Het Spoel van bet Kerkhof. Vrijdag 22 Juni No. 144. 44® Jaargang. 1006. Binnenlandsclie iieiicMeii FEUILLETON. Teleph 9 o mummei' VLISSIAIfiSCIE COURANT Prijs per drie maande» 'i 1=803 'ftmusa jpetf jpMï 1.50. Afzondei tijke nummers 5 cent Men abonneert zieh bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVEKTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tioee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschuilt dageiyks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Ahonnements-Adrertentiën ®p zeer voordeeligc voorwaarden. Bepalingen omtrent openbare inzamelingen. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende bovenvermelde bepalingen, werd algemeen erkend, dat de overheid niet bij machte is gebleken, de mis bruiken te keeren, welke sedert jaren an in toenemende mate met betrekking tot openbare verzamelingen plaats vin den. Vele leden erkenden dan ook de noodzakelijkheid van eene meer doel treffende regeling dan door de armen wet, het Kon. besluit van 1823 of de plaatselijke verordeningen bij machte waren te geven, en dat aan een cen traal gezag de beslissing worde opge dragen over inzamelingen voor hetzelfde doel in onderscheidene gemeenten, het geen het best bij de wet kan geschie den. Algemeen was dan ook met inge nomenheid gezien, dat de regeering deze zaak ter hand had genomen en dat de tegenwoordige minister de wets- voordracht van zijn ambtsvoorganger had overgenomen, welke bij allen, wier inzamelingen toezicht niet behoeven te schuwen, een gunstig onthaal had ge vonden. Er waren echter ook leden, die een voorstel van de strekking als het onder havige van het vorige kabinet niet had den verwacht en nog minder hadden gedaoht, dat het tegenwoordig kabinet zulk een voorstel zou hebben overge nomen. Enkelen hunner zagen in dat voorstel een uitvloeisel van de eeniger- mate verouderde leer, dat de overheid er met vaderlijke zorg voor heeft te waken, dat de burgera niet worden misleid of benadeeld. Zij wezen er bovendien op, dat de regeering de grens van de overheidsbemoeiing zeer wille keurig heeft getrokken door uitsluitend den strijd aan te binden togen beroeps collectanten en misleiding van het publiek door collectanten. In de eerste plaats behoorden maatregelen genomen te worden tegen ben, die met lijsten of boekjes of door persoonlijk bezoek geld trachten bijeen te krijgen, waar door veel meer laBt wordt veroorzaakt dan door inzamelingen langs de deuren. De reden, waarom andere leden zich niet met de voordracht konden ver eenigen, lag in het h. i. te centrali- seerend karakter van de overgedragen bepalingen. Eene uniforme regeling achten zij ten deze niet wenschelyk. Zeer ver keerd achten zij 't, dat de zaak voor een niet onbelangrijk deel aan de ge meentebesturen zou worden onttrokken, terwijl aan den anderen kant deze iaatBten, ofschoon zij geen zeggenschap zouden hebben, weder met tal van werkzaamheden worden belast. De rijks wetgever zou beter doen door zich te bepalen tot het opheffen van het thans 6.) Het was Januari en zeer koud. Mijn hoBpita werd echter woedend, toen ik van uitstel sprak. Binnen een uur moest ik de geheele rekening voldoen, of ze zou mij in de gijzeling laten zetten. Ik had geen centime meer, ik had geen vooruitzichten, geen hoop, ik besloot aan mijn ellende een einde te maken. Ik liep naar de rivier en wilde mij er in storten. Maar het water was zeker erg koud en ik gevoelde vrees. Ik keerde daarop naar mijn woning terug, liever wilde ik naar de gevangenis voor schulden dan vrijwillig den dood in te gaan. Toen ik met een angstig kloppend hart bij juffrouw Firard binnentrad, was zij geheel veranderd en zeide vrien delijk lachend Wel juffrouw 1 alles komt nog goed terecht. Er is hier een schouwburg directeur uit Marseille. Hij heeft u zien op art. 161 der gemeentewet gegrond bezwaar, dat tegen overtreding van een plaatselijke verordening op het stuk der inzamelingen slechts lichte straffen kunnen worden bedreigd. Alle mis bruiken te achterhalen zou echter wel nimmer mogelijk zijn. De urgentie van het wetsontwerp werd overigens ook bestreden door enkele leden, die meendeD, dat deze regeling had kunnen wachten op de toegezegde herziening van de armenwet. Deze bedenkingen werden door de voorstanders beantwoord. De overheid gaat hare roeping niet te buiten, wanneer zij belet, dat enkelen op ongeoorloofde wijze worden bevoordeeld ten koste van anderen, zonder dat zij in eenig opzicht de weldadige oogmerken van mensch- lievende personen behoeft te beletten. De gemeentebesturen hebben zelve het meeste belang er bij dat zij door de wet tegen de bezwaren en misstanden waartegen zij wil waken, worden be schermd en zullen zich daarvoor gaarne meerdere bemoeiingen en beslommerin gen willen getroosten. Samenkoppeling van deze wettelijke bepalingen met de herziening van de Armenwet zou reeds daarom geen zin hebben, omdat het hier niet uitsluitend betreft inzamelingen ten behoeve yan instellingen van weldadig heid. Intusschen waren er ook onder de voorstanders verscheidene leden, die tegen sommige der voorgestelde bepa lingen meer of minder ernstige beden kingen hadden, welke bij de behandeling van de artikelen nader in den breede worden ontwikkeld. Op verschillende punten werden eischen gesteld, welke in de praktijk, vooral waar 't geldt periodieke inzamelingen, zeer bezwarend zullen zijn, terwijl aan den anderen kant sommige bepalingen worden ge mist, welke voor een afdoende bestrijding van bet kwaad noodzakelijk schenen. Door een aantal leden van verschil lende richting werd het betreurd, dat de inzamelingen door middel van adver- tentiën in het ontwerp worden vrijge laten. Het groote publiek is nu eenmaal Diet gewoon te onderzoeken alvorens op zulke advertentiën te reflecteeren. Op het goed vertrouwen van meiisch- lievenden wordt maar al te vaak ge speculeerd door overdreven, niet zelden onware voorstellingen die het medelijden opwekken. Men zou althans kunnen bepalen, dat zij die bij advertentie lief degaven vragen, gehouden zijn binnen een bepaalden tijd rekening en verant woording te doen in dezelfde courant waarin zij adverteerden. Te meer werd deze leemte in het ontwerp betreurd, omdat het te vreezen staat, dat het middel, nu de inzamelingen door col lectanten aan tal van voorschriften worden gebonden, een veel ruimere toepassing zal vinden dan thans reeds het geral is. Dr. Kuyper. Uit goede bron kan „De Tijd" mede- deelen, dat nu vaststaat, dat dr. Kuyper binnen betrekkelijk korten tijd weer aan het actieve politieke leven gaat deel nemen. Hij zal in de Tweede Kamer den zetel van dr. Brandts innemen, welke voor Z. E. zal worden ingeruimd, en ook de hoofdredactie van de „Stand." zal wie? door dr. Kuyper worden waar genomen. Administratieve Kechtsvordering. De Orde van Advocaten in het arrondissement Alkmaar heeft in een adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal adhaesie betuigd aan het adres van de Orde van Advocaten in het arrondissement Breda, houdende ver zoek dat de Kamer haar goedkeuring onthoude aan de artikelen 86, 87 en 199 van het wetsontwerp tot vaststelling van wettelijke maatregelen tot regeling der Administratieve rechtsvordering. Ook harerzijds wijst de Orde van Advocaten in het arr. er op, dat de toevoegingen van advocaten procureurs in kostelooB te behandelen rechtszaken van lieverlede zoodanig zijn toegenomen, dat daaraan bezwaarlijk nog verdere uitbreiding kan worden gegeven. Zij geeft o.a. te kennen, dat, toen de aan de advocaten opgelegde kostelooze arbeid ten behoeve van onvermogenden, door dwingende bepalingen in latere wetten meer en meer werd uitgebreid, de leden der orde zich wel aan den op hen uitgeoefenden rechtsdwang zonder eenig pretest hebben onderworpen, maar dat nu het opnieuw uit de artikelen 86, 87 en 199 van het aan de Tweede Kamer ingediende ontwerp van wet tot vaststelling van wettelijke maatregelen der administratieve rechtsvordering blijkt, dat de regeering de meening is toege daan, dat de staat het recht heeft om onbeperkt door rechtsdwang te be schikken over den tijd en den arbeid van een deel der staatsburgers, die niet in staatsdienst zijn, ook adressante meent zich in deze te moeten plaatsen naast de Orde van Advocaten te Breda en het door die Orde gedane verzoek krachtig te ondersteunen. goed en ordelijk gedrag de beste ver standhouding met de ingezetenen wisten te bewaren. In bet bijzonder brengt bij lof aan de kapiteins Yan Pauthaieon baron van Eek, van het wapen der genie en Thomson, van het wapen der Konink lijke marechaussee en aan den le luit. Yan Asselt, van het korps pontonniers, voor de goede leiding en onderscheiden lijk te Walsoordon, Hontenisse en Oud- Vossemeer onder hunne bevelen ge plaatste militairen aan den sergeant vaste werkman Verhogen van het regi ment genietroepen en aan den sergeant Vogelaar, van het korps pontonniers voor het flink en practisch voorgaan bij het onder hun toezicht uitgevoerde werk, onderscheidenlijk te Rilland en Tholec en te Ond-Yossemeer alsmede aan den wachtmeester De Brouwer en den wachtmeester-titulair Gelijnse beiden van het wapen der Koninklijke marechaussee voor de door hen betoonde groote toewijding en plichtsbetrachting De minister van oorlog, kennis ge nomen hebbende van de verschillende rapporten, hem zoowel van de militaire als van de burgetlijko autoriteiten ge worden, omtrent de hulp, verleend in Maart jl. bij d'en watersnood in Zee land, door detachementen van het regi ment genietroepen, van het korps pon tonniers, alsmede van het wapen der Koninklijke marechaussee, heeft zijne groote tevredenheid betuigd aan alie militairen, behoorende tot vorenge noemde detachementen, die door bun flink en inspannend werk, dikwerf onder moeitevolle omstandigheden, tot leniging j van de ramp zoo krachtdadig hebben medegewerkt, en die tevens door hun Bechtbanken van Koophandel. Door de „Yereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen," ge vestigd te 's Gravenhage, is een adres gericht aan H, M. de Koningin waarin verzocht wordt maatregelen te willen nemen en te willen overwegen of niet de wederinvoering van rechtbanken van koophandel, samengesteld uit koop lieden en beroepsrechters, gewenscht geacht moet worden. De instelling van die rechtbanken zou, meent adressante, van de volgende hoofdbeginselen moeten uitgaan lo. De rechtbanken van koophandel worden samengesteld uit kooplieden en beroeps rechters, doch de meerderheid bestaat uit kooplieden. 2o. Alleen die koop lieden, die te goeder naam en faam be kend zijn, gedurende vijf jaren aan het hoofd eener zaak hebben gestaan en den ouderdom van 30 jaren hebbon bereikt, zijn benoembaar tot rechter. 3o. de koopman-rechter wordt benoemd voor 3 jaren en is herbenoembaar. 4o. De rechtbanken van koophandel nemen kennis van alle handelszaken, onge rekend het bedrag waarover de proee- dure gaat. 5o. De partijen kunnen zich voor de rechtbank van koophandel doen vertegenwoordigen, doch kunnen ook zelf verschijnen. 6o. Tegen de vonnissen der rechtbank van koophandel is hooger beroep en eventueel cassatie mogelijk. Voor dit adres is de adhaesie ge ?an Kamers van Koophandel. volking van meer dan 20,000 inwoners bedroeg die toeneming 17,55 per mille, voor de overige 13,31 per mille. Het aantal geboorten bedroeg 30,77 op 1000 inwoners der gemiddelde be volking van het Rijk 29,33 voor de voornaamste en 31,62 voor de overige gemeenten. Het aantal overledenen bedroeg, in dezelfde volgorde, 15,32,14,29 en 15,93 op 1000 inwoners. De toeneming door meerdere geboorte dan sterfte bedroeg 85,737 zielen of 15,56 per duizend in woners der aanvangsbevolking op 1 Jan. 1905. In de voornaamste gemeenten was deze verhouding 16,17, in de overige gemeenten 15,79 per 1000. Door meerder vertrek dan vestiging nam de bevolking in totaal af met 3702 zielen of 0,67 per duizend. De plattelandsgemeenten verminder den door meerder vertrek met 2,48 per duizend, terwijl daarentegen de voor naamste gemeenten uit dezen hoofde met 2,38 per duizend vooruitgingen. Het aantal levenloos aangegeven kinderen bedroeg in 1905 4082 van het mannelijk, geslacht en 3091 van het vrouwelijk geslacht. Op 1000 geborenen kwamen in het Rijk 42 levenloos aan- gegevensn voor. In de groepen der voornaamste en overige gemeenten was deze varhouding respectievelijk 41, 30 en 42,39. spelen en is verrukt door uw speihij wilt u volstrekt aan zijn schouwburg verbinden." Ik was ten zeerste verbaasd en ver heugd over dezen gunstigen ommekeer in mijn lot. In de spreekkamer trof ik een jong, schoon man aan, die in voor komen meer op een edelman dan op een tooneeispeler geleek. Zoodra juffrouw Firard de kamer uit was, sprak hij „Ik heb u zien spelen en moet er kennen, dat het tooneel van het spook mot het doodshoofd door niemand beter gespeeld kan worden. En uw stem klinkt ook zeer goed, ze lijkt veel op de stem van een jonge vrouw, die ik kende en die onlangs gestorven is. Ik wil u gaarne aan mijn schouwburg verbinden dan zal ik uwe schulden betalen en ik geef a driehonderd francs voorschot. Wil u morgen met mij vertrekken Ik heb een goede rij koets." Met tranen van dankbaarheid in de oogen nam ik zijn voorstel aan. Wij vertrokken echter niet naar Marseille, maar naar een klein kasteel bij Yille- neuve.Daar vertelde hij mij het volgende: „Ik ben de ridder de St. Aignan en een neef van den graaf de St. Aignan. Wanneer deze zonder erfgenamen sterft. komen zijn titels en goederen van rechtswege aan mij te vervallen. Nu wil hij voor de tweede maal in het huwelijk treden en dat is in strijd met mijn belang. Hierop heeft het stukje betrek king, dat opgevoerd moet worden en waarvoor, ik u een engagement heb aangeboden. Het zijn slechts drie kleine tooneelenhet eerste speelt op een kerkhof, het tweede op een bal masqué en het derde weer op het kerkhof elk tooneeltje duurt slechts eenige minuten," Ik ontstelde hevig van doze woorden, maar hij stelde mij gerust en zei: „Als de streek mislukt, welnu dan is het een grap geweest, die wij ons als gemasker- den veroorloofden en niemand kan ons iets aanwrijven. Maar ais het gelukt, dan krijgt ge dadelijk duizend francs en voortaan jaarlijks een lijfrente van twaalfhonderd francs, onder voorwaarden van uw stilzwijgen over de geheele zaak." Ik kon dus rnjjn leven lang verzorgd zijn 1 Dit lokaas verblindde mij en ik gaf mijn toestemming. Zoo voerden wij dan ook den streek uit. De plechtige woorden, die ik als spook tot den graaf sprak, had de ridder mij in den mond gelegd. Bij een bezoek had hij toevallig Ne&arland's bevolking ia 1905. Uit het uittreksel uit de statistiek van den loop der bevolking over 1905 bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat de be volking van Nederland in 1905 is toe genomen met 82,035 inwoners of 14,89 per mille.Yoor de gemeenten met een be een vertrouwelijk gesprek tusschen den graaf en zijn thans overleden vrouw afgeluisterd en daar maakte hij nu ge bruik van. Met de gewone bedrevenheid speelde ik mijn rol. Dat ik tweemaal op 't kerkhof moest vertoeven, ontstelde mijn gemoed niet weinig. Ik gruwde van mij zeiven. Maar de ridder had het uitdrukkelijk zoo gewild de schijn, dat de gravin de St, Aignan haar graf verlaten had en daarin weder was terug gekeerd, moest zoo misleidend zijn als slechts mogelijk was. En juist daardoor leed zijn boosaardig plan schripbreuk. Ik waande plotseling mij aangegrepen door een geestenhand en snelde voort in een vreeeelijke angst, zonder op den ridder te wachten, die mij volgens af spraak met zijn rijtuig zou komen halen. Aanhoudend meende ik door den geest van de overledene gravin vervolgd te worden. Nacht en dag doolde ik rond, ik weet zelf niet hoe lang, totdat me deiijdende boeren mij vonden." Op verdere vragen bescbreef zij tot in bijzonderheden, hoe het akelige too neel tijdens het bal was afgespeeld. De ridder de St. Aignan was een voornaam heer de justitie moest zulke lieden in dien tijd ontzien. Er werd Verkiezingen. Bij de gisteren in het district Leeu warden gehouden herstemming voor twee leden van de Prov, Staten van Friesland zijn gekozen de hoeren K. P. W. Be- suijen (soe. dein.) met 3233 en mr. J. M. van Hettinga Tromp (lib.) met 3019 stemmen. Yerdor verkregen de heeren mr. E. Sckaafsma (lib.) 2998 en F. Dekenga (soc.-dem.) 2888 stemmen. In het kiesdistrict Rotterdam Y is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer dr. F. D. A. C. van Moll (lib.) met 1640 stemmen. Op den heer P. van der Pols (anti rev.) waren 1314 stemmen uitgebracht. Te Gouda werd tot lid van den ge meenteraad gekozen de hear H. Knuttel (lib.) met 408 stemmen. De anti rev. oandidaat, de heer P. J. Kolijn, had 329 stemmen. Yoor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Groningen, moet herstemming plaats hebben tusscnen de heeren M. Posthumus (soc. dem.) met 438 en prof. Segers (christ.) met 403 stemmen. Voorts waren uitgebracht op de heeren J. F. Hoekstra (vrijz. dem.) 385 en T. P. Lautenbacj (lib.) 239 stemmen. "TdXPT Het partijbestuur der S. D. A. P. heeft een rondschrijven gericht aan do leden der partij, waarin het, bij het optreden als partijleiding, zijn inzichten en voornemens aan de partijleden mede deelt. daarom een uitvoerig verslag van het gebeurde naar den koning gezonden, mot verzoek den ridder te mogen ga- vangen nemen. Namens den koning gaf kardinaal Fleurij bevel den ridder in stilte te vatten: doch deze 3cheen bij tijds ge waarschuwd te zijn. Hij vluchtte naar Spanje en vertrok later naar West-Indië, waar men zijn spoor niet terug zou vinden. De tooneelspeelster Fanehon Jadis werd volgens een oud gedenkschrift, in een „huis van verzorging" geplaatst. Wat daarmee bedoeld wordt, is niet recht duidelijk; misschien was het een soort gevangenis, waar men lieden op sloot, die konden meepraten van dingen, die verzwegen moesten worden. Met alle voorzichtigheid stelde men den graaf de St. Aignan in kennis met den waren staat van zaken en langzamerhand nam hij in beterschap toe. Dank zij de zorgen van dr. Dupon- chel, herstelde hij geheel. Hij huwde met Marion de Ceylus eu leefde met haar jarenlang in geluk en vrede. Een zijner afstammelingen was de overste de St. Aignan, die onder Napoleon diende. EINDE.

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1