1006. wil. Vrijdag -13 Juli. 44© Jaargang. is H 118, US, EN WERK in igazga liet mooisle, epa.ra.tie Gemeenteraad, No. 162. H VLISSIMSCBE COURANT STil Thermal. nouses, icerts. rivé. )orhanden, riT. |ff4,BQ. $99 IMDIENST -Middelburg v.v. I: 4.40f 5.50f 7.55* 12.30* 1.15§ 2.-* 5.—* 5 50§ 6.55* 0.25§. de Remise, de Zeilmarkt. het Badhuis. ö.löf 6.25f 8.40* t§ 115* 2.2.45» i 5.50* 6.55§ 7.50* H.lOf. der dan tot de Re- Zeilmarkt, Badhuis. iREN. 4,07 6.17 9.27 12.37 4.— 6.40 9,20 12.30 |8 3.43 6.28 9,08 12.13 16 3.36 6,16 3.56 12.08 |9 3.29 6.09 8.49 11.59 3.20 6.— 8.10 11.50 |l 3.01 5.44 8.24 11.34 |3 2.58 5.38 8.18 11.28 17 4.07 6.47 9.27 12.37 |o 3.20 6.— 8.40 11.50 3.03 5.48 8.28 11.88 |5 3.05 5.45 8.25 11.35 io 3.— 5.40 8.20 11.30 |o 2.55 5,35 8.15 11.25 EH-SCBxhtOS, 06. nm, 3,23 g) eu 6,10 (0 nm. 3,50 g) en 6, 40 55 a) en 4,45 3,23 en 6,10 e) f) i na het vertrek van •ke n. Neuzen ym. 8,30 as, Borssele en Neuzen ins, Borssele en Neuzen van 16 April tot Prijs per drie maanden 18©. ifeaieo pei posi 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent Men abonneert zieh bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- M ADYEETEKTIËH s van 14 regels f 0.4:0-, Voor eiken rege' meer ÏO cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing deraelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- cn feestdagen. Gemeente bestuur. BEKENDMAKING. Verkiezing van leden van den Gemeenteraad. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op de artikelen 8 en 9 der Gemeentewet maken bekend le. dat de verkiezing van a. één lid van den gemeenteraad in kiesdistrict no. II (omvattende de wij ken E) E) Gt, H en I) ter vervulling van de vacature ontstaan door het over lijden van den beer H. J. van der Meer (jaar van aftreding 1909); b. één lid van den gemeenteraad in kiesdistrict no. II (omvattende de wij ken: E, F, G, H en I) ter vervulling van de vacature ontstaan door het be danken van den heer G. L. P. Flor- schütz (jaar van aftreding 1907) e. één lid van den gemeenteraad in kiesdistrict no. Ill (omvattende de wij ken K, L, M, MM en Z) ter vervulling van de vacature ontstaan door het be danken van den heer P. Lucieer door hen bepaald is op Vrijdag 3 Augustus 1903; 2e. dat zoonoodig de stemming en de herstemming zullen plaats hebben respectievelijk op Donderdag 16 en I Dinsdag den 28 Augustus 1906 3o. dat de opgaven van candidaten door een of meer der personen, die haar onderteekend hebben, persoonlijk kunnen ingeleverd worden op Vrijdag den 3e Augustus 1906, van des voor middag 9 tot des namiddags 4 uur bij den Burgemeester, die tot het in ont vangst nemen van bedoelde opgaven zitting zal houden ten raadhuize 4e. dat de lijsten voor bedoelde op aven van heden af tot op den dag der verkiezing kosteloos verkrijgbaar zijn ten raadhuiz9 (griffie) voorts vestigen zij de aandacht op art. 151 der kieswet, luidende als volgt „Hij, die eeue opgave als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij voor zien is van handteekeningen van per sonen, die niet bevoegd zijn tot deel neming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor een wettige opgave zou overblij ven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twin- tig gulden. „Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deeling aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde op gave als bedoeld bij art. 51, heeft on- flerteekend." Vlissingen, den 12 Juli 1906. Burg. eu Weth. voornoemd, TAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BEKENDMAKING. Bepaling sluitingsuur der tapperijen gedurende de kermisweek. De Burgemeester van Vlissingen gezien art. 150 der Aigemeene Yer- j ordening van plaatselijke politie, vast- esteld den 30 December 1892 brengt ter aigemeene kennis dat het sluitingsuur der tapperijen, edurende de kermisweek, door hem is bepaald, als volgt Maandag, Dinsdag en Woensdag op 1 uur, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag °P 2 uur na middernacht, terwijl tel- 1 ~ns een half uur te voren reeds moet opgehouden met het maken van muziek. Vlissingen, den 12 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. jiMeiiiamlsck knoMea, Minister Krans. Aan minister Kraus is voor zjjn ver- i 'rfik dit Chili van regeeringswege warme hulde gebracht voor den te Valparaiso i verrichten arbeid. Op een gastmaal waar de heer Kraus aan de rechterhand van den president der republiek zat, dankte de minister van buiten], zaken den heer Kraus hartelijk voor hetgeeen hij voor Chili had gedaan en tevens bracht hij namens de regeering eerbiedige hulde aan Koningin Wilhelmina der Neder landen, die goedgunstig had beschikt op het verzoek der Chileensohe regee ring om den heer Kraus verlof te ver- leenen. Hij eindigde met de beste wen- schen uit te spreken voor de goede verstandhouding tusschen de twee lan den, en stelde een dronk in op de ge zondheid van onze Koningin. De heer Kraus drukte in zijn ant woord de hoop uit, dat weldra de firma zou worden uitgekozen, die het water bouwkundig werk zal kunnen uitvoeren, en verklaarde verder, dat, toen de Ned. regeering kennis kreeg van de uitnoo- diging, zij evengoed, gesteund door de Koningin, aandrong op de aanvaarding van de portefeuille van waterstaat, „en geen oogenblik kwam later het denk beeld in de gedachten van mijn Vorstin, om van mij te eischen, dat ik mijn be lofte, gedaan aan het hoofd van een hevrienden staat, zou verbreken, niet tegenstaande H. M. inzag, dat de af wezigheid van een barer ministers moei lijkheden zou kunnen veroorzaken voor Haar en Hare regeering. „H. M. da Koningin stond mij op besliste wijze den noodigen verloftijd toe om de regeering van Chili te dienen gedurende den korten tijd die nu al eindigen gaat. Volgens mijn gevoelen heeft H. M. door dat besluit wederom getoond een hoog begrip te hebben van Haar souvereine plichten, in welker vervulling Zij nimmer ran den rechten weg is afgeweken, een eigenschap die Haar de liefde van Haar volk en de achting van de geheele wereld heeft doen verwerven." De heer Kraus dankte ten slotte voor den heildronk op Koningin Wilhelmina. Ook in de eerste club van Santiago werd den heer Kraus als booge onder scheiding een diner aangeboden, terwijl vervolgens een extratrein voor hem, zijne echtgenoote en zijn secretaris werd beschikbaar gesteld om hem naar de havenstad Coronel te brengen, waar hij zich naar Europa inscheepte. Het vakonderwijs. Aan de commissie voor Grondwets herziening is door het bestuur van den Bond van Technici een adres gezonden, waarin wordt gezegd dat volgens vele gezaghebbender! in den lande art. 192 van de grondwet slechts betrekking heeft op het alge meen ontwikkelend onderwijs, doch niet op het vakonderwijs is berekend, ter wijl niettemin elke wettelijke regeling van onderwijs ten onzent, aan het be paalde in dit artikel gebonden blijft; dat o. a. minister Kuyper immers indertijd verklaarde „dat een afzonder lijke wettelijke regeling van het vak onderwijs met den tegenwoordigen tekst van genoemd art. niet in overeenstem ming zou zijn. Zoolang het gebied van onderwijs daar geregeld wordt in hooger, middelbaar en lager, kan de wetgever niet een vierden tak daarnaast stellen. ZoolaDg dus kan het vakonderwijs niet als zelfstandig deel geplaatst worden naast de drie andere, maar moet het zijn of lager, of middelbaar, of hooger onderwijs." Redenen waarom adressant uwer commissie beleefd verzoekt, te willen bevorderen, dat art. 192 der Grondwet zoodanig gewijzigd wordt, dat wanneer een afzonderlijke regeling van het vak onderwijs eventueel wenscheiijk mocht blijken, dit artikel alsdan geen beletsel daartegen zal zijn. Antirev. Propagandaclub. Te Utrecht werd gisteren een aige meene vergadering gehouden van den Bond van Antirev. Propagandaclubs. De voorzitter, mr. Sybrandi, was door ge zondheidsredenen verhinderd de verga dering bij te wonen. De vergadering werd geleid door den heer W. Verschoor, die een inleiding hield over het recht van bestaan der propagandaclubs. Aanwezig waren ver tegenwoordigers van 30 clubs. Uit de jaarverslagen van den secretaris en den Teleplioonmummei' 10. penningmeester bleek dat de Bond vooruitgaat. Aangenomen werd een voorstel om de onderscheiding tussehen algemeen en dagelijksch bestuur te doen vervallen en het aantal leden op 5 te brengen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren mr. ,G. J. Sybrandi, dr. E. J. Beumer, J. de Bruijn en W. Verschoor. Als vijfde bestuurslid werd, bij her stemming, gekozen de heer Van der Mark, uit de Lier. 2e Landweer. „De Milicien" schrijftDe minister schijnt nog ai tevreden te zijn over de uitkomsten der landweeroefeningen, maar dan is hij heel wat spoediger vol daan dan de dienstplichtigen. Deze heb ben er in één woord genoeg van, of in twee woorden te veel. Ze verlangen zoo weinig naar een tweede kennismaking, dat alom stemmen opgaan om zich tot den minister en de Kamer te wenden, met de betuiging dat het nu wèl is. Een van onze leden kwam reeds aandragen met een adres aan de overheid, om het er nu maar bij te laten. En dat papier droeg de handteekeningen van drie honderd twee en vijftig namen van landweermannen, zonder moeite in het kamp en op de terugreis bijeengebracht. Uit Den Haag wordt gemeld, dat het door de „Avondpost" uit Apeldoorn gemelde bericht omtrent den bouw van nieuwe koninklijke stalien geheel uit de lucht is gegrepen en van allen grond ontbloot. Vakopleiding voor handwerkslieden. De Vereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor handwerkslieden in Nederland houdt Dinsdag 17 Juli a.s. haar aigemeene vergadering te Leeuwar den, in het gebouw der ambachtsschool. Tevens wordt een tentoonstelling gehou den van teekeningen enz., van verschil lende scholen uit Baden en van de Portbildungsschule, verbonden aan de machinefabriek te Neurenberg. Deze tentoonstelling kan ook door niet-leden der vereeniging worden bezichtigd, uit gezonderd gedurende de vergadering. AbonneïiieHts-Advertcntiën op sseer voordeelige voorwaarden. Tussehen 15 en 20 Juli e.k. zal de loting plaats hebben voor het blijvend gedeelte der lichting 1905. Tot op he den bekwamen de korpsen nog geene aanwijzing betreffende de verdeeling der ploegen dier lichting. Zal de derde alinea van art. 109 der miiitiewet 1901 geen doode letter zijn, dan zal het departement van oorlog zich toch in deze dienen te haasten, te meer omdat de afstand van genoemd hoofdbestuur tot den milicien minstens acht dagen bedraagt. Bedoelde alinea luidt„Het is aan de manschappen van hetzelfde korps vergund, binnen dertig dagen na d9 loting onderling van nummer te verwisselen. Na dien tijd kan de Dom- merwisseling worden toegestaan door den commandant van het korps. Het is duidelijk dat nummerverwisseling alleen zin heeft, als de man weet waar om bij ruilt. 9 dezer hadden op de boot „Alkmaar-Packet", welke 's avonds te 6 uur van Alkmaar vertrekt naar Am sterdam, twee dames plaats genomen. Toen de conducteur voor de controle de gewone ronde deed, werden hem door een der dames in het Duitsch allerlei vragen gesteld, over Alkmaar, over Egmond, over de vaart langs de Zaan en o.a. ook over ons Vorstenhuis. Zoo werd gevraagd, of onze Koningin bij het volk zeer bemind was, of ook de Koningin-moeder bemind was, en of ook het volk aan den Prins dezelfde toegenegenheid toedroeg. Later bleek dat de ondorvraagster niemand minder was dan de Prinses Von Wied, die in gazelschap van een hofdame, streng incognito dien morgen per trein naar Alkmaar en vervolgens per tram naar Egmond was gereisd en na een kort bezoek aan Alkmaar per „Alkmaar Packet" naar Amsterdam terugkeerde. Zitting ran 12 Juli, des nam. 2 ure. Voorzitter de heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer Van Raalte, 2 vacatures. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting werden goedgekeurd. Mededeeling geschiedt van de door Burg. en Weth. op 26 Juni gehouden opneming van da boeken en kas van den gemeente-ontvanger, welke geheel in orde werden bevonden. Overgelegd werd de begrooting voor 1907 van het burger-weeshuis, sluitende in ontvaDg en uitgaaf op f 10899,43 met een subsidie van de gemeente van f 8080. Van den heer Lucieer was een be richt ingekomen dat hij wegens ver trek uit de gemeente eervol ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. De Voorzitter zeide dat de heer Lucieer 4 December 1908 tot lid van dan gemeenteraad werd gekozen in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer Chevalier. Hij zegde hem dank voor alles wat hij in het belang van de gemeente heeft gedaan, speciaal ook in de verschillende commissies, vooral in die der belastin gen. Hij was er van overtuigd dat wij van den heer Lucieer een aangename herinnering zullen bewaren en hoopte dat het hem in zijn verdere loopbaan wei moge gaan. De heer Lucieer dankte voor de waar- deerende woorden en sprak de beste wensehen uit voor den bloei en den vooruitgang van Vlissingen. Verder deelde de Voorzitter mede dat met ingang van 16 Juli aau den gemeente-secretaris een verlof van 14 dagen is verleend. Nog werd medegedeeld dat de ge- gemeente-rekening over 1905 sluit met een voordeelig saldo van f3614,48 welke rekening in handen van ds finan cieels commissie zal worden gesteld. Aan den heer J. de Vries onder wijzer aan school B, word op zijn verzoek met 1 September eervol ontslag als zoodanig verleend. Nog werd aan mej. E. Scherer, op verzoek eervol ontslag verleend als on derwijzeres in de handwerken aan school A. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim in p'aats van den heer C. J. Labout, die voor een her benoeming niet meer in aanmerking wenscht te komen, werd benoemd de heer J. van Rosendaal, onderwijzer aan de R. K. parochiale school met 13 stemmen. De heer W. P. Eielman, teekenaar bij de Kon. Maatscb. „de Schelde", de eerst aanbevolene, verkreeg 1 stem. De heer H. C. Beyerman, aan de beurt vau aftreding als lid der commissie van toezicht op het middelbaar ouder wijs werd als zoodanig herkozen met aigemeene stemmen. Mede was aanbevolen de heer R. T. Winkelman. Alsnu waren aan de orde verschillende voorstellen tot verkoop van gemeente grond lo. aan P. M. W. Schroder, ter oppervlakte van 216,70 M3., gelegen aan den Noordzee-bouleyard, teneinde dien grond made te gebruiken voor het door hem te stichten hotel en zulks tegen den prijs van f 8 per M3. alzoo voor een som van f 1733,60 Aan P. M. W. Schroder werd tot uiterlijk 16 Augustus 1906 optie ver leend om een perceel gemeentegrond van 468,74 M*. van de gemeente in koop te verkrijgen tegen den prijs van f8 per M3 2o. aan J. Warren werd verkocht een stuk ter oppervlakte van 493 M3., gelegen aan de VerlengdeOoosje Busken- straat, teneinde daar drie woonhuizen te bouwen, voor een som van f 1000 3o. aan J. Goossen, een etuk gelegen aan de Scheldestraat ter breedte van 19,10 en ter diepte van 20 M., tegen f 8 per Ms., alzoo voor een som van f 3056, benevens f 202,46 voor trottoirkosten 4o. aan de coöperatieve bouwvereeni- ging „Eigen Haard," een stuk gelegen aan de Nieuwe Kolvenierstraat, ter oppervlakte van 250 M3,, tegen f 7 per M3 dus voor een som van f 1750 bene vens f 132,50 voor trottoirkosten. Al deze voorstellen werden gunstig door de commissies voor financiën en fabricage geadviseerd. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming werden deze voorstellen goedge- gekeurd. Naar aanleiding van een adres van W. Anker alhier, houdende verzoek om in koop van de gemeente te mogen overnemen een perceel bouwgrond, ter breedte van 3.82 M. en ter bestaande diepte, stellen B. en W. vpor aan adres sant te berichten dat niet aan zijn ver zoek kan worden voldaan, met welk voorstel de commissies voor de finan cien en fabricage zich vereenigen. Burg. en Weth. zijn tot dit voorstel gekomen naar aanleiding van een rap port van den gemeente-bouwmeester. Uit het rapport blijkt dat het hem niet wenscheiijk voorkomt om langs de Scheldestraat het bouwen van boven- en benedenwoningen in de hand te werken, die een mindere gevelbresdte hebben dan 6.30 M., omdat bij gerin gere breedte de goede iadeeiing van, een woning moeilijk wordt en den wel stand zeer benadeelt. Wordt de gevraagde strook verkocht, dan bauwt adressant daarop 4 percaelen met een gevelbreedte elk van 5.95 M. en blijft er over voor de gemeente drie pereeelen met een gevelbreedte van 5.39 M. Deze overblijvende breedte is te kieiu voor het maken van goede bovenwoningen. Tot verduidelijking heeft Qa bouw meester een situatie-teekening bij zijn rapport gevoegd. Op bovengenoemde gronden adviseert de bouwmeester op het verzoek vau adressant afwijzend te beschikken en de gevelbreedte voor in de Schelde straat tj bouwen peroealen vast ta steL- len op 6.30 M. Dienovereenkomstig werd besloten. VERORDENINGEN OP BE BEIS- eEU-lïOÏDSCHOOL EN AVONDSCHOOL VOOR HAND- WEERSLIEDEN. Hierna kwam tor tafel het voorstel van Burg. en Weth. tot herziening ea vaststelling van verordeuingeu op da Burgeravondschool en de Avondschool voor Handwerklieden, welke verorde ningen door ons reeds ia haar geheal zijn opgenomen. De commissie voor da financiën ad viseert tot aanneming .van het concept besluit. Overgelegd word bij de behandeling van dit voorstel een adres vau de hasren W. van Bakergem, J. D. C. do Vries en Cl. de Joage, leeraren aan de Bur geravondschool, Nu zij gezien hebben dat wordt voorgesteld aau hen, dia in het bezit zijn eener akte van bekwaam heid voor lager onderwijs enz, eeu be looning toe te kennen van f 40 pee wekelijksoh lesuur, brengen zij onder de aandacht van den raad lo. dat bij een vroegere regeling aan eeu zelfstandig optredeade leer kracht voor da vakken, waarin zij les geeft, werd uitgekeerd esu belooning van f 50 eu aan eea assisteat-lsevaar f25 per wekelijksoh lesuur 2o. dat bij de laatste wijziging hunua jaarwedde werd vastgesteld op f 40 per wekelijksoh lesuur, in afwijking van het voorstel der commissie vau toezicht op het middelbaar ouderwijs, die f50 had voorgesteld, terwijl zij optreden als zelfstandige leerkrachten, en dat aan leeraren sub III f 25 werd toegekend 3o. dat thans hunne jaarwedde op f 40 blijft bepaald, terwijl die van de leeraren sub. Ill met f 10 per wekeJijkseh lesuur wordt verhoogd 4o. dat de aard hunner betrekking medebrengt, dat zij veel .tijd buiten, school noodig hebben voor correctie van het gemaakte werk, wat met de leeraren sub III niet het geval is 5o. dat er tusschen een akte M. O. en L. O. een verschil ia het leven wordt geroepsn van f 20, en tusschen een akte L. O. en geen akte een verschil van f 5 6o. dat zij meenen om alle bovenge noemde redenen, absoluut on relatief

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1