14 Juli. 1806. strassen. Zaterdag 44a Jaargang. No. IRS- baar. onaliteit. «JL» JT= lissingen SranKen. bekendmaking. Birmenlandsciie Mekten FEUILLETON» ■■HH oliarid.. 11 WAST alleen Br 75 cent per 1 per fleaoh 65 X.MBOZEN en 40 ct. per fleaoh ranje AnaDas f 1 en 0.90, per BILZ zeer lek- cent. end, ZAmEE* MEK ST Middelburg v.v. ,40f 5.50t 7.55* .30* 1.15§ 2.—* -* 5 50§ 6.55* 25§. de Remise, de Zeilmarkt. ret Badhuis. 515f 6.25f 8.40* 15* 2.2.4a* 50* 6.55§ 7.50* lOf. dan tot de Re- eilmarkt. ladhuis. REN. L07 8.47 9.27 12.37 1-.— 6.40 9,20 12.30 3.43 6.28 9,08 12.18 3.36 6.16 8.56 12.06 3 29 6.09 8.49 11.59 20 6.— 8.10 11.50 1.04 5.44 8.24 11.34 2.58 5.38 8.18 11.23 4.07 6.47 9.27 12.37 3 20 6.— 8.40 11.50 8.03 5.48 8.28 11.38 J.05 5.45 8.25 11.35 3.— 5.40 8.20 11.30 2.55 5,35 8.15 11.25 B-SCHEL.QE. mm. 3,23 g) en 6,10 (c nm. 3,50 g) en 6, 40 a) en 4,45 ,23 en 6,10 o) f) na het vertrek van n. Neuzen vm. 8,30 Borssele en Neuzen s, Borasele en Neuzen van 16 April tot VLISSIWSdlE COURANT. Prijs per drie maauaeii /i m fence jgs? psis 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE YELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADYEKTBNT1ÉNvan 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken rege. sneer ÏO cent. Bij diiecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en oliehé's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Gemeentebestuur» Bepaling sluitingsuur der tapperijen gedurende de kermisweek. De Burgemeester van Viissingen „ezien art. 150 der Algemeene Ver ordening van plaatselijke politie, vast gesteld den 30 December 1892 brengt ter algemeene kennis dat het sluitingsuur der tapperijen, „edarende de kermisweek, door hem l bepaald, als volgt Maandag, Dinsdag en Woensdag op 1 uur, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag op 2 uur na middernacht, terwijl tel kens een half uur te voren reeds moet zijn opgehouden met het maken van Viissingen, den 12 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Yliasingen gelet op art. 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van M.' 8MALLEGANGE to Viissin gen, om verlof tot verkoop van uitslui tend alcoholvrije dranken in perceel N 107 gelegen aan de Badhuisstraat, hoek Paul Krugerstraat dat van af heden, gedurende veertien dagen, schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van het gevraagde verlof kunnen worden ingebracht bij Burgem. en Weth. voornoemd. Viissingen, 12 Juli 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTE VEEN. Handeldrijvende en industrieels mid denstand. Op het congres van den „Nederl Bond van vereenigingen van den ban- deldrij venden en industrieelen midden stand", 18 en 19 Juli e.k. te Leeuwarden te houden, zullen o. a. besproken worden: „Coöperatie van den middenstand en Verkoop en detail". Over het eerste onderwerp heeft prof. M. D. Josephus Jitta praeadvies uitge bracht. Hij houdt een warm pleidooi voor coöperatie in dien zin, dat tegen over de machtige eerste hand van den planter, den mijneigenaar, den fabrikant. deD grossier, niet meer zal staan het zwakke alleenstaande lid der kleine burgerij, maar een lichaam dat de we derpartij in kracht evenaart. Dat lichaam kan de waren inkoopen daar, waar de markt het gunstigt is, meestal op de zelf der voortbrenging. Het kan i-) Buiten de stad stond de villa, welke door de familie Brinkman werd bewoond. Op het balkon van die villa zaten twee jeugdige gestalten met vroolijke gezich ten, een bloemruiker in de hand, som wijlen achterwaarts een blik door het venster naast de balkondeur werpend in de huiskamer, waar een groote tafel, feestelijk met bloemen versierd en met groote taarten prijkend, de gewone gasten bij het ontbjjt wachtte. Beneden hen lag de zorgvuldig on derhouden tuin waaruit de tuinman, die zgne Zondagsche kleeren aanhad, som tijds een vragende blik omhoog wierp. Tegenover hen stond de chemische fabriek van Brinkman, wier hooge schoorsteenen hunne bruine door den tvind voortbewogen rookwolken tot hoog de lucht zonden, scherp afstekenend togen het blauw van den onbewolkten de prijzen houden binnen redelijke per- ken. Het kan de bijkomende kosten, bv. die van vervoer en van assurantie tot een minimum terugbrengen. Maar vooral het kan de waren streng keuren. Processen kan het voorkomen, en zoo dat niet mogelijk is, voor gemeenschap pelijke rekening krachtig en met be trekkelijk geringe kosten roeren. Vooralsnog zal het niet mogelijk zijn de bedrijven van den middenstand door collectieve groepen te doen uitoefenen concurrentie zal moeten blijven bestaan, behalve op dit eene punt, den inkoop van waren, voor zoover de bedrijven daarvoor vatbaar zijn, daar zal zijn eenheid van belang. Uitnemende deskundigen zullen belast moeten zijn met de inkoopen. Wellicht zal men kunnen volstaan met een com missie van inkoop, gekozen evenals een bestuur, door de leden van een groep. Het kan ook zijn dat men bezoldigde deskundigen wil hebban, of ook bijzon dere instellingen, in den vorm van een naaml. vennootschap of coöperatieve vereeniging met vakgenooten van een bepaald bedrijf als aandeelhouders of leden. Die instellingen zouden dan wer ken met een bijeengebracht kapitaal of fonds, goederen inkoopen en aan de deelnemers weder verkoopen, zonder winst of zóo dat de winst weder komt in de zakken van da deelnemers, die dan jaarlijksche uitkeeringen ontvangen in evenredigheid van hun bestellingen. Deze collectieve instellingen van in koop zullen zich intusschen niet moeten inlaten met het geven van krediet aan de leden. Het beoordeeien van waren en het beoordeeien van de kredietwaar digheid van een persoon, zijn zoo uit- eenloop"Tub dingen, dat men ze niet aan dezelfde directie kan toevertrouwen. Aangezien de organisatie, naar de meening van prof. Jitta, naar den aard van elk vak moet geschieden, hebben de vakmannen ten slotte te beoordeeien of het denkbeeld in hun bijzonderen kring uitvoerbaar is. In zijn praeadvies over verkoop en détail wijst mr. Korthals Altes er op, dat in het systeem van het verkoopen op jaarrekening in de laatste 25 jaren geducht bres is geschoten. De groote nadeelen er van renteverlies en het gevaar voor kwade posten is men meer en meer gaan inzien. En toch hoe zeer de voordeelen van contanten verkoop ook in 't oog springen, het stelsel is niet in alle omstandigheden toe te pas sen. Er zijn bedrijven, een kleermaker, een fijne modiste b.v., die allicht gevaar loopen hun clientèle te verliezen, als zij het systeem van verkoop a contant, hoe gaarne zij ook wilden, zouden willen doorvoeren. Intusschen er is toch wel wat te doen om den verkoop h contant, die voor den middenstand zoo heilzaam werkt, te bevorderen. Niet door verkoop met bons en cadeaux, die boerenbedrie- gerij kan niet scherp genoeg aan do kaak gesteld worden, maar b.v. aldus hemel. Wat blijft hij vandaag lang weg zei Fransje, een frisch, bloeiend meisje van nauwelijks zeventien jaar met van levenslust tintelende bruine oogen en kastanjebruin golvend haar, gekleed in een witte japon van neteldoek met rood afgezet. De ruiker werd haar reeds zwaar in de hand zij keek ongeduldig naar haar broeder, die aan de andere zijde der balkondeur, in ulanenuniform gekleed, rechtop zat, zooals een militair betaamt. Je weet wel, dat papa op zijn verjaardag zich reeds vroeg in gala kleedt 1 Robert had het zich gemakkelijk gemaakt met den ruiker tusschen zijn knieën te steken. De deputatie der werklieden komt reeds in den voormiddag en daarna komen de handelsvrienden. Ik kan nu niet lang meer blijven, ik moet weer naar de kazernevoor dezen middag heb ik slechts verlof gekregen. De voorjaarsdienst is verschrikkelijk. Robert Brinkman, adspirant-Iuitenant in een ulanenregiment, zat werkelijk als op heete kolen. Zijn paard stond op een kleinen afstand, in den tuin vast- Teleph jonii timmer 10. Bij elke niet a contant gedane levering wordt de rekening ingediond, zij ook 't voorloopig pro forma, met de daarop gedrukte mededeeling, dat bij betaling binnen een maand na de indiening der rekening, 2 pCt. kortiDg wordt toege staan. Die maatregel, meent de heer Kort hals Altes, moet helpen. Reeds dadelijk zullen er van pt'ofiteeren die breede schaar van burgers, die geen onbetaalde rekeningen kunnen dulden, en ook de overige afnemers zullen door die 2 pCt. wel worden aangelokt. In dien geest wenscht de prae-adviseur eenige conclusiën aan stemming onder worpen te zien. Kisiee-Vereenigingen in hst land bouwbedrijf. Op den 9en dezer is op initiatief van het hoofdbestuur der Hollandscha Maatschappij van Landbouw te Utrecht een vergadering gehouden van verte genwoordigers van verschillende land- bouwmaatschappijen, welke werd bijge woond door de heeren Breebaart, die tevens de leiding der vergadering op zich nam, Korteweg en Loopait voor de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, Van Weel voor de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland, Kneppelhout van Ster- kenburg en Doude van Troostwijk voor het Genootschap van Landbouw en Kruidkunde te Utrecht, Daniels voor de Noord Brabantsehe Maatschappij van Landbouw, Van Rappard en Van Door- ninck voor de Geldersch-Overijselsehe Maatschappij van Landbouw, Bavink ten Gate voor de Overijseische Land- bouwmaatschappij, Ebberis - oor d6 Gro ninger Maatschappij van Landbouw en Nijverheid, Wiersma voor de Friesche Maatschappij van Landbouw en de heer Posthuma,secretaris uit den Fed. Nederl. Zuivelbond als gast. Op verzoek van voornoemd hoofdbe stuur werd de vei'gadering mede bijge woond door mr. H. P. L. C. de Kruyff Jr., directeur, en mr. J. C. L, Vlaan deren, secretaris der Centrale Werk gevers Risico-Bank. In deze vergadering was o. m. aan de orde de behandeling van een voor stel tot oprichting van oen risico-ver- eeniging uit elke landbouwmaatschappij die zich zal aansluiten bij de Centrale Werkgevers Risico Bank te Amsterdam vereenigingen ten doel zullen Abonnoments-Advcrtentiën op zeer voordeelige voorwaarden. hebben het uit de te verwachten land- bouwongeval'enwet voortvloeiend risico van de verplichte verzekering tegen on gevallen, door haar leden gezamenlijk te doen dragen. In een op 2 Mei mede te Utrecht gehouden vergadering was dit punt reeds aan de orde geweest en een com missie benoemd om een nader voorstel uit te werken. Aan de band van het voorstel dier commissie is thans met algemeene in stemming besloten aan de hoofdbestu ren der verschillende landbouwmaat- sehappijen ter behandeling in de eerst volgende bestuursvergadering ie doen toekomen een voorstel om over te gaan tot oprichting van risico vereenigingen als voorbedoeld. De vergadering was overtuigd, dat alleen hierdoor de be langen van de landbouwers ten volle behartigd zouden worden en zij het volle voordeel zouden verkrijgen van onder linge verzekering. De vergadering sprak het vertrouwen uit, dat, waar door de verschillende landbouworganisaties deze aangelegen heid zelf is ter hand genomen, de leden dier organisaties de resultaten hiervan zullen afwachten, alvorens zich voor de toekomst te verbinden hij instellingen die reeds nu de landbouwers af laten loopen door haar agenten om handtee- keningea te verkrijgen op formulieren van aansluiting. Sa tekortkoming van hot ministerie. Volgens de „Stemmen van het Noor den" is het ministerie in een kapitaal punt te kort geschoten. Wij gaan niet mee met hen zegt dit blad die de klacht aanheffen, dat dit jaar geen enkel der beloofde wetsontwerpen is ingediend. Goed werk eischt voorbe reiding, En v/at het zeggen wil goed sociaal werk te leveren, heeft de be handeling van het arbeidscontract, van de vorige regeering overgenomen, ten duidelijkste aangetoond. Alleen te hopen valt, dat de linkerzijde, die verwijt op verwijt stapelde, dat het ministerie- Kuyper zoo laat hare diep ingrijpende wetsontwerpen indiende, tot zelfkennis zal komen en uit eigen onmacht tot vlugger werk billjjker oordeel ever anderen zal leeren. Het achterwege blijven dit jaar van eenig belangrijk toegezegd wetsontwerp is voor ons geen reden tot verwijt. Op één punt, een kapitaal, ia echter tekortkoming. Boven alles was bij het optreden van dit ministerie de flnancieele qaaestie- aan de orde. De onderwijswetten eischen uitvoering en kosten geld. Aan een pensioenregeling voor den ouden en isvalieden werkman valt niet te denken zonder zeer ruime, nieuwe bron van inkomsten. Het vorig ministerie nu had zijn financieel plan ter behandeling gereed. Men moge dit plan afkeuren, het was er. Als oppositie ontwik kelde de linkerzijde een eigen belasting hervorming. Zij wist wat zij wilde. Met de stembus-nederlaag der onzen was feitelijk de tariefsherziening veroordeeld en het belasting program van Borgesius- Treub door de meerderheid der kiezers aanvaard. Toen het. ministerie-De Mees ter optrad, werd door vriend en vijand erkend, dat het zwaartepunt lag bij den minister van financiën, tevens premier. Meer dan iets was het scheppen van nieuwe inkomsten urgent. Nu is een vol jaar heen en niet slechts bleef het ministerie in gebreke een belasting hervorming geheel of gedeeltelijk in te dienen, doch wjj weten nog niet eens bij benadering in welke richting de hervorming zal gaan. Volslagen duis ternis nog op dit punt. Dit nu achten wij bp een door Borgesius gevormd ministerie, die als oppositie-man reeds zijn financieel program klaar had, een ernstige tekortkoming. Het valt te voor zien, dat in September bij de algemeene politieke beschouwingen de rechterzijde hierover het liberaal ministerie terdege zal interpelleren. In 's lands belang. „Het Centrum" vermeldt dit oordeel met instemming. "Wel is er vertraging in de arbeidswetgeving, naar het be- betoogt, maar de beslissende daad moet op dit stuk worden verricht door den minister van financiën, want ook hier geldt het woordgeen geld, geen Zwitsers. Drankwet. Met 1 Augustus e.k. treedt de be paling van de Drankwet in werking, dat zonder verlof in localiteiten geen wijn, bier, limonade, koffie of welke drank ook zal mogen worden getapt of geschonken. De aanvraag wordt ter openbare ken nis gebracht en ieder heeft het reeht binnen twee weken nadat de bekend making is geschied, schriftelijke be zwaren bij B. en W. in te brengen. gebonden hij hoorde, hoe het eveneens ongeduldig op het plaveisel stampte en nu en dan hinnikte, Mijn ros weet niet, dat het fell- citeeren tot de diensten behoort, die het familieleven van ons vordert I Papa kon toch wel komen Je hebt heden dames uitgenooaigd, die zullen de taarten wel opaten, niet waar Nu, zorg maar, dat er voor mij ook wat overblijft. Ik kom niet vóór vier uur terug Hg wierp vol verlangen oen zgwaart- schen blik op de ontbyttafel. Wanneer je komt, wee de arms taarten Maar er zijn heden een half dozijn gekomen Fransje trapte in haar ongeduld met de voeten op den grond en bracht den ruiker aan het mooie neusje. Papa heeft wellicht weer een slechten nacht gehad. Hij is tegenwoor dig dikwijls lijdendejij ziet dat zoo nietzeide zij ernstig. Ik moet hem vandaag ook nog geld vragen. Ook Roberts gezicht werd ernstiger. Het was heden eerst de vijfde der maand en zijn portemonnaie reeds leeg. Hier moest raad geschaft worden, Waarom moest je ook juist bij de cavalerie dienen Je gebruikt vreeselijk veel geld, zegt Klaus. Die bemoeialHij is reserve- officier en weet toch wel, hoe het by Maar hy is ouder dan ik, en. natuurlijk ie hij daarom de verstandigste Robert was een flink jonkman, slank van gestalte, met kort bruin haar en opkomenden knevel, by was in zyn een en twintigste jaar. Om zyn eind examen voor het gymnasium te doen, had hij geen geduld gehad hy had zich vergenoegd met een getuigschrift van voldoende bekwaamheid om in den krijgsdienst te komen, waarmee hy dweepte. Klaus, zyn oudere broeder uit zijns vaders eerste huwelijk, leidde de fabriek hij, de jongere zoon, kon dus soldaat worden. Had Klaus zich ook tegen zyn dienst neming by de cavalerie verzet als te kostbaar, Robert had het toch by vader doorgezet, en Fransje, die van haar broeder zeer veel hield, had hem daarbij geholpen. Ten laatste word ik toch bezorgd over papa Het meisje stond opzij wilde den kneoht zoeken en ondervragen, maar zy draalde, want zij wilde niet gaarne het Ned. Zendelinggenootschap. Te Rotterdam is de 109e vergadering van dit genootschap gehouden. Ze werd geopend door den heer L. O. Schuller tot Peursum uit Amsterdam. Onder de ingekomen stukken kwam voor een bericht van het overlijden van den heer C. G. Crone te Amsterdam, aan wiens nagedachtenis eenige waar- deerende woorden werden gewijd. Daarna kwamen de verschillende rap porten aan de orde. Eerst dat der per manente commissie ter bevordering van de belangen van het Ned. Zendeling genootschap, uitgebracht door dr. Aal- ders te Beesd, dat mot belangstelling werd aangehoord. Vervolgens besprak de secretaris, dr. J. W. Gunning, het jaarverslag, in het bijzonder de aan dacht vestigende op den toestand van het werk op Java, in de Minehassa, waar wellicht de gouvernementsscholen zullen worden geconverteerd in Zen dingsscholen, Bolaang Mongondon, waar heen een 2e zendeling zal moeten ge zonden worden, en vooral op Posso, waar de vooruitzichten voor de evangelisatie bijzonder gunstig zyn en dus de ver meerdering van werkkrachten nood zakelijk is, ook omtrent den arbeid on der de Karo Bortaks valt veel gunstigs te rapporteeren. Daarna kwamen aan de orde de rapporten omtrent de Ned. zendelingsschool, van de hand van prof. dr. J. J. P. Valeton jr., van de com missie voor Maandbericht en Tijdschrift van dr. H. M. van Nes en van de agenten des genootschaps, de heeren plechtige oogenblik verzuimen als zij met Robert gemeenschappelijk hare gelukwenschen zou aanbieden. Ha, daar is hy Zy snelde naar de kamer, om de eerste te zyn, en legde den vrygebleven arm om de schouders van den binnen komende, die op een stok leunde. Het was een man met grijs haar, wiens trekken van lijden getuigden, maar die in een vroolijke plooi kwamen, toen hy door zijne beide kinderen bestormd werd- Het is niot erg zeide hy lachend- na de omhelzing, toen zijne dochter hem bezorgd in het gelaat keek. Sleohts wat zwak in den rug. De ouderdom brengt zijne kwalen Ik dank n hartelijk, kinderen 1 Jullie ziet er zoo frisch en welgemoed uitMen herleeft, wanneer men de jeugd om zich ziet Heb jelui Klaus al gezien? Ik zag hem zooeven uit de fabriek, komen. Daar is hij Fransje wees naar de deur. I (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1