onze Vloot" die, meent zij, opgericht is om ons volk tot het verhoogen van het marine-budget te brengen. ^Een groote vloot kunnen wij noch bouwen, noch onderhouden. En een klein vlootje is voor een landje als het onze, gelegen naast staten als Duitseh- land, Engeland en Frankrijk, van gee- nerlei nut om onze neutraliteit te hand haven. Wat wy daarvoor doen kunnen is een behoorlijke kustverdediging met levende en doode weermiddelen, een versperring zijner toegangen ter zee en voorts, of liever in de eerste plaats het vórmen vau een zóó krachtig leger, als met zyn bevolkingscijfer in over eenstemming is. Wat Nederland echter tot dusver gedaan heeft is zyn geld op dikwijls zeer onoordeelkundige wijs vermorsen aan een vlootje, een legertje en een fortificatiestelsel zonder rust, zoodat geen van drieën op zichzelf of te zamen ook maar het geringste vertrouwen schenken. En daarbij is het defensie- hoofdstuk onzer Staats begrooting alleen voor hier te lande reeds gestegen tot hot ontzettend cijfer van 44 millioen. Daarom bezuiniging, opdat het Rijk iets voor onze armelyke steden kunne doen en ia bet algemeen kunne te gemoet komen aan de nieuwe onaf wijsbare eischen voor de stoffelijke en zedelijke welvaartsontwikkeling. De „Groene" wil de vloot afsobaffen, nu deze met het oog op onze ligging tuaachen Frankryk, Eugelanden Duitsch- land voor de neutraliteits-verdediging evenmin eenige beteekenis heeft als de Stelling Amsterdam. Indien wij onze neutraliteit tegenover Duitschland weten te bewaren, bestaat er voor ons geen gevaar. Een leger dus is het allernoo- digste En zulk een leger juist bezitten wij niet al ware het alleen. eigen leven te denken, Daar is de deur 1 Wij spreken elkander nader voor de crimineele! rechtbank, niet hier op deze plaats, waar je onzen vader vermoord hebt Ga weg. Hij trok zyn revolver, die bij in de laatste weken steeds bij zich droeg, uit zijn borstzak. Onnoozele knaap, wien niets an ders overgebleven is dan dat ellendige ding daar 1 Richt het op je zelf 1 Het is de laatste weidaad, die je jezelf kunt bewijzen. Om 's hemels wil 1 klonk uit de geopende deur eeu vrouwenstem. Tante Polda stond op den drempel met een door schrik verwrongen lijk kleurig gelaat, de handen smeekend opgeheven. Zij had in het schemer donker slechts de beide schaduwen op den wand gezien en herkende Klaus nu. Ik zoek Laura 1 Zij is hier riep deze luid, op haar toetredend. Ja, ja 1 Zij ging voor hem achteruit. Ik wil haar zien 1 (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1