Maandag 27 Augustus. No. 200. 44® Jaargang. ifl 06. FEUILLETON. Bmnenlandsclie berichten.J Teleplioonnummer 10. Gemeentebestuur. AANBLAZEN, VIISSIÏ6SCHE COURANT Prijs per drie maantoi um 'feaaeo pet jjjusii 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADYERTENTJÊNvaa 14 regels /ö.40a Voor eiken regel meer ÏO cent. Bij diiecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters •- en cliché's naar j. laadruimte. 5S335S VerschtJnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. HINDERWET. Verzoek om vergunning tot het plaat sen en in werking brengen van een Koffiebranderij. Burgemeester en Wethouders van ViissingeD gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet geven bij dezen kennis dat bij hen is ingekomen een ver zoek van het Bestuur der Coöperatieve Yereeniging „Eigen Hulp", om ver gunning tot het plaatsen en in werking brengen yan een Koffiebranderij gedre ven door' handkracht in perceel N 30, gelegen aan de Noordzeestraat en Beurs plein, kadastraal sectie E no. 796 dat dit verzoek met de bijlagen ge durende veertien dagen, te beginnen met Vrijdag 24 Augustus 1906 op de gameeafe-secretarie (bureau bevolking) ter visie zal gelegd worden en dat den 7 September 1906 ten raadhuize, des namiddags ten 2 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het verleenen der gevraagde vergun ning in te brengen, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip van de terzake ingekomen schrifturen kennis kan worden genomen. Vlissingen, 24 Augustus 1906. Burg. en Weth. voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L. B. De Secretaris, WITTEVEEN. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van een kohier der Be drijfsbelasting, dienst 1906/07. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijks Ontvanger is gezonden, een door dea Directeur der directo be lastingen te Middelburg executoir ver klaard kohier wegens de bedrijfsbelas ting, dienst 1906/07 de daarop voorkomende belasting sohuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend.* En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25 Aug. 1906. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L. B. Dat is een heele pret. 't Is va- Caötie, groot of klein dan, en zoo af en toe gaat dat wel eens met verveling gepaard. Alle verveling wil verdreven worden en dan is men niet altjjd even kieschkeurig in de middelen. De jon gens willen schik hebben, liefst op een stil plaatsje. Wat droog hooi of stroo is gauw gevonden wat sprokkelhout er boven op gaat wel, en een lucifer is ook wel te bemachtigen. Fluks een lekker vuurtjemaar, al te best gaat het in den aanvang niet. Dan maar blazen, blazen tot de longen zich moe gevoelen, overwerkt en met rook ver vuld. Maar lekker is het, en terwjjl het vlammetje al hooger en hooger stijgt, neemt ook het gejuich toe, en de razende pret teekent zich af op de gloeiende wangen. Dan, plots, verstomt het gejuich en verliest het vroolijk spel zijn aantrek kelijkheid. Boven de hoofden der knapen flikkert en lioht het. Een dwarrelende rookkolom stijgt op. Angstige, bleeke gezichten staren naar boven. Wilde angstkreten vervangen het uitbundig gelach. Alles vliedt Straks melden de bladen dat, door het spelen van kinderen met lucifers, gebouwen, have en goed in de vlammen zijn opgegaan, wellicht menschenlevens verloren gingen. Assurantie dekt de sohademaar, hoeveel stoffelijke en zedeljjke schade zou er niet zijn, zelfs met stapels goud niet te vergoeden P Velen onzer hebben den tijd gekend, dat aanblazen nuttig en noodzakelijk was, ook in het huiselijk leven, liet vuur wilde niet altjjd aan onzen wil gehoorzamen. Als de klok twaalf uur sloeg en het eten op twee turfjes kookte, was moeder de vrouw bang dat het niet tijdig klaar zou wezen. Aan na tuurkunde had het goeje menseh niet veel gedaan en ze meende dat het water nog meer dan koken kon. Dan werd er eens fiksch geblazenwaarbjj de kleine blaasbalg het werk der longen verving. Tegenwoordig hebben we onze for nuizen, in onze woonkamers stoken we cokes of antraciet. Dat gaat weer op een andere manier. Alleen bij den smid vinden we nog een blaasbalg. Alleen bij den smid Zijn alle anderen opgeruimd Zoo af en toe wil een menseh wel eens blazen. Dat kan trouwens een on schuldig vermaak wezen. Het zeepbel len blazen der kinderen is een aardig spel. Zie hoe de eene bel na de andere zich verheft in de ijle lucht. Sommige weten er een reuzenballon van te ma ken, wsarin de gansehe omgeving zich in kleurenpracht afspiegelt, maar 't einde is onherroepelijkuiteenspatten een levensbeeld Wat blazen toch al vermag, en in hoeveel verschillende vormen het ge daan kan worden Een paar keffende hondjes maken ons 't gesprek onmoge lijk en we zouden er heel wat voor over hebben, ze aan 't andere einde van de straat de quaestie te zien uit maken. Maar een paar bengels denken er niet zoo over. Ksss ksss gaat het, en nog eens, nog eenstot het kjjvende tweetal tot een vechtend half dozijn is aangegroeid en we in wanhoop de ramen moeien sluiten. Wat hadden die honden ook met elkaar uitstaande 1 Pardon, wat hadden die bengels ook het vuurtje aan te blazen 1 Hi Ziet ge wel, daar zouden we waarlijk ook aan 't keffen gaan. Och, op zoo'n warmen dag is 't humeur wel eens wat gauw van streek, En dan'1, nu ja, de omstandigheden, hé. Er zijn duizenden meuschen, zij vor- men zelfs de overgroote meerderheid, die verplicht zijD, geregeld met elkan der in aanraking te komen maar ieder hunner heeft zijn eigenaardige opvat tingen, zijn eigen manier van denken, spreken en handelen, van doen en laten. Dat is 't zout van 't leven, vrienden t Is geen kwaad dat we :t niet altijd en in alles met elkander eens zijn. Laat de meeningen dan maar eens tegen elkaar indruisohen. Als 't gaat in be hoorlijke termen als 't om waarheid te doen is, dus met een warm hart en een koel hoofd gesproken of geschreven wordt, dan zal dat geen brand veroor zaken. 't Behoeft geen keffen te wor den, veel minder tot kijven over te slaan. Maar, laat ons oppassen voor de blaasbalgen Blaasbalgen wat blieft u Ja, blaasbalgen op twee beenen. Als ge 't met iemand aan den stok hebt, met de beste bedoeling, in de meest behoorlijke vormen, zoodat de goede harmonie niet verstoord wordt en ge vrienden kunt zijn na den strijd, zooals dat behoortdan zullen er altijd men- schen zijn, die er schik in zeuden heb ben, als de harmonie verstoord werd. 't Mag boosaardigheid of eigenbelang wezen, ze trachten het vuurtje te sto ken, ze blazen bij hun best en juichen in stilte, als het ten slotte zoover komt, dat de verterende vlam omhoog stijgt. Neen waarlijk, de blaasbalg is geen geschikt wapen in 's levens strijd. We zullen altijd veel disharmonie op de wereld ontmoeten en het zal vaak, ook zonder aanblazers, op 't kantje af wezen, als er geen brand gesticht wordt. Laat ons daarbuiten blijvenbemoeiallen doen zelden veel goed. Of, a 1 s we er als voor aangewezen schijnen, als we er de gaaf en den tact voor bezitten, laat ons dan optreden met een werk, een vriendelijk of krachtig woord op zijn pas, als,... vredestichters. 38.) Dwing mg niet, je te zeggen, wat de wereld zegt van een zoon, die... Zij hield op met spreken. Klaus voelde den steek. die slechts zijn plicht als bestuurder van de aan hem overgelaten fabriek deed, waarvoor ik au dubbel moet werken, want ik heb nu ook voor jou te zorgen. Beken tenminste dat jij verkeerd deedt, zei hg op wat milderen 'oon, toen hij hare bleekheid zag. Voor mij Laura ging aan de tafel zitten en leunde met het voorhoofd in de hand. Zy zag dat hg, na zijn eerste uitbarsting van toorn, bereid was tot verzoening, evenals bij dat altijd was wanneer hij haar treurig zag worden. Voor mij die bij je handelszorgen, Waarvan je mjj tot verdrietig wordens »ee spreekt, nog niet eens van de mijne durfde spreken ik waagde het niet je te zeggen, dat mij verplichtingen, schulden drukken, die ik mij op den hals haalde door te zorgen voor het onderhoud van een in den vreemde levende, ongelukkige moeder en door de uitgaven, die het tooneel eischte. Aan een anderen man dan jij zou ik ze al lang bekend hebben. Zy wreef met den zakdoek over het voorhoofd en wilde opstaan om heen te gaan. Klaus keek haar aaa en strekte den arm naar haar uit, om haar tegen te houden. Schulden waren hem, als han delsman, iets smadelijks. Schulden, jij ook Hij zag haar bleek gezicht en het trekken harer mondhoeken. Tranen had hij in hare oogen nog nooit gezien. Nu vreesde hg ze. Hg greep haar arm. Zij zullen betaald wordenriep hij nog heftig, ook daarover verontrust. Maar zijne stem werd nu zachter beken eerst, dat je gisteren verkeerd, zeer verkeerd deedtGeef dat toe, Laura Hg legde zijn kraohtigen arm om haar heen. Zij wendde zioh echter af. Wat geloof je van een vrouw te. Er is maar één vuur dat we mogen aanblazen. Het is het heilige 1 Als we menschen zien, blijkbaar be zield met den ernstigen wil om bet goede en schoone te bevorderen, blijk baar geroepen tot een taak, met gaven en krachten bekleed, 't is geen alle- daagscke zaak, vrienden maar dan, dan mogen we het vuur aanblazen, dat wil zeggen aanmoedigen, steunen, helpenaanblazen tot het vuur zich verheft, in laaien gloed, uitslaande, om zich heen grijpende, voortgaande, van kracht tot kracht en van lioht tot licht. Terjaardag 1. M. da Seningia. Op den verjaardag van H. M. de Koningin zal er geen dinar ten paloize worden gehouden, maar een dejeuner. De gasten zullen per extratrein om één uur arriveeren en om 5.25 uur vertrek ken. H. M. de Koningin-Moeder komt 30 dezer op Het Loo en vertrekt 1 Sep tember. H. M. de Koningin zal, naar men op Het Loo vrij zeker meent te weteD, dit jaar de Staten-Generaal niet openen. De gezondheidstoestand van H. M. is nog steeds van dien aard, dat ver moeienissen moeten worden vermeden. mogen verwachten, die zich ongelukkig gevoelt Je weet het al lang Laura maakte zich los uit zijn om arming en verliet haastig de kamer. Hij stond daar, haar nakijkend toen ging hij aan de tafel zitten. Ongelukkig En ik heb haar toch nog niets geweigerd I riep hij, voor zich heen kijkend. Niet om harentwil greep hem deze gewaarwording aan, maar voor zijn eigen wil. Zij was hem onontbeerlijk hij zou niet meer zonder haar kunnen leven. "Wat er tusschen hen was voorgevallen had hij voor onbeduidend gehouden, voor geschillen die in ieder huwelijk voorkomen maar dreef het haar reeds tot zulke buitensporigheden en had hij de macht iets dergelijks tegen te gaan Zijne gedachten waren in de war, zijn polsen hamerden. Zgn eigenzinnigheid moest voor die van een vrouw zwichten. Wat zij hem gezegd had, maakte hem wel boos, maar het was toch slechts, wat haar gezegd was geworden, en wat bekommerde hij zich om de wereld, ofschoon hij haar op het oordeel der wereld gewezen had 1 Hij stond op en bleef nog nadenkend staan, totdat eeu kantoorbediende binneptrad en hem tot Sm Eet Los. Naar aanleiding van een bericht in de „N. Z. Ct.e waarin betoogd werd, dat de bewaking van H. M. de Koningin op Het Loo onvoldoende is, schrijft da correspondent van het „N. v. d. D." te Apeldoorn het volgende Niet dan met- groote bevreemding en schouderophalen, heeft men te Apel doorn dit zonderlinge nieuws gelezen, en zeker zou ik er het zwijgen toe hebben bewaard, ware 't niet, dat be doelde correspondentie aanleiding heeft gegeven tot allerlei verkeerde gevolg' trekkingen en plannen, welke laatste zeker op een teleurstelling zullen uit- loopen. Tot aller geruststelling kan worden medegedeeld, dat de bewakingsdienst, zoo buiten als binnen het paleis Het Loo, en in het Koninklijk Park, sedert de laatste jaren bijzonder verscherpt is. Waar deuren of hekken met het oog op de gewone werkzaamheden korten tijd openstaan, ontbreekt ook het ver- eisehte toezicht niet, en wie wel eens een bezoek bracht ten paleize, of on gemerkt het Kon. Park wilde binnen gaan, zal zeker ervaren hebben, dat de beambten op hun post waren. Zonderling is 't dat de schrijver in de „N. Z. Ct." niets schijnt te weten van den recherche-dienst op Het Loo, wiens surveillance-systeem we, voor zichtigheidshalve, niet zullen uiteenzet ten, maar van welks beambten (allen uitgezonden door de hoofdbureaus in de groots steden) 't bekend is, dat zij niet alleen toezicht houden op Het Loo, maar ook op alle wegen in dea naasten en verren omtrek, op de internationale treinen, welke Apeldoorn aandoen, etc. Menige aanhouding van vreemdelingen zonder middel van bestaan of van ver dachte individuen is reeds te danken aan de waakzaamheid dezer rechercheurs. Weet de schrijver in d6 „N. Z, Ct.K ook niets van den bewakingsdienst der Kon. marechaussees te Apeldoorn en is 't hem onbekend, dat gedurende de aanwezigheid van het Hof op Het Loo te Hoog Soeren een brigade der mare chaussees is gevestigd, zooals van zelf spreekt ter surveillance in de Soerensche en Loosehé bosschen, de omgeving van het Kon. Park en het Kon. Achterpark, waar H. M. en Z. K. H. zioh veel ophouden Wel geschiedt het toezicht zoo on opgemerkt mogelijk, zonder dat 't ooit de aandacht trekt zelfs niet van H. M., maar dit belet niet, dat ieder, die in Apeldoorn een weinig meeleeft, weet wat in de omgeving van Paleis en Kon. Park voorvalt, weet, dat, ook des nachts, de „bewaker met zijn duffelsche jas" daar niet alleen staat. Zoolang het toezicht op Het Loo geregeld is als heden ten dage, mag zelfs de minste bezorgdheid misplaatst heeten en is bewaking in anderen vorm zeker onnoodig. Onder de surveillanten zijn ook de oud-gedienden flink vertegenwoordigd, - getuige het corps parkwachters van wie nog niet werd gesproken vóór het Paleis, allen mannen naar het ideaal van zekeren inzender in het Koloniaal Weekblad veteranen met forsche knevels en snorrebaarden, de breede borsten behangen met blinkend eere-metaal, houding steeds onberispe- lijk-militair. Het vaderland kan dus voorloopig rustig zijn. andere gedachten bracht, door hem brieven ter onderteekening voor te Zij zal wel weer tot kalmte komen, dacht hg en volgde den jongen man. Zij mocht in veel gelijk hebben. Hjj wilde voor verstrooiing zorgen zij was eene vrouw, die daaraan gewoon was. Zij zou hem nu anders leeren kennen. Daarom zou hem ook heden gezelschap aangenaam zijn. Hjj zocht haar weer op hij kon het in de fabriek niet uithouden hij wilde nog zooveel met haar bespreken. Maar zij ontving hem niet. Zij gevoelde zich onwel en had zich opgesloten, zei de kamenier, er bij voegende, dat mevrouw in den Iaatsten tijd dikwijls onwel was. Mevrouw had haar verteld, dat zij, om bij hare vriendin niet achter te blijven, de deelnemers aan het partijtje van gisterenavond op een van de volgende avonden bij zich genoodigd haddit berouwde haar en mevrouw gevoelde zich daarom nu in verlegenheid. Ik vind het goed Zeg het haar maar Daarna ging hij naar de fabriek terug. Wat de voogd haar aan bedroevend nieuws over luitenant Yon Schimmel pfennig had gemeld, had tante Polda niet gewaagd het meisje te zeggen. Met stil medelijden luisterde zij dus naar haar, wanneer zij van hem zei, dat hij zoo zelden schreef en haar slechts van ergelijke gebeurtenissen op zijnegoederen mededeeling had gedaan. Droevig was het, wanneer Fransje zoo jong reeds zulk een treurige ondervinding zou opdoen, maar zij hoopte met den voogd, dat het zoo erg niet zou wezen. Eenige dagen nadat Klaus die leelijke ervaring aan zijn vrouw had opgedaan, verscheen Robert zeer opgewonden in het vaderlijk huis. Zijn tante die alleen in de woonkamer zat, keek hem ver schrikt aan. Wat scheelt er aan riep zij, toen Robert driftig op de canapé plaats nam. Een laagheid, die slechts van hierover kan uitgegaan zijn Hij ging aan het venster staan eü hief de gebalde vuist op. Alweer wat Bezorgd keek zij naar Robert toen deze zich in een stoel liet vallen, zoodat de sabel kletterde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1