I rijd ËËST^ Donderdag 2 Augustus. Irmeniaadsck berichten. 179. Van week tot week. FEÜIUjETOK. 44é Jaargang* Lonaliteit, rlissingen Augustus Slaolie Slaolie kumimi G emeente bestuur bekendmaking. ïïürdt vervolgd IJ.H8, Augustus een inderen van ft TEN enz., naai sn. der Commiaaie oraf zooveel mo eien, d. w. z. 2g met wie zij wen- dstrijd wenschea n zich daarvoor avonds, aaa TEL, tegen be- aarne bereid bij aogelijke inlich- at belangstellen, steun wensehen daarvan doen ie, NBURG SR., i Badcommissie, ÜAN, gen-Vooruit." i et. per fleseli, 1/8 fleseh. 0 et. p. Ys fleach, bevelend, DIENST Middelburg v.v. 40f 5.50f 7.55* .30* 1.15§ 2.- 5.50§ 6.55* Si- de Remise, de Zeilmarkt. et Badhuis. .15f 6.25f 8.40* 1.15* 2.2.45* 50* 6.55§ 7.50* lOf. dan tot de 1 ilmarkt, adhuis. 6.—, 6.20, 7.-, 0.—, 10.20, 10.40, 12.30, 1.05,1.30*, 4.30, 4.50, 5.20, .20, 9.10. vm. 6,10, 6.S0, 9.50, 10.10, 10.30, lm. 12.10, 12.45, 0, 3.40, 4.10, 4.40 1, 7.25, 8.—, 8.30, len Zondags uit REN. 1.07 6.47 9.27 12.371 t6.40 9,20 12.30 3.48 6.28 9,08 12.18 3.36 6,16 8.56 12.06 3.29 6.09 8.49 11.59 3.20 6.— 8.40 11.50 3.04 5.41 8.24 11.34 2.58 5.38 8,18 11.28 4.07 6.47 9.27 12.37 3.20 6.— 8.40 11.50 3.03 5.48 8.23 11.38 3.05 5.45 8.25 11.35 3.— 5.40 8.20 11.30 2.55 5,35 8.15 11.25 B-echklS 3,23 g) en 6,10(6 m. 3,50 g) en 6, a) en 4,45 23 en 6,10 c) f) ia het vertrek vaQ n. Neuzen vm. 8,30 Borsaela en Neuz0fl Boraaele en Neu2eö van 16 April tot COURANT Prijs per drie maanoea 1--80» ïkmee pm yuu 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij deu Uitgaver F. VAN DE YELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- c? AD VEE' PÉNTÏËN.- van 14 regels ƒ0. ^0, Voor eiken rege meer 10 cent. 8ij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en oiiché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burg. sn Weth. van Vliesingen brengen ter kennis van belanghebben de Ouders of Voogden, die hunne kinde ren of pupillen met lo September wensehen toegelaten te zien tot eene der Openbare Lagere Scholen in dat van af Maandag 16 Juli tot en met Zaterdag 4 Augustus e.k. uitslui tend ter gemeente secretarie (griffie) lederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt, sn dat ingeschreven kunnen worden a 1e kinderen, die op den lstea Sep tember a.s. den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor de scholen 0 (Groenewoud,) D (Groote Markt), en E (Wagenaarstraat), zij die in den loop van dit jaar nog zes jaren worden. Hen, die in het bezit van een trouw boekje zijn wordt verzocht dit bij de aangifte mode te brengen. Ylissingen, den 14 Juli 1906. Burg. en Weth. voornoemd, YAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Seeretaris, WITTEYEEN. I Hl I .IIHII.—-ins» Het ia zeer moeilijk, zich in de tegen woordige omstandigheden rekenschap te geven van de ware stemming, die in het Russische rijk heerscht. In regeerings- kringen is men blijkbaar de meening toegedaan, dat er wal een weinig kalmte zal komen nu er geen vertegenwoordi ging meer is om het volk op te win den. Vandaar dat men met het bijeen roepen van een nieuwe vertegenwoor diging niet al te veel haast wil maken. En als het blijkt dat de gewenschte kalmte werkelijk verkregen wordt, dan zal dit natuurlijk een gereede aanleiding wezen om alles weer maar bij het oude to laten. Maar die meerdere kalmte zou toch slechts eene onnatuurlijke zijn, want, ten deele althans, zou zij slechts ver kregen worden door de zeer felle maat regelen, die thans door de regeering worden genomen. Uit die maatregelen bljjkt ten duidelijkste, dat men stilte verlangt, op welke wijze dan ook ver kregen, en dit ia ook verklaarbaar, want de Czaar en zijne regeering weten zeer goed,dat, indien na verloop van tijd nieu szeun»*5a3xwia>&S0s&. 11.) Het werd een zware taak voor haar, hem smaak te doen krijgen in het gezellige leven, waarnaar zij zoo ver langde immers, zij zat den geheelen dag alleen, terwijl hü zijne zaken bs- hartiffdn Zij had op een hartelijkon omgang met zjjne bloedverwanten gehoopt, en 9 verhinderde dien zij zag uit het venster hare jonge schoonzuster met nare vriendinnen, en hij toonde een boos gelaat, wanneer zij naar den over kant wilde gaan. In het begin had hij met haar in vroolgke stemming bezoeken afgelegd, ook uitnoodigingen aangenomen en met haar een badreis gemaakt, maar was innerlijk big geweest, toen hij die achter den rug had. Aan het huwelijk waren hem al te veel lasten verbonden, n deze stemming zat hij op zekeren we verkiezingen worden uitgeschreven, het volk de oude afgevaardigden toch zal terugzenden, en dat het geen vertrou wen zal huichelen in het beleid der conservatieve, ook niet in dat der zoo genaamde gematigde elementen, die sinds zoo lang aile vertrouwen verbeurd hebben. Al zijn de berichten, die wij thans ontvangen, weinig talrijk en wellicht niet volkomen te vertrouwen, het is toch volstrekt niet twijfelachtig dat het gezag, ofschoon door de militaire macht ondersteund, niet in staat is de tallooze wanordelijkheden die ten deele slechts ongebondenheden en wraakoefeningen zjjn, en geen wezenlijk doel hebben, eenigszins binnen de perken te houden. Bij de taliooze pogingen daartoe vallen meest slachtoffers, die geen slachtoffers behoorden te wezen terwijl de wezen lijke misdadigers feitelijk handlangers van de politie zijn en in den regel geen moeite hebben om het gerecht te ont- loopen. Is het niet duidelijk dat wij, ook waar men schijnbaar de revolutie in toom houdt, elk oogenblik alles kunnen ver wachten in een land, waar blijkbaar geen afschrik van de misdaad meer be staat en de-eerbied* voor de openbare orde volkomen is vernietigdin een land, bovendien, ais een noodzakelijk gevolg van de nimmer eindigende ver- waarloozing der beste belangen, aan voortdurende rampen ten prooi. De dagelijksche berichten uit het Oosten worden nu, in hun onderling verband, voor zoover dat bestaat, dub bel belangrijk. In den jongsten tijd is onze aandacht weder eens in bijzondere mate gevestigd op de toestanden in Zuid-Afrika, van waar de door de Engeisohe regeering gezonden commissie van onderzoek is teruggekeerd. Opmerkelijk genoeg hebben de voor standers der overheersching van het Engelsche element, de zoogenaamde mijnkoningen, een drietal afgevaardig den, tegelijk met de repatriëerende com missie naar Engeland gezonden, om hunne belangen bij de regeering te be pleiten, waardoor het vermoeden wordt opgewekt, dat het rapport hun niet gunstig zal luiden, maar wei voor de Boerenpartij.In den voormaiigen Oraoje- Vrijstraat beteekent het Engelsche ele ment hoegenaamd nietshier is het hart van oud-Holland, en zonder schen ding van het indertijd gesloten verdrag, dag in zijn kantoor. Zijn gelaat, anders verdrietig, stond nu zelfs somber. Hij zat met den arm onder het hoofd en staarde op het papier voor zich. De zaken gaan voortreffelijk, mompelde hij. Alies is me maegeloopen, zooals ik verwacht had, mijne speculaties gelukken alle, de herfst is voor de deur de reis heeft veel geld gekost, maar ik was het aan haar verplicht. Nu daoht hij nog eens na over hetgeen hij op do badreis beleefd had. Geen wonder, dat zij zoo menigen bekende vondmaar dat aanhoudende klagen, omdat zij het tooneel had ver laten, verveelde mij toeh ten laatste. Wij hadden nauwelijks een vrij oogenblik om eens met elkander te praten. Ik ben geen man van complimenten en dia eeuwige hofmakerij verveelt zelfs den besten echtgenoot. Hij sprong op, liep de kamer op en neer en wilde naar zijn vrouw gaan hij herinnerde zich echter, dat zij aan haar toilet bezig was, Juist werd hg' aau de telefoon geroepen. Beste Klaus, wij moeten het met Roberts wissel maar bij het oude laten ik heb het hem beloofd, hoorde hjj zijn vader zeggen. TeleplidoiinuBiBiBr 10. ia het onmogelijk daarin verandering te brengen. Dit evenwel is den Jingo onverschillig, want er is in dat land niets te halen en de rustige Holland- sche Boerenbevolking grcelt er snel aan en zal de kern vormen van hetgeen eenmaal weer uit het Hollandsche ele ment in Kaapland zal voortkomen. In oud-Trans vaal is de toestand anders. Als gevolg van het onderzoek wil men dat het stemrecht voor alle meer derjarige mannen in de voormalige republieken zal worden ingevoerd. In Engeland wordt men reeds be vreesd. Een deel der pers roert de groote trom en beweert dat de Boeren vast besloten zijn, de macht aan de handen der Britten te ontrukken, 't Is v/el mogelijk maar voor 't oogenblik zullen de Jingo's er nog wel in slagen, te zorgen dat zij vooreerst het hoofd niet te veel opsteken. Een historisch frit is hst evenwel, sinds lang trouwens voorzien, dat de brandstof in Zuid- Afrika zich weder ophoopt en dat er zich een natuurlijke kracht vormt, waar aan in later tijd geen macht weerstand zal kunnen bieden. Geen onderworpen land ter wsreid gaat met meer snelheid en zekerheid zijne onaf haukelijkheid te gemoet. Wij mogen nog wel eens de opzette lijke aandacht vestigen op de door den Eagelschen minister van marine be haalde overwinning, wk na oprecht stre ven naar bezuiniging door de vertegen wooï'diging wordt gedeeld, "blijkens do aanneming der sterk verminderde be grooting. Men heeft altijd beweerd, ook ten onzent, zelfs reeds tijdens de repu bliek, dat liberale regoeringea de weer krachten des lands veronachtzaamden en het is mogelijk dat zuiks voorheen een gevaarlijke politiek wasmaar voor Eageiand is dit gevaar zóó gering, dat men het er gerust op wagen kan. En geland is nu feitelijk aangevangen met de toepassing van het systeem, dat aan de bijeenkomst der eerste Haagsche Conferentie ten grondslag heeft gelegen, en wanneer de tweede bijeenkomst ver gadert, zal men daarin op een exempel kunnen wijzen, dat meer zegt dan el lenlange vertoogen. In het Engelsche parlement is dit maal ook zeer belangrijk geweest de redo van den minister voor Indië, aan wiens zaken daar te lande helaas nog W6inig aandacht pleegt te worden ge schonken. Hoewel Engeland ons in het bestuur van koloniën vooruit is, wekt Abonneaients-AdrerteBtiën op zeer voorcleelige voorwaarden. dat bestuur er nog te weinig belang stelling maar toch treedt ook daar meer en meer de vraag op den voor grond, welke politiek in da koloniën moet worden gevolgd. Opmerkelijk genoeg was bij deze gelegenheid de uitlating van Morley, dat Engeland dria of vier jaren geleden in Zuid-Afrika een verkeerden stap heeft gedaan. Hieruit, meende da minister, kan man voor Indië leering trekken, om de ont wikkeling van het land te bevorderen. Men zal trachten de zoutbelasting te verminderen, die het arme deel dei- bevolking drukt. Ook de militaire uit gaven zuilen zooveel mogelijk worden beperkt. Ia den wetgevenden raad te Calcutta zal het vertegenwoordigend stelsel worden uitgebreid en men zal trachten het recht van amendement in te voeren op voorstellen van de Indische regeering. Wanneer al deze en andere te nemen maatregelen de belangstelling van het moederland een weinig kunnen opwekken, dan is het te verwachten dat de nieuwe regeering ook op de koloniale zaken op den langen duur een gunstigen invloed zal oefenen. Aan het einde van ons overzicht achten wij het onzen plicht, met dank te gewagen van de groote belangstel ling, in het buitenland aan den dag- gelegd, bij gelegenheid der teleurstel lende gebeurtenis, die ons vorstenhuis en ons vaderland heeft getroffen. Dat het gebeurde al dadelijk in de Duitsche pers tot politieke beschouwin gen aanleiding gaf, is te verklaren. Yoor het tegenwoordige heeft de ontmoedigende gebeurtenis op de politiek geen betrekking, maar dit zou toch in het vervolg het geval kunnen worden, wanneer men in Nederland niet meer op den tijd let en, door hex-ziening van de grondwettcljjko bepalingen omtrent de troonopvolging, zorg draagt, beter op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. In het belang van vorstenhuis en vaderland beiden achten wij dit zeer dringend gewenscht, inkomstenbelasting. Volgens het nieuwe plan der inkom sten-belasting van minister De Meester, zou meldt de „Avp." wat de be lastingheifiag betreft, onderscheid wor den gemaakt tusschen inkomsten uit kapitaal en die uit andere oorzaken verkregen. Invoerrecht op sukade enz. Den minister van financiën zijn in de laatste dagen door verschillende be langhebbenden bij den handel in su kade, geconfijte gember en geconfijte citroen- en oranjeschillen gegevens ver strekt, waaruit bleek dat door een ver daging van de invoeriDg van het Kon. besluit van 2 Juli jl., „Sfcbl." 160, de belangen van niet weinige grossiers en winkeliers zouden worden geschaad en dat dus de belangen van deze personen in strijd waren met die van de hande laars voor wie de invoering van het verhoogd recht reeds met 1 Augustus 1906 nadeelen zou opleveren. Er moet daarom billijkheidshalve worden uitgezien naar een middel om de belangen van beide groepen zooveel mogeljjk tot hun recht te doen komen. De minister meent dit te hebben ge» vonden, aangezien voor de laatst be doelde groep de nadeeien ook kunnen worden weggenomen door maatregelen strekkende om de goederen, die vóór de afkondiging van genoemd Kon. be sluit gekocht waren, nog tegen hat oude invoerrecht toe te laten. Deze overweging heeft ten slotte den minister er toe geleid het voorstel tot verdaging, waarvan de overweging bij den Raad van State aanhangig was, terug to nemen, dus de invoering van het verhoogd recht op 1 Augustus 1906 te handhaven, dooh daarmede het nemen van maatregelen als evenbedoeid te doen gepaard Goed 1 ik zal order geven i ant woordde nij barseh. De jongen heeft bovendien nog schulden gemaakt en meent, dat ik daar niet van weet. Maar geen panning krijgt bij uit de kas de oude mag ze uit ziju eigen zak betalen Ik doe dag en nacht moeite voor de zaak en moet, wanneer hij sterft, het bedrag, wat er over blijft, met hen beiden deelen, voor mijn arbeid heb ik slechts een aandeel in de winst. Ook dat domme ding spreidt een onverantwoor delijke weelde ten toon, sedert Schim- melpfennig luitenant geworden is en bijna dagelijks aan den overkant komt. Mjjn jonge vriend Claudius Hij bieef steken, ging aan het venster en keek in den tuin aan de overzij. De oude heer schijnt weer geheel gezond te zijn geworden 1 Hij zag, hoe zijn vader bij zijn tante in het prieel ging zitten. De oude juffer mocht voor mijn part ook wel ophoepelen Het kamermeisje kwam met de bood schap, dat mevrouw hem wensehte te spreken over een beschikking voor van avond. Ja, ik kom zoo dadelijk. Km, ik zag hem met Laura alle dagen uit rij den De handeisraad boog bekommerd het hoofd en Polda wierp Robert een blik toe, waarmoe zij te kennen gaf, dat hij zijn vader geen onaangenaam nieuws moest vertellen. Het ia vandaag Zondag 1 Ik zou wel gaarne met jullie uit rijden gegaan zijn, sprak de oude man, maar wij kunnen ook wel een huurrijtuig be stellen. En ik begeleid u met Schimmel- pfenning te paard riep Robert vroolijk, nu zijn kommer voorbij was. Daar papa zoo wel is, zal het een zeer plezierige namiddag worden. Ook Fransje verscheen mei een vrien din, een bevallige jonge dame, in den tuin. Robert bloosde sterk, toen hij haar zag. Yerheugd klapte Fransje in de handen, toen zij van de partij hoorde, waartoe zij ook hare vriendin uitnoodigde. Wij hebben Laura zooeven ont moet in een rijtuig met twee fiere zwarte paarden, zeide zij. Zij klaagde er over, dat wij zoo zelden kwamen ook dat zij zooveel bezoeken moest afleggen 1 Een mooie vrouw is zijdat moeten zelfs hare benijders erkennen. Toen zij verder reed, ontmoette zij Robert's „Drijvende doodkisten. De „Zutph, Ct.a dringt aan op de urgentie van de afkeuring van houten zeeschepen, naar aanleiding van de inter pellatie van de heeran Verhey en Lief- tinck. Minister Oyens, huiverig voor verdere uitbreiding der staatsbemoeiing, stopte indertijd de zaak in den doofpot der partij-doctrine. Minister Veegens pakte de zaak aan door aanstelling vaa een inspecteur van de scheepvaart. Waarom vroeg de heer Lieftinck zoolang er slechts één rijksinspecteur is, de expertise niet opgedragen aan de volkomen vertrouwbare experts vau „Veritas" of „Lloyd" Men kon dan nu reedB een wet in het leven roepen, en de behandeling daarvan behoeft niet eens zoo lang te duren. Laai er be paald worden, dat niemand ean visBehers- vaartuig in zes mag laten gaan, die niet eens heeft een bewijs van een der bovenbedoelde experts, van oonoien. tieuse mannen. Wanneer dit was voor geschreven, dan kon tenminste feeds veel ellende voorkomen worden. Ex- behoeven geer. schatten voor uitgegeven te worden en het daaraan ten koste te leggen geld zou nuttig besteed zijn. Goede reeusra zullen er geen last van hebben on de slechte zullen verhinderd worden, hun volk zich te laten wagen op wrakke vaartuig-en. Daardoor zouden wij op een korte ea eenvoudige wijze luitenant, Von Fellenthin, hij liet zijn paard omkeeren en kwam naast haai- rijden. Ik werd verlegen, toen alles op de Promenade haar nakeek. Een prach tige vrouw riep er een uit oen groepje officieren. Jammer, dat we haar op het tooneel kwijt zijn 1 Vandaag hebben zij aan den overkant weer gezelschap, slechts een kleinen kring van muziek- vriendenzij heeft mij daarom niet uitgenoodigd, zeide zij. Ik blijf ook iiever bij mijn papa. Robert, maak Aline toch niet zoo in het oogloopend het hof zeide zij tot haar broeder. Zij is nog pas in haar achttiende jaar maar jij, die pas een kneveltje krijgt, moet je geluk nog bij 'oakvischjes zoeken. Je moogt voor mjj bij onzen rit naast haar rijden. En Schimmeipfennig naast jou.. Ik ga weg, om het hem te vertellen 1 Ik zal het rijtuig bestellen, daar wij geen eigen meer hebbenTrek jullie maar een uurtje te voren de handschoe nen aan, dan behoeven wij daarop ten minste niet te wachten.

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1