van urijs Clio 1.50 ssen Bo. 170. IflOG. Maanda; 23 Juli, Vrouwenkiesrecht FEUIIJJETOK. Sinnanlandsciig berichten onaliteit, 3». Of. rlissingen [EN ST TfiiOIEHST. -SCBSLÖE. Gemeentebestuur. bekendmaking. 44© Jaargang. s 0 liddelbm g v.v. I0f 5.50f 7.55* 30* 1.15§ 2.-* 5 50§ 6.55* P§- Remise. Zeilmarkt. it Badhuis. 15f 6.25f 8.40* 15* 2.—2.45* 6 55§ 7.50* lOf dan tot de Re- 0 lmarkt, dhuis. 6.—, 6.20, 7.—, 10.20, 10.40, .2.30, 1.05,1.30*, 4.30, 4.50, 5.20, 20, 9.10. vm, 6,10, 6.30, 50, 10.10, 10.30, n. 12.10, 12.15, 3.40. 4.10, 4 40 7.25, 8.—, 8.30, n Zondags nit IBN. 37 8.47 9.27 12.37 6.40 9,20 12.30 43 6.28 9,08 12,18 36 6,16 8.56 12.06 29 6.09 8.49 11.59 20 6.— 8.40 11.50 04 5.44 8.24 11.34 58 5.38 8.18 11.28 07 6.47 9.27 12.37 20 6.— 8.40 11.50 08 5.48 8.28 11.38 05 5.45 8.25 11.35 5.40 8.20 11.30 55 5,35 8.15 11.25 3,23 g) en 6,10 (c 3,50 g) en 6,40 en 4,45 en 6,10 c) f) het vertrek van Neuzen vm. 8,30 orsaele en Neuzen orasele en Neuzen an 16 April tot YUSSIMSdlE COURANT. Prijs per drie maanden lo30° fSone» fee jpüei 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVEK S'ENTÏËHvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken rega meer ÏO cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! de prijs slechts tweemaal berekend. Groote lettere en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer voordcelige voorwaarden. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen breDgen ter kennis van belanghebben de Ouders of Voogden, die hunne kinde ren of pupillen met lo September wenschen toegelaten te zien tot eene der Openbare Lagere Scholen in deze dat van af Maandag 16 Juli tot en met Zaterdag 4 Augustus e.k. uitslui tend ter gemeente secretarie (griffie) isderen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt, en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op den laten Sep tember a.s. den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor de scholen C (Groenewoud,) D (Groote Markt), en E (Wagenaarstraat), zij die in den loop van dit jaar nog zes jaren worden. Hen, die in het bezit van een trouw boekje zijn wordt verzocht dit bij de aangifte mede te brengeD. Vlissingen, den 14 Juli 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVBEN. i. Wij werden in de gelegenheid ge steld, kennis te nemen van een aan H. M. de Koningin aangeboden rapport, door eene commissie uit de Vereeniging voor vrouwenkiesrecht samengesteld, naar aanleiding van de aangekondigde grondwetsherziening. lu dat rapport worden eenige wijzi gingen in do grondwet voorgesteld, die do vereeniging in het belang van de rechten der vrouwen wensohelijk acht. De commissie heeft gemeend zich te moeten beperken tot die wijzigingen, welke uitsluitend of in hoofdzaak aan de vrouwen ten goede zouden ko men. Andere quaestiën zijn ter zijde gelatenniet omdat de vrouw alleen aan specifieke vrouwenbelangen hare aandacht wijdt, maar „omdat de vrouw als zoodanig, officieel, zich eerst dan begint te mengen in den politieken kamp, wanneer haar eigen strijd voor de bnrgerschapsrechten die haar nog ontbreken, zal geëind gd zijn." Een aantal wijzigingen moeten, naar het oordeel der commissie, in de grond- 8.) Intusschen zat de oude heer echter voor een portefeuille met akten, die hij uit zijn kast had gehaald. De papieren waren geel geworden, de kleur verbleekt; met sidderende handen doorbladerde hij ze en eindelijk rustten zijne oogen op het verkleurde portret van een man, dat op een van de bladen geplakt was, tot hij zich plotseling er met afschuw weder van afwendde en het boek sloot. »Ja, zoo was het", sprak hij in zich- zeiven. „Men greep hem eindelijk, bij ®nuwging zijn straf. Of hij nog in leven isr En deze trekkeD, die mjj het beeld weder zoo levendig voor de oogen roepen! Bij was een mooie man jammer genoeg, "ij mooi was. En dien trek om den "eus, ik meende dien ook bij haar te zien. Daardoor wordt eone vergissing .onmogelijk!" De oude heer stond op, trok zijne wet, ten behoeve der Nederlandsche vrouw worden aangebracht. Die wijzi gingen laten zich, volgens de toelich ting der commissie zelve, gevoegelijk in dezen éénen volzin samenvatten „niet langer uitsluiting van de vrouw als zoodanig van het kiesrechtkies bevoegdheid en verkiesbaarheid aan de vrouw in de grondwet gewaarborgd." De vereeniging, het ligt trouwens in den aard der zaak, gaat dus heel wat verder dan de voorstanders van het zoogenaamde blanco artikel, die de ge- heele regeling aan den gewonen wet gever willen overlaten. Trouwens, het is volstrekt niet onmogelijk om het vrouwenkiesrecht in het algemeen op min of meer redeljjke gronden te ver dedigen maar het bevreemdt ons dat de vereeniging zelve niet goed op de hoogte schijnt te zijn van de argumen ten der tegenstanders van het vrouwen kiesrecht. Vier argumenten van tegen standers worden in het rapport opge noemd: 1. de vrouw is niet dienstplichtig, 2. haar belangen zijn reeds in die van den man besloten, 6. zij heeft indirect reeds invloed genoeg, 4. zij is te zeer onderhevig aan den indruk van het oogenblik en niet in staat een objectief oordeel te vellen. "Wat het eerste punt betreft kunnen wij ons nauwelijks voorstellen, dat iemand dwaas genoeg zou zijn om te beweren dat die geen soldaat is, ook niet kiezen mag. TuBschen het eene en het andere bestaat natuurljk geen het minste verband en wij kennen aan de mannen ook niet het stemrecht toe omdat zij dienstplichtig zijn. Stellig waar is het ook, dat de be langen der vrouw niet altijd met die van den man één zijn. Er zijn vele zelf standig levende, ongehuwde vrouwen, weduweu, enz. terwijl de beide laatst- gemelde argumenten zeker niet die van vele ernstige denkers zullen wezen. Van hoe weinig beteekenis de g e- noemde argumenten echter wezen mogen, hieruit volgt niet dat er geene andere en betere argumenten bestaan en aangevoerd kunnen worden, die al thans tot groote voorzichtigheid manen. Beweerd wordt, dat de Nederlandsche vrouw heden ten dage aan alle den kiezer gestelde en testellen eischen voldoet, zoodat hare toelating tot de stembus niet schaden kan, ja de ge meenschap zelfs ten goede zal komeD. Maar het is juist een onloochenbare waarheid, dat zelfs alle mannelijke personen nog lang niet voldoen aan de laarzen uit en liep in zijn pantoffels heen en weer, om zijn dochter niet ongerust te maken uit het venster straalde het licht nog op den muur van het tuinhuis. Ik moet haar zelf spreken. Maar met welk gelaat zou ik dat kunnen Klaus moet dat doen, want voor haar huwelijk heeft ze toeh zekere papieren noodig. En dan zou het voorzeker te laat zijn. Maar is het dat niet nu reeds, nadat ik mijne toestemming gegeven heb En wanneer ik gedwongen zal zijn het aan Klaus te zeggen 1 Er volgt dan een vreeselijk tooneel. Hij heeft er nooit iets van geweten hij,met zijn heftigheid, zal mij de schuld geven, Hij beroept er zich immers op, dat de zaak eerst tot bloei kwam, sedert hij daarin meewerkte; hij heeft geen besef van den strijd dien ik meer dan vijftien jaren gevoerd heb, als gevolg van die Hij vorborg het gelaat in de handen en waggelde naar zijn stoel terug. Neen, het is toch nog niet te laat. Hij heeft toch nog mijn uitdrukkelijke toestemming noodig I Wat er ook tus schen hem en mij moge voorvallen, mijn toestemming mag ik niet geven. Dat behoedt mij voor Maar, de andere kinderen^ hoe verberg ik het hun P eischen, die men redelijkerwijze aan een kiezer stellen mag het grooto bezwaar tegen de invoering van algemeeD kies- en stemrecht. Dit recht zal stellig niet eensklaps maken tot hetgeen elk kiezer behoorde to zijn iemand die tenminste de bekwaamheid bezit om een eenigs- zins gezond oordeel over de voornaam ste zaken van staat en maatschappij te vellen. Naar onze meening moet, naar mate kennis en beschaving toenemen, aan meerderen kiesrecht worden toege kend. Zóo komt men, langzamerhand van zelf aan een langs natuurlijken weg verkregen algemeen kies- en Btemrecht. Zeer zeker is dit geen argument tegen het vrouwenkiesrecht in 't algemeen, maar wel tegen het algemeen kies recht voor de vrouw. Onder de lagere rangen en standen der maatschappij is de ontwikkeling der vrouw nog minder dan die van den man, omdat het meisje minder onderwijs geniet en minder ge legenheid heeft om zich verder te ont wikkeien, wanneer reeds op jeugdigen leeftijd aan alle onderwijs een einde komt. Wij zeggen niet, dat dit goed is integendeel maar het feit bestaat dan toch. Onjuist is de meening dat zoolang aan de vrouw het kiesrecht ontbreekt, vertegenwoordiging slechts het or gaan is van de verschillende mannen groepen en de wetten daarvan den stempel dragen. De eene helft der be volking kan, meent men, de belangen der andere niet behoorlijk behartigen. Indien dit juist ware, dan zou het belang der vrouw altijd van dat van den man moeten verschillen. Ons dunkt, zij hebben bijna altijd gelijke belangen, vooral waar het welvaart en vooruit gang betreft. 't Is waar, de oudere wetgeving stelt de vrouw in menig opzicht bij den man ten achter. Ook de huidige wetgeving draagt daarvan nog vele sporen. Maar de feiten der laatste jaren heb ben bewezen dat de mannen dit inzien en dat zij zeer goed de belangen der vrouw kunnen en willen behartigen. In menig opzicht zijn de rechten en be voegdheden der vrouw reeds uitgebreid. Reeds bij de wet op de Kamers van Arbeid heeft men aan de vrouw het recht gegeven om te kiezen en gekozen te worden. Later zijn hare rechten weer uitgebreid bij de zoogenaamde kinder wetten. Thans is dit weer het geval bij de wet op het arbeidscontract, terwijl het aanhangige wetsontwerp op de er- Hij stond op, besloten eindelijk het bed op ta zoeken. Morgen was er nog tijd. Aan het ontbijt verwachtte hem slechts zijne dochter, die van den bediende reeds gehoord had, dat papa op het gewone uur opgestaan was en geheel wel scheen te zijn. Klaus ontbeet steeds in zijn eigen woning. Gerustgesteld leunde Fransje in haar witte huisjapon, het haar naar achteren opgenomen, wat bleeker dan anders, op het balkon. Zij had onrustig geslapen, immers er zou hier in huis veel verandering komen. Hartelijk ging zij haar vader tege moet, toen deze, als gewoonlijk, xn zwarte kleeding met witte das binnen kwam. ZijD lachen was hetzelfde, maar zijne oogen schenen moe, zijne trekken verrieden zelfbeheeraehing. Terwijl Fransje de tafel gereed zette, trad hij op het balkon en keek op naar de dikke rookzuilen, die nu weer ten hemel opstegeD, De fabriek was weer in volle bedrijvigheid. Ik ga aanstonds naar de fabriek, zeide hij, zich aan tafel zettend. Klaus liet zooeven zeggen, dat hij met ons wilde ontbijten we moesten echter niet op hem wachten wanneer kenning en wettiging van natuurlijke kinderen hetzelfde doet. Er is geen de minste reden om aan te nemen dat men nu weder van dezen weg zal afwijken integendeel zijn er bepaalde aanwijzingen in tegenoverge- steiden geest en van harte hopen wij dat dit in de naaste toekomst tot wer kelijkheid moge worden. Een snti-elericaal verbond te wachten vraagt de „Tijd" met het oog op deze woorden van dr. Bronsveld „Nog altijd koesteren wij den wenBeh en de hoop, dat zij (de vrij-iiberalen) zullen medewerken tot de vorming van een krachtige middenpartij, die onaf hankelijk van den steun der roomsch- katholieken, ons land behoedt zoowel tegen de overmacht der kerkelijke par tijen als tegen de sociaal-democratie. Ik ben er vast van overtuigd, dat een zeer groot deel van ons volk vurig uit ziet naar een regeering, die ons niet wil overleveren aan de arbeidersklasse en evenmin aan de bisschoppen. Over drie jaren (en wat zijn drie jaren moet er wederom slag worden geleverd. De tijd is niet te lang om reeds nu zich bezig te houden met de organisatie van de partij, geljjk wij ze met velen verlangen". Dr. Bronvelds conclusie, trouwens zijn gansche artikel teekent de „Tijd" hierbij aan zou tot heel wat critiek aanleiding kunnen geven. Wij doen dit nu niet, maar wijzen alleen op het tee kenend feit, dat de eenige besliste liefdesbetuiging, welke den nieuwen Bond tot nog toe ten deel viel, juist komt van deze zijde, 't Anti-clericalis- me, juister nog 't anti-papisme, on weerspreekbaar een eigenschap van de oud-liberalistische politiek, trok het eerst dezen bondgenoot, 't Kan een interes sante groep worden Tydeman-Brons veld Of zal 't oud-liberalisme, wijzer geworden, deze mésalliance alsnog af wijzen Wij zullen zien. Beperking der bewapeningen. De „Standaard" schrijftDe eerste Vredesconferentie was oorspronkelijk in hoofdzaak saamgeroepon, om de steeds klimmende verspilling van menschen- kraeht en geld aan wapening te stuiten maar toen 't onderwerp aan de orde kwam, ging 't even snel de tafel af. Ieder zag da onmogelijkheid in om, wat allen saam begeerden, te verwezenlijken. Thans, nu de tweede Conferentie in 't zicht komt, begint men weer voor zelfbeperking in wapening te ijveren. Ditmaal komt 't denkbeeld niet van Rusland, maar uit Engeland. En prac- tisch als de Engelschen zijn, beginnen ze met 'zelf te bezuinigen. Maar waarop Op hun vloot Neon, op hun leger. En dit juist breekt de kracht van wat schoon leek. Bij 't be proeven van het evenwicht der mogend heden denkt niemand op eenige dui zenden meer bij 't Engelsehe landleger, maar is de eenige vraaghoe hoog voert Engeland zijn vloot op En zjjn vloot zet Groot-Brittannië nog altoos uit. Daar mag geen slagechip van af. Daar moeten nog steeds slagschepen bij. En zulks ook nadat de bond met Japan toeliet, het Engelsehe eskader in de CbineeBche wateren aanmerkelijk te verminderen. Niemand wist dusver dan ook nog aan te toonen, hoe de begeerde zelfbe perking practisch tot stand zou kunnen komen. Ja, als de verhouding van de mili taire en maritieme macht der staten een vaste, onveranderlijke proportie ware, dan kon men nog zeggen Laat ons allen éan derde vallen laten, eu de verhouding blijft wat ze was. Al zou ook dan nog da controle, of wel elke Staat zich aan de afspraak hield, een uiterst moeilijke zijn. Maar juist het uitgangspunt voor zulk ean gelijkmatige vermindering faalt. De evenredige verhouding is geen constante, maar een aldoor wisselende. Duitschland had in 1870 geen vloot, Thans wii het een zeemacht van den eersten rang worden, Halverwegen ia het daarheen op weg. Hoe wilt ge dan hier het proces der ontwikkeling stui ten Amerika begon eerst na zijn oor log met Spanje op ean groote vloot te zinnen, en Japan's rijzen in macht noodzaakt 't, den bouw voort te zetten. Hoe dan te vergen, dat Amerika zijn werven onbezet zal laten Frankrijk strcoft er naar zijn legermacht tegen dis van Duitschland op te voeren. Kan het recht hiertoe aan een zoo jammer lijk geslagen natie betwist worden Spanje is, na het verlies van zijn ko loniën, van de zee naar het land terug gedrongen. Hoe dan te beletten, dat het zijn veldleger doet groeien Nooit was de onderlinge verhouding constant. Gestadig was ze aan het wis selen. Eu juist hierin ligt het struikel blok op den weg naar vermindering van militaire macht. Tenzij een der machtigen den moed had vóór te gaan. Maar van welke groote mogendheid kan dit worden gevergd Waar is da waarborg, dat niet de anderen zulk edel voorgaan laf misbruiken zouden hij wat laat kwam. Deze mededeeling scheen den ouden heer onaangenaam te stemmen. Zij bab belde met hem over dit en datgeen van beiden echter sprak over den dag van gisteren, ofschoon het hart hun daartoe drong. De huishoudster trad binnen en wend de zich tot de dochter met de vraag, of zij bizondere wenschen had voor hedenavond, daar men bezoek verwachtte. Gij hebt Klaus en zijne bruid gister tegen hedenavond uitgenoodigd, papa 1 Hebt gij bijzondere wenschen omtrent het souper Papa Brinkman scheen verrast. Hij herinnerde zich nu wel, dat Laura be loofd had eenige liederen voor te dragen. O neen, kind, daar heb ik geen verstand van Het is mij alles goed, zei hij. Klaus verwachtte, dat het een recht pleizierige avond zou wezen. Zou ik daar bij eenige vriendinnen uitnoodigen, die ik gisteren moest laten afzeggen Doe dat, kind Ook Robert be loofde te komen en den jongen Sehim- melpfenning mee te brengen. Het is voor de gezelligheid, i Hij keek verstrooid rond. öongres voor dsn Middenstand. Op de vergadering van bovenge noemd Congres te Leeuwarden werd nog met algemeene stemmen de vol gende motie aangenomen „De vergadering spreekt als haar wensch uit, dat het handelsonderwijs, zoowel hetgeen voorbereidt tot den han del, als hetgeen aanvult de practischa kennis, in den handel opgedaan, worde Ik hen nieuwsgierig, hoe Klaus met de woning wil, papa. Hier in huis, dat zou u toch groote onrust veroorza ken, en zijne woning moet toch geheel nieuw en anders ingericht worden. Zal Laura hare eigen huishouding hebben, geheel gescheiden van de onze P O, daar is zoo'n haast niet bij. Deze vraag maakte hem onrustiger. Als ik Klaus goed heb verstaan, toch wel, papa. Zij heeft het haar aan geboden engagomont reeds laten varen, en Klaus sprak van een zomerreis met haar. De handelsraad schoof onrustig op zijn stoel heen en weer. Klaus zal wel eischen, dat ik hem na zijne bruilóft de geheele zaak over geef, doch dat gaat zoo maar niet. Hg heeft reeds zoo lang gewacht met een huwelijk. Wanneer hij komt, blijft daa hier, indien hij niet uitdrukkelijk ver langt dat je je verwijdert, zeide hij, als vreesde hij met Klaus alleen te zijn. De geheele zaak is mij zoo onverwacht op het lijf gevallen. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1