1806. 19 September. ADVERÏEn'TIËNvac 14 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters an olichc's naar plaatsruimte. Ho, 220. 44o Jaargang. Woensdag DE TROONREDE. FEUILLETOBL Bmnenlandsclie tarichteu. Prijs per drie maanctea tüO, feaeo 1.50, .Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. i COURANT farschflnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepliaonimmsiier Abonnements-Adrertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Zij, die zich met het volgende kwartaal, aan vangende 1 October a.s., op ons blad abonneeren, ontvangen de van heden tot dien datnm ver schijnende nnmmera GRATIS. Met het gebruikelijk ceremonieel werd heden de vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal H. M. de Koningin werd ontvangen door een commissie, samengesteld uit leden van de beide Kamers en nadat H. M. op den troon had plaats ge nomen word door Haar de voigende rede uitgesproken „Mijne Heeren Het is mij aangenaam uwe zitting wederom in persoon te openen. De toestand van het land en de ko loniën is in menig opzicht zeer bevre digend. De betrekkingen van Nederland met de buitenlandsahe mogendheden zijn van den meest vriendschappelij ken aard. De hevige watervloeden op 12 Maart ji. hebben in de provinciën Zeeland en Friesland veel schade veroorzaakt. De hulpvaardigheid van Mijn volk verloo chende zich ook ditmaal niet. De uitkomsten van den landbouw mogen voldoende, die der veehouderij zelf gunstig genoemd worden. Die van den tuinbouw zijn voor sommige ge wassen naar wensch, voor andere hier en daar minder voordeelig. De ontwikkeling van handel en nijverheid geeft over het algemeen reden tot tevredenheid. De Echeepvaartbeweging in Neder- iandscha havens blijft krachtig toenemen. In de uitkomsten van het scheepvaart bedrijf valt eenige verbetering waar te nemen. De regeling van den toestand in de zelfbesturende landschappen op Celebes stelt nog hooge eischen aan het beleid en de volharding van de burgerlijke en militaire overheid in dat gewest. De weigeriüg der bestuurders van Badoeng en Tabanan om aan de hun gestelde gematigde eischen te voldoen, heeft een gewapend optreden tegen deze landschappen onvermijdelijk gemaakt. Land- en zeemacht in het moederland en de koloniën gaan voort zich met toewijding te kwijten van hare taak. De ijver en de plichtsbetrachting der burgerlijke landsdienaren blijven te roemen. De ten vorigen jare op het gebied van het rechtswezen aangekondigde wetsvoorstellen zijn in bewerking. Met name kan van de ontwerpen tot wijziging en aanvulling van het alge- 57.) Hij haalde een verkreukeld couvert uit den zak en reikte haar dit over met een vorsohenden blik. Laura nam het dralend aan. Zij las het adres, hare hand beefde, toen zij het schrift herkende. Dit zag hij met een voldoening. Zij bleef bedaard, doch haar gelaat verbleekte. Ik ken hem niet I Moet ik hem dien brief laten teruggeven, als hij mocht weerkomen Ik wil hem tenminste lezen. Zij stak den brief bij zioh. Wellicht geldt het een goede daad Dat meen ik ook Zijn toon klonk spottend. Veroorloof mij intussohen naar mijn kantoor te gaan 1 Hij keek op zijn horloge. De kooper belooide op tjjd te sullen komen. Wjj zullen daarna tooh meene deel van het Wetboek van Straf recht en tot herziening van de wetge ving betreffende de naamlooze vennoot schappen de indiening eerlang worden tegemoet gezien. Wijders zullen U voorstellen worden aangeboden tot wijziging der wet op recht van vereenigirg en vergadering, tot hët brengen van de noodige veran deringen in verschillende wetboeken in verband mat de invoering der aanhan gige nadere regeling van het bewijs in burgerlijke zaken en tot snellere afdoening en vereenvoudiging der be rechting van strafzaken waarvan de kantonrechter kennis neemt. In de woningwet zijn eenige wijzi gingen wenschelijk gebleken, tot het aanbrengen waarvan U een voorstel zal worden gedaan. Bene wettelijke regeling ten aanzien der banken van leening is in voorbe reiding. Van de voorstellen tot duurzame ver sterking der opbrengst van 's rijks mid delen zijn ter indiening gereed die ter samensmelting van de vermogens- en de bedrijfsbelasting tot eene heffing onder den naam van inkomstenbelasting, die ter verhooging van het zegelrecht op de effecten en tot het treffen van den inbreng in naamlooze vennootschap pen met een evenredig registratierecht. De overige ontwerpen, waaronder tot wijziging der wet op het recht van successie en van overgang bij overlijden, tot heffing van een debietrecht op tabak en tot technische herziening van het tarief van invoerrechten zullen volgen. Voorts bereiken U wetsontwerpen tot verlaging van den accijns op de suiker cn tot verhooging op het gedistilleerd. in den loop van dit zittingjaar zullen aan uw oordeel worden onderworpen ontwerpen tot nadere wijziging der militiewet, tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der iandweerwet en tot instelling van een fonds ter spoedige afwerking van de stelling van Amsterdam. Het groote nationale belang van af sluiting en gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee besef ik ten volle. Ernstig wordt overwogen of dit werk, wellicht aanvankelijk beperkt tot het maken van een enkelen polder zonder voorafgaande afsluiting, reeds in de naaste toekomst ware aan te vatten. Ontwerpen voor de toegezegde rege lingen der ziekte- en ouderdomsver zekering, eerstgenoemde in verband met de wijziging der ongevallenwet, mede voorstellen ter uitbreiding van de ongevallenverzekering tot zeelieden op koopvaardijschepen en ter voorko ming, zooveel doenlijk, van scheeps rampen, zullen U achtereenvolgens be reiken. Wettelijke bepalingen betreffende den arbeidsduur en den nachtarbeid van volwassen mannen in bepaalde bedrijven worden voorbereid. De voorschriften, bij of krachtens de arbeids- en veiligheidswetten vastgesteld, zullen aan eene herziening worden onderworpen. De krachtige pogingen om het even wicht tusBchen de inkomsten en uitga ven van Nederlandse!, Indië te herstellen zjjn niet zonder vrucht gebleven. Niet temin zal verdere verruiming van in komsten noodig zijn om aan de klim mende behoeften, die niet onbevredigd mogen worden gelaten, het hoofd te kunnen bieden. Het voorstel, strekkende om aan Nederlandseh-Iudië op fiaancieel gebied grootere zelfstandigheid te verleenen zal weldra worden ingediend. U w hoogst gewichtige arbeid zij onder Gods zegen bevorderlijk aan de belangen des Volks. Ik verklaar de gewone zitting van de Staten Generaal te zijn nog een ernstig, laatste woord te wis l len hebben, al keer ik ook wellicht eerst laat terug. Hij verliet haar, zoo het scheen, alsof hij zeker was van zijn zaak, terwijl Laura, naar adem hijgend, op een stoel neerzonk. Zij heeft er geen begrip van, hoe gemakkelijk een handelsman dergelijke brieven weet te openen mompelde lachend in den corridor. Een fameuze ontdekking. Ik herkende hem, want ik zag hem eens bij den bankier binnen treden om geld te wisselen en die noemde my zijn naam. Jean trad hem tegemoet, hij meldde dat een vreemde heer hem wachtte op het kantoor. De koop zal dus zoo goed als gesloten zijn Intusschen had Laura zooveel moed gekregen, om den brief te openen. Zij aarzelde nog met het lezen. Hij vervolgt mij. opnieuw 1 De arme, oude man, zoo noemde bij hem. Om aan hare opwinding een einde te maken, las zij vastberaden „Ik verwaoht je Dinsdagavond acht I uur, Stadspark, bij het standbeeld Schil- Ier. Anders verloren 1* Hst Koninklijk Echtpaar in de residentie. Met groote hartelijkheid zijn H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, voor de eerste maal na het zomerver blijf op het Loo, zij 't ook voor korten tijd weder in de residentie komende, begroet door een zeer talrijke menschen menigte, welke zich niet alleen in de Rijnstraat had verzameld, maar zich voortplantte ook langs een groot gedeelte van den weg, welken het Koninklijk rijtuig naar het palels zou nemen. Precies op tijd, dus te 6 uur 10 minuten stadstijd, reed de Koninklijke trein, bevlagd met de nationale kleuren, gisteravond het Staat;..puortation binnen. Hare Majesteit vond op het plankier vóór de Koninklijke wachtzaal tot Hare verwelkoming aanwezig den gouverneur der residentie, generaal Van Ermol Scherer, dr. Mouton, waarnemend bur gemeester van de hofstad, en baron Bentinck, Harer Majesteits opperstal meester. Hare Majesteit was gekleed in een lichtgrijs kostuum met witten hoed en droeg een reisbouquet. Met ieder der oificieela personen, die het Vorstelijk Echtpaar waren komen begroeten, onderhielden zoowel de Koningin als de Peins zich gedurende eenigen tijd op het perron, waarna zij zich door de met planten versierde zaai naar het gereedstaande gesloten hofrij- tuig begaven. Alvorens dit te bestijgen, namen Koningin en Prins nog even afscheid van de autoriteiten en de leden van het van het Loo medegekomen gevolg, die onder de overkapping' aan de Rijnstraat-zijde wachtten tot Hare Majesteit en de Prins weggereden waren. Eu toen de koets zicü in beweging stelde, daverde een krachtig welkomst- hoera uit de menigte, en weidra weer galmde de geheele Rynstraat van het gejubel, dat gepaard ging met hand-en zakdoekgewuif. Het was wel eenigezins duister ge- worden op dit uur, maar daar de koets vlak langs de haag van menschen reed, kon iedereen toch goed de be minde Vorstin en den Prins zien. Vriendelijk beantwoordden Hare Majes teit en Z. K. H. den volksgroet. Ook voor het paleis in het Noord einde stond een talrijke menigte, welke het Koninklijk Echtpaar hartelijk toe juichte bij aankomst. De Koninklijke standaardvlag werd dadelijk van het paleis gehesohen. De vorstelijke bewoners van het paleis vonden bij hun terugkomst de in het voorjaar ondernomen restauratie van de vestibule gereed, in zoover een geheel nieuwe wit marmeren vloer gelegd was, met figuren van bruin marmersteen, en in het vernieuwde plafond dezer voorhal verschillende rijen rosetteu met kelkjes van eleetrische gloeilampjes waren aangebracht, waar door dit voorgebouw luisterrijk wordt verlicht. Bali. De „St. Ct." no. 217 bevat de vol gende regeeringstelegrammen Blijkens een uit Nederl.-Indië ont vangen telegram betreffende de militaire actie op het eiland Bali, is de vijand na geringeu tegenstand uit het kam- pongeompies zuidwest van den pasar verdreven, 33 dooden met hunne wa pens in onze handen latende. De be volking der kampongs onderwierp zioh en leverde hare vuurwapens in. De gezondheidstoestand der troepen is goed. Een uit Nederl.-Indië ontvangen te legram meldt, dat ook het aan het zelf bestuur van bet Balische landschap Tabanan gesteld ultimatum is afgewezen. De „N. R. Ct." ontving Zondag een telegram omtrent de krijgsverrichtingen op Bali van den volgenden inhoud Poenggawa Pabean Sanoer kwam in onderwerping en leverde geweren in. In de omliggende dessa's werden be wegingen van den vijand waargenomen. Een lansaanval op het bivak werd door vuur afgeslagen. Daarop werd een co lonne uitgezonden om den omtrek van vijanden te zuiveren. Yan deze colonne werden drie gewonden binnengebracht. Het blad teekent hierbij aan Een poenggawa is een districts- of volkshoofd. De thans in onderwerping gekomen PoeDggawa Pabean Sanoer is, naar wij meenen, niet het hoofd van Sanoer, daar deze Ida Bagoee heet. "Wij gelooven, dat Poenggawa Pabean Sanoer een ondergeschikt hoofd isof dus de onderwerping van veel nut zal zijn, moet nog blijken. Bedoelt de man het werkelijk eerlijk, dan is die onderwer ping van waarde, omdat wij dan al dadelijk een hoofd hebben, dat ons de noodige inlichtingen kan verschaffen. Is de bedoeling van den poenggawa om dubbel spel te spelen, dan heeft de vijand daarentegen iemand, die onze bewegingen kan verraden. De expeditie Verloren 1 ik vergiste mij dus niet toen ik geloofde hem weer te zien. Ook de angst om hem vervolgde mij sedert. Hij is in nood. Ik moet hem zien Zij liep wankelend naar de slaapka mer, stak een kaars aan en verbrandde brietje en couvert. In droevig gepeins verzonken, zat zij daar neder. „Ik zal ook arm zijn, wanneer ik hier vandaan ga, waar ik slechts weinige gelukkige uren heb doorgebracht. Ik kan niet anders dan afschuw voor hem hebben, sedert hij zich in zijn ware gedaante aan mij vertoonde. Een woord van beklag, misschien ook van werkelijk medelijden, vind ik nog slechts by hen, die eens mij zoo lief waren I Het is hem gelukt, mij ook van hen te scheiden en mij geheel vereenzaamd te laten staan, want hen, die hij nu zoo gaarne bij zich ontvangt, verafschuw ik om hunne ruwheid Ik kan niet meer onder dit dak blijven en wachten, daar zijne brutaliteit, waartoe de booze geest hem drijft, voor niets meer terugschrikt. Ik wilde hun, die beklagenswaardigen hierover, verzoeken, mij voor korten tijd een onderdak te geven, tot ik", zij drukte de handen tegen de slapen en staarde voor zich „ja, tot ik gedaan commandant zal daar echter wel reke ning mede houden. Het verdere deel van het telegram is te beschouwen als een toelichting op het regeeringstelegram. Thans blijkt, dat de Baliër nog zijn oude tactiek van lansaanvallen niet gewijzigd heeft. Het vuur van onze repeteer-geweren zal hem echter wel spoedig doen inzien, dat lansaanvallen, die niet verrassend kun nen geschieden van zeer nabij, voor hem uit den booze zijn. Yoor de Ja- vaansche soldaten is het gunstig, dat zij den eersten lansaanval hebben kun nen medemaken, terwijl zij in een bivak waren ondergebracht. Zij hebben nu kunnen zien, dat ons repeteervuur in staat is die met vaak zware doodsver achting uitgevoerde lansaanvallen, welke groeten moreelen indruk maken, af te slaan. Evenals in Atjeh, past men nu ook op Bali het stelsel toe, om zioh niet t® bepalen tot het afslaan van een aanval, maar daarna den vijand te verdrjjven en hem zoo mogelijk nog een gevoelige les te geven. Vandaar het uitzenden van een colonne, Blijkens een uit Nederi. Indië ont vangen telegram zijn op Celebes op 16 dezer bij de omsingeling van eene ver sterking te Talang, benoorden Rappang, gesneuveld een offioier en een inlands oh minder militair en gewond 4 Euro- peeaohe militairen beneden den rang van officier. Jaarwedden burgemeesters enz. Naar men ons meldt, is het onderzoek naar de jaarwedden van burgemeesters. Secretarissen, ontvangers en secretarie- en ontvangersambtenaren, ingesteld door den Nederlandschen bond van Gemeente ambtenaren, thans zoover gevorderd, dat begin 1907 vermoedelijk het vol ledig rapport der commissie kan worden tegemoet gezien. („N. R. Ct.") heb, wat ik du nog niet weetmaar hij drijft hen ook uit hun vaderlijk huis, hij gunt hun het daglicht niet wat heb ik dus van hem te wachten Ik ga naar mijne vriendinnenhij zal me vandaag niet storen 1 Ik wil niets anders van hem hebben, dan wat ik had, toen ik dezen dwazen stap deed ik zal hen hierover nog vaarwel zeggen en hedenavond Hjj zal me daarna ook niet meer vinden 1 Ik wil, het is beslo ten Het is me ruim om het hart, nu ik zoover gekomen ben Zij zuchtte diep en ging in hare kleedkamer. Een groot uur daarna kwam zij gekleed om uit te gaan, er weer uit. Zij zag bleek en verward, alsof zij iets kwaads had gedaan. Zich bedwin gend, schelde zy den bediende en gaf hem last, den koffer bij hare vriendin te bezorgen, want zij ging voor eenige dagen op reis. U zult me niet meer terugzien, mevrouw, zei Jeau lachend. Mijnheer Brinkman heeft mij zooeven ontslagen, daar alles verkocht is. Hij ging een poosje geleden met twee vreemde heeren weg. Ik verlies niet veel aan dit huis hier 1 Maar u, mevrouw, zult my, hoop ik, niet vergeten. Be betooging voor Algemeen kiesrecht. Meer dan 30.000 arbeiders zjjn Zon dag op de meeting op „Oud Roosenburg" te Watergraafsmeer by Amsterdam vertegenwoordigd geweest door 110Q afgevaardigden. Het woord werdgevoerd door mevrouw Th. Haver, en de heeren J. A. van Zutphen, H. Spiekman, J. A.Bergmeyer, Herman Gorter en J. E. Tijhof, mevr. H. Roland Holst en de heeren A. H. Gerhard, mr. P. J. Troelstra, mr. M, Mendels, N. van Hinte en H. J. J. Eichelsheim. Allen betoogden de wenschelijkkeid en de noodzakelijkheid van het algemeen kiesrecht en wekten op met volharding voor de verkrijging van dat algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen te blijven strijden. Eendrachtig moesten allen er voor optrekken. Ook werd er ep gewezen, dat de regeering grondweta- Zij hoorde hem niet en verliet de kamer, nadat zij hem een goudstuk in de hand gedrukt had. Het ljjkt hier wel een sterfhuis 1 Ik heb over haar ook zoo mijn eigen gedachten 1 Nu ze je niet meer noodig hobben, kan je gaan, mompelde hij, boosaardig laehend, en draaide zieh op zijn hielen om. Hoe geheim de officieren het ook wiBten te houden, wat er dien avond voorgevallen was, toch had het plotseling verdwijnen van den als origineel beken den baron opzien gebaard. De hotel houder, waar hij zijn intrek had genomen deed drie dagen daarna aangifte bij de politie, en deze nam de zaak in handen, toen de vermiste niet kwam opdagen. De woning van baron Rennert werd nauwkeurig doorzocht, om iets te vinden dat inlichting kon geven, maar men vond niets van dien aardin zijn sohrijftafel waren slechts uitnoodigingen voor soupers, en betaalde en onbetaalde rekeningen. Brieven, papieren of ook maar iets, dat van belang was, of op zijn bestaan, zijn familie, zijn vroeger leven betrekking had, kon men niet vinden. ("War it ve msi6u.j

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1