1806. Vrijdag fi© Augustus. 186. 44« Jaargang. COURANT Prijs per drie maand» 1.80= flemen ipefe jiOBis 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVEEfENT1ËM s van 14 regels ƒ0.40» Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordl de prijs slechts tweern aal berekend. Groote letters «n clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Kon- en feestdagen. BifmealandsGk knotten. De toestand van H. M, de Koningin. Gisteren maakte H. M. de Koningin, voor het eerst na hare ongesteldheid, naar uit Apeldoorn gemeid wordt, een rijtoer door het bosoh. H. M. zag er goed uit. Het Koninklijk echtpaar maakte ook een rijtoer naar Hoog Soeren, door het publiek hartelijk toegejuicht. De Prins vertrok gisterenavond naar het buitenland. Registratiebelasting en hypotheek rechten, Bij Kon. besluit is ingesteld een Staats commissie om, na overweging, rapport uit te brengen over de vragen a. op welke wijze, zonder daarbij de belangen van 's rijks schatkist uit het oog te verliezen, de wetgeving op de registratie belasting en op de hypotheekrechten ware te harzien b. welke veranderin gen behooren te worden gebracht in de wettelijke en administratieve bepalingen betreffende de eigendomsoverdracht van onroerende goederen en schepen, de vestiging van rechten van hypotheek en scheepsvsrband, de hypothecaire en kadastrale boekhouding en die van de Bcheepsbewijzeno. op welke wijze, mede in verband met den uitslag van liet onderzoek der eerstgenoemde twee vragen, het dienstvak der registratie, waarin dat van het kadaster thans be grepen is, ware te reorganiseeren. Aan deze commissie is opgedragen de voorstellen, in ontwerpen van wet ten, algemeene maatregelen van bestuur of Koninklijke besluiten belichaamd, in te dienen, welke zij naar aanleiding van een sn ander noodig acht. Bepaald is, dat de voorzitter der commissie bevoegd is aan een of meer barer leden op te dragen de commissie voor te lichten nopens vraagpunten betreffende onderdeelen van haar taak dat de commissie omtrent alle zaken waaromtrent zij niet eenparig oordeelt, bij meerderheid zal beslissen, des ech ter, dat het aan de leden vrijstaat hun gevoelen, van dat der meerderheid afwijkend, in een afzonderlijk advies tegelijk met dat der commissie aan ons te doen kennen dat de commissie haar zittingen zal houden te 's Gravenhage. Benoemd zijn tot lid en voorzitter, mr. P. Pijnacker Hordijk, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, wonende te Haarlem tot ledenmr. C. E. Achterberg, bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen, te Utrecht J. R, C. H. Berger, inspecteur der registratie en domeinen, te Maas tricht; I. Boer Hzd., ingenieur-verifica teur van het kadaster, te Arnhem J. Eekhof, landmeter van het kadaster, benoemd ingenieur-verificateur van het kadaster, te Barneveld mr. I. H. Hij- uians, rechter in de arrondissements MUILLETO». 24.) Maar je zwjjgt 1 Je hebt het mij beloofd I Je vader mocht daar niets van weten, en nu heb ik het toch gezegd. U ,1 B a Fransje wist niet, of zij boos op haar noest zijn. Wag Klaus dit maar niet te weten gekomen 1 Het geeft hem altijd een boosaar dige vreugde, wanneer bij zijn broeder bij^ vader zwart maken kan. Iiij vergeeft het niet, dat wij met Laura niot drukker omgaan, en toch wil hij dat zelf niet. En dan zijn zij den geheelen winter n. aT0I1d in den schouwburg. Wat Hij dikwijls onaangenaam is, dat is het verkeer van den huisknecht, dien Klaus heeft aangenomen, met onze dienstboden. heb hem reeds meermalen in de keuken gezien, maar ik waag het niet, »am hoos aan te zien. Het komt mij rechtbank, te Amsterdam G. van Iter- son, bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Amsterdam, oud-administrateur van de registratie, de hypotheken en het ka daster aan het departement van finan ciën, wonende te Amsterdam N. Koo- mans, inspecteur der registratie en domeinen, te TielJ. A. P. Leven- kamp, ontvanger der registratie en domeinen, te Tilburg mr. W. L. P. A. Molengraaff, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrechtmr. J. F. Neeb, notaris te Harderwijk A, Plate, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, te Rotterdammr. C. O. Segers, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Groningen mr. M. W. F. Treub, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en oud-hoogieeraai' aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam, wonende te 's Gravenhage mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en notaris te Amster dam aan de commissie als secretaris toe te voegen J. A. F. van Asperen, sur numerair der registratie en domeinen, gedetacheerd aan het departement van financiën, wonende te 's Gravenhage. Da eenzijdigheid snzer sociale wetten. De „Ned. Stemmen," het orgaan der nation.-histor. partij, zijn van oordeel dat onze sociale wetten lijden aan bo vengenoemd euvel. Tegen die eenzijdig heid verzette zich mr. Lohman bij de behandeling der arbeidswet. Lonkjes geven aan éénen stand is schering on inslag. Ongetwijfeld eiscben de belangen der arbeiders verbetering,, óók op het platteland, maar men jage niet naar verbetering opeens, door wettenmakerij. Want wetten maken en wetten uitvoe ren zijn twee. Men grijpt soms opeens te heftig in bestaande toestanden in. Hoe goed eene wet ook in elkander zitte, met koevele zorgvuldig verzamelde gegevens zij moge zijn opgesteld, zij moet met beleid aan het bestaande worden aangepast. De schrijver wijst er op, dat de Kruis tochten ook niet in tien jaren den vrijen burger- en boerenstand deden ontstaan, en raadt aan te bedenken oin welke redenen Napoleons bestuur in ons land 'as en viel. T el ep li a on n um m er als van Nederlanders als den oud-minis ter De Marez Oyens es Kiewiet de Jonge, somt bij de voordeelen van zulk een verbond voor beide landen op, nadat hij eerst een zeer helder overzicht heeft gegeven van de economischs en handels- politische verschilpunten, die vooralsrog een nadere aaneensluiting bemoeilijken. De schrijver komt tot de conclusie, dat het zoowel voor Nederland als voor België noodzakelijk is zich aaneen te sluiten tegen het van Duitschland drei gende gevaar. Wel zou voor Holland een economische aansluiting in het eerst eenige directe voordeelen geven, maar die zouden spoedig te niet worden gedaan door het volkomen verlies der politieke onafhankelijkheid, welke aan Nederland, evenals weleer aan de Ko ninkrijken Saksen en Beieren, weldra be schoren sou zjjn. Ia een volgend artikel zat de schrijver trachten uiteen te zetten, dat ook het belang van Frankrijk gediend zou ziin met een Belgisch-Nederlandsch verhond. AhoimcjneEts-Adyei'teiitiëii op zeer voordeelige voorwaarden. Nederland en België. In de „Temp3K komt een uitvoerig artikel voor over het vraagstuk van een economisch en militair verbond tuesehen België en Nederland. Het artikel is van de hand van kolonel Langiois en de schrijver toont zich volkomen op de hoogte van hetgeen op dit oogenblik in de beide landen over dit onderwerp is gezegd en geïnterviewd en geschreven. Onder aanhaling van verschillende uit spraken zoowel van Belgen, als den oud-minister Graux en Eugèue Baie, voor, dat hij ook in den Behouwburg is geweest Maar stil, ik hoor de schel van vader. Die boosaardige Klaus zal hem zoo opgewonden gemaakt hebben, dat hij vanmiddag geen rust heeft om een middagslaapje te doen. Ik bid iederen avond tot God, dat Hij hem lang voor ons beware, en Klaus doet alies om hem zijn ouden dag te verbitteren. Dikwijls komt het mij voor, dat papa in zijn jonge jaren, in zijn eerste huwelijk, niet gelukkig is geweest en alsof hij in zijn ouderdom nog naar eonige vreugde verlangt Alweer de schel 1 Bezorgd sprong zij op en snelde weg. Tante Polda knikte, toen zij alleen was, bevestigend. Wellicht is het een instinctmatige afkeer die alle sympathie tusschen de kinderen van die beide huwelijken verhindert 1 sprak zij zenuwachtig bij zichzolve. Het kamermeisje trad binnen, roet verzoek om bij mijnheer te komen, daar hij naar haar verlangde. Zij vond haar zwager, na vergeefs naar Fransje gezocht te hebben om van haar wat te weten te komen, in zeer opgewonden stemming. Heb je niet geslapen vroeg zij bezorgd. Yan de redactie van het bekende Indische tijdschrift „Bintang Ilindia" ontvingen wij een drietal nummers, waarvan een bestemd is om op 31 Augustus a. s. in 100.000 exemplaren te verspreiden. Daarom is er dan ook een gekleurds plaat bijgedaan, met het portret van H. M, de Koningin, in kleurig medaillon vervat. De uitvoering van dit portret is zeker zeer verdien stelijk en het zal ongetwijfeld sterk spreken tot de verbeelding der inland sche bevolking. De hoofdredacteur, d® heer H. O. O. Clockener Brousson te Nijm» "en, heeft deze toezending doeu vergezeld gaan van een soort van verweerschrift tegen aanvallen waaraan het blad blootstaat. lijk ziekenhuis, afgescheiden van het gasthuis. Aan het einde des jaars was hierom trent door het gemeentebestuur nog geene beslissing genomen. Blijkens de laatstelijk door den ge meenteraad goedgekeurde rekening sloot d8ze in ontvangst met f25651,29, in uitgaaf met f 23671,58". Alzoo met een goed slat van f1979,70°. Het bestuur van hot Roomsch Katho lieke Weeshuis alhier heeft sedert eenige jaren aan deze inrichting eene zieken verpleging toegevoegd, welke onder leiding van eerwaarde zusters staat. Gedurende het afgeioopen jaar wer den in de inrichting verpleegd 50 per sonen met 1536 verpleegdagen. Ook buiten de inrichting werden door de eerwaarde zusters verschillende zieken aan huis verpleegd. In het weeshuis zijn gehuisvest 9 eer waarde zusters, 9 meerderjarige ver pleegden (5 mannen en 4 vrouwen) en 23 minderjarige weezen (12 jongens en 11 meisjes.) Verschillende gevaarlijke en lichte operaties hadden in het afge ioopen jaar in de inrichting plaats. In de geneeskundige behandeling der armen werd in de eerste plaats voor zien door de onderscheiden kerkelijke instellingen van weldadigheid, terwijl zij, die hiervan geen hulp konden er langen, aan de zorg van het algemeen armbestuur zijn overgelaten, De vereeniging „Het Groene Kruis" verkeerde in het afgeioopen jaar in zeer bloeienden toestand en bleek bij voortduring van groot nut te zijn voor de verpleging van zieken en her stellenden. De verschillende verpiegingsartikelen werden, uitsluitend op eene medische verklaring, 1188 maal in bruikleen uit- 'Vlissingens 9 Aug. ¥li.sgiaffdn ia 1905. (Uit het Gemeenteverslag) Gast- en ziekenhuizen. (Vervolg.) Door het steeds toenemend aantal in het gesticht opgenomen zieken, moest herhaaldelijk tot uitbreiding van de ziekenverpleging worden overgegaan, zoowel wat betreft da lokaliteit ais het verplegend personeel. Hierdoor wordt het gasthuis langzamerhand aan zijne oorspronkelijke bestemming asyl voor ouden van dagen en gebrekkige per sonen onttrokken, zoodat op onder scheidene aanvragen om opname van die categorie van personen, wegens ge brek aan plaatsruimte, afwijzend moest worden geadviseerd. Om hierin de gewensckte verandering te brengen, wendden reg6nten over het gesticht zich tot het gemeentebestuur niet het verzoek om ontheyen te wor den van de zorg voor de ziekenverple ging door het stichten van een Wel zeker 1 Maar toen ik wakker werd, bracht men. mij een brief van Klaus. Ik moot hem daarom vanavond het begint alreeds donker te worden bij mij laten komen. Het is zeer gewichtig eu kan geen uitstel lijden. Wind je maar niet op, John. Neen, dat denk ik ook niet te doen. Polda zag aan hein, dat hij reeds zenuwachtig was. Ik vind het nu maar beter, wanneer ik je een beetje zeg, waar het over gaat. Kom, ga hier eens zitten 1 Hij nam tegenover haar plaats. Polda zag hem heimelijk bezorgd aan, toen zij zag, hoe hij trachtte zich te be- heersehen. Deze morgen verlangde Klaus, dat ik hem de zaak geheel zou overgeven, zeide de oude heer tegen Polda. Dat was reeds da tweede maal, en hij ver langde, dat ik met mijne kinderen tot een scheiding van goederen zou over gaan en aan hem als leider van da fabriek een grooter aandeel in het vermogen zou geven. Hij gaf voor, dat Robert schulden maakt, die ik heimelijk betaal, waarmee dus het gezamenljjk vermogen ten gunste van één persoon verkleind woedtdat kon hij niet dulden. rooster aftrad, werd in de algemeene vergadering herbenoemd. Het nieuwe magazijn der Vereeniging, dat in deu loop van hat jaar in gebruik werd genomen, voldeed veel beter dan het vorige, aan de eiachen, die daaraan mogen worden gesteld. De ruimte is zeer voldoende voor de berging van het materieel, terwijl de artikelen niet van vocht hebben te lijden. De magazijnhouder W. L. Dommisse bleef bij voortduring tot groote tevre denheid van het bestuur zijne taak vervullen en legde veel ijver en toe wijding aan den dag. Koepokinenting. Elke eerste Vrijdag van de maand, van 8!/s9 uur. voor middag bestond gelegenheid tot koste, looze inenting en herinenting van de ingezetenen door den tweeden gemeen tegeneesheer ten zijnen huize. Ook de overige geneeskundigen be toonden zich hiertoe steeds bereid. In het geheel werden in 1905 531 vacci nation verricht. Levens» en genotmiddelen, De keuring van het slachtvee en geslacht vleesch had evenals dia van de visch geregeld plaats en geeft tot geene bijzondere opmerkingen aanleiding. Zooals ook uit het verslag der ge zondheidscommissie blijkt, is door haar bij B. en W. een concept-ver ordening op den handel en verkoop vau melk ingediend, welke op het einde des jaars nog ia voorbereiding was. Politie. Gedurende het jaar 1905 werd door de politie naar behaoren voor da open bare orde en veiligheid gewaakt bui- j tengewone rustverstoringen vonden niet Het materieel werd naar gelang der behoefte wederom uitgebreid, zoodat in den regel aan alle aanvragen kon wor den voldaan. Het ledental, op 1 Januari 897 be dragende, verminderde in den loop van het jaar met 51 personen, terwijl daar tegenover 211 nieuwe 'eden toetraden, zoodat het getal leden en donateurs op 31 December 1057 bedroeg, n.l. 48 donateurs en 1009 leden. Ook de finantiseie toestand der ver eeniging geeft reden tot groote te vredenheid. De rekening over het afgeioopen jaar sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f2044.82, met een kassaldo van f 903,98°. Voor aankoop van verplegingsartike- ien werd besteed f 480.68, terwijl voor aankoop van ijs f74.78 werd uitgegeven. Op dit laatste artikel, dat tegen een lagen prijs aan de leden werd verkocht, werd nog eenige winst behaald. In de samenstelling van het bestuur kwam geene verandering. De heer dr. C ADuyvis, die Hij wilde niet zijn broeders hoeder zijn. Polda was zich hare schuld bewust, maar zij zweeg. Daar ik dat weigerde, ging hij met stijgende opgewondenheid voort, zond hij mij zooeven dezen brief (hij trok hem uit zijn borstzak), waarin hij mij meldt, dat hij uit de fabriek treedt, en de betaling van zjjn erfdeel verlangt, om een eigen fabriek te stichten. Met bevende hand nam Polda den brief aan en las, Zoo schijnt het 1 Hij meldt tevens, zooals je ziet, dat hij onzen ouden eersten boekhouder, die met zijn tegenwoordigen toestand ontevreden was, heeft ontslagen. Welk een ingrijpen in mijne rechten 1 Hij dreigt ook, de geheele fabriek in hare leiding, zooais die tot nu toa ge weest is, te storen. Hij is niet slechts een bekwaam koopman, maar ook een voortreffelijk scheikundige; hij alleen kent mijne vakgeheimen. Ik weet niet, wat het worden moet, wanneer hij De geldzucht baheerschte hem al vroeg hij kent geen medelijden, zelfs niet voor zijne bloedverwanten maar ik mag niet toegeven, zelfs al dreigt hij van ons fabrieksgeheim misbruik te zullen ma ken. Jk wil hem nogmaals tot rede Door de politiebeambten werden in 1905 opgemaakt 826 processen-verbaal, tegen 616 in 1904. In het jaar 1905 zija 11 personen wegens misdrijf voorloopig aangehouden en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Aan het bureau vau politie hebben 114 personen in arrest gezeten en wel 56 wegens openbare dronkenschap, 15 wegens gepleegd misdrijf, 23 vreemde lingen en 8 elders tehuis'oehoorende minderjarigen, terwijl aan 15 behoeftige personen nachtverblijf is verschaft. Nationale militie en sohutterij. Het aandeel der gemeente in do lich ting van 1905 bedroeg 46 man, waar van 14 voor korte oefening. In 1904 waren voor die lichting ingeschreven 147 personen. Van de 46 werden er 43 bij de laad macht ingelijfd en 3 bij da zeemacht, terwijl er achtereenvolgens 7 man door Gedep. Staten dezer pro vincie wegan3 lichaamsgebreken werden afgekeurd. Van het aantal ingeschrevenen wer den door de Militieraad of Ged. Staten vrijgesteld als benoden de maat(1.55 M.) brengen. De oude heer bewoog zijne zenuw achtig trillende hand onrustig over de Gij, Polda, hebt sedert jaren met een deel van uw vermogen aandeel in onzo fabriek ik moet het je nu zeggen... Hij zal wel naar rede luisteren, John 1 Hij is heftig en opvliegend. Blijf echter zoo kalm mogelijkdat is tot je eigen bestwil 1 Dat hoop ikOok heb ik mij voorgenomen, hem met de grootste ver schooning te behandelen en hem voor te houden, hoezeer hij zich zelf schade zou berokkenen. Is hij onbuigzaam, dan blijft mij niets anders over, dan met hulp van mijn ouden achtenswaardigen boekhouder de zaken weer zelf te drijven. Dien last zal je niet meer kunnen dragen, John 1 Ik zou het moeten doen 1 Daarop steunt hij juist. Sedert hij gehuwd is... Hij zei mij toen reeds, dat hij op een gezin moest rekenen. Zei Fransje mij niet, dat zijn. vrouw eene geboren Wandel is Polda keek hem daarbij gespannen en ernstig vragend aan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1