Woensdag B No. 154. 44® Jaargang. 10GÖ. OKER .GD! SsiSiSiisi. Binnenlandsclie hericMen FEUILLETON, i Juli. b-scheisQb. j: öe Eerste Verrekijker. .ARSMA, sode iisje LDIEInST tuitend geleverd MATSCHAPPII I van Avis Zonen, tOTTEKDAM, "Weegbruggen, Snlandsche smaak, is. obstraat E 80. r gevraagd. Of- bureau „Vlia- tOtoGENS. ÈNFABR1EK. Ine Markt I 187. id. D. HARTOG, y ;enshuis. VISSER, Kerb- l-Middelburg v.v„ ,40f 5.50f 7.55* |2.30* 1.15§ 2.-* 5.50§ 6.55* 25§- de Remise, de Zeilmarkt. iet Badhuis. |5.15f 6.25f 8.40* 11.15* 2.—2.45* (.50* 6.55§ 7.50* ,10f. dan tot de Re- eilmarkt. Sadhuis. 6.—, 6.20, 7.- 0.—, 10.20, 10.40, 12.30, 1.05, 1.30*. 4.30, 4.50, 5,20, .20, 9.10. vm. 6,10, 6.30, 50, 10.10, 10.30, m. 12.10, 12.45. .0, 3,40, 4.10, 4 ,40 |5, 7.25, 8.—, 8,30, len Zondags nit K.K1N. :.07 6.17 9.27 12.37 6.40 9,20 12.30 3.46 6.28 9,08 12.18 3.36 6.16 8.56 12.06 3.29 6.09 8.49 11.5 3.20 6.— 8.10 11.50 3.04 5.44 8.24 11.34 2.58 5.38 8.18 11.28 [4.07 6.47 9.27 12.37 .20 6.— 8.40 11.50 03 5.48 8.28 11.38 ,05 5.45 8.25 11.35 3.5.40 8.20 11.30 2.55 5,35 8.15 11.25 VlISSIMSCHE C0ÏBANT. Prijs per drie maaaoeo fea©y peg jjoRi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij deu Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- Si>. S Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zou- en feestdagen. Be organisatie der vrije liberalen. De „Vrijz.-Democraat" schrijft onder den titel „De vrijheid afgezworen" De vrije liberalen hebben hun vrij heid aan den drang tot organisatie ten offer gebracht. In welken zin toch waren zij vrij Zich vrij te noemen van velerlei on deugd, welke anderen partijen aankleeft, is nimmer de bedoeling geweest. Zij wilden vrij zijn van den band der or ganisatie, en vrij van program-weelde. Thans is voor de eerste helft ver leden Zaterdag te Utrecht de vrijheid afgezworen voor de wederhelft zal een commissie zorgen door de samenstelling van een beginselprogram. En verder De oud-liberalen zoo zullen wij hen voortaan noemen, nu het manifest niet meer als grondslag en peet kan dienen hegihnen bij de oprichting hunner organisatie met zich te verontschuldi gen. Zij bedoelen, zegt hun voorzitter, geen aanval op anderen. Zij willen Blechts rustig wonen in hun eigen buis. Zij hebben dan een domicilie, en zij meenen, dat met gezeten huiseigenaren ernstiger zal worden gerekend dan met eenlingen zonder gemeenschappelijk on derkomen. Wij verheugen ons daarin. Het anar chisme achten wij ook uit den booze en dat wij een adreskaart wensohten, hebben wij vroeger al eens gezegd. Wanneer echter de heer Tydeman zegt, dat hij geen aggressie beoogt, is daar mede een ander doel zijner redevoering in strijd. Hij zegt, „nur mit ein Bischen andern Worten", dat zijn liberalen en de vrijzinnig-democraten de taart van da Liberale Unie maar samen mpeten deelen. De geachte spreker inaakt zich illu- Bies. Hij gaat uit van de gedachte, dat onder de vrijzinnigen voor slechts twee partijen plaats is radicalen en liberalen. De liberalen zijn dan de oud-liberaien. Wij zijn het daarmede niet eens. De naam „liberalen" heeft tot veel misverstand aanleiding gegeven. De kiezers weten niet meer, wat zij onder een „liberaal" hebben te verstaan. Maar indien één van beide partijen, die der oud-liberalen of die der Liberale Unie, in 't bijzonder aanspraak heeft op den groeten naam der liberalen, dan is het de Liberale Unie, „de onder groep", welke thans daarin het over wicht beeft, om de taal der „Zutph. Ct." te spreken. Voor het overige wacht het 'blad af, totdat bet beginselprogram zal zijn af gewerkt. Hen motie. De motie Thomson c. s. over de Rus sische Jodenelachtingen, die voorloopig is blijven berusten in de portefeuille der voorstellers, doordat het wetsont werp tot voorbereiding der tweede Vredesconferentie van de agenda der Kamer werd afgevoerd, zal naar het „Vaderland" hoopt, en, naar zij zegt, ADVERTENT1ÊN: vac 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken rege meer ÏO cent. Bij diiecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordl de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Abonnements-Advertentiën ®p zeer voordeelige voorwaarden. te verwachten valt worden ingediend, zoodra zich daartoe de gelegenheid zal voordoen. Breedvoerige toelichting zal niet van noode zijn. Zij richt eenvoudig tot de Nederlandsche regeering dit dringend verzoekwijst gij de rol van bood schapper der Russische regeering van gastheer namens die regeering af, zoo lang deze niet afdoend paal en perken stelt aan de hoopsgewijze moordpartijen, die met ontzettende regelmatigheid op het Joodsche deel barer onderdanen plegen te worden aangericht. Deze motie is een „cri de coeur". Zij staat buiten alle politiek. Zij is afkom stig van vrienden onzer huidige regee ring. Van vrienden des rechts en van vrede. Maar zij gruwt van rechtsver- toon, zij toornt tegen rechtscomedie. Zij is in geen enkel opzicht een wapen van oppositie, noch tegen het kabinet, noch tegen de bevordering der internationale vredesidee. Aan hen, die in oprechtheid de broederschap nastreven van volkeren en rassen, is thans de gelegenheid ge schonken, aan deze motie hun sympathie te betuigen. Predikant-Kamerlid. In den „Volksbode" komt ds. Wage naar te Leeuwarden in verzet tegen het door de Synode aangenomen voorstel om do onvereenigbaarheid van het ambt van predikant en de functie van het Kamerlidmaatschap bij reglement te bepalen. Schr. had gewenscht, dat de Synode zich er toe bepaald had bij herderlijk schrijven, den predikanten en den kerke raden haar gevoelen in dezen bekend te maken. Hij acht hier ook niet ge noegzame aanleiding voor deze verkor ting van de vrijheid der predikanten. Nu twee predikanten in het parlement voor het behoud van de christelijke grondslagen van ons volksleven Btryden, wordt van alle kanten geroepenDe kerk uit, of uitscheiden Bij orthoxophobie voegt zich politico- phobie en deze beide pbobieën gaan arm in arm, om zoo mogelijk de beteekenis van de Iierv. Kerk voor het staatsleven nog armelijker te maken dan ze ten gevolge van derevolutionnaire strooming in ons volksleven reeds is. Zoo er ooit reden is om voor de vrij heid der ambtsdragers tegenover het Synodale Kerkbestuur op te komen, dan voorzeker thans, nu met dit voorstel een „muilkorf" wordt gereedgemaakt, een regeling van zijn arbeid te treffen, die hem ontlastte en der gemeente geen schade berokkende. Zoo doet Romemaar Rome weet ook veel beter dan de HoogEerw. Hoeren in Den Haag, wat in het belang barer kerk is. Daar zijn middelen genoeg. Het hulp predikerschap, dat eertijds goede diensten heeft bewezen en bij het werkeloos rondloopen van vele bekwame jonge mannen, die wachten op een beroep, goede diensten zou kunnen verrichten, kon hier in de ontstane leemte allicht voorzien. Doch dit daargelaten, achten wij het onzen plicht, om de geestverwante broeders ten sterkste te adviseeren deze „verkapte" poging van een kerkelijke richting in onze kerk, om de Chr. be- ginselen terug te dringen van het staate er f, zonder aarzelen te weerstaan." Minderwaardigs Misdadigers. !m. 3,23 g)en 6,10 (c im. 3,50 g) en 6, 40 a) en 4,45 23 en 6,10 o) f) ia het vertrek van n. Neuzen va, 8,30 Borsaele en Neuzen Borssele en Neuzen van 16 April tol 5) Ofschoon de Nederlanders ook in het begin der zeventiende eeuw reeds het beste in Europa bedreven waren in het aanleggen van dijken en het bouwen van sluizen, toch kwamen dijkbreuken en overstroomingen destijds nog menig maal voor. Midden in den nacht werd Zacharias uit zijn slaap opgeschrikt door kanon schoten en gelui der alarmklokken. Hij hoorde het geloei van den storm, die soms den toren deed schudden. Hij begreep wel wat er gebeurd moest zijner was geen brand, maar watersnood. De dijken waren doorge broken en bet water overstroomde de akkers en landen van "Walcheren. dat de invloed der zich op staatserf zal om to beletten, christelijke religit doen gelden. Ds. Wagenaar wijst dan uitvoerig op de gevolgen voor het predikant-Kamer lid en besluit aldus Veel beter ware het zoo de JSynode, voor het geval en van de predikanten der kerk, welke de Synode heet te ver tegenwoordigen en te verzorgen, ,de eer waard werd geacht, om ook op staat kundig erf voor de beginselen der kerk te Btrijden en voor haar belangen, die veel meer dan men weet betrokken zijn bij de staatsaangelcgenheden, te waken, middelen beraamde om hem de toch al zware taak te helpen verlichten door Hoe zou het met zijn geliefde Justine gaan in dezen nachtHet dorp St. Laurens lag het laagst en moest dus het meest te lijden hebben. In de grootste spanning en zorg wachtte de jonkman naar het aanbreken van den dag. Toen het eindelijk dag werd, keek hij door zijn verrekijker naar het dorp. Daar zag hij geen akkers en weiden meer, het was alles één golvende water plas, waar de kerk en de daken van eenige hofsteden boven uitstaken. Het huis, waar hij Justine voor de deur had zien staan, was echter geheel verdwenen. De wateren hadden het verzwolgen. Daar trad de gevangenbewaarder binnen. „Laat me er uit", kreet Zacharias. „Ik vrees dat Justine verongelukt is, ik moet zekerheid hebben." „Ge blijft rustig hier", antwoordde Wouters. „Ik mag u er niet uitlaten, dat strijdt tegen de bevelen, die ik ontvangen heb. En gij zijt hier volkomen Zaterdag heeft de Ned. Juristenver- eeniging in haar jaarvergadering be raadslaagd over de vraag Zijn in de wetgeving bijzondere maatregelen te verordenen ten aanzien van personen, die strafbars feiten begaan en zich be vinden op de grens van krankzinnig heid en geestelijke gezondheid (z.g.n. grensgevallen, minderwaardigen, minder toerekenbaren)p" Daarover waren praeadviezen uitge bracht door de heeren dr. J. W. Dek- natel, geneesheer bij de gevangenissen te Breda; mr. H. Verkouteren, te Am sterdam, en prof. mr. G. A. van Hamel, te Amsterdam. Na breedvoerige beraadslagingen gaf de vergadering met 68 tegen 5 stem men als haar meening te kennen, dat zulke maatregelen in de wetgeving moeten worden verordend. Daarbij moet niet altoos worden uitgegaan van de stelling, dat zij die niet ontoerekenbaar worden verklaard, behooren te worden gestraft. Die maatregelen moeten zijn a. be straffing (met groote verscheidenheid) b. dwangverpleging e. detentie d. toe- j zicht. Aan den rechter verblijve de beslissing of een overtreder tot de I minderwaardig misdadigers behoort. Met 1 stem meerderheid vond de vergadering dat de rechter zulk een tot dwangver» j pleging of detentie veroordeelde, niet ter beschikking van do regeering moet j stellen, ten aanzien van den duur van j dwangverpleging en detentie moet een j gemengde oommissie van psychiaters en j leden der rechterlijke macht beslissen, Voor dwangverpleging komen in aan- merking inrichtingen tot genezing van drankzuchtigen, gestichten van epilep tici en werkhuizen voor detentie ver sterkte afdeeiingen van inrichtingen voor dwangverpleging of krankzinnigen gestichten. De wet moet dan waarbor gen geven voor a. psychiatrisch on derzoek naar het aanwezig zijn van grens gevallenb. psychiatische leiding en invloed gedurende de toepassing dei- maatregelen van dwangverpleging en detentiea. periodieke herhaling van het onderzoek; d. voorwaardelijke in vrijheidstelling en andere maatregelen van proefneming. De duur voor de toepassing der maatregelen moet zijn relatief en bepaald voor de dwangver pleging en absoluut onbepaald voor de detentie. Ds staatscommissie betreffende den landbouw. De heer K. Reijne, lid van de Tweede Kamer, bespreekt in „Het Vaderland" de instelling der staatscommissie tot onderzoek van den economischen toe stand der landbouwers en der landar beiders. Hij keurt het af, dat het onder zoek zich niet zal bepalen tot de land arbeiders, maar dat, met terzijdestelling van de onverwerkte vruchten der vroegere enquête, het gansohe gebied van den landbouw binnen het werk terrein wordt betrokken, waarvan het gevolg zal zijn, dat er tijden en tijden zullen voorbijgaan, alvorens men iets zal bespeuren van de arbeidsvruchten der ingestelde commissie. Naast dezen misgreep noemt de heer Reijne ook samenstelling der oommissie een misgreep. Het geldt hier een onder zoek naar de sociaal-economische ver schijnselsn van het landbouwleven, en nu zitten wel knappe technici, maar geen sociaal-economen in de commissie en die zijn toch in ons land aanwezig. Eindelijk noemt de heer Reijne het een fout, dat geen arbeiders in de com missie benoemd zijn. De commissie is z.i. nu geworden tot een tweede, niets verbeterde editie van hare voorgangster van tweede prijsvraag bestaat in de samen stelling van a. Monoloog, b. een Dia loog-, c. een Tooneelstukje. Aan alle drie wordt de eisch gesteld te zijn van propagandisch karakter voor Vrouwen kiesrecht. Da voordracht van de mono loog mag ten hoogste een half uur in dag nemen hetzelfde geldt voor den dialoog en voor de opvoering van het tooneelstukje mag niet meer dan een uur worden gerekend. Voor alle drio geldt ook als eisch, dat de inzendingen zijn oorspronkelijk, geen vertalingen. Voor ieder der drie rubrieksn zal als eerste prijs worden uitgereikt de be kroonde insigne in goud of f 25 (naar keuze)als tweede prijs dezelfde in zilver of f 15 (naar keuze). De bekroonde ontwerpen blijven het eigendom der Vereoniging. De inzonding moet geschieden onder een motto, en vergezeld zijn van oea verzegelde enveloppe, voorzien van het zelfde motto en bevattende naam en adres van de(n) auteur. Zoowel monoloog, dialoog en tooneel stukje als motto moeten worden geschre ven in typewriter-schrift. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructieschip „Nautilus," onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. F. B. van Dijk, 1 dezer te Las Palmas aangekomen. De le luitenant G. J. Huijbregtse van het le reg. inf. wordt 16 Julia.s. aan de normaal-schietschool te 's Gra- venhage gedetacheerd. Luit.-generaal Bsrgansms. Zaterdag was het voor den oud- minister van oorlog, luitenant generaal j J. W. Bergansius, de herinneringsdag j dat hij vóór 50 jaren werd benoemd tot tweede-luitenant. Jammer, dat dit gedenkwaardige feit niet in volle ge- zondbeid door den jubilaris kon worden herdacht, al valt gelukkig langzame, maar voortdurende vooruitgang waar te n6men. („N. Ct.") Op de aanbeveling voor gemeente secretaris te Zutphen zijn geplaatst mr. A. Van Doorninck, secretaris te Diepenveen, en dr. M. E Van de Werk, hoofdcommies ter secretarie te Middel burg. Vrouwenkiesrecht. De afd. Amsterdam der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft ter her denking aan het 123/4 jarig bestaan der Vereeniging twee prijsvragen uitgeschre ven. De eerste betreft een insigne, waarvan de teekening symbolisch moot belichamen de idee „Vrouwenkiesrecht". De symboliek mag echter niet te diep verscholen liggen. Het insigne moet geschikt zijn om als sieraad te worden gedragen, Zoowel heeren als dames kunnen mededingen. Als eerste prijs zal worden uitgereikt het bekroonde ontwerp in goud of f 25 (naar k6uze), als tweede prijs 't zalfde in zilver of f 15. De Door wijlenden heer W. BlokhuisGzn. J t8 Nijkerk overleden, is bij testamen taire beschikking vermaakt aan de N. H. kork f 4000, aan de diaconie der N. H. kerk f 10,000, aan het Oude Manneu- en Vrouwenhuis f4000, aan de Chr. Sschool in het Nijfcerkerveen f4000, aan de Chr. School in de buurtschap Appel f 1000 en aan de Schrassert- en Van Deelen stichting f2000 alles vrjj van successie-rechten. Vlissingen, 3 Juli, veilig. Zoo hoog stijgt het water zeker niet. In de meeste straten der stad staat het water ellen hoog en bijna geheel Walcheren is overstroomd." Hij ging weer heen en liet den troostelooze gevangene aan zijn lot over. Alweder greep Zacharias Jansen naar zijn verrekijker en keek opmerkzaam uit. De zon steeg kooger, de storm bedaarde het ergste scheen geleden te zijn. Daar wat wat een vreugde 1 Op den omloop van de dorpskerk van St. Laurens zag hij verscheidene personen vrouwen en meisjes en daaronder was ook zijn Justine. Zy was dus gered. Thans kwam hij weer tot kalmte en toen Abel Wouters na een half uurtje wear bij hem kwam, was de jonkman zeer opgeruimd. „Ik heb nieuws gehoord", sprak Wouters bedachtzaam. „Voor den dag er mee, oude „Ei, ge schijnt nogal vroolyb te zijn." „Ja, ik ben ook vroolijk, want ik weet, dat mijn Justine gered is." „Zoo? Hoe weet ge dat? Meester Lippersheijm en zijn vrouw zijn hier juist op den toren om uit te kijken naar St. Laurens. Zo zijn beiden bedroefd, want ze denken dat hun dochter wel verdronken zal zijn het huis waar zij woonden, is door d9 golven verslonden." „Zeg hun, dat Justine leeft. Ik heb een instrument uitgevonden, waarmee ik haar van dit venster uit in levenden lijve zien kan." „Nu, dat geloof ik zoo dadelijk niet dat zou hekserij wezen maar ik zal het toch zeggen." Wouters ging heen, doeh tien minuten later kwam hij terug en zei„Je moet met me mee, dadelijk 1 I)e gestrenge heer burgemeester heett er vergunning voor gegeven." „Is de burgemeester ook in den toren?" „Ja, zooeven is hij naar boven ge klommen in gezelschap van onzen door- luchtigen stadhouder, den prins van Oranje, die juist bier in de stad, vertoeft. De directeur generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend dat met ingang van 15 Juli a. s. het rijkstele- foonkantoor alhier voortaan op Zon- en feestdag-n geopend zal zijn van 12.30 tot 1.30 namiddag (Greenwichtijd.) In een gisterenavond gehouden be stuursvergadering van „Vlissing's Bur- gervereenlging" is tot voorzitter be noemd de heer A. L. Preuniger. A. s. Donderdag zal ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Marie, alhier een groote garnizoenspa- rado worden gehouden, waartoe de troep om 12 uur zal zijn opgesteld op de Hooikade. Met ingang van 25 Juni is verplaatst Zij willen van den toren de verwoestin gen bezien, die door het water zijn aangericht. Zij hebben ook met Lippers heijm gesproken en hoorden toevallig, toen ik van uw nieuw gevonden instru ment sprak. Toen is prins Maurits zeer nieuwsgierig geworden. Nu weet ge alles. Als ge bluf hebt gemaakt, zal bet u sleoht bekomen 1" „Hoera 1" riep Zacharias. „Dat gaat goed. Misschien benoemt de prins me wel tot zijn hofopticus, en dan trouw ik met Justine!" „Nu, ik hoop maar, dat er geen hekserij in het spel is", bromde Abel Wouters. Beiden verlieten de cel en klommen de trap op. In de ruimte, waar de klokken hingen, troffen zij Jan Lippers heijm en zijn vrouw, die door de licht gaten stonden te turen. Aan een andere opening stonden de burgemeester van Middelburg en de stadhouder der Vereenigde Provinciën. (5'lot nokt.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1