183. 44ö Jaargang. 1806. Dinsdag 7 Augustus. Binnenlandsche berlchtea, FEUILLETON. Telepli soïimiHiraoï Prijs per drie maanden l»S@s ftaoec yusi 11.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, 1. 187- COURANT. ADVEETENTtfWt van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken rege meer ÏO cent. - - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar j laat ruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zou» en feestdagen. Be ziekte van H. M. de Koningin. In de „N.- Arnh, Ct." is door da redactie en door 06n inzender, zich teekenende „een medicus", zeer scherp geoordeeld over da wijze, waarop de Koningin behandeld is door haar ge- neesheeren, die oordeelen de schrij- Tera een geval als dit aan een onzer eerste gynaekologen hadden moeten doen overdragen. Met name wordt sterk afgekeurd, dat de geneesheeren toelieten, dat H. M. zich o. a. de vermoeienis van de Rem- brandtontvangst op Het Loo veroor loofde. Deze eritisk, vooral van een anonie- aien „medicus", acht de „Haagsohe Ct." onverantwoord De heeren Roessingh en Pot, die H. M. behandelden, zijn geen lichtzin nige of onervaren mannen en wat er opgemerkt wordt, schijnt zóó voor de hand te liggen dat de artsen 't zeer zeker óok wel geweten hebben, zoodat de waarschijnlijkheid is aan te nemen, dat er factoren in het spel waren, die het publiek niet kent. Heeft men zich b.v., alvorens te oor deelen en scherp te veroordeeien over tuigd of H. M. raad van anderen heeft willen inwinnen Sn kennen de oordeelaars de bijzon derheden van den toestand Zulk een oordeel van een „medicus" achten wij dan ook ongepast en onge oorloofd. Mag een medicus aldus oordeelen over mannen van naam en hen aan de publieke afkeuring overleveren Zonder hen gehoord te hebben, zonder toe stand en diagnose te kennen, wetende, dat de aangeklaagden zich als genees heeren, niet over de omstandigheden mogen uitlaten, wetende, dat zij dit nog te minder mogen doen wegens de persoon van hun patiënte Ons dunkt, geen ernstig mensch zal deze vragen bevestigend beantwoorden. flnnoodigs inkrimping van de week. De „Kamper Ct." is van gprdeelyatat üe;maiitregBlen doordetainer- geno men tot, bespoediging hjsrer werkzaam heden afschaffing van het adres van antwoord op de troonrede en uitnoodi- ging aan de regeering om de begroo tingen zoo spoedig mogelijk in te dienen en de millioenenredo achterwege te laten weinig afdoende zijn. Beter ware, gelijk in vroeger jaren gebruikelijk was, alle zes werkdagen van de week voor den arbeid te ge bruiken. Sedert deze inkorting van de week zijn de avondvergaderingen be langrijk toegenomen, iets wat geen voorkeur verdient. Immers ten tijde van het voorzitterschap van den heer Duilert werd verhaald, dat deze zeer !1.) Laten.wij intusschen alles het is. Ik heb een onderhoud met mijn eersten boekhouder gehad, <}ie zich ergert, omdat ik hem zooveel werk heb afgenomen, wat ik zelf wil doen. Ik vermoed, dat hij mijn vader onder da hand veel meedeelt, wat de oude man niet noodig heeft te weten, daar alles hem dadelijk opwindt en hij mjjne ondernemingen dikwijls voor waaghal - zerp houdt. Ik heb nu eenmaal de verantwoording en wil ze alleen dragen ik duld geen inmenging. Wat overigens hellenthin betreft, houdt hem wat meer op een afstand ik bedoel daarmee oin allen lasterpraat te voorkomen. Hij begon nu over andere dingen te spreken en verliet haar met een harte- Ijjken groet, doch zoo verstrooid, dat Laura, die hem reeds zorgvuldig be- studeerd had, wist, waar zij aan toe was. orgaarne de leden na het middagmaal zag bijeenkomen ter behandeling van 's lands zaken, omdat de meesten onder den invloed van een copieus diner en een goed glas wijn weinig gedisponeerd waren. In elk geval al ware het daarmee thans anders gesteld het iate avonduur, dat zich niet zelden tot een stuk in den nacht uitstrekt, is te afmattend, waar een trouwe opkomst der leden niet wordt bevorderd. Laat de Kamer, ais zij in de volgende maand met frissehen moed den arbeid hervat, van den beginne af van de extra vrije dagen afzien en zich her inneren dat er geschreven staatZes dagen zult gij arbeiden en al uw werk doen, Yoor eene Kamer, die veel achter stand heeft en tijd te kort komt, is dat een heilzaam voorschrift, en er is geen enkele aannemelijke reden om daarvan af te wijken. Ztjn er leden, die nog andere bezigheden hebben, dit is voor de andere leden geen reden om mèt hen extra-vacantiedagen te nemenen beter is een minder vol tallige vergadering dan in het geheel geen vergadering, Is het niet ongerijmd, dat de Kamer zich den tijd niet gunnen wil om den minister van financiën aan te hooren als hij den financieelen toestand des lands komt uiteenzetten, of om een antwoord op de troonrede vast te stellen, maar nochtans van elke week een kostelijk stuk voor den parlementairen arbeid laat verloren gaan Sa sorlogsbsgrooting. Wij hebben eanigen tijd geleden mede gedeeld, dat minister Staal er in geslaagd is op de begrooting van 1807 ruim f 944.000 te bezuinigen. Yan de 22 afdeelingen, waaruit dit maal de ooriogsbegrooting bestaat is er op niet minder dan 13 bezuinigd, een resultaat dat nog nimmer te voren ver- Op de tweede afdeeling, bezoldiging van staven van het leger, hieronder begrepen de groote-, generale-, provin ciale en plaatselijke efcaf wordt f 9S60 bezuinigd. Reeds wordt overgegaan tot geleidelijke opheffing van plaatselijke staven. Waar in een plaats een plaat selijk» kommMdaat aftreedt daar -wordt gepg jfiaatsjfsryanger benoemd en wordt een''töqfüoffieier van deïf'-iroep met de functie belast. Reeds verkeeren Breda, Utrecht en Amersfoort in dezen bezuinigingstoestand. Het ligt in de bedoeling van den minister om den gehuwden onderoffi cieren een vergoeding van 5 cent per dag te gaan geven voor broodonkosten. Daardoor komt dan te vervallen het verstrekken buiten de kazerne van da kommiesbrooden. Resultaat Verminde ring van personeel ia de bakkerijen, minder meel, opheffing van den brood- rondbrengingsdienst, waardoor, ook door dezen maatregel, deze post aanzienlijk verminderd wordt. Wat de vermindering der 6e afdee ling betreft, hebben we reeds vroeger vermeld, dat door de inyoerini; van een uniforme tuniek op dezen post bezui nigd wordt, met het niet onaan-isnlijke bedrag van plm. 222 mille. Bij de 7g afdeeling (huisvesting en r.achtlogies) moet de minister van plan zijn den gehuwden onderofficieren in de toekomst vergoeding voor nachtleger te geven, waardoor het verstrekken van tweemanskribben en stroozakken komt te vervallen. Door het ook onlangs gemelde plan op advies der geneeskundige com missie om over te gaan tot geleide lijke opheffing der hospitalen, wordt de 12e afdeeling met 40 mille verminderd. De 13e afdeeling (inrichtingen van onderwijs) inoat aan een vermindering van 25 mille gelooven. Het aantal open plaatsen op den' hooideursus voor 1906 is danig ver minderd. Terwijl er in 1905 voor 65 onderofficieren plaats was, kunnen in 1906 er slechts 36 geplaatst worden. Volksonderwijs, In de algemeens vergadering van de vereeniging „Volksonderwijs" welke te Leeuwarden is gehouden, werd het jaarverslag uitgebracht. Hieruit vermel den we dat de vereeniging op 1 Sept. j 1905 telde: 118 afdeelingen met 8241 leden, 16 correspondentschappen met 135 leden en 138 algsmeene leden, totaal 9514 leden. Op 1 Juni 1906 telde zij 130 afdeelingen met 10583 leden, 15 correspondentschappen met 117 leden en 126 algemeens leden. Ben vermeerdering met 13 afdeelingen en 1322 leden. De rekening en verantwoording van den penningmeester, weikc sloot met een nadeelig saldo van f 650, werd goedgekeurd. Na langdurige gedachtenwisseling werd aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur De algemeene vergade ring drage het hoofdbestuur op, eene commissie van zeven leden te benoe men, die zich belast met de samen stelling van een ontwerp herziening van de wet op het lager onderwijs nadat het hoofdbestuur had toegezegd, dat onmitfeffitlijk na de totstandkoming van het wetsontwerp een, brochure zal worden uitgegeven, waarin de begin selen der wet worden ontwikkeld. Tot lid van het hoofdbestuur werd herkozen de heer li. de Vries Szn. en gekozen mr, H. Smeenge. Besloten werd op voorstel der af deeling Zutphea, dat door het hoofd bestuur in populairen vorm een ge schriftje zal worden uitgegeven, ge schikt om onder het volk te versprei den, en voor de afdeelingen tegen ge- ringen prijs verkrijgbaar en welks inhoud er op gericht moet zijn de ouders te overtuigen dat de openbare school da beste is. Onder de aandacht dor te benoemen AbonBineiits-Advertentlën op zeer voordeclige voorwaarden. commissie voor het samenstellen eener ontwerp-herziening der wet op het L, O. zullen worden gabracht een voor stel der afdeeliug Zutphen „dat Volks onderwijs adhaesie betnige aan het adres van het hoofdbestuur van het Ned. Onderw. Genootschap in zake de op leiding van des onderwijzer," en een van de afd. Schoonhoyen dat het hoofd bestuur zieh zal wenden tot' de re geering met het verzoek een wets voorstel in te dienen, om de subsidie aan de bijzondere scholen niet uit te keeren, tenzij 1. 't Leerplan goedge keurd zij door 't rijkssckooltoezicht. 2. Da schoollokalen en gebouwen voldoen aan dezelfde voorwaarden welke voor 't openbaar onderwijs zijn gesteld. 3. De rechtspositie van de bijzondere onderwijzer afdoende geregeld zij. Schoonhoven lichtte haar voorstel toe. Het ministerie heeft zijn ontstaan te danken aan de agitatie voor de vol ksschool, maar wat doet het ministerie voor die schooi en voor onderwijzers Niets. Daarom is aandrang tot handelen noodig. Lintjes zijn moei, maar zij ver beteren de slechte onderwijstoestanden niet. Het voorstel werd na senige discussie verworpen. Nog werd behandeld een voorstel van Ket hoofdbestuur, luidende: „De algemeene vergadering drage het hoofd bestuur op, zich tot de Regeering te wenden met het verzoek, art. 21 van de wet op het Lager onderwijs zoodanig te wijzigen, dat den klasse onderwijzer medezeggingsehap worde gegeven in de regeling en inrichting van hst onder wijs." Na tamelijk uitvoerige discussies werd het voorstel in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Ook op het sanatorium „Oranje Nassau's Oord" is de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder feestelijk gevierd. In eene bijeeokomst van pa tiënten, directie en parsoneei in de versierde groote conversatiezaai, hield de heer J. J. Hupaoher, rentmeester en bij afwezigheid van dr. Donath waar nemend directeur, eon korte toespraak. Daarna werd een door hem opgesteld 1 "telegram aanJl. M," verzonden, waarin f na dsn-gelukwsnrich, onder den indruk van de jongste ongesteldheid van H, M. de Koningin, de bede wordt uitgespro ken, dat voor H, M. de Koningin Moeder nog eens gelukkige toekomst moge zijn weggelegd. De voorlezing van dit telegram werd gevolgd door luid gejuich, waarna alien het Wilhel- mue en het „Wien Neerlanü's Bloed" zongen. In dan loop van den dag werd eens telegcaphisohe dankbetuiging' ont vangen. Des avonds gaf Renkums fanfarekorps eon concert in het a giorno verlichte park. In Februari 1907 zal een onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de Zij liet hem gaan en schelde daarop den nieuwen bediendo- Jean, zeide zij tot hem, ik heb jo gisteravond in het oog gehouden. Mijn man scheen niet zeer tevreden te zijn. Vergeet, dat hij een handelsman is. Je bent gewoon in hooge kunstenaars kringen om te gaan, evenals ik; toon hier altijd zekere zuinigheid in het belang van je heer, daar win je mijn man mee, want hier wordt altijd gere kend en boek gehouden en ik zal me daaraan ook moeten gewennen. Ik zal je je instructie geyen daarin staat in de eerste plaatswin het vertrouwen van mijn man Jean, een man van over de dertig jaar, stond voor haar met een gezicht, alsof hij geen tien kon tellen. Zij moest om hem lachen. Ik ben reeds op de hoogte, me vrouw, lachte hij sluw, toen zij ophield met spreken. Hoo is het met het huis hierover De meiden hebben mij reeds verteld Je moet met het dienstpersoneel van den ouden heer kennis zien te maken en mij alles mededeelen, wat er aan de overzijde gesproken wordt. Goed Jean boog en ging op haar wenk heen. Van avond ben ik van alles op de hoogteriep hij nog terug. Een vertrouwde moet ik hebban Man houdt niet van mij ik bemerkte dat bij onze ontmoeting van gisteren. Laura leunde achterover in haar stoel, don arm op de ontbijttafel leggende. Klaus staat met hem niet op goeden voethij wenseht geen toena dering en ik ben voor hen een vreemde, al wil ik dat nog zoo graag veranderen. Ik voel, helaaa, dat ik hier in mijn eigen huis nooit op mijn gemak zal kunnen komen. Ben lichte plooi vertoonde zich tus- schen hare scherp geteekende wenk brauwen onrustig bewoog zich haar roet op het voetenbankje. Da verveling, mijn grootste vijan din, mag .geen macht over mij krijgen en toch is het moeilijk, na zulk een onrustig kunstenaarslevende rol van huismoeder to spelen. Klaus is geen echtgenoot, dia zijne vrouw eenige verstrooiing verschaft en die, welke-ik hem bezorg bevalt hem nietwanneer alles in vrooiijkheid en spanning ia, dan lijkt hij van hout te zijn en hij beziet alles van de schaduwzjjde. Hoe zal het dezen winter worden, wanneer... Zij stond op, ging voor den spiegel en was ontevreden over haar uiterlijk, ging in dc aangrenzende kamer aan de piano zitten, sprong na eenige akkoorden weer op on ging naar haar lievelings- vertrefc, hare toiletkamer, waaraan weet het voornaamste ontbrak, en wel een kamenier. Ook die moest Klaus haar toestaan, wilde in huis alles in ordeziju. Hij ontzegde haar nooit iets, als zij hem vriendelijk vroeg; hare vroegere garde- robière wachtte slechts op een wenk om bij haar in dienst te treden. Ik huiver hier altijd in huis wanneer ik zoo alleen ben Lees ik, om mij wat ts verstrooien, dan mengen zich mijn gedachten in de belangrijkste lectuurdan is het, alsof er iemand achter mij staat en me iets in het oor fluistert. Klaus wordt in onze kringen niet meegeteld. Hij, met zijne houte righeid heeft er ook geen slag van zich te doan gelden het kost hem moeite eenige uitnoodiging aan te nemen en zoo blijft hij vreemdeling in onzekringen; hij houdt vaa huiselijkheid en hij kwelt me mat zijn eeuwigdurend nare kenen. Ga ik naar zijne familie hierover, dan beschouwt hij dat als een aamon- betrekking van klerk der posterijen en telegrap'aie. Daarvoor worden vijf-en- twiutig plaatsen opengesteld, waarvan vier voor ongehuwde vrouwelijks ean- didaten. Zij die zich aan hst examen verlangen te onderwerpen, moeten zich vóór 22 December 1906 aanmelden bij bet hoofdbestuur der posterijen en tele graphic, door een op zegel eigenhandig geschreven verzoek. Nadere bijzonderheden bevat de „St.- Ct." No. 181. Uit het verslag der gemeente Amster dam over 1905,blijkt dat de ontvangsten gedurende dat jaar bedroegenf31.022.574, da uitgaven i' 28.928.012, zoodat er een batig saldo van f2.094,561 is. De in komstenbelasting (51/,, pCt.) bracht f 5.495.889 op. Voor telefoonaansluiting meldden zich 988 nieuwe abonnés aan, een getal als nimmer voorheen. Er waren 31 December 8056 toestellen geplaatst. De waterleiding bracht f 1.841.041 op, Daarvan moet af f682,164 voor rente en aflossing, f150.000 uitkeering aan de gemeente, f 151.738 buitengewone afschrijvingen en f239.244 extra reserve. De gasfabrieken leverden op f6.188.185 aan ontvangsten f3.327.985 aan uitga ven,slzooeen batig saldo groot f2.860.199. Na voldoende afschrijving en rente en bijdrage aan de gemeente blijft f 400.000 reserve beschikbaar. Bij de gemeente tram, die zich niet kenmerkte door belangrijke uitbreiding van het net, steeg het aantal vervoorde passagiers met 15.6 pCt. het bruto vervoer met 13.2 pCt. Yergeleken met 1904 leverden ook de electrioiteitswerken goede resul taten op, terwijl het havenverkeor toe nam. Luitenant Ohristoffel. Men schrijft aan de „N. R. Ct." In Indische kringen in Den Haag beweert men te weten, dat ae le luite nant H. Christoffel resda vóór zijn ver trek uit Nederland aangewezen zou zijn om. bij aankomst in Indië, bestemd te worden ter opsporing en vervolging van den onvindbaren vorst van Gowa. Zoo als bekend is, verwierf luitenant Chris toffel zich in Atjeh den naam van bij- zondore gaven te bezitten tot hat uit vindén en overvallen van de schuil plaatsen van verzetsmannen, en was dit aanleiding hem naar de Z. en O. af deeling van Borneo te zenden, waar 't ons tot dien niet had mogen gelukken den ons vijandigen pretendent-sultan in handen te krijgen. Caristofffi slaagde ook hier; bij zijn eerste uitrukken wist bij het toevluchtsoord ran onzen tegen stander te bereiken, dis bij de o ver vulling sneuvelde. Een en ander maakt 't niet onwaar schijnlijk dat de gouverneur-generaal zijn oog waer op dezen officier laat vallen, nu de vorst van Gowa zich eerst in Zuid- ea daarna in Midden-Oelebes aan alla onze vervolgingen weet te onttrekken maar ook is 't door dit zwering tegen hem. Ze zonden ma toch liefhebben, als zo mij maar kenden. Hij haat hen on zij vreesan hem, want zijn. hart ia koudslechts de hartstocht verwarmt het soms. Da winter had zijn intrede gedaan. De rozenstruiken in den tuin waren omgebogen en met dennetwijgen bodokt, de asters waren verwelkt en de beide prieeltjes stondeu van hunne groene ranken beroofd, evenals bet balkon, dat door een dubbele deur afgesloten was slechts het klimop dat zich om den voet van het balkon slingerde, had zijn groen behouden. Do gezondheid van den handelsraad liet, als altijd te weaschen maar hij hield zich goed en kon zelfs zear vroolijk zijn, althans twee avonden in de week, wanneer hij zijne kinderaa bij zieh had, want Robert moest in de nabijheid van zijne kazerne wonen en kon dus niet alle avonden komen. Tante Polda was bij hem gebleven en hielp mee om de gezelligheid te bevorderen. Klaus en zijne vrouw waren intusschen maar ééns, en wel op den verjaardag van Fransje, verschenen. Wwdi vervolgd

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1