mrnmm iwiiire BuitenlarisÉe Berichten. Aclvertentiëii, Laatste BericMten,. to<* ONTBUT- •.♦-rcocK VERKADE £<S* ^EEÖi! 1000 GULDEN -ZAANDAM- met toenemeaden ijver bozig met het zeeken naar middelen tot verbetering wn dat zoo algemeene gebruik. Zekere professor Charles Zueblin van de uni versiteit van Chicago heeft vroeger een s00rt van proef-huwelijk bedacht, waar bi] het scheiden aanmerkelijk gemakke lijker werd gemaakt. Dezelfde geleerde komt nu met een nieuw plan. Hij acht grooter voorzichtigheid bij het aangaan van een huwelijk wenschelijker cn noodzakelijker dan het vergemakkelij ken van de echtscheiding. Beter ge legenheid moet, z. i. aan de verloofden gegeven worden, elkaar nader te leeren kennen, opdat men eikaars fouten en zwakheden zal zien. Hij wenscht daar om, dat twee wettelijke plechtigheden zullen worden voorgeschreven. De eerBte zou de verloving wettigen en de tweede, zea maanden later, zou het paar ouher- roepelijk in den echt verbinden. De verloving zou een door de wet voor o-eBchreven vorm zijn en de paren zou- den verplicht zijn, niet te trouwen vóór de zeB maanden waren veratreken. 'Werd het huwelijk niet binnen een bepaalden tijd na afloop van het ver- lovlngahalfjaar gesloten, dan zou de trouwbelofte vanzelf vervallen. Prof. Zueblin gelooft, dat bij de meeste ongelukkige huwelijken de verloving binnen die zes maanden zou worden afgebroken. Wij linden niet vermeld hoe de professor den zesmaandschen wachttijd denkt in te richten. Dat komt er toch nogal op aan. Opsluiting met bekrom pen middelen in een benauwd boven- huisje aan een stinkende stadsgracht wordt minstens vereiseht, wil de proef iets beteekenen. FRANKRIJK.. Het gemeentebestuur van Boulogne heeft een feestmaal ge geven voor de burgemeesters van zeven Engelsche kustplaatsen en zes Fran- sche gemeenten. De prefect dronk op president Fallières en koning Eduard. De burgemeester zeide, in een dronk op de entente cordiale" en haar be- teekenis voor den vrede onder de vol ken, dat er tuBschen Frankrijk en Engeland geen wolk hangt, beiden gaan hand in hand, in 't belang van de menEchheid. Bij het conflict in Oost Azië had de Engelsch-Fxansehe vriendschap een wereldoorlog voorko men en de Marokkaansche quaestie was opgelost dank aan de goede ver standhouding tusschen Frankrijk en Engeland. Sir Thomas Barclay, die veel voor de „entente" heeft gedaan, zeide dat deze niet langer afhangt van de re geeringen, maar van de beido volken. Een tooneelvoorsteiling en vuurwerk besloten den dag. DUITSCHLAND. De verkiezing voor den Rijksdag in het district Hagen Sehweim, het oude district van Eugen Richter is met bijzondere belangstelling gevolgd. Het gold hier de vraag of dit district trouw zou blijven aan de liberale beginselen. De eerste stemming gaf geen beaiissing en moest er herstemd worden tusBchen den vrijzinnigen en sociaal- demoeratisohen candidaat. Zooals den iaatsten tijd herhaaldelijk in Duitsch- land gebeurt, hebben thans ook weer Qe burgerlijke partijen het van de sociaal-democratische gewonnen. De vrijzinnige candidaat werd nl. gekozen met 21000 stemmen, terwijl de sociaal democraat er 18000 haalde. In Duitschland bestaat nog de licha melijke tuchtiging op de lagere school. Maar daar zijn velen tegen, ook in on derwijzerskringen. De onderwijzersver- eeniging te Leipzig heeft thans in haar laatste vergadering een motie aange nomen ten gunste van de opheffing van het recht tot lichamelijke tuchti ging op de volksschool. Hen zal trachten net daarheen te leiden, „dat door ge meenten en den staat in plaats van de tegenwoordige veroorloofde lichamelijke tuchtiging andere straffen worden be paald, zoodat toch een flinke ontwikke- de volksschool blijft gewaar- RUSLAND. Van alle' landen in en uiten Europa, is geen enkel zoo ten nauwste betrokken bij de gebeurtenis- Beu m Rusland als Frankrijk Reeds lang voor het Russisch-Fransoh verbond de wederzijdsche staatkundige ngen in vriendschappelijk samen gaan vereenigde, was het verkeer tus- n, ^eide volken zeer hartelijk en druk geweest. lankrijk herbergt goheele Russische «men binnen zijn gastvrije landpalen, 0 rijke Russen zoeken er in hoofdstad Provincie, soms voor gansch hun oven, een durende woonstee, de weinig «middelde, en de zelfs zeer arme yin- cii m grooten getale in Frankrijk een gastvrijer oord om te leven en hun «mus te ontwikkelen dan Rusland hun aanbiedt. Omgekeerd vinden vele Fran- sehen ia Peteraburg, Moskou en elders hun vermaken en gezellig verkeer onder landslieden terug, gelijk de Fransche handel- en industrieele wereld op Rus sische» bodem wonderwel gedijt. Bij zooveel belangrijk materieel en immaterieel samengaan, behoeft het niet te verwonderen, dat het altijd geld-arme Rualand bij den rijkeren staatkundigen vric-cd aanklopte, en dat deze, na dik werf diep in den geldbuidel te hebben moeten tasten, thans niet minder dan 13 milliard francs aan Rusland voor geschoten heeft. Zoo nu nog daarbij rekening gehouden wordt met de reus achtige Fransche kapitalen voor indu strieele doeleinden, in het land van den Tsaar belegd, waar enorme bedragen voor mijn-exploitatie, exploratie, en manufactuur aangewend, uit Fransche handen afkomstig zijn, dan valt hef licht te begrijpen, hoe door zulke belan gen met Rusland verbonden, Frankrijk de jongste gebeurtenis met groote be zorgdheid in oogenschouw neemt. Van die bezorgdheid geeft dan ook in niet geringe mate de Fransche pers bljjk. De vela bladen, wier lezerskring uit groote en kleine geldbeleggers be staan, wier meestentijds met duurzamen arbeid en groote spaarzaamheid ver worven bezit, voor een groot bedrag in Russische waarden belegd is, wilden door de jongste gebeurtenissen in Rus land opnieuw verontrust en teleurge steld, bij hua regeering op officieels tusschenkomst, voor het minst toch op een vermaning, aan de Russische aan dringen. Eu zoo maar de Fransche Kamer in deze dagen gezeten zou heb ben, dan waren van de sprekers-tribune harde woorden aan Russisch adres ge vallen. In de zoogenaamde St. Peterburgsche wijk werd Zaterdag een drukkerij door gewapenden overvallen, welke den be stuurder en andere beambten der druk kerij vasthielden en daarna de door hen moegebrachte matrijs van het manifest van Wiborg stereotypeerden en op de rotatiepers in 150.000.exemplaren druk ten. De politie vernam eerst van het voorval, nadat de gewapende mannen spoorloos waren verdwenen. Het Telegraafagentsehap meldtVeie duizenden mijnwerkers besloten in een te Jusowka gehouden vergadering om wegens de ontbinding der rijksdoema het werk neer te leggen. Dientengevolge zijn dragonders naar Jusowka gezonden. De verschillende partijen beraadslagen thans over hetgeen na de Doema-ont- binding die vooral de socialistische organisaties onvoorbereid overvallen heeft - moet worden gedaan. Ds alge meens werkstaking, hoewel ernstig overwogen, werd voo-alsnog verworpen. Het manifest van Wiborg wordt overal verspreid geheime drukkerijen zijn on ophoudelijk aan het werk, en de revo lutionairen maken van elke gelegenheid gebruik nog ineer exemplaren ervan te drukken. Zoo drongen te Jaroslaf ge wapende revolutionairen de drukkerij van het dagblad „Severianin" binnen en deden een groote oplaag drukken van het manifest, welke zij vervolgens medenamen. Uit de provinciën blijven berichten komen van moorden, diefstallen, aan vallen op treinen, zooals gisteren weer te Czonstochau. Wat Odessa betreft ia men thans geslaagd de sohade op te nemen. Zes straten bieden een treurig beeld van verwoesting. Veertig winkels ziju ver nield waaronder ettelijke die ook in October reeds geplunderd waren doch, met liefdadige hulp heropend konden worden. De schade wordt op verscheiden millioenen roebels geschaden. Vijf menschen zijn gedood, negen gewond. Ondanks de belofte van gene raal Kauibars, dat de lijken aan de Joodsche vereen iging zouden worden afgestaan, om plechtig te worden be graven, heeft de teraardebestelling reeds in 't geheim plaats gehad, betgeen op de bevolking een diepen indruk heeft gemaakt. En dez® stemming veranderde in verontwaardiging toen een decreet van den gouverneur-generaal verscheen waarbij gelast werd, dat de inwoners al hun wapenen moesten inleveren. Vooral ontevreden zijn d® Israëlieten en de Russische werklieden, die, in een open bare vergadering verklaard hebben de Joden te zullen verdedigen. ENGELAND. De regeering heeft een blauwboek in het licht gegeven, waarin mededeelingen wordan gedaan over den stand der Britsche kolonisatie in de voormalige Zuid afrikaansche republie ken. Uit de medegedeelde gegevens blijkt,dat sinda den oorlog met regeerings- hulp in Transvaal 596 kolonisten op het land zijn geplaatst en in de Oranje Rivier- kolonie 660. Van dezeu zijn lang niet alle geschikt gebleken bovendien hebben een aantal ongunstige jaren de ont wikkeling en bloei der kolonisatie tegen gehouden. Vooral in den vroegeren Vrij staat is het succes al heel gering ge weest, De door de kolonisten in cultuur gebrachte oppervlakte is verminderd van 75,000 acres in 1904 tot 63,000 in 1905. De -gehuld ligt aldus verklaart lord Selborne in de voortdurende droogte. De kolonisatie-proeven mot deze 1256 setilsrs („sukkelaars" zeggen de Boeren) heeft niet minder dan twee en een half millioen pond sterling gekost. En het politieke resultaat, want daarom is het den Enqeischen natuurlijk uitsluitend te doen geweest Het kan niet beter worden geschetst dan. door de woorden van Steijn, die van de geïmporteerde medeburgers ver klaard heeft„Laat er toch zooveel mogelijk ko en; reeds in het tweede geslacht zullen zij voortreffelijke Afri kanders zijn Het stuitende in de heels historie is dan ook alleen, dat de Britsche autoriteiten do verarmde bevolkingen van Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal de kosten laten betalen van deze proef nemingen. Bij de beraadslagingen over de be zuinigingen op bet Engelsche vloatpro- gram in bet Lagerhuis, voerde Arthur Lee, burgerlijk Lord van de Admiraliteit in de vorige regeering, aan, dat er onder de schepen van de vloot vtle verouderde en verouderende bodems waren. Hij pleitte sterk voor de handhaving van den „twee-mogendheden-standaard" (het beginsel, dat Engeland ter zee ten minste opgewassen moet zijn tegen de twee mogendheden, die in sterkte op haar volgen). Engeland zou zeven schepen van het nieuwe monstertype krijgen, Frankrijk zes, Duitschland drie en deYereenigde Staten drie. Het was dus duidelijk, dat Engeland beneden den vroegeren stand aard zou komen. Balfour spotte, dat de Haagsehe con ferentie wei niet veel zou gev6n otn de goede trouw van de Engelsche re geering, nadat deze het Lagerhuis had gerekend, dat de bezuiniging kon ge beuren zonder dat Engeland de heer schappij ter zee kwijt raakte. Men weet intusschen dat de bezuini gingen goed zijn gekeurd, op voorwaarde dat de Haagsehe conferentie iets tot stand zal bréngen in de richting van beperking der krijgstoerustingen. Volgens de „Daily Mail", heeft lord Tweadmouth naar aanleiding van de herziening van het vlootprogram met ontslag gedreigd. Hij wiide pas aan blijven, nadat het geding betreffende de uitkomsten van de Haagsehe confe rentie was gemaakt. De unionistische pers schermt natuur lijk sterk met het gevaar, waaraan de liberale regeering mat hare bezuini gingswoede Engeland blootstelt. OOSTENRIJK. De nieuwe Oosten- rij ksche ministei'-preBident, baron von Beek, heeft succes. Nauwelijks is hij twee maand°n aan het bewind of hij kan reeds op schitterende resultaten te rugzien de parlementariseering van het kabinet en het compromis in de kies- rechtquaestie, die tot een verzoening .van de nationaliteiten in Oostenrijk kan leiden. De omstandigheden waren den nieuwen minister-president gunstig,maar zijn verdienste is het, vaa deze omstan digheden het juiste gebruik te hebben Thans trekt de minister weder de aandacht tot zich door een aanschrijving aan de verschillende hoofden van de partementen, waarin hij aandringt op een hervorming van het bostuurswezen in meer modernen zin, in den geest van decentralisatie. De minister wil de starre bureaucratie, die in Oostenrijk streng schijnt te heerschen, to lijf gaan en ver eenvoudiging brengen in de afdoening der bestuurszaken ten bate der bevolking. Er dient door de ambtenaren minder te worden geschreven en meer te worden afgedaan en het streven van den Oosten rijkschan minister en diens aanschrijving herinnert aan de werkzaamheid van generaal Yan Heutsz in Inüië, die ook met zeer veel kracht tegen bureau cratische misstanden optreedt, De chefs der departementen zullen nu tot einde October tijd hebben voorstellen in den geest van den minister-president uit te werken. Baron Beek heeft een termijn gesteld. Hij kent blijkbaar de aanhangers van den heiligen „Bureau crat us". ITALIË. Men herinnert zich het at' tikel in de Italiaansche „Trifauna,* waarin graaf Nigra, naar aanleiding van de ontmoeting tusschen Eugenie en keizer Frans Jozef, schreef over het bestaan van een brief, geschreven in 1869, waarin het plan van een Fransch Oostenrijksoh-Italiaansohe alliantie werd besproken. ÊmileOUivier,Fransch minister onder Napoleon III, hadzjjn voornemen te ken nen gegeven om binnenkort nog een ande ren brief te publiceeren, welke over dit onderwerp door Yietor Emanuel II aan Napoleon III werd geschreven. Thans bevat het „Giornale d'Italia,* in een Parijsche correspondentie den tekst van dezen brief het eenige dooument dat nog over is van deze historische poging, „die," zegt de „Ma- tin," indien zij geslaagd ware, misschien het aanzicht van Europa had veranderd" zoodat men mag aannemen, dat de correspondentie van Emüe Ollivier zelve afkomstig is. In den aanvang van dit schrijven drukt Victor Emauncl zijn dank uit jegens Napoleon over het voorstal tot een alliantie, dat de keizer met het oog op den onzekeren toestand in Europa, had gedaan tot behoud van den vrede en van het Europeeech evenwicht. De koning zal gaarne tot het ver bond toetreden, doch hij kan, zegt hij, geen formeele belofte daaromtrent doen, voordat de conventie van 15 September 1864 betreffende den kerkelijken staat van beide zijden geheel en volledig is uitgevoerd. MACEDONIË.De onveiligheid in Ma cedonië en de voortdurende gevechten tusschen Buigaarsche, Servische, Griek- sche an Rumeensche benden, bevorderen de emigratie op ontzettende wijze. Volgens opgaven bedroeg het aantal jonge mannen, die uit het Yilayet Monast-ir emigreerden, in 1904 3000 in 1905 7000, en in de 3 eerste maan den van 1906 15.000. Niet zelden ont waart men er oen dorp, slechts bewoond door grijsaards, vrouwen en kinderen, Reeds sinds lang geeft de .Turkeehe regoering' geen passen voor Amerika meer af, doch voor Servië en Rumenië geeft zij ze met genoegen, blijde van deze lieden af te zijn, die zich anders toch den een of anderen dag bij de ben den in de bergen zouden voegen. MAROKKO. Uit Tanger wordt van Zaterdag gemeld, dat de troapen van den sultan vau Marokko een grooten ölag hebben geleverd tegen de opstan delingen. De Iaatsten leden grootever liezen en werden totaal uiteengeslagen. Na den slag gingen de overwinnende soldaten rond met de hoofden der ga- doode vijanden op de bajonetten ais zegetropeeën. Volgens ooggetuigen moet de strijd met weergalooze wreedheid zijn gestreden, De Heer en Mevrouw ROEST, Bad huisstraat N 108a, geven kennis van de geboorte van een Zoon. Heden overleed mijne geliefde Eebtgenoote en der kinderen zorg zame Moeder, Mejuffrouw SUSANNA VADERDobbelaar, in dea ouderdom van 41 jaar. Uit aller naam, S. VADER. Rotterdam, 28 Juli 1906. (Gerard Scholtenatraat 96.) I33S5S; -<• Heden overleed ten mijnen huize onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer HENDRIK HER WIG, in den ouderdom van bijna 82 jaar. Uit aller naam, J, HERWIG. Vlissingen, 30 Juli 1906. Onze hartelijke dank aan allen voor de talrijke bewijzen van belangstel ling op den 28 dezer ons betoond. P. VERHEUL en familie. Per Telegraaf. SSe g®zi®ïat5SieI«Sst®estaiial rasa M. BI. «ie Koningin. APELDOORN. De toestand van H. M. do Koningin blijft bij voort during bevredigend. H. M. moet nog steed3 het bod houden. Dr. Roessingh werd heden ten paleize verwacht. 's GRAVENHAGE. H. M. do Ko ningin-Moeder zal deze week in plaats van 10 dagen, zooais eerst het voorne men was, slechts een paar dagen op Het Loo vertoeven. H. M. zal Woensdag daarheen gaan en togen het einde der week naar Soestdijk terugkeeren. Ia verschillende kerken dar Ned. Herv. gemeente werden gisteren ge beden opgezonden iu verband met den toestand van H. M. de Koningin. CbTOftdett gedeponeerd Aan het Bureau van Politie alhier zijn de navolgsnde voorwerpen als ge vonden gedeponeerd een Portemonr.aie met geld, een paar Kousen, een Ceintuur, een Kiïider- schoentje, een Sigarenkoker, een Brief, een koralen Armbandje, een Belknop, een dames Horlogekettinkje, een Siga- renpijp in étui, een Sleuteltje, een Gou den Ring met initialen, een Kinder- schopje, een jongens Ceintuurband, een Sleutel, een glacé Handschoen, een Mof, een Mes, een Portefeuille, een Tafel kleedje, twee Portemonnaies inet geld, eenige Sleutels. en verder alle zenuwkwalen radicaal genezen door Drank van Sir. ROLAND prijs per flacon f 3.50. Een enkele flacon is voldoende om mBÊe aanvallen te voor komen en te overwinnen. Algemeen depot PHABMAQ1S L1EG3Ü0XB1, 6 Place St. Barthé- lomy, Luik. wordt uitbetaald aan eiken lijder van vallende ziekte die niet vol komen genezen is na ds behandeling juist gevolgd te hebben. Generaal-Agent voor Holland en Koloniën t% N 1TAS 73 Utreclitsciiestraat, Amsterdam. Te VLISSINGEN bij Sa A. /Liiilvhs&ler. moet verpakt zijn in een blauw etiquei met den naam onzer firma- Voor winkeliers Verpakking in een gratis kistje, 48 stuks franco, gebruikelijke korting. >O<)Ü<><?>G<K>0<>ó< Verheft zich ZICKINBEXMEB's ffijjnl. Druiven Borst-Honig boven soortgelijke preparaten. vDezelve is sedert 39 jaren ongeëvenaard.] Aan de fabriek van Druiven-Borst-Honig van den Heer W. H. ZIOKENHEIMEB, te Mainz. S ot Billigheim, (Baden.) Hooggeachte Heer I Ik kan betuigen dat er wel geen ge schikter en spoediger werkend middel zijn zal tegen hardnekkigen hoest, zoowel bij kinderen als bij volwassenen, dan de bij UEd. te Vor krijgen Borst-Honig, Dezelve heeft de grootste diensten bewe- Hoofd-Depot, voor Nederland en Koloniën bij Firma H. SARDE MANK te Zevenaar (Holland) en Emmerik (Duitschland.) "Verkrijgbaar in flacons a f 2.f 1.en 65 cent te Vlissingen bij Wed, J. GK H. DOMMISSE, Bellamy kade 5 Groes bij de firma Wed. J. P. VAN DER DOES Sz. j St.Maartensdijk bij JOH, PEELS; Middelburg bij WoH.GRAVESTEIN^

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 3