igoa sknetbi, Vrijdag 24 Augustus. No. 198 44„ Jaargang. ongen Binnenlandsclie berichten Verbroken Zegel; 11. de. ENST 23685,— 11850,— 23915,— >87935,— f1000 PAND. welke jrdamsche ndbrieven legeerden ondertee- te VLI8 er kantor n. an terstond F, ZaamBlag, rade, vraagt Timmerman, la „Marina", x t eene ?t beste er ter Wereld il delburg v.v. 5.50f 7.55* 1.15§ 2.-* 5.50§ 6.55* 1 - Remise. ieilmarkt. Badhuis. if 6.25f 8.4.0* 2.—2.45* 6.558 7.50* ra tot^de Be« larkt. ,uis. ËÜMEM'L 6.20, 7.-, 10,20, 10.40, 30, 1.05,1.30*, .30, 4.50, 5.20, 9.10. m. 6,10, 6.30, 10.10, 10.30, 12.10, 12.45, .40, 4.10, 4 ,40 .25, 8.—, 8.30, Zondags uit Hl IV. 6.47 9.27 12.37 6.40 9,20 12.30 6.28 9,08 12.18 6,16 8.56 12.06 6.09 8.49 11.59 6.— 8.40 11.50 5.44 8.24 11.34 5.38 8,18 11.28 6.47 8.27 12.37 6.— 8.40 11.60 5.48 8.28 11.38 5.45 8.26 11.36 5.40 8.20 11.30 5,35 8.15 11.25 SCBSLöS. ,23 g) en 6,10 3,50 g) en 6,40 en 4,45 :n 6,10 e) f) iet vertrek van Neuzen vm. 8,30 ïssale en Neuzen irsaele en Neuzen 16 April tot VLISSIMSURE COURANT Prijs per drie maanden f tSOL Ras» ipes poste 1-50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVEKTENTTÊN: van 14 regels ƒ0.40, Voor eiken rege' meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordi de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliches naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Verzoening op onderwijsgebied- De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct." meent met dr. Bos, dat de huidige onderwijswetgeving moet bezien worden als een historisch ge worden regeling. Zij die den strijd heb ben meegemaakt, mogen den uitslag betreuren, do bestaande toestand kan niet meer aangetast zonder kwaden wankel te veroorzaken in het volksleven. Het jonger geslacht, waartoe dr. Bos behoort, zal ten slotte den grooten bouw der volks-ontwikkeling moeten optrek ken op de grondslagen, die het thans in de maatsohappij er voor vindt. Deze jeugdiger krachten sullen meer voor den" achterwaarts kijken, oude grieven willen vergeten om ons volksonderwijs te veredelen. Maar zij zullen het tweede deel van dr. Bos' advies niet vergeten Tracht het stelsel te verbeteren door versterking der waarborgen voor de deugdelijkheid van het onderricht. V/at de christelijke coalitie aangaat is het ook haar ernst met de volksont wikkeling, dan kan zij niet nalaten mee te werken met instellingen als Volks onderwijs, dia blijken neutraal boven of beneden geloofsverdeeldheid (al naar men wil) in alle richtingen verbetering en vooruitgang te bevorderen. En houdt zij zich angstvallig terug, dan zal de iorsche opmarseh der ouderwjjsvrienden toch haar school dwingen mee te trek ken in dezelfde richting, al is het op een parallelweg. Dr. Nolens in de „Venl. Ct." meent, dat het standpunt van dr. Bos insluit, dat het bijzonder christelijk onderwijs ook niet op indirecte wijze bemoeilijkt zal worden, waar dit niet voor de dege lijkheid van dit onderwijs noodig blijkt. Derhalve ook niet bij de opleidiDg van onderwijzers. „Het zou niet juist zijn" schrijft dr. Nolens „bij dr. Bos naar aan leiding van deze rede van kentering, van verandering van zienswijze te spre ken. Reeds bij de vorige staats begrooting o.a. betoogde hij de wenschelijkheid van subsidies aan bijzondere middelbare scholen. Maar opmerkenswaardig is het zeker, dat de vergadering van „Volksonder wijs" het blijkens twee gehouden stem mingen in hare meerderheid het met den redenaar eens Bchijnt te zijn. En evenzeer verdient het de aandacht, dat de „N, Rott. Ct." hare instemming be tuigde, Ik verheug mij daarover. Ook omdat op deze wijze erkend wordt, dat de tegenstelling tusschen openbare en bijzondere scholen en onderwijs niet op dien iansriijken grond berust, die er voor aangewezen werd. Die innerlijke grond toch is ook vol gens dr. Bos: de levens- en wereldbe schouwing, die opvoedings- en metho- denleer zoozeer beïnvloeden. Het is logisch dat naar dat criterium ook in 36.) Alle zegen is uit dit huis verdwenen, sedert hij niet meer leeft 1 En zou het mogelijk zijn, dat Robert zoover afge dwaald is, door zoo veel schulden. Neen, neen I Hij is een te goede zoon, dan dat het mogeljjk ware op dien avond, toen hij ons met tranen in de oogen verliet, dat hij heimeljjk Het zou helaas mogelijk zijn, dat Schimmelpfennig, een rjjke, jonge man, die hem ook voor 'ijk houdt, hem tot een groote licht zinnigheid heeft verleid hij sprak dikwijls onduidelijk van een verwensch- ten avond maar dat zelfs het ergste hem niet tot zulk een oneerlijkheid zou kunnen drjjven, daarvoor zou ik deze hand in het vuur durven steken 1 Intusschen ging het in de woning van «et jonge echtpaar levendig toe. Laura jas alleen naar de opera geweeBt, voor de eerate maal zonder haar man, Hp de toekomst het onderwijs en de scholen onderscheiden worden. En billijk, dat in den geestesstrijd, die wel steeds tus schen de verschillende richtingen ge voerd zal worden, de Staat hoe langer hoe minder, ten slotte op geenerlei wijze met gezag of geld partij kiezen en den doorslag tracht te geven". „Bovenal organiseert zelf", zoo luidt de raad, dien dr. Bos aan de vereeniging „Volksonderwijs" geeft. Dezelfde opwekking rioht zich tot hen, die in de eerste plaats moeten zorgen voor christelijk en met name katholiek onderwijs en opvoeding. Ouders en kerk, organiseert zelf met inachtneming van plaatselijke en ge westelijke toestanden organiseert zelf, in de eerste plaats door aan de opleiding van onderwijzend personeel de grootst mogelijke zorg te besteden. Vre&e-tentoonstelling. Naar wij vernemen, heeft onlaDgs het Doorluchtig Episcopaat van Neder land aan den secretaris-generaal der Internationale Vereeniging Vredeten- toonstelling medegedeeld, dat zijne Door luchtige Hoogwaardigheid het streven dezer vereeniging toejuicht en de beste wenechen uit voor het welslagen barer pogingen. De algemeens synode der Neder- landsohe Hervormde kerk heeft in een schrijven van 21 Augustus jl. aan den secretaris-generaal medegedeeld, dat de algemeene synode der Nederlandsohe Hervormde kerk hare sympathie met het streven der Internationale Vereeni ging Vredetentoonstelling betuigt en haar op haar pogingen Gods besten zegen toewensoht. Onder zeer vele blijken van waardee ring en belangstelling, herdacht gisteren de luit.-generaal iaspecteur van het wapen der artillerie F, G. A. Van Ermel-Seherer, gouverneur der residen tie, den dag, waarop hij vijftig jaar geleden in den militairen dienst trad. Reeds vroeg in den morgen werd de generaal aangenaam verrast door een deputatie van den Nederl. Bond van Indische Oud-strijders „Het Vaderland Getrouw," te 's Gravenhage gevestigd, die zijn eere-voorzitter op diens gouden dienstfeest een fraai bloemstuk kwam aanbieden. In gulden letters draagt het lint het opschrift: „Het Vaderland Getrouw". Aan zijn eere-voorzitter 22 Augustus 18561906. De generaal bedarkte hartelijk voor het blijk van hoogachting en waardee ring, dat hij op dezen dag van den Bond mocht ontvangen. De officieren der artillerie boden hun inspecteur als souvenir een zilveren beker aan, voor welk huldeblijk de jubilaris mede minzaam dank betuigde. Tclepli iioniiiimraei' 10. lo/gangers der landweer, die, na in werkelijken dienst of voor oefeningen onder de wapenen te zijn geweest, huiswaarts keeren, alsmede van de dienstplichtigen der nationale militie, die, na ingelijfd te zjjn, tot nadere op roeping met verlof vertrekken, met verschillende treinen te doen geschieden, ook al moeten deze militairen in de zelfde richting reizen voorts voor de handhaving van de orde en krijgstucht de hiervoren bedoelde militairen onder toezicht naar het station van vertrek te doen geleiden en, zoo noodig, een of meer geleiders de reis geheel of gedeeltelijk te doen medeaiaken. Abonnements-Advertentiëii op zeer voordeelige voorwaarden. De militaire autoriteiten zijn voortaan bevoegd, het vervoer van dienstplich tigen der nationale militie of van ver had daarover niets durven zeggen, toen zij hare huisjapon had aangetrokken en nog een weinig at, om daarna vermoeid naar bed te gaan. Beiden hadden zeer weinig gesproken. Den volgenden middag zeida zij hem, dat zij eene vriendin beloofd had bij haar te dineeren, Zij keerde eerst des avonds verhit terug, wierp de kostbare lichte pels af, die Klaus baar geschonken had, wilde niemand Bpreken en sloot zich in haar kleedkamer op, terwijl Klaus, in hevigen toorn, haar in de huiskamer opwaohtte. Drie vrooljjke uren 1 herhaalde zij, in de kleedkamer zittende. Zij plukte zenuwachtig aan de kant der japon. Maar haar oog flikkerde plotseling op, nadat zij lang naar den vloer had gestaard en nu zij zich alles weer herinnerde, smaakte zij nog eens al de vroolijkheid, de prettige luim, waarin zij weer eens gelukkig geweest was en zij was tevreden. Zij doorleefde in den geest weer dien halven dagtoen sprong zij op voor haar toilet. De scherpe wind had bij den terugkeer in de slede haar wangen gezweept, zoodat die gloeidenhij had heur haar in de war gemaakt. Zij ver- Jaarwedden Burgemeesterg en Secretarissen. Door Ged. Staten van Noord-Holland is het advies van da gemeenteraden gevraagd naar aanleiding van een voor genomen algemeene herziening van de jaarwedden der burgemeesters en secre tarissen in die provincie, waarbij reke ning wordt gehouden ook met het zie lental van elke gemeente. De maatstaf, welke door Ged. Staten is aangenomen, kan eenigszins blijken uit de hierna genoemde wedden, welke voorloopig in overweging zijn genomen. Wijdenea 711 zielen, burgemeester en secretaris ieder f 450, Oosthuizen 1137 zielen, burgemeester en secretaris ieder f 550, Hoogkarspel 1323 zielen, burgemeester en secretaris ieder f 600, Blokker 1762 zielen, burgemeester en secretaris ieder f 700, Bovenkarspe! 2127 zielen, burgemeester en aecretaris ieder f 750, Grootebroek 2807 zielen, burgemeester en secretaris ieder f 900, Ouder-Amstel 3035 zielen, burgemeester en secretaris ieder f 1000, Texel 5949 zielen, burgemeester en secretaris ieder f 1300, Weesp 7234 zielen, burge meester en secretaris ieder f 1500, Hoorn 11.050 zielen, burgemeester en secre taris ieder f 2000, Velsen 15.543 zieten, burgemeester en secretaris ieder f 2500, Den Helder 26.774 zielen, burgemeester en seoretaris ieder f 3000. Hieruit blijkt, dat Ged. Staten als regel voor burgemeester en secretaris gelijke bezoldiging wenschen. Is echter de burgemeester tegelijkertijd secretaris, dan is meestal voor den secretaris ean iets lager bezoldiging in overweging genomen. Na Friesland, Overijsel, Noord-Bra bant en Zuid-Holland is hiermee ook aan de burgemeesters en secretarissen in Noord Holland een belangrijke sala- risverhooging in uitzicht gesteld. Ver moedelijk zullen ook Ged. Staten vau de overige provinciën in de groote ver meerdering van werkzaamheden, welke nieuwe wetten en wettelijke voorschrif ten aan genoemde ambtenaren brachten, spoedig aanleiding vinden tot jaarwedde- herziening. In sommige dier provinciën schijnt de zaak reeds in overweging te zijn. („N. v. d.D.") Naar aanleiding van een verzoek van een militie-tweede-luitenant, om na be ëindiging van zijn verplichten werke lijken dienst en ter vermeerdering van zijn practiscbe ontwikkeling gedurende1 zes maanden vrijwillig onder de wapenen te mogen blijven, beeft de minister van oorlog beslist, dat soortgelijke verzoeken alleen in gunstige overweging zullen worden genomen wanneer het -betreft een vrijwillig verblijf in het jaar waarin de militie-officier niet verplicht is onder de wapenen te komen en mits het ver blijf valt tusschen 1 Juli en 30 Sep tember. Ba Bambrandt-vieriag in Transvaal. Mocht de Rembrandt-viering in Ne derland spontaan en algemeen zijn ge weest, Transvaal, waar nog steeds zoo talrijke Hollanders vertoeven en zoo menig hart klopt voor al wat Hol- landsch is, is in sympathie voor dit nationale feest niet achtergebleven. Het is inderdaad belangrijk, en het doet ons goed, uit de verschillende Zuid- Afrikaansche bladen te vernemen hoe zeer het Transvaalsche volk, voor zoo ver bet met ons blijft meeleven, ook in dit opzicht niet voor ons Hollanders heeft willen onderdoen. Zoo lezen we o. a. in de „Volksstem" hoe bezocht 6n gewaardeerd de te Pre toria gehouden tentoonstelling van pren ten en etsen van en naar Rembrandt is geweest.Ean voorstelling in het opera gebouw heeft aan de beste verwachtin gen beantwoord. De heer Knobel heeft in deze de honneurs waargenomen, en de talrijke bezoekers voorgelicht. Dr. Engelenburg voerde het woord, en sprak een openingsrede uit. Nadat de Rembrandt-feestzang van Verhuist voor mannenkoor en orkest ten gehoore was gebracht, en nog eenige andere nummers de algemeene sympa thie verworven hadden, werden na de de pauze ten twintigtal lichtbeelden naar bekende schilderijen en etsen van Rembrandt vertoond. Wij maken voorts nog melding van een artikel uit de „Vrije Opmerker." Daarin wordt een uitstekend relaas gegeven van al hetgeen het Rembrandt- feest aan moois en waardigs heeft op geleverd. Zoowel uit dit artikel als door het door ons aangehaalde artikel uit de „Volksstem" blijkt, dat het Rembrandt- feest in Transvaal een verloop heeft gehad, dat in alle opzichten geroemd mag worden. Naast en met Nederland heeft Transvaal een van zijn grootste mannen op voortreffelijke wijze geëerd. Het Rembrandtfeeat is zoodoende een nationaal feest geweest in de meest uitgebreide beteekenis van het woord. Land- en Tuinbouw. Mooie Ontginningen. „De ontginningen in Nederland en België der Levensverzekerings-Maat- koelde het gelaat, maakte het haar in orde en bedwong baar koortsachtig ademen toen eerst schelde zij de ka menier. Op het gelaat trachtte zij hei melijk te lezen, wat intusschen in huis was voorgevallen het gezicht der ka menier diende haar altijd tot weerglas, wanneer zij verwachtte, dat er een huiselijke storm op handen was. Maar zij lachte medelijdend en zelfbewust, toen zjj werkelijk een waarschuwings- teeken las en zij wapende zich ten strijde. Mijnheer was reeds ergdriftiggeweest, vertelde het meisjehij had gevreesd, dat haar wat overkomen mocht zijn. Ean goed uur geleden had hij Jean naar hare vriendin gezonden, bij wie zij gedineerd had. Laura beefde toch wel een beetje hij had haar dus op een leugen betrapt 1 Zij vroeg wat Jean gezegd had, en was gerustgesteld toen zij vernam, dat hij nog niet terug was. Wij hebben een kleinen sledetocht gemaakthet weer was zoo verlokkend, zeide zij onversohillig. Mijnheer Brinkman heeft dezen avond nog 'n gewichtige samenkomst met eenige heeren, zei de kamenier verder. Hij laat u zeggen, dat hij eerst schappij „Utrecht", is de titel van een boekje, dat ons dezer dagen in handen kwam en dat we met groot genoegen hebben gelezen, ten eerste om den prettigen vorm, waarin het is geschre ven, maar bovenal om den hoogst be langrijken en belangwekkenden inhoud. Het landgoed „de Utrecht" is gelegen in een uitgestrekte heidevlakte, welke een deel uitmaakt van de Belgisch- Hollandsche Kempen. Deze heide strekt zich uit tusschen Hilvarenbeek, Poppel, Weelde, Ravels, Turnhout, Arendonck, Reuzel eu Mierde. In 1898 werd de Levensverzekering-Maatsch. „Utrecht" hier eigenaar van 700 H A. heide, welk bezit zich langzamerhand door aankoop uitbreidde, zoodat zij thans, in 1906, reeds 1415 H.A. in eigendom heeft. De ontginning en de exploitatie werd, opgedragen aan de Nederlandsohe Heide maatschappij, die in Mei 1899 met zware ossen voor den diepploeg het werk begon, dag in, dag uit, uitgezon derd bij strenge vorst, den arbeid voort zette, thans met den stoomploeg. Aanvankelij k was er een enkele pionier, maar van lieverlede kwamen er meer 2 boschwachters en 40 arbeiders onder leiding van een houtvester ontwoekeren nu hier den grond zijn schatten. Zeer leerzaam ia wat in het boekje wordt medegedeeld omtrent de ontgin ning van den grond, naar zijn aard en geschiktheid, tot boach, bouw- of gras land. Wie grond heeft te ontginnen of te verbeteren, kan niet beter doen dan zich dat boekje aan te schaffen, dat, naar wij meensn, zoolang de voorraad Btrekt, gratis door do directie der Heide - Mij. of genoemde Levensverzekering-Mij. wordt verstrekt. Een enkele greep uit het geschriftje moge de belangrijkheid der ontginningen in het licht stellen en tot navolging opwekken. Op blz. 15 lezen wij elk jaar werden de weiden beter, zoodat er thans in 1906 graslanden zijn, die niet alleen met elke weide kunnen wed ijveren, maar zelfs beter zijn, omdat het grasbestand uit goede soorten be staat. Dat ook het aantal beesten per H.A grooter kon worden genomen, blijkt wel uit het feit, dat dezelfde weide, waarin eerst 20 stuks vee liepen, thans bezet is met 30 stuks jong vee en paardon. Bij de bevolking (die eerst niet was te bewegen het vee in deze weiden te zenden) ontstond vertrouwen in de zaak, en hoewel het boven veler begrip nog ging, hoe die dingen tot stand kwamen, zoo stuurden ze toch hun dieren. En thans, in 1906, loopen er ver over de 100 stuks vee van de boeren in enkele weiden op dezelfde plaats, waar vroeger een veel geringer aantal een vlakte noodig had, 1000 maal zoo groot, tot bij Turnhout toe, om in het leven te blijven." Van 60 H.A. grasland, in 1905 ont gonnen, werd per H.A. een netto winst verkregn van f 29, een zeer Ioonende grondverbetering dus, waarbij vooral om negen uur terugkeert. Dit was Laura zeer naar,den zin. Zoo had zij tenminste tot zoolang rust. Zij beval nog, vuur in den haard aan te maken zij had rust noodig en strekte zich uit op een caueeuse. Het was er werkelijk vroolijk toege gaan bij die siedetochtmen had in Oharlottsnburg champagne en heeten wijn gedronken en men had gedanst om zich te verwarmen. Fellenthin had alles geregeld eenige zijner kameraden en een paar bevriende lui van den schouwburg hadden er ook aan deel genomen de meeste dames waren aan het tooneel verbonden. Het leven was toch geheel anders met die menschenzij had vandaag ondervonden, hoezeer zij toch haar eigenlijk element verloren had. Was hij werkelijk dezelfde die haar vroeger het hof had gemaakt Wat een brombeer was hij nu De kamenier kwam haar zeggen, dat Jean teruggekomen was. Zij liet hem komen, zooals zij daar lag, en de slimmerd toonde, dat zij hem kon vertrouwen. Hij had gewacht tot mijnheer weg was, want hij wenschte eerst met 'naar te spreken. Het is belachelijk en onwaardig om naar een leugen te moeten grijpen Ik wil dat ook niet meer Klaus liet dien avond iang op zich wachten. Toen de pendule op den schoorsteenmantel tien uur sloeg, begaf zij zich mismoedig ter ruste. Lang lag zij nog met de oogen open. Het was het eerste genoegen geweest, waaraan zij zich, trots haar zwaren rouw, zonder terughouding had overgegeven, en daarbij had zij een bijzondere waarneming De heeren en kunstenaars hadden haar aanvankelijk door hun gedrag getoond, dat zij haar als een heilige beschouwden, die men niet meer aan bidden mochttoen had zij zelf, door bare vriendin aangezet, aan deze ver velende terughouding een einde gemaakt. Er was geen hoop, dat zij in dit huwelijk nog gelukkig, tenminste tevre den zou worden zelfs ontbrak haar da wil daartoe, en zoo had zij alleen naar de inspraak van het oogenblik geluisterd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1