No. 180. 1806. Dinsdag 14 Augustus. 44® Jaargang, Biriaenlandsohe berichten FEUILLETON. ï«&r»k«i lité Telepïi joh nummer 10= Atjeh. toegan- oent 3. Adres Firma zoeken ge- :ij samen dinee- t. Brieven ter D. S., RETSEN, an zrjn. zooals 'de ver doen. chrijft gaarne Ik had voelde nik van dwenen. n ster- IiS: OSS is een gemeene ;e over- aiddelen .e kleine waar- VLISSIKGSCHE COURANT Prijs per drie maanden L3Q> feaneo- pen pm 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgaver F. VAN BE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 14 regels ƒ0.40, Voor eiken rege. meer 10 cent. Bij diiecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote lettere en cliché's naar plaatsruimte. Verschflnt dagelijks, uitgezonderd op Kon- en feestdagen. „Eén jasr later." Nog ruim zes weken scheiden ons thans van den derden Dinsdag in Sep tember, waarop de gewone zitting der Staten-Generaal zal worden geopend. De „Standaard" bereidt zijn lezers reeds voor op deze hervatting van den parle mentairen arbeid en begint alvast met een hervatting van den partijstrijd. In een hoofdartikel, getiteld „Eén jaar later" tracht het orgaan van dl'. Kuyper die de leiding ervan weer schijnt te hebben opgevat de natie duidelijk te maken dat van de leuzen aan do linkerzijde een jaar geleden bij de stembus en bij de optreding van het nieuwe ministerie aangeheven, niets is terecht gekomen. Ja, het artikel eindigt met deze scherpe veroordeeling „Eén jaar later.... en de werkelijkheid, zoo- als wij die thans beleven, is precies het tegenovergestelde van hetgeen ver leden jaar van links in uitzicht werd Het „Hbl." zegt naar aanleiding van dit opstel van dr. Kuyper o. a. het Is dit inderdaad zoo, dan bezitten we thans een,... tweede kabinet-Kuyper, en dan zeker geen verbeterde editie. Een jaar geleden stond het bij de stembus links tegenover rechts en rechts toen was de coalitie, die den minister-theo loog door dik en dun volgde. Is dus het „tegenovergestelde van hetgeen ver leden jaar van links in uitzicht werd gegeven" thans „precies de werkelijk heid", wel dan ware het maar beter geweest dat minister Kuyper minister ware gebleven 1 Het uitblijven van financieele en sooiale wetsvoorstellen door het kabinet-Kuyper evenmin in het eerste jaar voorgedragen wordt als het uit blijven van beloftevervulling gebrand merkt. Alsof wij herhalen het niet op dat godzalig kabinet de voor naamste Bchuld kleeft, dat de tegen woordige minister van financiën voor de uiterst moeilijke taak is geBteld 's lands inkomsten met een aantai mil- lioenen te verhoogen. Alsof de sociaie wetsvoorstellen van dat kabinet niet zóó gebrekkig waren, dat de opvolger ze geheel en al heeft om te werken, om er iets bruikbaars van te maken. Het is een heel gemakkelijke zaak, de eigen tekortkomingen vergetende, de eigen desolate nalatenschap weg cijferende, den opvolger stilstand en beloftenverzaking aan te wrijven, Maar er zijn nog anderen in Nederland dan de lezers van „De Standaard", die zulke artikelen als „Eén jaar later" voor een evangelie aanzien. Dat zijn allen, die een jaar geleden meegestreden hebben cm ons land van het kabinet-Kuyper te verlossen die nog niet hebben vergeten waarom zij aan de heiliooze, zoogenaamd „christelijke" staatkunde 27.) De arme man 1 Dan moet ik natuurlijk thuis blijven. Ik had me zooveel van dit concert voorgesteld. Er komen later nog meer concerten. 1 T R1 ®a. 'k 8auw naar den over kant. De kinderen zullen wel erg bedroefd zijn. Zooals je wilt, ofschoon ik niet Met wat jij daar zult doen. Het was w lang te voorzien Ik zal het «loost den boekhouder zeggen, die wel Ml treuren om zijn ouden vriend, en aan ga ik eenige dringende bezigheden m de stad verrichten. Hierover zijn mensohen genoeg, die het noodige kunnen oen. Jean kan voor mijn part ook een andje gaan helpen. Morgen vroeg zal f, oudste en gevolmachtigde de eutels van den overledene verlangen, m zgne papieren in bewaring te kunnen lemen. Ik zal daarmee wel veel te der rechterzijde een eind hebben ge maakt, en die tevens begrijpen, dat - evenals dat kabinet vijf jaar geleden tijd noodig had om zich in de zaken in te werken zoo ook aan het mi nisterie, dat nu aan het bewind is, geruimen tijd crediet moet worden ver leend, om goed te maken, wat zijn voorganger, die o zoo „vlug-", zoo „de mocratisch" en zoo „knap" was.... in 4 jaren nagelaten of bedorven heeft Rechtbanken van Koophandel. Yele Kamers van Koophandel heb ben reeds adbaesie betuigd aan het adres, gericht door de „Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeente belangen" aan H. M. de Koningin in zake de wenschelijkheid van de invoe ring van rechtbanken van koophandel. Landbouw-enquête. De „Yrijz.-Dem." melding makend van den oproep door den voorzitter der afdeeling Kruiningen van het Alg. Ned. Werkl.-verbond tot belanghebbenden gericht om gezamenlijk te overleggen hoe de wenschen der landarbeiders ter kennis der benoemde Staatscommissie te brengen, noemt dit een navolgens waardig voorbeeld „Het rapport der Staatscommissie zal als voorbereiding en grondslag dienen voor de komende wetgeving, waardoor voor langen tijd op den economischen toestand der landarbeiders gewichtige invloed zal worden uitgeoelend.. De arbeiders hebben derhalve bij de samenstelling van dit rapport het groot ste belang. Met hun actie zullen zij nu allicht meer invloed kunnen uitoefenen dan later, wanneer eenmaal wetaont werpen zullen aanhangig zijn. Waar de regeering de arbeiders voor bijging, moeten dézen zich opdringen en toonen, dat zij in staat zijn gegevens te verstrekken, welke de regeering van hen niet scheen te verwachten." Reglement voor tamboers sa hoornblazers. De sergeant-majoor tamboer G. Kra mer, van bet 9e regiment infanterie te Leeuwarden, heeft een ontwerp- reglement voor tamboers en hoornbla zers opgemaakt, waarbij de signalen en marschen van trom en hoorn zeer zijn vereenvoudigd en de opleiding van tamboers on hoornbiasers zal kunnen geschieden in veel korteren tijd dan thans geschiedt. De minister van oorlog heeft een commissie benoemd, bestaande uit de heeren N. A. Bouwman, luitenant-direc teur der Koninklijke kapel te 's Gra- venhage, en D. Yleming, 2e luitenant- adjudant van genoemd regiment, die met genoemden sergeant-majoor-tamboer te Leeuwarden zuilen onderzoeken in hoever het ontwerp aan de eischen der practijk voldoet. Blijkens een van den civielen cn militairen gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden ontvangen telegram, zijn in het Tapatoeans-he bij een kle- wangaanval op een patrouille gesneu veld twee iniandsche nrndere militairen, en zijn gewond een officier en een Europeesch militair boneden dien rang, tien inlandeche mindere militairen en drie dwangarbeiders, terwijl daarbij zeven geweren model 95 verloren gin gen. De vijand kreeg 10 dooden. Ned. en Ind. postspaarbank. Tussehen de ministers van waterstaat en van koloniën is nopens het over dragen van inlagen in de postspaarbank in Nederlandsch-Indië in de Rijkspost spaarbank in Nederland en omgekeerd, een overeenkomst tot stand gekomen, waarvan art. 1 luidt: lo. Iu Nederland vertoevende inleggers in de postspaar bank in Nederlandscb-Indië zijn bevoegd het bedrag van hun tegoed te doen overschrijven op de Rijkspostspaarbank. 2o. Omgekeerd zijn in Ned.-Indië ver toevende inleggers in de Rijkspostspaar bank bevoegd hun tegoed op de post spaarbank daar te lande te doen over schrijven, een en ander met inacht neming van de hiervoor gestelde regelen. Abonnemcnts-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Vlissingen, 13 Jkug, doen krijgen! De voogd zou er zijn neus wel in willen steken, maar hij heeft zich niet in de zaken te mengen. Ik wil eerst te weten komen, wie Roberts schulden betaald heeftik ben overtuigd, dat ze meer bedragen dan men gezegd heeft. Ik zai hein leeren, wat zuiniger met geld te wezen 1 Mijn volmacht verlies ik niet door dit sterf geval dat staat uitdrukkelijk in het testament, daarvoor heb ik bijtijds ge zorgd. Zij'zijn beiden nu mede-eigenaars van de fabriek en deelhebbers in de opbrengst, die van mijn werkzaamheid afhangt. Wil mijnheer de officier den dienst verlaten en in de fabriek werken, maar uitsluitend in deze, dan is het mij goedhij moet echter als gewoon arbeider in de leer komen. Ik zal den voogd verzoeken, hem dit voor te slaan ik heb ook vrijwillig mijn eerste jaar in een werkmanskiel doorgemaakt, om alles te leeren kennen. Dat zal hem zeker niet aanstaan, maar dat i3 zij n zaak. Het voorname Fransje. Nu, dat zal zich wel vindenYolgens de be schikkingen van wijlen den overste Yon Schimmelpfennig treedt zijn zoon eerst met zijn vijf en twintigste jaar in het onbeperkt bezit der landgoederen, waarop "Vlj.3sia.gen ia 1S@5. (Uit hei Gemeente verslag.) (Yervolg.) Oudheidkundige v er- zamel i s g. De commissie herdenkt in haar ver slag het verlies dat zij op den 21 Maart 1905 geleden heeft door het verlies van den heer A. A, A. E, Gewin, van den aanvang af lid van de commissie, die door zijne verwantschap aan den stichter van de oudheidkundige verzameling, met raad en daad de commissie voor lichtte en steunde 'bij haren arbeid, denkelijk ook degene, die door zijn dichterlijken aanleg het gesteente van den Oudheidstoren wist te bezielen tot een Ode aan de zee, die helden kweekte en nu nog kweekt. Eveneens wordt noode gemist de werkzaamheid van den vroegeren secre taris-penningmeester, den heer C. P. I. Dommisse, die wegens zijne benoeming tot burgemeester van Sluis onze stad verlaten moest. Daarom werd in de plaats van den heer Gewin, den 19 April 1905, tot lid der gemelde commissie benoemd de heer J. Sosii, die na zijne aftreding op den 5 September 1905, bij eene be noeming op denzelfden datum werd opgevolgd door den heer P. F. Auer, cargadoor. De betrekking van secretaris-penning meester werd op verzoek van den voor hij nu reeds schulden maakt. Hij stond op, verdiept in gedachten, en ging naar den wachtenden landauer, van pian om binnen een uurtje terug te komen. Laura gaf haar kamermeisje want dit was ten laatste ook onontbeerlijk geworden het bevel haar een een voudige, zwarte japon te brengen, om naar den overkant te gaaa. In den grond doet het mij leed voor hot meisje, ook voor den zoon, want zij waren altijd zeer lief tegen mij, wanneer zij mij ontmoetten, maar Klaus wilde geen verkeer met hen. Ik wil toch trachten, met hen wat nader in betrekking te komen In haar mantel en met een dichten, zwarten rouwdoek over het hoofd, liep zij, door Jean begeleid, naar den over kant, om hare deelneming te betuigen, trots de sneeuwjacht, die haar in het gezicht sloeg. Een half' uur was er sedert den dood van den vader verstreken. In de gang van het huis stuitte zij op een binnen- stormenden officier der uhlanen.Otto von Schimmelpfennig, die ademloos uit een rijtuig gesprongen was en verlegen voor de gesluierde dame terugtrad, Zij zitter overgenomen door den vader van den afgetreden functionaris den heer ds. P. K. Dommisse, thans archivaris van het oud-archief der gemeente. Al- zoo bestond op het eind van 1905 de commissie uit de heeren jhr. mr. van Doorn van Koudekerke, voorzitter, O. A. Kalbfleisch, lid, en P. F. Auer, lid, met assistentie van don heer P. K. Dommisse als secretaris-penningmeester. Aan den bewaarder J. Beukels bleef de zorg voor de lokalen en den inhoud van de oudheidkundige verzameling opgedragen. Deze kweet zich op de bekende uitnemende wijze van zijn plicht. Do toestand van het gebouw, waarin de verzameling bewaard wordt, ver beterde door bet nazien en dichten van de plafonds der nissen. Toch bljjft eene volledige seheiding van archiefstukken en oudheidkundige voorwerpen, in de toe komst, gewenscht, zoodra de vermeer dering van de voorwerpen dit veroor loven, opdat de archiefstukken zouden kunnen overgebracht worden waar zij tehuis behooren. Da verzameling vermeerderde met do navolgende voorwerpen 1. Een schilderij, het fort Rammekens voor stellende. In het front waarvan twee eompagnie-schepen. Geschonken door den heer P. Lems, gepena. loodsschip- per N. L. 2. Een teekenlap met zijde geborduurd, dragende het jaartal 1760, geschonken door de weduwe S. C. van DilstDe Lyser. 3. Een flesch gevuld met zeik of zilk, d i. aseh uit de oude zoutketen van Nieuw Ylissingen, op verzoek van den tegenwoordigen archivaris, door den eerzame-n P. A. Lombaard, op eene diepte van één meter, uit zijn moestuin, naast de Zeemanserve, opgegraven. Deze asch, met oude vuilnis tot grond verweerd, levert het bewijs, dat circa Ao. 1300 de zelnearing een der eerste bedrijven van Nieuw Ylissingen is ge weest, mogelijk de oorzaak van zijn ontstaan. De asch uit de zoutketen werd op een hoop geworpen. Deze werd tot een heuvel, zooals men bij Smallegange, op de plaat van Zierikzee, een van de twee heuvels zien kan, die den naam van Noord- en Zuidzelke droegen. Na het verdwijnen van dezen tak van bedrijf, werd op den heuvel te Vlissingen eerst een korenmolen gebouwd. Toen die ver dwenen was, werd er een oliemolen opgericht. In 1643 stichtte mejuffrouw Cornelia Quack, wed. Care! Nys, op den afgepiatten heuvel, toch nog hei hoogste stadsterrein, een hofje, de z.g. Zeemanserve. De rek ning van de oudheidkundige verzameling bedroeg over het dienstjaar 1905 in ontvangst de som van f 152.40, in uitgaat' die van f 181,75. Er bleef dus een schadelijk slot tan f 29.35. Als entréegeld werd van de maand Maart tot October geïnd de som van f 37.40 en de contributiën bedroegen den dikken, zwarten sluier terug. Hij groette haar verbluft. Tante Polda was niet weinig verbaasd, toen zij da zwarte dame herkende. Schimmelpfennig snelde naar Fransje, die met gebogen hoofd, een zakdoek voor hot gelaat, daar neerzat en sprak haar de teederste troostwoorden toe. O, ik zal nooit weer vroolijk kunnen zijn 1 snikte zij. Dat zal wel, Fransje 1 Laura liep op haar toe. Zij legde zulk een warmte in haar toon, dat het meisje opkeek. Fransje staarde kaar vragend aan en trok hare hand terug. Zou zij, zijn vrouw het eerlijk met haar meenen Hij had immers zijn vader gedovd 1 Zij gruwde ook van haar, want alleen hij kon haar gezonden hebben. Toen keek zij naar Robert, die gehuld in zijn militairen mantel, met bleek gezicht juist binnentrad. Groote hemel,is de verschrikkelijke tijding dan toch waar riap hij.Een akelig voorgevoel dreef mij naar de stad terug. Krampachtig snikkend had Fransje hare armen reeds om zijn hals geslagen. O, ik begrijp het verschrikkelijke nog niet geheel! Robert, nu zijn wij beiden varktea 1 volgens de nieuwe lijst binnen Ylissin gen, van 52 contribuanten, de totaalsom van f 89.50, buiten Vlissingen van 7 personen f25.50, samen f115. De ver zameling trok in het afgeloopen jaar 1905, weder de aandacht van menigen voorbijganger, dank zij het groote bord bij den ingang geplaatst. Zij werd in dat jaar door 244 per sonen. bezocht, eene vermeerdering van 9 bezoekers, vergeleken bij 1904. Op vertoon van een toegangskaart, volgens art. 3a en a b van het reglement (ge meenteblad Ao. 1895 no. 158) werd aan 45 personen toegang verleend. Door bovengenoamden werden 29 inwonende leden van hunne gezinnen geïntrodu ceerd. Yoorts werd de verzameling be zocht door 136 personen, tegen een entreeprijs van f 0.25 en door 34 per sonen tegen een entrée van f0.10 per persoon. De naamlijst van bezoekers werd gedurende den loop van hef jaar 1905 door 159 personen geteekend. Gemeente-reinigingsdienst. Het onderhoud der gebouwen heeft dit jaar een groote som geëischt. Het was voigens roosier opgedragen aan da firma Feij en Stroo alhier, wier rekening f369.34» beliep. Voor dit bedrag zijn vele werkzaamheden verricht, waarop bij het opmaken der begrooting niet gerekend is. Uitbreiding of verandering van bestemming ondergingen da ge bouwen niet. Het aantai wagens werd met 2 uitgebreid door den aankoop van een sleepers- en een „ellewagen", ta zamen kostende f 135. Aan deze wagens bestond behoefte, daar de vorige geheel versleten waren en gesloopt zijn. Het onderhoud van karren en wagens heeft iu het geheel f 370.27 gekost, waaronder de rekening van den amid f231.25, die van den wagenmaker f 97.22 en die van geleverde verfwaren f'41.80 aan wijst. Hiervoor zijn de kleinere repara- tiën aan het rollend materiaal geschied. 'Verandering in het personeel kwam niet voor. Da loonen bleven ook dezelfde als vorige jaren. Andere personen (tij delijke werklieden) werden in dienst genomen voor het vegen van straten, het spoelen van tonnen, het straat wie den, het laden en vervoeren van mest en het arbeiden op de weilanden. Al deze werkzaamheden kunnen onmogelijk door het vaste personeel verricht wor den. Aan deze „tjjdelijke" werklieden is een bedrag van f2566.72» aan ar beidsloon uitbetaald, terwijl bovenge noemde vaste werklieden eene som van f 6466 genoten hebben. In het geheel ia dus aan werkloonen uitbetaald eena som van f 9032.72». Aan de rijksver zekeringsbank werd aan premie (inge volge de Ongevallenwet) over het tijd vak 15 September 190431 December 1905 gestort f226.52», terwijl hiervoor op de begrooting slechts f 150 uitge trokken was. Ongevallen zijn ook nu weer niet te melden. Ook dit jaar liet de gezond- Hare tante, die hare kalmte niet verloren had, begreep dezen smartkreet op Laura aan den afkecï van haar echtgenoot tegen de kinderen denkende, maakten die woorden den indruk van ondankbaarheid tegenover hare deelne ming. Zij boog treurig het hoofd. Robert legde zjjne diep bedroefde zuster in de armen van zijn kameraad, trad op Laura toe en verzoende haar door eenige woorden en een handdruk toen verlangde hij zijn vader te zien, bracht den voohtigen mantel in de gang en ging stil de andere kamer binnen. Hier zag hij de gebogen gestalte van een ouden man met een diep treurig gezicht staan, die zich juist oprichtte, nadat hij een kus op het voorhoofd van den ontslapene had gedrukt. Het waa de oude Joost, dio, met ondank uit de fabriek ontslagen, zoo iaat en trots het guro weer nog gekomen was om zijn vriend te bezoeken, en, in de gang het doodsbericht gehoord heb bende, door de deur van het vertrek was binnengetreden om niet het leed van de kinderen aan te zien. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1