nekering Maandag 20 Augustus. feuilleton. Verbroken i@gels No. 194 44e Jaargang. M06. Is,' Ambachtsonderwijs. Birinenlandsche bericMen. ÏG: Zoon, NG assage, 39, ENST E8DIESST. Gemeentebestuur* «9 ÜWi ■■■- ff het vak leïna BOU- prijzen als ïr geleurd te hooge en. Isderen temen, bezoek te inbeveling, LAF. RuhPm tening \an IAAT. enhage, 3. BEELDEN /Vinstuitkee- zijn gratia ELA&B, behandeling jmmingen en Sheumaüschs lamming enz. op Medisch delburg v.v. f 5.50f 7.55* 1.15§ 2.-* 5 50§ 6.55* Remise. Zeilmarkt. Badhuis. .f 6.25f 8.40* i* 2.—2.45* 6.55§ 7.50* t- an totjde Re- aarkt. Luis. 6.20, 7.-, 10.20, 10.40, .30, 1.05,1.30*, .30, 4.50, 5.20, 9.10. vm, 6,10, 6.30, 0, 10.10, 10.30, 12.10, 12.45, 3.40, 4.10, 4 ,40 7.25, 8.—, 8.80, Zondags nit .JE IV. 6.17 9.27 12.37 6.40 9.20 12.30 6.28 9,08 12.18 6.16 8.56 12.06 6.09 8.49 11.59 6.— 8.40 11.50 1 5.44 8.24 11.34 5.38 8.18 11.28 7 6.47 O 6.— 3 5.48 5.45 5.40 \5 5,35 9.27 12.37 8.40 11.60 8.28 11.38 8.25 11.35 8.20 11.30 8.15 11.25 VLISSISGSÜBE COURANT Prijs per drie maanden f 1=30» ïtemeo {pe® |mjsé 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVEKTENT1ËNvan 14 regels ƒ0.40, Voor eiken rege meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt- de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliclié's naar taatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. BEKENDMAKING. Periodieke verkiezing van vijf leden patroons en vijf leden-werklieden van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven en voor de Metaalbewerking te Vlissingen. Burg. en Weth. van Vlissingen Overwegende, dat in de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven op 3 December a. s. en in die voor de Me taalbewerking op 30 November a.s. de plaatsen zullen zijn opengevallen van de 5 leden-patroons en de 5 leden werklieden gezien de beschikkingen van den minister van landbouw, nijverheid sn handel van den 7en Juli 1906 brongen ter algemeens kennis dat de periodieke verkiezing van vijf leden-patroons en vijf leden-werklieden van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven en voor de Metaalbe werking alhier zal plaats hebben op Maandag 8 September 1906 dat de evsntueele herstemming zal its hebben op Maandag 10 September en dat het stembureau zitting zal houden in de Trouwzaal ten Raadhuize van des voormiddags 8 tot des namid dags 8 uur. Vlissingen, den 11 Juli 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOÜDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Er bestaan zeer weinig zaken die niet verschillend worden beoordeeld. Onze beschouwing van de dingen hangt geheel samen met onze persoonlijke omstandig heden, ons karakter, onze opvoeding, enz. Is dit in 't algemeen waar, in dubbele mate geldt het voor hetgeen nieuw of althans betrekkelijk nieuw is, nieuw b. v. in onze omgeving. Op onderwijsgebied is het vooral geen zeldzaamheid, dat men het nieuwe met wantrouwen gadeslaat en vooraf on gunstig beoordeelt. Hier echter is het verschijnsel meer verklaarbaar. Immers, wjj zijn er langzamerhand toe gekomen, binnen den kring van het onderwijs te trekken, wat 'naar de vroegere opvat ting daarmede hoegenaamd niets uit- Btaande had. Er iB een tijd geweest waarin men, op het gebied der ambach ten, asn geene opleiding daeht. Vak onderwijs was een onbekende zaak. Een jongen b. v. die „volleerd" was, moest een vak opzoeken. Hij kwam bij een ■SCHELÖS. 3,23 g)eu 6,10 3,50 g) en 6,40 en 4,45 en 6,10 c) f) het vertrek van Neuzen vm. 8,^0 orsaele en Neuzen loraaele en Neuzen aa 16 April tol 32.) cn ie onverantwoordelijk genoeg. Sleohts een zoo blinde vader kon deze Terhouding begunstigen. De heer Von ^chimmelpfennig kon een zeer vermo gend man zijn, maar de beide landgoe- eren, zoo heb ik nu gehoord, zijn onveryreemdbaarslechts over een door ?Ón T®0er verworven groote boerderij eeft hij de vrije beschikking en daarvan O0 jonge man een ruim gebruik gemaakthij heeft die bezitting zwaar ffle schulden belast. Het moet een dolle noei m dit regiment zijn. Ook Robert al üet moeten verlaten met den maand- wisBel, waarmee hij het voortaan moet n' ZlJn vader heeft veel minder vermogen in effecten nagelaten dan ik erwachtte, en daarmee moet hij dan ook rekening houden. Wij zullen in den winter ook sparen, daar wij geen gezel- rP-5 kunnen ontvangen. timmerman terecht en werd krullejon- gen. Als zoodanig verrichtte hij allerlei bezigheden, die weinig of niets met het vak gemeen hadden, voerde aardig wat guitenstreken uit, werd geplaagd en aan zijn lot overgelaten en bracht het ein delijk zoover, dat hij, door afkijken en probeeren, iets van het grovere en minder belangrijke werk kon verrichten. Met uitzondering van enkelen, die, beter aangelegd, er zich beter doorheen kon den slaan, bleven de meesten sukke laars, waaruit later zeer middelmatige werkkrachten voortkwamen, die lang niet voor alles geschikt waren en het zelden tot zekere hoogte wisten te bren gen. In de meeste ambachten ging het ongeveer op dezelfde wijze toe. Trouwens, er bestond geene gelegenheid om anders te handelen en men meende dat het zóó goed wasdat een prac- tisoh vak louter in en door de praktijk kon en moest worden geleerd. Alsof een andere weg de praktijk zou behoe ven buiten te sluiten Langzamerhand is men ook op dit gebied tot het inzicht gekomen, dat zelfs de eenvoudigste arbeid moet be rusten op zekeren wetenschappelijke)! grondslag, dat in alles oorzaak en ge volg is, dat de praktijk op zichzelf het gemis van kennis van dien wetenschap- pelijken grondslag niet vergoeden kan. Alle arbeid is verschillend, maar berust toeh op algemeene beginselen en behoort verricht te worden volgens algemeene regelen, die in alle gevallen gelden. Bovendien is de kennis van eenig vak niets zonder die van bijzondere weten schappen, die er in nauw verband mee staan, en zonder die van andere vakken, die er mee samenhangen. Die met de praktijk begint en daarna de theorie ter hand neemt, spant de paarden achter den wagendie de theorie geheel verwaarloost, doet nog veel erger. Het gemis aan wetensohappeljjk on derricht drukt op den werkman, en drukt ook op het werk dat hij verricht. Veredeling van het ambacht moet de leus wezen samenkoppeling van theorie en praktijk de weg. Hierop grondt zich ook het leerling stelsel, reeds zoovele jaren geleden ver dedigd en waarmede het vorig ministerie in zijn ontwerp arbeidswet een proef heeft willen nemen. Aan het leerlÏDg stelsel zijn echter onmiskenbare bezwa ren verbonden. Slechts eene kleine min derheid zal in staat wezen om, in plaats van tegen loon, tegen het genot van Laura loosde een diepen zucht. Dan kunnen wij naar da Riviera gaan. Dat heb je me beloofd, en ik sprak ook reads af met eenige bekenden- je hoordet het immers 1 Klaus schudde onaangenaam verrast het hoofd. Dat kan ik niet, nu ik zooveel, ook in de fabriek, te regelen heb. Ik bereid den voogd ook reeds voor op een gerechtelijk onderzoek naar het door den overledene nagelaten roerend vermogen. Er ontbreekt zelfs in de nalatenschap een lijst van zijne effecten, die ik meer malen in zijne handen heb gezien. Ik aarzel niet, Robert, dien lichtzinnigen knaap, te verdenken. Om 's Hemels wil, welk figuur zou hjj tegenover zijne kameraden, de officieren, maken. Foei, wat eenargwaan. Dat kan me niet schelen 1 Hij had schulden, die vader niet betaald heeft en zijn vriend Sehimmelpfennig even min ik ben bij zijn bankier, dien ik ken, eens gaan hooren. Vader was den laatsten tijd dikwijls ziek, dat weet je. Hij zal zich misschien op die wijze geholpen hebben. Laura scheen door deze onderstelling pijnlijk aangedaan. Den frissehen sn Telepli 1)011 immmei' 10.' onderricht te werken, en dan zal dat J onderricht in vele gevallen toch niet j wezen wat het zijn moethet zal weer zuiver practiseh zijn, zonder wetenschap- pelijken grond. Naar onze meeniag heeft dan ook het leerlingstelsel alleen v aarde voor de praktijk, omdat de patroon den leerling onder zijn bijzonder toezicht zal nemen, wat met den jeugdigen werkman niet het geval ie. Voor de wezenlijke vor ming zal het minder D it hebben. De groote meerderheid der jonge werkkrachten is met het stelsel niet geholpen en daarom is algeheele ver edeling van het ambacht er niet van te verwachten, Deze is alleen te ver wachten van het ambachtsonderwijs. De praotisohe ambachtsschool vereenigt in zich die verschillende voordeelen, waaraan het ambacht behoefte heeft. Haar naam duidt aan, dat niet alleen maar theoretisch onderricht gegeven wordt, maar dit onderricht met de prac- tisehs toepassing van het geleerde hand aan hand gaat. Ook de practische ambachtsschool heeft haar ontstaan te danken aan de overweging van het feit, dat er van opleiding binnen fabrieken en werk plaatsen feitelijk geen sprake was of deze althans alles te weaschen overliet. De ambachtsschool is da school die voorkomt, dat de kinderen, welke zich in eenig ambacht begeven, slechts bij toeval het bedrijf leeren want op de werkplaats kan er sleokA bij uitzonde ring aan gedacht worden, den jongen zoodanig werk op te dragen, waardoor hij ontwikkeld wordt en dat hem met meerdere onderdeelen van het bedrijf be kend maaktterwijl in ieder geval de wetenschappelijke grond blijft ont breken Wel staat het vast, dat de school, ook de meest praotisohe school, nooit de practijk zelve vervangen kan ook heeft men beweerd dat vooral in som mige vakken de leerlingen blijk gaven dat bun, zooals men dat uitdrukt, de handen verkeerd stonden, wanneer zij, na het verlaten der school, uitsluitend practiseh gingen arbeidenmaar dit laatste is juist een gevolg van het eerste. De bedoeling van de ambachtsschool is niet om volkomen ervaren werkkrachten af te leveren maar wal om de jonge lieden in staat te stellen, dat te worden. Men vevgete niet dat de leerlingen der school wat zij van het vak geleerd hebben, geleerd hebben op wetenschap- pelijken grondslag, dat wil zeggen, zco- vroolijken jonkman, die steeds zoo vrien delijk was wanneer hij haar ontmoette, mocht zij graag lijden. Toen Kiaua deze verdenking uitsprak, wekte de uitdruk king van zijn gelaat bij haar een gevoel van afschuw. Wat zou de wereld zeggen, wan neer In geldzaken houdt de bloedver wantschap opje weet, hoe weinig me die waard is Alleen Robert kan van vader het geheim der sluiting van de brandkast vernomen hebbenwellicht beeft hij de kast eens voor vader moeten openen, toen da oude mau ziek was. Het meisje verdenk ik niet en de oude juffer, tante Polda, is eend korten tijd hier. Waarom zou die ook Zij is zelf vermogend. Hij Btond zeer verdrietig op, greep hare hand en drukte die, waarbij hij verzekerde, dat zij rijkelijk schadeloos gesteld zou worden voor betgeen zij nu buiten zijne schuld moest ontberen. Evenals altijd waaneer hij haar verliet, rustte zijn blik teeder op haar. Zij be antwoordde echter dien blik niet. Toen hij weg was leunde zij met het gezicht in de handen. Hoa hatelijk sprak hg weer 1 Ik Ahoiinements-Advertoiitiën op zeer voordeeligc voorwaarden. als het eigenlijk behoort te zijn, en hierbij sluit zich de werkelijkheid niet altijd aan maar behoorde het feitelijk toch te doen. De praotisohe ambachtschool draagt vruchten, zoowel voor het stoffelijk ak voor het geestelijk leven van den werk man. De werkman, die niet met zijn tijde mede kan, waar alles vooruitgaat en verandert, die zal altoos ©n in alles bij anderen achterstaan. Zijne arbeids krachten zullen niet de vruchten dragen waarvoor ze vatbaar zijn zijn stoffelijk bestaan zal er steeds onder lijden. Al onze levensvormen veredelen zich. Daarom stellen wij ook aan den werk man hoogere eisehsn, opdat zijn arbeid zich meer aansluite aan wat kunst en in onze dagen vermogen. Hij zelf en zijn werk moeten deelen in den vooruitgang, die lichaam en geest beiden ten goede komen. De praotisohe ambachtsschool is in Nederland geen onbekende meer en heeft reeds schitterende resultaten op geleverd. De goede vruchten die zij ver spreidt zullen eens het deel van allen zijn, en elke nieuwe instelling van dien aard zal er krachtig toe kunnen bijdra gen om het eens zoo gezonken ambacht, dat dringenden arbeid en brood ver sohaft en een dar grondzuilen van de maatschappij vormt, weder te verheffen en in eere te herstellen. Predikant-Kaasrlid. Naar aanleiding van het bericht „Eindelijk heeft de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk dan beslist, dat een predikant niet tegelijk Kamerlid zijn mag", -schrijft ds. H. J. C. Pierson aan de „Avondpost", dat dit'nog eenige aanvulling vereiseht, „in zooverre nl. dat deze wetswijziging nog onderworpen moet worden aan de hoofdelijke stem ming van da leden der provinciale kerk besturen, Deze heeft in het najaar plaats; dus dan zal eerst beslist zijn, of beide betrekkingen al dan niet vereenigbaar zijn. Gegeven de veranderde opinie van zeer vele classieale besturen, rijst de vraag of vaststelling wel vast staat. Naar „Het Yad." verneemt, is de begrooting voor het departement van landbouw, nijverheid en handel voor het jaar 1907 geraamd op l'/j millioen booger dan die voor het loopende jaar. De Bredasehe Katholiekendag. In de te Bergen-op-Zoom gehouden derde Bredasehe Katholiekendag was zeer veel belangstelling. In de eerste afdeeling werd aange nomen een voorstel omtrent de vak organisatie waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de Katholieke vak mannen zich allen vereenigen in Katho lieke vakvereenigingen, waarin zij onder eigen bestuur zelfstandig hun vakbe langen bevorderen en dat de Katho lieke vakvereenigingen zieh tot een dioeesanen bond vereenigen. In de derde afdeeeling (landbouwers) werd bij acclamatie aangenomen een conclusie van den heer J. Gielen, te Oudenboech, waarin wordt overwogen, dat de boerenstand, wil hij zich hand haven en tot hoogeren bloei geraken, genoodzaakt is in het bedrijf rekening te houden met de gegevens der moderne landbouwkunde. Daarom wordt de wensch uitgespro ken, dat alom voor onze jongelieden de gelegenheid worde opengesteld voor het volgen van landbouw- en godsdienst onderwijs, zieh aanpassende aan de practijk des levens, en dat de afdee- lingen van den Boerenbond en hunne individueele leden dat onderwijs naar best vermogen zullen bevorderen en steunen. In de vijfde afdeeling (militarisme) werd een conclusie aangenomen waarbij erkend wordt het groote nut van de R. K. militaire vereenigingen en de noodzakelijkheid, dat zij door alle katholieken, inzonderheid door de geestelijkheid en door gegoede, invloed rijke leeken, moreel en financieel ge steund worden. De wenschelijkkeid wordt uitgespro ken dat de geestelijkheid 't doel der R. K. militairen-vereenigingen beter leert kennen en waardeeren dat zij de dienstplichtigen en hun ouders telken jare bij het aanbreken van den dienst tijd wijst op de gevaren, aan den mili tairen diensttijd verbonden dat zij de dienstplichtigen, om zich tegen die ge varen te beschutten, aanspoort getrouwe leden van de R. K. militairen-vereeni» gingen ie worden, en den ouders ver zoekt het getrouw bezoek der vereeni- ging na te gaan dat ook de militairen van meer ge goeden stand, zoowei tot eigen welzijn als tot voorbeeld van anderen, zieh bij de li. K. militairen-vereenigingen aan sluiten datinde garnizoensplaatsen de hoogere standen en militaire autoriteiten Van hunne belangstelling doen blijken, door de vereeniging te bezoeken, daar voor drachten en lezingen te houden, om de gezelligheid te verhoogen en de ont wikkeling der leden te bevorderen dat ook tot 't inzamelen van geldelijke bijdragen aan de directeuren der R. K. militairen vereenigingen bereidwillig hulp worde geboden eu dat de bijeen gebrachte gelden besteed worden ten bate der vereenigingen van het eigen bisdom. zou harteloos zijn, wanneer ik niet gevoelde, wat hierover gebeurd is maar hij zoekt alle deelneming in mij te dooden, omdat hij zelf Ik zou niet het geringste verlangen hebben om uit te gaan, als ik niet zoo alleen was. Maar dat alleen-zijn, dat hij slechts nu en dan onderbreekt om zich aan mij in al zijne liefdeloosheid te vertoonen. Hij heeft alle toenadering tot de zijnen verijdeld ik kom nu tot het besef, dat ik in dit huis nog nooit warm geworden ben. Ik verontschuldigde en rechtvaardigde het zelfs in den aanvang, als hij zieh in de zaken een egoïst toonde en van mij verlangde dat ik met hem daarin sym- patiseerdemaar thans moet ik zijne slechte luimen verdragen, terwijl hij mij het volgende oogenblik vertroeteltHij is niemands vriend had ik dat kunnen vermoeden, toen hij vriendelijk lachend met mij kennis maakte Zij hierover hebben gelijk, wanneer zij hem vreezen ik kan dat nietwat eea ellendige rol zou ik dan voor hem spelen Reeds mijn gevoel van onafhankelijkheid komt er tegen op. Hoe roerend was het toen zijne arme zuster mij gisteren in haar diepen rouw ontmoette en mij vroeg, Bist bo»i op b»r te zijn., wegens haar gedrag op dien ongelukkigen avond. Zij noodigde mij niet uit, haar op te zoeken, dat durft zij niet 1 O, zij weet niet, hoe ik zelf reeds allen levenslust verloren heb De Hemel verhoede, dat het een kwaad einde met ons neme. Sedert 't sterfgeval is Set, of een booze geest hem beheerscht. Die zal mij eohter niet beheersehen 1 Mijne heken den, die kwamen condoleerem, toonden my een gezicht, alsof ze mijne droefheid voor eomediespoi hielden hjj zelf ziet daarin een gelegenheid, mij af te sluiten van de buitenwereld Zij stond op met een heftig gebaar. Jean moet me vanavond naar de opera begeleiden. Ik moet afleiding hebben 1 Zij trad in hare muziekkamer, ging voor de piane zitten en phantaseerde woest verschillende operanummers door elkaar, tot een van haar vroegere vrou- lijke collega's verscheen en haar om den kils viel met de woorden Zoo is het goed, Laura. Laat de dooden rustenmen vertelt in de stad, dat de zieke oude man jullie slechts tot laat geweest is. (Wordt yarrolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1