1Ö06. Vrijda 3 Augustus. 44o Jaargang, Birmenlandsche lierlditeiL FEUILLETON. ff Bo. 180. VLISSIMSCHE COURANT Prijs per drie maanaeD 3,90b feaoeo pa pw 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren. Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. ADVERTENTIE!!: van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken rege, meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts troeemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Telephdommmtaer 10, Ahonnements-Advertentiün op zeer voordeel ige voorwaarden. kleine hiërarchische zaken op te houden. geschillen om de 1 Augustas. Meer nog dan anders zal heden on getwijfeld ons volk in gedachte den verjaardag meevieren van H. M. de Koningin-Moeder. Dagen van beproeving liggen achter Haar, gelukkig getemperd door het vreugdvol herstal van Hare beminde dochtgr. ~$qo er iets was, wat in de droevige berichten der vorige we6k, naast het onmiddellijk leed van het teleurgestelde Echtpaar, pijnlijk trof, dan was het de smart van Koningin Emma, de Moeder vol toewijding en trouw. Hoe gaarne had menHaar gelukkig gezien in het bezit van een dierbaar kleinkind. Het heeft nog niet zoo mogen zijm jjjiènkf $dd Haar oofc op den dag van hedep, bij bet vei? dankWr te aedenken valt, troost in deze teleur stelling, ep stelle' Hij Haar nog lange jaren tot zegen voor Haar kinderen en Haar volk, aldus lezen wij in de „Ned." Het ministerie van oorlog. De „N. Gron. Ct." meent, dat in enkele' Oppositiebladen roet kwalijk ver borgen 'spijt onder den sshij'n van ingenomenheid noohthans gesproken wórdt van de geruchten van belangrijke bezuiniging op de a, s. begreoting. Im- japre dppr bézpinigingappaatrégelen zou minister gtaal een bij vele vrijzinnigen gedaalde sympathie herwinnen, hetgeen den tegenstanders der liberale concen tratie niet aanstaat. „Intusschen" zoo gaat de „N, Gron. Ct." door wordt de Oppositie krachtig ondersteund van uit ai- bureaux, van oorlog zelf, waar men van sommige zijden qllerlei intrigues arnpedt fegen den chef en degenen, wien hij in 't'bponder zijn vertrouwen heeft ge schonken. Mjj zijn staaltjes ter oore gekomen van de verhoudingen bij dat departement, die inderdaad aan het ongelooflijke grenzen en die, zoo ze bij eventueel onderzoek juist mochten blij ken, het noodzakelijk zouden maken tot zeer radicale maatregelen over te gaan en degenen, die als hst ware voort durend bezig zijn de positie van den minister te ondermijnen, te verwjjdoren, Als maar de helft waar ia van betgeen mij over den toestand bij oorlog ter oore kwam, zou ik niet aarzelen er den naam van „Augrasstal0 aan te geven. Er zijn, om slechts iets te noemen, hoofdambtenaren,leiders van atdeelingen die geen bevelen uitvoeren, welk? hun niet schriftelijk an met Is ministers eigen hapd worden gegeyen, dié den chef van 's ministers Kabinet, den man met wien hij, zeker dan toch op grond van diens bekwaamheden en geschiktheid, bjj voorkeur arbeidt eenvoudig ue- geeron en die opgaan in 't zoeken van Naar hst volksleger, De „Ned." begroet met vreugde de instelling der Staatscommissie om te onderzoeken welke maatregelen geno men moeten worden om te bevorderen, dat de Nederlandsche jongeling bij het bereiken van den dienstplichtigen leef tijd, zonder een bijzondere opleiding te ontvgngen, voldoe aan de voor verkorten eerste-oefeningatijd te stellen eischen van lichamelijke, geoefendheid en die maatregelen in bepaalde voorstellen te belichamen. De beteekenis van dit feit ziet het blad hierin, dat het „een stapje (is) in de richting van het „volksleger". Tot dusver is deze leus voornamelijk ge bruikt als dekmantel voor anti 'milita risten, \yanneer zij de gelden voor een deugdelijke defensie wilden afstemmen en tegen alle ministers van porlog op positie rpaken. Werd hun gevraagd, of zij dan het land in tijd van nood niet wilden verdedigen, dan luidde het ant woord steeds o zeker, maarmet een volksleger 1 Dat zulk een leger maar niet terstond uit den grond te stampen isdat ons volk van heel anderen aard is das het 2witsersèhe en voorshands de militaire geoefendheid en discipline mist, die voor een volksleger-organisatie de onmisbare factoren zijn dat op goede gronden kon worden betoogd, dat uit financieel oog punt een volksleger niet veel .voqrdee- ligpr zou ujtkpmen dan het thans be staande stelsel, dat alles werd luchtig voorbijgezien. Volksleger en zuinigheid hoorden nu eenmaal bij elkaar, evenals snelvuurkanonnen (die trouwens in een volksleger dek noodig zijn on duurte. En zoolang er geen volksleger was, kon men met een gerust gemoed alle defensie uitgaven afstemmen. Thans is het vplksleger-denkbeeld uit deze troebele sfeer overgebracht naar die der practisohe politiek. Eigenlijk reeds vroeger, daar minister Staal al bij de jongste begrooting, en ook vorige ministers reeds, hun sympathie voor het denkbeeld als zoodanig uitspraken en slechts wezen op de groote moei lijkheden, die alsnog zonden te overwin nen zjjn, De feiteljjke beteekenis van het volks leger ligt niet in de bezuiniging, die het brengen zal want deze is zeer problematiek, maar in de hoogere nationale weerkracht, die het, volgens velen, met dezelfde uitgaven zal weten te bereiken. Alzoo niet minder geld, maaf beter waar veer het geld. Deze vrucht zal het intusschen, naar kundige meening, eerst dan kunnen brengen wanneer de hodeor, waarin het moet grqeien, ten volle toebereid is, althans heel wat beter toebereid dan het geval zou zjjs zoo op dit oogenblik het volksleger in ons land werd ingevoerd. Zelfs wordt door som migen twijfel geopperd, of het ten on zent ooit zoover zal kurnen komen. Ook zij blijven dan, in theorie, het volksleger een ideaal noemen, maar een ideaal, dat, naar zij meenen, voor ons volk (althans in afzienbaren tijdjonbereikbaar zal blijken. Tot deze laatste pessimisten behoort minister Staal niet. En hij wenscht stappen te doen om tot hetgeen hij bereikbaar acht nader te komen. Zulk een stap is de instelling van deze com missie, die maatregelen zal moeten be ramen om den jongeling, zonder een bijzondere voorbereiding, dus door het normale schoolleven alleen, bij het be reiken van den dienstplichtigen leeftijd in een zoodanigen toestand te brengen, dat hij voldoet aan de eischen voor yerkprten oefeningstijd. Het spreekt vanzelf, dat zulke maatregelen eener- zijds aan da algemeens lichaamsontwik keling, die thanB door de examendres suur zoo veelszins geschaad wordt, zou den ten goede komen anderszijds de oplossing van het defensievraagstuk in de richting van een volksleger zouden vergemakkelijken, omdat, naast alge- meenen dienstplicht, korte oefeningstijd een der elementen van een volksleger- I is, 's ministers uitlating wel voorwaar den zullen werden gesteld, opdat de fondsen de goede zullen zijn. 18.) Zielaverheugd snelde hij heen. Hij had lichtzmnigerwijze aan tante Polda nog duizend mark meer gezegd, dan hij werkelijk schuldig was. Zoo kreeg hij nu geld in handen, zonder dat Klaus daar iets van wist. Het was gedurende de laatste weken wild toegegaan zijne verliezen hadden hem niet alleen het geld maar ook het hoofd doen verliezen. Nu kon hij zich weer vrij bewegen. In den namiddag, toen de zon niet ffleer zoo hevig brandde, deden zij hun rijtoer, Schimmelpfenmg en Hubert reden, toen zij de.Leipzigerpoort achter zjoh hadden, aan weerszijden van het rijtuig. Brinkman was wel niet spraak zaam, maar toch in een vroolijke luim. De wandelwegen waren vol wandelaars, -o de Diergaardestraat was het een wedren van equipages en huurrijtuigen. De beide jonge ruiters reden daarom sehter het rijtuig en wierpen de meisjes De ziekte-verzekeringswet. Naar de „Tel," mei zekerheid ver neemt, heeft minister Yeegens onlangs op een zijner audiënties aan betrokken personen verklaard, dat de ziektever zekeringswet geen voorkeur zal geven aan een bepaald stelsel van honoreeren van artsen en apothekers. Voorts yer- zekerde Z.Exc. dat de wet ook volstrekt niet zal aantasten het particuliere initi atief in zake goede ziekenkassen (uit-: keering bij ziekte), zoodat de wet niet uitsluitend de disfricts-ziekenkasseg zal toelaten, In verband met hei eerste deel van ons bericht, herinneren wij er aan, hoe in de wetenschappelijke kringen de uitspraak ten gunBte van het abonne- ments-steleel luidde. En de te Utrecht gehouden vergadering van de Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst, -èa de vergadering van pharma- ceuten, te Zwolle gehouden, spraken zich uit voor betaling per abonnement als stelsel in de ziekteverzekeringswet. Echter ook voor het andere stelsel, nl. betaling per prestatie, werd propaganda gemaakt, en wel door op één na het grootste en goed geadministreerde zie kenfonds van Amsterdam, met name ZiekenzorgA Uit hetgeen wij vernamen blijkt nu, dat de minister geen keus heeft willen doen, om da voorgestane des- methode van honerreering van een der partijen in de wet als stelae! to verheffen. En dat voorts hat particulier initia tief, hetwelk reeds zoovele goed functi- oneerende ziekenfondsen in het leven riep, onaangevochten zal blijven, kan niet dan ten zeerste worden toegejuicht. Al is hst begrijpelijk, dat blijkens verliefde blikken toe. Zeg, daar komt je kameraad Eellenthin Schimmelpfenmg wees op een aan komende equipage, waarop de genoemde, van twee andere officieren afscheid nemend, juist aanreed. En als ik mij niet vergis, rijdt daar uw broeder met de Trekueners, die hij door bemiddeling van Peilenthin van den plotseling verarmden graaf Sponeek heeft gekochtHeeft hij ver stand van paarden Neen. Gij ziet, dat hij niet eens voornaam in het rjjtuig kan zitten. Papa. Klaus komt zoo aanstonds voorbij 1 riep Robert. Beiden salueerden luitenant Feilen thin, een man van ongeveer dertig jaar, met donkere oogonhij nam slechts vluchtig notitie van hen. Verrast wierpen de in de beide rij tuigen zittenden elkaar hunne groeten toe, zoo snel als het oogenblik dat toe liet, en niet zonder zekeren tegenzin, want het stuitte Fransje en Robert tegen de borst, dat hun vader in een huur rijtuig moest rijden, terwijl Klaus den landauer reeds als zijn eigendom be schouwde. Laura keerde zich nog eens Vakorganisatie. De „Ned." zet haar standpunt om trent vakorganisatie, uiteen in een twee tal artikelen. L e Roomsch katholieken, herinnert het blad, zijn verdeeld over do quaestie van al of niet gemengd- christelijke vak organisatie. In Duitsch- land bestaat in sommige streken een bloeiend inter-eonfessioneel stelsel, door den Paus eenigen tijd geleden in be scherming genomen tegen bestrijding in katholieke kringen, wat niet weg neemt, dat die bestrijding bleef bestaan, zich beroepend op het feit, dat de Paus- zelf zijn waardeering grondde op plaat selijke omstandigheden. De Nederlandsche bisschoppen ver klaarden zich dezer dagen tegen hei gemengde, vóór het zuiver katholieke stelsel, hetwelk wederom in een blijkbaar uit Nederland komend schrijven in de (roomsch-kath.) „Kölnisehe Volkszei- tung" bestrijding vond. De noodzakelijk heid eener krachtige katholieke arbei dersbeweging wordt daarin erkend, maar tevens beweerd, dat mei confessioceele vak afdeelingan niets is te beginnen. Uitsondering maakten alleen de vak- afdeelingen der textielarbeiders (weve rijvak), die op verschillende plaatsen tpt eenige samenwerking met protes- tantseh-christelijke vereenigingen kwa men, De op deze wijze gestichte alge meen-christelijke textielarbeidersbond „Unitas", waarvan het hoofdbestuur gevestigd is te Enschedé, had reeds meer dan 8.00Q leden. Dit alles gaf geen aqaleiding tot klachten en de aartsbis schop van Utrecht onthoudt aan deze organisatie zijn steun ook niet. Dusver de „Köln. Volksztg," De „Ned." heeft bezwaar tegen hei schrijven der bisschoppen en pleit. voor de interconfessioneels vakvereeniging, die een economischs factor wil zijn. Haar doei U datgene te doen, wat den enkeling onmogelijk is, n.l. een deug delijk contract tot Btand te brengen en de naleving van dat contract te waar borgen. Met klassenstrijd heeft dit niets te maken en de goedgezinde patroon -weet het dan ook te waardeeren. „Enkele roomsch-kath. schrijvers zegt de „Ned," - hebben reeds uit de bisschoppelijke circulaire afgeleid, dat nu ook de roomsche patroons niet meer met collega's in één vakvereeniging mogen zitten. En ook in protestantsche kringen sijn ar den laatsten tijd stemmen opgegaan, die beweren, dat 't niet aan gaat, een „neutrale" vakvereeniging voor arbeiders te veroordcelen en tege lijkertijd bij een „neutrale" vakvereeni ging van werkgevers aangesloten te blijven. „Volkomen juist, wanneer men, het doel en de stelling der vakorganisatie in het bedrijfsleven voorbijziende, ei sen ander dan maatschappelijk stempel om, om te groeten, maar dat verdreef de onbehaaglijke aandoening niet. Klaus zelf had met zijn gewone flegma gegroet en zijn vader slechts den versehuidigden eerbied betoond. Het werd den ouden man bij deze gelegenheid wee om het hart, want sedert de joDge vrouw er was, gevoelde bij eerst recht, hoe Xüaua vervreemdde, ofschoon Laura de vriende lijkheid zelf tegen hem was. Hij hoorde ook niets meer van' de zaken hij was daarin een nul geworden. Wanneer hjj zich naar het kantoor begaf, ondervond bij een goede bejegening. Klaus was echter niet aanwezig of vlijtig bezig, en sprak hij met dea eerste-boekhouder, dan vertelde deze hem van allerhande zaken, waarvan hij, als patroon niets wist. Hij was overbodig geworden en waagde het niet meer betreffende de zaken, beisliate bevelen te geven. Fransje wisselde na deze ontmoeting slechts een blik met haar broeder, die door het voorbijsnellen van equipages en ruiters een oog op zijn paard moest houden. Niettegenstaande dit wisten de beide jongs mannen, toen men in den tuin van een voornaam restaurant stilhield, allen in een vroolijke stemming te brengen. Schimmelpfennig met zijne op drukt. Maar onjuist voor wie bet „neutrale" in de vakbeweging slechts schuwt, omdat sn voorzoover dit de dek mantel is der klassenstrijd-tendenzen. „Wanneer, zooals een schrijver iu de „Christelijke Stemmen" heeft beweerd, ook een patroons-vakvereeniging zich op het standpunt van den klassenstrijd heeft gesteld, dan inderdaad is zulk een vereeniging voor geen christen meer bruikbaar. Doch de afkeuriDg van alle gemengde patroons-vak vereenigingen, en de eisch, dat ook deze organisaties zich zullen splitsen naar de kerkelijke belijdenis, is daarmede niet gerecht vaardigd. De vakorganisatie zoowel van arbei ders als van patroons kent van nature geen andere grenzen dan die door hof vak worden aangewezen. Slechts feite» van misbruik of ontaarding kunnen o.i. het stellen van andere grenzen wettigen, Tot leden der Nutscommissie voor onderwijs zijn ia de Juli-vergadering door het hoofdbestuur van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen be noemd de heeren Th. Nolen, Herman Snijders, dr. Bos (leden van het hoofd bestuur), voorts prof. dr. A. G. van Hamel, te Groningen, jhr. mr. D. R. de Marees van Swinderen, te Gronin gen, mr. A. J. J. baron Van Styruna, te 's-Hertogenbosoh, L. C. T. Bigot, te Arnhem, Klaas de Vries, te Amsterdam en mej. J. W. A. Naber, te Amster dam, In de plaats van mr. Van Swin deren en mr. Van Styrum, die wegens drukke bezigheden, bedankten, zijn aan gewezen dr. Hubrecht, lid der Tweede Kamor, te Amsterdam, en mr. M. Tyde- man, lid der Tweede Kamer, te Breda. De commissie zal in September worden geïnstalleerd. Uit het verslag der Staatscommissie, ingesteld om te onderzoeken op welke wijze de spoorwegen, de gewone wegen sn de waterwegen in en rondom Utrecht zouden behooren te worden gewijzigd, blijkt, dat het terrein, door de commissie voor de vestiging van het centraalstation aanbevolen, gelegen is tusschen ds Kroezelaan en het Merwedekanaal. In het zeer uitvoerige verslag worden verder de verschillende verbeteringen, dis de commissie in het belang der spoorwegen, waterwegen en wegen om Utrecht noodig acht, uitvoerig aange geven. De kosten, waarop de aanbevolen verbeteringswerken worden geraamd kunnen als velgt worden samengevat a. Spoorwegwerken f 13,750,000; b. Voorzieningen ia het belang der lands verdediging f 2,800,000. Totaal bedrag der uit te voeren werken f16,350,000. De commissie geeft als hare over tuiging te kennen dat het algemeen belang de spoedige vaststelling eischt van een plan, in algemeens trekken, waarnaar de wijziging en de verbetering, der spoorwegen in en rondom Utrecht onverstoorbare vroolijkheid was dien dag geheel betooverd door Fransje, en Robert maakte de bevallige Aline met haar zwarte oogen en glanzend bruin haar, het hof. Laat ia den avoud, toen hij alleen was, zat de handelsraad in zijne kamer aan het open venster en hoorde de zilverheldere stem van Laura, die door de stille avondlucht van de overzij weerklonk. Ook Fransje zat met tante Polda uog laat op het balkon en zag aan de overzij de schaduwen langs do jaloezieën van de open vensters voor- bijzweven. Beiden zochten eindelijk hare leger steden op. Fransje leunde, zonder licht aan te steken, nog in haar venster, dat door een hoogen ahornboom tegen het helle maanlicht beschut werd, om naar het gezang en het geruisch der stemmen te luisteren, dat van den overkant door de open vensters weerklonk. Plotseling bemerkte zij een mannengestalte, die aan de overzij, op het ijzeren balkon kwam, met de hand over een in den maneschijn bijna spookachtig bleekgelaat streek, en toen met gekruiste armen in de lucht keek. Klaus 1 riep zij bijna verschrikt en uit het raam terugwijkend. Wat ziet hij er akelig uit 1 Daarbinnen in zijne woning schijnt alles zoo vroolijk te zijn, en hij Neen, hij is niet gelukkig 1 Maar zou een man als hij in staat zijn zich ongelukkig te voelen Zij sloot zacht het venster en liet het rolgordijn omlaag. Lang- nog, nadat zij naar bed gegaan was, stond het bleeke gelaat baars broeders haar voor de oogen. Er waren wel twee uren na middernacht verstreken, toen zij in de stille nacht stemmen en het gekletter van sabels op het trottoir voor de wo ning van Klaus hoorde. Klaus had een avond en een halven nacht van de zwaarste beproeving door- ieeld. Hij beminde zijns vrouw nog, zooals hij haar als zijne bruid had bemind. Hare bekouriijkhaid hield hem ge vangen zoo koud en berekenend hij als handelsman was, zoo onbeperkt was hij door zijn hartstooht aan haar over- Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1