Vrijdag 3! Augustus. No. 204, r, G emeente bestuur. iMeniandsGk bericliten FEUILLETON. 87*. ff 44c Jaargang. 1 8 8 i n- )bïr e.k. ling, be en eens ien 18. uiterlijk onder inlich- bh Voor. er A. J, .uisstraat ezins RO: net den opge« ;j:eau Ylis' itte bevragen Oa lin-geliaHe] ao in liartl deliciei®! es drantis. |n=45cent| D Cacao,I VLISSIMSCBE COURANT Prijs per drie maand» 1.300 Wmioet peg jpiesi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 oeut. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij dea Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- .ABVERIENTIËN": van 14 regels Ö.^tO, Voor ellcen rege meer 10 cent. Bij dïiecte opgaaf van driemaal plaatsing' derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en oliclié'e naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zou- en feestdagen. Telephftonmimmer 10, Aboimenienis-Adrertentiën op yj'.ov voordeelige voorwaarden. tenhlodt, 103. 7 9 '27 12.1! lo 9,20 12-n IS 9,08 12,1' I [a 8.50 12f )9 8.19 If? - 8.40 U.= h 8-24 U' 18 8.18 li'® !47 9.27 12® I - 8.40 I 18 8.28 11" I !45 8.25 U" I i40 8.20 1|"[ 35 8.15 11" I PUBLICATIE. Yeijaardag van H. M. de Koningin' De Burgemeester van Viissingen gezien art. 150 der Algemeene Ver ordening van Politie voor die gemeente maakt bekend dat, bij gelegenheid van de feestvie ring ter herdenking van den geboorte dag van H. H, onze geëerbiedigde Ko ningin, het sluitingsuur der tapperijen op 31 Augustus a. s. door hem is be- naald op 2 uur na middernacht, terwijl een half uur te voren moet zijn opga- houden met het maken ven muziek, ssingen, 30 Aug. 1906. De Burgemeester voornoemd, 0. A. KALBFLEISCH, L.B. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van maken bekend dat de Gemeente-Secretarie en het kantoor van den Gemeente-Qntvange? pp Vrijdag den 31 Augustus e. k. na i2!/n n. m. zullen zijn gesloten. "YlissingeD, 30 Aug. 1906. Burg. en Weth. voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L.B. De Secretaris, WITTE VEEN. BEGROOTING. Burgemeester en Wethouders van VliBsingen maken bekend dat, ingevolge da voorschriften van art. 203 der Gemeentewet, de fcegrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor hot jaar 1907 met de noodige in lichtingen en bescheiden, op. heden aan den Baad is aangeboden eh op de Se cretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en hetzij in druk, hetzij in afschrift tegen be taling der kosten algemeen verkrijg baar wordt gesteld. Viissingen, 30 Aug. 1906. Burg, en Weth. voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L.B. De Secretaris, WITTFVEEN. Da Politiek van den Dag. Ie schrijver van de Brieven" in de „Zaanl. Ct.", waarschuwt tegen het aanwakkeren van den Kuyper- utrijd, nu de oud-minister kennelijk zijn plaats in de journalistiek weer heeft ingenomen. De politieke figuur als zoo danig is gevallen, is teruggetreden van het terrein der actieve staatkunde, heeft zijn plaats onder de gewone staatsbur gers hernomen. Al zet hij zijn strijd tm 50 g) enb,t 4'45 3 fl 6,10 c) f) t vertrek nzen von' ele en 1 LeenlH 16 Apt11 42.) Onder de vreemden van het winter seizoen was ook een oude heer, die zich door zijn voorkomen en de manieren tan een echten man van de wereld bij zijns gelijken in de voorname restaurants an café's snel ingedrongen hadeen origineele man, die inderdaad de op merkzaamheid verdiende. Baron Rennert was minstens zestig jaar etid. Zijn gezicht zag er echt aristocratisch uit. Zijn sneeuwwit, ge kroesd, kort geknipt hoofdhaar vormde een zonderlinge tegenstelling m8t de zwarte wenkbrauwen en den zwarten knevel, waarvan hij de kleur voor echt verklaardezijne oogen hadden nog bet vuur der jeugd. Zijn oogopslag was a'eeds vriendelijk, zijne handen en voeten waren voornaam klein zijne kleeding was naar de nieuwste mode, wellicht wat te opzichtig van kleur voor zijn voor zijn beginselen en idealen publicist onversaagd voort, er is geen reden meer om hem ad hominem te bekampen. Men wakkert zijn vereerders en aanhangers des te meer aan, over drijft daardoor juist zijn invloed op het volk en verzwakt den indruk der feiten van het jongst verleden. Wie de „Stand." te woord staat, richte zijD aanval tegen dit blad, tegen de partjj of tegen de coalitie, die het vertegenwoordigt, niet tegen den man, die, onder het zegel der anonymiteit, (ze moge nog zoo doorzichtig zijn) de pen voert, evenmin als men de „N. R. Ct." of het „Handelsbl." in de personen van dr. Zaaijer, mr. Polak of den heer Boissevain zoekt te treffen. In de tweede plaats wekt de schrijver de vrijzinnigen tot eenheid op. Zonder krachtige aaneensluiting is niets tot stand te brengen. Die aaneensluiting is mogelijk. De totstandkoming van het concentratieplan, van het daarop geba seerd program van actie, het optreden van een uit die concentratie voortge sproten kabinet, met een ?ich bij 't vereenigd partijprogram volledig aan sluitend werkprogram, dit alles bewgst onloochenbaar, dat de leiders der vrij zinnige groepen eensgezindheid nastre ven. Ons tegenwoordig Kabinet wil ongetwijfeld dien weg op. "Wat er tot hiertoe is gedaan en voorbereid, geeft 't recht ook in 't vervolg een geleide lijke en volledige uitvoering te ver wachten van coalitie of concentratie- program. Wij gaan nu het tweede jaar van 't kabinet-De Meester in veel werk is in het verschiet. Laat men trachten het met de regeering tot afdoening te brengen. Het is duidelijk bij de var kiezingen van 1905 gebleken, dat 't Nederlandsche volk groote verwachtin gen koestert van het samengaan der vooruitstrevende partjjen van de linker zijde. Noch een voortdurende strijd tegen depersonen en beginselen van declericale coalitie, noch een aanwakkering van kleine tactische verschillen in eigen omgeving moge hen, die de liberale zaak wenschen te dienen, uit het rechte spoor brengen. 'a Krakend Kabinet. Nog luttel weken en de stroom van breedsprakig politiek geredekavel zal weer losbreken over ons land. Als de Staten-Generaal op den derden Dinsdag van September heropend zijn, als de troonrede is uitgesproken en de inhoud der millioenenrede bekend is, is er weer stof voor de kranten, die „aan politiek doen". Met graagte wordt die verwerkt, met wellust wordt elke zin, elk teekenend woord ontleed en nage plozen, en kolommen bij kolommen volgeschreven met beschouwingen over het huidige lot en de toekomst van 't land, waarvan de Troonrede een afspie- heet. Nu is 't nog stil. Dun is het bun deltje artikelen entrefilets waaruit we ouderdom, doeü niet zonder smaak. Zijne handelingen, zijne geheele wezen, getuigden van een routine, welke hij door den omgang in hoogere kringen verkregen had. In gezelschap was hij een gentleman van het hoofd tot de voeten hij had steeds een lachje op het roodachtige, door de zon licht gebruinde gelaat, hij liep recht op als een jongeling, kwam overal, kende onmiddellijk alles wat toonaangevend washet eenige, wat niet in zijn uiterlijk paBte, waa de groote diamant, dia hij in zijn overhemd op de borst droegdie leek wel wat pronkerig. Baron Rennert bewoonde in een voornaam hotel drie kamers der bel etage en hield, om ongehinderd te zijn, slechts één bediende er op na, die enkele uren per dag kwam. Dat hij rijk was, bewees zijne vrijgevigheid met fooien. Zooals hij zei, had hij veel grondbezit in Oostenrijk. Gaarne vertelde hij van zijne reizen in vier werelddeelen en interressant redeneerde hij door zijn wereldervaring was hij een levend woordenboek. Een in het oog vallende trek in zijn karakter was zijn ridderlijk gedrag jegens het vrouwelijk geshcht, de stof voor deze kroniek hebben te vergaren. En wat we daaruit als 't be langrijkste hebben opgevischt, is een beschouwing van dén Ilaagschen brief schrijver der „Arnk ,Ot." over 't kabinet. Dat verzakt, vindt hij, en hij motiveert zijn oordeel met een verwijzing naar een der vele staatscommissies uit de laatste weken, die de samenstelling on zer zeemacht te beaaviseeren heeft. Uit de instelling dezor commissie leidt de briefschrijver af, dat we „een weifelend man aan 'f lioofd van ods marine-de partement hebben," Of zou zij, vraagt hij, „op een min gunstige verhouding tusechen dezen minister en zijn ambt genoot van koloniën wijzen F" Het spijt hem dat dit kabinet, „toch reeds niet uitermate hecht en weldoortimmerd, schijnbaar aan 't verzakken is. Mogeljjk is 't maar schijn, doch, als wij straks in de herfstdagen oen onheilspellend kraken vernemen, zal het mij weinig verbazen." Het .„Oentr." ziet in deze uiting een bewijs dat „de moeilijkheden toenemen achter de, ruinistarieele schar men" dat verzakken is reeds meer dan Het onheilspellend kraken zal m de herfstdagen niet voor de eerste maal worden vernomen. En 't blad voorziet dat het wel eens 'n sprong uit het duister zou, kunnen worden in plaats van den sprong in het duister waarmee de liberalen dreigen als dit kabinet valt. De „Stand." verwacht echter niet „dat de heeren zullen gaan springen er is te veel aan vast ge weest om dit kabinet saam te stellen, dan dat men links niet met alles te vreden zou zijn als het maar blijft zit ten'1. En naar aanleiding van dat „kra- ken" merkt hst ajrev. blad op: „de volksuitdrukking is bekend dat kra kende wagens hef langst duren, en zoo zou het geconstateerde kraken wel eens een profetie van een lange sukkelpartij kunnen zijn." Arbeidswet. Door het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksband is een adres verzonden aan H. M. de Koningin, waarin wordt medegedeeld, dat in de jongste algemeene vergadering van den Centralen Raad van genoemden Bond, gehouden te Haarlem, de navolgende conelusiën met algemeene stommen zijn aangenomen A. „de Centrale Raad, overtuigd, dat beveiliging, regeling' en beperking van den arbeid speciaal voor sommige be drijven dringend noodzakelijk is; overwegende, dat de bestaande wet geving niet of slechts op onvoldoende wijze daarin voorziet spreekt den wenseh uit naar een spoedige totstandkoming van een uitge breide Arbeidswet en draagt bet Centraal Bestuur op, alle pogingen aan te wenden, ten einde de spoedige indiening van een ontwerp- wet te bevorderen B. „de Centrale Raad, gehoord de inleiding en de besprekingen over de drukking van den loonstandaard door het overmatig gebruik van jeugdige werkkrachten in vele werkplaatsen en fabrieken j draagt het Centraal Bestuur op, po gingen in het werk te stellen, ten einde aan te dringen in het eventueel in te diénen wetsontwerp-Arbeidswet te doen opMmen bepalingen, welke dit euvel zullen tegengaan, vooral door het aan dringen bij de regeering van een Arbeids wet, waarbij diplomeering der werklieden gevraagd en het getal leerlingen op werk plaatsen geregeld wordt. Adressanten, zoo gaat het adres voort, ziek van de opgedragen taak kwijtende door het bovenstaande ter kennis van Uwe Majesteit ts brengen, veroorloven zich met bescheiden vrijmoedigheid de vrijheid, bij Uwer Majesteits Regeering op de spoedige indiening eener Arbeids wet aan te dringen. Bij al hetgeen door verschillende regeeringen reeds werd verricht tot verbetering der maatschappeiijketoestan- den, achten zij op een der eerste plaatsen noodig de totstandkoming eener wet, die regeling brengt in de verschillende arbeidsverhoudingen, opdat daardoor, nu het Arbeidscontract wettelijk is geregeld, ook bepalingen worden in het leven geroepen 0. a. over arbeidsduur, rusttijden, nacht- en Zondagsarbeid, diplomeering en leerlingstelsel. Ds Volksbond. Gisterenmiddag is te Deventer de 33e algemsene vergadering geopend van den „Volksbond, Yereeniging tegen Drank» misbruik". De voorzitter, prof. C. A. Pekelharing, hield daarbij een rede, welke met applaus begroet werd. De heer W, O. Van Haeften, algemeen secretaris, bracht vervolgens zijn verslag uit van de werkzaamheden van den Volksbond in het jaar 1905, waaraan wij het volgende ontlsenen Uit hoofde van zpn vele ambtsbezig heden heeft dr. W. P. Ruysch gemeend ontslag te moeten nemen als aig. voor zitter. Hem wordt hulde en dank ge bracht voor al wat hij heeft gedaan in een 7jarige periode van groote krachts ontwikkeling. In plaats van dr. Ruysch is als alg, voorzitter opgetreden dr. C. A. Pekelharing. Het Centraal Bureau zag in 1905 zijn werkkring weer belangrijk uitbreiden. Het aantal aanvragen om adviezen, het Alcoholvraagstuk betreffende, nam voortdurend toe. Het Centraal-depót van materieel voorziet in een behoefte. Het Centraal Bureau stond geregeld in verbinding rast de organen der pers. De medewerking van tal van afdeelings- besturen, voor een goed geregelden persdienst dringend noodig, laat echter nog te wenschen over. Het aantal afdeelingen verminderde met 1 (Bolswarö), vermeerderde met 5 (Alfen, Heemstede, Lochetn, Renkum én Zandvoort) en bedroeg aan het einde 1905 100. Dat het aantal leden slechts toenam van 17.300 tot 18.200 is grootendeels te verklaren, doordat meer dan vroeger getracht werd den Volksbond vasten voet te doen verkrijgen in kleinere ge meenten, waar het succes der propaganda niet altjjd evenredig is aan da moeite welke moet worden aangewend. Ean 40tal afdeelingen lieten een of meermalen sprekers optreden. Aan de verspreiding van geschriften en platen namen de meeste afdeelingen deel, door ze ten geschenke te geven aan de bibliotheken van scholen, zie kenhuizen en gestichten of door ze uit te reiken op school en op straat, in de vergadering en in het gezin. Een daad van beteekenis was de uit gaaf van de zg. „Volksbond courant" in een oplaag van 400.000 exemplaren. Voor verspreiding op groote schaal werden enkels nieuwe vliegende blaadjes uitgegeven, die in duizenden exemplaren hun weg vonden, i w. een prospectus van den Bondeen ander, getiteld „Sprekende cijfers", waaruit blijkt, dat onder de circa 170 millioen staatsin komsten het gedistilleerd voorkomt met 25 millioen voorts een waarschuwend woord tot ioteiingen. De oplaag van het orgaan steeg tot 20,000 exempiaben. Van de bibliotheek op het Centraal Bureau wordt in toenemende mate ge bruik gemaakt. Gingen vroeger reeds de afd. Deventer, Groenloo, Rozendaal e. a. voor het oprichten van bibliotheken on leesclubs, haar voorbeeld werd in 1905 gevolgd door de afd. Domburg, Middelburg, Wageningen, Winschoten en Zaandam. Mogen velen alsnog volgen. Aan den bouw van goede, goedkoope arbeiderswoningen blijft de Volksbond zijn aandacht wijden. Door de afd. Bussum kwamen eenige flinke model woningen tot stand. De afd. Hilver sum heeft grootsche bouwplannen en kreeg reeds de beschikking over een gunstig bouwterrein. De woning-com missie der afd. Breda bracht een om vangrijk woningonderzoek ten einde. De woningraad der afd. Utrecht had weinig gelegenheid krachtig op te treden. De bond ontving een rijkssubsidie van f 1400. Het jaarverslag werd onder dankzegging aan den secretaris voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde was thans de vaststelling der rekening van den algemeenen penningmeester over het jaar 1905. Hieromtrent werd verslag uitgebracht door de daartoe benoemde commissie, bestaande uit da heeren C. A. Golden- berg, Deventer, en J. O. Th. Marius, Apeldoorn, laatstgenoemde was niet aanwezig. De commissie stelt voor de rekening' goed te keuren en den penningmeester, onder dankzegging voor het zorgvuldig gevoerde beheer, te déchargeeren. Da dat hem een beetje ijdelbeid ten goede moest houden. Hij vertelde gaarne, wanneer hij aan een dame werd voor gesteld, dat volgens een Arabisch spreek woord ean vrouw het witte haar ont vlucht als een lam den wolf, maar hij J wist, dat deze haren juist aantrekkelijk maakten. Wat voor een landsman hjj waa, kwam niemand te weten hij Eprak geen dialect, wel echter zes vreemde talen. Er zijn altijd lieden, die jegens een oDgewoon mensch gaarne argwaan koesteren maar den baron konden ze niet op een zwakheid betrappen, wanneer hij iets ongewoons vertelde, dat zij misschien voor opsnijderij hielden. Slechts één zwakheid bekende hij, die hij op het voorbeeld van Brilat-Savar in als zijne deugd bestempelde, hij was fijnproever. Van het tooneel scheen hij een afkeer ie hebben hij bezocht den schouwburg nooit. Intuaschen verliest alles, wat boven het omringende uitsteekt in deze nuch tere wereld, zijn bekoorlijkheid, en zoo werd ook hij weldra onder de alle daagschheden gerekend, toen men hem als speler herkende. Hij erkende dit ten slotte ook zelf, toen hij van een souper komende, op een avond een elegant restaurant binnen trad, dat hij nooit vóór middernacht gewoon waa te verlaten. Een gezelschap meest uit jonge officieren der cavalerie bestaande, dat juist bij den champagne om de speeltafel verzameld en reeds zeer opgewekt was, noodigde hem tot deelneming uit. De baron keek aanvankelijk toe, zon der er aan deel te nemen, en wierp eindelijk, aan de tafel staande, eenige goudstukken op eon kaart. Hij gaf zich niet gaarne met kleinigheden af, ver klaarde hij schertsend. Dan moet hij de bank overnemen, riep men hem toe, daar juist een spei ten einde was. Hij nam nu zijn brieventasch om zijne kas na ta gaan, en lachte. Men ruimde hem een plaats in en de baron, zeer goed geluimd zooals het scheen, legde voor zich, wat hij aan banknoten bij zich had, maar verwachtte, dat slechts goud op de kaart gezet en banknoten niet ge wisseld zouden worden. Eenige officieren stonden op, anderen namen de uitdaging overmoedig aan. Er werd nieuwe champagne besteld. Het spel nam dadelijk een geweldige vaart, De baron verloot ea won, beido nr een lachend gelaat. Het ging eindelijk slechts om hooge banknoten. De jeug dige gemoederen werden verhit, de baron bewaarde bij alles zijn kalmte. Het ging ten laatste slechts om duizenden men zette bij gebrek aan contanten een voor werp in, dat zekere waarde vertegen woordigde. Toen het twee uur in den morgen was, stond men op. Ik ben u dus vijftien duizend mark schuldig, heer baron 1 Daarmee trad een jong uhlanen- luitenant op dezen toe met Bchijnbare kalmte. Slechts zijne stem verried inner lijke ontroering. De baron knikte even kalm. Uw woord is mij voor deze kleinig heid genoeg Den volgenden morgen kwam Otto von Schimmelpfenning met een ver ward, pijnlijk hoofd bij zijn bankier, om het in den nacht verspeelde bedrag op te nemen. Deze noodigde hem uit met hem iD zijn privó-kantoor te gaan, en begon toen met een bedenkelijk gelaat van de bedragen te spreken, welke de officier in dea laatsten had tijd verbruikt. De jonge luitenant streek met de hand over het voorhoofd.

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1