Vrijda 20 Juli. ee. 1006. 44e Jaargang. FEUILLETON. f 2076685,- 706850,- 23915,- f 682935,- van f 1000. Cts. PAND #00%> welke msterdamsche Pandbrieven Gedelegeerden ede ondertee- en te VLIS- wier kantore Irden. No. 168. bappij tilt iss 1873, 1,000- ist miilioen. AM. sfIt zich aan tot ste-Efypo- EBEYL IENST liddelburg v.y. lOf 5.50f 7.55* 30* 115§ 2.—* 5 50§ 6.55* Remise. Zeilmarkt. Badhuis. 0, 15f 6.25f 8.40* 15* 2.—2.45* 6 55§ 7.50* .Of. dan tot de Re- markt, Ihuis. /£.10i£i^f 6.20, 7. 10.20, 10.40, 2.30, 1.05,1,30* 4.30, 4.50, 5.20, M0. Tm. 6,10, 6.30, .0, 10.10, 10.30, 12.10, 12.45, SAO, 4.10, 4 ,40 7.25, 8.—, 8.30 Zondags nit L JEIN. 7 6.47 9.27 12.57 6.40 9,20 12.30 :8 6.23 9,08 12.18 6 6,16 8.66 12.06 !9 6.09 8.49 11.59 0 6.— 8.40 ll.èO 5.44 3.24 11.34 ■8 5.38 8,18 11.28 >7 6.47 9.27 12.37 0 6.— 8.40 11.50 3 5.48 8.28 11.88 5 5.45 8.25 11.35 5.40 8.20 11.30 5 5,35 8.15 11.25 SCHEtGB. 1,23 g)en 6,10 (o 3,50 g) en 6, 40 en 4,45 »n 6,10 e) f) iet vertrek van geuzen vm. 8,30 saeleen Neuzen •ssele en Neuzen 16 April tot VLISSIKSCHË COURANT Prijs per drie maanden J" IDS®0 JBV&bco pMï jtinsi jt 1,50- Afzondetiijke nummers 5 cent. Men abonnaevt zich bij alle Boek handelaren, Postdireeteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40, Voor eiken rege meer ÏO eent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en el-iché's naar plaatsruimte. Verschjjnt dagelijks, uitgezonderd op Zou- cn feestdagen. Binnenlanisclie berichten. StaMscomnissie-Tarlefslwrziening. De minister van financiën heeft gisteren de „Staatscommissie voor de technische herziening van het tarief" geïnstalleerd met een toespraak, waarin geconstateerd werd, dat de gewijzigde handelstoestanden herziening der wet van 1862, welker wijziging in 1877, hoe belangrijk ook als besliste uiting van den vrij handelsgeest, de hoofdlijnen onver anderd liet, dringend noodzakelijk ma ken. Reeds de gebrekkige nomenclature levert in de practijk moeilijkheden op, te grooter omdat het tarief niet opsomt, wat vrij mag worden ingevoerd. Een gewijzigde inrichting ia dus noodig. De regeering wil volstrekt niet tornen aan het beginsel van den vrijen handelde practijk heeft ook de deugde lijkheid van heffing naar waarde aan getoond, zoodat ook daarin geen ver andering zal worden gebracht. Aan een specifieke rechtsheffing zijn bezwaren verbonden, die de minister opsomde. Hoofdzakelijk wordt dus betoogd een systematischer indeeiing en verandering van de nomentclaure, doch tevens andere wijzigingen, als betreffende de vrijstel ling en de tarra. Veranderingen van het percentage of het bedrag, welke weder doen denken aan beschermende rechten, zouden voor den minister onaannemelijk zijn, het- geen niet uitsluit enkele artikelen, b.v. van weelde of die hier te lande niet worden geproduceerd, nieuw of iets hooger te belasten. Voor enkele posten kan de heffings- maatatat gewijzigd worden. Een en an der kan een winst van enkele tonnen gouds voor de schatkist geven. nadeslag aan 't zoogenaamde „Monster verbond". In een tweede artikel citeert „Het Centrum" uit de „Stemmen uit het Noorden" de meening dat „het ministerie in een kapitaal punt is te kort geschoten." En wel dithet kabinet had bij zijn optreden de finaneieele quaestie aan de orde gesteld. Meer dan iets was „het scheppen van nieuwe in komsten urgent." Maar, zoo klaagden de „Stemmen" nu ia er een vol jaar heen en niet alleen bleef het ministerie in gebreke, een belastinghervorming geheel of gedeeltelijk in te dienen, doch wij weten nog niet eens in welke richting de hervorming zal gaan," En dat acht het blad „bij een door Borgesiuegevormd ministerie, die als oppositie-man reeds zijn financieel program klaar had, een ernstige tekortkoming". „Het Centrum" acht den schrijver, waar hij zegt dat de heer Borgesius als oppositie-man reeds zijn financieel plan klaar had, „niet van overdrijving vrij te pleiten." Over de vraag, waar het geld vandaan zou komen, was hij juist „zeer vaag en ontwijkend in zjjn verklaringen." Het r. k. blad herinnert aan den twijfel, in deze ook door vrijzinnigen uitgesproken, en constateert vervolgens, dat men ook thans „nog niets weet omtrent de bron nen, waaruit de regeering putten wil om die middelen (voor ziekte-verzeke ring enz.) beschikbaar te krijgen." En herinnerend aan een polemiek met de „N. R. Ct.," zegt „Het Centrum" o a. nog, dat de „N. R. Ct." „zich thans misschien overtuigd voelt, dat zij een verloren zaak verdedigde, toen zij in December van verleden jaar met nadruk ontkende, „dat er vertraging was ge komen in de arbeids-wetgeving." Est sarste ragesringsjaar. Het „Centrum" maakt de rekening op over het jongste parlementaire zit tingsjaar. Het sluit daarbij aan bij een beschouwing in „De Stemmen van het Noorden", welk blad betoogd had dat ,de oppositie der rechterzij loyaal (was). Zij werkte eerlijk mee om wat haar nuttig scheen, tot stand te brengen. Haar critiek was opbouwend. Aan het toebrengen van nederlaagjes aan het ministerie meermalen bood zich de gelegenheid aan werd niet gedacht." Het „Centrum" vindt dit „kort en duidelijk gezegd." Het verdedigt nog maals dat de oppositie heeft geweigerd aan de Kabinetsformatie mee te doen en noemt haar houding evenzeer correct met betrekking tot de houding, tegenover de nieuwe regeering aan te nemen. Yreesde men links eerst voor obstructie, rechts was men deze niet van plan. Maar toch, al werkte men rechts in loyale oppositie mee, de scheidingslijn bleef bestaan de stembusnederlaag van bet ministerie-Kuyper gaf niet den ge- ¥«fer©ke» l©gds 6.) Hij reikte zwijgend Klaus de hand, die, trotsoh op dit toonee), naast haar was gaan staan, terwijl Fransje hem opmerkzaam den zwaren ruiker afnam en Robert, stilzwijgend toekykend, het kleine kneveltje tusschen zijne vingers draaide, waarin hij door het binnentreden van een door hem genoodigden school vriend gestoord werd. De hasdelsraad maakte au aan de ontvangst een einde. Hij nam den arm zijner toekomstige schoondochter en leidde haar onder galante woorden aan tafel, haar de plaats naast zich aanbie dend. Het ijs was hiermee gebroken en Laura Wandel in den familiekring opgenomen. Klaus was nog nooit zoo verheugd en tevreden geweest als nu het onderhoud was zeer levendig. Laura wist het te leiden. De oude heer keek heimelijk Middenstandsbond, Gisteren morgen opende de beer J. Meuwsen, uit Amsterdam, als voor zitter de te Leeuwarden te houden 3e algemeene vergadering met congres van den Middenstandsbond met een uitvoerige rede, waarin hij allereerst zijn blijdschap te kennen gaf over den gestadigen en onverminderden voortgang der Middenstands-organisatie over het geheele land, tot zelfs in de kleinste gemeenten. De voorspelling, waarbij de ondergang van den middenstand als onafhankelijke stand als zeker werd gesteld, rekent spreker tot de vele mis lukte profetieën. Met genoegen gewaagt spreker voorts van den steun der regeering en van het plan, door den minister van land bouw overwogen, om naast de bestaande Kamers van Koophandel, waar dit roo- dig of wenschelijk zou blijken, op te richten zoogenaamde Middenstandska mers, waarin de kleinhandel en de klein- industrie hun vertegenwoordiging vin den. De heer Meuwsen sprak ook over het credietfonds van de vereeniging „Han delsbelang" te Middelburg. Meer geld dan noodig was kwam van alle zijden toeBtroomen, en de Crediet- bank die onzen Middenstand zou helpen, verrees daar, en daarmede even zoovele getuigenissen van den goeden geest van solidariteit en van organisatie, die onder onze standgenooten heerschi, Aan die mannen, die dat vertrouwen het bezaten, en in dat vertrouwen handel- i den, in de eerste plaats een woord van oprecht gemeende hulde. De vereenigiDg „Handelsbelang" te Middelburg heeft zich door die daad van vertrouwen een onverwelkbaren lauwerkrans gevlochten. Maar daarnevens een woord van dank aan allen die getoond hebben, dat ook onder onze standgenooten dat gevoel van solidariteit aanwezig is, aan hen die onbaatzuchtig oogen blikkelijk in den zak tastten, om noodlijdende collega's voor ondergang te bewaren. Na behandeling van verschillende punten had om half vijf de officieele ontvangst ten raadhuize plaats. De burgemeester heette de congres leden in Friesland's hoofdstad hartelijk welkom en constateerde, dat de leden van dezen Btaud, welke een onmisbare schakel is tusschen de groot producenten en de verbruikers thans onder betere omstandigheden dan voorheen verga deren. Eendrachtig werk- men thans sainen, de Middenstand 1 ieft zelfver trouwen gekregen iu het echt om het bestaan en mag zieh verheugen in den steun der Regeering. Het handelson derwijs moet de eerste zorg van den Bond zijn en met voldoening wijst spr. op de opriehting van een handelscursus juist door den Leeuwarder Raad. Ernstig - meent spr. ten slotte moet gestreden worden tegen deu ver koop op crediet, den groot3ten kanker, welke knaagt aan het bestaan van den Middenstand. De heer Meuwsen dankte den burge meester voor deze woorden, die blijk geven, dat de burgemeester van Fries land's hoofdstad zoozeer medeleeft met de gansche beweging. Het advies, komende uit den mond van een hooge autoriteit als deze bur gemeester, zal zeker ter harte worden genomen. Spr. eindigt met een „Lang léve de burgemeester van Friesland's hoofdstad, de heer Zimmerman." De onderzeesche torpedoboot „Luctor et Emergo" heeft gisteren te Nieuwe- diep, bij de beproeving der stoomwerk tuigen, niet aan de eischen kunnen vol doen. In den voormiddag' met de sleep boot „Titan" naar zee gestoomd, keerde vaartuig gisterenmiddag met een gebrek aan de machine te Nieuwedic-p terug. Het zal moeten repareeren, al vorens de beproeving kan worden hervat. Abonneinents-Advertenticn op zeer voordeelige voorwaarden. sterdamsehe blad, weet ook hoe er aan dit alles eene voorwaarde, een „mits" is verbonden Een volk ook een met zulk een eerbiedwaardig en grootsch verleden als het Nederlandsche ia waardig wer kelijk vrij en onafhankelijk te blijver), zoolang 't zich dat voorrecht werkelijk waardig toontblijkt te beseffen, dat 't daarvoor iets „over heeft", in woord en met daad. "Wij behoeven ons niet als de dwaze kikvorsch uit 't bekende fabeltje, die even groot als de os wilde worden op te blazen in dommen eigenwaan. Doch evenmin behoeven wij den ge- pasten „nationalen trots", en daarmee de geestkracht, de geestdrift voor het verdedigen onzer nationale onafhanke. lijkheid, dag aan dag te verlammen, te ontzenuwen door het lauw-karakterlooze woord van Jan Salie „We kunnen, ala de nood aan den man komt, toch niets doen"..,. Te beseffen, dat wfj tegenover ons Indië dure, zedelijke verplichtingen heb ben en ons daarnaar te richten is nog niet hetzelfde als wat de afgevaardigde Yan Kol deed, een paar dagen geleden, door in de Tweede Kamer uitte bulde ren, hoe Nederland voortgaat met den inlander te berooven en te bestelen Zulke „dikke woorden" zijn koren op den molen van hen, die Nederland ondanks hunnen honigzoete taal vij andig gezind zijn, vervuld van gevoe lens, welke slechts egoïsme, hebzucht tot drijfveer hebben Een levenskrachtig volk, met karak ter en liefde voer zijn grooten-gulden naam bereidvaardig om te doen wat binnen de grens zijner krachten ligt om zijn onafhankelijkheid te verdedi gen wordt niet zoo gauw overwonnen, ingepalmdZooals reeds gezegd, merkt de schrijver van het artikel ver der op, de onderlinge naijver van hen, die op machtauitbieiding tuk zijn, vormt een tamelijk hechten waarborg Maar bovenal dat kloeke zelfvertrou- - wen, zonder hetwelk ons land reeds dikwjjls daar heen, en dan leek het somwijlen, alsof er een wolkje over zijn helder voorhoofd streek. Hij zocht in de trekken van het mooie schepsel, en wellicht had bij daarin iets gevonden, wat hem droevig stemde. Hij verlangde naar eene gelegenheid om met haar over hare familiebetrek kingen te spreken, doch kon het gesprek thans niet daarheen leidendat kon beter in den tuin gebeuren, waar men koffie zou drinken. Alles ging dus goed. Robert kreeg met zijn kameraad, Otto von Schimmel - pfennig, door den champagne een lichten roes en deze wekte hem op tot een heildronk. Fransje had zieh bij het dessert naast haar aanstaande schoon zuster gezet en babbelde met haar over allerlei zaken. Klaus bleef in de beste stemmingvoor zijn vader was hij be minnelijker dan ooit, en zoo werd ein delijk de tafel geëindigd. Toen ging Fransje arm in arm met Laura.over het balkon, de anderen voor, langs een trap den tuin in. Werkelijk een lieve verschijning 1 De handelsraad keek hen beiden na. Gij weet toeh wel iets van hare familie vroeg hp aan Klaus, die naast Het hoofdbestuur vau den Bond voor Staafcspensionneering heeft zieh tot een groot aantal vereenigingen gewend met verzoek, een aan de Tweede Kamer te zenden motie in stemming te brengen, waarin de meening wordt uitgesproken, dat de geldelijke last eener wettelijk geregelde ouderdomsverzorging niet ge legd behoort te worden op den arbeid, dus niet op werkgevers en werknemers, doch naar draagkracht behoort ver deeld te worden over allen, en het recht op pensioen niet alleen moet ten goede komen aan loontrekkenden, maar ook aan niet-ioontrekkendsn, zoowel vrouwen als mannen. friffsnds bezorgdheid. Zoo nu en dan - voor 't oogenblik kan men niet zeggen dat de stilte of- tewel-komkommertijd er schuld aan heeft, want er is voorshands genoeg „werk aan den winkel" in de groote politieke brouwerij..,.. Zoo nu ea dan, aldus schrijft het „N. v. N." maakt men zieh in den vreemde zéér bezorgd over onze onafhankelijkheid. Nu weer verschijnen in Duitsche en Engelsche organen van beteekenia uitvoerige arti kelen, welke ons, Nederlanders, toe roepen„Past toeh op, lieve vrienden Wees toon voorzichtig. Van alle kanten loert men op u. Men wil uwe sehoone koloniën inpalmen, uw zelfstandigheid als Staat hangt aan een zijden draadje..." j 't Eigenaardige van het geval is, dat i de buurtjes elkaar om strijd van zondi- gen hebzucht betichten. Hoort men een i Eagelschman, dan dreigt het gevaar S yan Duitsehen kantluistert men naar j een Duitsch „beschouwer," zoo hebben wij vooral het „ontrouwe Albion" te duchten.... De van teedere, roerende vriendschap en bezorgdheid overvloeiende ontboeze mingen komen intusschen alle hierop neerGij, klein en zwak Nederland kunt Diet beter, niet verstandiger doen, dan u aan te sluiten bij ons, uw zoo- veel-machtiger nabuur. Zet u rustig neer in de schaduw van onze vlag en wij zullen wel zorgeD, dat men u niet te-na komt.... 't Is allervriendelijkst,voorwaar Dooh de Hollander met z'n gezond verstand en zijn liefde voor échte onafhankelijk heid, houdt zich naar eehi-HoIland- sche zegswijze „leuk" of wel „van den domme." Hij wenscht niet anders dan de beste maatjes te blij ven met zijne buren. Hij is verstandig genoeg om de bewering, dat men te Berlijn elk uur van den lieven dag op de loer ligt om ons met huid en haar op te slokken, als een mal fabeltje te beschouwen, dat eenige jaren geleden nog opgeld deed, doch nu niet meer. Wij, Hollanders, zijn „leep" genoeg om te beseffen, dat niet zoozeer de leuze van „Vr6de door Recht", maar wél de onderlinge naijver der machti gen in den kring der groote staten, waarborg is voor het behoud onzer zelfstandigheid, ook als koloniale mo gendheden, als bezitter van het sehoone Insulinde.... Doch wie, nu en dan, kennis neemt van beschouwingen als waarop wij nu doelden, aldus vervolgt het Am- sinds eeuwen provincie zou zijn van een of andere groote mogenheid. „Eigen meester" is en blijft hij, die 't inderdaad verdient. Dat geldt vooe staten zoo goed als voor personen En dit is het eenige waardige antwoord, hetwelk wij gereed behooren te hebben, voor de soort van vrienden die ons „ge moedelijk raden", niet slechts in goeda en hartelijke nabuurschap te leven met hen, die grooter legers en forscher zee macht bezitten dan wij, dooh die stap jes-verder ons willen doen gaan, waar van wij de gevolgen vooral niet moeten afmeten naar de heuscha glimlachjes, waarmee men 't ons op 't harte wil binden hem stond en den rook van een heer lijke regalia ia den zonneschijn blies. Zij is afkomstig uit een koopmans familie, die niet onbemiddeld moet geweest zijn, want zjj heeft hare vorming tot kunstenares te Milaan ontvangen. De walging van het tooneelleven, dat met zoo menige vernedering verbonden is, deed haar besluiten, het tooneel vaarwel te zeggen. De woorden van zijn zoon stemden hem tot nadenken, hij leunde met de kin in de hand. De stralen der zon wierpen juist door het omringende loof verblindende schitteringen op zijn gelaat, waarvoor hij de oogen sloot. Ga naar de dame3, sprak hij, Probert is zoo nonchalant. Hij vond daarin een voorwendsel om zieh om te keeren en de kamer binnen te gaan, waar zijn jongste zoon met Otto von Schimmeipfennig nog aan tafel bij den champagne zat. Verontschuldig mij bij haar voor eenige minuten, zeide hij tot Klaus, Deze had slechts oogen voor zijn bruid, die hij van het balkon af in het bloeiende kamperfoeliepriëel in druk gesprek zag met zijne zuster, en liep j nu de trap af. Onbegrijpelijk mompelde Brink man. En evenwel, wat blijft mij over Hij, zoo koel verstandig en deze harts tocht Hij ging achter het dichtste loof staan en keek weer door het gebladerde naar de beide meisjes. Zij kunnen het goed met elkaar vinden, dacht hij. Fransje zij is nog bijna oen kind en zoo volgzaam. En interessant is zij ook welik begrijp, dat zij ook een zoo bezadigd man ais Klaus maar de naam en dan een kleine maar toch zicht bare trek om den mond Maar Klaua zou het mij kwalijk nemen, wanneer ik als vader een vraag deed, ik voel bij deze gelegenheid juist, hoe hij mij, ouden man, reeds beheerschtEn wat kan ik er nu nog aan veranderen, nadat ik reeds bij haar verschijnen gevangen en willoos was, door haar geheele wezen er zal veel veranderen, dat zie ik maar wat kan ik er aan doen Fransje komt om mij te halen Hij verzamelde zijn geestkracht, haalde zijn zakdoek te voorschijn en wisohte zieh het voorhoofd af, toen zijne dochter, ongerust, reeds voor hem stond. - Mij mankeert niets, mijn kind, Door den directeur-generaal der Staatsspoor is, op verzoek der groeps- vertegenwoord ging, een gunstige beslis- antwoordde bij lachend op hare vraag. Slechts de hitte van den wijn Gij weet, dat ik vandaag ook mijn middagslaapje moet missen. Dat kunt ge krijgen, papa I Zij willen samen een rijtoer maken om zieh als verloofden te vertoonen. SlechtB bij de koffie moet u tegenwoordig zijn. Robert is zoo ongalant. Zij ging in de deur staan en gaf haar broeder een wenk. Zij willen samen uit rijden gaan zeg hen tenminste goeden dag I riep zij en nam den arm haars vaders. Nu, dan, ik kom dadelijk Robert ledigde zijn glas. Ook zijn kameraad stond op. Beider gelaat was sterk rood gekleurd. Zwagerplichtenriep hij, de uniform dichtknoopend. "Wanneer lui tenant Fellethin hen tegenkomt, moet ik hem morgen reeds de waarheid zeggen. Nu, daar zou ik wel eens bij willen wezen I Hij is tot gek wordens toe op haar verliefd. Wordt vervolgd,}

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1