MEEK u ftom IMciisi u 16 Juli, No. 164, 44© Jaargang. 1800. Maandag elk bedrag. iimnrt !f tp ie FEUILLETON. Het Arbeidscontract Muitje Slttaluiif. Bü te taait kloort een Gemeente bestuur, bekendmaking. I en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op den Isten Sep tember a.e. den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor de scholen C (Groenewoud,) D (Groote Markt), en E (Wagenaarstraat), zij die in den loop van dit jaar nog zes jaren worden. >,45. Sirineniandsche berichten VLISSINGSCHE (JOIRIVT. Prijs per dria maanden f 1.8®» jfyaat» fix pm 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert, zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVEKTENTÏËN: van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken rege. meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clicbé's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zou- en feestdagen. Telepli ooii nummer Abonncments-Advertentien op zeer voordeelige voorwaarden. van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van beianghebben- e Ouders of Voogden, die hunne kinde- of pupillen met lo September toegelaten te zien tot eene are Lagere Scholen in deze 1 partij Wyting. 1 Rogge. 1 Mastbunkers. 1 Kleine Schol. Vlissingen, 14 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. franco. en WET HOU Dgen, roepen voor de betrek- WUZER aan Heer j. F. OP Iiagi f500—f800 getal dienstjaren, vóór den len Burgemeester, 3TRIEN, fantoor te H 67. Heer 1 "dat van af Maandag 16 Juli tot en met Zat9rdag 4 Augustus e.k. uitslui tend ter gemeente secretarie (griffie) iederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen I gegeven wordt, Hen, die in het bezit van een trouw- jekje zijn wordt verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, den 14 Juli 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BEKENDMAKING. Bepaling sluitingsuur der tapperijen gedurende de kermisweek. De Burgemeester van Vlissingen gezien art. 150 der Algemeene Ver ordening van plaatselijke politie, vast gesteld den 30 December 1892 brengt ter algemeene kenniB dat hot sluitingsuur der tapperijen, de kermisweek, door hem als volgt Dinsdag en Woensdag op 1 uur, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag op 2 uur na middernacht, terwijl tel kens een half uur te voren reeds moet zijn opgehouden met het maken van muziek, Vlissingen, den 12 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. Afgekeurde Visch. De Burgemeester van Vlissingen Irkrijgbaar. 1 K, JE IV. 'i.07 6.47 9.27 12.37 1.— 6.10 9,20 12.30 3.13 6.23 9,03 12.13 3.38 6,16 3.53 12.06 3.29 6.09 8.49 11.59 3.20 6.— 8.10 11.50 3.01 5.41 8.21 11.34 2.58 5.38 8.18 11.28 4.07 6.47 9.27 12.37 3.20 6.— 8.40 11.50 3.03 5.18 8.28 11.38 3.05 5.45 8.25 11.35 3.— 5.40 8.20 11.30 2.55 5,35 8.15 11.25 m-SCHSLGE. 16. Inm. 3,23 g) en 6,10 (o nm. 3,50 g) en 6,40 5 a) en 4,45 .1,23 en 6,10 c) f) na het vertrek van 3 a. Neuzen vm. 8,30 Borssela en Neuzen s, Bor3sele en Neuzen u van IS April taf dat in het afgeloopen kwartaal door den Keurmeester van de visch, zijn af- eurd als nadeelig voor de gezondheid 3 partijen Haring. 2 Scharren. 2.) I Een krachtig gebouwd man met gebruind gelaat, slechts weinig op zijn broer gelijkend, met baard en haar van donkerblonde kleur, een ernstigen blik m de grijze oogen, een slappen hoed in hand houdend en in bruine kleeding, 1 binnen. Zijn gelaat helderde slechts nig op, toen hij de groep zag. Hij 'liciteerde zijn vader en kuste hem de lid met koelen eerbied, Ik vraag u vergeving, want ik had ]g wat in de fabriek te doen, zeide hij esn ernstigen lach. Ik heb helaas '®t eens een ruikerde tuinbaas heeft voor hen beiden alles moeten afplukken. Hij wenschte zijn broer en zijne ■ster uit zijns vadore tweede huwelijk 'o' een houding van meerderheid 0deu morgen. Men ging aan het Jijt. Hij was stil, terwijl de beide 'deren den ouden heer zoohten op te KENNISGEVING. Landweer. Burg. en Weth. van Vlissingen j brengen ter kennis van belang hebbenden dat vanaf heden ten Raadbuize,bureau bevolking,betaalbaar zijn gesteld de door den Minister van Oorlog toegekende vergoedingen overeenkomstig artikel löbis der Landweerwet. Vlissingen, 14 Juli 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. TO «B - III (Slot). Wij zijn nu genaderd tot de bespre king van het geruchtmakende staan geld. Dit woord komt af van laten staan. Het is namelijk op sommige werkplaatsen of fabrieken het gebruik om een zeker bedrag van het loon op den betaaldag niet te voldoen. Dit staan geld heeft nu een wettig karakter ge kregen. Het daartoe strekkend beding is geoorloofd, als het bij reglement of schriftelijk contract gemaakt is. Het staangeld mag alleen strekken om er de schade op te verhalen, dia de werk man bij het einde der dienstbetrekking aan den werkgever mocht verschuldigd zijn. Het moet op de Rijkspostspaar bank worden belegd binnen drie Jagen nadat het ingehouden is. Verder mag bij elke uitbetaling van loon niet meer dan een tiende gedeelte worden inge houden, terwijl het geheele in te houden bedrag in het algemeen niet meer mag zijn dan het loon van twaalf dagen. Wij moeten nu nog de aandacht op een aantal bijzondere verplichtingen van werkgevers vestigen. Ze zijn in hoofdzaak bestaande in dingen, die bij weldenkende mensohen van zelf spreken maar de wetten wor den natuurlijk voor anderen gemaakt. Inwonende werklieden, waaronder dus ook dienstboden behooren, moeten in de gelegenheid worden gesteld om hun ne godsdienstplichten te vervullen en ontspanning van den arbeid te genieten, zooals dat overeengekomen of ter plaatse gebruikelijk is. Verder moet het werk zóó worden geregeld dat op Zondagen of op zulke dagen die volgens plaatselijk gebruik met den Zondag worden gelijk gesteld, alleen zoodanige arbeid wordt verricht, die vooraf behoorlijk bedongen is of uit den aard van het werk voortvloeit, Men denke b.v. aan het boerenbedrijf. Het vee moet worden verzorgd en het melkvee gemolken. Voorbeelden van dien aard zijn bij menigte te geven en ook sommige huiselijke bezigheden moe ten als onmisbaar worden beschouwd. Betreft het minderjarigen, dan moe ten dezen in de gelegenheid worden gesteld om de lessen te volgen aan in richtingen voor godsdienst-, voortgezet-, herhalings- of vakonderwijs. De lokalen, werktuigen en gereed schappen moeten op zoodanige wijze worden ingericht en onderhouden, en verder moet omtrent het verrichten van den arbeid zoodanige regeling worden getroffen, dat de werklieden genoeg zaam beveiligd zijn. Wanneer deze ver plichting niet behoorlijk is nagekomen en de werkman schade lijdt, die niet mede aan zijn grove schuld te wijten is of die niet door overmacht werd veroorzaakt, dan heeft hij eene actie tot schadevergoeding, tenzij er krach tens de ongevallenwet reeds eene uit- keeriDg genoten werd. Mocht de werkman tengevolge van het gebeurde overlijden, dan komt ook aan de nagelaten betrekkingen zulk eene actie tot schadevergoeding toe. Iets nieuws is ook, dat een getuig schrift kan worden gevorderd, om trent aard van bet werk en duur der dienstbetrekking en als de werkman of dienstbode dat wenscht, ook omtrent de wijze waarop de betrekking is waar genomen en deze geëindigd is. Heeft de werkman echter de dienst betrekking op onrechtmatige wijze doen eindigen, dan mag de werkgever dit vermelden. Weigering van afgifte, het doen van onjuiste of van geheime mededeelingen, waaruit schade voor iemand, wie ook, ontstaat, stelt in do verplichting om die schade te vergoeden. Vooral voor hen die slechts voor on'oepaalden tijd zjjn gehuurd, zijn de bepalingen omtrent de opzegging nog al belangrijk. vroolijken, die met werkelijke vreugde hun opgewekt gesprek aanhoorde. Robert en Fransje voelden geen sympathie voor huD ouderen broeder, die de drie kruisjes reeds achter den rug hadsympathie had er ook tusscheu dezen en zijn vroeg gestorven tweede moeder niet geheerscht. Sedert haar dood had hij aan de beide kinderen dikwijls zijn afkeer laten blijken maar zij vonden steeds een beschermer in hun vader en daarom hadden zij een vroolijken tijd gehad, toen zij kinderen waren. Zij waren hem in den weg, dit bleek ook op dezen feestmorgen bij 't onbijt, hij hoorde nauwelijks naar hun vroolijk gepraat en fronste het voorhoofd, wanneer zijn vader daarover lachte. Robert en Fransje bekommerden zich in het geheel niet om zijn zuur gezicht. Slechts toen Klaus zijn vader over onaangenaamheden betreffende de zaak wilde spreken, riep Fransje, die zich nooit zijns meerderheid liet welgevallen Maar Klaus, je zult vader toch op zijn verjaardag de goede luim niet bederven En wellicht erkennend dat zij gelijk had, zweeg hij er over, Toen de menschen kwamen om geluk Wanneer niet anders bepaald of ge bruikelijk is, kan men opzeggen tegen eiken -dag van de week, mits de ter mijnen in acht nemende. In den regel zal die termijn een week zijn. Wel jammer dat bij contract of reglement van die bepaling kan worden afgewe ken, als de termijn dan maar voor beide partijen gelijk is, Intüsechen kunnen beide partijen de dienstbetrekking zonder opzegging doen eindigen, maar wanneer de eene partij dat doet zonder toestemming van de andere, dan wordt het als eene on rechtmatige daad beschouwd, tenzij vrijwillig de schadeloosstelling betaald wordt of er een dringende reden voor opzegging was. In 't algemeen worden als dringende redenen beschouwd alle daden, eigenschappen of gedragingen, die tengevolge hebben dat van de weder partij redelijkerwijze niet kan gevorderd worden, dat zij de dienstbetrekking doet voortduren. Als bijzondere redenen zijn onder meer nog opgenoemd valsohe getuig schriften, ongeschiktheid, dronkenschap, diefstal, beleediging enz, En wat nu de schadeloosstelling be treft, indien deze verschuldigd is of gevorderd kan worden, zij bedraagt bij eene dienstbetrekking die yoor onbe- paalden tijd is aangegaan, zooveel als het loon gedurende den opzeggingster mijn, en bij een dienstbetrekking voor bepaalden tijd, zooveel als het loon ge durende den tijd dat de dienst volgens de wet had behooren voort te duren. Boven merkten wij op dat wanneer een der partijen het contract onrecht matig verbreekt, zij aan de andere vrij willig een schadeloosstelling kan betalen. Maar wanneer zich nu zulke bijzondere omstandigheden voordoen, dat de ver oorzaakte schade daarmede niet vergoed ia, dan kan verdere vergoeding langs gereehteiijken weg worden gevorderd. Ten slotte nog iets over de s t a k i n g. Men zal zich herinneren, dat daarover gedurende de beraadslagingen in de Tweede Kamer heel wat ta doen is geweest en dat verschillende amende menten werden verworpen, die ten doel hadden de wet eene uitspraak te laten doen omtrent het rechtskarakter der betrekking doet eindigen, dan wel of zij slechts is eene tijdelijke opschorting van het werk. De regeering meent dat alles afhangt van de bedoeling van den staker. Intusschen, al is de staking nog geen contractverbreking,dan zal er toch veelal wel een dringende reden voor den werk gever in gelegen zijn, om de betrekking dadelijk te doen eindigen. Bestaat er een termijn van opzegging en is die niet in acht genomen, dan zal ook schadevergoeding kunnen ge vorderd worden, welke vergoeding als er staangeld bedongen en ingehouden is, daarop zal kunnen worden verhaald, Minister Kraus die van zijn reis naar Chili hier te lande is teruggekeerd, heeft gisteren het beheer van het de partement van waterstaat van minister mr. Yeegens overgenomen. Se financieels toestand der gemeenten. Bij Kon, besluit is aan mr. R. J. H. Patijn, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid en se cretaris van de bij Kon. besluit vaa 1 Juli 1903 ingestelde Staatscommissie voor een onderzoek naar den finan- cieelen toestand der gemeenten en ter voorbereiding van wettelijke maat regelen, waardoor die toestand op duur zame grondslagen kan worden gevestigd, en is in zijn plaats benoemd mr. J. B. Kan, administrateur bij het dept. van binnenlandsche zaken. m! Gel. SslipSil, te wenschen, verwijderden zich Robert en zijne zuster. Zij nam in den tuin den arm van haar broeder. Klaus was weer onuitstaanbaar, zeide zij. Het ergert ham, dat wij beiden zoo van elkaar houden, maar dat moet hij maar eens goed weten. Zij bracht hem achter in den tuin, en vroeg toen Zeg eens, heb je van een zangeres "Wandel gehoord Wandel Ja, ik heb van haar hooren pratenEen mooi persoontje. Zij treedt hier op. Waarom vraag je dat zoo Nu, ik heb van mijne vriendinnen gehoord, dat er over gepraat werd, dat Klaus Hoe kom je nu ineens op hem Dat wou ik juist zeggen Men zegt dat bij haar wil trouwen Onzin Klaus, die gluiperd en zij Nou, hij kan anders wel vroolijk zijn wanneer wij er maar niet bij zijn Wel wat zeg je er van Wat ik zooeven gezegd heb. Och, kwalijk nemen kan ik het hem juist niet. Hij heeft een 6vg een tonig leven. Hij komt des avonds altijd verdrietig uit zijn koffiehuis. Jij ziet dat Nu dit niet geschied is zal de rechter hebben uit te maken, indien daar over geschil ontstaat, of de staking de dienst- niet altijd. Maar juist een kunstenares Och kom, misschien heeft iemand met bem den spot willen drij ven en dit praatje verzonnen Robert keek op zijn horloge. Ik moot wegIk moet op het appèl zjjn ik heb geen minuut tijd meer. Zijne zuster achterlatende, snelde hij door den tuin naar zijn paard en sprong in het zadel. Klaus stond nog aan het venster der huiskamor en zag hem wegrijden. Het gelukwensehen duurde hem veel te lang. Toen hij met zijn vader alleen was, vroeg hij met zeer ernstig gelaat hem voor eenige oogenblikken te willen aan- hooren. Kijk u eens, papa, (hij noemde dezen u, na het tweede huwelijk) ving hij aan, toen hij tegenover dezen zat, u raadde mij altijd aan te huwen, maar ik had daar nooit lust toe, omdat maar dat heeft hier niets mee noodig. Brinkman luisterde verwonderd toe. Veroorloof mij, lieve Klaus, dat deed ik vroeger, dat weet ik. Ik ge loofde, dat het je stemming, die steeds ernstig is, wat kon opvroolijken, ofschoon het huwelijk nog niet altijd een geluk is. Sedert dien ben je echter zoo geheel Dr. luyper, Een paar driestarren in de „Stan- toonen dat dr. Kuyper weer als medewerker of leider van het blad is opgetreden. De eene betreft het Kon. besluit waarbij minister Rink de bijdragen van de bijzondere kweekscholen en de voor waarden waarop ze zouden worden ver leerd regelde (motie-Van Wijnbergen). Bij de discussies daarover in de Kamer- is toen gezegd dat minister Rink dit Kon. besluit had overgenomen van mi nister Kuyper. En nu lezen wij in de „Std.« „De toenmalige minister had zich voorbehouden in afwachting van de wettelijke regeling der opleiding, de bijzondere opleiding door een Koninklijk besluit financieel te Bterken. Stel nu, hij noo ligt een der hooge ambtenaren uit daarvoor een concept te ontwerpen. Hij ontvangt dit ontwerp op een oogenblik, dat het te laat was, om anders geworden, je wezen is al jaren zoo ongenaakbaar, zoo afgetrokken, wat zal ik je zeggen zoo afstootend, en je bent zoo veranderlijk van humeur geworden, dat ik nauwelijks kan geloo- ven, dat je het met een vrouw zou wennen, of zij moest een engel zijn. Voorzeker heeft men op uw leeftijd als man het meeste recht om te huwen, dan heeft men de toekomstdroomen achter den rug maar zooala ik je ge zegd heb, jou ontbreekt evenwel de ver draagzaamheid, die een echtgenoot moet bezitten. Met mij was het wat anders ik hertrouwde uit noodzakelijkheid, ik moest een vrouw hebben voor mijn groot huishouden. Klaus had zijn vader rustig aange hoord j aan zijn gelaat was duidelijk te zien, dat hij geen raadgevingen verlangde. Hij zat met de armen over elkaar geslagen, achterover in zijn stoel. Volgens de wet heb ik uwe toe stemming niet noodig. Ik ben verloofd, zeide bij op koelen onverschilligen toon, terwijl hij aan zijn nagels krabde. De oude heer wierp een bezorgden blik op zijn zoon. 'Ticdl MPaolyJ.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1