Zaterdag 7 Juli. No, 157. 44e Jaargang. lag vac Telepliöon nummer 10. eii. Sinaenlandsche berichten. Voorstellen aan den Gemeenteraad. VLISSIIll .r nm. Prijs per drie maanden j/ 1=803 jftfam» jJSi jpHK 1-50. Afzonderlijke nummers 5 cent Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVEKTENTIÉN: van 1—4 regels 0.4G. Voor eiken rega meer ÏO cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en oliohé's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. 0.40 0.30 Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. 0.15. 10. IIO PHONE, svraagd aan rat eerste regeeringsjaar van het Kabinet—De Meester. 3ene Haagsche oorrespondentie in de ■ftutpb Ofc." herinnert aan de „diep Bevestigde overtuiging van de mannen, die in het vorig jaar kracht en lust «voelden om een portefeuille te aan vaarden" om een eind te maken aan de antithese en de aangeblazen verbittering. Vnt „onze politiek staat thans meer meer in het teeken der sooiale ■..«tukken, die slechts dan, wanneer bi allen die het ernstig met de nooden der misdeelden meenen, waardeering en «menwerking bestaat, tot bevredigende ITossing kunnen geraken." iBii de interpellatie-?. Wijnbergen is ■bleken, meent de schrijver, dat de ■rtstcchten beginnen te luwen, Er is over het algemeen waardeermg en lust tot samenwerking. De heer Lehman erkende, dat hg in geen enkel opzicht eens vijandige bedoeling tegen het bij zonder' onderwijs bij den minister van Ênnenlandsche zaken veronderstelde, en slechts de heer Talma „poogde nog vin nigheid in 't debat te brengen, doch mii luide stem voad geen weerklank bij de andere sprekers van rechts." HDe aanneming van het ontwerp- Jrbeidsoontraot noemt de sohr. eén groot succes voor de regeering, waarbij 1 -n is, dat de vaak kwaadwillig vrees voor mr. Troelstra's luid de voorkeur geeft r o entensoep Havermeel-, inkel behulpzaam ie 14 jaar. Brie- r X, bureau van linke etuigen. Adres r. Et JE IV. 07 6,17 9.27 12.37 6.10 9,20 12,30 13 6.23 9,08 12.18 36 6,16 8.56 12.06 29 6.09 8.49 11.59 20 6.— 8.10 11.50 01 5.44 8.24 11.34 58 5.38 8.18 11.28 ^Buito vreea voor mr. j.iwöh»b mm die eene smakelijke' Mailende ehambrière ijdel mag heeten. afffc slechts 10251 „„4.™ir aal of de saam- tagt slechts 1025practijk zal leeren of de saam- gehoorigheid der rechterzijde „bij de Pg- behandeling van den in te halen oogst i wenscht, gebruike»|er SOeiale wetgeving zich kan besten- et Sago (Lam-: jj„ent "Wie de Handelingen over het S Worteltjes Arbeidscontract naleest, zal bemerken, ne), Vermicel' die saamgehoorigheid niet onver brekelijk was. De „Maasbode" vergelijkt het eerste ■geeringsjaar van het kabinet-Kuyper met het eerste regeeringsjaar van net kabinet-De Meester in eene uitvoerige statistiek, die zes punten bevat1. Uit voering van aangenomen wetten j 2. Gewichtige gebeurtenissen 3. Wetge vende arbeid 4. Motiën en interpella- i£MCÏ0 *'®ni 5- Staatscommissie en 6. Balans. ImdjC pjlt alles moet blijken, dat het ka binet-Kuyper een veel moeilijker tijd beleefde en ten aanzien van belangrijken arbeid de overhand behoudt. De slot conclusie luidt„De lezer vergelijke nu eens op zijn gemak de werkloos- fa e i d van het ministerie-Kuyper in zijn Jerate zittingsjaar met dewerkzaam- DAnr heid van het kabinet-De Meester in OvJ-UiUi Kjn eerBte periode. En dan vraag ik: i vrijzinnige grootspraak niet ijdel [ebleken was Kuypers eerste werk- lamheid niet wat anders dan blaam 'aard De „Stand." roemt in de meerdere —jyauteiü der anti-liberale oppositie. „Vergelijk de houding der oppositie inde periode van 19011905 met het Bfair play" der nieuwe oppositie, nu van rechts, in 1905—1906, en het door gaand principieel verschil in gedraging springt voor- en tegenstander in het oog. In deze houding der oppositie van rechts verheugen wij ons. liet zou menschelijk geweest zijn, indien ze het met even grovo munt be- 07 6.17 9.27 12.37 20 6.— 8.40 11.50 H 5,18 8.28 11.38 )5 5.15 8.25 11,35 5.40 S.20 11.30 55 5,35 8.15 11.25 -SCHiHLQS. 3,23 g) en 6,10 (c q. 3,50 g) en 6, 40 en 4,45 3 en 6,10 c) f) het vertrek van l. Neuzen vm. 8,30 lorssele en Neuzen lorssele en Neuzen ran 13 April tot binnen een jaar te zullen aftreden als Kamerlid. („Avp.") Gerechtskosten in strafzaken. Blijkens het eindverslag der Commis sie van Rapporteurs der Eerste Kamer over de voorgestelde wijziging in het tarief van gerechtskosten in strafzaken, waarvan de gewone rechter kennis neemt, kon men zich op gronden van billijkheid vereenigen met da schade loosstelling aan de griffiers. De aan hen toe te kennen vergoeding voor het gemis van tot dusver genoten emolumenten steunde op een beginsel van billijkheid, voornamelijk omdat de grondslag van het pensioen vastgesteld is naar die belooningen, maar zij mocht geenszinB beschouwd worden als een erkenning van een recht op schadeloosstelling. Het Koninklijk besluit van 14 Sep tember („Staatsblad" no. 36) dat aan leiding heeft gegeven tot deze wetsvoor- draeht, lokte eenige bespreking uit. Sommige leden betuigden hun leedwe zen, dat men over is moeten gaan tot afschaffing van het naar hun meening nuttige voorschrift, dat extracten van alle strafvonnissen eens per maand door tusschenkomst van de leden van het Openbaar Ministerie ter examinatie werden toegezonden aan den procureur- generaal bij den Hoogen Raad. Daardoor werd, meende men, een regelmatig wenschelijk toezicht uitge oefend op de rechtspraak in Btrafzaken en in het bijzonder of en in hoeverre de jurisprudentie van den Hoogen Raad werd in acht genomen. Maar het indi rect gevolg werd tevens verkregen, dat de hoogere ambtenaren van het Openbsar Ministerie ook langs dien weg toezicht kouden uitoefenen op de wijze, waarop de lagere ambtenaren hun functie waar nemen. Dat toezicht vermindert steeds. Dit is reeds het geval geweest bij de afschaffing van de crimineele procedure, toen tevens verviel de geregelde toe zending van de instructie ter examinatie, voordat de instructie gesloten werd en nu is men weder op dien weg voort gegaan. Toch is dit toezicht naar de meening dezer leden verre van overbo dig. Intusschen werd erkend, dat door de ontzettende vermeerdering van het aantal vonnissen in strafzaken, de exa minatie, zooals die vroeger plaats had, voor den procureur-generaal bij den Hoogen Raad moeilijk, zoo niet ondoen lijk is geworden. Men vroeg den minis ter, of het niet mogelijk zoude zijn den procureur-generaal, die nu geheel af hankelijk is van hetgeen da lagere amb tenaren hem toezenden, de gelegenheid te openen om zich nu eens van dit dan eens van dat college alie vonnissen in zeker tijdvak gewezen, te laten over leggen. Op die wijze zoude toch eenig meer algemeen toezicht mogelijk blijven. Andere leden konden zich met deze beschouwing niet vereenigen en betuig den hun ingenomenheid met Koninklijk besluit. Ver. voor Hoegar Onderwijs op Geref. Grondslag. De zes en twintigste jaarvergadering van de vereeniging voor Hooger On derwijs op Ger. grondslag, dit jaar te Middelburg gehouden, werd Woensdag avond voorafgegaan door een ure des gebeds, waarin ds. IT. O. van den Brink optrad, sprekende naar aanleiding van Ps 36 10. Na de ure des gebeds kwamen de leden en begunstigers samen in Het Schuttershof, waar hun door de^ goede zorgen der regelingscommissie een re ceptie werd bereid, die de gasten on der begunstiging van prachtig weer tot laat in den avond bijeenhield. De jaarvergadering werd gistermor gen te 91/2 ure in het Schutttershof gehouden. Zij was, de plaats van sa menkomst in aanmerking genomen, zeer goed bezocht en werd geleid door prof. EL Bavinck In zijn inleidend woord noodigde dr. Bavinck de aanwezigen uit zieh met hem te willen verplaatsen in den tijd, die juist honderd jaar achter ons ligt, Het was de 26ste Maart 1806. Op dien dag keerde mr. Willem Bilderdijk na elfjarige ballingschap in ons vaderland terug. Deze terugkeer is een keerpunt ge weest in de geschiedenis van ons va derland, althans in de geschiedenis van dat deel der natie, dat trouw bleef aan de belijdenis van des Heeren Woord en aan de beginselen der reformatie. In den breed® deed spr. vervolgens uitkomen de beteekenis, die Bilderdijk gekregen heeft voor de kerk en voor den staat, voor de kunst en voor de wetenschap in deze landen. Tot bestuurslid we d gekozen de he: S. J. Seefat en tot lid van de commissie van controle do heer G. H. A. Gros heide. (Stand.") Irove D___0 tald had. Maar dat zj dit niet deed Jn den strjjd naar riddertrant voerde, rfertiad bewustheid van kracht, verhoog de haar prestige, en toonde besef van Ihriateneer." Dr. Kuyper Kamerlid. Herhaaldelijk werden in den laatsten tijd berichten verspreid over een aan staand aftreden als lid der Tweede Kamer van den heer dr, Brants, bur gemeester van Schiedam. Even dikwijls werd dat bericht echter tegengesproken, foch kan als zeker worden aangenomen, dat dr. Brants in den loop van 1906 sijn mandaat als Kamerlid zal neerleg gen. In ambtelijke kringen toch weet ®en met stelligheid te vertellen, dat de heer Brants, vóór zijn benoeming tot burgemeester van Schiedam, op Miëntie bij den minister van binnen- jndsohe zaken, aan dezen moet hebben lAlaard, bij een eventueele benoeming Arbeid in gevangenissen. Bij het onderzoek in de afdeelingen der Eerste Kamer van een suppl. jus titiebegroting voor 1905 werd o. a. de opmerking gemaakt dat ofschoon men zeer de zorg waardeerde, die aan den arbeid der gevangenen wordt be steed, men toch meendo dat er tegen gewaakt behoorde te worden dat de zorg voor de zedelijke belangen der gevangenen niet ten achter gesteld worde bij die voor hunne materieele. De vrees, dat dit laatste het geval zou kunnen zijn, achtte men niet ge- geheel zonder grond. Er werd hierbij gewezen op bezwaren, die een college van regenten van een strafgevangenis met meer dan 350 gevangenen bleef ondervinden in zijn pogen om nog een derden onderwijzer aan te stellen. De „Tel." weet mede te deelen dat het eindcijfer dor oorlogsbegrootiDg over 1907 bijna een millioen minder aanwijst dan die voor het loopende dienstjaar. Zoo dit bericht waarheid mocht be vatten blijkt hieruit dat het minister Staal werkelijk ernst is met de beper king der legeruitgaven. Op de 253te algemeene vergadering van den Algem. Nederl. Politiebond die op 29 Augustus te Utrecht zal wor den gehouden, zal het hoofdbestuur, naar aanleiding van verschillende op den beschrijvingsbrief voorkomende voorstellen van provinciale afdeelingen betreffende bezolding, pensioen en alles wat daarmede in verband staat, in over weging geven, te doen opstellen een vast program van actie, waaraan de Bond zich de eerstvolgende jaren heeft te houden en in verband daarmede op te stellen een gemotiveerd verzoek aan de regeering, welk verzoek aan de eerstvolgende algemeene vergadering zal worden v Door Burg. en Weth. zijn heden aan de leden van den gemeenteraad de volgende voorstellen gezonden betreffende ©ntwerp-Verordeniugesi voor de Burger-Avondschool en voor de met September te openen Avondschool voor Hand- werhslieden. Wij hebben de eer uwe vergadering hierbij aan te bieden ontwerp-verorde- ningen voor de Burgeravondschool en voor de met September a.s. te openen Avondschool voor Handwerkslieden. De verordeningen voor de Burger avondschool, die op dit oogenblik gelden, dateeren van 1877 en eischen, met het oog op de plaats gehad hebbende reor ganisatie, eene ingrijpende herziening. Wij hebben er daarom de voorkeur aan gegeven U voor te stellen om de bestaande verordeningen in te trekken en door nieuwe te vervangen, overeen komstig de overgelegde ontwerpen. Yoor de Avondschool voor Hand werkslieden zijn afzonderlijke regelingen gemaakt, daar deze instelling geheel afgescheiden moet worden gehouden vau de bij de wet verplichte Burgeravond school en bovendien bij de toegekende rijkssubsidie enkele voorwaarden zijn g9steld, die in de desbetreffende veror dening zijn opgenomen. De ontwerpen zijn gemaakt na overleg met de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en den heer inspecteur van het ambachtsonderwijs, wier adviezen aan uwe vergadering worden overgelegd. Behoudens enkele punten van onder geschikten aard, zijn de ontwerpen in overeenetemmingmstgenoemdeadviezen, behoudens één belangrijk punt, waar omtrent ons college niet met de com missie van toezicht medegaat. Dit betreft de invoering van perio dieke verhooging der jaarwedden van de leeraren. Het komt ons voor dat waar de jaarwedden voor bijna alle leeraren zeer belangrijk zijn verhoogd en de voorge stelde belooningen aan billijke eischen voldoen, do finantiën dor gemeente niet toelaten om de lasten op den duur nog aanmerkelijk te verzwaren. Ook hebben wji niet overgenomen da onderscheiding door de commissie ten opzichte van de belooning gemaakt tussohen leeraren met vaste en met tijdelijke aanstelling, op de gronden die in het advies van den inspecteur van het ambachtsonderwtjs o. i. op over tuigende wijze zijn neergelegd. Ten opzichte van den directeur stellen wij U, op advies der commissie van toezicht, eene wijziging voor van uw vroeger besluit, waarbij hem het geven van 8 lesuren is opgedragen nevens de vervulling van zijne functie als directeur. Wij meenen dat het noodzakelijk is om deze verplichting te doen vervallen, zoowel omdat het gewenscht is dat de directeur tijd heeft om een scherp toe zicht te houden op den gang van zaken, als om de mogelijkheid niet uit te sluiten, dat hij tevens kan worden be noemd tot directeur der Avondschool voor Handwerkslieden, welke combinatie in het belang van het onderwijs zou zijn. Bovendien blijft de goedkeuring van den rooster der leasen een waarborg, dat de directeur zich niet geheel zal ont trekken aan zijne verplichting om tevens les te geven. De bepalingen van de verordeningen voor de Avondschool voor Handwerks lieden, die bestemd is om eene voort zetting te zijn van de Burgeravondschool, stemmen, behoudens de artikelen verband houdende met de door het rijk en de provincie verleende subsidies, in vele opzichten overeen met die vcor de Burgeravondschool. De regeling van de jaarwedden is eveneens op denzelfden leest geschoeid. Indien uwe vergadering zioh met de aangeboden ontwerpen kan vereenigen, zullen deze aan de goedkeuring van Ged. Staten moeten worden onderworpen voor zoover zij vallen onder art. 24 der wet op het middelbaar onderwijs, terwijl op de verordeningen voor de Avondschool voor Handwerkslieden de goedkeuring van Z.Exc. den minister van binnenlandsche zaken wordt vereischt. Ontwerp-Terorileningen Bus- ger-ATomdschool. De Raad der gemeente YJissingen Overwegende, dat het wenschelijk is om in verhand met de reorganisatie van de Burger-Avondschool de verordening op het middelbaar onderwijs in de ge meente Vlissingen, vastgesteld den 28 Juli 1877, zooals deze sedert is gewij zigd, te herzien en nader vast te stellen Besluit: Vast te stellen de navolgende Verordening op de Burger-Avondschool in de gemeente Vlissingen Art. 1. Aan de Burger-Avondschool wordt onderwijs gegeven in de navol gende vakken gedurende de daarbij ver melde uren a) in de eerste klasse rechtlijnig taekenen 5 uren per handteekenen 4 wiskunde 4 Nederlandsche taal 2 Totaal 15 b) in de tweede klasse rechtlijnig en vak- teekenen handteekenen handvakteekanen wiskunde Nederlandsche taal natuurkunde werktuigkunde Totaal 6 uren per week 2 Art. 2. De cursus duurt 2 jaren. Het schooljaar loopt van den derden Maan dag in September tot den tweeden Vrij dag in April. Art. 3. Het onderwijs wordt gegeven op Maandag Dinsdag Woensdag-Don derdag- en Vrijdagavond en wel in de maanden November December, Januari en Februari van zes uur tot half negen en in de maanden September, October, Maart en April van zeven uur tot half tien. Geen lessen worden gegeven op alge meen erkende Christelijke feestdagen en tusschen Kerstmis en den derden Januari daaraanvolgende. Art. 4. Het programma der lessen wordt opgemaakt door de vergadering der leeraren. De rooster der lessen wordt opge maakt door den directeur. Deze zendt beiden in de maand Mei aan de oom missie van toezicht, die ze, voorzien van haar advies, zoo spoedig mogelijk aan Burgemeester en Wethou ders doet toekomen. Art. 5. Aangifte van leerlingen moet telken jare, hetzij in persoon, hetzij door ouders of voogden geschieden vóór 15 Augustus hij den directeur in hei schoolgebouw op de door dezen onder goedkeuring der commissie van toezicht ter algemeene kennis gebrachte uren. Nieuwe leerlingen voor de eerste klasse moeten een toelatingsexamen af leggen in de vakken rekenkunde en Nederlandsche taal terwijl zij, die voor de tweede klasse wensehen te worden toegelaten dezelfde bewijzen van be kwaamheid moeten geven als van de leerlingen der school worden gevorderd. De examens worden afgenomen door de leeraren der school ten overstaan van de commissie van toezicht. Vrijstelling van het toelatingsexamen voor de eerste klasse wordt verleend in geval van overlegging eener schrifte lijke verklaring van het hoofd eener lagere school, inhoudende dat de candi- daat de zes leerjaren van de lagere schooi met vrucht heeft doorloopen en de school niet langer dan een jaar geleden heeft verlaten. Vrijstelling van het toelatingsexamen voor de tweede klasse wordt verleend in geval van overlegging van een bewijs dat den eandidaat toelating zou ver schaffen tot de tweede klasse van een soortgelijke inrichting als de Burger avondschool. De door den directeur opgemaakte lijst van nieuwe leerlingen wordt door tusschenkomst en met advies van de commissie van toezicht aan Burg. en Weth. ingezonden, die beslissen wie van hen al dan niet in de termen vallen om schoolgeld te voldoen. Een afschrift van het dienaangaande te nemen besluit wordt toegezonden aan de commissie van toezicht, den direc teur en den gemeente-ontvanger. Art. 6. Aan het einde van ieder schooljaar wordt ten overstaan van de commissie van toezicht door de leeraren een examen afgenomen teneinde te be slissen welke leerlingen kunnen over gaan van de le naar de 2e klasse. Voor het eind-examen is de commissie samengesteld uit een lid der commissie van toezicht door haar zelve aan te wijzen als voorzitter, den directeur der school en de leeraren in de vakken waarover het examen loopt. Het eind examen omvat de op de school onderwezen vakken terwijl het overgangsexamen loopt over de in het schooljaar gedoceerde vakken, behalve rechtlijnig- en handteekeningen waarin de vorderingen worden beoordeeld naar het in den loop van het jaar vervaar digde werk. Het einddiploma geeft recht om in de eerste klasse van de Avondschool voor Handwerkslieden te worden toe gelaten, De uitslag der overgangsexamens wordt door de vergadering van leeraren vastgesteld en door de commissie van toezicht bekrachtigd. Art. 7. Kan een leerling voor de tweede maal niet worden bevorderd of het einddiploma ontvangen, dan kan hem het verder bezoeken der school op advies van de commissie van toezioht door Burg. en Weth. worden ontzegd. Aft. 8. De leerlingen die geen «WD

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1