Woensdag* 26 September. 1806. Gemeente bestuur. FEUILLETON. Gemeenteraad Yan Ylissingen, Ho, 226. 44e Jaasgang, VLISSIAKiSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1«80<. Hauw ftsr posé 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 14 regels f 0.4:0, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letter» en cliehé's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepliooimuiimiei' 10. Abonnements-Advertentiën ©p zeer voordeelige voorwaarden. QZjy, die ssicb met het volgende kwartaal, aan vangende 1 October a.s., op ons blad abonneeren, ontvangen de van beden tot dien datum ver schonende nummers GRATIS. OPENBARE VERGADERING VAN DEN op Vrijdag 28 September 1906, des namiddags ten 2 ure. A. Mededeelingen. B. Over te leggen stukken. C. Te verleenen ontslag aan J. de Neef als lid der comm. tot wering van schoolverzuim. D. Benoemingen1. Van leden der vaste Raads-commissiën. 2. Van tijd. leeraren aan de B. A. S. cursus 1906/7. 3. Idem van een tijd. leeraar in het vakteekenen aan de avondschool voor handwerkslieden. Aanbeveling 1. J. N. de Witt1, 2. A. Wouterse. 4. Idem van een onderwijzer aan school B (vac. J. de Vries) Voordracht E. J. Fran§oys te Hansweert, G. V. Persuings te Goes, J. D. Ploeg te Dinteloord. E. Te behandelen punten 1. Onderzoek geloofsbrieven van Dieuw gekozen leden. 2. Verkoop van gemeentegrond. 3. Voorstel van B. en W, tot af wijzing van een verzoek van het O. B. voor Öoe, Adviezen om subsidie, 4. Idem tot beschikking op het adres der veieeniging „Gemeenschappelijk Belang". 5. Idem tot voorloopige goedkeuring der rekening over 1905 en de begroo- tiag over 1905 en de begrooting voor 1907 van de schutterij. 6. Idem tot regeling van de pen sioensgrondslag van leeraren aan de B. A. school. 7. Idem tot vaststelling van ver ordeningen op de heffing en invorde ring van schoolgelden L. O., rechten gebruik Vischmarkt en plaats, belastin gen op het gedistilleerd. 8. Idem tot vaststelling eener ver ordening op den verkoop van melk. 9. Idem. tot onbewoonbaar verklaren van woningen. 10. Idem tot uitbreiding van het ouderwijzend personeel aan school O. 11Idem tot het verhoogen van den Noordwal muur aan de Westerhaven. 12. Idem tot het verlengen der rioleering in de Badhuisstraat. 13. Idem tot het verhuren van grond op den Noordzee-Boulevard aan E. J. Timmerman voor plaatsing kiosk. 14. Idem tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven. 15. Vaststelling le Supp. Kohier H.O. YwkniM Idftts 63.) Het huis en de fabriek mogen niet verkocht worden, aleer de drie kinderen het er over eens zijn en zoodra ds jongste meerderjarig is. Zoolang verzoek ik je, bij Fransje en Robert te blijven, tenminste de huishouding te besturen, waarin niets mag veranderd worden. Na mijn dood zult gij, jij en Klaus, de aan u geadresseerde papieren in ontvangst nemen. Het aan jou ge richte bevat 100,000 mark in soliede staatspapieren voor Robert en Fransje kapitaal en rente mogen niet aangeroerd Worden voor dat ze meerderjarig zijn het moet dus in'mijn brandkast bewaard blijven. Het aan Klaus geadresseerde houdt 100,000 en 50,000 mark in als aandeel voor hem. Geldriep Robert, met wjjd geopende oogen. Honderdduizend mark 1 y(m: ajjn ze? BEKENDMAKING. Bezoek van den heer Commissaris der Koningin. De Burgemeester van Vlissingen Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dat op Dinsdag 2 October e. k. door den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland een bezoek aan de gemeente zal worden gebracht, en dat Z.H.E.G. hen die hem wenschen te spreken, daartoe in de gelegenheid zal stellen ten raadhuize, des voormiddags ten 10 ure. Zij, die daarvan gebruik wenschen te maken, kunnen zich op Zaterdag 29 September tusschen 9 en 4 uren ten raadhuize hiervoor doen inschrijven. Vlissingen, 25 Sept. 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. DRANKWET. Burg. en Wetfa. van Vlissingen geiet op art. 12 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek (in afschrift) van IZAAK BEUN gericht aan Gedeputeerde Staten dezer provincie om vergunning tot ver koop van eterken drank in het klein uitsluitend aan logeergasten en zulks in perceel MM 161 gelegen aan de Kanaalstraat dat van af heden, gedurende veer tien dagen, schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van de ge vraagde vergunning kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen 25 September 1906, Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BumeniaMssk bericMetL Instelling van raden van beroep voor da directe belastingen. Tot dit doel zijn twee wetsontwerpen ingediend. Het eerste is vergezeld van een breed voerige toelichting, waarin de minister becijfert, dat van het eerstvolgend vijf jarig tijdvak zou te rekenen zjjn op een stijging van de gewone uitgaven met f 24.530.000, terwjjl de stijging der gewone middelen en inkomsten, onge rekend grondbelasting en suikeraccijuB, zonder belastingverhooging zou bedragen f 14,320.000, makende een verschil van ruim f 10 millioen. De minister heeft gemeend de voor keur te moeten geven aan een stelsel, waarbij de splitsing behouden blijft voor de berekening van het inkomen, maar losgelaten voor die der belasting, in dier voege, dat de uitkomsten der Hij sprong op, Zijne tante weerde hem afzij legde zenuwachtig het pa pier neer en nam twee couverten in de hand, waarop geschreven stond „Bevat 50.000 mark in die en die papieren." Robert zonk op zijn stoel neer. Hij hijgde van aandoeningtranen van vreugde rolden hem over de wangen. God zij geloofd, riep hij, in zijne vreugde pogende kalm te blijven, en de handen tegen de slapen drukkende. Ik ben gered en kan ieder weer vrij in het gelaat zien. Manr Klaas, die Hij hield het woord binnen. In zijn financieel overzicht Waar is het afschrift Hij liep als dol rond, maar wist niet waar hij dit moest zoeken, want zijne tante had het weggenomen. De hypotheek, waarvan ik hem eens met vader hoorde spreken, komt daarin als hoogste post voor. In het debet 1 Je hebt gelijk, Robert, bevestigde zijn tante, bij deze gedachte bleek wordend. Ik heb het afschrift wel tienmaal doorgelezen, en liet het aan den ouden Joost zien, die de op de fabriek rustende sohuld beves tigde en den wensoh van je vader kende om deze af te lossen. tweeledige berekening worden ineenge smolten en aldna één aanslag ontstaat. Daardoor komt men tot een meer doel matige regeling' der progressie en tevens maakt de gedane keus het mogelijk, om, zonder de geh simhouding der aanslagen op te heffen, aan de gemeente besturen toe te staan de plaatselijke directe belasting van de ingezetenen der gemeente te heffen naar de inkomens volgens de rijksbelasting. (Eene daartoe strekkende wijziging der gemeentewet is in bewerking). Yan een en ander wordt een meerdere opbrengst verwacht van f 2.500.000. De voorgenomen wijziging der suc cessiewet zal een jaarlijksohe bate kun nen brengen van f 1.500.000 (in de bedoeling ligt o.a. voor te stellen voor de verkrijgingen in de rechte lijn een matige progressie). De opbrengst der zegelrechten zal bij het tot stand komen van het desbetreffend ontwerp f 1.000.000 meer opleveren. Uit de wijziging van de registratie wetgeving wordt een meerdere bate van f 200.000 verwacht. Eenige verbruiksartikelen, welke niet zijn levensbenodigdheden, kunnen voor belasting of zwaardere belasting in aanmerking homen. Op de mousseerende wijnen zal o.a. gelegd worden ean extra heffing van f 0.50 per fleseh. De opbrengst van deze belasting is te ramen op f 300.000. De opbreDgst van een debietrecht op tabak ten bedrage van 10 pet. zal vol gens raming, f 2.000.000 beloopen. Pro memorie (nog niet ten volle ééa ton gouds wordt hiervan verwacht) wordt vermeld een belasting op speel kaarten ongeveer als in Duitschland. Zonder het stelsel van vrijhandel prijs te geven, wordt van de technische herziening der tariefwet f 500.000 's jaars verwacht. Recapitulearende komt de minister samen tot f 8.000.000. Het ontbrekende, ruim f 2 millioen, zou mogen worden verwacht van het buiten rekening gelaten accres in de eerstvolgende 4 a 5 jaren van de opbrengst van den accijns op de suiker. Finaaciëeie wetten. De financieele wetten, aangekondigd in de Troonrede, zijn gedeeltelijk bij de Tweede Kamer ingediend, te weten; le. betreffende de registratiebelasting. Het strekt om ook den inbreng van zaken in naamlooze vennootschappen met het recht van registratie wegens eigendomsoverdracht onder bezwarenden titel te belasten, zoomede om weg te nemen de gelegenheid tet ontduiking, hierin bestaande, dat verkoop van vast goed aan een naaml. vennootschap wordt omgezet in een inbreng ineen zoodanige vennootschap. Ook de inbreng in coöp. vereenigingen wordt met hetzelfde recht belast. De minister van financiën raamt de opbrengst van de voorgestelde be lasting op 2 ton per jaar. Sohurk riep Robert knarsetan dend. Die geheelo som heeft hij ver duisterd en mij, zijn broer, van den diefstal beschuldigd maar hij sprong op, maak alles open, tante I Zie na, of hij ons ook niet bestolen heeft Wees bedaard, zeide Polda, terwijl ze de hand op de papieren legde. God beschikte, dat dit in den nacht na uw vaders dood in mijne handen geraakte, Ik waag het niet, het aan te raken maargij moogt het eerst hebben, wanneer jullie meerderjarig zijt. Ik moet het dus zoo lang aan den voogd geven. Dat is me onverschilligHet is er Ik ben gered. Aan u, tante Polda, kan ik dan mijne, schuld terugbetalen. Nog dezen avond zoek ik den voogd op en vertel 't hem, en morgen vroeg doe ik mijn uniform weer aan en ga naar mijn overste. Ik mag dien schurk niet ontzien mijne rechtvaardiging eischt, dat ik hem even openlijk aanklaag, als bij mij belasterd heeft. Maar Fransje, hij sloeg in zijn vreugde den arm om haar hals je zit daar als van steen. Hoor je dan niet Ik kan het nog niet goed begrijpen, Inderdaad had zij roerloos 2e. verhooging van het zegelrecht van sommige effecten, met uitzondering van de aandeelen in premieleeningen, reeds vrij hoog balast, wordt voorge steld, het recht van aandeden in bui- tenlandsche maatschappijen en dat van binnenlandsche pandbrieven met 10 cent van elke f 100 te verhoogen en dat van alle andere stukken met 20 cent van elke f 100. Het recht zal dan voortaan voor pandbrieven 2 011 voor de an dere soorten van effecten 4 °/0 bedragen. Die pandbrieven worden dan lager be last dan die overige binnenlandsche ef fecten, aandeelen in buitenlandsche on dernemingen zullen door het voorstel op dezelfde wijze belast zijn als obligatiën in buitenl. geldleeningen, alle binnen- en buitenl. effecten van dezelfde soort zullen voortaan aan éénzelfde recht zijn onderworpen en er zullen ten aanzien van dit zegelreeht slechts drie oaiago- riën van effeoten zijn. Van de nieuwe regeling wordt een gemiddelde hoogere opbrengst van ruim 1 miliieen 's jaars verwacht. 3e. betreffende den accijns op de sui ker. Teneinde dit voedingsmiddel te brengen onder het bereik ook van krin gen der bevolking, die zich daarvan thans moeten spenen, wenscht de min. van financiën niat te volstaan met ac cijnsverlaging met 3 a 5 gulden per 100 k.g., maar meent hij, teneinde te voor komen, dat een geringe accijnsverlaging meer de debitanten dan de verbruikers sou baten, een verlaging met niet min der dan f 10 te moeten voorstellen, waarmede een aanzienlijke verhooging van den accijns op het gedistilleerd gepaard gaat. Als gevolg der accijns- verlaging in Nederland, verwaoht de minister, dat het gebruik per hoofd komt de verlaging in 1907 tot stand van 1906 tot 1908. met 18 °/o za^ toenemen en komt hij tot een opbrengst yoor 1908 van f 15.350.000, voor 1911 tot f 16.300.000, in ieder geval verwacht de minister, dat althans de vereischte opbrengst van f 15 millioen in 1911 ruimschoots zal worden verkregen. De anti-revolutionairen en het kiesrecht. In een hoofdartikel van het weekblad „Patrimonium" wordt aangedrongen op spoedige verschijning van het rapport der commissie, door de anti revolution- naire partij benoemd inzake kiesrecht her yorming. Het standpunt van „Patri monium" zegt het weekblad is door gezinshoofden-kiesrecht het kies recht aan den arbeidersstand in zijn Daarmede staan we tegenover het principieel onjuiste en daarom onwille keurig zoogenaamd algemeen kiesrecht. Van een meedoen onzerzijds aan de opgezweepte beweging voor algemeen kiesrecht kan dan ook geen sprake zijn. Om het verschillend uitgangspunt reeds niet. Maar óók niet, omdat achter met doffe oogen er bij gezeten, Tante Polda, zij vreesachtig aan, is dat allemaal zoo, als u gelezen hebt Den hemel zij dank, dat het zoo is 1 Zoo ik het had kunnen vermoeden, dan zou ons allen veel verdriet gespaard gebleven zijn. Je kunt nu alles samen vatten in de troostrijke gedachte, dat je toekomst gered is en willicht zal ik ook nu mijn beetje geld terug krijgen. Zij leunde in den stoel, vouwde de handen in den schoot en trachtte zelve dezen^gelukkigen omkeer te begrijpen. Met een zucht richtte zij zich eindelijk weer op, toen Fransje haar vroolijk omhelsde. Nu moeten wij nog verder lezen. Zij legde de effecten naast zich neer en nam den brief weer op „De inkomsten van de fabriek zullen voor de kinderen voldoende zijn om hun een onbezorgd bestaan te verschaf fen, wanneer zij weten te bewaren, wat mij een groot deel van mijn leven gekost heeft." Zij hield op, zij meende een licht gedruisoh te hooren in de donkere voorkamer, waarvan de deur open stond, terwijl hare toehoorders gezellig naar deze beweging een politieke actie zit, die op iets anders gericht is dan het rechtstreeksche belang der arbeiders. Het ministerie Kuyper wilde den socia len arbeid laten voorgaan en daarmee heeft het verbond zich vereenigd. De kiesrechtbeweging voor het blanco artikel strekte slechts om het ministerie- Kuyper ten val te brengen thans zijn het dan ook de sociaal-democraten die de beweging in gang houden. Maar de kalme mannen, die kennis namen van hetgeen werkelijk in de laatste jaren in ons vaderland heeft plaats gehad, zullen meer en meer door zien, datheel deze beweging een afleiding is van ernstige sociale hervormingen, die nu reeds mede bewerkt heeft, dat de belangrijk® vraagstukken van ouder- doms-, invaliditeits-en ziekteverzekering enz. groote vertraging hebben onder vonden, Daarin ligt een ernstige grief onzerzijds tegen de gangmakers voor de algemeene kiesreehtbeweging. Intusschen, meent het blad, dat de tijd tot voorbereiding van „een afdoende regeling van het kioBreehtvraagstuk" thans gekomen is. En daarom hopen we, dat het rapport van de anti-rev. commissie, voor het kiesreehtvraagstuk niet zal wachten op de verschijning van de Mem. van Ant woord der soc.-dem, op hun voorstel tot grond wetsherziening. De heer Talma zei verleden jaar ook, dat elke partij, die weet wat zij doet, natuurlijk het besef heeft, dat hef; uitgeven van een dergelijk rapport ieta is, waarvoor men een geschikt moment' kiest. En we zijn het daarmee eens, Maar toch meenen we ook, dat de ontwikkeling van de denkbeelden om trent de afdoende regeling van het kiesreohtvraagstuk voorbereiding en leiding noodig heeft. Eu daartoe moet dat rapport dienen. En waar de tegen woordige regeering de politiek van.het blanco-artikel in haar vaandel geschreven hesft en dus ds kiesreehtquaestie in de loopende parlementaire periode aan de orde moet komen, wordt de behoefte aan leiding met den dag grooter. We dringen er deswege bij het cen- traalcomité van de a.-r, partij op aan, om met het kiesrechtrapport niet te lang meer te wachten. Da Koninklijks familie op seis. De Koningin en de Prins vertrokken hedeanamiddag onder het strengste in cognito naar het landgoed „Albreohts- berg" bij Dresden, ten einde aldaar eenige weken te vertoeven onder den titel van Graaf en Gravin van Buren, Hare Majesteit wordt vergezeld door baronesse Van Hardenbroek van Ber gambacht, grootmeasteresse baronesse Sloet van Marxveid, hofdamej; baron Van Hardenbroek van Bergambaeh, op perkamerheer kapitein Van Hoogstra ten, adjud,; baron De Vos van Steenwijk, refendaris bij het kabinet der Koningin 5 haar zaten te luisteren. Daar alles eehter rustig bleef, en er niemand andera in huis was dan de meid in de keuken, ging zij voort „Ik moet je neg iets toevertrouwen, opdat ik wellicht na mijn dood niet Klaus beschuldigd worde van nalatigheid in het vervullen van een plicht. Het was eenvoudig niet in mijn macht dien plicht te volbrengen. Daarvan waart gij getuigen, gij en de kinderen." Zij draalde met verder voort te lezen, maar de voogd had haar streng bevo len de kinderen met alles bekend te maken, wat ze toch later te weten zon den komen. En zoo ging ze dan met een onrustig gevoel voort „Je weet niet geheel, maar hebt wellicht bemerkt, welk een verdriet mij door het huwelijk mijns zoons bereid werd, an dat dit mijn laatste levens krachten brak. Ik probeerde tevergeefs hem in vertrouwen een gewichtige mededeeling te doen hij onttrok zich. telkens aan de gelegenheid daartoe. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1