Woensdag September. No. 214. 44g Jaargang. FEUILLETON. DIENST Binnenlandsche berichten. 1800. TDMBMT. 6.—. 6.20, 7.—, 10.20, 10.40, 2.30, 1.05,1.30 s, 4.30, 4.50, 5.20, 20, 9.10. VDi. 6,10, 6.30, .50, 10.10, 10.30, a. 12.10, 12.45, 8.4.0, 4.10, 4 40 7.25, 8.—, 8.30, a Zondags uit Middelburg v.v 40f 5.50f 7.55* .30* 1.15§ 2.—* 5.50§ 6.55* p5§. de Remise, de Zeilmarkt.' iet Badhuis. ).15f 6.25f 8.40* 1.15* 2.—2.45* 50* 6.55§ 7.50* 10f. dan tot de Re- lilmarkt. adhuis. 14. IB IX. LOT 3.47 9.27 12.37 L— 6.40 9,20 12.30 3.48 6.28 9,08 12,18 3.36 6,16 8.56 12.06 3.29 6.09 8.49 11.59 3.20 6.— 8.40 11.50 3.04 5.44 8.24 11.34 I 5.38 8.18 11.28 4.07 6.47 9.27 12.37 3.20 6.— 8.40 11.50 3.08 5.48 8.28 11.38 3.05 5.45 8.25 11.35 3— 5.40 8.20 11.30 2.55 5,35 8.15 11,25 H-3CBSLGE. m. 3,23 g) en 6,10 (o I i. 3,50 g) en 6,401 a) en 4,45 23 en 6,10 e) f) ia het vertrek van I n. Neuzen vm. 8,30 Borasele en Neuzen 3 en Neuzen I VLISSIWGSdE COURANT Prijs per drie maande» 10S@3 ïïaat® $es jposÈ 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIES? van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken rege" meer ÏO cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts Weemaal berekend. Groote letters en cliches naar j.laatsruiinte. Yerschflnt dagelyks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen* Staten-Generaal. Bij Kon. besluit is goedgevonden te bepalen De tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 15 September 1906, des namiddags te drie uren. De minister van binnenlandsche za ken wordt gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde in eene vereenigde vergadering der beide Ka mers, de zitting in naam van H. M. de Koningin te sluiten. Bij Kon. besl. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1906, benoemd J. E. N. baron Schim- melpenninck van der Oije van Hoeve laken, lid van die Kamer. Michiel da Buyter. Het bestuur van de vereeniging „Het Nederlandsche Zeewezen" deelt mede, dat het sedert eenigen tijd werkzaam is om een commissie van Nederlanders uit alle dealon des lands samen te stellen, teneinde een blijvende herinne ring tot stand te brengen voor den 300sten verjaardag van Michiel Adriaansz. de Ruyter, en gesteund door plaatse lijke commissies in geheel Nederland, dien dag den grooten vlootvoogd op waardige wijze hulde te brengen. Boomseh Katholieke Soeiale Week. De R.-K. Sociale Week te Utrecht gehouden, werd Zondagmiddag gesloten door jhr. mr. O. van Nispen tot Se- venaer, lid van de Tweede Kamer, die haar ook geopend had. De heer van Nispen sprak in de eerste plaats een woord van dank aan allen, die medegewerkt hadden om deze So ciale Week te doen slagen. Hij deelde mede, dat een kort verslag, door den spreker goedgekeurd, van elke voor- draoht geplaatst zal worden in de Hede- deelingen van het bureau. De Sociale Week is een groot Bueces geweest, zeide spr., hetwelk zoowel te danken is aan de sprekers als aan de onverflauwde belangstelling, waarmede tot den laatsten dag toe de vergaderin gen zjjn bezocht geworden. In de dagen, die achter ons liggen, hebben we hooren verkondigen, zoo ging spr. voort, de leer van de Koomsch- Katholieke Kerk op sociaal gebied, waarna hij een korte uiteenzetting gaf van hetgeen er behandeld is. Wie die leer aanvaardt, merkte spr. op, kan niet aanvaarden de liberale staatsleer dus ook niet de liberale economie en als uiterste 't anarchisme en evenmin de leer der sociaal-democratie. Iedere spreker heefc aangedrongen op hulp, op ingrijpen van den staat' waar noodig, doch ook op medewerking van 't particulier initiatief, op modewer king van de belanghebbenden zelf. Spr. merkte nog op, dat de toehoor ders, al zullen zij het geheel, de hoofd zaak van het gesprokene in de afge- loopen week onderschreven hebben, wellicht over enkele onderdeelen met de sprekers zullen kunnen verschillen. De indruk, dien de Sociale Week heeft achtergelaten, is hartverheffend geweest, zeide spr. Zij heeft doen zien, dat al wat Room seh-Katholiek is, groot sociaal gevoel en de overtuiging heeft, dat allen moeten medewerken om mis standen weg te nemen. Spr, sprak ten slotte de hoop uit, dat binnen niet al te langen tijd een nieuwe Sociale Week de aanwezigen weder mag vereenigen. De heer Van Nispen werd luide toegejuicht. De Soeiale Week is de geheele week zeer druk bezochttelkens waren de zalen stampvol. Middenstan&skamers. Naar wij vernemen, is de heer J. S. Meuwsen, voorzitter van den Ned. Bond van versenigingsn van den han deldrijvende!! en industrieelen midden stand, gisteren naar Duitsohland ver trokken, tot het maken van een studie reis, in verband met de voorgenomen reorganisatie van onze Kamers van Koophandel en fabrieken. Gelijk men weet, zal bij deze reor ganisatie plaats worden ingeruimd voor een speciale vertegenwoordiging van den middenstand, in den vorm van Middenstandakamers. De heer Meuwsen gaat nu te Berljjn en Hamburg de inrichting bestudeeren der Handels- und Gewerbekammern, en zal* daaromtrent aan het bestuur van genoemden bond rapport uitbrengen. Dit, gevoegd bij de vele, reeds uit gebrachte adviezen van bij den Midden stand aangesloten vereenigingec uit den lande, zal, naar men van betrokken zijde verwacht, voldoende materiaal vormen om te komen tot.de beste, de meest practisehe vertegenwoordiging van den Nederlandsehen handeldrij ven den en industrieelen middenstand. („Tel.") Teleplioommmmer 10. ben. En daarna zijn de afgedwongen bezuinigingsmaatregelen gekomen. De minister, die indertijd zoo ODgeveei' zeide: een goedkoop minister van oorlog is een aiecht minister v,;.n oorlog, heeft op alle mogelijke on onmogelijke wijzen getracht de oppositie ter wille te zijn. Bijna een milüoen zai 't eindcijfer lager ZIJD." Maar „menschen, die tot oordeelen bevoegd zijn", hebben „de Tijd" ver zekerd, dat hei supplatoire begrootingen zal regenen, dat eenvoudig maar ver minderd is om te verminderen. Bezui niging quand-même dus, waarmee de oppositie niet tevreden zal zijn, zooals mr. Marohant in den „Yrijz.-Democraat" reeds heeft getoond. En dat bij hen, dis 't vorig jaar ver trouwen uitspraken, dit vertrouwen niet op hetzelfde peil bleef, tracht het blad aan te toonen door te vermelden, wat de „Nieuwe Ct." dezer dagen schreef over de door den minister bepaalde afschaffing van het blijvend gedeelte bij de bereden wapens. De „Nieuwe Ct." tooh besloot haar artikel met de woorden „Wij kunnen de gedachte aan be weegredenen van uitsluitend poiitieken aard hierbij niet van ons afzetten de politiek van het lage eindcijfer quand- même. Maar, daarmede gepaard, be kruipt ons dan tevens een gevoel van wantrouwen wantrouwen aan des ministers „ernst" bij de behartiging der hem toevertrouwde belangen." Ziet men vraagt „de Tijd" de klem nu opgezet? Van weerszijden nu wantrouwen. De geit- en koolspaartac tiek, die reeds zoo menigeen er in heeft laten loopea, zal 'c ook dezen bewinds man doen. Het najaar zal wel verrassingen bren gen wij zijn er bijna zeker van. Aboimeinents-Advertentlën op zeer voordeelige voorwaarden. Ds minister van eorlog. De minister van oorlog zit in de klem of loopt er zek6r in, betoogt „de Tijd" „Wie zich nog herinnert, hoe ver leden jaar na den driedubbeien aanval op zijn eerste rede niet de minister van oorlog zelf, maar in zijn plaats do pre mier antwoordde en deze op allerlei manieren trachtte den indruk van mi nister Staala eerste rede te verzachten, zonder protest van dezen bewindsman, zal toen reeds een eigenaardigen kijk op 's ministers politiek verkregen heb- vaa 16 April tot 52.) De neef, die des namiddags bij de gravin kwam om haar de groeten van zijn oom te brengen,scheen ontroostbaar. Niemand waagde het, hem te ver denken nauwelijks was hij echter afgereisd, of uit Londen kwam een verzoek tot aanhouding van een joDg avonturier, wiens signalement nauwkeu rig overeenstemde met dat van den jongen neef, ofschoon de naam dien hij voerde, geheel anders was. Men tele grafeerde naar Trouville, maar daar waren noch oom noch neef aangekomen. De laatste werd verdacht tot een bende te behooren, aan welke men do verme telste diefstallen toeschreef. Het ver dwijnen van beiden had het gevolg, dat men hen sterk verdaohtde oom, zoo dacht men, had zijn neef den weg in de voorname gezelschappen geopend. Ik verliet Ostende en hoorde niets meer van dit voorvalherhaalde malen werd ik er echter aan herinnerd door de courantenberichten over een inter nationale bende dieven en inbrekers, die, als heeren gekleed, in Engeland en op het vasteland de brutaalste stukjes hadden uitgehaald. In den vorigen winter nu men maakt wel eens een uitspatting, al is men een oud heer, liet ik mij te Nizza door eenige bekenden verleiden een restaurant te betreden, waar het des nachts bij het earneval zeer vroolijk toeging, naar men zei. En zoo was het ookeen druk gewoel zag ik in de vertrekken beneden, waar verscheidene piano's een oorverdoovsnd geraas maak ten. Boven werden wij echter door een heer uit Nizza uit ons gezelschap ia een salon geleid, waar het zooveel te stiller toeging. Men speelde hier in een vertrek, dat op den dag voor biljartsaloa gold, doeh waarvan het billard, met zjjn groen overtrek, nu door een mechanisme in een speeltafel veranderd was. Ik ver moedde dadelijk, dat ik mij in een kring van geheime spelers bevond want aan elkander voorgesteld te worden scheen hier geen gewoonte. Onder de aanwezi- Vereeniglag voor YrouwankiesreehÈ. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een feestelijke bijeenkomst te Zutphen, ter herdenking van het 121/,- jarig bestaan. Tevens werd de aige- meene vergadering gehouden onder voorzitterschap van mevr. dr. Aletta Jacobs. Langdurige besprekingen werden ge voerd over de progandanda-voorateilen van mevr. dr. Nieuwenhuis te Leiden. Deze voorstellen kwamen hierop neer, dat aan mannen, die geen lid der ver eeniging wenschten te worden, toch gelegenheid zou worden gegeven, in stemming met de beginselen te betui gen door te teekenen op een lijst óf voor beperkt óf op een voor algemeen vrouwenkiesrecht. Dit voorstel was echter door mevr. Nieuwenhuis ingetrokken, maar door het hoofdbestuur toch op de agenda geplaatst, omdat het zeer belangrijk was en er in de afdeeliDgen te veel over was voorgevallen, om het nu weer in den doofpot te stoppen. gen waren intuaschen fatsoenlijke lieden, waarvan ik enkelen reeds had ontmoet. Ik nam er aan deel, maar toen ik eenige goudstukken verloren had, keek ik toe en gaf daarbij acht op den ouden heer, die de bank hield. Mijn scherp oog vond in hem eenige gelijkenis met iemand dien ik vroeger moest gekend hebben. Hij droeg een donkerbruine pruikzijn knevel en wenkbrauwen kwamen mij voor, alsof zij geverfd warenzijne handen verrieden een bonvivant, evenals zijn geheele wozen. Ik raadpleegde ernstig mijn geheugen, om mij te herinneren, waar ik dat gelaat reeds vroeger kon gezien hebben. Daar zag ik, terwijl de omstanders slechts al hunne opmerkzaamheid aan het spel wijdden, hoe hij herhaaldelijk van ouder zijne zware wenkbrauwen een heimelijken blik met twee jonge heeren wisselde, die aau beide kanten van da tafei zaten, en daar had ik hem Een van hen was de neef van mijnheer Von Bayer, hij zelf' was nu juist de persoon van zooeven. Hij lette te Ostende wel weinig op mij, maar ik des te meer op hem. Ik zweeg, doch verwijderde mij weldra. De man en zijn neef konden wel geheel Mevr. dr. Nieuwenhuis weigerde haar voorstal toe te lichten en vertelde alleen de geschiedenis er van zij had meende ze, volkomen het recht, een gedaan voorstel in te trekken, en het bestuur had incorrect gehandeld, met het tegen haar wensch op de agenda te plaatsen. Een motie van den heer Kanis, waarin werd uitgedrukt, dat een bespreking thans geen nut meer zou hebhen, maak te een eind aan de discussie. Toen kwam de vraag in hoever het hoofdbestuur correct had gehandeld, door het voorstel dat oorspronkelijk een artikel voor het „Maandblad" was in overeenstemming met de oom missie van redactie niet in dat Maand blad op te nemen, en door ten tweede 't thans op de agenda te brengen, hoe wel het was ingetrokken. Mevr. Yfyaaendt Franken meende, dat het hoofdbestuur niet vriendelijk genoeg was geweest tegenover een nieuwe werkkracht als mevr. Nieuwen huis, an dat dit licht leden met denk beelden zou afschriken, hetgeen zij zeer betreurde. Mevr. Nieuwenhuis betoogde, dat het hoofdbestuur tegenover haar incorrect had gehandeld en het hoofdbestuur zelf verdedigde zich uitvoerig, aanvoerend, dat de kwestie juist daardoor ontstaan was, dat het tegenover mevr. N. in afwijking met statuten en huishoudelijk reglement te vriendelijk was geweest, terwjjl mevr. N., een jong lid, te veel geëischt had. Ook aan deze onvruchtbare discussie kwam een eind door een motie van orde van mevr. Van Loenen de Bordes. Daarna deden de verschillende afdee- lingen voor zoover er tijd was, mede- deelingen omtrent de wijze, waarop zij in den winter 19061907 propaganda denken te maken. Amsterdam (mevr. Haver) herinnerde aan de door haar uitgeschreven prijs vragen voor een insigne en voor op te voeren stukjes. Bekroningen waren toe gekend en op een of meer feestavonden zouden die propaganda tooneelstukjes worden opgevoerd. Deventer (mej. v. d. Meer) opperde het denkbeeld om leden toe te laten, die geen contributie betalen, z.g. sym pathie-leden, een denkbeeld, waarover een volgende algemeeue vergadering uitspraak zal doen. Persoonlijk betreurde de afgevaardigde het gekibbel en drong er op aan, persoonlijke geraaktheid op zij te zetten en alleen de zaak te dienen. Den Haag zou cursussen houden over staatsinrichtingen, staatsrecht en clubjes- vergaderingen met niet-leden. Groningen (mej. Polak) wees er op, dat de 90 leden tot 260 waren geklom men door persoonlijk bezoek; vooral de „wetsartikelen" van mevr. Rutgers waren een uitstekend propaganda mid del geweest. Toen was de beschikbare tijd om en moest de vergadering worden gesloten, 's Middags werd een tramtocht naar onschuldig zjjn aan dien brillanten- diefstal te Osteade, al had men hen niet in Trouville gevonden. Had men mij in dit speelhol gezien, dan had men ook even zoo goed van mij iets slechts kunnen denken. Ik vergat hein. Na een oponthoud van drie maanden te Nizza, waar ik wegens ziekte mijner vrouw zeer terug getrokken leefde, vond ik op een zekeren dag tot mijne verrassing in een FraüBch en tegelijk in een Italiaansch blad een portret in houtsnede, dat mij verraste het was namelijk van mijnheer You Bayer en daarnaast van de Franseha en Italiaansehe regoering het verzoek tot inhechtenisneming van een reisenden speler, baron Du Renard genaamd, die verdacht werd te behooren tot ean internationale dieven- en inbrekerebende, welke te Parijs 'n. grooten juweelen diefstal had gepleegd. Bovendien werd hij ernetig verdacht van vaiseh spelen. Men berichtte verder, dat hij vermoe delijk van Duitsche afkomst was, eenige vreemde talen vloeiend sprak en onder verschillende namen optrad. Ik hield natuurlijk mondje dicht, daar ik aan de politie niets zekers omtrent hem kon. mededsdeelan en reisde Yorden gemaakt, waar de dames onder begunstiging van fraai weer de mooie omstreken konden bewonderen. Een gemeenschappelijke maaltijd be- Bloot de feestviering van het twaalf en een halfjarig bestaan. De Balische expeditie vertrokken. De correspondent te Batavia van de „N. R. Gt." seint van gisteren Heden ochtend vertrokken van Tand jong Priok het 11e, 18e en 20e bataljon infanterie, expeditionaire cavalerie en de drie sectiën genietroepen, die aan de Bali-expeditie deelnemen. In Soerabaja wordt de artillerie er aan toegevoegd. Een vloot van drie pantserschepen, twee pantserdekschepen, vier flotille- vaartuigen. benevens twee schepen van de gouveraemenfcs-marine bevindt zich reeds in de Balische wateren. Een station voor draadlooze telegrafi sche gemeenschap is op Ampenan ge reed. Saneer is landingsplaats. Het 12e bataljon (1 compagnie Europeanen en 3 eompagniën Javanen) is gemobiliseerd en wordt in reserve gereed gehouden, Het lid van den Raad van Indië, Liefrinck, is benoemd tot regeeringa- commissaris en gaat te Soerabaja aan boord van het pantserdeksehip „Ko ningin Wilhelmina." wij vernemen, moeten in den nacht van Donderdag op Yrijdag, toen het le regiment infanierie in de na bijheid van Assen een oefening hield, schoten met Boherpe patronen gelost zijn. Een hieromtrent bij de manschap pen ingesteld onderzoek heeft niet tot een resultaat geleid. („N. R. Ct.") Vrijdag 1.1. werd een deputatie der Ver. van Werklieden aan 's Rijks- marinewerven ter audiëntie bij den mi nister van marine toegelaten. Deze afgevaardigden hadden in opdracht een adres met uitgebreide toelichting den minister aan te bieden, en verzocht den minister binnen een niet te lang tijdsverloop zijn aandacht er aan te scheuken, vertrouwende, dat bij een aandachtige beschouwing der wenschen in het adres vervat, een gunstige be schikking er op zou genomen worden, De minister antwoordde, dat hij ver meende een afdoend antwoord op de reeds bij hem bekend zijnde wenschen te hebben gegeven, doch verklaarde zich bereid opnieuw den inhoud van het adres met toelichting aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen en, indien meerdere toelichting noodig is, de de putatie te doen ontbieden, ten einde na dere verklaringen te kunnen verstrekken. Minister Rink die sedert hot laatst der vorige week nog eenige dagen bui tenslands vertoefde, is gisteren te 'a Gra- teruggekeerd. naar Duitsohland terug. En hier, mijne heeren, moest ik den ouden bekende onder weer een ander masker, als baron Von Rennert herkennen 1 In ieder geval zal hij reeds dezen nacht het veld van zijn zeer voordeelige werkzaamheid verlaten doet dus allen ook als of ge hem nooit gezien hadt. Mijnheer Yon Sohimmeipfennig had juist geëindigd, toen de deur van de kamer geopend werd en een jong, zeer elegant man binnentrad, de officieren vriendelijk lachend begroette, zoekend rondkeek en toen wegging. De jonge Engelschman, dien hij ons eenige dagen geleden hier voorge steld heeft 1 riep een van de officieren halfluid. Dezelfde neef uit Ostende en Nizza, mijne heeren. Laat hem ook loopen. Eens zuilen zij toch in de ge vangenis terechtkomen zeide Sohimmei pfennig met overtuiging. Ik meen dat wij nu maar naar huis moeten gaan. Gij allen hebt wel genoeg van dezen avond. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1