MS. ING Donderdag 26 Juli» 1806. ummm. >ANDE. a min. bekendmaking. linnen ierwinden- E, Paling- Ho. 173. 44o Jaargang. (Mtt WONING met der beBte en rzien van gas- ijs 25 Gulden, bureau dezer )IENST iddelbnrg v.v. Of 5.50f 7.55* 30* 1.15§ 2.-* -* 5 50§ 6.55* 3- Remise. Zeilmarkt. t Badhuis. 15f 6.25f 8.40* 15* 2.—2.45* 6 55§ 7.50* Of. dan tot de Be- markt. Ihuia. 6.—, 6.20, 7.-, 10.20, 10.40, 2.30, 1.05, 1.30*, 4.30, 4.50, 5.20, 10, 9.10. vm. 6,10, 6.30, 50, 10.10, 10.30, i. 12.10, 12.45, 3.40, 4.10, 4.40 7.25, 8.—, 8.83, n Zondags uit >7 6.47 9.27 12.37 - 6.40 9,20 12.30 13 6.28 9,08 12.18 16 6,16 8.66 12.06 Ï9 6.09 8.49 11.69 10 6.— 8.40 11.50 )4 5.44 8.24 11.34 58 5.38 8.18 11.28 )7 6.47 9.27 12.37 !0 6.8.40 11.50 >3 5.48 8.28 11.38 )5 5.45 8.25 11.36 5.40 8.20 11.30 55 5,35 8.15 11,25 -SCHSLGE. 3,23 g) en 6,10 (c 3,50 g) en 6, 40 en 4,45 en 6,10 o) f) het vertrek vaa Neuzen vm. 8,30 irasele en Neuzen oraseie en Neuzea 16 April t'I vnssiieseHE courant Prijs per drie maanden 1.30= 'feneo' pes ym 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN s van 14 regels 0.40, Voor eiken rege: meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt tie prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliclié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephaoiiimminer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. G emeeEte bestuur Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burg. en Wetb. van Vlissingen - brengen ter kennis van belanghebben de Ouders of Voogden, die hunne kinde ren of pupillen met lo September wenschen toegelaten te zien tot eene der Openbare Lagere Scholen in deze gonieöiitöj dat van af Maandag 16 Juli tot en met Zaterdag 4 Augustus e.k. uitslui tend ter gemeente secretarie (griffie) iederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt, en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op den Isten Sep tember a.s, den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor de scholen O (Groenewoud,) D (Groote Markt), en E ("Wagenaarstraat), zij die in den loop van dit jaar nog zes jaren worden. Hen, die in het bezit van een trouw boekje zijn wordt verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, den 14 Juli 1906. Burg. en Weth. voornoemd, JAN DOOBN van koudekerke. De Secretaris, witteyeen. üan week tot week. Terwijl de regeeringloosheid in het groots Russische rijk hopeloos voort- woedt terwijl de persoonlijke aansla gen zoo talrijk worden, dat men ze niet meer geregeld kan volgen terwijl aan de Wolga da lucht rood ziet van bran dende plaatsen, een geheele stad in volle vlam staat en vijf en dertig dui zend menschen dak- en broodeloos zijn geworden, is de onvermijdbare beslis sende strijd tusschen regeering en Doe- ma aangevangen. Niettegenstaande de gematigden de overhand hadden behouden, is, zooals onzen lezers reeds bekend is, de ont binding der vertegenwoordiging, zoolang gevreesd, een voldongen feit. De teerling is geworpen en de zwakke man aan 't roer zal zich een vertegenwoordiging- zien aan ie schaffen, die beter naar den zin zijner raadslieden spreektmaar in elk geval niet vóór 't volgend jaar aan 't praten gaat. Zal de in de verte aanrollende don der der revolutie hem zoolang met rust laten Men kan evengoed aan bet steenen "beeld in de woestijn de oplos- FEU1L12ËTON. sing van het eeuwige raadsel vragen maar zeker ia het in ieder geval dat doiikere wolken zich samenpakken. Wie zal het dreigend spook der revo lutie bezweren of waarmede zal men bet doen Zal de vrees voor interventie in staat zijn de razenden te kalmeeren Wij vreezen er voormaar, eerlijk gezegd gelooven wij van die interventie ook niets. 't Is waar dat de Hongaarscbe op stand van. 1848 met geleende Russische troepen werd gedemptmaar ons dunkt, de tijden zijn voorbij, waarin het leger zich tot dergelijke diensten leende. De heer Petroenkewitsj, het gematigde lid der Doema, wiens haan koning kraaide, helaas vruchteloos, heeft gewaagd van het gevaar dat het land dreigde van het binnenrukken van Duitsche en Oostenrijksche troepen, natuurlijk in overleg met de Russische regeering. Het blad „Rossia" had het eerst van de zaak gewag gemaakt. Volgens dat blad zou keizer Wilhelm stoker van het vuurtje wezen. In St. Petersburg gelooft men vast aan de waarheid van het gerucht en in de Engelsehe en Fransche pers heeft men het er erg druk over. Vermoedelijk om die reden hebben Duitsche bladen de zaak be sproken en terecht aangetoond dat de openbare meening nimmer zou gedoogen dat de troepen gebruikt werden om de vrijheidlievende beweging in Rusland te onderdrukken. Eenigszins komkommertijdachtig vin den wij de mededeeling in een Duitseh biad, inzake de beschieting der Engei- seke visschersvloot door bet Russische eskader in October 1904. Volgens dit bericht wist de Russische regeering wel degelijk dat onder de Engelsehe vaar tuigen booten waren die torpedo's kon den lanceeren en Japansche marine matrozen aan boord hadden, en zou de Nederlandsche regeering in bet bezit zijn van cijfer-telegrammen, door het Marconi-station te Amsterdam via Scha- veningen ontvangen, waarop de Neder landsche regeering met succes heeft ge protesteerd bij de Engelsehe en Japan sche legaties in Den Haag. Het wil ons voorkomen dat bet wilde beschieten der visschersvloot door de bedoelde wetenschap, als zij bestond, noch wordt verklaard, noch verontschul digd. De schrijver van het artikel be weert intusschen dat de telegrammen aan het ministerie van waterstaat te 'b Gravenhage ontcijferd zijn geworden. Als er iets van waar mocht wezen, bewjjst dit alweer hoe licht men in moeilijkheden kan geraken. En vrij halen nu oen Nederlandsch blad, „de Standaard", aan Nederland mag niet in moeilijkheid geraken, Nederland, het land waar het Hof van Arbitrage geves tigd was. In zooverre behoort dit tot de bui- tenlandsche zaken, als het blad betoogt dat er niet alleen alle reden ia om het denkbeeld om Nederland tot een onzij- digen staat te verklaren, in ernstige overweging te nemen, maar ook dat de kansen op eene algemeene erkenning van zoodanige neutraliteit zeer gunstig Ons is het denkbeeld wei sympathiek, omdat het uitbreken van een Europee sehen oorlog, waarin Nederland gewik- keld was, ten gevolge zou kunnen heb- ben dat het Hof van Arbitrage in de uitoefening zijner functie belemmerd, zoo niet verhinderd werd. De door het biad geopperde vraag, of aan de aanstaande conferentie niet de quaeetie ter overweging ware te geven, op welke wijze aan het Hof te j 's Hage voortdurende zekerheid en vei- I ligkeid te verschaffen ware, komt ook j ons zeer gewichtig voor. Nu we toch aan de pers bezig zijn, mogen wij de aandacht wel even vesti gen op een artikel iu een bekend En- gelsch tijdschrift„the Nineteenth Cen tury", dat nog al kwaadaardig is tegen Duitschland en loopt over de nu en dan besproken inslikking van ons landje door dat rijk. Het artikel is vrij oorspronkelijk en ook anderszins niet onverdienstelijk geschreven. Het betoogt niets minder dan dat Duitschland al lang bezig is, ons door economische maatregelen tot zich te trekken. De groote industrieele middelpunten van Duitschland liggen aan of bij den Rijn en ver van zee. Ongeveer drie vierde van Duitschland's handel wordt over zee gedreven. Het meeste gaat langs den Rijn door Neder land en België, waar Antwerpen en Rotterdam de voornaamste Duitsche havens zijn. In Duitschland is men er ontevreden oyer, dat Duitsche koop lieden Nederland en België verrijken en Hollandschè en Belgische werklieden gebruiken, aan wie zij bet grootste deel der winsten in den vorm van loon uitbetalen. Daarom moet de Duitsche politiek de monden der rivier herwin nen, Een economisch verbond tusschen Nederland en Duitschland is volstrekt noodzakelijk. Holland's toetreden tot het Duitsche tolverbond is broodnooöig voor Duitschland. Nederland zou dan zeker speciale voorrechten krijgen als het zich bij het Duitsche verbond aan sloot eon afzonderlijk iegercontingenf, ais in Beieren lage belastingen waar borging der onschendbaarheid, enz. enz. Schrijver meent dat Nederland nu reeds verduitsebt wordt. Holland is doodsbenauwd dat de ontzaglijke over- zeesche handel van Rotterdam en Am sterdam naar Einden zal worden afge leid (door het DortmundEmskanaal met speciale voorrechten voor den handel). De Duitschers kunnen Holland zijn rijkdom aftappen, zoodat het zich gedwongen gevoelt zich in de armen j van Duitschland te werpen om het nationaal bankroet te voorkomen. Ten slotte zegt de schrijver „Duitsch land zal Holland niet veroveren, maar den politieken weg voïgen een tolver bond, eeu spoorwegverbond, gelijke munt, enz.en Holland kan bijna on opgemerkt Duitseh worden". Zie zoo, landgenooten, nu weten we het BiJinenlaMsclie kricMen no Toen^ de zieke ontwaakte, zag hij beide kinderen aan zijn bed. Hij reikte hun, met een dankbaren lach, de hand, maar scheen iemand te missen, en zij a lachen veranderde plotseling in gram- storigen ernst. Klaus is hier geweest Fransje boog zich over hem heen. Ik stelde hem gerusthij wilde tegen den avond terugkomen. De oude man sloot .de oogen. De wderen zochten een zitplaats, en totdat de dokter terugkeerde heerschte er diepe stilte. Tegen den avond, toen Robert weg moest, verscheen Klaus, in de beste luim. kj* zo°oven den dokter gesproken, ?01?6 bij, aan het ziekbed tredend; die ad hem geheel gerust gesteld, maar era herinnerd, dat men den patiënt ongestoorde ruBt moest gunnen, als de aanvallen zich herhaalden. Laura had mee willen komen, maar hij had het j niet willen toestaan, om de zieke geen moeite te veroorzaken. Daar nu Fransje bij hem was, wilde hij hem niet langer storenhij had nog iets gewichtigs in de fabriek te doen. De vader omklemde de hem gereikte hand met zekeren angst. Hij wilde hem vasthouden. Zijn we alleen vroeg hij. Fransje is juist even de kamer uit. Klaus, ik weet niet of ik ditmaal zal herstellen, begon de zieke met moeite. Ik heb je wat gewichtigs te zeggen zet je hier bij mij neer. Waar denkt u aan, papa Om niets ter wereld zal ik dat doenu moet rust houdeD, u weet, dat de zaak in do beste handen ia. Voordat u weer opkomt, wil ik niets hooren ik zie al, hoe onrustig u weder zijt Hij bleef aan het bed staan. Die verantwoording wil ik niet dragen. Zijn vader liet zijne hand niet los. Zijne oogen glinsterden koortsachtig, zijn druk werd steviger. Het moet, Klaus Om uw welzijn Hij poogde hem dichter bij te trekken. toestand van H. M. de Koningin. Wij vernemen, dat de toestand van h. M, de Koningin Diet ernstig en ge lukkig zaer bevredigend is en het zich voorzien iaat, dat h. M. spoedig her stellen zal. Men verwacht dan ook geen g- regeide bekendmaking van bulletins, morgen het eerste en wellicht tegelijk het laatste. De Koningin-moeder, die haar doch ter gisteren bezocht, is te halfzes naar Soestdijk teruggekeerd. Dr. Roessingh, die nabij Het Loo zija vacantie doorbrengt, kon zich ook van bet Paleis naar zijn buitenverblijf begever>. Men meldt uit Apeldoorn aan het „Vad." Na de ongesteldheid der Koningin en de daaruit voortkomende gevolgen, was de Prins ten prooi aan hevige ge moedsbeweging. Dr. Lauriliard, tijde lijk te Apeldoorn, werd ten paleiee ont boden en kalmeerde den prin3. De stemming in bet paleis is zeer gedrukt. H. M, de Koningin is zeer zwak. Kamers vaa Arbeid. Om mijn welzijn? Klaus lachte spottend en schudde toen het hoofd. Ik zal wel voor mijzelf zorgen,papa. Vergeefs poogde da zieke hem vast te houden. Fransje trad weer binnen om hem het geneesmiddel te geven. Zonder het te weten, was zij het, die Klaus onder steunde, toen deze haar door een wenk beduidde, dat de onrust van deu zieke hem bezorgd maakte, en met een zucht zonk het hoofd van den vader in het kussen terug, toen de zoon beloofde dien avond laat nog eens te komen, en hem toen verliet. In de eerstvolgende dagen werd de toestand van den handelsrasd langzaam beter. De dokter zeide echter, dat alles vermeden moest worden, .wat hem kon opwinden, daar hij anders niet voor zijn genezing instond. Klaus kwam slechts één keer per dag en verwijderde zich altijd, zoodra hij zijn vader onrustig zag worden. Hij vertelde hem heugelijk nieuws van de zaken, die hem zoozeer in beslag namen, ook van zijne bruid, wier groeten hij altijd bracht, en hij zorgde er voor, dat bij zijn bezoek öf zjjne zuster öf iemand werd te Utrecht de eon- stitueerende vergadering gehouden- van de Vereeniging van Voorzitters en Secretarissen vaa Kamers van Arbeid in Nederland. anders tegenwoordig was. De vierde week was reeds ingegaan toen de handelsraad eindelijk het bed kon verlaten en, vreeselijk verzwakt, een geraamte gelijkend, zich naar het balkon kon begeven, om daar de frissche lucht in te ademen. Hij scheen kalmer van geest geworden te zijn en verheugde zich, wanneer zijn beide kinderen bij hem zaten. Van Klaus sprak hij niet, ofschoon er in den laatsten tijd dagen waren verstreken, zonder dat deze zich had laten zien. Maar toch keek hij steeds verlangend naar hem uit. Eindelijk op een avond kwam Klaus naar zijn broer en zuster toe, die bij vaa de fabriek af op het balkon gezien had. Vader had, ais altijd 3edert zijne ziekte, reeds vroeg het bed moeten opzoeken. Fransje had haar broeder juist verteld, dat aan den overkant Klaus' woning reeds in gereedheid werd gebrachtzij had mooie meubelen naar binnen zien dragen de behanger werkte dagen lang aan de mooie nieuwe behangsels. Is vader reeds ter ruste vroeg Klaus, als altijd in een goedo luim, sedert zijne verloving. Ik kon hem sedert Zondag niet opzoekener is De voorzitter van de voorloopige commissie, de heer Jos. de Sterke, van Rotterdam, opende de vergadering en deelde mede, dat in beginsel 152 per sonen zich vóór oprichting der veree niging hadden verklaard., waarna hij de behandeling der concept-statuten aan de orde stelde. Na discussie worden de statuten vastge steld, en het doel der vereeniging als volgt omschreven a. samenwerking te verkrijgen tusschen voorzitters en se cretarissen der Kamers van Arbeid in Nederland b. het onderliDg verschaffen van voorlichting der leden ter bevorde ring van eenheid in toepassing van de wet op de Kamers van Arbeid door deze collegese. het doen van stappen, die leiden kunnen tot verbetering der positie der Kamers van Arbeid o. hef doen inleiden sn bespreken van onder werpen, in verband staande met do Kamers van Arbeid en haar taak. Nadat de statuten waren aangenomen, werd de behandeling van het huishou delijk regiement aan de orde gesteld. Hierin werd bepaald, dat elk jaar de minimum-contributie vastgesteld wordt, voor bet eerstvolgend jaar op een minimum van f 1.50. Besloten werd, de Koninklijke goed keuring op de statuten aan te vragen, en den daarvoor noodigen redactie verin aan het bestuur over te laten. Daarna sprak mr. J. H. van Zanten, van Amsterdam, over de toekomst van de Kamers van Arbeid, waarin hij schetste, hoe, naar zijn meening, die Kamers moesten zijn ingericht. Aan liet slot van zijn referaat zeida de heer Van Zanten, dat hij op dezen heuglijken dag niet bij voorkeur de onaangenaamheden en moeilijkheden, door de tegenwoordige wet ondervonden, op den voorgrond heeft willen stellen, maar liever 6ene schoone toekomst heeft willen voortoovei'en, om te laten zien, waarnaar wij moeten streven, en de leden der nieuwe vereeuiging, die bij deze vereeniging vooraan willen staan, des te meer te kunnen aanvuren, om de vereeniging in dit streven steeds te steunen. Spreker eindigde d^n ook met den wensch te uiten, dat haar die steun nimmer zal ontbreken. Oefeningen van enderdeeiea yaa divisiën, In het loopende jaar zullen worden gehouden de navolgende oefeningen vau onderdeelen dsr divisiën infanterie I. Bij de 1ste divisie infanterie. Oefeningen vau het regiment grenadiers en jagers in de legerplaats bij Zeist van en met 5 September tot en met 15 September, onder de leiding van den commandeerenden officier van het regi ment grenadiers en jagers. Oefeningen van het 4da regiment infanterie in de legerplaats bij Zeist van en met 17 September tot en met 27 September, ouder leiding van deu hierover zooveel te doen. Is Laura van daag weer bij jullie geweest Slechts voor eenige minuten, eveaais de vorige keeren. Vader mag nog geen bezoeken ontvangen. Fransje's antwoord klonk, alsof hij naar iets onbelangrijks gevraagd had, ofschoon zij zelf moest zeggen, dat hare aanstaande schoonzuster, wanneer zij naar den zieke informeerde, evenveel tact als deelneming toonde. De inrichting van ons huis is bijna klaarje moet morgen eens komen Fransje was verwonderd, dat Klaus haar daartoe uitnoodigde. Robert hoorde zijn woorden aan, met de vingers op de balkonleuning trom» melend. De directie is zoo brutaal geweest Laura niet eens een afseheidsvoorsteiling 1 toe te staan. Acht dagen geleden heeft zij, God zij dank, het tooneel voor da laatste maal betreden, ging hg voort, die vandaag bij uitzondering zoo mede deelzaam was. Ik zal jullie eens zeggen, boe wij trouwen zullen, Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1