Zalerdag 22 September. No., 223. 44o Jaargang* 1806. girineaiandsche berichten» FEUILLETON. VLISSIIGSCBE COURANT Prijs per drie maandsa 3L8®, tal» ijses jposi 1,50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert, zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken rege. meer ÏO cent,. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts ftoeemaal berekend. Groote letters en oliehé's naar plaatsruimte. Versehynt dageiyks, uitgezonderd op Kon- en feestdagen. Tclepliaonsiuiimep 10. Abonnenients-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Zij, die zich met het volgende kwartaal; aan vangende 1 October a.s., op ons blad abonneeren, ontvangen die van hetleii tot dien datum ver schijnende nummers BBiXlSI. Be Troonrede. Wij moeten nog een korte nalezing houden uit de artikelen, in de politieke pers aan de troonrede gewijd. Het is een lang stuk, getuigt de a.-rev. „Rot- terd.", „als het ware bestemd om aan de by de stembus van 1905 gefopte kiezers zand in de oogen te Btrooien"; de rede is „al even langwijlig en schier even aag als de vorige", en is er blijkbaar op aaDgeiegd „het volk ver trouwen in te boezemen in een kabinet, dat althans door zijne werkzaamheid dat vertrouwen nog niet heeft ver diend". De finantiëele vraag is voor hot r.-k. „Huisgezin" het gewicbtigste de tabaksbelasting vindt het in ieder geval verwerpelijk, evenals herziening der successiebelasting, indien zij de erfenissen in de rechte lijn, vooral in de eerste graden, te zwaar zou belasten. „Te lang en te mooi" vindt de „Arnh. Ct." de rede er wordt meer beloofd dan in een geheeie zittings periode bereikbaar ia. Hoogst onsym pathiek is haar de voorgestelde ver hooging van den jenever accijnsook hoopt ze dat het instellen van een fonds ter spoedige afwerking van de stelling Amsterdam nog lang in porte feuille zal blijven. De „Prov. Gron. Ct," vindt dat de rede op het punt der Boeiale hervormingen „stelliger en be slister" is dan het vorig jaar j vnrig hoopt het blad dat minister Veegens althans aan de arbeiders verzekering zijn naam zal verbinden. Ook de Haagsehe briefschrijver der „Zaanl. Ct." ziet in de financieele en sociale paragrafen het gewichtigste; het pro gram van minister de Meester noemt hij „een mooi plan", en wat op het gebied van minister Yeegens' departe ment wordt verkondigd, „dwingt hem tot dankbare erkenning van zijn krach- tigen wil en noesten arbeid." Tot het „gezin" worden ook gerekend, inwonende ouders, schoonouders, groot ouders, zoo zij ouder zijn dan 65 jaar. De verzekering geschiedtóf bij een bijzondere ziekenkas, óf bij een z.g. „distrietskas" (deze is van den staat), óf bij een „ondernemingsziekenkas", wanneer men namelijk vast werkman is bij een onderneming, die een zooda nige kas heeft. Ziekteverzekering. Het gisteren verschenen ontwerp van wet tot verplichting van vaste werk lieden, om zich en hunne gezinnen te verzekeren tegen geldelijke gevolgen yan ziekte en bevalling, strekt de ver- zekeringsplicht uit tot alle vaste werk lieden, ouder dan 16 jaar, met uitzon dering van bepaaldelijk in het ontwerp genoemde eategoriën, zoo o.a. zij, die hooger inkomen hebben dan f 1200 of ia de vermogensbelasting zijn aange slagen, militairen, ambtenaren, zeelie den. Wijziging Ongevallenwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de ongevallenwet, nood zakelijk geworden door de invoering der ziekteverzekeringswet 1907, die tengevolge zal hebben, dat de verze kerden krachtens de Ongevallenwet 1907, dia tevens als vasts werklieden ia den zin van het ontwerp ziektever zekeringswet zijn aan ta merken, gedu rende den oersten tijd na het ongeval zullen worden schadeloos gesteld door dv ziekenkas, waarbp zij verzekerd zijn. 60.) Otto van Schimmelpfennig stond daar als verlamd. Was dat dezelfde, die hij alreeds sedert zijne kinderjaren als de zijne beschouwd had Zij had den baud, die hen sedert had verbonden, verscheurd mat een vastberadenheid, die hem spra keloos deed staan. Ik wist, wat er gebeuren zou, wanneer u kwam 1 Zij is trotsch en ongelukkig hoorde hij de zachte stem van tante Polda zeggen. Ga maar heen en volg uw oom 1 Ook zij verliet hem. Hij stond alleen in de kamer, waaruit hij zag 't niet reeds alles weggeruimd was, daar Fransje haar tante naar Keulen zou l&meraeature-Lei&en. In verschillende kringen te Leiden wordt verzekerd, dat van anti-revoluti onaire en katholieke zijde de oud-mi nister dr. A. Kuyper zal worden aan gezocht de candidatuur voor de Tweede Kamer voor het district^ Leiden te aanvaarden, Saad van State. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, waarbij wordt voor gesteld aan art. 2 der Wet, regelende de samenstelling p.n de bevoegdheid van den Raad van State een nieuw lid toe te voegen van den volgenden inhoud „De Prinsen van ons Huis, die van rechtswege of krachtens ons besluit zitting hebben in den raad, zijn bevoegd een beslissende of wel een raadge vende stem uit te brengen. Deze wijziging heeft ten doel om den Prins der Nederlanden, aan wien in gevolge Koninklijke beschikking zitting in den Raad van State is verleend, volledig stemrecht te geven, gelijk zulks bij de Grondwetsherziening van 1887 voor den Prins van Oranje geschiedde. De tweevoudige bevoegdheid, die in de volgende voorgestelde wijziging aan den Prins der Nederlanden wordt toe gekend, wordt in de memorie van toelichting tot het wetsontwerp gemo tiveerd mot de opmerking, üat zich omstandigheden kunnen voordoen, waar onder het den zittinghebbenden Prins gowenscht kan voorkomen in een zaak zich van het uitbrengen van een be slissende stem te onthouden en zich tot een advies te bepalen." Geheel het partijwezen, opgevat zoo als dit door de sociaal-democraten, en niet door hen alleen, geschiedt, strijdt met de mensohelijke natuur. Alleen de roomsch-kath. partij kan tot zekere hoogte in flien zin aaneen gesloten blijven. Zij toch is in haar wezen een kerkelijkehaar politiek hangt ten nauwste samen met ae aspi- ratiën harer Kerk, en die Kerk is in haar wezen hiërarchischzij erkent hoofden, waaraan gehoorzaamheid is verschuldigd. Het zich neerleggen bij datgene wat door de leiders beslist wordt is voor een r.-kath. niet iets onzedelijks, niet iets waardoor een denkend wezen het respect voor zich zelf moet verliezen, Daarom kunnen de r. kath. een staats partij vormen, waarvan alleen die r.kath. zich afscheiden, die nog steeds, naar liberale zienswijze, volhouden dat gods dienst en politiek niets met elkaar te maken hebben. Maar ook die partij, al kan zij krach tens haar hooger beginsel in vele ge vallen rekenen op gehoorzaamheid, wacht zich voor het overdrijven vhn het een heidsbeginsel. Zij laat aan haar leden veel vrijheid van beweging op politiek gebied doet b.v. niemand in den ban, enkel omdat bij zich vermeet een eigen blad op te richten in strijd met de ac tueels verlangens der partij laat vrije discussie ook over hoofdbeginselen toe. Yan daar het door sommige bladen opgemerkte verschijnsel, dat gedurende de „katholieke sociale week" stellingen zijn verkondigd die onderling zóóver uiteenloopen, dat zij, bij het protestant- sche deel der nathtot het vormen van afzonderlijke parten hebben aanleiding gegeven. Door die onderlinge discussie vormt zich dan op den duur een ge zonde overtuiging. Het is zeer de vraag, of de niet- katholieke partijen niet verstandig zul len doen, het voorbeeld van laatstge noemde partij te volgen daarentegen dat der andere te mijden, en meer de beginselen dan net partij verband als ge in eenschappeljjkcn grondslag te erken nen. Eenheid en vrijheid. Uit een artikel van „De Nederlander," onder bovenstaand opschrift Vrouwelijke ambtenaren bij P. en T. Minister Kraus heeft aan de Tweede Kamer als zijne meening te kennen gegeven, dat de bestaande bepaling ten aanzien van 't' verlaten van den dienst door vrouwelijke ambtenaren die in het huwelijk treden, in het algemeen moet gehandhaafd worden, omdat ter verze kering van een goeden gang van zaken, te allen tijde over alle ambtenaren meet kunnen besehiüt worden, onverschillig waar en wanneer de administratie hen nooöig heeft. Aan dezen eisch kan de gehuwde vrouw niet behoorlijk beant woorden, gelijk de minister nader uit eenzet, er bovendien op wijzende, dat een vrouwelijke ambtenaar, in staat van zwangerschap verkerende, in verband met veelvuldige en plotselinge onge steldheden, niet in staat kan worden geacht om haren dienst steeds stipt op tijd aan te vangen en dezen wogens haar bij zonderen tosstand geregeld en naar behooren waar te nemen. Daarbij komt dat een vrouw, in genoemden staat verkeevende, niet op hare plaats kan geacht worden op een kantoor, noch voor haar zelve, noeh aan de loketten ter bediening van het publiek, noch in de dienstlokalen, te midden van amb- tenaarapersoneel van beiderlei kunne en van eiken leeftijd. Aangezien deze bezwaren niet of in ge ringe mate gelden voor brievengaarsters, is voor deze eatagorie van beambten de uitsluiting ingetrokken. Ten behoeve van de andere vrouwe lijke beambten wenseht de minister de bepaling te treffan, dat, ais zij den dienst in geval van huwelijk moeten veriaten, haar een geluk bedrag zal worden uitgekeerd, als zij voor rijks pensioen hebben bijgedragen, tenzij ze minstens tien jaar mochten hebben ge diend, en alzoo krachtens de burgerlijke pensioenwet aanspraak op pensioen kun nen doen gelden. Uit den hoofde is f 6000 meer op de begrooting uitge trokken. Yoortaan kunnen in alle gemeenten, waar een algemeen of een publiek entrepot gevestigd is, zonder tussehen- bomst van den minister van financiën, particuliere entrepots voor alle soorten van goederen worden opgericht, mits de daartoe bestemde lokalen vooraf door den inspecteur der invoerrechten en accijnzen zijn goedgekeurd. In gemeen ten, waar slechts de opslag van ééne of meer, bepaald aangewezen, soorten van goederen in particulier entrepot is toegestaan, kan die gunst voor andere goederen niet worden verleend dan met machtiging van den minister. Fictieve entrepot's kunnen, voor de daarvoor vatbaar verklaarde goederen, worden gevestigd in alle gemeenten, waar een algomeen of een publiek entrepot be staat, terwijl anders voor elke goede rensoort in het bijzonder vooraf de vergunning van den minister moet worden gevraagd. Tot den opslag in fictief entrepot van goederen, niet ge noemd in de lijst, wordt in elk geval vooraf de beslissing des ministers vereiseht. Post en telegraphie. Aan het verslag aan do Koningin betrekkelijk den dienst der posterijen, der telegrafie en der telefonie in Neder land over 1905, wordt het volgende ontleend. Onder den direeieur-gensraal der posterijen en telegrafie waren aan het einde van 1905 bij het hoofdbestuur geplaatst 229 ambtenarenen beambteu, een vermeerdering vaa 19 personen bij het voorafgaande jaar. Postdienst. Het aantal gewisselde stukken bedroeg in ronde cijfers 124 milliosn gewone brieven, 80 miüioen briefkaarten, 3,640,000 aangeteekende stukken, 535,000 idem met aangegeven geldswaarde, 232 milioen nieuwsbladen en andere gedrukte stukken, 4,850,000 monsters van koopwaren, 5,727,000 postwissH, 11,680,000 dienstbrieven, 5,321,000 quitantiën en wissels en 6,206,000 postpakketten. De aan de post ter overmaking of ter invordering toevertrouwde waarde bedroeg brieven met aangegeven gelds waarde 227 millioen gulden, post wissels 89 millioen,postbewijzen375,000 guldon, quitantiën enz. 71,593,000, pakketten met aangegeven waarde 10,564,OOOen pakketten met verrekoning 2,433,769 gulden. In 1905 is het aantal behandelde stukken met bijna 26 millioen stuks toegenomen en heeft de aan de post ter overmaking of ter invordering toe vertrouwde waarde, voor zoover die bekend is geworden, ruim 161/, millioen gulden meer bedrageu dan in het voor afgaande jaar. Uit het vervoer van vreemde brieven malen over ons gebied werd een batig saldo ontvangen van f119,712. Aan hot einde van 1905 waren er 305 postkantoren, waarvan 4 spoorweg postkantoren, 54 bg postkan toren on 1.045 hulppostkantoren. De afstanden, waarover dagelijks door de verschillende middelen van vervoer het postverkeer wordt onder houden, bedroegen den 31en December 1905 postritten 3618 K.M., bodeloopen 24,026, spoorwegen 49,467, stoomtram wegen 8306, paardentramwegen en diligencediensteu 2379 en stoombooteu en postschuiten 2144 K.M. Er waren op het einde van het jaar 4965 brievenbussen geplaatst of 146 meer dan op 31 Deo. 1904. Bij den dienst der posterijen (niet met den telegraafdienst vereenigd) wa ren op 31 Dec, 1905 6505 personen werkzaam, waaronder 116 vrouwen. In 1905 zpn bij het hoofdbestuur ingekomen 36,354 binnenlandsehe brie ven (tegen 40,854 in 1904) en 9756 naar het buitenland varzonden brieven (tegen 12,362 in 1904), welke wegens onbekendheid van- of weigering door de geadresseerden of om andere redenen, niet konden worden uitgereikt. Onder de binnenlandsehe waren er 778 waarop geen plaats van bestemming was ver meid en 176 zonder adres. Yan die brieven wsrden 1887 door de belang hebbenden opgevraagd, terwjjl daaren boven 13,011 onbestelbare stukken van ééu verbeterd of nader adrc3 worden voorzien. Het aantal oabesteld gebleven brieven bedroeg 0.040096 percent van het aantal verzonden brieven tegen 0,04798 pereent in 1904. Van de 1788 ingekomen reclames wegens de vermissing van binneniand- sohe brieven werd ruim 19 pet. onge grond bevonden. Kiaohten over berooving van gewone en een szeiien. Nu goed, naar Heinrichahofriep Rij, met den voet op den grond stam pend. Oom zal minstens zooveel doen, dat hij voor mijne schulden borg staat Fransje zal zich overtuigen, dat ik ander mensch wil worden De voogd was niet zoo werkloos gebleven als men meende. Hij ontving 1 's namiddags een bezoek van den ouden boekhouder Joost, dien hij om een on- j derhoud had gevraagd. Gij hebt mij ontboden, mijnheer, en ik kom gaarne uit eigen beweging j durfde ik niet komen. j Ik dank u daarvoor. Joost moest tegenover hem gaan zitten. Ik wilde u eenige ophelderingen vragen in het belang van mijne pupillen, Fransje en Robert Biynkman naar ik hoop staat ge niet meer in betrekking tot de fabriek. Fransje en Robertriep de oude man, droevig lachend. O, wat mijne zwakke krachten vermogen, wil ik doen Men heeft mij gezegd, dat zij in een zeer trsurigen toestand zijn. Ik heb het voorzien, maar durfde niet Kunt gij u de oorzaken voorstellen, waardoor de bloeiende, oude fabriek zoo snel te gronde is gegaan? Zij is ver kocht, ik kon er mij niet tegen ver zetten. Wat er overgebleven is, nadat de waarlijk onbeschaamde aanspri van den chef der fabriek zijn voldaan, is nauwelijks de moeite waard. Alles ia belegd. Hier zijn de boeken van Klaus Brinkman, waarvan gij, die vele jaren eerste boekhouder der fabriek waart, zeker wel inzage zult willen nemen. Ik vertrouw het u toe en verwacht, zoo het kan, morgen reeds uw oordeel. Yerkeugd en bereidwillig nam Joost de boeken mede en beloofde den vol genden morgen op tijd te komen, nadat de raadsheer hem met de tegenwoordige verhouding in de familie bekend had gemaakt en gezegd, dat Klaus Brinkman bereid was den opgeiegden eed te doen betreffende het geld, dat uit de .nalaten schap moest verduisterd zijn. Precies op tijd verscheen Joost den volgenden dag met de opmerking, dat de boeken naar zijne meening in orde waren hij verzocht voor den rechter te mogen getuigen, wat hij volgens eer en geweten over het snelle verval der handelszaak van zijn ouden chef en vriend te zeggen had tot op het oogen- blik dat hij ontslagen werd. Reeds dadelijk na den dood zijns vaders had Klaus Brinkman zich zeer onverschillig omtrent de handelszaak getoond en op in 't oog loopende manier een jongeren bediende, Claudius gehse- ten, met de intiemste zaken in de fa briek belast, zoadat er gevaar ontstond, dat deze in do geheimen der fabricage werd ingewijd; hij had hem niettegen staande dit, ontslagen, onder voorwendsel dat hij van de fabrieksgeheimen mis bruik maakte. Claudius, die onbemiddeld waB, had dadelijk daarna precies zoo'n fabriek met een flink kapitaal opgericht dat dit alles zoo viug van de hand ging, gaf reden om te vermoeden, dat reeds lang vooruit de noodige toebereidselen waren gemaakt. Hij had gelijktijdig circulaires aan alle handelsvrienden der oude firma gezonden, en geadverteerd, dat hij zijne fabrikaten 15 h 20 percent goedkooper kon leveren dan de firma Brinkman, waartoe nieuwe uitvindingen hem in staat Stelden. Niets was er door Klaus Brinkman gedaan om deze vijandige reclame te bestrijden, en slechts door een toeyal was dit hem Christoffsl Joost begrijpelijk geworden. Onder de papieren, die de chef hem gegeven had ter afdoening, had hij een door dezen zelf geschreven ontwerp van een contract gevonden. Daarin was sprake'van de oprichting eaner nieuwe chemische fabriek onder de firma G, N. Claudius Co., waartoe de heer Klaus Brinkmau een kapitaal van 250.000 mark zou verschaffen van de winst zou hij als eenige stille deelhebber twee derde en bij grootere winst drie vierde krijgen. Dit plan zou hjj in het oor spronkelijke handsohrift bij den rechter overleggen. Hij had gezwegen, voegde hij er bij. daar hij als bejaard man op aanstelling bij een andere firma niet had durven rekenenmaar met groote droefheid had hij gezien, hoe het werk van zijn vereerden vriend John Brinkman zoo schandelijk in verval werd gebracht. Aan u als voogd, mijnheer, zoo eindigde hij, biijft nu de taak om voor de audere erfgenamen te reiden, wat gij als rechtsgeleerde nog kunt redden. Naar mijn overtuiging wordt de snoodste diefstal aan dieanderekiuderen gepleegd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1