1806. Dinsdag 24 Juli. No. 171. 44e Jaargang. Binnenlandscbe berichten, FEUILLETON. VlISSireSCHE COURANT Prijs per drie maaaoleïï' 1=30» j&aaco $03? jjïOSi/ 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert, zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. "VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- .ADVER i'EKTIËMvan 14 regels ƒ0.40, Voor eiken rege; meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts fcveem&al berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepluoii nummer 10. Abonnements-Advcrtentiën op zeer voordeclige voorwaarden. Technische Tariefsherziening. Volgens de „Arnh. Ct." Iaat de rede, waarmee de minister van financiën de Staatscommissie voor een technische tariefsherziening installeerde, aan be= slistheid en duidelijkheid niets te wenschen over. Al wat zweemt naar beschorming zoogenaamd van den natio- nalen arbeid, maar ten koste van de burgerij, welke de producten van den arbeid voor het verbruik of gebruik niet of slechts noode kan missen, zou voor den minister onaannemelijk zijn, maar vermeerdering van de opbrengst der invoerrechten tengevolge van eene zuiver flsoale herziening en verbetering van het tarief door den minister, die de noodzakelijke vermeerdering van des rijks inkomsten uit verschillende bronnen wil trachten te vinden, niet versmaad. Hoewel het blad niet anders verwachtte, constateert het met genoegen, dat aldus aan de oppositie een wapen tot ver dachtmaking, waarvan reeds gebruik gemaakt is, uit de hand geslagen wordt. Het „Centrum" vindt de verwachte bate van enkele tonnen gouds, waarvan de minister spreekt, inderdaad zeer matig, maareen technische herzie ning kan zeer elastisch zijn dit bleek indertijd uit het ontwerp-Pierson. Het blad betwijfelt dan ook of de leden der Tarief-vereeniging wel erg gerust zullen zjjn en haalt enkele zinsneden aan uit een door die vereeniging uitgegeven yliegend blaadje om dezen twijfel te rechtvaardigen. „Het is niet de eerste maal zogt dit blaadje dat eene overwinning, aan de stembus bevochten, door hen, die den vrijhandel zijn toe gedaan, werd gevolgd door een ontwerp, dat met vrijhandelsbegrippen moeilijk te rijmen viel; men herinnert zich h8t tarief voorstel-Pierson in 1900." Het blaadje vraagt of men het ook thans met dia vrijhandelsleuzen niet al te nauw moet nemen. Het „Centrum," dat dezo laatste vraag ietwat naïef vindt, denkt er dit van Ook de vrijhandelsleuzen hebben in ons land een politieken kant en men moet er, als op zoovele andere stem busleuzen, niet te veel staat op maken. "Wij veronderstellen derhalve, dat het de voorgenomen technische herziening niet bij enkele tonnen gouds zal blijven en wij hopen dit ook voor de 6chatkisf, Elke verhooging van tarief is in zekere mate beschermend. Maar ons racht kan toch nog zeer goed een fisoaal recht blijven, al brengt het een paar millioen meer op. De rede van den minister lijkt ons op dit punt wat angst vallig en niet vrij van Prinzipienreiterei. had bij de gebruikelijke rondvraag de afgevaardigde der Yereeniging „Ge meenschappelijk Belang" te Ylissingen gelegenheid een z. i. groote leemte in de ijkwet te bespreken, nl. de straf be- paling dat maten en gewichten, niet voorzien van het voorgeschreven ijkmerk, doch overigens in goeden staat verkee- rende, verbeurd verklaard worden even als beschadigde of van een afkeurings- merk voorziene maten en gewichten een gelijkstelling dus van den eerlijken handelaar, die verzuimde zijn maten of gewichten te doen ijken en van hen die willens en wetens gebruik maken van ondeugdelijke maten en gewichten. Ook een groote onbillijke bevoorrech ting zag spreker in het feit dat de winkelier bij inbeslagname zijner maten etc. genoodzaakt is nieuwe aan te schaf fen, terwijl het der vereeniging „Eigen Hulp" geoorloofd is ongeijkte of on deugdelijke maten en gewichten te ge bruiken. Dezelfde bevoorrechting is ook in de drankwet neergelegd, aangezien het „Eigen Hulp" geoorloofd is sterken drank te verkoopen zonder daartoe ver gunning noodig te hebben. Het bewijs voor beide laatste bewe ringen vond de afgevaardigde in een vonnis der rechtbank te Middelburg, waar de winkelhouder der .vereeniging „Eigen Hulp" verbaliseerd wegens over treding der ijkwet en wegens het toe dienen van sterken drank zonder de vereischte vergunning in hooger beroep werd vrijgesproken. Ter voorziening in een en ander werd het bondsbestuur verzocht bij de regee ring aan te dringen op wetswijziging in deze. Bij monde van den president zegde het bestuur deze belofte toe. Ouder&oms- en invaliditeitsverzekering. Congres voor don Middenstand. Op de algemeene vergadering van don Middenstandsbond te Leeuwarden, 9.) Juist kwam Klaus binnen. Zijne zuster zag verrast hoe vroolijk zijn gelaat Btond, terwijl hij anders altijd zoo ver drietig bij de zijnen verscheen. Hij scheen als bij tooverslag geheel veran derd te zijn. Dank u wel, papa, zeide hij, zjjn vader de hand toereikend. Laura was gisteren verrukt over de ontvangst, die haar hier ten deel viel. Ik heb gister avond reeds de verlovings-advertentie aan de courant gezonden. Zij zal in kunstkringen veel opzien baren. De oude heer zweeg bijna onthutst, Ik wilde je eigenlijk nog spreken, zeide hij langzaam. Wat is er nu nog te bespreken Klaus nam plaats en Fransje schonk met licht bevende hand de thee in. Ik heb vandaag ook maar vrijaf genomen van mjjn werk aan de fabriek Gelijk reeds vroeger werd medege deeld, hebben de heeren prof. mr. II. B. Greven, mr. J. H. W. Q. tor Spill en F. M. Wibaut zich bereid verklaard van preadvies te dienen over het door de „Vereeniging voor de Staathuishoud kunde en de Statistiek" voor dit jaar aan de orde gestelde onderwerp. De te bespreken vragen zijn„Is invoering eener verplichting tot ver zekering tsgen de geldelijke gevolgen van ouderdom en invaliditeit wensche lijk F" „Zoo neen, door welke andere mid delen kan de Staat deze verzekering bevorderen F" De preadviezen van de heeren Gre ven en "Wibaut zijn thans versohenen de heer Ter Spill kon door bijzondere omstandigheden zijn advies nog niet voltooien, doch het bestuur hoopt ook dit advies nog tijdig vóór de vergade ring aan "de leden te kunnen toezenden. Mr. Greven plaatst zich op het stand punt, dat het hoofddoel van de ver plichte verzekering is een einde te maken aan een dar hoofdoorzaken van de onzekerheid in liet stoffelijk bestaan van den werkman. „Het bereiken van den hoogeren leeftijd op zichzelf brengt die onzeker heid niet teweeg. Uit een door leden der staatscommissie ingesteld onderzoek is gebleken, dat een niet onaanzienlijk deel van hen, die den 65-jarigen leef tijd hebben bereikt, nog een zelfstandig bestaan vinden in dien zin, dat zij niet ten laste komen van de openbare of bijzondere liefdadigheid. Voor valide ouden van dagen is een pensioen zeer zeker begeerlijk, maar Diet onontbeer lijk. Invaliditeit daarentegen maakt zelfstandig bestaan onmogelijk. Zij be dreigt den arbeider in meerdere of mindere mate op eiken leeftijd. Eenige vervroeging van den leeftijd, waarop het oudendag-pensioen ingaat, kan dus niet batenhen, die op jeugdigen leef tijd invalide worden, bereikt men door dit middel toch niet en men maakt de geheele regeling onmatig en onnoodig kostbaar, wegens de talrijke aan nog validen toegekende pensioenen. Ver zekering tegen invaliditeit moet dus het hoofddoel zijn, wanneer daarnaast, uitsluitend wegens het bereiken van een zekeren hoogen leeftijd, pensioen wordt toegekend, dan geschiedt dit alleen wegens een vermoeden van in validiteit, wegens den omslag en de vele moeilijkheden verbonden aan het onderzoek van telkens herhaalde aan vragen om invaliditeitspensioen". De preadviseur besluit zijn betoog „Wanneer, zooals ik hoop te hebben aangetoond, tegen verplichte invalidi teitsverzekering in beginsel geen af doende gronden zijn aan te voeren, en dit de eenige weg is langs welken het doel voorkoming, voor zooveel moge lijk, van invaliditeit en voorziening in de daaruit voortspruitende behoeften, kan worden bereikt, dan kunnen de practische moeilijkheden, die bij de uit voering te wachten staan, niet leiden tot een besluit tot outhouding. Wij zullen de bezwaren hebben te onder vangen, voor zoover monschelijk door zicht dat vermag, en berustende in wat er onvermijdelijk minder bevredigends of missehiea onbillijks overblijft, zullen we ons niettemin, evenals Duitschland, er over kunnen verheugen, een be- trekkelijken vooruitgang te hebben bereikt". De heer Yfibaut acht het noodig voor den gang van zijn betoog de eerst- gemelde vraag te splitsen en nader te omschrijven als volgt a. Is invoering eener wettelijke ver plichting van arbeiders om zich te ver zekeren tegen geldelijke gevolgen van ouderdom gewenscht F b. Is invoering eener wettelijke ver plichting van arbeiders om zich te ver zekeren tsgen geldelijke gevolgen van invaliditeit gewenscht F c. Is invoering eener wettelijke ver plichting van werkgevers om de arbei ders in hun dienst te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit gewenscht F Deze beide eerste vragen worden ont kennend, de laatste bevestigend door den preadviseur beantwoord, welke ant woorden hij in zijn advies nader toelicht. Laura verwacht mij om de noodige inkoopen met mij te doen. Ik wil namelijk mijne woning inrichten, die voor ons wel groot genoeg zal zijn wij willen u niet storen. Hj dronk zijne thee in groote haast uit. De landauer wordt al ingespannen Ik heb nog eenige bezoeken betreffende de zaak te doen Laura verwacht mij om tien uur. Zal ik haar uwe groeten overbrengen F Hij stond op en keek op zijn horloge. Ik moet je toch ook nog over iets spreken 1 Zjjn vader greep de hem toegestoken hand en keek hem onrustig aan. Je moet er dus een uurtje afnemen. Zeker, papaU hebt slechts te bepalen wanneer Tegelijk greep hij naar zijn hoed, groette ook zijn zuster vluchtig en weg was hij. De arme, ziekelijke vader boog treurig het hoofd hij bezat niet de energie, die hij zich gisteravond voorstelde, tegen over de besliste houding van zijn zoon. Wat haar vader tooh zoo op het gemoed drukte F Fransje zag, dat hij zjn ontbijt vergat. Zij greep hem bezorgd het veld gebracht, zooals men dat met stalmest doet, toegedekt met aarde, laat men 2 k 3 weken liggen. Dan heeft ze zichzelf gabluschtregelmatig over den akker verspreid, wordt de kalk scherp Half Augustus zou men met De toestand in Zeeland. De gevolgen van den watervloed van 12 Maart 1.1. doen zich nog geducht gevoelen, want de ontwikkeling van de landbouwgewassen in de bevloeide pol ders op Tholen,voor zoover uitzaai nog is beproefd, is zóó onbeduidend, dat ten slotte de opbrengst de kosten van be werking niet zal dekken. In de polders Slahbecoorn, Oud-Kijkuit, Leguit, Vo gelsang en Kerke ziet men dan ook niets dan een kale, dorre vlakte, waarop alleen onkruid (het vergaat immers niet F) welig tiert en waarbij men den cultivator moet gebruiken om de akkers te zuiveren. In de polders Vogelsang en Slabbeeoorn groeit welig de zeekraal, krabbekwaad, zeegrappe of hanepoot, behoorende tot de familie der chenopo- diaceae of melden, een echte schorplant, die buitendijks op de scharren en slit ken algemeen wordt aangetroffen. Sedert 12 Maart is men nog steeds onverdroten met circa 400 werklieden bezig om zeedijken in voldoenden staat van tegen weer te brengen en men rekent tot September daarmede te zullen moeten voortgaan reuzendijken liggen dan ook thans langs hot smalle watertje „d< Eendracht," dat in buitengewone om standigheden toch zoo woest kan zijn, maar nu kunnen da hoogste vloeden afgewacht worden. Wat betreft het bewerken van de gronden voor het volgende jaar, tast men nog vrijwel in het duister, maar volgens deskundige gegevens zou men toch weidra tot het bewerken moeten overgaan. De landbouwonderwijzer L. K. van Dijk te Tholen heeft zich van het begin af voor de belanghebbende boeren en hunne landerijen zeer geïn teresseerd en zieh voortdurend in con tact gehouden met den Rijkslandbouw- leeraar. Omtrent de bezaaiing der gron den voor het volgende jaar heeft hij zieh in hoofdzaak, aid us uitgelaten en aan allen ter kennis gebracht„Laat de gronden rustig liggen, werkt er vol strekt niet in, houdt ze alleen zuiver van onkruid. Wil het weer meewerken, zoodat door regens het zout voor een groot deel is uitgeloogd, dan kan men half Juli beginnen met dezen grond gereed te maken". Nu is die tijd aan gebroken, zoodat men weldra tot be werken zal moeten overgaan. De ge wassen, die in aanmerking komen, zijn koolzaad en wintergerst wintertarwe, als zijnde gevoeliger voor zout, is min der aan te bevelen. Nu zou men bij droogte 3000 K. G. kalk per H.A. op den grond kunnen brengen, liefst onge- bluschte kiuitkalk en geen zoogenaamde landbouwkalk de kalk in hoopjes op den uitzaai van koolzaad beginnen. Men zal daarvoor meer zaaizaad dan ge woonlijk moeten gebruiken en mag daarbij de bemesting met chili 300 a 400 KG. per HA. niet vergeten, de helft bij het zaaien en de helft bij het hervatten van den groei, superphosphaat ruim 500 KG. per H.A. Uit een en ander blijkt voldoende, dat de treurige gevolgen van den wa tervloed voorloopig nog niet vergeten zijn en bij de tiendverpachting dezer dagen gehouden, bleek dat voldoende van tal van kavels werden haelemaal geen vruchten gezien en andere, die in gewone omstandigheden f 100 tot f 200 opbrachten, beloopen nu hoogstens f 15 a f40. De Keuring van miliciens. „Tijd" licht uit eon brief van eea aan den arm, toen hij waggelend van tafel opstond. Gij hebt u gisteren te veel inge spannen, papa, zeide zij teeder. Zal ik het voor hedenavond maar niet laten afzeggen F Ik vrees, dat ge u weer ziek maakt. Kom, ik schenk u een glaasje van uw Griekscho Mavrodaphne in, dat ge toch na uw ontbijt anders niet verzuimt. Hij schudde afwijzend het hoofd ea wensohte naar zijne kamer te gaau. Fransje geleidde hem er heen. Toen hij zich in den stoel bij zijne schrijftafel neerliet, knielde zij naast hem neer en zeide smeekend Papa, zeg mij toeh wat u terneor- drukt. Ik vrees, dat het huwelijk u ve-il zorg veroorzaakt. Het gaat allemaal zoo snel en verrassend. Maar bedenk toeh, dat Klaus, hee hij ook mag zijn, een overleggend mensck is en op een leeftijd, waarop hij precies weet, wat hij voor zichzelf kan verantwoorden. Geef hem dus zijn zin. Robert en ik zullen alias doen om u in uw ouderdom op te vroolijken. Bekommer er u dus niet verder om. Smartelijk lachend legde hij !t meisje de hand op de krullende lokken. hoofd eener school de volgende klachten over de zgn. „kleine" en „groote" keu ring „Mijn oudste jongen moest vorig jaar loten eu trok een, naar wij veronder stelden, vrij nummer. Om tooh zeker van mijn zaak te zijn, zond ik hem naar de eerste zoogenaamde kleine keu ring hij was namelijk: erg bijziende en hij werd goedgekeurd. Eenige weken later krijg ik een oproepings- billet thuis tegen een bepaalden datum. De firma, waarbij hij bediende was, oordeelde, dat hij wel zou worden af gekeurd en ontsloeg hem niet uit zijn be trekking, maar wilde wachten, hoe de zou afloopen. Zij kon dit doen, eigenaar der zaak. Mijn zoon biedt zieh op den bepaalden dag aan, moet naar bet hospitaal en bij eerste keuring wordt hij ODgeschikt verklaard voor alle militaire diensten. Na nog eenige keuringen en een verblijf van 3 weken in het hospitaal, wordt hij ontslagen. Gelukkig voor hem was hij zijn betrek king niet kwijt, maar dit had ook anders kunnen zijn waarom de kleine beuring aan de groote keuring (bij het in dienst komen) laten voorafgaandit moet juist omgekeerd zijn. Een tweede bewijs Een mijner onderwijzers trekt dit jaar een dienstplichtig nummer. Heeft eea gebrek aan een der ooren is namelijk aan één kant wat hardhoorend. 't Hin dert hem echter niets voor zijn werk, Ik raad hem aan naar de alweer kleine keuring te gaan on hij wordt goedge keurd. Ik roep een plaatsvervanger op, omdat ik geen eigenaar mijner zaak ben en dus zorgen moest voor be houd van subsidie. De plaatsvervanger wordt benoemd en treedt in dienst, terwijl de eerste hot voorrecht heeft, het militaire pakje aan te trekken. Hij komt ook voor de groote keuring en wordt afgekeurd. Gevolg is nu zonder De hemel kan onmogelijk alles ten goede wenden, wat de mensch in zijne blindheid zich bereidt, zeide hij treurig. Ik heb met mijn oudsten zoon iets ge wichtigs te bespreken, en het komt op hem neer, wanneer hij niet naar mij luistert. Laat mij alleen, kind ik moet nadenken, en ais Iliaus Zijn stem stokte hij legde de hand op de borst, alsof hjj daar pijn voelde. Des middags reeds moest Fransje haastig om den huisdokter zenden, daar de oude kwaal Brinkman weer met nieuwe hevigheid was overvallen. Een anderen bode zond zij naar Laura Wan del om Klaus ten spoedigste bekend te maken met den toestand zijns vaders, en eindelijk een aan Robert. Klaus was eohter niet te vinden. Toen Robert na een snellen rit des middags bestoven thuis kwam, vond hjj zijne zust6r juist den dokter uitlatende, die reeds voor de tweede maal gekomen was. Hij bestormde den geneesheer met bange vragen, en hoorde dat de zieke zooevon ingesluimerd was en niemand hem mocht storener was voor het oogenblik geen gevaar bij. Robert liet zich in een stoel neer. Zgn gelaat gloeide. Wel verduiveld riep hij. Hoe is dat dan gekomen F Dat beetje cham pagne van gisteren kan hem tooh zooi vreaselijk veel kwaad niet gedaan hebben. Hij klopte met den zakdoek het stof zóó heftig van zijne rijlaarzen af, dat het dunne weefsel aan zijne sporen scheurde. De dochter schudde het hoofd ook, toen ik hem daarover sprak. Hij vroeg of er soms wat anders hier in huis gebeurd was. Ilij kent Klaus en zijn gemis aan achting voor vader. De ver loving alleen, meende hij, kon toch niet zulk een uitwerking op hem gehad hebben. Ja, die verloving. Robert sprong op en liep de kamer rond. Fransje smeekte hem, stil te zijn, want de huishoudster paste bij den zieke op. Och v/at, niemand hoort mij hier op het dikke tapijt Evenwel ging hij toch weer op zijne plaats zitten. Wordt vervolgd*

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1