8 Augustus, No. 184. 44# Jaargang. 1006. VlISSIMSCHE COURANT. Woensdag Prijs per drie rnaandea i=8©0 W&a&ó pes JjOsk 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- A DV EE'TEN TIÉNvan i—4 regels ƒ0.40, Voor eiken rege meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordf de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Sou- en feestdagen. Telephüomiummeï 10, Ahonnenients-.idvertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Binnenlandsclie berichten Vergaderzaal Tweede Kamer. Tegen het a.s. zittingsjaar wordt een ingrijpende verandering gebracht in de wijze van verlichting der vergaderzaal van de 'Tweede Kamer. Ontving de ruim te tot dusver haar kunstlicht uit de eleotrische gloeilampjes iu lusters tegen de pilasters der wanden aangebracht, voortaan zal het stralen uit een menigte gloeilampjes, die, aangelegd op de pla fond of kroonlijst, als een lichtgordel het bovenvierkant der zaal omsluiten en welker stralen door een hel witte kleur, aan het plafond gegeven, naar beneden teruggekaatst worden. Daardoor ontvangt het benedengedeelte een licht bundel die veel beter voldoet dan de bestaande verlichting en waarvan het eigenaardige is dat geen enkel der gloeiliohamen, verborgen als zij liggen tegen de kroonlijst, van beneden voor het oog zichtbaar is. hst volksleger. Men herinnert zich, dat naar aanlei ding der geruchten over de aanstaande begrooting van oorlog en over de meer dere of mindere snelheden van pas waar mee minister Staal naar het volksleger zou marcheeren, de „Ned." eenigszins smalend zei, dat de volkslegerleus „tot dusver voornamelijk is gebruikt als dek mantel voor anti-militaristen, wanneer deze de gelden voor een deugdelijke defensie wilden afstemmen en tegen alle ministers van oorlog oppositie maken". De „Arnb, Ct." teekent daartegen protest aan, De „Ned." zelve, zoo her innert zij, gaf van de volksleger-bewe ging de volgende karakteristiek „De feitelijke beteekenis van het volksleger ligt niet in de bezuiniging, welke het brengen zal, want deze is zeer problematiek maar in de hoogere nationale weerkracht die het, volgens velen, met dezelfde uitgaven zal weten te bereiken. Alzoo niet minder geld, maar beter waar voor het geld. Deze vrucht zal het intusschen, naar des kundige meening, eerst dan kunnen brengen, wanneer de bodem, waarin het moet groeien, ten volle toebereid is althans heel wat beter toebereid is dan het geval zou zijn, zoo op dit oogen- biik het volksleger is ons land werd ingevoerd". Welnu zegt de „Arnh. Ct." dat is volkomen juist. Daarom willen de voorstanders van stonde aan op die voorbereiding aansturen en breken met het heerschende stelsel, hetwelk nog het uitvloeisel is van het oude denkbeeld vaa een „staand leger". Daarom willen zij, dat beter waar worde verkregen voor het geld en vóór alles maatregelen worden genomen om te komen tot een „hoogere nationale weerkracht" door een vermeerdering van het aantal FEUILjUETOK. C5f 22.) Otto von Schimmelpfennig was bijna een dagelijksche gast. Tusschen hem en -tansje was do verhouding zoo intiem geworden, dat men reeds aan een ver loving begon te denken. Hij had eenige goederen, die zijne ouders hem onbe zwaard hadden nagelaten hij was een vroolijk levenslustig jonkman en tevens oen hartstochtelijk Boldaat. Hij zong, musiceerde en maakte met zijn vrijmoe dige, vriendelijke inborst, zijn eerlijk en vroolijk gezicht, een zeer goeden 'ndruk. Het geld scheen hem echter uogal gemakkelijk door de handen te gaanhij meende, zonder daarop to pochen, dat hij niet noodig had 5400 nauwkeurig te rekenen, en hij zeide ook dat hij daarvan geen verstand had. Robert beschouwde hem reeds als toekomstigen zwager maar tante °'da vond daarin juist aanleiding om weerbare mannen, die, ingeval van nood, tot de verdediging van het vader land door voorbereiding tot die taak in staat zijn. Eerst daarna mogen, zoo noodig, millioenen besteed worden aan nieuwe geweren en snelvuurgesehut,omdat daardoor een numeriek te zwakke weer bare macht niet talrijker wordt en de zorg voor zulke doode weermiddelen de aandacht aftrekt van het eerst noodige versterking der levende strijdkrachten. De „Arnh. Ct." verwijt de „Ned." en haar medestanders van voortdurende verdachtmaking van de overtuigde voor standers van een volksleger, van wier streven zij tegelijkertijd blijkt zoo goed op de hoogte te zijn. „Het gaat im- mere" zegt zij „om een nationaal belang, dat gelijkelijk wordt nagestreefd door de voorstandera van het volksleger als door hen, die zich nog niet geheel hebben kunnen vrijmaken van de oude militaristische traditie". 1.1. kiesrecht-commissie. De kiesrecht-commissie, benoemd door den Bond van R. K. kiesvereenigingen ving bereids haar werkzaamheden aan en benoemde tot haar voorzitter jhr. J. W, van Nispen tot Sevenaer, tot secretaris mr, Yan Schaik. („Tjjd") Vrouwelijke ambtenaren. Op de agenda voor de jaarvergade ring van den Bond ter verkrijging van een wettelijke regeling van den rechts toestand der burgerlijke ambtenaren, komt thans voor een voorstel van het bondsbestuur, om a. hei besluit der vorige, jaarvergadering betreffendehuwe- Jijk en ontslag in te trekken b. het bondsbestuur op te dragen tegen de volgende jaarvergadering, in verband met. de ingekomen antwoorden op de vragen van October 1905, één of meer artikelen aangaande dit onderwerp te formuieeren. Bij de stemming onder de aange sloten vereenigingen verklaarden van 52 uitgebrachte stemmen 48, dat het aangaan van een huwelijk reden mag- zijn, om aan de vrouwelijke ambtenaar ongevraagd ontslag te gaven. Daar echter al de aangesloten vereenigingen te zamen meer dan tweemaal 48 stemmen kun nen uitbrengen, heeft zich dus nog niet de meerderheid der stemhebbende leden vóór het huwelijk als reden van ont slag verklaard. In het algemeen hebben de vereeni gingen, die geen vrouwelijke leden tellen, zich onthouden. Bestrijding der tuberculose. De leden van en afgevaardigden ter Internationale Conferentie tot bestrijding der Tuberculose, die, nadat zij laatste lijk te Parijs en te Kopenhagen bijeen gekomen is, in het begin van September te 's Gravenhage zal worden gehouden, Robert dikwijls ernstig vragend aan te zien blijkbaar luidde die stille vraag „Laat je je niet door Schimmelpfennig tot lichtzinnige uitgaven verleiden en ben je hem misschien reeds geld schuldig, want hij zal je niets weigeren, wanneet- je weer in de verlegenheid zit." Fransje was friech en blozend als altijd en de liefde voor den jongen uhlanenofficier, die uit oprechte vriend schap ontstaan was, maakte haar innig gelukkig. Aan Klaus en Laura dacht zij bijna niethet was haar van het begin af duidelijk geweest, dat dit paar op den duur toch niet in hunne gezel schappen paste. Zoo werd het Nieuwjaar. Des morgens kwamen Klaus en zijne vrouw om hun vader de verplichte gelukwenschen te brengen. Toen zij kwamen, was alleen Fransje bij haar vader zij zag, hoe hj, toen Laura hem recht hartelijk be groette, even hartelijk lachte en haai de vriendelijkste woorden toesprak maar zij bemerkte toch weer, hoe hij zich daartoe dwong. Zij had reeds op gemerkt, hoe hij bijna schrikte, toen hij haar zag binnenkomen en hoeveel zelfbeheeraehing deze vriendelijke ont vangst hem kostte. zullen den 5sn Sept., 's avonds in de groote zaal van het Hotel de „Twee Steden" te 's Gravenhage ontvangen worden, waarbij Prins Hendrik zich bereid verklaard heeft tegenwoordig te zijn. Den 6n Sept. voorm. te 10 uur heeft de opening der zittingen van ds conferen tie plaats in het gebouw van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Oe Prins heeft het voornemen te keDnen gegeven ook deze eerste, vergadering bij ie wonen. Op 7 Sept. zal de conferentie worden ontvangen door de Koningin-Moeder op Soestdijk, Botterdam In 1995. Uit het verslag over den toestand der gemeente Rotterdam blijkt, dat de be- volkingtoenam door geboorte met 12.487 en door vestiging met 17.826 zielen, totaal 30.313, terwijl zij daarentegen verminderde door overlijden met 5328 en door vertrek met 16 358, totaal 21,686 en bleek dus toegenomen met 8627. Zij bedroeg op 31 Dec. 183,045 mannen,195 972vrouwen,totaal 379,017. Hiervan behooren o. a. 220,715 tot de Ned. Herv. gemeente, 24.740 tot de Gereformeerde, 98.345 tot de Roomsch- Katholieke, 9922 tot de Ned. Israëlie- tische gemeente, terwijl de overigen over verschillende andere gezindten verdeeld zijn en 8246 tot geen der genoemde gezindten behooren. Gesloten werden 2872 huwelijken, terwijl 167 echtscheidingen werden uitgesproken. Het aantal kiezers bedroeg 27656. De gemeenteachulden c-mvatt.,-nde de leeningen, van 1866 tot 1904 gesloten, bedroegen op 1 Jan. 1905 totaal nog f 65.324,900. In 1905 werden nog twee leeningen gesloten, ieder groot f 5,000,000. Het zeehavengeld bracht op f 1,467,969.17x/s j het kadegeld f 115,598,50Yj!) het openbaar slachthuis f 139,288.4672) veemarkt f 53,794.45, de jaarmarkt of kermis f 14,433.367a, de vischmarkt aan afslag f 22,894,70 en aan staanplaatsen f 3403.77, de belasting op de honden f 38,379.50, dia op de openbare vermakelijkheden f 20,220.05, het schoolgeld t 361,927.30, het vergunningsrecht f 59,597.65, Bij Kon. besluit is benoemd tot secre taris der commissarissen vanwege Neder land, wien opgedragen ia mat de door België benoemde commissarissenlo. een onderzoek in te stellen naar den tegenwoordige!! toestand van de af watering van YlaaadoreD, en een voor stel te doen, hetzij tot wijziging der desbetreffende overeenkomst met België van 20 Mei 1843 („Stb." no. 11, van 1844), heizij tot het sluiten eener nieuwe overeenkomst, waarbij de afwatering der batrokken landstreek opnieuw wordt geregeld en de belangen van de beide rijken aan den tegenwoordigen toestand Toen zij zich verwijderden, vroeg Klaus zijn vader met zekere plechtigheid voor morgen om een gesprek, betrekking hebbende op da zaak, en dat zag het meisje met bezorgdheid tegemoet. Klaus had op haar den indruk gemaakt, alsof hij ontevreden was. Den volgenden morgen was haar vader zeer onrustig bij het ontbijt daarna trok hij zich in zijne kamer terug en luisterde naar eiken voetstap in de gang. Toen Klaus bij hem aange diend werd, zuchtte hij zwaar. De zoou verscheen met een ernstig gelaat, hetgeen aanduidde, dat hij wat gewichtigs te bespreken had, en hij kwam er dadelijk mee voor den dag. Er is mij iets ter oore gekomen, papa, begon hij, de eene knie over de andere leggende, wat mij dwingt tot een poging om ten opzichte van onze financieels verhouding in het reine te komen. Robert heeft, zooals ik reeds sedert dezen zomer weet, Bchulden gemaakt, een som van zesduizend mark, niettegenstaande zijn maandwissel bui tensporig hoog is. Tot mijn verwondering zei mij de koopman, bij wien bij altijd zijn dassen koopt, eenige dagen geleden, 1 dat zij reeds geheel betaald waren en en 2o. eene regeling te ont werpen van het beheer der in Neder land en België gelegen polders, de heer mr. dr. G. van der Meulen, referen daris aan het departement van water staat. Hr. Ms. torpedobooten „Smeroe," „Tangka" en „Wajang," reep. gekom- mandnerd door de luitenants ter zee le kl. A. J. M. Nolet, C. D. de Haes en B. Schreuders, beginnen heden van Helievoetsluis uit een tocht van twee maal 24 uren in de Noordzee Daarna vertoeven zj twee dagen te Ostende, vertrekken daarna naar Willemsoord en komen den 13en dezer weder te Helie voetsluis terug. Vlisslngen, 7 A.ug ¥lissiagea ia 1905. (Uit het Gemeenteverslag Het jaarverslag vangt aan met een herinnering aan het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden aan deze gemeente op 29 Augustus. Bevolking. Op 31 December 1904 bedroeg de werkelijke bevolking der gemeente 19723 zielen, nl. 9658 mannen en 10065 vrou wen. Door geboorte vermeerderde in dat jaar de bevolking met 595, door vesti ging met 1308, totaal dus met 1903, door sterfte verminderde zj daarentegen met 267 en door vertrek met 1356 totaal dus 1623. Het verschil tusschen de geheele ver meerdering en vermindering bjeenge teld geeft 280 meer, zoodat op 31 Dec. 19Ö5 de bevolking bedroeg 20003 zielen, nl. 9788 mannen en 10215 vrouwen. Hieronder zjn begrepen 158 mannen en 57 vrouwen behoorenda tot de land macht en 25 mannen behoorende tot de zeemacht. Het getal geborenen (levend) bedroeg 595, de levenloos aangegeven 19. Verkiezingen. Volgens de kiezersljst bedroeg het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 2403, de Prov. Staten 2366 en voor den gemeenteraad 2207. Tegen de kiezerslijst werden twee bezwaren ingediend, waarvan één werd ingewilligd. Dientengevolge werd éen persoon van de Ijst geschrapt. Op de aeu 15 Februari vastgestelde kiezersljsten voor de Kamers van Ar beid kwamen voorop die voor de bouwbedrjyen 53 patroons en 198 werklieden op die voor de metaalbe werking 60 patroons en 765 werklieden. Het aantal stemgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken bedroeg volgons de in 1904 vastgestelde Ijst 133. Gemeentebestuur. Ia de samenstelling van den gemeente- arad hadden in 1905 de volgende ver anderingen plaatsDe heeren J. W. Jaeobze, J. H. Blum, C. A. Kalbfleisch, en P. Lnoieer, die aan de beurt van aftreding waren, werden herkozen. De heer M. Geelhoed, die in district III aftrad, werd gekozen in district I, ter vervanging van het aftredend lid den heer H. J. van dor Meer. In het Ille district werd in de plaats van den heer Geelhoed, de heer J. G. van Niftrik Jr. gekozen. In da vacaturen, ontstaan door het overljden van de heeren A. A. A. E. Gewin en J. Bos Az. werd voorzien door de verkiezing van de heeren J. P. Vermaas en H. J. van der Meer. Gemeenteraad. De gemeenteraad hield in 1905 der tien zittingen. Van de daarin behan delde onderwerpen noemen wj o. a, de volgende Besluit tot het vragen van ontheffing van art. 43, le al. der drankwet aan H. M. de Koningin. tot het verleenea van subsidie aan de Vereeniging „Zeevaartschool," vooreen machinistencursus. tot het oprichten van een avondschool voor handwerkslieden en het aanvragen van subsidies aan rjk en provincie. tot vaststellen eener Bouwverordening krachtens de Woningwet. tot verkoop voor afbraak van den molen aan de Kaaskade. tot afwjzende beschikking op een verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv, gemeente, inzake inkrimping der uren van drankverkoop op Zondag, tot wijziging van het raadsbesluit van 11 October 1901 ton behoeve van de naamlooza vennootschap „Stoomtram Walcheren." tot het leggen van eene rjbaan van keien bj de herbestrating van den Oprit. Benoeming van den heer A. Koppejan tot directeur-leeraar aan de Burger Avondschool en besluit tot regeling zjner jaarwedde. Besluit tot vaststelling eener veror dening krachtens art. 18 der Woning wet. tot het opnieuw aanvragen van be voegdheid tot heffing eener plaatseljke accjns op het gedistilleerd. tot wjziging der verordening regelen de het getal scholen en den omvang van het openbaar lager onderwjs. tot afwjzende beschikking op het request van het r. k. armbestuur be treffende het opnemen van patiënten voor gemeenterakening in het r. k. wees huis. tot het verzoeken aan de regeeriag om art. 45, le lid dar Laudweerwet op de schutterj dezer gemeente toe te passen. tot inwinnen van een wiskundig ad vies bj prof. dr. A. J. van PeBch inzake de Zeemans- en Vissohersbeurs. tot vaststelling eener verordening op de makelaardj. dat de jonge heer^weer aangevangen was nieuwe schuld ta maken. Da man, die ze betaald heeft, kan niemand anders zjn dan u, en dat doet mj vermoeden dat deze schulden niet de eerste zja, die door u betaald werdon, zooals zj ook niet de laatste zullen wezen. Ik heb dus redenen aan te nemen dat uwe vaderljke hulp hem in staat stelt tot verkeerde dingen, zooals het spel en andere dwaasheden. Zjn vriend I Schimmelpfennig verleidt hem waar- schjni jkal bezit die ook mooie land goederen, toch maakt hj schulden. Men weet, hoe het in zoo'n élité-regiment toegaat, maar natuurljk moest de knaap juist öaarbj. De oude vader zuchtte Robert had schulden, Je vergist je, beste Klaus, ik weet niets van hetgeen je daar zegt. Nu, dan zal zjn vriend hem ge holpen hebben Het gelaat van den zoon toonde, dat hj geen geloof aan dit antwoord hechtte maar aohjnbaar stelde het hem tevreden. Nu, die zjn dus betaald, maar nu is het er om te doen het vermogen van zjn broer on zuster niét te verkleinen door de uitgaven ten gunste van hem j ik kom. er dus weer- op terug en ver zoek u nogmaals trek u uit de zaken terug en maak met uwe kinderen de noodige schikkingen. Ia uw testament heeft u bepaald dat ieder een geljk aandeel krijgt. Ik behoef m jus broeders hoeder niet te wezen. Zjn vader boog zwjgend. De toon van zjn zoon, zjn koud en misnoegd gelaat, zjn gebiedende houding, waar tegen hj niet kraohtig kon optreden, deden hem het hart ineenkrimpen. Hj had niet eens de kracht hem in het gelaat te zien. Ik bepaalde, dat het erfdeel van uw jongeren broer en zuster in de fabriek belegd moet bij ven. Dat was het laatste, wat u te doen hadIk moet er ten minste op aandringen, dat ik bj uw terugtrekken uit de zaken en bj de verdeeling een grooter aandeel in het vermogen krijg. Daar u Robert tot officier bestemd hebt, zal op mjne schouders het geheele werk rusten en daarom wil ik niet meer voor een aandeel in de opbrengst werken. De grjsaard vermande zich en wierp hem een afkeurenden blik toe. V ":'k

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1