Dinsdag 28 Augustus. FEUILLETON. ïsrlrttk®! lêgels Birmeokiidsck iiencliteii No. 201. 44e Jaargang. 1806. Gemeente bestuur. VLISSIMSCBE COURANT Prijs per drie maanden 1=80» feaeft jie® pos» 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Poetdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- AD VER' CBNTIËNvan 14 regels ƒ0.40, Voor eiken r ege. meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing dei-zelfde advertentie wordt de prijs slechts toemaal berekend. Groote letters en cliehé's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleplioonnusumei' 10. Abonnenients-Advertentiiin op zeer voordeelige voorwaarden. PUBLICATIE. Verjaardag van H. M. de Koningin. Burgemeester en Wethouders van Yliasingen maken bekend dat bij gelegenheid der feestviering ter herdenking van den geboortedag van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin, bij afwisseling het klokken spel zal worden bespeeld, en van alle openbare gebouwen zal worden gevlagd, terwijl de fontein op het Betje Wolffs- plein zal springen. Zij vertrouwen, dat die dag, die overal elders in ons vaderdand wordt herdacht, ook hier feestelijk zal worden doorge bracht en noodigen de ingezetenen uit om op elke gepaste wjjze, ook door het uitsteken van vlaggen als anderszins, van hunne ingenomenheid daarmede te doen blijken. Yliasingen, den 27 Aug. 1906. Burg. en Weth. voornoemd, C, A. KALBELEISCH, L. B. De Secretaris, WITTE VEEN. PUBLICATIE. Afsteken van Vuurwerk. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op art. 122 der Algemeene Verordening van Politie voor de ge meente Viissingen, (Gemeenteblad no. 1 van 1898) maken bekend dat het op Vrijdag 31 Augustus a. a. geoorloofd zal zijn vuurwerk af te ste ken, uitsluitend op de Bierkade, de Zeilmarkt, het Beursplein, den Noord- zee-Boulevard en de Kleine- of Rit themsche Markt, uiterlijk tot des avonds 10 uur, Vlissingen, den 27 Aug. 1906. Burg. en Weth. voornoemd, C. A. KALBFLEI8CH, L.B. De Secretaris, WITTEVEEN. BRANDWEER. Beproeving der Brandspuiten, De Opperbrandmeester te Vlissingen brengt ter kennis van het personeel bij de brandweer alhier dat een beproeving der spuiten, be paald bjj art. 439 der algemeene ver ordening van politie, zal plaats hebben op Maandag 27 Augustus 1906, des namiddags ten 51/, uur, in de Coosje Buskenstraat, van de spuiten A en B en op Woensdag 29 Augustus d. a. v., op 't zelfde uur, op de Wijnbergsche Kade, van de spuiten C en D dat zij zich tot dat einde op de voor hen bestemde dagen, telkens des na middags ten 5.15 uur, zullen moeten bevinden aan hunne respectieve brand- spuithuizen Mjjn geheels carrière door een laagheid bedreigd 1 riep hij, buiten zich zeiven. En in elk geval door hem, dien schurk, die vol haat en nijd ia. Zijn eigen broer te belasteren en den voet te liohten Reeds gisteren keken mijne kameraden mij zoo zonderling aan, eeaigen vermeden mij zelfs, en eerst dezen morgen kwam ik van een van hen, die oprecht wub, te weten, wat er omtrent mij uitgestrooid was. Ik zou vader den avond van zijn dood voor een groote som gelda ten nadeele van mijn broer en zuster bestolen hebben, nadat ik vooraf den sleutel van de geldkist bemachtigd had 1 Een schurkerij, waardoor men mij het verblijf in mijn regiment onmogelijk maken wil en ®eken zal, wanneer ik niet bewijs, dat het 9en iengen| een hemeltergende verdachtmaking is 1 Het moet over de en dat bij ongunstige weersgesteld heid op die dagen, des namiddags tus- schen 3 en 4 uur, een roode vlag van den toren zal worden uitgestoken ten teeken dat de beproevingen tot den vol genden dag en 't zelfde uur zijn uit gesteld. Vlissingen, den 25 Aug. 1906. De Opperbrandmeester voornoemd, D. KRUG. Staatscommissies. Welk Kabinet zocht meer zijn heil in het benoemen van staatscommissies, het vorige of het tegenwoordige Over deze gewichtige vraag is in de laatste dagen veel geharreward in jda pers. Rechtsche organen vonden, dat de tegen woordige bewindslieden een te ruim gebruik maakten van de bevoegdheid der regeering om zich te laten voor lichten en bijstaan door staatscommissies. Van links werd daarop geantwoord, dat het ministerie-Kuyper in het eerste jaar van zijn bestaan nog meer staatscom missies in het leven heeft geroepen, dan er nu vanwege het ministerie-De Mees ter zijn benoemd. Wij treden in dit geschil niet zegt de „Kamper Ct." Welk van de twee Kabinetten in deze den meesten ijver aan den dag heeft gelegd, laat ons koud. Onze indruk is, dat èn het vorige èn het tegenwoordige Kabinet in gebreke zijn gebleven in dit opzicht de noodige matiging in acht te nemen. Sedert 1901 is het getal staatscommissies verba zend toegenomen, zóó zelfs, dat men zich verwonderen moest, hoe er nog altijd geschikte menschen voor te vinden waren. Dat in speciale gevallen een regeering behoefte gevoelt aan de voorlichting van deskundigen buiten het personeel aan de departementen laat zich hooren. Zoo kunnen wij er niets vreemds in zien, dat er inzake de registratiebelasting en de hypoteekrechten een staatscommissie is benoemd om de regeering voor te lichten. Maar er is een ander voor beeld, mede uit de laatste dagen, dat een anderen indruk geeft. Er is name lijk ten oommissie benoemd (ditmaal heet zij niet staatscommissie), die de regeering moet voorlichten omtrent wijziging in de samenstelling en in deeling der zeemacht in Ned. Indië, zelfs in de grondslagen voor de ver deeling der uitgaven voor genoemde zeemacht over de staatsbegrooting en de Indische begrooting. Zulke zaken, zou men zeggen, dient de regeering zelve te beslissen. Daarvoor is zij regoering. Vroeger was de instelling eener staatscommissie een zeldzaamheid. Als het een zeer omvangrijk werk van wetgeving betrof, werd het aan zulk een commissie opgedragen. Zoo heeft honderdduizend mark zijn - genomen om mijne schulden te betalen Had ik ze maar 1 Hij alleen kan die schurk achtige boosheid begaan hebben Fel- lenthin moet deze infame leugen aan den ritmeester verteld hebben daarom behandelde deze mij vandaag als een kwajongen. Ik snelde dadelijk na afloop van mijn dienst naar hem toe, en ook naar Fellenthin maar beiden zijn naar Potsdam gereisd en komen eerst van nacht terug, zoolang moet ik dus de schande dragen 1 Ik word nog gek door dien boevenstreek I Maar daarmee ver genoegde hij zieb. Toen ik gisteren bij den bankier een klein voorschot wilde hebben, zei men mij, dat mynheer Brinkman mijn maandwissel weer op de helft teruggebracht had de zaken, die nu zeer slap waren, maakten dit noodig 1 Hij sprong op en liep woedend in de kamer rond. Daarmee kom ik in mijn regiment niet toemen zal er ook gebruik van maken om mij een wenk te geven, dat ik verplaatsing naar een ander regiment moet vragen en dan zijn ze mij kwijt Hel en duivel, ik ben in staat om de hand aan mjj zelf te slaan of aan men een staatscommissie gekend voor de herziening van het Burgerlijk Wet boek en een voor het ontwerpen van een nieuw strafwetboek, gezwegen dan van de staatscommissies voor de Örond- wetsherziening. Maar er werd niet aan gedacht om voor zaken van minder beteekenia staatscommissies in het leven te roepen. Verbeeld u, dat Thorbeoke de hulp van zulke commissies ingeroe pen had voor het ontwerpen der orga nieke wetten Dat werk deed hijzelf, met de hulp zijner ambtenaren. Heeft een regeering voor alles de hulp eener staatscommissie noodig, dan kan zjj het personeel der departementen van bestuur aanmerkelijk inkrimpen, want voor den administratieven dienst zijn al die ambtenaren, vooral in de hoogere rangen, niet noodig. Wij zouden ook vreezen, dat een al te druk gebruik van het recht om zich door staatscommissies te laten voorlich ten, een regeering blootstelt aan de verdenking, dat zij zelfvertrouwen mist en daarom haar taak op anderen tracht te schuiven. Indische hegrooting 1907. Verwacht wordt dat de Indische begrooting voor 1907 reeds 1 September a. s. in druk aan de leden der Tweede Kamer zal worden rondgezonden. gebrek aan beroepskader. Men schrijft aan „De Tijd" „Eenige dagen geleden werd melding gemaakt van den onhoudbaren toestand bij het leger wegens het groote incom pleet aan beroepskader en van het feit, dat de eommandeerende offu-vsrcu der verschillende korpsen van oordeel waren, dat het gezag, uitgeoefend door jeugdige korporaals van 17 jaren, sterk wordt ondermijnd wegens gemis van ernst. Thans wordt vernomen dat bij het departement van oorlog voorstellen aan hangig zijn ter bereiking van een stelsel waardoor een einde komt aan het groote incompleet van het beroepskader. Ter nadere toelichting dient te worden vermeld, dat naar aanleiding van de gunstige bepalingen der nieuwe pen Bioenwet een groot gedeelte van het beroepskader voornamelijk onderoffi cieren in de laatste jaren den dienst met pensioen heeft verlaten om hun geluk in de burgermaatschappij te be proeven. En aangezien het contingent vrijwilligers sedert dien tijd niet is toe genomen, maar is gebleken, dat de lust om vrijwillig te dienen sterk is vermin derd, ontstond allengs een steeds grooter wordend incompleet aan het beroeps kader. Naar aanleiding hiervan is men thans voornemens het zg. Capitulantenstelsel, in den geest zooals dit in Frankrijk en Duitsehland is ingericht, in te voeren. Het kader wordt na 10 of 15jarigen actieyen dienst geplaatst in een burger lijke rijksbetrekking. Door het openen van cursussen bij de korpsen, in het boekhouden, talen, stenographie, gym nastiek, schermen enz. die aansluiten aan de- eischen gesteld bij de examens voor den een -of andoren werkkring, zouden de noodige bekwaamheden ver kregen worden, tevens wordt door die cursussen de weg gebaand, die leidt naar vele burgerbetrekkingen, niet res- sorteerende onder een der departementen van algemeen bestuur. De gunstige werking van het Capi tulantenstelsel in het buitenland doet ten duidelijkste zien, dat kadernood niet te vreezen is, integendeel, er is een prikkel meer voor jongelingen om vrij willig te dienen omdat bij goed gedrag en ijver hun toekomst later verzekerd is, en wat meer zegt, het is in het belang van den Staat. Immers, als bur ger ambtenaar of beambte, aangesteld bij de een of andere rijksinrichting, is bet kader dat gedurende een 10 a, lötal jaren in actieven dienst is geweest aan orde en tucht gewend en voldoende onderlegd met zelfvertrouwen om te durven en te kunnen optreden in hun nieuwe functie. len Ned.-Belgisehe entente. De „Petit Bleu" roept in een warm gesteld artikel den gedelegeerden op het a.s. XXIXste Nederlandsche congres ie Brussel een hartelijk welkom toe en zegt dat het voor Brussel een eer zal zijn hen te ontvangen. Het blad neemt natuurlijk de ge legenheid te baat om, naar aanleiding van het congres wederom een lans te breken voor de „entente" tusechen Holland en België, waarbij het vooral nadruk legt op de jonge Vlaamsche literatuur als de groote factor, die Nederlanders en Belgen tot elkaar brengt. Het blad constateert dat de vereeniging der beide volkeren vorderingen maakt en dat ongetwijfeld het XXIXste Ne derlandsche congres, waarop ook de „entente" zal ter sprake komen, van grootea invloed zal zijn op de bestemmin gen der beide volkeren. gewend per request, waarin aangedron gen wordt op 't verkrijgen van een wet, waarbij de invoer van vleesch- soorten, die schadelijk voor de gezond heid zijn, zooveel mogelijk zal worden tegengegaan. Voornamelijk hebben de requestranten het tegen het Ameri- kaanseh vleesch en vet en verzoeken dat althans dit aan een uiterst strenge beuring zal onderworpen worden. De reden, waarom zij zich wederom tot den minister van L. N. H. wenden is, dat de invoer van allerlei verdacht vleesch zeer bedenkelijke afmetingen heeft aangenomen. Ook wijzen zij op Duitsehland en België, waar strenge keuringen, als bedoeld, reeds worden Uit het verslag der vereeniging van officieren tot onderlinge ondersteuning in geval van overlijden, blijkt, dat er 41 uitkeeringen ad f 550 zijn gedaan, waarvan 14 kosteloos voor de leden. Het aantal leden was op 1 Juli 1905, 2253 en op 30 Juni 1906 2258. De ontvangsten over het afgeloopen boekjaar bedroegen f 26,676.42 en er bleef op 30 Juni in kas f 2398.487j. Hr. Ms. pantserschip „Tromp" zal in het najaar naar Oost-Indië vertrek ken. hem Maar ook Schimmelpfennig, die dezen schoft in den weg is, zal zijn gemeenheid ondervinden j hij heeft ook over mijn vriend kwade geruchten uitgestrooid. Hij hoeft gezegd, dat Schimmelpfennig zooveel schuld had, en daarom reeds een van zijne goederen, dat niet tot het familiegoed behoorde, moet verkoopen, wil hij er niet toe gedwongen worden, en zijne bloedver wanten willen hem, ter bescherming van het familiegoed, als verkwister onder curateele laten stellen. Otto weet er stellig nog niets van maar ik zal hem vandaag nog schrijvenIk ga naar hierover, zoodra ik wat kalmer ben geworden. Hij zal moeten bekennen, dat hij gelogen heeft, en weigert hij, bij den Hemel, ik houw hem neer als een Robert, ik bezweer jo, wees bedaard! Tante Polda was opgesprongen en greep zijn opgeheven arm. Neem de zaak kalm oplaat ons er eens over Bpreken 1 Ga zitten en kom tot je zelf, ik smeek je 1 Bedaard 1 Mijn eer staat op het spel Dat is zoo, maar wjj moeten nu eerst kunnen bewijzen, dat alles onwaar De Limburgsche Slagershond heeft zich, hoewel hij dat vroeger resds deed en toen toezegging kreeg bij een wettelijke regeling rekening te zullen gehouden zien met zijn verlan gen, nu wederom tot de regeering en schandelijk verzonnen is. Laat ons eens overleggen, wat we kunnen doen. Wij zullen niet gestoord worden, Fransje is de stad ingegaan. Het gelukte haar na veel iroeite haar neef eenigszins tot kalmte te brengen. Zeg eens, Robert, bezin je goed.... ben je, toen na je heengaan, nog eens hier in huis teruggekomen Denk goed na Ik meen op den sterfavond... Robert dacht na, zijne opwinding bekampende. Ja, ik had in mijn smart gedach teloos mijn mantel vergeten. Ik keerde in de sneeuwjacht terug in den corridor, waar ik hem op een stoel had geworpen. Ben je niet verder gegaan dan in den corridor Natuurlijk niet. Waarom vraagt u dat Omdat Het kan aan Klaus verteld zijn Ik haalde Schimmelpfennig niet meer in hij wachtte mij op straat, maar wij misten elkaar in de sneeuwjacht. Hij zou dus kunnen getuigen 1 Gelooft gij soms ook, dat ik in staat zou geweest zijn Roberts toorn steeg opnieuw. Neem, neen I De 37e algemeene vergadering der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal Woensdag 26 Septem ber te Leiden worden gehouden. De afd. Frederiksoord en omstreken stelt voor, dat door het hoofdbestuur één of meer adviseurs worden aange steld, opdat de leden voor Tuinbouw- aangelegenheden, bij de door de Mij. officieel aangestelde personen advies kunnen inwinnen. De afd. Groningen en omstreken stelt voor, dat het hoofdbestuur bij de Hooge regeering verhoogd salaris aanvrage ten dienste van wandelleeraren, ten einde in staat gesteld te worden een of twee wandelleeraren meer aan te stellen, om met het oog op de gedurige uitbreiding van de afdeelingen, aan de vele aan vragen om spreekbeurten te vervullen te kunnen voldoen. De afd. Leiden en omstreken stelt voor, dat de algemeene vergadering het hoofdbestuur uitnooaige, zich met een adres tot den directeur-generaal der posterijen en telegrafie te wenden, waar in verzocht wordt, het daarheen te leiden, dat in het vervolg per post tegen rembours aangevoerde en geweigerde pakketten, inhoudende levende bloemen, niet meer in het openbaar of onderhands aan derden verkocht, doch vernietigd worden. Het „Christelijk Schoolblad" schrijft over bet vrije onderwijs in Transvaal Er is plan te Pretoria eene normaal school voor de opleiding van onder wijzers voor het C. N. onderwijs te stichten. Hoe raadzaam de allergrootste voor zichtigheid is, wanneer men met de als trouwbrekers befaamde EDgelaohen over eenkomsten sluit, leert, wat do „Trans valer" van Johansburg in het nummer van 27 Juli jl. aohrijft onder het op schrift„Eerlijke ruil of roof?" „De school, bekend als de Clifton Chr. Nat. school, die een tijdlang deel uitmaakte van de Hollandsche organisatie voor C. N. O., is door het gouverne ment overgenomen. We vernemen, dat vooraf bepaald was, dat het personeel en de tijd aan het Hollandsch gewijd onveranderd zouden blijven. Maar Trots hare verzekering maakte zijne bekentenis haar toch radeloos. Deze handelwijze van den eeuen broer tegen den anderen kwam haar onbegrijpelijk voor. Klaus wilde den armen jongen ia het ongeluk stortenmaar wat kon zij voor zijn redding doen Ik denk, aan wat ons te doen staat. Ik ga naar den overkant. Ik wil hem dwingen zich zelf tot een infamen leugenaar te verklaren Robert greep zijn sabel. Zij poogde hem daarin te verhinderen zij smeekte hem, ten minste het wapen achter te laten en zich nog niet ongelukkiger te maken. Ongelukkiger kan een menseh niet gemaakt worden, als men hem zijn eer ontnomen heeftBinnen eenige maanden verwachtte ik mijne bevorde ring j vóór morgen moet de zaak op gehelderd zijnZoolang sta ik als een ellendeling voor mijne kameraden en voor de geheele wereld Mijn eer of zijn leven I Een ellendeling als hij erken ik niet als mijn broer. Hij stormde weg. ("Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1