5 Juli, 1806. Donderdag No. 155. 44® Jaargang, Van weck tot week. )e Eerste Verrekijker» BmnenMscIie tochten DIKKST VlISSIKSCHE COURANT. Prijs pet drie maanden I»S9» ®?auoe pest jpGStó 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187 ADVERTENTIÊN: van 1—4 regels ƒ0.40, Voor elke» meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Versehynt dagelyks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. TelepIuoiiiiuHimei' 10. Ahonnenients-Adyei'tentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Vy Middelburg v.v. 40f 5.50f 7.55* .30* 1.15§ 2.-* 5.50§ 6.55* |25§. de Remise, de Zeilmarkt. bet Badhuis. 5.15f 6.25f 8.40* 11.15* 2.—2.45* ".50* 6,55§ 7,50* 1 Of. dan tot de Re- eilmarkt. Jadfauis. a. 6.—, 6.20, 7.—, [1.0.—, 10.20, 10.40, 12.30, 1.05, 1.30*, 4.30, 4.50, 5.20, 3.20, 9.10. vm. 6,10, 6.30, 9.50, 10.10, 10.30, SI m. 12.10, 12.45, !.0, SAO, 4.10, 4 ,40 5, 7.2a, 3.—, 8.80, El sa Zondags uit BEN. 1.07 6.17 9.27 12.37 1.— 6.10 9.20 12.30 13.13 6.28 9,08 12,18 13.36 6,16 8.56 12.06 13.29 6.09 8.19 11.59 13.20 6.— 8.10 11.50 13.01 5.11 8.21 11,34 12.58 5.38 8.18 11,28 li.07 6.17 9.27 12.37 |3.20 6.8.40 11.50 i.OS 5.18 8.28 11.38 1.05 5.45 8.25 11.35 13.— 5.40 8.20 11.30 2.55 5,35 8.15 11.25 H-SCHSLGS, m. 3,23 g)en 6,10 (e am. 3,50 g) en 6, 40 a) en 4,45 23 en 6,10 c) f) na het vertrek van n. Neuzen vm. 8,30 Borssele en Neuzen 3, Borssele en Neuzen van 16 April tot De ontbinding van het Russische rijk lehijnt ongestoord en ondanks alle maat regelen door te gaan. Een krachtig ele- Lcnt daarbij is de gisting in het leger. Zooals wij weten is de insubordinatie yulstrekt geen nieuw verschijnselmaar lat op bedenkelijke wijze toeneemt, schijnt ons onloochenbaar. Ba nu moge men den oproerigen icst trachten te onderdrukken door militaire straffen, b.v. door een bataljon Lq een garderegiment in een gewoon (bataljon te veranderen, door talrijke inhechtenisnemingen, door het eene deel ran het leger als het ware tegen het indere laten optrekken, het zal niet a. De rechten van den rnensch rijn jok in den Sussischen militair ontwaakt, [ij stelt zijne eischen, waarvan men loet toegeven dat de meeste ervan rolstrekt niet onredelijk zijn, enz. Het van het oorlogstooneel terug- Ikeerende leger schijnt vrij wel gedemo [raliseerd te wezen. In Siberië, waar (het doortrekt, worden onlusten gewekt. [Dronken officieren maken opstootjes en Rechten rnet de soldaten, en als men tot reden tracht te brengen slaat |de geheels troep tot muiterij over. Het is zoo erg, dat men steeds voor meer (onlusten in Siberië vreest. inzake regeering contra Doema schijnt [ook nog niet3 beslist. De Czaar blijft steeds het riet, dat van den wind ginds en herwaarts bewogen wordt. De arme, zwakke man (maar een keizer mag dat overigens niet wezen) zit als het ware aan tal van draadjes vast, door ver schillende personen van verschillende richting vastgehouden, die er alle |e?en hard aan trokken, en juist dat menlijk trekken schijnt hem in I evenwicht te houden. Maar het wordt toch ergerwant in den Rijksraad, dat hechte bolwerk van conservatieve ele menten, gaat men nu ook al aan twee touwtjes trekken. Dat ia een nieuw feit, zou men in 't rivisieproees zeggen, zal ook dit gewicht in de schaal leggen In alle Russische oorlogen en binnen- landsche onlusten spelen, zooals wij weten, de kozakken een groote rol. Zij waren in 1812 Napoleon's bitterste vervolgers, bij zijn terugtocht van Mos kou. Deze lichte cavallerie vestigt in dezen tijd de bijzondere opmerkzaam heid op zich, vooral omdat zij zich, vaak tegen den zin, als politie corps laat gebruiken. Als volksstammen (men kent de Saporogieche kozakken aan den Dnjepr en de Donscbe aan den Don) hebben de kozakken ook hunne afge vaardigden in de Doema, waar ook al 6) Prina Maurits, de uitstekende veld heer en staatsman, was een ernstig man van groote wetenschappelijke ontwikke ling. Het bewijs daarvan had hij gele verd door verscheidene degelijks werken over wiskunde en over krijgskunde, die in zijn vrije uren geschreven had. Juist had hij nog tot den burgemeester zegd ,lk heb voortdurend beweerd, dat de nieuwe dijk bij "Westkapelle niet zwaar genoeg was aangelegd en nu ondervinden inwoners van Walcheren tot hun dat mijn inzichten juist waren." trad Zacharias nader en sprak tot vrouw Geertui„Wees niet langer bezorgd, Justine is gered," hoe ben je dat te weten steen en been geklaagd wordt over het geen dezen mensohen wordt aangedaan. Men heeft in dit jaar de tweede en derde ban der reservisten opgeroepen, hetgeen slechts geschieden kan bij bij zondere wet ter verdediging des lands tegen een buitenlandschen vijand. Zij zijn dus eveneens slachtoffers der bureau oratie, die doet wat ze wil en de rustige burgers aau bun haardsteden onttrekt om ze op andere burgers los te laten. De kozakken zijn altijd bekend geweest als zeer vrijheidlievend en men liet ze altijd in het bezit hunner vrijheden, omdat zij zulke uitmuntende ruiters leverden, die steeds de beste diensten aan bet leger bewezen. Tallooze gezin nen lijden honger, omdat de verzorgers ontbreken en brieven komen bij ds Doema in, waarin op verandering in den staat van zaken wordt aan. Bath polder. Zóó schijnt het te moeten doorgaan, tot het laatste bolwerk der kroon weg valt en dan zal het heir van kleine koninkjes, dat Rusland regeert, zijn werk volbracht hebben. Zoo hebben wij Nederlanders dan waarlijk weer eens de eer gehad in de Duitscbe dagbladpers besproken te wor den Nu, voor den komkommertijd is dat zoo kwaad niet. Hoeveie jaren zijn onze Duiteche naburen nu al bezig om goed te maken wat Bismarck een beetje bedorven had door zijn grimmigheid tegen den kleinen nabuur. Wij moeten aan zijn nagedachtenis recht doen we dervaren, door te erkennen dat hij het later weer wat goed gemaakt heeft, toen hij zijn sin had gekregen in zake het zalmtractaat. Sedert dien tijd echter, meenen de Duitschers, zit de schrik er in, en is men in Nederland wantrou wend. Nog altijd wil men in Duitsehland een economische toenadering, maar ver geet daarbij dat de Nederiandsche vrij handelsideeën zich bezwaarlijk zullen aanpassen aan de Duitscbe protecti onistische neigingen en wij gelooven niet dat dit veranderen zal, al meent men dan ook bij de buren dat men bij ons tegenwoordig toenadering zoekt, omdat Nederland niet in staat is zijn© koloniën te beschermen en het sedert den Russisch Japanschen oorlog voor Japan heeft te vreezen. België, zoo redeneert men verder, kan niet in aanmerking komen en tegen een toe nadering tusschen Nederland en België zal men van Fransche zijde ook wel geïntrigeerd hebben. Na dit echt komkommertijdachtig geïüsinueer, gaat men elk denkbeeld van politieke toenadering verwer- gekomen", vroeg zij, geslingerd tusschen twijfel en hoop, terwijl haar man na der bij trad. a Zie eens door deze buis naar d© dorpskerk van St. Laurens daar 3taat uw dochter op de omloop van den toren." Zij keek door den verrekijker, dien Zacharias voor baar oog in de vereischte richting hield en stiet een luide vreug dekreet uit. „Ja, ja O, hoe wonderbaar 1 Ik zie Justine zij beweegt zich zij leeft „Hoe is dat mogelijk mompelde Lippersheijm verbaasd. „Overtuigt u, meester 1" zei Zacharias, „kijk door deze buis. Deze gewichtige uitvinding heb ik gedaan, en ais gij wilt, zullen wjj er samen de vruchten van plukken. Waarlijk, als gij nu uw Justine nog niet tot vrouw geeft, dan zijt gij de eigen zinnigste en onverstandigste burger van geheel Middelburg." De brillenslijper keek door den ver rekijker en zag werkelijk zijn dochter. „Zacharias", sprak hij in opgewonden stemming,„dit is een verbazingwekkende pende (voorloopig natuurlijk) het eco nomisch. verbond met Duitsehland 1 uitwerken. En welke teekenen van toe nadering denkt men wel dat de Duit- sche pers gevonden heeft Onder meer de bezoeken van huzaren onderling te Orefeld en te Venlo. Het zou meer dan belachelijk wezen, als het niet zoo treurig ware. Bepleit wordt dan nog de openstelling van de Duitsche greuzen voor ons vee. De voor- en nadeelen daarvan hebben wij al eens uiteengezet, maar als de prijs voor die openstelling' een econo misch verbond moet wezen met het meest protectionistische van alle be schaafde landen, laat men dan de gren zen maar gesloten houden. Yan de liefelijkheden die bij deze gelegenheid de Duitsche socialistische pers ter zake van ons koloniaal bestuur i geeft, zullen w< zwijgen. 't Is misschien wel wat heel dwaas maar toch schijnt men in Rusland zelfs bij den tegenwoordigen staat van zaken nog bevreesd te zijn voor buitenlandsohe, Europeescbe verwikkelingen en in het j worden voldaan Engelsche parlement heeft dit zeer de ^ol^. toepassing der aandacht getrokken. De zaak is dat men, niettegenstaande de vreeselijke versterking' van Kroon stad, de haven van St. Petersburg, door dei tig forten, men da hoofdstad nog meer aan de zeezijde schijnt ie willen versterken. Onder de leus van den smokkelhandel in wapens op Finland tegen te gaan, wil men ook maatregelen nemen op de Mond-eilanden in de Both- nische golf, hetgeen in Zweden onge rustheid wekt. Ia het Engelsche parle ment nu is gewezen op het tractaat van Parijs, na den Krimoorlog in 1859 ge sloten, waarbij Rusland zich verbond die eilanden niet voor militaire doel einden te gebruiken. Tot dusverre heeft de Engelsche re geering volgens hare verklaring geen kennis van de feiten verkregen en kon Kamer dus voorloopig gerust ZU stellen, maar de zaak trekt toch de op merkzaamheid, want geheel verzonnen kunnen die berichten bezwaarlijk zijn. Intusschen maken de parlementen zich op voor de zomervacauties. De ministers pakken hun koffars en alles gaat uit blazen van de politieke campagne. Laat on3 hopen dat een tijdperk van kalme rust de woelingen der jongste maanden moge vervangen. De minister van waterstaat betoogt in zijn antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer dat wat er zij van de houding van het provinciaal bestuur in Zeeland vóór of na de ramp, eenmaal het feit gegeven, dat Ged. Staten van hunne bevoegdheid inge volge de wet van 10 November 1900 geen gebruik maakten, voor de regeering spoedig en buitengewoon ingrijpen plicht was, wilde zij niet te kort schieten in zorg voor de onder hare hoede staande internationale spoorweg- en postver binding. Bij gebreke van de gewichtige spoorwegbelangen, die hier in het spel zijn, ware dan ook het wetsontwerp zeker achterwege gebleven. Afgeschei den van de wet van 1900 had de regee ring zich rekenschap te geven van dit hoofdpunt, binnen welken tijd, het be oogde doel bereikbaar is. Voor haar was slechts aannemelijk eene oplossing, welke waarborgt, dat de ingebroken dijk vóór het aanstaande ongunstige seizoen zij opgewerkt, tenminste tot het vorig profiel. De regeering is ook nu nog van ®ane §ennS3re A vj Hon wflnnoor >3 gevoelen, dafc aan dezen eiseh alleen door het thans aanhangige voorstel kan en bepaaldelijk niet wet van 1900. Waar geen buitengewone omstandig heden, als hier het behoud van den spoorweg, bijzondere maatregelen wet tigen, zal aan de gevreesde aanvragen uit andere provinciën, geen gewillig oor geleend worden en verwijzing naar de algemeene regelen der wet vanzelf 6preken. Blijkens de ontwerp-akte van oprich ting van de naamiooze vennootschap landbouwmaatseh. „De Bath-Polders" waarop de Kon. bewilliging is gevraagd, zullen in die vennootschap dcor de heeren J. M. Kakebeeke en J. E. Mulock Houwer, beiden te Goes, H. A. Hanken te Wilhelmicadorp en W. F. K. Lenshoek te Klostinge, worden in gebracht de onroerende goederen en rechten, door hen verkregen bij akte dd. 18 Mei 1906, verbeterd bij akte dd. JuDi 1906. Do in te brengen goe deren zijn gelegen in de gemeente Rilland-Bath en Krabbendijke, terwijl bet in te brengen erfpachtsrecht mede perceelen in dezelfde gemeente betreft. Met de genoemde heeren maakt van de combinatie, welke zich de oprichting van deze vennootschap ten doel stelt, deel uit de heer J. A. van Heel te Goes, die medebestuurder was van de thans in liquidatie zijnde maatschappij. Het kapitaal der op te richten ven nootschap zal bedragen f 600,000, ver deeld in 120 aandeelen van f 5000. Blijkens de ontwerp-akte van oprich ting zijn thans 100 aandeelen geplaatst. De koopakte bevat inderdaad eene bepaling krachtens welke de verkoop som zal worden verhoogd naarmate rijkssubsidie voor de herdijking wordt dere mate dan andere in overeenkom sten tusschen particulieren voorkomende bedingen. Zij is dan ook met do koop akte in de openbare registers ten hypo- theekkantore overgeschreven. De juist heid van deze mededeeling is den mi nister bevestigd. De bedoelde koopakte bevat geen ontbindende voorwaarde voor het geva! geen rijkssubsidie mocht worden verkregen. Daaruit volgt, dat de nieuwe eigenaars zich voorstellen ook zonaar dat subsidie althans een gedeelte van de polders te kunnen her- dijken en in cuituur brengen. De onder stelling dat in dat geval de voorge nomen verhooging en verzwaring der polderdijken niet tot uitvoering zouden komen, komt ook den minister niet onwaarschijnlijk voor. Bovendien zai dan allicht het noor delijk gedeelte van den Eersten Bath- polder door hen niet of althans niet dan gedwongen worden herdijkt. Yaa de eigendommen der liquideerende maat schappij zou dus in deze onderstelling een gedeelte, dat zij zouden wenschen te abandonneeren voor de nieuwe eigenaars waardeloos zijn. Het ligt dus voor de hand, dat zij voor die eigendommen in dat geval koopsom over hadden, dan wanneer zij op volledige exploitatie er van konden rekenen. Ook om deze reden beeft dus de bedoelde clausule voor den minister niets bevreemdends. Maar wel strekt het hier medegedeelde ter bevestiging in ds overtuiging, dat alleen bij het toestaan van het subsidie de herdijking spoedig in haar geheel en op zoodanige wijze zal worden uitgevoerd ais voo' de beveiliging van den spoor weg uoodig i3. De minister deelt voorts nog mede dat het voornemen bestaat te zorgen, dat de begrooting van den Eersten Bath- polder jaarlijks onder de oogen der regeering kome, opdat zij volledig kunne nagaan, of aan de instandhouding der dijken genoegzame zorg wordt besteed. De minister betoogt dan nog verder dat de regeering niet bij maohte is calamïteuBverklaring te bewerkenzij heeft af te wachten hetgeen de Staten daaromtrent uit vrjjen wil, behoudens Koninklijke goedkeuring, beslissen. Deze oplossing zou bovendien ie veel tijd hebben gevorderd. De minister bestrijdt eveneens met het oog op de onmisbare zekerheid van spoedige uitvoering der werken, het maken van een zeekeerend werk, zoomede gebruikmaking van art. 649 Burgerlijk Wetboek. Geheim is deze clausule niet in meer- Eersta Kamer. In de gisteravond gehouden vergada ring van de Eerste Kamer heeft de heer Van Weideren Rengers verlof en verkregen tot het richten van eeaige vragen aan den minister van oorlog betreffende de desertie van huzaren uit het garnizoen Venlo. De vergadering is gescheiden tot aan staanden Donderdag des namiddags te 2 uur. uitvinding. Laat aiie verdeeldheid tus schen ons vergeten zijn. Mijnheer Mem- ling kan elders een vrouw zoeken, jij zult Justine hebben, wantje vindingrijke geest maakt je waardig mijn schoonzoon te worden." j „Dan zijn mijn vurigste wenschen vervuld", zeide Zacharias verheugd. „Gode zij dank, dat alles zoo geschikt is", fluisterde vrouw Geertrui geroerd. „Wat zal Justine big zijn, ais zij dit verneemt." i Nu trad do prins van Oranje met den j burgemeester nader. „Welnu, meester, wat is dat voor een vreemdsoortig instrument vroeg hij minzaam. „Een buis om in de verte te zien, Excellentie, zeoais dat door mijn vroe- geren gezel en tegenwoordigen com pagnon Zacharias Jansen is uitgedacht. Onderdanig verzoek ik Uwe Excellentie, het te beproeven." „En heeft u zoo'n man laten gevangen zetten riep de burgemeester hoofd- schuddend uit. „Ja, hot is waar, hij wilde u van uw dochter berooFen." „Zoo even zijn wij verzoend, gestrenge heerIk geef hem mijn dochter tot vrouw en verzoek daarom onderdanig, dat bij in vrijheid gesteld worde." „Uw verzoek wordt toegestaan. Jansen, ge zijt vrij „Ik dank u gestrenge heer", sprak de jonkman met een diepe buiging. Intusschen had prins Maurits het nieuw uitgevonden instrument op de proef gesteld. „Dat is een grootsehe uitvinding, die den uitvinder eeuwig tot roem zal strek ken", verzekerde hij. Voor zeelieden, krijgslieden en sterrekundigen zullen zulke kijkbuizen voortaan van groot nut zijn. De beroemde Tycho Brahe is acht jaar geleden gestorvenals die dat instrument gekend had, zou hij de ge heimen van het uitspansel nog veel beter doorgrond hebben. Zacharias Jan sen, gij hebt aanspraak op eene belooning van wege de regeering ik zal die bij de Algemeene Staten voor u aanvragen. Voor de officieren van de land en zeemacht bestel ik voorloopig vijfhonderd van deze kijkbuizen. Deze uitvinding zal u niet alleen beroemd, maar ook rijk maken." Zacharias dankte den Stadhouder eerbiedig en verliet met het gevoel van overwinnaar den toren van het raadhuis, in gezelschap van Jan Lippersheijm en diens vrouw. Spoedig was de watervloed bedwongen, het land weer droog. Justine kwam te Middelburg terug en werd de gelukkige vrouw van den gelukkigen Zacharias. Lippersheijm en Jansen trokken samen veel voordeel uit de gewichtige uitvinding, zij werden door het ver vaardigen en verkoopen van hunne verrekijkers rijk. De eerste kijkbuis van Zacharias Jansen, uit bordpapier en staaldraad gemaakt, wordt als een aandenken nog heden op het raadhuis te Middelburg bewaard. EINDE.

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1