44o Jaargang» Dinsdag -4 September. Blrinenlandsok kncliteii FEUILLETON, No. 207, 1006. HISSIMSC1E Prijs pet drie maanden 1=80, feneo pet puü jr 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdireoteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. COURANT. AD'VER' FBHTIÉNs van 14 regels ƒ0.4:0* Voor elkea regel meer ÏO cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing deraeifda advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. S-JSSS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepliooimummer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. G-jdsdienstoefaning ten Pale:za, H. M. de Koningin zal ten paleize Het Loo dagelijks een huisgodsdienst oefening leiden. jjs. 0. Lindeboom, te Apeldoorn, schrijft hieromtrent in „De Fakkel:" Uit zeer goede bron is mij ter oore gekomen, dat onze Vorstin de vorige week een huisorder heeft uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat er in de groote zaal van het paleis dagelijks des voormiddags om tien uur huisgodsdienst zal worden gehouden voor allen, die op paleis of domein een dienstbetrekking vervullen. Deze huisgodsdienst zal wor den geleid door het Koninklijk Echtpaar, en bestaan in gebed, lezen van een gedeelte der H. Schrift, en gemeen schappelijk gezang. Ieder, wiens dienst dit gedoogt, wordt tot bijwoning uitge- noodigd, terwijl er van dwanguitoeiening geen sprake is. Eenerzij da gaan dus de deuren voor eiken belangstellende open, terwijl aan den anderen kant de per vrijheid gehandhaafd blijft." Op bijzondere wjjze is door de Ko ninklijke marine te Willemsoord de van H. M. de Koningin Des morgens waren reeds alle aanwezl ge oorlogsschepen, in de haven liggende van het Nieuwediep, gepavoiseerd en losten te 8 uren, elk voor zich, 33 saluutschoten, zoo ook te 12 en 's nam. te 4 uur. Te elf uur had op 's Rijks werf te Willemsoord een groote parade pl.ets van de zeemacht in vercenigijg met de troepen van de landmacht. De parade werd gecommandeerd door den luitenant-kolonel der mariniers, J. Grauw, geïnspecteerd door den vice- admiraal J. Wentholt en opgeluisterd door het stafmuziekkorps der marine. In den middag hadden er volksspelen plaats, gehouden door marine-schepelin gen en mariniers op het terrein van 's lande werf aldaar. In de gem. Helder gaven een 2 tal burgermuziekkorpsen gedurende dien dag verschillende open bare volksconcerten. Des avonds te 8 uur waren de panteerschepen „Piet Hein" en „Tromp," geheel electrisch verlicht van af de waterlijn tot de nokken der masten, hetgeen een bijzonder schoon schouwspel opleverde. De overige in die haven liggende vaartuigen van oorlog werkten voortdurend met hun sterke olectrische zoeklichten over de marine haven en de gemeente. Te negen uur werden op alle oorlogsbodems roode, witte en blauwe lichten en seinvuur- pjjlen ontstoken, zoodat de geheele haven van het Nieuwediep betooverend verlicht was. Men meldt uit Leeuwarden dat H. I. de Koningin den wensoh heeft te 45.) Ik kon, dat weet de hemel, thans nog haar slaaf zijn, zooals ik geweest benmaar zij verlangt dat niet meer. Ik ben haar tot last geworden. En toch zij kijkt op Zij wil wat. Hij verliet zijn kantoor, en om haar uit den weg te gaan, begaf hij zich in de fabriek. Eenige minuten later vond Jean hem daar met de boodschap, dat mevrouw hem zocht en hem wilde spreken. Onwillig voldeed hij aan hare uitnoodiging. Laura stond in de woonkamer met oen glas sodawater in de hand haar gelaat gloeide nog van het balspel. Zij had zich nog niet den tijd gegund de 'angfi Daensche handschoenen uit te trekken en begroette hem slechts met een kouden onversohilligen blik. Inderdaad was haar eostuum een weinig opzichtig te noemen. kennen gegeven, dat gedurende Haar verblijf te Leeuwarden op 15 dezer, voor versieringen enz. geen buitenge wone kosten zullen worden gemaakt. Eveneens wordt van daar gemeld, dat er bij het comité niets bekend is, dat ook H. M. de Koningin-Moeder te Leeuwarden zal komen ter gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van graaf Willem Lodewijk van Nassau. Bestrijding van tuberculose. Het Nederlandsch Centraal comité tot bestrijding der tuberculose heeft zich belast met de ontvangst van de leden der Internationale conferentie voor dit gezondheidsbelang, welke zal plaat3 hebben in het hotel „de Twee Steden" te 's Gravenhage op Woensdag a.s, 5 Sept., 's avonds 91/., uur. Het comité heeft verschillende bur gerlijke en geneeskundige autoriteiten tot deze receptie uitgenoodigd, o.a. de ministers, de voorzitters van de Wet gevende Kamers, den Commissaris der Koningin, burgemeester en wethouders der gemeente, de voorzitters en secre tarissen der plaatselijke comité's der Nederl. vereenigingen tot bestrijding der tuberculose, de hoofdinspecteurs en inspecteurs der volksgezondheid, den voorzitter en secretaris der maatschappij van geneeskunde, van den Geneeskun digen Kring te 's Gravenhage, de ge neeskundige inspecteurs van zee- en landmacht en van de sanatoria Oranje Nassau's Oord, Hoog-laren en Hellen doorn, met de geneesheeren-directeuren dier instellingen. Den volgenden dag 6 September des v. m. ten 10 uur zal de ofiicieele ope ning van de conferentie in de zittingzaal van de Eerste Kamer der Staten-Gene raal piaats hebben. De receptie en de openingsplechtig heid zullen worden vereerd met de tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins. Z. K. H. biedt Donderdagnamiddag 6 September in het Koninklijk Paleis te 's Gravenhage aan het bureau der Internationale Conferentie en eenige af gevaardigden der verschillende landen, een diner aan. Op de conferentie zal Rusland ver tegenwoordigd worden door een re- geeringsafgevaardigde nl, door den honorairen geneesheer van Z. M. den keizer, den geheimraad Bestenson. De conferentie zal, na afloop der ont vangst door H. M. de Koningin-Moeder op 7 Sept. ten paleizeSoestdijk, ver eenigd worden aan een diner in het Badhotel te Baarn. Brandverzekering van rijksgebouwen. Naar aanleiding van het door brand verwoeste Universiteitsgebouw te Gro ningen, schrijft de Maasbode Tot onze groote verwondering ver- namen we, dat er niets was verzekerd. Nu, waarom zou men ook daar voorge- zorgd hebben 't Gaat immers toch alles uit de publieke schatkist, en een klein sommetje op de begrooting meer of minder is nu ook zoo heel erg niet. Jammer maar, dat de belastingbetalers daarvoor weer wat dieper in hunne zakken zullen moeten tasten Het is dan ook te hopen, dat er in de Tweede Kamer bij gelegenheid, van verschillende zijden stemmen op mogen gaan tegen deze verregaande onacht zaamheid, en dat er alsdan krachtig bij de Regeering op aangedrongen worde, tot het nemen van die maatregelen, waardoor zulke feiten in de toekomst niet meer kunnen voorkomen, Het stroohoedje zat zoo coquet op het krullende haar, een japon van gele zijde met wijde ballonmouwen werd om het middel door eon bruin lederen ceintuur te zamen gehouden en was zoo ver van den grond af, dat de kleine, in geel leder gestoken voetjes de voor het balspel noodiga vrijheid van bewe ging hadden. Zij scheen nog verhit, hare wangen gloeiden nog van het spel in de frisscha morgenlucht, heur haar glom nog van de vochtigheid. Zwijgend stond hij haar aan te zien en weer kwam de gedachte bij hem op Ik kon nog haar slaaf zijn, wanneer.... Maar zij beviel hem toch nietbet moest er weer levendig toegegaan wezen daarbuiten, zonder zijn bijzijn. Te huis zag hij des morgens altijd dat weelderige glanzende haar omgewikkeld mat papi- lotten te huis keken die mooie, groote oogen zoo flauw on onyersehillig, maar nu glinsterde daarin nog de nagloed van den hartstooht. Wat beveelt mevrouw bootste hij spottend de stem van Jean na, voor wien hij slechts op een gelegenheid wachtte om hem zijn congé te geven. Een minachtende beweging der lippen Indischs begroeting 1907. Het tekort van het dienstjaar 1904, ten vorigen jare gesteld op f 15,521,429, bedraagt Blechts f 14,066,195, daar f 1,666.160 meer werd ontvangen. De voorloopige uitkomsten van 1905 op een tekort voor dit dienstjaar van f 10,712,107, dat is ongeveer f 8,000,000 lager dan laatstelijk berekend werd. De middelen in Nederland over schreden de raming met ruim f2,300,000, hoofdzakelijk omdat het Banka-tin en het aandeel in de winst der Billiton Maatschappij, tengevolge van den hoogen tinprijs, resp. f734,000 en f728,000; de koffie f450,000 en verschillende andere ontvangsten f400,000 meer op brachten, dan waarop gerekend was, De middelen in Indië brachten f 6,300,000 meer op dan geraamd was, niettegenstaande de vertraging, die de vaststelling van den aanslag en de ver panding voor eea nieuw vijfjarig tijd perk, ingaande J°nuari 1905, aan deze belasting f 1,080,000 minder ont vangen werd, en voorts verschillende ontvangsten beneden de raming bleven Hoewel voor het departement van oorlog, zooals ten vorige jare reeds voorzien werd, f 2,000,000 meer werd uitgegeven, en het ten vorigen jare op f687,000 geschatte bedrijfskapitaal van de voor 1906 geopende of nog te openen pandhuizen, met welke som de begroo ting voor 1905 bezwaard moet worden, inderdaad f 883,000 bédragen heeft en bovendien ongeveer f117,000 meer is uitgegeven voor de oprichting van gou vernementspandhuizen, overtreft het eindcijfer der uitgaven in 1905, volgens de voorloopige uitkomsten, de raming met niet meer dan f700,000. Ten aanzien van het loopend jaar kan worden meegedeeld, dat nader ge rekend zal moeten worden op eene overschrijving van de voor oorlog toe gestane fondsen met f 2,000,000, terwijl voor inkoop van koffie ruim f 500,000 boven de raming noodig zal zijn in verband met den te verwachten oogst van Java-koffie. Yoorts zullen vermoede lijk de uitgaven voor burgerlijke open bare werken f 500,000 hooger, en die voor opium-regie f300,000 lager zijn, dan waarvoor geraamd werd. Wat de middelen betreft, valt te vermelden, dat de opbrengst van de onder het departement van financiën ressorteerende belastingen, alsmede van de spoorwegen resp. vermoedelijk f550 000 en i' 1,000,000 hooger, en van de koffie, in verband met den oogst van Sumatra-koffie, f300,000 lager zullen "n dan de raming. Yoorloopig zou dus, op grond van de verwachtingen omtrent de uitgaven en inkomsten in Indië, het geraamde tekort van ruim f9.570.000 voor 1906, f 1.450.000 hooger te stellen zijn, welk tekort bovendien nog met f 1.202.667 stijgt, tengevolge van de overneming van het bedrijf der Ned.-Indisoha Tele foonmaatschappij, terwijl ten slotte niet nit het oog moet worden verloren, dat er nog twee wetsontwerpen tot wijziging en verhooging der begrooting voor 1906 bij de Kamer aanhangig zijn. Doch die stijging van het geraamde tekort zal vermoedelijk opgewogen wor den door de hoogere opbrengst, die te verwachten is van het Banka-tin, en, in verband daarmede, van het aandeel in de winst der Billiton-Maatscbappj, daar de verkoopsprijs van tin in Ne derland geraamd is op f75 per 50 ki logram, terwijl prijzen zijn verkregen van boven de f 100 per 50 kilogram. De ontworpen begtooting voor 1907 wijst de volgende eindcijfers aan Uitga ven in Nederlandf28.328.521;id.inlndië f 137.759.708, totaal f 166.088.229. Mid delen in Nederland f27.389.063 idem in Indië f138.010.803, totaal fl65.399.866, zoodat de begrooting sluit met een tekort van f 688.363. De raming voor de gewone uitgaven voor 1907 is f 157.623.229, tegen f 150.466.048 voor 1906. De uitgaven in verband met de pro - vinciën, zijn voor 1907 en 1906 geraamd resp. op f 139.485.58 en f 114.470.93. Yoor bestuursuitgaven in engeren zin is geraamd fl 43.674.671 tegenf139.018.955 in 1906. Bij vergelijking van de eindcijfers van de middelen der beide begrootingen blijkt, dat de raming voor 1904 die voor 1906 overtreft met f13,387.090. Belgische zeevaart, verzet zich tegen den wensch, uitgebracht op het XXIXe Taal- en Letterkundig Congres door den heer Cornellie, strekkende tot „lo. het bekomen van een verbond tusschen België en Nederland, ten einde Hollandsche officieren toe te laten op Belgische schepen en omgekeerd. „2o. Het verplichtend maken der Nederlandsehe taal aan boord dier vergold hem zijn apot. Zij zette het glas neer, wierp den stroohoed op een' stoel en ging voor den spiegel staan om heur haar in orde te brengen, daar de wrong op het achterhoofd losging. Niets dan eene vraag Hij zag, hoe haar blik in den spiegel somberder werd. *Een geluk, dat men soms buiten komtmen hoort daar ten minste van anderen, wat men te huis niet te weten komt. Zij wendde zich plotseling om, steunde de eene hand in de heup en keek hem misnoegd aan. Reeds sedert eenigen tijd verwon der ik mij over de stilte op de binnen plaats van de fabriek des middags en deB avonds, en nu moet ik aanhooren, dat de jonge Hollman, de bankierszoon, mij vraagt, of het waar is, dat je wegens gebrek aan werk de fabriek van de hand wilt doen. Er was een tijd, dat je mij van vijfhonderd arbeiders sprak. Ik wil ze dezen middag toch eens tellen. Dat jongmensch deed beter, als hij zich om zijn eigen' zaken bekom merde I Sedert wanneer bekommer jij je om de mijne Nu, omdat zeker iemand mij een Bij ministerieele beschikking zijn benoemd tot loden der commissie belast met het afnemen der telegraaf-radicaal- examens in November de directeur- generaal der postergen en telegrafie de hoofdinspecteur der telegrafie A. Kruijtde volgende directeuren F. C. G. ten Bokkel, te Arnhem H. W. v. Pesch, te LochemC. A. Spruijt, te GroningenR. v. d. Meulen, te WinschotenR. J. G. Bakhoven, te Schiedam H. Cornelissen, te Monni kendam W. F. Romjn, te Geldrop. Het „Handelsblad van Antwerpen" ontvangt vanwege het Koninklijk Zee manscollegia de volgende ^protestatie „Het Koninklijk Belgisch Zeemans college, bestaande uit 400 officieren der „Nu reeds blijven een groot aantal officieren van België zonder betrekking en die beklagenswaardige toestand zou zeker nog verergeren, moest de wensch verwezenlijkt worden, om reden dat de Hollanders zouden voortgaan de voor keur tesehenken aan hunne landgenooten. „Wat aangaat het tweede punt, uit gaande van het principe dat de taal der talrijke Waalsehe officieren dient geëer biedigd te worden, zijn wij van meening dat het aan den kapitein moet overge laten worden, die twee landstalen aan boord van zijn schip te gebruiken, welke hij het best gepast oordeelt." Vlissingen, 3 Sept. &ran& Hotel. Op waardige wijze door de kurkapel van den heer Bekker geopend, is de rij der uitvoeringen op 't Badhotel door dezelfde kapel op even waardige wijze gesloten, 't Is reeds genoegzaam bekend, dat wij van den heer Bekker goede muziek kunnen verwachten. Het geheim van de bezetting waarin wij in het verslag over de openingsconcerten we zen, trok ook nu weer de aandacht om de volheid van het klankgehalte. In- tusschen dunkt ons, dat de zware grond- partijen bij minder goede eerste violen te veel zouden domineeren, zoodat de uitvoering, in plastischen vorm voor gesteld, gelijken zou op een toren met het fondament in de lucht. Het volko men meesterschap echter over de in strumenten, sprekende uit de forsche, nooit falende streken en uit de ge makkelijkheid, waarmede de grootste moeilijkheden glansrijk worden over wonnen, maakt, dat de dames in letter lijken en figuurlijken zin in het orkest een eerste viool blijven Bpelen. 't Ver dient opmerking, dat ondanks het vele, dat in de laatste twee maanden op muzikaal gebied is gepresteerd, de beide concerten van Zaterdag en Zondag j.l. zich kenmerkten door bijzondere frisch- heid. De heer Bekker heeft blijkbaar rekening gehoudeD met den lang niet gemakkelijk te voldoenen wensch, om aan het publiek nog iets genietbaars voor te zetten, waarvoor hem dan ook den dank der toehoorders niet is ont houden. Bij 't scheiden is hier een woord van dank ain den eigenaar-exploitant van het badhotel zeker op zijn plaats, want gelukkig en onbezorgd leven beloofde Dat geniet j'e toch volop, meen ik 1 Klaus beet zich op de lippen. 't Je overdrijft I Wij hebben bijvoor, •beeld nog niet eens besproken, waarheen wij- dezen zomer zullen reizen. De andere dames spreken daar reeds dage. i jks van en ik moet het aanhooren, als men zegt, dat jou zaak te gronde gaat. Aangenaam nieuws voor een jonge vrouwIk schaamde mij vreeselijk. Daarom krijg ik nu ook zoo spoedig de rekening gezonden, als ik iets gekocht hebTot meer bezuinigingen dan ik mij reeds opgelegd heb, zou ik niet in staat zijnliever Zij brak heftig af en streek met de hand over het voorhoofd, dat nu ijskoud was, Zij geloofde in den winter te veel geleden te hebben, Liever P vroeg Klaus spottend. Je zult het zien 1 Je weet het Ik zou het willen hooren I Je gaat bij allen als een toonbeeld van beval ligheid en goeden smaak door. Ik P Hoe dwaas Klaus trad op haar toe en greep haar pols. Zeg aan jouw vrienden, dat Klaus Brinkman nog vast op zijn voeten staat. zelfs wanneer hij een fabriek laat varen, die om de concurrentie bijna niets geeft en wier mager gewin hij zelf nog met twee anderen moet deelen, met die daarover, waarmee jij, zooals ik wel bemerkt heb, toch weer heimelijk om gaat. Zeg hun ik breng de fabriek tot liquidatie, omdat het een te mager been geworden is om daaraan met nog twee anderen te knagener zal belachelijk weinig voor hen overbly ven. Het ontslag van den jongen heer, die zich zoolang als mogelijk is vastgeklemd had, is nu zeker, ofschoon ik hem een gerechtelijk onderzoek bespaarde geen officier zal met hem willen dienen, zelfs in de provinoie niet. Ik, als zijn broer, wilde bij 't gerecht tegen hem optreden, en de verdenking blijft dus nu toch op hem rusten. Van het huwelijk yan zjjn zuster, dat verwende schepsel, komt ook nietswat zal er dus van hen worden, wanneer hun slechts een kleine rest van het vermogen overblijft, natuurljjk ver ondersteld dat hun niet het verduisterde vermogen van vader als plechtanker blijft, waarmee de jonge heer zeer ver moedelijk zijne schulden betaald heeft. (Worit vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1