1806, Zaterdag feuilleton. 44e Jaargang, 'a/S Land» ers Tuinbouw. BOSCH, zal aldaar van den :e Groote UGUS- agen, tel- openbaar No. 187. VLISSII«SeHE COURAWT P Cheviot, Merinos in, Flanel, sorteering ig van de msterdam, erkoopdag ur. futa, gram. LDE JR. n ■7Z->~ Prijs per drie maaadea 1=8@0 piSs 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. '187- 11 Auffustus. ADVERTENTIËI: van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken rege meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliolié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zou- en feestdagen. I \e» s i Ai u n 17 9.27 12.371 40 9,20 12.30 J 28 9,08 12.18(1 ,18 S.56 12.06J .09 8.49 11.59 8.40 11.50 .44 8.24 11.34 .38 8,18 11.28 .47 9.27 12.37 8.40 11.50 .48 8.28 11.38 .45 8.25 11.35 .40 8.20 11.30 ,35 8.15 11.25 IttBLQS. !3 g)en 6,10 (o 50 g) en 6, 40 4,45 6,10 c) f) vertrek van tuzen vm. 8,30 ïele en Neuzen sele en Neuzen 16 April tof BimieoIandsGliö fcericbten. Van het Loo. Men schrijft van Het Loo aan de N. Zutf. Ct." Met niet genoeg te prijzen ijver zijn eiken dag vier rijks politiemannen in burgerkleeding in de weer, om de omgeving van 't Loo van verdachte personen te zuiveren en zuiver te houden, teneinde zoodoende de per soonlijke veiligheid van H. M. zoo vol komen mogelijk te maken. Aan het paleis 't Loo zijn steeds twee rijkspolitiemannen in dienst als portier in een lakeieDpabje, om aldaar voor de persoonlijke veiligheid van H M. te waken, terwijl een parkwachter in fraai uniform onophoudeijjk voor het paleis buiten het hek op en neer drentelt, om een oog in het zeil te houden. Maar wat gebeurt nu 'savonds? De rijkspolitiemannen zitten op een uitzondering na, eiken avond thuis en de parkwachter voor het paleis verdwijnt eveneens, terwijl deze laatste vervangen wordt door een boerenar beider uit het park, die overdag zijn gewonen bosch- of veldarbeid verricht. De man krijgt een zgn. uniformjas aan in den geest van de antieke nacht- wachts in de steden, en is gewapend met een sabel van het jaar nul. Komt men nu 's avonds of 's nachts voor het paleis, dan ziet men daar zoo'n man op klompen met een pijpje in den mond voor het hek staan, weik hek gesloten is en waarvan hij den sleutel bij zich heeft. Dat een dergelijke bewaking van H, M. de Koningin en Haar woning niets om het lijf heeft, zal ieder ge- reedelijk toestemmen het trok dan ook meermalen de aandacht van vreemdeling en eigen, die er hun verontwaardiging over uitspraken en het eenvoudig be lachelijk vonden. Aan de raadgevers van de Kroon te zergen, dat H. M. onze Koningin op betereen waardiger wijze bewaakt wordt dan door een boerenarbeider op klompen En nu nog ietsde lanen toegang gevend tot het paleis 't Loo zijn niet ver licht. Er heerscht daar 's avonds onder het hooge geboomte een Egyptische duisternis, die het meermalen onmoge lijk maakt een hand voor oogen te zien, Niettegenstaande deze duisternis rijdt H. JM. de Koningin meermalen van en naar 't paleis door deze lanen. Zijn de raadgevers der Kroon verantwoord, wanneer hier op deze lanen, wat God verhoede 1 een ODgeluk gebeurt P Indisch invoerrecht. Blijkens het voorloopig vprslag der Kamer, heeft het wetsontwerp de wijziging van het Indisch invoertarief in de afdeelingen der Tweede Kamer, aanleiding gegeven tot verschillende klachten, wegens gebrek nan voldoende motiveering en toelichting. Iwltetkt! leeds 25.) Ja, antwoordde hij, bijna fluiste- tcnd, met bevende stem. Het begon in de kamer reeds donker e worden. Beiden vermeden elkaar aan 6 zien en zoo verliepen er eenige seconden. Polda waagde het niet te spreken zij begreep, hoe zwaar het hart van den grijsaard bewogen moest zijn. 5 zelf zocht woorden voor hetgeen Bem nog beklemde. Wat ik u reeds wilde zeggen, e®on Tv ijnadat bij zijn droge lippen uad bevochtigd, met een smartelijken lach, je Weet, op mijn leeftijd kan mij eiken dag iets overkomen gebeurt dat, dan zul je onder mijne papieren een aan ■jou geadresseerd verzegeld boek vinden. Dat moet je bij je houden en slechts openen, wanneer de beide kinderen meerderjarig zijn, dus oud genoeg ij werd gestoord, Klaus liet vragen Zoo achtte men niet aangetoond, dat belastingverhooging noodig is en zoo al, waarom dan juist bet tarief van invoer moest worden verhoogd. Gewezen werd daarbij op de stijging der Indische middelen, waardoor de hoop levendig was geworden, dat belastingverhooging zou kunnen uitblijven, terwjji ds ver meerdering door dezo heffing beoogd, de begrooting voor 1906 belangrijk te boven gaat. Gevraagd werd naar overlegging van de adviezen van de Indische Kamers van Koophandel in deze en waarom de Nederlandsehe niet zijn geraadpleegd. Ook wenschte men een staat van de verhoogde artiaelen en in het algemeen meer toelichting, meer gegevens waar de pers en de direct belanghebbenden nog weinig gelegenheid hadden, zich te doen hooren. De aandacht werd gevestigd op de vermoedelijke toeneming van den reeds veel in Indië gedreven smokkelhandel, die gepaard zal gaan met de tariefs- verhocging. Verscherpt toezicht zal noodig worden, hetgeen kosten mee brengt, die drukken zullen op de op brengst, waaromtrent men meende, dat de minister zich ook overigens te veel illusie maakt. Van verschillende zijden werd ein delijk gevreesd voor nadeelige gevolgen voor de Nederlandsehe nijverheid. De export uit ons land naar Indië zal zoo vreest men onder dit tarief lijden, de industrie in het buitenland zal in vele opziehten in gunstiger con ditie komen. Anderzijds vreesde men deze gevolgen niet, óf meende men, dat in deze materie slechts Indische, geen Nederlandsehe belangen mogen gelden. De politieks christenen, De heer Staalman velt in zijn „Chris- ten-Demokraat" over zijn vroegere par- tijgenooten het volgende niet malsehe oordeel „Zij begeeren een niet christelijk blad, opgevuld met allerlei wereldsche be richten en annonces, verslagen van voor hen verboden vergaderingen en voor stellingen en bovenal wat schuine lectuur in vieze, vaak onzedelijke romans als feuilleton. Zoo is de toestand. En anders niet. Waarom dat te verbloemen P Stel een onderzoek in bij al de gezinnen, die u bij den verkiezingsstrijd verketteren, wanneer ge 't wagen durft niet te stemmen voor den „christelijken" kan didaat, menschen die trouw ter kerk gaan en hunne „Zondagsplichten8 waar nemen en zie eens wat ze lezen, zij zelf of hunne kinderen. En dan zijn wij voor ons overtuigd, dat de groote, groote meerderheid al die vieze lectuur uit de neutrale cou- ranteD, zoo zeer behaagt, dat ze er niet weer buiten kan. Ze is deze menschen een levensbe hoefte geworden, Hieruit blijkt weer eens, dat het politieke christendom al of hij kon binnenkomen, een oplettend heid, die hem anders vreemd was. De handelsraad schrikte, het woord stokte hem in do keel, terwijl hij naar de deur keek. Daar verscheen Klaus reeds, in een winterjas nog met sneeuw vlokken op de schouders, Yerstoord keek hij naar zijn tante, maar grootte haai' toch afgemeten. Stoor ik u, papa P Ik kom vroeger dan ik van plan wasmaar ik moet voor bezigheden binnen een half uur in de stad zijn. Zwijgend stond Polda op. Ik wil u niet sturen, zeide zij en verliet het vertrek. Kla.ua knikte goedkeurend. Dat er wat gewichtigs te behandelen viel, bemerkte zij aan zijn vastberaden gelaat. Slechts enkele minutenpapa wenschte mij te spreken. Er kwam een bittere, sarcastische trek op zijn gelaat, terwijl hij haar met een gebaar dankte, toen zij voor zijne vochtige jas wilde zorgen. Met een vreesachtigen blik keek zij zijwaarts naar den grijsaard, toen zij wegging. Klaus opende nog eens de deur om zich te overtuigen, dat zij niet Telephooiniumikei' bizonder weinig met het godsdienstig christendom uitstaande heeft. Het is een vorm van politiek konservatisme en reactionairisme, anders niet. Abonnements-Adyerteutiëii op zeer voortleclige voorwaarden. de wenschen van de afdeeling Leiden, nl. om het uitreiken van arbeidskaarten aan leerplichtige kinderen strafbaar te Btellen. Socialisme en godsdienst, De heer F. van der Goes heeft in het „Tolk" een reeks artikelen geschre- ven over „socialisme en godsdiensl." Hij rekent daarbij tot het socialisme niet alleen de leer, maar „het geheel van de levensbeschouwing, die wij vin den bij een steeds grooter wordend deel van de arbeidende klasse, vooral daar, waar de kapitalistische het meest ont wikkeld is. Tot die wereldbeschouwing behoort geen enkele godsdienstige voor stelling, geen kerkelijk geloof. „Daarom zeggen wij, en consfateeren daarmee een feit dat voor geen tegen spraak vatbaar ishet socialisme is godsdienstloos. Dit wii dus niets anders zeggen, dan dat de werklieden in die landen welke gewopnlijk gerekend worden tot de meer beschaafde, geen godsdienst bezitten. De regel is niet zonder uitzonderingen. Evenwel heeft hij betrekking op een groote meerder heid. Men kan het af-, men kan het goedkeuren, men kan het niet ontken nen. De klasse, die het moderne prole tariaat heet, is zonder de behoefte aan godsdienstig geloof.8 Dat noemt het „Gentrum8 „een ronde en ruiterlijke verklaring". Hoe onbe twistbaar ook, niet altijd wordt het zoo duidelijk en openlijk erkend. Immers ook de christelijke werklieden tracht men onder allerlei voorwendsels om de roode banier te vereenigen. Ook voor hen is daar plaats, heet het dari. Maar wij vernemen het uu opnieuw uii hfct artikel van den heer F. van der Goes het socialisme is godsdienstloos". De te Nijmegen gehouden jaarver gadering der „Yereeniging tot bev. van het onderwijs in handenarbeid" heeft besloten per adres bij de regeering aan te driügen op invoering van onderwijs in handenarbeid op alle rijkskweek- en normaalscholen. Nsd. Onderwijzers Ësnaotseliap. Gisteren werd te Yenlo da 61e al- gemesnc vergadering van het Ned. On derwijzers-Genootschap geopend. Het hoofdbestuur werd officieel ontvangen ten raadhuize van Yenlo, waarbij Burg. en Wsth. tegenwoordig waren. De burgemeester hield een welkomstrede die beantwoord werd door den heer Andriessen, voorzitter van het Genoot schap. Behandeld werd o. a. een voorste! van de afdeeÜDg "Walcheren 2 van het Genootschap, luidende „het Ned. Ond. Geiiootsch. dringe er bij de wetgevende macht op aan, dat wetsbepalingen wor den in het leven geroepen om de werk gevers, die kindaren in hun dienst nemen, nog vallend onder da bepalingen der leerplichtwet, strafbaar te stellen." Na discussie werd besloten dat het hoofdbestuur ter gelegenertijd op alge heels herziening van de leerplichtwet zal aandringen. In afwachting daarvan zal het hoofdbestuur de regeeriDg on middellijk verzoeken om art. 3 van da Arbeidswet te wijzigen in den geest van "Weel ooft S Krijn. Je vruehtboomen beloven weer een goeden oogst, Thijs, het schijnt toch, dat ze voor een goed® bemesting dankbaar zijn. Thijs. Hoe kon je er aan twijfe len, Krijn. Waarom zouden ook zij niet, evenals onze euLuurgewassen, van de bemesting profiteeren en dit toonen door een normale ontwikkeling "en vrucht baarheid. Het zou onnatuurlijk zijn, als 't anders was. Krijn. Nu ja, dit kan zijn, maar je west toch wel, dat een vruchtboom, naar het volksgeloof, slechts om 't an dere jaar dragen kan. Thijs. Dit is ook al mooi genoeg, zou ik zeggen, wanneer men namelijk den boom aan zijn lot overlaat. Maar als hij geregeld gevoed wordt met de stoffen, die hij voor zijn bouw en vrucht zetting noodig heeft, dan mag men ge rust ieder jaar een redelijken oogst van hem verwachten. Je ziet het zelf aan de boomea in inijn tuin. Krijn. Ja geeft ze ook kunstmest p Thij3. Ja stalmest is ook goed, maai' beter resultaten verkreeg ik met kunstmest. En dit is begrijpelijk, om dat men hiermee beter tegemoet kan komen aan de bijzondere behoeften van den bodem. Krijn. Een vruchtboom behoeft toch zeker dezelfde voedingsstoffen als andere planten stikstof, phosphorzuur, kali en kalk Thijs. Precies, maar vooral moet rekening wordon gehouden met de groote behoefte aan kali en kalk. Deze stoffen zijn in 't bijzonder noodig. Dr. Gattie wees er nadrukkelijk op in zijn „Open brief aan alle Boomgaardeniers en Fruit telers", waarin Ir] uit tal van proeven de noodzakelijkheid van een goede kali- bemesting aantoonde. Nu, die is mij dit jaar vooral duidelijk gebleken. Krijn. Hoe dan, laat eens hooren Je gebruikte toch vroeger ook reeds kali Thijs. Welzeker Jaarlijks gaf ik per boom ongeveer 4 K.G. Chili, in 't voorjaar, s/t kilo super en 1/2 bili chloor kali, da beide laatste meststoffen in Aug. en Sept. in 3 giften met een tusschenruimte van een week of drie. Krijn. En voldeed je dat niet? Thijs. Jawel ook gaf ik wel eens andere mestsoorten, maar steeds onge veer dezelfde giften stikstof, phosphor zuur en kali. Dat beviel me best, maar één boom, de Huismanappel, dien je daar ziet, verdraaide het om behoorlijk vrucht te dragen. Soms bloeide hij rijk, maar op zijn best gaf hij 1/g of van wat hij geven moest. Krijn. Maar 't is dan nu een lust, Thijs, zooals hij draagtallo takken zijn rijk bezef. Vertel me eens, wat je ge daan hebt. Thijs. Voor 2 jaar heb ik alle boomen nog eens een oxtra-kalkbemes- ting gegeven, gedachtig aan den raad van dr. Gattie, wat allen boomen en vooral ook de hoedanigheid van het ooft merkbaar ten goede kwam, doch mijn Huisman toonde zich onverbeterlijk. Krijn. Maar nu heeft hij zich toch gebeterd 1 Tbijs, Of-iHet lag ook niet aan hem, maar aan ons, aan onze onkunde. Het moe3t ergens aan haperen, dat be greep ik. En telkens, als ik er over nadacht, kwam ik tot de conclusie „het moet aan de voeding liggen". „Spaart geen kalk, noch kali 1" las ik weer bij dr. Gattie. Kalk had ik reeds extra toegediend, nu wou ik het nog eens met wat kali probeeren. Ik bemestte den boom met een hoeveelheid kali, dubbel zoo groot als vroeger, en het resultaat heb je thans voor oogen de boom zit als zand zoo vol, ik heb hem nooit zoo gezieD. Krijn. 't Is merkwaardig, dat moet ik zeggen. Klaarblijkelijk bestand hier kali-gebrek en. was dit de oorzaak, dat de boom ook niet genoegzaam van da andere voedingsstoffen kan profiteeren, Thijs. Begrepen, Krijn, dat- is de Minimum.wet van Liebig de voedings stof, welke in de geringste hoeveelheid aanwezig is, régelt den groei en de ontwikkeling van de geheele plant. Aile andere voedingsstoffen moeten zich naar haar regelen. En bij vruehtboomen zal die stof dikwijls de kali zijn, wane ook elders is de overwegende invloed van een kali bemesting bij ooftboomen duidelijk gebleken. Vlissingen, ÏO A,ug. luisterdetoen wendde hij zich tot zijn vader, die daar als een offerlam nederzat. U wenschte mij te spreken, papa 1 begon hij, zich tegenover zijn vader aan tafel zettend en zijn slappen hoed naast zich liggende. Ik hoop, dat u hebt nagedacht en het met mij eens geworden zijt. Sedert ik gehuwd ben, verlang ik volstrekt onafhankelijk te zijn. De oude man keek op. Het viel hem moeilijk, zijn antwoord voor den dag te brengen. Klaus keek in afwachtende houding naar het vermagerde, lijdende gezicht van den grijsaarddoch dat maakte op hem geen indruk. Hij trom melde ongeduldig met de vingers op het tafelkleed. Je weet, begon Brinkman met matte, bewogen stem, dat ik mijn testa ment na lang en rijp nadenken, en in overeenstemming met onzen notaris gemaakt heb en je weet ook, hoe hoog ik je werkzaamheden achat. Je aandeel werd daarom reeds eenmaal verhoogd. De kinderen uit mijn tweede huwelijk zijn echter nog onverzorgd Om hunnentwil werd de zoon uit het eerste huwelijk tot asschepoetster Ja, -dat weet ik 1 viel Klaus hem in de rede. Je bent onrechtvaardig ik bemin mijne kinderen allen met hetzelfde vaderhart. Daarvan heb ik weinig bespeurd Klaus' gezicht strookte met zijne woor den hij had do eene hand reeds aan zijn hoed. Zelfs mijne vrouw bestaat voor u niet. Menigeen spreekt over zijn hart, maar heeft er nooit eon bezeten. Klaus 1 riep zijn vader met bevende stem. Je bent ondankbaar 1 Ba, waarom zou ik dankbaar zijn 1 Ik behoef u slechts aan mijn kindsheid te herinneren. Toen ik in mijn eerste jaren begon te denken vroeg ik naar mijne moeder. Zij was dood, was het antwoord, gestorven op een plaats, die u verlaten had om hier uw fabriek te vestigen. Moet ik u er aan herinneren, dat ge u van haar hebt laten scheiden en er u waarschijnlijk nooit om bekom merd hebt, wat er van haar geworden is. Gelooft u, dat haar zoon dus veel reden heeft gehad, zijn vader dankbaar te zijn U dwingt mij, heden voor de eerste maal, rekenschap te vragen, op het oogenblik dat ik onherroepelijk besloten ben mijn eigen meester te worden en niet het lastdier van mjjn Vlissiujgea ia 1905. (Uit het Gemeenteverslag.) (Yervolg.) O n d e r w ij s, Kunsten en wetenschappen. In de gemeente zijn 6 openbare en 5 bijzondere scholen. De openbare scho len zijn alle z.g. gemengde, (toegankelijk voor jongens en meisjes.) Behalve in de verplichte vakken, ver meld in art. 2 der wet op het Liger Onderwijs ondèr letters ak, werd onderwijs gegeven in de volgende vak ken aan alle scholen in vak s (gym nastiek,) aan de scholen C, D en E in vak q (handteekenen,) aan de scholen C en E in de vakken l en n (Fransche broer en zuster te blijven, die mijn erfdeel afhandig maken. Rechtvaardig u, zoo go kunt 1 De oude man keek hem met groote oogen aan. Zijn gelaat was lijkkleurig, zijne lippen stonden open. Klaus, verlangt het niet 1 riep hij eindelijk. U waa ook tegen mijn huwelijk. Vroeger drong u mij tot een huwelijk natuurlijk zulk een, dat geld in de fabriek zou brengen, dat wij toen wel hadden kunnen gebruikennu de zaak bloeit en wel door mijn rustelooza werkzaamheid, nu geloofde ik, de stem van mijn hart te mogen volgen U ontving Laura met gehuichelde har telijkheid later echter wist u niet hoe u haar zou bejegenen, u en uw kinde ren uit het tweede huwelijk waarom vraag ik u Was u haar niet dezeifde liefde schuldig, die zij u betoonde Waa dat niet uw heilige plicht tegenover mij, uw zoon, hoewol uit het eerste huwelijk U dwong mij eindelijk te spreken rechtvaardig u thans, opdat ik, geheel van u gescheiden, u mijn achting niet behoef te onthouden. (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1