1806. Din sela 18 September. No. 219, 44« Jaargang. G emeentebestuur fimneniandsck tócMeiL ze Stand. FEUILLETON. ander vervuld 8( teker hoopte dat^ genoemden keei herinnering mogf ^elde mode dat idt te Schoondijljj in heer J. F. Slnj' nningmeester en t0| rloopig in de plaati its, de heer P. Vat se. bespreking geopenj oemen voor de va. Bats, voor een lij aten van Zeeland lis. Mondeling werj ;enoamd. Op de uit- rd 46 maal de naam ier J. A. Neetesoo Jzendijke, 25 maa P. ^an Houte te aal da heer G. 4 en te Aardenburg, de Bruijnede Did andere heeren ver- Bij de bespreking eten de heeren Nee ite de vergadering, ;dens te IJzendijke rd een woord van ven voor den heet Luteijn te Schoon- >rd ten gunste van ten en A. Vor- de heer J. rd aanbevolen door c en den voorzitter, stemming werden itgebracht 79 stem- kregen de heeren )yen 17, Yan Houte ie Die 6 en de heer emmen; 3 briefjet, Bij de herstemming Neeteson en Van Neeteson le can '3 tegen 22 op den 2a caDdidaat werd van Houte met 37 eer Van Oijeu. Bij oor 3a candidaat 77 stemmen hier er J. de Bruijne— ïeer Van Oijen 31 u-opvolgende stem- candidaat gekozen 3—de Die met 42 3r Van Oijen, nadat Verhage te Bier- was gemaakt dat i voor twee jaar had geen candida- 1 kiesvereeniging te drietal bestaat uit ;eson, burgemeester van Houte, burge- te em J. de Bruijne te Sluis, Dinsdag- ,1 aldaar wederom ouden worden, tot van een definiti- e g r a a f. j van de Bali- itle. E. Blijkens een uit 1 telegram zijn op in den omtrek van jer gewond 3 Eu en is bij hij het uropessche miliiaii rang van officie1. siagon, -15 Sept. BOÏÏVD; s, jro. 21 j. en S, 24 j. H. J. J j. en F. R Plou WD: m. 24 j. en B. E. J LEN: Gowdy, d. Polderman, z. immerman, d. [zeboud, d. z. J. Berting, Roelse, geb. Aal van Hoeflaken M. Roelse, geb. EDEN: 1. 15 j. N. B 1 d. J. J. Pluij f. Hariot, 72 j. 3 w. - A. 0. J. W, Fritz, man mss Prijs per drie maanden l§8@o ftaaèe pes ym 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- COURANT. A D VEETEN TIÉNvan 14 regels ƒ0.4:0, Voor eiken rege meer ÏO cent. .8ij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts toeeinaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Kon- en feestdagen. ZD, die zicli met liet volgende kwartaal, aam- vangende 1 October a.s., op ong blad abonneeren, ontvangen de van lieden tot dien datum ver- sckyuende nummers liltliiS, BEKENDMAKING. SLUITING* BEE BADEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brcDgen ter algemeene kennis dat de sluiting der Badsn aan de Badplaats dezer gemeente is bepaald op f October e. k, Vlissingen, den 17 Sept. 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Viiseingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben: dat van 1 tot 15 October 1906, de navolgende schietoefeningen zullen wor den gehouden le. Van het fort Pampus, Zuiderzee 2e. Opde Harssens, Reede van Texel 3e. Van het fort van den Hoek van Holland dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te bekomen ter gemeente-secretarie op eiken werk dag, van dea voormiddags 9 tot des na middags 4 uren. Viiseingen, den 17 Sept. 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Kamersluiting. Op de gebruikelijke wijze werd Za terdag de zitting der Staten Generaal gesloten. De minister van binnenlandsche za ken, nr. P. Rink, werd met de voor geschreven eerbewijzen naar het gebouw der Tweede Kamer geëscorteerd en de vergaderzaal in- en uitgeleide gedaan door de daartoe aangewezen commissie. Een bijzonder groot aantal leden, zoowel van de Eerste als van de Tweede Kamer was bij de sluitingsplechtigheid tegen woordig. Op straat en voornamelijk op het Binnenhof was het ook ditmaal vrij levendig. Iet Kon. bezoek ts Leeuwarden. Groot is de geestdrift Zaterdag ge weest, waarmede de Koninklijke bezoe kers te Leeuwarden zijn ontvangen. De feestelijk versierde stad heeft de Ko ninginnen en den Prins juichend inge haald, en het bewijs gegeven hoezeer ze hun bezoek op prijs stelde. Nadat de Koninklijke stoet een groote ommegaog door de stad gemaakt had, werd ten huize van den Commissaris in Friesland de lunch gebruikt. De ont hulling van het standbeeld van Willem Lodewijk van Nassau geschiedde door IT. M. da Koningin in persoon. H. M. hield daarbij een sympathieke en met aandacht gevolgde rede, nadat eerBt dr. L. H. Wagenaar uit Middel burg in een keurige toespraak op de historische beteekeais van het gedenk- teeken had gewezen. Spoedig daarop verlieten de Koningin en de Prins Leeuwarden, uitgeleide gedaan door de Koningin-Moeder, welke nog eenige uren bleef vertoeven teneinde eenige instellingen te bezoeken. Vrijzinnigs propaganda. In de algemeene vergadering van den Bond van vrijzinnige propagandaveree- nigingen, Zondag 14 Ooi. a.s. te Dord recht te houden, zijn o.m. aan de orde toelating van de nieuwe clubs te Aalten, Noordeloos en Zierikzea. De vrijz.-prop. club te Aaiten heeft het volgend voorstel ingediendDe Bond neme in beginsel aan, dat het in strijd is met de vrijzinnige beginselen om stroobiljett'en ongeteekend te ver zenden. Van de vrijs. prop. club te Amster dam In iedere Rijksgemaente, waarin meer dan een kiesdistrict, en in elk kiesdistrict voor da Tweede Kamer, vormen de bij den Bond aangesloten vereenigingen een centraal comité, dat de gemeensohappelijke belangen behar tigt. Het Bondsbestuur heeft de be voegdheid dispensatie ts verieenen, waar het dit wenscheïijk voorkomt, Rotterdam stelt voor een jaarboekje voor 1907 uit te geven en wil de aan gesloten vereenigingen zooveel mogelijk de gegevens laten uitwisselen van hen, die in den loop van het jaar verhuizen. Gouda stelt voor een maandschrift uit te geven. Het Bondsbestuur stelt echter voor, voorioopig het orgaan der vrijz. prop. club te Amsterdam tot orgaan van den Bond te maken, Een Volkslege?. Zooala men weet, wordt door de voorstanders van een volksleger nogal eens naar Zwitserland verwezen, dat het voorbeeld van zulk een leger geeft. Het is daarom van belang eens het des kundig oordeel te vernemen van een officier, die dit volksleger eenige dagen van nabij gadegeslagen heeft. Zulk een oordeel geeft de „Nederlandsche Stem men," die het rapport van bedoelden officier overdrukt. Na eerst een bezadigd en niet gunstig oordeel geveld te hebban over den op- dn&SKSissassss 56.) In hunne woonkamer aangekomen stond zij tegenover hem met dezelfde vastberaden houding. Hij nam hare hand, leidde haar naar de sofa en ging naast haar zitten. Je ziet, dat ik er niet bij stilge zeten heb. Oak wij verlaten weldra het huis, dat zoo goed als verkocht is. Wij f vroeg zij met een verwon derd gelaat. Ik ben, zooals je weet, bereid, dit om jou alleen te doen. Ik was slechts hierover, om die arme jonge menschel), om Robert te troosten en hem te zeggen, wat luitenant Feüanthia mij zeide, toen ik hem op straat ont moette. Wij, of beter gezegd jij, moet werkelijk een treurige reputatie hebben. Zijn overste gaat om in rijke koopmans kringen wat hij daar over je gehoord heeft, is oorzaak geworden, dat Roberts superieuren voor hem partij trekken en aan zijn onschuld gelooven. Klaus zette een kwaadaardig gezicht. Alweer Fellenthin Je zult, zeide zij, waarschijnlijk voor een raad van eer van officieren gedaagd worden. Jij, mijn man Zij wilde opspringen, maar hij hield haar vast, Dat is mij onverschillig, want ik verlang naar mijn ontslag als reserve- officier mijn bezigheden dwingen mij daartoe, en Robert za! daarvan geen nut hebben, want waarvan wil hij leven. Je zei daar zooeven een groot woord Je wilt mij werkelijk verlaten Waarvan wil jij leven Van jou niet meer, want wanneer je broer en zuster, de deelhebbers in de fabriek, niets meer hebban, dan blijft er voor jou ook niets over, tenzij Met een man dien ik beminnen of op zijn minst achten kon, zou ik een leven kunnen deelen Dat je niet beoordeelen kunt Niets verbood mij, als chefa van do fabriek ook mijne private aangelegen heid te behartigen. Ik heb ja nooit gezegd, dat ik rijk, maar dat ik vermo gend was. Heb je soms gebrek gehad Alleen aan het noodzakelijkste Telepliooii nummer 10. perbevelhebbor en zijn bevelhebbers, en over den goneraieu staf, waar het niet aan theoretische, maar zeker aan prac- tisehe bekwaamheden ontbreekt, zegt de rapporteur over de officierskorpsen het volgende Officierekorpsen bij de regimenten onvoldoende in g-ootte, waarvan de leiding, het toezicht en zelfs de bloote tegenwoordigheid niet in voldoende mate viel waar te nemen. Wellicht heb ben zij en dat moet wel, omdat zij na examens tot officier benoemd zijn theorethieohe begrippen omtrent verspreide orde, de rol in 't gevecht van de moderne infanterie, de uitwer king van artillerievuur en de kracht van geweervuur. Maar zij missen prac- tische kennis en wij hebben waargeno men, dat hun invloed als gezagvoerders over grootere of kleinere troepen, zoo niet nul, dan toch zoo gering is, dat de manschappen maar al te dikwijls aan zichzelf zijn overgelaten. Er schuilt geen overdrijving in, wanneer men zegt, dat de Zwitsehersche infanterie niet geëncadreerd is. Ea ik herhaal het, want ik koester groote bewondering voor het Zwitsersehe ras, in deze critiek, evenmin ais in de andere zie ik in dit feit, dat ik op den voorgrond breng, eenige fout, die geweten zou kunnen worden aan de bevelvoering, maar wel een noodwendig gevolg van het zoo onvolmaakte militie-stelsel. Niet minder belangrijk schijnt ons het oordeel, dat de schrijver over de troepen velt Troepen, dia een krachtigen aanblik geven, koelbloedig, goed onder tucht, stilzwijgend, correct, zeer langzaam van beweging, slecht voorbereid voor den modernen strijd door een onvoldoende individueele opleiding, samengehecht door het instinct van een strijd zijde aan zijde (l'instinet du eoude a coudt) weifelend en in hun bewegingen be lemmerd door gemis aan praetiache oefe ning. Toeh hebben die soldaten ontwij felbaar militaire eigenschappen zij zijn stevig gebouwd, bestand tegen vermoeie nissen, volkomen onderworpen, verstan dig, bijzonder geschikt voor het militaire beroep, dat zij heden evenzeer toege daan zijn als ten tjjde der ruiters ea landsknechten, waarvan hun land vroe ger een kweekplaats was de lust om de wapenen te hanteeren is hun aan geboren, kortom, zij vormen een militair deeg van hoog gehalte, dat evenwel niet door deskundige handen gekneed" is. Mat een behoorlijk kader van ervaren onderofficieren, goed aangevoerd door beroepsofficieren, zouden zij V9el meer waard zijn dan thans het geval is. Maar zelfs met dergelijk kader zou de beperkte tijd, aan hun opleiding ge wijd, nooit toelaten, dat man van hen maakte vlugge, plooibare en onafhanke lijke infanteristen. De tijd is voldoende om hen goede militaire gewoonten in te prenten, hen in staat te stellen een zeer goed figuur te maken bij een in- Aboimenieiits-Aflvcrtentiën op zeer voordeelige voorwaarden. spectiemarsch maar het is niet moge lijk om er soldaten voor den strijd van te maken, d.w.z. om ze verstandelijk en lichamelijk voldoende lenig te maken, opdat ieder man zelf vertrouwen hebbe en in staat zij geheel alleen te mareheeren, zonder rechts of links den elleboog van een kameraad te voelen." De schrijver toont zieh dan verder een tegenstander van den verkorten oefeniagstijd hij meent dat men bur gers niet in zoo weinige maanden tot goede soldaten kan vormen, Onze Vloot. De algemeene raad van de onlangs opgerichte Ned. veraeniging „Onze Vloot" heeft een oproeping aan het Nederiandaohe volk gedaan, waarin op aansluiting aan de Vereeniging, liever nog op het stichten van afdeelingen, wordt aangedrongen. Door mededeeling van eenige hoofdpunten uit deze oproe ping werken wij gaarne mede om de pogingen tot het verkrijgen van leden der Vereeniging te bevorderen. De Vereeniging stelt zieh ten doel de kennis van on de belangstelling in de Nederlandsohe Zeemacht aan te kweeken en te Versterken bij alle Neder landsche onderdanen in hot moederland, in de koloniën en in het buitenland en dus ook bij liet Nederlandsche Volk het besef op te wekken an te verlevendigen van de onmisbaarheid eener krachtige oorIog3marine, zoo krachtig als onze nationale omstandigheden gedoogen. Zij wenseht ter bereiking van dit doello. alle wettige en oorbare mid delen van propaganda toe to passen, die naar gelang van plaatselijke toeetanden geschikt wordt n geoordeeld2o. do geestelijke en stoffelijke belangen van het personeel der Nederlandsche Zee macht vooral buiten de zeegaten van het rijk in Europa te behartigen, voor zoover de Wet, het Staatsbestuur of andere Vereenigingen daarin niet voor zien 3o. eventueel beschikbaar komende fondsen aan te wenden tot het geven van blijken van belangstelling in de Nederlandsche Zeemacht in het aige- meeo. „De uitvoering van dit streven", zegt de algemeene raad in zijne circulaire, „laat zieh ongeveer als volgt denken „Volksvoordrachten zullen moeten wor den gehouden omtrent het verleden, het heden en de toekomst onzer Zeemacht, door lichtbeelden toegelicht. „Tentoonstellingen, levende beelden en betoogingen moeten de aandacht trek ken, prikkelen en gaande houden be zoeken aan de rijkswerven en aan de oorlogschepen moeten da belangstelling kweeken. „Adressen kunnen gericht worden aan Regeering en Volksvertegenwoor diging. „Viiegende blaadjes, kort en pakkend gesteld, telkens terugkeerend, mo9ten worden verspreid en bij de dagbladen vragen om gastvrijheidzoo noodig moet ook een eigen tijdschrift het licht zien. „Een schild, een beker, als prijs voor overwinnaars in het schijfschieten, een waardevolle naamplaat voor een sohip, een zijden vlag, door Nederlandsche vrouwen bewerkt, en zooveel meer, kunnen blijvende blijken zijn van de belangstelling van het Nederlandsche Volk in zijne zeemacht. „En wanneer onze schepelingen buiten Europa aan den vasten wal komen, is er dan beter propaganda voor „Onze Vloot" denkbaar, dan hen te ontvangen met Hollandsche gastvrijheid en hun aan te bieden een Hollandsch te-huis Niemand wenseht men uit te sluiten van de toetreding tot de vereeniging, tenzij om dringende redenen noch wegens geboorteplaats of gelaatskleur, noch wegens leeftijd of sekse, noch wegens politieke overtuiging. Men wenseht ae vereeniging samengesteld te zien uit Nederlanders van elke rich ting, van elke kleur, van elke gezind heid, slechts gebonden door dien éénen band de liefde voor het gemeenschappe lijk vaderland. De aangifte voor het lidmaatschap kan geschieden bij den secretaris van den Algemeenen Raad. en dat is reddeloos voor aan geluk mij verloren. Omdat je het niet naar waarde wist te schatten. Om je dit te bewijzen heb ik reeds een groote en mooie woning voor ons gehuurd. Voor jou Want ik ben niet van plan, verder nog je brutale behandeling te verdragen. Hij drukte haar de hand en keek haar lachend aan doch nu bemerkte hij ia haar gelaat dien trek van ver- bittering, welke hij tot dusver had weten te bezweren, wanneer hij wer kelijk gevaar zag. Je zult over mij tevreden zijn, wanneer ik alle onaangenaamheden overwonnen heb. Maar verlang niet, dat ik hen hierover de hand reik, want de voogd daagt mij voor da rechtbank en eiseht van mij de beëedigde verklaring, dat ik mij geene geiden toeeigende uit de nalatenschap van mijn vader die mij steeds bij hen heeft achtergesteld, sedert hij voor de tweede maal getrouwd was. Door de aanklacht van den voogd zal ik met mijne handelsvrienden in een seheeve verhouding komen, de fabriek zal daaronder nog meer lijden. Zij moet i dus verkookt wordon, want verlief, ik ze. dan verloor ze geheel hare waarde. Overweeg alles, want ik begin een eigen fabriek en jou zal hot aan niets ont breken. Denk aan de vooroordeelen der wereld tegen een geseheiden vrouw, vooral wanneer ze schoon is, zooals jij Hij kuste hare hand. Zij bespeurde bij zichzeive een neiging om snel die hand terug te trekken, doch zijn laatste woorden deden haar aarzelen. Een lichte trilling echter verried hem, hoe onaangenaam haar deze aanraking was. Bestraffend keek hij haar aan maar hij kon niet weer boos op haar worden. Op haar gelaat kwam intussehen een bittere lach. Klaus had begrepen, dat zij ernst wiids maken van de bedreiging, die zij dezen morgen weer had uitgesproken. Zijn gedachten werden intussehen geheel gehouden door de 'boodschap, dat verwachte koopèr reeds heden in de stad komen en zoo mogelijk den koop sluiten zou, Zij mocht hem niet verlaten hij had haar heden nog herhaald, dat hij niet in eene scheiding toestemde. Deze verkoop kon hare stemming ook veranderen. Voor het alleruiterste had het toeval hem nog een wapen tegen hsa*1 in haudoa gespeeld, dat kjj voor Ned. load van Gemeente ambtenaren. Zaterdag hield deze bond te Amster dam zijn jaarljjkscha algemeene ver gadering onder leiding van den heer Jac. van der Laan. Dezo opende de vergadering met een welkomstwoord tot de aanwezigen, waar in hjj in '(bijzonder hardaeht deBelgisohe afgevaardigden en onder instemming van de vergadering er op wees, dat juist van de zijde der Belgische vakgenooten het initiatief tot eene nauwere aaneen sluiting tuschen de naburige naties is uitgegaan. Daarna wees spr. op het belangrijke feit van het ^/a-jarig bestaan van den bond. Dat tijdvak, zeide spr., is er er' een geweest van veel werken en strijden voor het algemeen belang, waarop de bond met een gevoel van tevredenheid kan terugzien. Dat bewijst wel, zoo vervolgde de spr., de talrijke opkomst op deze vergadering, die, naar hij vertrouwde, ook thans weder op kalme, bezadigde wijze het hare zou doen tot nadere bevrediging van de door den bond gestelde wensohen. Uit het jaarverslag biaek dat het aantal leden up 31 Dee. bedroeg 2587 tegen 2271 op 1 Januari. Evenals het voorafgegane jaar blijft een gestadige belangrijke vooruitgang waar te nemen. Deze leden zijn als volgt over de pro vinciën verdeeld Noord-Brabant 289, Gelderland 234, Z.-Holiand 457, Noord- Holland 401, Zeeland 159, Utrecht 124, Friesland 178, Overijsel 173, Groningen 164, Drente 74, Limburg 234. De financiën van den bond zijn bevredigend haar gereed hield. Ik kan niet bij een man big ven, die, zooals mea algemeen zegt, zijn broer en zuster tot den bedelstaf ge bracht en zijn vader den dood aange« daan heeftriep zij vastberaden uit, hem don rug toekeerend. Esn gemeene leugen antwoordde hij. Men heeft je dat verteld, omdat ik zoovelen van onze klaploopers, van onze gasten, mijn afkeer toonde, om heer in mijn huis te zijn. Je blijft 1 Ik, je man, beveei het je Niets ter wereld zal mij langer bij je houden gedachtig aan hetgeen zij zooeven aan den overkant had ge hoord en met een blik vol verachting wilde zij naar de deur stappen. Hij trad haar in den weg en greep heftig hare hand. E3ü boosaardig lachen, zóó gemeen, dat zij sidderde, deed haar verschrikt stilstaan. Nu, neem dan tenminste den tijd om den armen ouden man aan te hooren, dia reeds herhaaldelijk 'a avonds zoo dringend naar je gevraagd en dezen brief voor je achtergelaten heeft 1 (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1