V Vrijdag 7 September. 44o Jaargang. FEUILLETON. JANG, P. G. No. 210. 1006. tiff ed )caliteiten, i ux. Ik hier ter zu". (Totaal cantiedag f(l ■t Hemelrijk, igen) Z)e merindustrii OnschuL we liefdevolk ndiseh Vorst, ande. (Seheti t eerst naar leer komisch) de wraak van t hipbreukelin- in Venetië, Heertje zon- Roman van :oes.) 25 cents. Jeugd. Ie KaDg 40 g en moderne dng"» mitCK, Langa raagt eene een- ode straat. R, Kanaal P 42, delburg, vraagt ode, -d. VLISSIN6SCRE COURANT Prijs per drie maancEea jjtMQe ïïaneö p& jptisi jt 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren. Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËMvan 1—4 regels Ö.40a Voor eiken rege! meer 10 cent. Bij diieote opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Yerscliflnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephaon nummer 10. Abonnements-Adverteiitiën op zeer voordeelige voorwaarden. Birmenlandsclie berlchteo, Tuberculose-Conferentie. Aan den vooravond van den dag, ■waarop de leden van deze wetenschappe lijke vergadering zich voor de 5e maal (thans te 's Gravenhage van 6—8 Sep tember) vereenigen, teneinde van ge- jachten te wisselen over nieuwe maat regelen, bestemd om den algemeenen strijd tegen de tuberculose in kracht t0' doen toenemen kwam een kring van autoriteiten, hooggeleerden en geleerden „p geneeskundig gebied, in het „Hotel de Twee Steden", te 'a Gravenhage, m6t hunne dames bjjeen, om door het bureau van het Algemeen Nederlandsch Comité te worden verwelkomd en ont- •SCHSltöS. 3,23 g) en 6,10 B 3,50 g) en 6,40 en 4,4ó en 6,10 c) f) het vertrek van Neuzen vm. 8,30 orsaele en Neuzen rsseleen Neuzen an 16 April tol Zooals bekend, bevindt zich onder de talrijke vorstelijke huizen, die in dit gezondheidsvraagstuk, dat zoo, nauw samenhangt met het volkswelzijn, be langstellen, de Koninklijke familie in Nederland, die van het begin der anti- tuberculeuse beweging af, in do persoon van H. H. de Koningin-Moeder, haar hooge belangstelling in dien strijd heeft betoond door het afstaan van Haar buitenverblijf Oranje-Nassau's oord, teneinde er een volkssanatorium voor 100 lijders te stichten. yan die belangstelling gaf het Ko ninklijk Huis verder blijk op dezen avond door de tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik ter receptie, en door de afvaardiging van jhr, S. M. 3, de Banitz, voorzitter vanhetNeder- landsoh Centraal Comité tot bestrijding der tuberculose, als Commissaris van H. M. de Koningin-Moeder in dat comité. Jn deze beide hoedanigheden sprak jhr. De Ranitz tot Z. K. H. den Prins, de dames en de heeren, ongeveer het Uit naam van het Algemeen Ned. Comité tot bestrijding der tuberculose, heb ik de eer, u welkom te heeten. Wij zijn verheugd en trotsch, dat de internationale vereeniging tegen de tu berculose dit jaar Den Haag gekozen heeft tot plaats van bijeenkomst der conferentie en dat wij gedurende eenige dagen het voorrecht genieten, in ons midden te hebben, de voortreffelijke mannen, die zieh in de verschillende landen aan het hoofd hebben gesteld van de anti-tuborculeuse beweging. Wij stellen het op hoogen prijs, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden, ons samenzijn met Zijn tegenwoordigheid vereert en dat de besturen van land en gemeente, op dezen eersten ont vangstavond vertegenwoordigd zijn. Ik ben zeker dames en heeren, uwe gevoelens te vertolken, wanneer ik dank betuig aan Z. K. H., aan de ministers en alle autoriteiten, die onze uitnood! ging aangenomen hebben, voor hunne hooggeëerde tegenwoordigheid. Dezen avond zijn wij voornamelijk bijeengekomen om kennis te maken, maar ook, omdat het Nederl. Centraal- Comité, op den eigen avond van uw aankomst ie 's Gravenhage, u zijne levendige voldoening wil betuigen over het feit, dat de internationale conferen tie hier ter stede vergadert. Yelen uwer, die uit het buitenland kwamen, hebben heden een vermoeien- den dag gehad, wij hopen, dat gij dezen avond hier een oogenblik van aan gename verpoozing zult vinden. Morgen wacht u een 6rnstigen arbeid en overbodig zal 't wel zijn u, mijne heeren, de verzekering te geven, dat wij met de grootste belangstelling de beraadslagingen zullen volgen van zoo veel beroemde en bevoegde mannen, die de maatregelen tegen de vorschrikke lijke ramp van de tuberculose gaan be spreken. Uit naam van al mijn landgenooten, die belang stellen in het doel, dat u met een kracht en ijver, verre boven mijn lof verheven, nastreeft, bedank ik u voor uwe aanwezigheid hier. Zijt er overtuigd van, dat wij u van ganacher harte de gastvrijheid aan bieden en dat wij ons naar onze zwakke krachten zoovee! mogelijk zullen be ijveren, bij u een aangename herinne ring aan uw verblijf te 's Gravenhage achter te laten. Wij koesteren de beste wenschen voor het welslagen der conferentie en de oprechte hoop, dat zij een nieuwe schrede zal doen, naar de overwinning van de geneeskundige wetenschap in den wereldstrijd tegen de tuberculose. Het Nederlandsch Centraal-Comité verzoekt u, dames en heeren, zijn wei- gemeenden en bartelijken welkomstgroet te aanvaarden". Met algemeene en levendige toe juichingen werd dit eenvoudige, goed gevoelde welkomstwoord, door jhr. De Ranitz in de Fransche taal tot zijne hoorders gericht, in ontvangst genomen. verplichtingen heeft tegenover den menseh, over wiens arbeidskracht hij te beschikken krijgt. Uitvoerig zette spr. uiteen het ver schil tusschen de bepalingen van aan vulling (die alleen gelüen waar in het contract gelijksoortige bepalingen ont breken) en de bepalingen van het dwin gend recht, die in de overeenkomst moeten voorkomen, zooals de wetgever ze bepaalt. Deze bepalingen van dwin gend recht doen het bijzonder stand punt kennen, waarop de wetgever zich plaatst bij het regelen der arbeidsover eenkomst, dat nl. de arbeidsovereen komst door de wet moet worden ge maakt tot een overeenkomst tusschen gelijke partijen, bescherming van den zwakkere, den werknemer. Uitvoerig ging spr. na, op welke personen de wot van toepassing zal zijn, nl. op arbeiders in den uimen zin van het woord waaraan de arbeidsovereen komst moet voldoen, opdat se rechts geldig zij waartoe partijen over en weer verplicht zijn, en hoe de overeen komst te niet gaat. Ook de beletselen, die öe wet zal stel len aan de gedwongen winkelnering, ging spr. na. Of de wet sueees zal hebben, aldus eindigde spr., hangt af van de krach tige medewerking dor organisaties. Be spreking der wettelijke bepalingen voor ieder vak in het bijzondar is allereerst noodig. De spreker werd met een hartelijk applaus beloond. Socials Week. Je zult verwonderd zijn mij hier te zien, begon hij, nadat hij een ontbijt had besteld. Het is iets onaangenaams, dat mij naar hier voertdit zeg ik jo vooraf. Je neef Joachim heeft me ge «ohreven. Zijn brief ontving ik te Nizza, juiet toen ik met mijne vrouw naar Duitackland wilde terugkeereD. In een lang epistel noodigde hij, op grond van je vaders testament en ook in naam van de bloedverwanten, mij uit maatregelen tegen je te nemen. Hij beschuldigt je van verwaarloozing der familiegoederen hij beriep zieh op -de familiestatuut en verlangde waarborg voor de belangen der bloedverwanten„Heinrichshof", dat je in vrijen eigendom toebehoort, heb je in eenige jaren reeds zoo met schulden bezwaard, dat je het niet langer meer kunt behouden j men ver laagt dus ourateele, daar ook de tnajo- In de avondvergadering van Dinsdag werd behandeld „Het Arbeidscontract". Mr. A. baron Yan Wijnbergen gaf een uitvoerige zakelijke bespreking van het wetsontwerp op de arbeidsovereen komst. Allereerst stelde spr. in het lieht den aard van een overeenkomst en den rechtsband, die door de overeenkomst, behoudens in enkele gevallen, ontstaat. Na aangetoond te hebben, wat voor de rechtsgeldigheid eener overeenkomst noodig is, ging spr. over tot de behan deling der arbeidsovereenkomst en zette uiteen, dat door de wettelijke regeling van het arbeidscontract, die op het oogenblik aanhangig is, de arbeidsover eenkomst duidelijk wordt uitgesproken niet te zijn een eenvoudige huurover eenkomst, maar een overeenkomst van zeer specialon aard, waarbij de werk gever naast de verplichting tot uitbe taling van het loon nog zeer bijzondere raatsgoederen door roofbouw hunne waarde verliezen, en wanneer dat zoo voortgaat, zullen de kosten, om alles in beteren staat te breDgen, onmetelijk zijn. Ik kwam in jouw belang, om als voor malig heereboer mijn oordeel te geven. Is de beschuldiging onwaar of overdre ven, wees overtuigd, dat ik als broeder van wijlen je vader aan je zijde zal staan wanneer dat niet het geval is, dan Hij trok de schouders op, Otto ver zekerende, dat hij hem Bteeds gaarne had mogen lijden maar hij verlangde van hem eene openhartige en eerlijke bekentenis betreffende zijne omstandig heden, ze mochten zijn zoo ze wilden. Dat Otto steeds neiging tot lichtzinnige uitgaven had gehad, wist hij, helaas, en dat zijn neef, zooals men hem had verteld, verlenging van verlof had maakte hem eenigermate ongorust. Otto had hem, met het voor hoofd in de hand aangehoord hij keek nu zijn oom met zijn eerlijke oogen aan. Mijn neef Joachim is wangunstig reeds na den dood van mijn vader heeft hij alle advocaten afgoloopen om mijne rechten te betwisten j maar ik wil niets verachoonen, oom, zei hij met eon zucht Huwelijk en ontslag. In „De Rechtstoestand,maandblad van den Bond ter verkrijging' eener wette lijke regeling van den rechtstoestand der Burgerlijke Ambtenaren" (Septem- ber-nummer), wordt de uitslag mede gedeeld van de gehoudtn stemming der aangesloten vereenigingen over de kwestie huwelijk en ontslag van vrou welijke ambtenaren. In het Maandblad van November 1905 was opgenomen eene uitnoodi- ging, door het bondsbestuur gericht aan de besturen der aangesloten vereeni gingen, om aangaande de volgende vragen hun gevoelen mede te dealen le. of uwe vereeniging in „De Proeve" bepalingen betreffende gehuwde vrou welijke ambtenaren wensehte opgeno men te zien, en zoo ja of zij meent2e. dat het aangaan van een huwelijk al dan niet reden mag zijn aan de vrouwelijke ambtenaar onge vraagd ontslag te geven. Bij bevestigende beantwoording van vraag 2, of 3a. het huwelijk voor de vrouwelijke ambtenaar ontslag moet medabrengeD, dan wel of de overheid de bevoegdheid zal bezitten haar wegens huwelijk ongevraagd ontslag te geven. Indien het huwelijk voor de vrouwe lijk ambtenaar geen ongevraagd ontslag tengevolge zal hebben, zal dan 4e. zwan gerschap in het huwelijk al dan niet Onze oude hoofdopzichter, die mij reeds als kind op de armen heeft gedragen, is wel zwak tegenover mij en heeft voor mij, tot schade van de goederen en ter wille van mij, misschien veel gedaan, wanneer ik met de opbrengst niet uitkwam maar zoo erg is liet zeker nietIk heb heiaas geen verstand van landbouwzaken. GoedIk neem die bekentenis aan. Hoe kwam je er echter bij, je zoo jong reeds te verloven? Of is hot nog niet zoo ver Het meisje bevalt me wel, maar wanneer jij een joDge ver kwister bent is zij dan rijk Daarnaar heb ik niet gevraagd. Haar vader werd aangezien voor een vermogend fabrikant en ik beminde haar reeds toen ik nog bijna een knaap was. Nu, alles zal afhangen van het onderzoek van je omstandigheden. Ben je ook daarbij lichtzinnig, dan blijven wij geen goede vrienden. De verloving behoort eerst in de tweede plaats be handeld te worden. Vertel mij eens waar je al dat geld hebt gelaten. Je hebt gespeeld, nietwaar Je loochent het niet 1 Dat is tenminste een eerlijke bekentenis. Jo neef schreef me, dat je reden mogen zijn voor ongevraagd ont slag en zoo ja 5e. zal zwanger schap in het huwelijk ontslag moeten medebrengen, dan wel zal de overheid bevoegd zijn om dezen reden ongevraagd ontslag te verleenen. Aan die vereenigingen, welke vraag 1 ontkennend beantwoordden, werd ver zocht omtrent de overige vragen toch hare meoning mee te deelen, opdat voor 't geval de meerderheid zich uit spreekt voor opneming in „DeProeve" van bepalingen betreffende gehuwde vrouwelijke ambtenaren ook bekend werd, op welke wijze de regeling van dit onderwerp gewenscht werd. Wie van oordeel was, dat omtrent zwangerschap van ongehuwde ambtena ren bepalingen wenschelijk zijn, werd verzocht hiervan in de beantwoording melding te maken. Aan deze uitnoodiging hebben 44 vereenigingen gevolg gegeven. Yan deze 44 vereenigingen hebben 5 zich onthouden eene besliste meening mede te deelen, zoodat door 39 vereenigin gen, recht gevende op 61 stemmen, de vragen of enkele daarvan zijn beant woord. Bond voor Staatspeasionnaoring. Aan patroons» en werkliedenvereni gingen en bonden in Nederland is door den Bond voor Staatspensionneering een circulaire verzonden, waarin ge vraagd wordt een oordeel over het ouderdoms-pensioen uit te spreken en een motie in stemming te brengen, waarin uitgesproken wordt, dat de gel delijke last eener wettelijk geregelde ouderdomsverzorging niet gelegd behoort te worden op den arbeid, dus niet op werkgevers en werknemers, doch naar draagkracht behoort verdeeld te worden over allen, en het recht op pensioen niet alleen moet ten goede komen aan loontrekkenden, maar ook aan niet loon- trekkenden, zoowel mannen als yrou- j wen en te besluiten deze motie te pu- bliceeren en ter kennis te brengen van da Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het hoofdbestuur van het Neder landsch Onderwijzers Genootschap heeft besloten niet te voldoen aan het verzoek van het Nederlandsch comité van alge meen kiesrecht, om mee te doen aan de nationale betooging voor algemeen kies recht. Het is van oordeel, dat dit niet op den weg van het Genootschap ligt. welke voor de volksgezondheid en da volkswelvaart het gevolg zijn van de kwakzalverij in haar tegenwoordigeu vorm van dien aard zijn, dat tegen dat kwaad met meer krachtige maatregelen behoort te worden opgetreden dan tot heden het geval wasen zoo ja, welke maatregelen reeds onder de bestaande wetgeving mogelijk zijn, of slechts door wetswijziging te verkrijgen. Het „Vad." bovlijtigde zich de prae- adviezen in twee uitvoerige artikelen te bespreken en kwam daarbij tot de volgende conclusie Navolging van het Engelsoh-Oosten- rijksch stelsel komt ons dan ook voor alsnog niet wenschelijk voor het lijkt ons slechts toe een sanotioneering van den hier te lande bestaanden toestand, dienstbaar gemaakt om den Staat eea deei van den buit te bezorgen. Het- voordeel van betere controle ware ge makkelijker te verkrijgen door den ge neesmiddelverkoop te centraliseeren door den kring van het aantal bevoegde verkoopers zóo eng, en tevens het begrip geneesmiddel in de wet zoo ruim mo gelijk te trekken, terwijl door verplichte keuring en een strenger toezicht van de geneeskundige pharmaceutische in spectie kon worden gezorgd, dat alleen die middelen in den handel worden gebracht, waarvan na onderzoek aange nomen mag worden, dat zjj werkelijk geneeskracht bezitten. De uitgebrachte rapporten versterken ons in de meening, dat bij het beramen van middelen tot bestrijding der kwak zalverij evenals bij elke oplossing van maatschappelijke vragen niet uit het oog dient te worden verloren, dat wie het eene uiterste vermijdt licht in het andere vervalt. Wettelijks winkelsluiting. Thans is aan den Amst. raad een adres gezonden van „het Comité tegen een wettelijke regeling op het sluitings uur van winkels en magazijnen te Amsterdam", voorzien van 2800 hand- teekeningen van winkeliers als protest tegen de aanneming der concept-ver- ordening op de vervroegde winkelslui ting- Tegen 18 dezer worden bij het in structie-bataljon te Kampen jongelieden van 157, tot 19 jarigen leeftijd opge roepen ter dienstneming bij het leger hier te lande of bij dat in de koloniën. Swakzalverij. Op het weldra te Haarlem te houden Congres voor openbare gezondheidsre geling zal het vraagstuk van de bestrij ding der kwakzalverij toegeiieht worden door praeadviezen van de heeren J, v. Riel, milit. apoth. aecr. der Vereen, tegen de Kwakzalvlrij, en mr. A. He ringa, comm. aan het departement van binnenl. zaken. Deze praeadviezen be handelen de vraag, of de nadoelen op één nacht ongeveer twintigduizend mark bij het spel verloren hebt, en je bankier heeft die som nog wel uitbe taald, maar tegen verpanding van een gelijk bedrag uit de eerstvolgende jaar- inkomsteD. Hij schijnt je scherp na te gaan Ik loochen ook dit verlies niet. Ik had dien avond met mijne kameraden veel champagne gedronken en mijn tegenstander had kolossaal veel geluk. Was dat een van je kameraden Neen, een rijke man, die de ge- heele wereld doorreist. Zoo? Dat interressaert mg, daar ik ook bijna altijd op reis ben. "Wie is hij Een baron Rannert, geoefend speler Hij spreekt ook gaarne over Nizza, Rennert Beschrijf hem eens. Je weet, ik ben daar iederen winter Kan ik hem niet zien P vroeg zijn oom belangstellend. Hij is iederen avond in ons restaurant. Dan moet je hem mij vandaag eens aanwijzen j blijf den geheelen dag maar bg mij en breng mij eerst naar dan bankier, want ik moet een duidelijk Eijksveeartsenijsobaal. De cursus aan ,'a Rijks veeartsenij school te Utrecht is begonnen met 137 leerlingen, een cijfer tot nu toe nimmer bereikt. De verdeeüng over de studie jaren is als volgt4e studiejaar 27, 3a studiejaar 31, 2e studiejaar 35 en la studiejaar 43, terwijl bovendieneonder leerlingen nog een overgangsexamen moet afleggen. inzicht in je zaken hebben. Mijne vrouw komt eerst morgen zij heeft ook eon slecht denkbeeld van je gekregen. Hoe staat het met je dienst Ik zal des konings rok uittrekken en mij aan den landbouw wijden. Dat is een flink woord 1 Zijn oom reikte hem de hand. Houdt het, mijn jongen I Ik ben met hart en ziel heereboer geweest en verkocht mijn goed alleen omdat je tante, mijne vrouw, in den winter in een warmer klimaat moet zijn. Ik zat veel liever nog rustig op mijn landgoed Zeg eens, weet je een koolraap van een knol te onderscheiden Eerlijk gezegd neen Niemand heeft het mij geleerd. Mijn vader kenda alleen zijn regiment. Tooh was hij een goed bestuurder vau zijne bezittingen. Is het zoo als je neef schrijft, dan zal je jarenlang van alle opbrengsten afstand moeten doen en den grond zooveel mogelijk moeten verbeteren j aan trouwen is dan niet ta denken, tot je eigen welzijn, want je hebt daarvoor nog tijd genoeg. Zet je die zaak dus uit het hoofd. (WereIt vemig;'.}

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1