1006. No. 217. 44© Jaargang. Zaterdag 18 September. Gemeentebestuur, FEUILLETON. Binnenlandse!! McMen, VLISNINGNCIIE C0UR4KIT. Prijs per drie maanden 130k Stance pes pusi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert, zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, 1. 187- ADVfcJiIVn TÏËIM van 14 regels f 0.4:0. Voor eiken rege. meer 'iO cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! de prijs slechts tweern aal berekend. Qroote letters en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagclyks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepliaoii nummer 10. AbonneBients-Adrertentié'n op zeer roordeelige voorwaarden. BRANDWEER. Ter inzage liggen van het inschrijvings register van de brandweer. Burg. en Weth. van Viissingen gelet op art. 408 der algemeene ver ordening van politie voor deze gemeente maken bekend dat het inschrijvingsregister voor de brandweer van de mannelijke ingeze- nen, die op den eersten Januari van bet loopende jaar hun 36e levensjaar zijn ingetreden en zij die sedert de laatstgehouden inschrijving in de ge meente zijn komen wonen en hun 35e levensjaar hebben volbracht, doch hun 56e nog niet hebben bereikt, ter Secre- tearie dezer gemeente (bureau bevolking) ter inzage ligt vanaf den 15en tot en met den 30en dezer maand (Zondagen uitgezonderd) dat zij, die beweren, dat hun leeftijd niet overeenkomt met dien op het re gister vermeld, verplicht zijn gedurende de ter visie ligging daarvan bewijs over te leggen, terwijl bij niet voldoening daaraan, ter beoordeeling van Burge meester en Wethouders, die inschrij ving voor geldig zai worden gehouden en gehandhaafd dat het register den laatsten dag van deze maand wordt gesloten en daarna geen reclames meer worden aangenomen. Viissingen, den 14 Sept, 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTE VEEN. BRANDWEER. Oproeping van vrijwilligers bij de Brandweer. Burgemeester en Wethouders van Viissingen gelet op de artt. 405 en 425 der Al gemeene verordening van politie voor deze gemeente maken bekend dat zij, die genegen zijn als vrij williger bij de brandweer geplaatst te worden, zich daartoe van af heden dagelijks tot en met 30 September e.k., uitgenomen des Zondags, ter gemeente secretarie (bureau bevolking) kunnen aanmelden dat nen, om vrijwilliger te zijn, den leeftijd van 25 jaar bereikt moet hebben, niet onder zijn dan 50 jaar, geene plichten ten aanzien van de militie, de schutterij of de brandweer te vervullen hebben, en vrij zijn van hinderlijke lichaamsgebreken, een en ander ter beoor deeling van burgemeester en wethouders; en dat de diensttijd voor vrijwilligers op slechts tien jaar gesteld is. Viissingen, den 14 September 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. 54.) Wij hebben beiden onzinnig ge leefd, en ik ben zeker de hoofdschul dige, want ik heb je meegesleeptik kon natuurlijk niet vermoeden, dat het je nog eenmaal zoo zou gaan. Nu zijn, zeide mijn oom, mijn bloedverwanten te weten gekomen, dat mijn administra teur den laatsten oogst reeds te velde staande verkocht heeftde goede oude man deed alles uit liefde voor mij, hoogstens vermaande hjj mij ernstig. Zij willen mijne goederen onder gerech telijke bewaring brengen en mij jaren lang een bedelpenning geven voor levens onderhoud, tet ik namelijk vijf en twintig jaar oud geworden ben. Door mijn oom zijn mij pas de oogen geopend, want wat begreep ik van dat alles Fransje zal dus eenige jaren moeten wachten, evenals ik. De speeiduivel heeft mij altjjd weer in zijn® klauwen Afechtffing der loting, Door de hoeren mr, E. J. Korthals Altes, te Amsterdam en A. E. Dudok van Heel, te Huizen, is het volgende adres aan H. M. de Koningin gericht dat artikel 180 der Grondwet aan alle Nederlanders, daartoe in staat, de verplichting oplegt om mede te werken tot handhaving der onafhankelijkheid van het rijk en tot verdediging van zijn grondgebied dat in lijnrechten strijd met het aan gehaalde artikel der Grondwet, onder da werking van de thans geldende mi- iitiewet, slechts een klein deel Ö8r man nelijke bevolking voorbereid wordt om in de ure des gevaars het vaderland te verdedigen dat toch van de jongelingen, dia den negentienjarigen leeftijd bereikt hebben, en wier aantal jaarlijks ongeveer 50.000 bedraagt, sleohts 17.500 worden aange wezen om persoonlijk hunnen dienst plicht in het leger te vervullen dat dit aantal van 17.500 wordt aan gewezen door loting dat die loting echter niet alleen in strijd is met de Grondwet, maar boven dien in beginsel slechts afkeuring ver dient, omdat zij in hooge mate onrecht vaardig is en den volksgeest op beden kelijke wijze verslapt dat de toepassing van de loting tot gevolg heeft, dat elke jonge man, die door het blinde lot wordt aangewezen om gedurende vijftien jaren zijn dienst plicht te vervullen, van ijverzucht wordt vervuld jegens hem, die hoewei even krachtig en gezond, een vrij nummer heeft getrokken en alleen daarom geen enkel persoonlijk offer behoeft te bren gen ten behoeve van 's lands verdedi ging, ja niet eens door betaling van eene weerbelasting zich daarvoor eenig geldelijk offer ziet opgelegd dat wegneming van deze schromelijke onrechtvaardigheid dan ook den goeden geest in het leger slechts kan verster ken en 's lands weerkracht in niet ge ringe mate verhoogen dat bovendien de hoop op vrijloting, die ieder jongeling reeds van jongsafaan koestert, wel verre van bij hem het natuurlijk verlangen te ontwikkelen om krachtig en weerbaar te worden, gelijk te achten is met den wensch om weer loos te blijven dat ook op dien grond de loting, die zulk een verslappenden invloed op het weerstandsvermogen en de krachtsuiting van het geheels volk uitoefent, hoe eer zoo liever, dient te worden afgeschaft dat adressanten er wel de aandacht op wensehen te vestigen hoewei dit volgens hunne meaning het beginsel niet raakt dat door afschaffing der loting de geldelijke lasten niet noodwendig behoeven te stijgen dat adressanten ten opzichte van de nieuwe wettelijke bepalingen, welke bij gekregen, ofschoon ik den ouden Wald- müüer dikwijls gezworen heb, dat ik verstandig zou worden. Al mijne hoop is nu op mijn oom gevestigd, doeh mijne bloedverwanten zullen wel trachten hem te bepraten 1 Maar hij hielp ja toch reeds 1 Robert keek ontsteld naar de bank noten. In zekere mate, ja 1 Maar ik heb je nog niets verteld van gisteravond. Daar had je bij moeten wezen 1 Jou mag ik het wel zeggen, maar je moet zwijgen, evenals wij allen 1 Kom, ga zitten. Ik zal het je vertellen, ofschoon het voor mij niet prettig is. Je zult zien, hoe dom wij geweest zijn. Daarna ga ik naar Fransje en dan naar oom, die mij verwacht. Vooraf moet je echter een paar van de banknoten bij je stop pen. Ik heb vandaag nog een wissel re betalen en het overblijvende geld raak ik ook wel kwijt 1 Zwijgend hoorde Robert toe naar het voorgevallene van den vorigen avond. Toen zij elkander verlieten, smeekte Otto hem zijn verzoek om ontslag nog niet in te dienenhij had er wei den tjjd mee. Maar waar moet ik de middelen der loting in 't leven moeten worden geroepen, volkomen vertrouwen stellen in het beleid van regeering en volksvertegenwoordiging. Reden waarom adressanten zich wen den tot Uwe Majesteit met eerbiedig verzoek, dat het Uwer .Majesteit moge behagen de regeering uit te noodigen zoodanige voorstellen van wet bij de Statea-Generaal in te dienen, dat niet langer door lotiDg vrijstelling worde verleend van een verplichting door ar tikel 180 der Grondwet aan alle Ne derlanders daartoe in staat, opgelegd. Collectieve dienstweigering. Mogelijk herinnert men zich, dat op het jongste Congres der 8. D. A. P. de scheidingslijn tussehen de mannen van de „Nieuwe Tijd" (dr. Gorter c.s.) de z. g. n. Marxisten, en de zien noemende „idealisten® (mr. Troelstra c. s.) scherp getrokken is. Wat daar buiten al vaak waa gebleken, uitte zich nu in ronde woorden 't werd duidelijk genoeg gezegd, dat de mannen van de streng wetenschappelijke leer- 't op veel punten oneens zijn met hen, die heil verwachten van revisie, van 't aanpas sen by bestaande toestanden om langs den wetgevenden weg het soe. dem. ideaal nabij te komen. Yandaar heel wat gekrakeel, dat eindigde met de nederlaag der Gcoisohe groep. Niette min werd dadelijk daarop besloten, pogingen aan te wenden om de een heid te bewaren er zou een oommiBsie worden ingesteld tot herziening van 't beginselprogram. En ziet, het partij bestuur noodigt hoeie reeksen van man nen uit om in die -i -masissie zitting te nemen, doch de een na den ander bedankt. Over dat zoo eenstemmig bedanken betoont het partijbestuur zich buitengemeen verstoord: in het „Volk" heeft het een lang manifest „aan de partijgenooten" gerichtde moeilijk heden waarin de partij zich bevindt worden onverholen erkend. Yergeefs is getracht de mannen van „De Nieuwe Tijd" aan 't bestuur te binden door hen in de commissie te benoemen het plan leed échee. Twaalf bedankjes kwamen in, dat noemt het manifest „collectieve dienstweigering®. En daar door kan het bestuur „geen zoo veel zijdig advies krijgen als het ter voor lichting van zichzelf en van de party nooöig heefter komt nu wel een rap port van een commissie, maar juist die partijgenooten, die hst meest van theo retische quaesties plegen ts weten, zijn daar niet aan het roer, In plaats van samenspreking en overleg in de eom missie zal nu komen debat en onder linge bestrijding in de pershad het P. B. verwacht, dat door de bespreking van de grondslagen onzer partij de eenheid omtrent die grondslagen onder de verschillend denkenden in de partij ïsou zijn gebleken had daarom deze commissie een middel tot onderlinge toenadering en verwijdering van mis verstanden kunnen zijn - deze partij genooten verhinderen door hunne ge meenschappelijke obstructie dit werk van vereeniging en werpen in plaats daarvan allerlei quaestios van formeelen aard op, die de aandacht der partij van de hoofdzaak afleiden, een bron van nieuwe verschilpunten zullen zijn en alleszins geschikt, om de eenheid en kracht der Partij verder te onder mijnen.8 En verder wordt in het mani fest nog gerept van 't gevaar van „ont binding der party® en verklaard dat op deze manier „alle leiding onmoge lijk wordt". De „N. R. Gé.® noemt dit alles „de bekentenis van veel oneenigheid® het blad ziet geen „collectieve dienst weigering® maar wel „principieel® wei gering om te doen wat het partijbe stuur wii.® De „Nederl.® spot wat met die soe. dem. „vrijheid® in 't manifest wordt da stelling verdedigd, „dat wanneer het partijbestuur iets onderneemt, de par tijgenooten daaraan hun medewerking moeten vetieenen, of ze 't er mae eens zijn of niet. Op 't congres kunnen zij later hun bezwaren inbrengen. Wanneer de meerderheid hun dan gelijk geeft, heb ben ze 't gewonnen. Zoo niet, dan mos ten ze berusten. In afwachting van de uitspraak van het congres het partij bestuur gehoorzaamheid weigeren, mag nietwant „vancongrea tot congres vindt de party hare uitdrukking in het par tijbestuur." Derhalve geldt„eerst ge- gehoorzamen, dan zich beklagen, evenals inhet militair tuchtrecht.® Het a.-rev. blad herinnert er dan aan hoe mr. Troelstra in 1905, toen 't congres hem in 't ongelijk stelde, zelf met dienst weigering dreigde, terwijl hij nu zelf als lid van 't partijbestuur meewerkt aan een manifest, waarin allen worden gebrandmerkt, die een door de meer derheid gekozen partijbestuur niet blin delings wensehen te volgen, als aan- dienstweigeraars en scheur- hun is 24 uur tijd van beraad gegeven. Het blad teekent hierbij aan Ook in dit geval wenscht men bljjk baar niet af te wijken van den in den laatsten tijd gevolgden regel om den weerspannigen vorsten in den Indisehen archipel nog tot hot laatste oogenblik gelegenheid te geven, door het hoofd te buigen, wapengeweld te voorkomen. Yeel resultaat is daar doorgaans niet van ta verwachten, en ook ten aanzien van Badoeng en Tabanan (de radja's dezer rijkjes zijn blijkbaar bedoeld in het telegram) zal het wel niet anders gesteld zijn. Op het oogenblik, dat wij dit schrij ven, is, het tijdsverschil tussehen Bali en Nederland in aanmerking genomen, het pleit al beslist. Uiterlijk hedennacht zal het antwoord binnen moeten zijn. Morgenochtend zal dan tot de ontsohe- ping der troepen worden overgegaan. Of dit te Sanoer zal geschieden Wij gelooven het nietmen pleegt bij een landing niet dagen van te voren het. landingspunt bekend ta maken. Blijft de draadloos telegrapkische verbinding evengoed werken als nu het geval is geweest, daa zouden wij Yry- dagnacht of Zaterdag heal vroeg reeda de eerste berichten over de landing kunnen hebban. makers." Aldus zegt het blad, „woelt de zuoht naar tirauniseeren in de soc.- dem. gelederen. De aanbidding van de macht der meerderheid maakt de leiders belust, de macht ten behoeve van zich zelf aan te wenden.® En verder heet het: „Demagogie en despotisme gingen van ouds hand in hand. Zij doen het ook nu, „Als voorproefje van den soe.-dem. heilstaat, waarin niet slechts een hand vol partijgenooten, maar heel het volk door dan handigsten der „demoeraten® zal worden geringeloord.® Maataekippij van Weldadigheid. Het verslag van het verhandelde ia de algemeene vergadering van afge- vaardigdigden van de afdeelingen der Maatschappij van Weldadigheid gehou den op 12 Juni te Amsterdam, is thans in druk verschenen, Het boekje bevat een fraai portret van wijlen den hear C. W. graaf van Limburg Stirum, die gedurende veie jaren als commissaris en voorzitter der instelling werkzaam was. Zal deze nuttige Maatschappij aan hare roeping blijven beantwoorden, dan is het noodig dat velen zich bereid verklaren als lid toe te treden. Viissingen14 Sept. 3e Balischs espeditie. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seinde gisteren Da expeditionaire troepenmacht is Woensdagnamiddag te Sanoer aange kamen. Een laatste waarschuwing is onverwijld aan de radja's overgebracht vandaan halen om dienst te nemen, wanneer zelfs Robert trok treurig de schouders op. Onze voogd verklaarde mij, dat er mij tot redding van mjjn eer niets over blijft, dan van mijn broer den eed ver langen, dat hij in de nalatenschap van mijn vader mets meer heeft gevonden dan hij beweertd.w.z. van mijn kant het blaadje omkeeren en de beschuldi ging op hem terug te werpen. Hij zal echter den eed zweren wat geeft hy daarom 1 Ik ben dus niet te redden, In dezelfde wanhopige stemming, waarmee hij gekomen was, verliet hy zijn vriend. Over eenige dagen zijn wij dak loos 1 zeide hij nog zuchtend. Ik durf niet meer naar huis gaan. De tranen van mijn arme zuster herinneren mij er aan, dat ik zoo doelloos er op iosgsleefd heb 1 Mijn maandwissel is ingetrokken, totdat de liquidatie voorbij is, heeft da bankier mij van morgen gezegd maar van Otto nog iets aannemen, wien ik reeds zooveel schuldig ben, nooit 1 En ik heb niets geleerd dan met de lans om te gaan 1 Laat er nu van mij worden wat wilhet kan me niets meer schelen 1 Tante Polda was zeer ontsteld, toen zij den brief had gelezen, dien Klaus aan den voogd had gezonden. Daarin deelde hij mede, dat hij hij op grond van zijne volmacht in de noodzakelijk heid was, over te gaan tot liquidatie van da fabriek, die niettegenstaande zijne bemoeiingen het niet zonder groote verliezen tegen de opgetreden concur rentie kon uithouden. Daarbij was ingesloten een tamelyk omslachtig overzicht, dat zijn besiuit moest rechtvaardigen. Uit dat stuk bleek, dat slechts onder zeer gunstige omstandigheden nog een klein tegoed op de vaste goederen zou kunnen over blijven, daar de machines enz. door nieuws uitvindingen totaal hun waarde verloren hadden en dat ook de geringe aanwezige voorraden door de concur rentie aanmerkelijk in prijs gedaald en nauwelijks nog van de hand te zetten waren. Zijn nauwgezetheid ais koopman, zoo eindigde de brief, dwong hein tot dien staphij kon het niet verantwoorden de leiding van een zoo verloopen zaak nog langer op zich te nemen en had reeds bij 't leven zijns vaders op ver nieuwingen aangedrongen, om der drei- Wij vernemen dat verschillende per sonen hier ter stede en ook in andere plaatsen in onze provincie van de ver eeniging „Het Nederlandseh Zeewezen® een uitnoodiging hebben ontvangen om zitting te willen nemen in de oommis sie voor de herdenking van den 300atea geboortedag van Miahiel Airiaansz. da Ruyter. Die commissie wil een blijvende herinnering tot stand brengen en, ge steund door plaatselijke commissies in geheel Nederland, dien dag den grootea vlootvoogd op waardige wijze hulda brengen. Programma van het concert Zondag middag te geven door de harmonie „Ons Genoegen®, directeur de heer Albert Bailieux. 1. „King Cotton®, marehe, J. P, gende concurrentie het hoofd te bieden. Zijn aandringen was echter vruchteloos geweest en nu stond hij dus voor de gevolgen, waaraan hij geen schuld had. Ik ben overtuigd, dat hij de arme kinderen bedriegen en van hun geld berooven wil, riep zij bedroefd. Maar alleen da voogd zal door deskundigen dat financieel overzioht kunnen laten toetsen aan de waarheidik begrijp niets van kooptnanazaken. En wat nu Hoe zal de toekomst van die arme kinderen wezenRoberts carrière ia verwoest en dat arme m9iBja Sckimmelpfennig is geheel aan zijn oom overgeleverd, dien men blijkbaar tegen ons heeft gestemddie arme jonkman gevoelt zich ongelukkig, hij zegt niet alles, wat hy op het hart beeft, maar zwoer mij herhaaldelijk, dat hij haar trouw zou blijven, wat er ook moge gebeuren, en Robert, dien hij zeker wel op de hoogte houdt van alles, wil zijne zuster niet ongelukkig maken en zwijgt dus. Waar dat geld, al dat geld gebleven kan zijn en hoe het mogelijk is geweest in zoo korten tijd een bloeiende, oude zaak te ruïneeren 1 (Wordt vefvulg'i.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1