1806. ijnen. No- 224. 44e Jaargang. ie IENST Maasiclffi; 24 September. Teleph ooi! nummer 10. Bij fleze Coorant Moort een Ispml. Gemeente bestuur» Een kwaad, dat 'dage lijks voortwoekert. ilomrf K f it FETJ1LLEÏOXC TlfsjtepdK (oirut ast Mil ZnlifsMiA, ingezonden Mededeelingen. jtawe jMelM SiomUziag. en Wit) per 0.90, 0.80, wijnen van iche-, Spaan- afname van >r het huis- OYE, Groe- KAMER, iddelburg v.v Of 5.5Of 7.55* 10* 1.15§ 2.—* 5.50§ 6.55* Remise. J Zeilmarkt. Badhuis. I5f 6.2a"j" 8.40* L5* 2.—2.45* 6.55§ 7.50* Of. dan tot de Re- markt, huis. mmm. 6.—, 6.20, 7.—, 10.20, 10.40, 2.30, 1.05,1.30*, 4.30, 4.50, 5.20, 0, 9.10. vm. 6,10, 6.30, 50, 10.10, 10.30, 1. 12.10, 12.45, 3.40, 4.10, 4 ,40 7.25, 8.—, 8.30, 2 Zondags uit SCH3LBS. 3,23 g)en 6,10 (o 3,50 g) en 6, 40 en 4,45 en 6,10 e) f) iet vertrek van Neuzen vm. 8,30 r3sele en Neuzen irsseleen Neuzen n 16 April tot VLISSIMSt llE COURANT. Prijs per drie maanden S ÜLSS, ftaneo ,{i® pos* 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIES": van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken rege: meer ÏO cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliclié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Ahonnements-Advertentiiin op zeer voordeelige voorwaarden. Zij, die asicli met het volgende kwartaal, aan vangende 1 October a.s., op ons blad abonneeren, ontvangen de van beden tot dien datum ver schijnende nummers GRATIS. NATIONALE MILITIE. Ter lezing ligging van het inschrijving- register voor de Nationale Militie met de alphabetisehe naamlijst. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op artikel 24 der Militiewet 1901 brengen bij deze ter algemeens kennis dat het register van de in dit jaar voor de Nationale Militie ingeschreve nen, benevens de daaruit opgemaakte alphabetisehe lijst op de Secretarie voor ieder ter lezing zijn nedergelegd van af heden tot en met 1 October 1906 dat tegen regen register en lijst binnen den tijd der nederlegging bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de pro vincie, door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd ver- ioebschrift op ongezegeld papier, onder teekend door hen die ze inbrengt, welk verzoekschrift zal moeten worden over gebracht bij den Burgemeester tegen bewijs van ontvang. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 22 September 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. bezwaren tegen het oprichten dier in richting in te brengen, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijdstip ter ge meente-secretarie van de ter zake in gekomen schrifturen kennis kan worden genomen. Vlissingen, 21 September 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. DRANKWET. HINDERWET. Verzoek om vergunning tot het plaatsen en in werking bren gen van een gasmotor. Burg. en Weth. van Vlissingen gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een versoek van M. P. GLERUM alhier om ver gunning tot het oprichten en in werking brengen van een gasmotor van hoogstens 6 paardenkrachten tot het drijven van twee vieesehmachines in perceel I 164, gelegen aan de Lange Walstraat en Vrjjgang dat dit verzoek met de bijlagen ge durende,veertien dagen, te beginnen met Vrijdag 21 September 1906 op de ge meente-secretarie ter visie zal worden gelegd en dat den 5en October 1906 ten raadhuize, des namiddags ten 2 ure, gelegenheid zal worden gegeven om Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van IZAAK BEUN te Vlissingen om verlof tot verkoop van alcoholhoudende dranken andere dan sterken drank in perceel MM 161, gelegen aan de Ka naalstraat dat van af heden, gedurende veertien dagen, schriftelijke bezwaren tegen het eventueel rerleenen van het gevraagde verlof kunnen worden ingebracht bij Burgen Wetb, voornoemd, Vlissingen 22 September 1906. Burg. en Weth. voornoemd, YAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Voor de Haagsehe rechtbank stond dezer dagen iemand terecht, die het bijzonder ver gebracht had in de kunst om zich. wederrechtelijk to bevoordeeien. Hij gaf zieh uit, nu eens voor agent in assurantiën en hypotheken, dan weer voor bankier, dan weer voor algemeen directeur van verschillende credietmaat- schappjjen. In al die hoedanigheden deed bij zeer verleidelijke aanbiedingen tot het plaatsen van gelden. Die op de aan biedingen schreven, werd aangeboden, tegen flink salaris en provisie als agent van die slechts in naam bestaande maat schappijen op te treden maar het slot was altijd, dat vooraf voor zoogenaamde kosten of onder een andere benaming, een flinke som moest worden gestort. Enkelen liepen in den strik, zonden het geld en vernamen yau de geheele zaak niets meer. Het kruikje ging zoolang te water tot het brak. Met andore woorden een strafvervolging werd uitgelokt en degene die tot dezen stap overging, zelf een bedrogene, verdient zeer Z9ker den dank zijner medeburgers wanter zijn nog 61.) Mijn overleden vriend handelde verkeerd, toen hij te veel vertrouwen in zijn oudsten zoon stelde in de laatste jaren was hij voornemens nog iets bij het testament te voegen, doch daar Klaus steeds dreigde de handelszaak te verlaten, bleef dit hangen, tot het te laat was. Naar ik hoop, vind ik nu het bewijs van zjjn schuld. Voorloopig bedank ik u en verzoek u, mij in mijne bemoeiingen te steunen. De raadsheer drukte hem de hand en Joost ging met een verlicht hart heen. Dienzelfden namiddag waren tante Polda en Fransje zwijgend bezig alles in te pakken, wat haar toebehoorde. Zij wilden niet blijven totdat Klaus haar zou verzoeken 'net huis te verlaten. Het meisje was zeer bleek en haar rood gekreten oogen verrieden, wat er in. haar omging, maar zij waa voor het heel wat meer kruikjes, die voortdurend te water gaan I De kunst om geld te winnen of zelfs vermogend te worden zonder arbeid, is ten allen tijde vlijtig beoefend, en zeer vele bedrijven leenm er zich toe, die kunst op zieh te zien toepassen. Som tijds geschiedt dit op eene wijze, zoo grof en onhandig, dat het gevaar van als de mug in de kaars te vliegen, uiterst gering is. Er zijn natuurlijk altijd men sehen geweest, en zij zullen er altijd zijn, die bedrogen willen worden, en daar tegenwoordig nagenoeg ieder zijn krantje leest en er steeds heel veel menschen zjjn, die opperbest wat kunnen gebruiken, wordt de krant te baat genomen, om op de lichtgeloovigb.eid dezer lieden te speculeeren. Nu eena wordt een jong mensoh in de gelegenheid gesteld om vijftienhonderd gulden 'sjaars te ver dienen, mits hij o.a. duizend gulden bezit. Nu, er zijn er genoeg die een klein kapitaaltje, maar geen wezenlijk middel van bestaan hebban. Zoo'n jaarlijksoh inkomen van vijftien honderd gulden kunnen ze opperbest gebruiken en koopen misschien alvaat het boekje: „De kunst om met vijr. tienhonderd gulden met vrouw en kin. deren fatsoenlijk te leven". Dat het voorgespiegelde jaarlijksoh inkomen de rente vertegenwoordigt van een kapitaal van ongeveer veertigduizend gulden en dus nimmer te verkrijgen is voor het betrekkelijk luttele bedrag van duizend gulden, dit wordt niet bedacht. Evenmin dat het den steller der advertentie juist om die duizend gulden te doen is. Het ongelooflijke van dergelijke aanbiedin gen schijnt voor sommigen niets af schrikwekkends gehad te hebben. Er is een voorbeeld bekend van het voor spiegelen van een rente van vier en twintig maal het kapitaal per jaar en dat dit kapitaal gestolen werd, in do hoop het later terug te geven uit die ongelooflijke winsten, die echter nooit kwamen. Zelfs op de vlijt en de arbeid zaamheid der mensehen wordt gespe culeerd, door ze b. v., met het werken op zekere machine, een jaarljjksch in komen voor te spiegelen, dat zelfs tot twaalfhonderd gulden stijgen kan. Zooals wij opmerkten, slechts de mensehen die bedrogen willen wor den, kunnen feitelijk van dergelijke aanbiedingen het slachtoffer worden. In de meeste andere gevallen echter, is het gevaar voor schade zeer groot. Yele menschen, die werken willen en werken kunnen, hebben, hetzij om zich het noodige aan te schaffen, of om hun zaken uit te breiden, of om zieh ruimer daarin te kunnen bewegen, aan eenig erediet behoefte. In het particu liere leven, van vrienden of kennissen, is dat credist meestal zeer moeilijk te bekomen. Dus, maar de courant ge raadpleegd 1 De meeste groote bladen wemelen dagelijks van aanbiedingen van geld. Nu is het leenen van geld, het verschaffen van orediet, in den grond der zaak niet alleen een zeer eerlijk, maar ook een hoogst nuttig bedrijf, want zonder het gebruik van gehuurd kapitaal zouden handel en ny verheid zeer weinig beteekenen. Dat zij, die zieh van het versohaffen van erediet, hetzij dan met eigen geld, hetzij met kapitalen van anderen, waarbjj zij als tusshenpersoon dienen, daarvan een gewoon beroep of bedrijf maken, dit is ook zeer natuurlijk. Er is zelfs niets tegen dat hun arbeid vrij goed betaald wordt. Jammer dat ook op dit gebied de flessehentrekkerij zulk een voorname rol speelt en vele eenvoudige burgers daarvan voortdurend het slacht offer zijn. Nu eens komt het voor, dat het de stellers der advertentiën eenvoudig te doen is om de informatiekosten, die meestal belachelijk hoog worden opgevoerd en waarvan het grootste deel in hun zak terecht komt. Komt er nimmer ant woord, nadat de kosten gestort zijn, dan kan men er staat op maken, dat de steller een flesschentrekker is. Yeelal wordt niet eens de naam aangeduid, maar moet het geld gezonden worden aan een credietinstelling, die werkelijk geen instelling is. Op een anderen tijd worden zeer gemakkelijke voorwaarden voorgespiegeld, die dan later zoo boven mate worden bezwaard, dat er van de zaak niets komen kan. Soms worden de gegadigden uitgenoodigd zich op zeker kantoor te vervoegen, waar ze dan be hoorlijk „bewerkt" worden, meestal in dien zin, dat ze een min of meer aan zienlijk bedrag hebben te storten, waar van, als het erediet verleend wordt, de helft wordt teruggegeven. Men kan er dan zeker van zijn, dat de zaak niet tot stand komt, en dan wordt ook niets teruggegeven. En nu spreken wij nog niet van uiterlijk balm. Op Robert waa niet te rekenen, hij had zijne vertrekken, in de nabijheid van de kazerne, opgezegd en een bescheiden kamer thuis betrokken steeds peinzend liep hij rond, kwam zoo weinig mogelijk in de huiskamer, om het verdriet van zijn arme zuster niet te zien en was tot niets te gebruiken. Wanneer hij thuis was, zat hij zwijgend naar den grond te staren. Toen zij beiden een oogenblik zaten om wat uit te rusten, werd er een brief gebracht, die buitenop het stempel van 69n notaris droeg, maar waarvan het adres door Klaus geschreven en aan tante Polda gericht was. Yerschrikt staarde de oude dame op den brief en opende hem met sidderende hand. Klaus schreef van uit het bureau van den notaris, dat de fabriek en het huis zooeven in andere handen overgegaan waren. Wanneer zij, d. i. tante Polda, van haar aandeel in de handelszaak afstand wilde doen, dan kon hij zjjn broer de troostende tijding mededeelen, dat voor ieder van hen eeaige duizenden marken zouden overblijven, die hij volgens zijn plicht aan den voogd zou overhandigen, zoodra de meubelen ook verkocht waren. werkelijk verleende credieten tegen eene rente, die den geldopnemer feitelijk ruïneert. Yoorbeelden zijn bekend van acht en veertig percent 'sjaars 1 Dit echter is een vrijwillige handeling. Die zich verbindt moet weten waartoe hij zich verbindt. Maar bij het aanbieden en zooge naamd in behandeling nemen van credieten is al te vaak sprake ergerlijke flessehentrekkerij, en hoewel meer ontwikkelde personen zich gemakkelijk daarvoor kunnen vrijwaren, door het nemen van informatiën, die het daaraan besteede geld ten volle waard zijn, is het tooh gemakkelijk ta verklaren dat minder ontwikkelden, menschen die met maatschappelijke toestanden minder bekend zijn, ondanks alle aangewende pogingen hun doel niet bereiken of alleen ten koste van offers, die hunne geringe krachten ver te boven gaan. Tegen dit dagelijks voortwoekerende kwaad ernstig te waarschuwen en met klem te wijzen op de vaak treurige gevolgen van het ingaan op de vage beloften van vreemde lieden, wordt meer en meer plicht. Er zijn soliede credietin- stellingen genoeg. Het adres daarvan te weten te komen is volstrekt niet moeilijk. Wil men dien weg liever niet volgen, dan traohte men zioh toch, vooraf op de hoogte stellen alvorens zich tot het storten van gelden bereid te verklaren of zich tot iets te verbinden. Na het thans hangende Haagsehe proces, hebben wij gemeend dit onder werp eens met klem onder de aandacht te moeten brengen van alle „zaken doenden." Die zich aan anderen spiegelt, spiegelt zich zacht I Altijd een Vlfsslngscli bewijs, Foster's Rugpijn Nieren Pillen ge nezen een pijnlijke rug, rheumatiek, zwelling der ledematen, onzuiver bloed, duizeligheid, slapeloosheid, onregelma tige hartslag en werken den schadelij ken invloed tegen van thee, bier en spiritualiën. Mejuffrouw N. Nachtegaal, Kolve- nierstraat 65 te Vlissingen, meldt ons Ruim twee jaren geleden openbaarden zieh bij mij de eerste kenteekenen van nierziekte. Ik had veel last van een aanhoudende pijn in den rug en lende nen en werd veel gekweld door duize lingen, gepaard met hoofdpijn. Door- Afschuwelijk I Maar ik had het wel gedacht, zei ze zachtjes, de oogen van het meisje vermijdend, die reeds lang op haar gevestigd waren. Te weten komen moet je het toch zeide zij, den brief in haar schoot liggende. Fransje trad, op alles voorbereid, op haar toe en nam den brief op. Zij zweeg, keerde naar hare plaats terug en legde het papier voor zich neder. Niets kan mij meer verrassen, zeide zij, terwijl zij de handen in den schoot legde. Morgen kunnen wij ver trekken, Robert zal dan ook wel besloten hebben, wat hij doen wil. Hij zegt er ons niets van. Laat mjj eerst tot mij zelf komen. Polda liep naar het venster en keek naar buiten. Ik doe er natuurlijk afstand van, hoorde Fransje haar zeggen. Maar wjj zullen ons zeer moeten bekrimpen. Ik zal u ongetwjjf9ld niet lang tot last zijn. Zij liep naar hare tante toe en legde de wang op haar schouder. Blijf bedaard, kindWij zullen wel genoeg hebben om te eten. Polda streelde haar de bleeke wangen. God zal ons wel verder helpen. Ik wil toeh nog eens met den voogd spreken. Zoo geheel onverschillig kan hij toch niet zijn tegenover dit klaar blijkelijk bedrog. Robert moet ook spoedig komen. Ik heb den laatsten naeht een besluit genomen en wil den rechtsgeleerde vragen of ik het mag uitvoeren I Oa gerust, tante. Een uur lang bleef het meisje alleen. Op één meid na waren alle dienstboden ontslagen. In het geheele huis heersehte diepe stilte. Plotseling stormde er echter een zwaar gesluierde vrouw de kamer binnen. Het was Laura, die zieh vermoeid in een stoel liet neervallen, den sluier voor het gezicht wegtrok en Fransje met een opgewonden bedrukt gelaat aankeek. Ik beloofde aan tante terug te komen en u vaarwel te zeggen 1 zeide zij hijgend. Ik ben dakloos, sedert ik hem verlaten heb Mjjne vriendin kan mjj niet bij zich hebben, want hare zuster is met haar kind onverwachts gekomen. Het wordt avond gij moet voor dezen nacht huisvesting geven 1 Fransje verschrikte en keek Laura verward aan. Morgen moeten wjj ook het huis out ruimen, maar tot zoolang ben je ons har telijk welkom. Je hebt dus werkelijk Gedaan waartoe ik gedwongen ben geworden. Ik ga weer naar het tooneel terug, maar niet hier Ik ben niets bezorgdintegendeel, ik gevoel me zoo goed als nooit te voren. Geef mij maar de besaheiden kamer ik heb, zoodra het donker wordt, nog één gang, een zeer zwaren gang te doen, dan kom ik om hier den naeht door te brengen. Gij die, hem kent, weet wat ik dezen stap wegwerp. Ik heb het tooneei ver laten, omdat ik wist dat ik niet lang meer zou kunnen zingenmaar ik heb liever het vooruitzicht mijne stem te verliezen, dan dit onwaardig bestaan voort te slepen, dat mij een dagelijksohe kwelling is geweeBt. Maar laat mjj je niet storen ik zie, dat je ook al ingepakt hebt. Hij neemt je het dak boven het hoofd weg, terwijl hjj juist in een nieuwe fabriek als deelgenoot toegetreden is en voor ons een prachtige woning heeft gehuurd, waarvan ik nieta wil weten. Hij won me weer met zioh door mjj een zomerreis aan en mjjn speldengeld te ver-.; ik heb alles afgewezen. (\Yordc vervolg].) verzoenen, te bieden dobbelen

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1