31 Juli. 177. 44e Jaargang, Bmnenlandsclie bericliten, Prijs pet drie maandea ÏWaaoo (uk 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alie Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. AD VER TEHTlËIf s van 14 regels f 0,4:0, Voor eiken rege meer 10 cent. -- Bij diiecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts Weemaal berekend. Groote letters en cliehé's naar laadruimte. Aboimements-Adverteiitii'ii op zeer voordeelige voorwaarden. Ouzo Koningin. Tot onze vreugde blijven de berichten uit het Loo zoo gunstig mogelijk en ia de hoop gewettigd, dat onze jonge Koningin in geheel herstelde gezondheid haar geboortedag vieren zal over enkele Weder ia gebleken boe groot en al gemeen de liefde is, welke haar volk der Koningin toedraagt. Voorwaar niet denkbaar is een meer voorbeeldige ver standhouding dan hier te lande bestaat tuaschen souverein en volk. Het innigste vertrouwen in Haar hebben al haar onderdanen, zij achten haar onmisbaar tot het geluk van het land en als onze Koningin haar volk, dat haar steeds trouw liefhad en eerde, sinds zij als jong prinsesje aller harten won, dan ook meer dan ooit aan zich hechten wil, dan late zij vooral de plich ten van de zware regeeriDgstaak nooit belemmeren dien zorg van haar gezond heid, welke boven alles uoodig is. Wij weten hetde Koningin doet graag alles wat zij het haar plicht acht te doen. Zij, die de Koningin voorbij zien rij den, denken soms een gemakkelijke taak Koningin te zijn 1 Volkomen onjuist 1 Het is een zware taak. Er is zooveel waarvan het hoofd van den Staat kennis wil nemen.er is zooveel te hooren, te beslissen, te teekenen er zijn zoo vele vaak vermoeiende ceremoniën te vervullen. Welnu als een langdurig verblijf in het buitenland, zooveel mogelijk vry van zorg en vermoeiende pliohten, eens noodig werd geoordeeld.of een lang durig verblijf op het Loo, zonder bezoek aan Den Haag of Amsterdam werd voorgeschreven in het belang van haar gezondheid, dan smeeken wij onze jonge Koningin, niet uit plichtsgevoel te wei geren, wat ze uit liefde voor haar volk waarvoor zij onmisbaar is, moet doen. Mogen wij met één woord duidelijk maken wat wij wenscben Wij hopen dat H. M. onze geliefde Koningin van haar geneesueer, haar Eerste Minister en voornaamste advi seur zal willen maken, en dat wel in den vollen zineen verantwoordelijk minister! („Hbl.") Verplichte winkelsluiting. Het „Centrum" zegt dat de tegen stand wortelt ia een zekeren anarchis tische trek in ons volk, gepaard aan lang, die zich altijd laat gelden, wanneer ter wille van het algemeen belang iets te regelen of binnen zekere grenzen terug te brengen viel. Maar de storm zal wel bedaren, even als indertijd de agitatie tegen arbeids wetgeving, persoonlijken dienstplicht en leerplicht tot rust kwam. Dat de omzet zou slinken, is niet meer dan een waan. De verkoop na 9 heeft over 't geheel niet veel meer te beteeken. Men sluit niet om den wille der concurrentie. Natuurlijk moet voor den Zaterdagavond en den Sint- Nioolaastyd uitzondering gemaakt wor den. Ook acht het blad 't gewenseht den verkoop van sigaren in eafé's te verbieden of voor dien verkoop extra- belasting te heffen in den vorm van hooge debietrechten. Men heeft ook het bezwaar opge worpen, dat de winkelbedienden hun meerderen vrijen tijd slecht zouden be steden. Maar een dergelijk bezwaar, laat 't niet geheel denkbeeldig zijn, mag toch niet beslissen. Men wijst toeh geen loonsverhooging af, omdat het geld van sommigen toeh maar naar den kastelein gaat In Duitschland golden aanvankelijk dezelfde tegenwerpingen ab ten onzent, maar de practyk heeft ze te niet ge daan. Zelfs is reeds in verschillende steden op de 9 uur-sluiting de 8 uur sluiting gevolgd, zonder verwezenlijking van door sommigen voorspelde gevolgeD, 15.) ^8 hief den blanken, ronden arm omhoog, streek met den zakdoek over hei, voorhoofd en reikte hem de hand met een lijdend uiterlijk. Niet waar, Klaus, je vervult deze bede Je bent den geheelen dag in de OT met handelszaken en ik haak naar gezciligen omgang. - Ofschoon ik uit ervaring weet, die knechts een last in huis zij n voor mijn part ja. Hij zette een knorrig gezicht. Zij eval hem een bediende aan, dien zij in en familie als bekwaam had leeren ennen en die zich gisteren reeds tot haar had gewend. Wanneer je overtuigd bent ®b je anders nog wat Klaus was ontstemd. Hij wilde het aar echter niet laten blijken. I Ik zal hem reeds voor vanavond Uit dr. Euyper's levsa. Bij zijn bezoek aan Maassluis heeft de oud minister in een pittige rede tal van bijzonderheden uit zijn leven en van zijn jongste reis verhaald. Daarin zei hij o.a. Of ik dan aan Maassluis als stad zooveel te danken heb P Zeker, 't Is mij of Maassluis mij iets heel bijzonders heeft meegegeven, en dat is de neiging van mijn hart om de zee in te gaan. Die neiging heb ik hier in Maassluis gekregen en nog houd ik voel van de zee. In Middelburg kwam die neiging eerst goed tot openbaring. In mijn school jaren lééfde ik in 't zien van schepen en scheepstuig en 's avonds was niets my liever dan bij de kapiteins van een of andere Eugelsche kolenbrik te zitten praten over de zee en het varen. Ik móest en ik zóu koopvaardijschipper worden, 't Was zelfs al klaargemaakt, dat ik naar Amsterdam zou gaan om ia de kweekschool voor de zeevaart te worden opgeleid. Hoe kwam het nu dat ik niet naar zee ging en in de theologie ben gaan studeeren P Dat is de schuld van mijn drie zusters, waarvan er thans nog twee leven. 'tls mij hier net gegaan als mijn vader, die in zijn jonge jaren te Am sterdam op een kantoor was. Toen kwam daar een Engeische dominee als zende ling onder de Joden, die een aantal Engeische traktaatjes in 't Hollandsch wilde vertaald hebben, welk werk mijn vader te doen kreeg en dat hij zóó goed deed, dat deze dominee hem een studie beurs bezorgde, waarop hij in de theo logie ging studeeren. Wat nu die Engeische predikant voor mijn vader was, waren mijn zusters voor mij. Mijn vader kreeg een beroep bestellen, dan ben ik zeker, dat alles naar wensch gaat. Een zolderkamertje is gauw genoeg voor hem ingericht. Doe wat je wiltik wil dezen morgen in mijn bureau niet gestoord worden. Ondanks zijn kwade luim kuste hij haar teeder de hand, toen hij haar voorhoofd en hare oogen weer zoo helder zag. Hij kon haar geen ontevreden gezicht toonen, ofschoon hij ook in sommige oogenblikken zeer misnoegd kon zijn. Zij doet met mij, wat ze wil 1 bromde hij in zijn bureau. Maar tea slotte kan ik hem, wanneer hij bekwaam is, ook voor de zaak gebruiken. Wat zij hierover zeggen, wanneer ik een huisknecht houd, is mij onverschillig. Een uur later, tegen den middag, verscheen Laura in wandeltoilet bij hem en kuste hem op het voorhoofd, terwijl hij in berekeningen verdiept, nog aan de schrijftafel zat. Zij was zeer vroolyk gestemd en bekoorlijk door haar ver rassende schoonheid. Ik heb wat vergeten 1 je was van morgen ook zoo in de zaken verdiept 1 De beide aohterkamers, lieve Klaus ik heb je daarover reeds gesproken naar Leiden en hij stelde zijn vertrek daarheen afhankelijk van mijn keuze van beroep. Bleef ik bij mijn besluit om naar zee te gaan, dan zouden we te Middelburg blijven; wilde ik theolo- i gie gaan studeeren, dan gingen we naar Leiden. Mijn zusters, die niet graag te Mid delburg bleven en wel eens wat van Holland wilden zien, wisten mij toen over te halen om theologie te kiezen en op een goeden dag te zeggen „Vader, j ik heb mijn zeiltjes maar opgerold ik I ga theologie studeeren". Zoo zijn zij dus betrekkelijk 't zelfde voor mij ge weest als eenmaal de Engeische dominee voor mijn vader was. En vraagt ge nu of ik te Maassluis of Middelburg op een christelijke school ben gegaan, dan antwoord ik neen en toch ja. Op een openbare school 'oen ik nooit geweest, ook niet op een christelijke school. Mijn vader en moeder hebben me zelf aan huis les gegeven. Aan hen heb ik dan ook buitengewoon veel te danken. Moeder was uit Zwitserland afkomstig en kende dus goed Fransch. Vader kende goed Eagelsch en Hol landsch kenden zij allebei goed. Daarbij gaven ze me les in rekenen en schrijven, zoodat ik bij anderen, die op school gingen, in 't geheel niet achter stond. Op 't gymnasium had ik echter wel een gevoel of ik achterlijk was, doch dat bleek me later een gevolg daarvan te zijn, dat ik sommige gemakkelijke schoolloopjes niet geleerd had en dat ik door het degelijk onderwijs van vader en moeder eigenlijk veel verder was dan de anderen. Bovendien hadden vader en moeder mij een diépen eerbied voor Gods Woord ingeprent, die mij in latere jaren nooit begeyon heeft. Zelfs in mijn academiejaren, toen ik over stag ging en allerlei ongeloovige denkbeelden kreeg, bleef die eerbied voor het Woord Gods nog zóo bestorven in mijn gemoed, dat ik met één mijner kennissen on herroepelijk de vriendschap afbrak, toen hj zich over den Bijbel oneerbiedig uitdrukte." Het hoofdbestuur der Schippersver- eeniging „Sehuttevaer" yerzoeht den minister van waterstaat in overweging te willen nemen aan de sluis- en haven meesters van zeeplaatsen op te dragen, indien zij een vaartuig zien, dat oogen- schijnlijk schade heeft beloopen, naar de oorzaak van die schade navraag te doen, opdat langs dien weg misschien de oorzaak van een anders onbekend blijvende zeeramp kan worden opge helderd, de schuldigen kunnen worden opgespoord en tot voorbeeld voor anderen gestraft en beboet. Het verzoek werd gedaan naar aanleiding van de gevallen, waarin van het aanvarende vaartuig geen poging tot hulp wordt gedaan aan het aangevaren vaartuig. Aan denzelfden minister werd ver zocht de Ongevallenwet in dien zin te willen herzien, dat da schipperij dien tengevolge in een lagere gevarenklasse wordt gerangschikt. Verschenen is het verslag over 1905 van de Yereeniging tot opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin te Amster dam. Het begint met een juichtoon over de invoering der Kinderwetten, wier werking voor de vereeniging reeds dadelijk aan den dag is getreden. Nauwe lijks waren de wetten ingevoerd, of de hulp der vereeniging werd ingeroepen en in de 5 maanden, die na den datum van invoering voorbijgingen, zijn 36 kinderen opgenomen, die door den mi nister, de arrondissements rechtbanken, de kantonrechters en de voogdijraden aan haar zorg. werden toevertrouwd. En een nog veel grooter aantal gevallen is in behandeling. In 1905 werd het aantai verpleeg den met 28 vermeerderd en sedert 1 Januari reeds weder 27 kinderen aan genomen, waardoor haar aantal nu 216 bedraagt. Op 1 Januari 1906 telde de ver eeniging 14 afdeelingen nl. Amsterdam, Amersfoort, Assen, Alkmaar, Dordrecht, 's Gravenhage, Groningen, Meppel, Naarden, Buasum, Nijmegen, (Jtrecüt, Wageningen, West Friesland en Zeist, Kort geleden is ook de afdeeling Hil versum gesticht en voorbereid wordt de oprichting van afdeelingen te Rot terdam, Haarlem en Deventer. Het aantal leden neemt voortdurend toe, en al is die toeneming op verre niet evenredig met de benoociigde geld middelen en met de opneming van kin deren toch is de vereeniging dankbaar voor den haar zoo herhaaldelijk ge schonken steun. Het verslag eindigt met een beroep op steun en medewerking. Het doorgangshuis te Bussum dat pas belangrijk is vergroot zal niet te langen tijd weer bijbouwing vereischen. De verzoeken tot opneming van kinde ren zijn van verschillende zijden zoo talrijk, dat om daaraan te kunnen vol doen over meer slaapgelegenheid zal moeten kunnen wordeD beschikt. De algemeens rekening over 1905 sluit met een batig saldo van f9797,29. De minister van oorlog heeft bepaald, dat reserve-onderofficieren van de land macht. wier jaarlyksche toelage meer dan f 300 "bedraagt, voortaan maande lijks kunnen worden uitbetaald, indien de belanghebbende dit wenscht. Tot nu geBchiodde die uitbetaling per kwartaal. Da aanschrijving aau de korpskom- mandaaten, om eventueel gevaar bij het schieten met eeu bepaald soort patronen te voorkomen, is niet uitgegaan van den commandant van de 2e divisie infante rie, zooals gemeld werd, maar van den inspecteur van de infanterie. De Koninklijke Nederlandsehe Stoom bootmaatschappij te Amsterdam heeft Zaterdag haar 50jarig bestaan gevierd. Door de directie der onderneming werd f 5000 geschonken om naast of vereenigd met het bestaande hulp- en ondersteu ningsfonds te strekken tot verbetering der uitkeeringen op den ouden dag. Yan dé oprichters der Maatschappij is nog in leven de heer W. J. Ramann, die echter sedert een paar jaar als di recteur is afgetreden. Vlissingen, 30 Juli Den 24 Maart 1907 zal het 300 jaar geleden zijn dat Neerland's grootste zeeheld Michiel Adriaanszoon De Ruy- ter hier ter stede werd geboren. Het bestuur der vereeniging „Het Nederlaudach Zeewezen" heeft de eerste stappen gedaan dien dag op voor ons land waardige wijze te herdenken. worden nu alleen gebruikt om er meu beien te bergen. Wil je den behanger last geven ze gezellig in te richten Want wij zullen ze in den herfst niet kunnen missen de eene doch daarvan later Nietwaar, ja vergeet het niet Ja, ja! Maar nu nog niet 1 Je wilt Hij bekeek haar toilet. Zij scheen hem nog bekoorlijker dan anders. Bezoeken afleggen Ik ben die nog schuldig na onzen terugkeer. Ik'wil je nu niet lastig vallen. Zij boog zich over hem heen, kuste hem en vertrok. Alle duivels, waar is mijn wils kracht Klaus sloeg op de tafel. Deze woning zou slechts zoo lang dienen tot de oude sterft, al klampt hij zich met zijue taaiheid ook nog zoo vast aan het leven, waaraan hij toch niets meer heeft alleen om het welzijn van die twee Het mijne vordert nu in mijn huwelyk meer dan ik verwachtte maar Laura is een vrouw, die ik in vele dingen moet toegeven zij verlangt in betrekking te blijven met de wereld Dat stil leven was ik moede, evenals zi het tooneelhet moest anders worden, Ter aanvulling van ons bericht be treffende b.et kinderfeest op het strand, dat georganiseerd wordt door de com missie voor de badplaats, in samenwer king met de vereeniging „Vlissingen Yooruit", kunnen wij meiden dat dit feest is bepaald op Woensdag 15 Aug., des namiddags van 2 tot 6 uur. De wedstrijd is opengesteld voor kinderen van 6 tot 13 jaar en zij, die hieraan wenschen deel te nemen, moeten zich Yrijdag a. s., des avonds tussehen 7 en 8 uur aan het kleine Badhotel aan melden. Men zal daar tevens alle ge- weneehte inlichtingen kunnen krijgen, lader kind, dat zich voor den wedstrijd laat inschrijven, moet 10 cent storten. en zij met hare opgeruimde natuur was de eenige die mij boeide, toen ik haar leerde kennen Zy weigerde aan vankelijk mijn aanzoek, sprak mij van netelige verhoudingen in de familie, waaronder zij in hare jeugd had geleden, totdat het haar gelukte zich een plaats in de wereld te veroveren, en dat beviel mij juisten zie ik haar nu, dan bevalt zo my nog even goed ais den eersten keer ik kan niet meer buiten haar Maar de werkezel voor die beide anderen wil ik niet zyn ik moet reeds genoeg werken, terwijl die jongen aan de overzij eiken morgen in het zadel zit. Maar plotseling zullen hunne oogen opengaan 1 Ook Joost moet weg ik leid nu alles alleen ik wil geen mede- weter 1 Yervelend, dat er dezen avond weer gezelschap komt. Hij sloot het grootboek in zijn les senaar en stond op, om in de fabriek rond te zien en op andere gedachten te komen. Robert- had intussohen gelegenheid gehad om tante Polda in het vertrouwen te nemende goede vrouw werd bleek van schrik, toen hij haar bekende zes duizend mark schuldig te zijn. Hij had zioh door zijne kameraden, enkele rjke, Het vroeg-eoneei't dat gisteren door- de kapel van den heer R. Bakker op den Noordzee-boulevard werd gegeven werd begunstigd door rijk zomerweer. Yelen hadden dan ook vaa de gelegen heid gebruik gemaakt om vaa dit concert te genieten. De kapel voerde op de gewone, d.i. zeer accurate en verdienstelijke wijze, een gevarieerd programma uit. Het middag-concert had ook velen naar de duinen gelokt. Aan een Bel gisch gezelschap dat herwaarts was ge komen werd op de gebruikelyke wijze een herinneringa-medaille aangeboden. De miliciens der lichting 1899 zij a heden onder de wapenen gakouian, tea einde, voor zoover zij by de eerste op komst onder de wapenen tot de eerste of tweede ploeg van het blijvend ge deelte hebben behoord, 13 dagen, en zoo zy na den eersten oefetiingstyd van 8 maanden met groot verlof zyn vertrokken en in Maart 1900 niet meer onder de wapenen zyn teruggekomen, een 20 tal dagen te worden geoefend. Hedenmorgen is het detachement, dat jonge mannen, tot het spel laten ver leiden wanneer hy over eenige jaren meerderjarig was, zou hy alles eerlyk terugbetalen, maar Klaus mocht daarvan niets te weten komen. Zy kon hem eieehts een geruststel lenden blik toewerpen, daar zijn vader juist in den tuin kwam, en Robert was zoo gelukkig dat hy haar omarmde. Hy hield zoo van tante, zeide hij, toen de oude heer er verwonderd bykwam. Tante Polda echter zuchtte heimelyk. Robert zal voor my wat in de stad doen ik moet het voor hem opschrijven anders vergeet de windbuil het I zeide ze, een blad uit het voor haar iiggende notitieboek scheurende en met potlood schrijvend „Dat ik dat van je beleven moet 1 Ik ben niet rijk, dat weet je; maar ik zal trachten je te helpen, wanneer je plechtig belooft, nooit weer een kaart aan te raken." Robert nam het blad uit hare hand, las met nauwelyks te onderdrukken vreugde, stak achter den rug zijns vaders twee vingers op, als deed hy een eed, en sloeg de oogen ten hemel. Wordt, vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1