Dinsdag 26 Juni, Op Audiëntie No, 147. 44© Jaargang* 1006 Bianenlandsehg berichten Stand. FEUILLETON velk ook door gewenscht. ertegenwoordi itwerp, waarbij tractement een van reiskosten dollars wordt n en.heden ge- commissarissen ren is als volgt hoeren jhr. mr. Kodde, Zoute - agtekerke 184, te 184, L. Krij- Cevaal, Grijps- J. E. Gerlach 105 stemmen, oissaris, K. Ai- lalde slechts 96 ifdeeüng „Dom nd tegen drauk- hield gisteren - aldaar, waarin vaarden werden tegenwoordigen iet werden aan- weder verhuren, de eigenaar het met 1 Januari iehuis voor aleo oor het publiek eigen rekening 3 ei a g e n. Juni. OüfD: rn, jin. 24 j. en 20 j. JA. van M. Abrahamse, mder, wedr. 49 j. j. J. de liondt, 'ij, jd. 24 j. en W. Wielema- m der Burgh, jm. itenhove, jd. 28 j IWD: en A. M. van ,EU: Willemse, z. iter, z. J. li. nan, z, D. J. z. - M. de Ha- J. M. Vader, geb. J. Geratel, geb. DEK: van P. Lefevre, Imeester, z. 6 m. jn van J. Wege- mp, z. 1 j. J. kker, 71 j. VLISSINKSdlE COURANT. 0 Prijs per drie maaaöeffi fj 1=80= 'Êman jsss piiSt 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAK DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN s van 14 regels O.40a Voor eiken regei meer 10 cent. -- Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschynt dag<;3yks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnenicnts-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Het Bathpoldêr ontwerp. „De Vrijzinnig-Democraat" is van oordeel, dat de regeering met bet in dienen van het Batbpolder-ontwerp op den verkeerden weg is geraakt. De cri- tiek van den heer Lely noemt het blad volkomen juist. Daarna vervolgt het „Op deze wijze werd de waterstaats wet het stelsel, volgens hetwelk wij onzen bodem moeten verdedigen tegen het water, omvergeworpen. Dit was een gewichtiger belang dan de uitgave van eenige duizenden guldens meer, die wellicht het gevolg zou zijn geweest van verwerping der wet. De minister Veegens heeft zijn wets ontwerp met groote kracht en onge woon talent verdedigd. Dat zou, in een zoo zwakke zaak, hem niemand nadoen. Hier echter houdt onze lof op. Het eenige argument, waarmede de minister zich afdoende had kunnen ver dedigen, ware dit geweesttoepassing van de wet van 1900 was in dit geval niet mogelijk. Dat deed hij niet. Wel werd gezinspeeld op zeker geheimzinnig advies van zekere geheimzinnige spe cialiteit in waterstaatsrecht, maar op een vraag van den heer Lely, wat bij ver werping van dit wetsontwerp zou ge schieden, was het antwoord dan zullen wij kennis maken met de wet van 1900. Dit was het zwakke puntal gaf de minister van de wet, tot welker uit voering hij is geroepen, een onmogelijke voorstelling door den spot te drijven met het daar voorgeschreven proces, hij erkende de juistheid van de ver klaring der wet, zooals de heer Lely die gaf. Hij erkende tevens de mogelijk heid der toepassing. Niettemin liet hij de wet terzijde zonder duidelijk te maken, dat te veel tijd zou zijn ver- loopen, indien van den aanvang af de noodige haast ware gemaakt". Wijziging reglement van Orde. Iu antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende het voorstel-Goeman Borgesius o. s. tot wij ziging van het reglement van orde der Tweede Kamer, deelen de voorstellers mede te vertrouwen, dat de leden bij de behandeling der Staatsbegrooting niet weder op de gedane vragen zullen te rugkomen. Zij stemmen in met het ge voelen, dat invoering van het vragen- recht aanleiding zal kunnen geven tot bekorting van de voorloopige verslagen betreffende die begrooting. Kaar het hun voorkomt is er geen voldoende reden aan den steller eener vraag de bevoegdheid te geven te ver melden, dat bij een mondeling antwoord verlangt. Geeft de minister aan sohrifte- telijk antwoord de voorkeur, de vrager zal daarmee tevreden moeten zijn. Evenmin komt het den voorstellers 3.) Ik was niet bijzonder op mijn gemak in een vreemd huis in zoo'n prachtige kamer van kleeding te verwisselen. Toen het meisje echter de kamer uit was, begon ik onmiddellijk mijn gedaante verwisseling, die in een paar seconden was afgeloopen. De jas scheen wel voor een veel dikker heer gemaakt te zijn, maar hij was van zulk fijn laken, dat ik in mijn eigen oogen er heel netjes uitzag. De hoed kostte mij echter veel hoofd breken, daar ik niet wist, hoe hem open te maken.- Ook wilde ik mijn onkunde niet bekend maken aan het dienstmeisje, dat in de voorkamer stond, toen ik daar binnentrad Op datzelfde oogenblik kwam van de andere zijde de schoone jonge dame binnen. Ik nam afscheid en be loofde de kleederen onmiddellijk na de audiëntie te zullen terugzenden, waarop zjj vriendelijk antwoordde, dat daar zoo'n gewenBcht voor in het reglement te be palen, dat een gedane vraag niet binnen zekeren tijd herhaald mag worden, in dien do minister weigert de gevraagde inlichting te verstrekken. Den Voorzitter de bevoegdheid te geven den vorm der vragen te wijzi gen,komt den voorstellers onnoodig voor. Kuttelooze tijdverspilling zou het voorts zijn de schriftelijke antwoorden op de gedane vragen in de openbare vergaderingen te doen voorlezen. Tegen de aangegeven redactiewijzi gingen bestaat op een enkele na geen bezwaar bij de voorstellers en zij hebben die daarom overgenomen. Ook hebben zjj thans voorgesteld in het opschrift van Hoofdstuk V de woorden „aan de ministers" op te nemen. Personeel der opgeheven schutterijen. Da commissie der Tweede Kamer, in wier handen gesteld zijn de inlich tingen op de adressen, verzoekende om voorziening in den toestand van het bezoldigd personeel der opgeheven schutterijen, geeft in haar verslag te kennen, dat zij niet alleen de billijk heid van bet verzoek erkent, maar voorziening noodzakelijk acht. Wat de vraag betreft: „opwienrust de last om de gevorderde voorziening te treffen spreekt de commissie als haar oordeel uit, dat zoowel op staats rechtelijken als op practischen grond het rijk deze verplichting heeft te aan vaarden. Da commissie meent, dat een rijks regeling dient gemaakt te worden ten laste van de rijkssehatkist. Die regeling moge bezwaren opleveren, zij is naar het oordeel der commissie noodzakelijk. Dat hiermede „een allergevaarlijkst precedent" zou worden gesteld, kan de commissie der regeering niet toegeven. Wel mogen de gemeenten bij de op heffing der schutterijen voordeel hebben, maar dit kan geen reden zijn om haar een verplichting over te dragen, die op het rijk rust. j Door de commissie wordt daarom voorgesteld de regeering uit te noodigen om een wetsontwerp in te dienen, waar- bij een billijke regeling wordt getroffen voor het personeel der schutterijen, dat door de opheffing daarvan zijn vaste inkomsten als zoodanig moet missen. Twee ministers van eorlog. Een der Haagsehe modewerkers van de „Tel." meldt Kaar aanleiding van hot door de pers gepubliceerde bericht, dat, wanneer minister Staal bezoeken ontvangt, daarbij steeds majoor Pop tegenwoordig is, zoodat door ambtenaren hierover werd geklaagd, heb ik vernomen, dat de minister van oorlog aan aiie ambtena ren, onder zijn departement ressortee- rend, een circulaire heeft gezonden, deze kwestie betreffend. haast niet bij was. Zij verzocht mij ten slotte mijn adres op te geven om mijn kleeren te kunnen terug bezorgen en tegelijkertijd te vernamen, hos het met mijn audiëntie was afgeloopen. Zij vroeg nogmaals verschooning voor haar on voorzichtigheid, geleidde mij tot aan de trap en gaf mij haar beste wenschen mede voor het welslagen van mijn streven. Op straat gekomen, liep ik zoo haastig mogelijk naar het ministerie en deed intusechen vergeafsche moeite om den hoed open te krijgen. Ik durfde hem echter niet met kracht aan te pakken uit vrees dat ik hem zou bederven. Ten laatste gaf ik mijn pogingen op en hield d6n hoed alleen boven mijn hoofd om het te beschermen tegen de brandende zonnestralen. Gelukkig, dat het zomer was de mensohen konden nu denken dat ik het zeer warm had. Ik had het ook werkelijk zeer warm, weinig minuten later brak mij het zweet aan alle kanten uit, toen ik de wachtkamer van Zijue Excellentie binnentrad.Mijn hart dreigde te barsten, toen de bode mij naar mijn naam vroeg en mij verzocht bij Zijne Excellentie binnen te gaan. Ik kwam in een groote luchtige kamer, die echter een onaangenamen Hij gebruikt in deze circulaire lang niet malscbe termen als „lage verdacht making van ambtenaren, die door som mige berichtgevers worden geëxploi teerd". En iets verder „Aannemende, dat de ambtenaren zoo lafhartig zouden zijn, den minister op deze wijze tegen te werken", en weer iets vex der „en laaghartig genoeg, om op deze wijze leugens te helpen verspreiden over de wijze, waarop de minister bezoeken ontvangt". In verband met deze kwestie, kan het Wad uit de beste bron mededeelen, dat het gepubliceerde omtrent het mede ministerschap van majoor Pop geheel onwaar is. Men vermoedt, dat een der hoogere ambtenaren de jongeren komen nooit bij den minister uit „jalousie de métier" een dergelijk leu genachtig verbaal heeft opgedischt. Congres Middenstandsbond. Voor het 18 en 19 Juli a. s. te Leeuwarden te houden congres van den Middenstandsbond zijn o. a. preadviezen uitgebracht door mr. A- A. H. Struy- ken en den heer W. Niecwenhuizen. Mr. Struyken behandelt de vraag „Is wettelijke regeling va i hat afbe talingcontract wenschelijk zoo ja, wel ke Over dit onderwerp heeft mr. Struyken ook een rapport uitgebracht voor de Ked. Juristen-vereenigiDg. Da heer W. Kieuwenhnizen, secre taris van den Middenstandsbond, be handelt de vraag of de oprichting van een museum voor do klein-industrie en den kleinhandel noodzakelijk is. Volksweerbaarheid. Uit het verslag van de handelingen van höt hoofdbestuur en van den Btaat der vereeniging „Volksweerbaarheid," sinds de algemeens vergadering op 14 Mei 1904 te Amsterdam gehouden, opgenomen in het orgaan der vereeni- ging „Allen "Weerbaar," blijkt, dat sinds 15 afdeelingen niet meer in leven zijn. o.a. Oudelande, en 't Zand (bij Middel burg), terwiji nog slechts in naam be staan Dinter, Kattendijke en Middel burg. Er kwamen echter 20 nieuwe afdeelingen bij, w.o. Baarland, Domburg, Hansweerd en Schore. Buitendien vindt men op de lijst da Blechts in naam bestaande afdeeling Amersfoort vermeld, zoodat het aantal afdeelingen van 97 tot 99 is gestegen. Het aantal leden ging echter met 1500 achteruit. Op een aantal brieven, met verzoek om finanoieelen steun, kwamen van 55 personen giften in, tot een ge zamenlijk bedrag van bijna f2400, waar onder een gift van f1000, 1 van f 200, 5 van f 100, enz. Dank wordt gebracht aan den leider (jhr. E. Van Bose, te Nijmegen) en medewerkers der propa- Da beweging, reeds geruimen tijd op touw gezet door het onderofficierscorps, om pensioen te erlangen voor even tueels weduwen en weezen, moet kans van slagen hebben. Kaar wordt mede gedeeld moet de tegenwoordige min. van oorlog er geheel mede instemmen en dan ook plan hebben te zijner tijd de noodige voorstellen daartoe in te dienen. Dit zou dan gepaard gaan met invoering van het kapitulantenstelsel. Dit beefc ten doel rijksbetrekkingen te verschaffen aan hen,, die een bepaald aantal jaren in het leger gediend hebben. Het voordeel hiervan zou zijn, dat kader- nood niet meer zou voorkomen, omdat vele jongelieden, die rijksbetrekkingen wenschen, dan verplicht zouden zijn in het legor dienst te nemen, om op deze wijze hun doe! te kunnen bereiken. Bij Kon. besluit ia aan den inspec teur van den marinestoomvaartdienst, met den rang van kapitein-luitenant ter zee J. Smit, op zijn verzoek mat den len Juli 3. s. wegens lasgdurigen dienst eervol ontslag uit den dienst bij de zeemacht verleend, onder toekenning van pensioen en het bedrag van het pen sioen bepaald op f 2625 's jaars. Met verschillende vereonigingen, die in meerdere of mindere mate hetzelfde doel nastreven, werd nadere aanraking gezocht de wederzijds uitgegeven week of maandbladen worden elkander toe gezonden dit is o.a. het geval met het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond, de Vereeniging van Kederlandsohe Gymna stiek-Onderwijzers, den Nederlandschen Volksbond, de Onderofficiersvereeniging „Ons belang," enz. Een bijeenkomst van het dagelijksch bestuur met dat van het Algemeen Nederlandsch Verbond (groep Nederland) zal vermoedelijk in de toekomst tot samenwerking leiden, en gaf o.a. aan leiding dat onze voorzitter in de al- gemeene vergadering van die groep, den 24en Maart 1906 te Dordrecht gehou den, een en ander over onze vereeni ging mededeelde. Ook met het dagelijksch bestuur van het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond werd door' het dagelijksch bestuur in overleg getreden omtrent de hulp en medewerking door dat verbond aan da gymnastiekverenigingen onzer afdee lingen te verleenen, op geldelijke voor waarden, voor die afdeelingen bereik baar. Beide besturen kwamen daartoe 8 April 1905 te Amsterdam bijeen; voorloopige overeenstemming werd ver kregen, waarin het hoofdbestuur van hat verbond nog moest worden gekend. Deze zaak zal nu spoedig worden ge regeld. Ook werd gevraagd of de leden onzer afde'eling tegen verminderde contributie lid zouden kunnen worden van den AlgemeenenNederlandschen W lelrijders- bond, en dat naar aanleiding van een desbetreffende vraag vanwege het Zwolsche Vrijwilligerskorps. Hierop is echter is nog geen antwoord ontvangen. Over 1904 bedroegen de uitgaven f 882,37 meer dan de ontvangsten, over 1905 de ontvangsten f 1285,191/a meer dan de uitgaven. Drankbestrijding. 6 Augustus wordt te Heerenveen de jaarvergadering gehouden der Vereeni ging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. In haar jaarverslag wordt dit merkwaardige lijstje gegeven van het aantal leden der verschillende drank organisaties op 1 Januari, vergeleken met dat van de beide voorgaande jaren „Volksbond, vereeniging tegen drank misbruik" 17,700 (17,350-15,850); „Sobriëtas" (geen opgave ontvangen) „Nationale Christen-Geheelonthouders- vereeniging" 7600 (75007000); „Le ger des Heils" 5440 (5200—5025); „Ned. Vereeniging tot afschaffing vau alcoholhoudende dranken" plm. 5300 (4950—4023)„Alg. Ned. Geheelont houders Bond'* 1661 (1550)„Ned. Christen Geheelonthoudersbond (geen opgave ontvangen) „Gereformeerde Vereen, voor drankbestrijding" 1180 (1000900)Ned. Onderwijzers Propa- gandaclub" 792 (782806)„Ned. Vrouwenbond voor Geheelonthouding" 89 (90135) Vrouwen Christen Ge heelonthouders Unie" 108(112106); „Ned. Orde van Goede Tempelieren" (geen opgave ontvangen) „Independent Order of Goed Templars" (geen opgave ontvangen)„Geneeskundige geheel onthoudersvereeniging" 30 (2532) „Predikanten Geheelonthoudersvereeni- ging" 145 (133) thans plm. 250. De directeur generaal der posterijen en telegraphic maakt bekend, dat, met ingang van 2 Juli 1906, het Bulgische telefoonnet te La Panne wordt opge nomen in het telephoonverkeer met da Nederlandsche plaatsen welke tot de telephoongemeenschap met Oj3tcamp zijn toegelaten. De prijs van een enkel voudig gesprek zal f 1.45 bedragen, mat uitzondering nochtans in het verkeer i van Sas van Gent en Vlissingen met La Panne, waarop het grenstarief ad f 0.60 per enkelvoudig gesprek vau toe passing zal zijn. Overigens gelden de regelen en voorwaarden, welke voor het Nederlandsch-Belgisch telephoon verkeer vastgesteld en in den Rijksgids voor den telephoondienst vermeld zijn. Vlissingen25 Juni. &rand Hotel, Een zeer mooi en dankbaar concert werd gisteravond gegeven door het waardige drietal maj. M. Seholtan en den heer G. Zalsraan, beiden van Haar lem, met medewerking van den heer H. 'an Bremen. Het uitgebreide pro gram, hoewel zeer gevariëard, deed der sohoone zangkunst geen geweld aan indruk op mij maakte. Zijne Excellentie' zat bij het raam aan een groote schrijf tafel. Er heersebte een drukkende stilte in het vertrek, mon hoorde alleen het krassen van Zijner Excellence's pon, waarmee hij aanteekeningen maakte op de voor hem liggende documenten. Zonder van zijn werk op ta zien, vroeg Zijue Excllentie mij na een poos: „U dingt naar de vacante ontvangers- betrekking, niet waar P" „Om u te dienen, Excellentie Sedert zes jaar ding ik naar een ontvangers- plaats", luidde mijn antwoord, tamelijk stotterend. De voor mij liggende rapporten luiden zeer gunstig voor u", sprak Zijne Excel lentie en wendde zieh nu een weinig naar mij. Er moet echter een borgtocht van vijftienhonderd gulden gesteld wor den. Is u in staat dien te stellen P" „Om u te dienen, Excellentie Wan neer mij het geluk te beurt valt benoemd te worden, zal mijn oom die som voor mij storten", antwoordde ik met een verlicht hart. „Zoo-oo !u zeide Zijne Excellentie en begon de glazen van zijn knijpbril met een zijden doekje af te vegen. Toen de gewichtige bezigheid was afgeloopen, zatte hij den bril weer op en verzocht mij wat nader bij hem te komen. Met een buiging voldeed ik hieraan en trad in het volle licht, waarna Zijne Excellentie mij scherp onderzoekend opnam. Plotseling vloog er een vreemde uitdrukking over zijn gelaathij stond op en trad naar mij toe. Zijn oogen waren op mijn rok, of liever op het knoopsgat daarvan gevestigd. Onwille keurig vroeg ik mij zeiven afzou hij bemerkt hobbon, dat de jas de mijne niet is P „U is mooi gedecoreerd, mijnbeer I" riep hij verwonderd uit, terwijl hij mij scherp in het gelaat zag. „Verduiveld, de Nederlandsche Leeuw." „Ik vroeg ik verbaasd. „Ik weet niet „Maar in uw knoopsgat draagt ge het lint van die orde 1" klonk het Beherp. „Ik P" herhaalde ik verbaasd en ver bleekte op datzelfde oogenblik, toen ik mijn oogen op het linkerknoopsgat van mijn rok sloeg. „O, dat is ten vergissing, Excellentie, een grap, die men met mij wilde hebben, ik verzeker u, dat ik daaraan geheel onschuldig ben." Dit verzekerende drukte ik mijn reohterhand met den hoed tegen mijn borst en trachtte met mijn linkerhand het ordelint af te rukken, doch nu keek Zijne Excellentie met groote oogen naar mijn hoed, in welks voering een keurig monogram geborduurd was. Mijn ver legenheid werd hand over hand grooter. De minister hield mij een poos scherp in het oog en zeide toen hafiuid „Dat is merkwaardig, zeer merkwaardig", en vervolgde toen met luide stem, tamelijk barseh „Geef mij nu inzage van uwe getuigschriften, als u die soms bezit." „Oogenblikkelijk, Excellentie", ant woordde ik vol ijver en greep in mijn borstzak, doch bliksemsnel vloog mij door het hoofd dat ik mijn papieren in den besmeerden rok had laten zitten. Gelukkig voelde ik echter de papieren en reikte ze beleefd aan den minister over. Deze nam ze zeer onversohillig aan en trad aan het venster om ze in te zien. Zoodra hij het eerste stuk inzag, hoorde ik een uitroep van ver rassing en dat ging zoo voort, bij het tweede, derde en vierde. Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1