Zierikzee. 1806, Woensdag 20 Juni, Het Spook van hel Kerkhof. No. 142. 44® Jaargang. [TRAMDIBK8T fSS?£B-aCfiSLG& Gemeentebestuur. FEUILLETOM. OlnnenlandscliB krioMsn dbrieven. nop op ultimo 36 f 370050,- - 411650,— 468150,— - 514450,— - 561450,— - 577150,- [)e hypotheken f 517625 - f500.—, f100.— irs vau /000/o- ™!ke snoteering. De uitgifte begeerden Commissaris ijgbaav ten kantore der OE JONGE Go bij dit produkt bezit tot haar bouillon, allerle' ec, jus, groenten geconcentreerd te zjjn, men ir spijzen volkomen is. toe te voegen, aars. :f GUSTO, te Schiedam, hoog loon gevraagd be- 'EEPS"IJZER WER- WRERS en KOKERS :k. de getuigschriften onnoo- te melden. adresseeren aan \Y ERF h i e d a m. Issingen-Middclburg v.y. dngeii 4.40f 5.50f 7.55* 11 50f 12.36* l.lög 2. |4.1ö§ 5.—* 5 50§ 6.55* ).4ܧ 10.25§. van de Remise, ken van de Zeilmarkt. ken van het Badhuis. elburg 5.15f 6.25-j- 8.46* 12.3u§ L 15* 2.—2.45* I 5.—5.50* 6 55g 7.50* 10.25* 11.lOf. jjiet verder dan tot de Re- aar de Zeilmarkt. kar het Badhuis.. ps üi¥£S0ÏEi«Sr. Dgen: vm. 6.6.20, 7. 55, 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, Km. 12.—, 12.30, 1.05, 1.30*, 3.25, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, 15, 7.35, 8.20, 9.10. '.uitensluis: vm. 6,10, 6.30, 30, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, 11.50. Nm. 12.10, 12.45, 2.50*, 3.10, 3.40, 4.10, 4 ,40 6.30, 7.05, 7.25, 8.—, 8.30, kartell vallen Zondags uit II E H ld M tJELBÜEÖ. ).U 1.27 4.07 6.47 0.-25 1.20 4.— 6.40 p. 13 1.03 3.43 6.23 P01 13.56 3.36 6.16 jj.öi 12.49 3.29 6.09 )45 12.40 3.20 6.— 19.29 12.24 3.04 5.44 0.23 12.18 2.58 5.38 ÉSSINOEN. 9.27 12.37 9,20 12.30 9,08 12.18 8.58 12.06 8.49 11.59 8.40 11.oO 8.24 11.34 8.18 11.28 9.27 12.37 8.40 11.50 8.28 11.38 10.32 1.27 4.07 6.47 I9.45 12.40 3.20 6.— 19.33 12.28 3.08 5.48 19.30 12.25 3.05 5.45 8.25 11.35 I9.25 12.20 3.— 5.40 8.20 11.30 19.20 12.15 2.55 5,35 8.15 11.25 >er 1906. jelijks. »1,50 a) b) nm. 3,23 g) en 6,10 (0 12,15 a) nm. 3,50 g) en 6, 40 nm. 1,55 a) en 1,4:5 |ib) nm. 3,23 en 6,10 c) f) ninuten na het vertrek van Ikenakerke n. Neuzen vm. 8,30 ireakena, Borssele en Neuzen Breakens, Borssele en Neuzen kdagen vaa 16 April taf "fQ«r4 YLISSltb.M'HE C01TRA1VT Prijs per drie maaacïea L80l Bram» $es> $w 1-50. Afzonderlijke nummers 5 oent. Men abonneert, zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ^.ADVERTENTÏËN: van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tiveeiaaal berekend. Groote letters en eüché's naar plaatsruimte. Ycrschpjnt dagelijks, uitgezonderd op Zou- en feestdagen. Telephaonmiinmer Abonnemcnts-Advertentiön ®p zeer voortleelige voorwaarden. NATIONALE MILITIE. Oproeping van Verlofgangers tot den werkelijken dienst. De Burgemeester van VÜBsingen gezien de circulaire van den Com missaris der Koningin in dit gewest van den 31 Maart 1906, A no. 1150, 3e afdeeling, M. S. Roept bij deze op tot den werkelijken dienstde ondervolgende in deze ge meente wonende verlofgangers van de lichting 1899. Van bet 3e Begiment Infanterie Dommisse Willem, Andriessen Cor nells Jacobus, Van den Ileuvel Jan, Van der Vies Frederik, Mejjboom Jan Jacobus, Van der Harst Christiaan Willem, Vissers Johannes, Visser Pieter, Caljouw Casper Hendrik, De Nooijer Jacobus Johannes en Pierens Cornells, lotelingen der gemeente Vlissingen, Plegte Lourus, loteling der gemeente Arnemuiden, Dommisse Willem Lau rentius, loteling der gemeente Middel burg, Bostolaar Jan, loteling der ge meente Oost- en West-Souburg, lich ting 1899, dag en plaats van opkomst 80 Juli 1906, Vlissingen. Boersma Cornelia en Van der Steen Leendert, lotelingen der gemeente Vlis singen, De Vries Adrianus, loteling der gemeente Honteniese, lichting 1899, dag en plaats van opkomst 30 Juli 1906, Bergen-op-Zoom Van Haasteren Laurentius Jacobus Bernardus, loteling der gemeente Schie dam, Pervoost Francois Christiaan, lote ling der gemeente Vlissingen, de Ridder Jacob, loteling der gemeente Arnemui den, Noom Anthonij, loteling der ge meente St. Maartensdijk, lichting 1899, dag en plaats van opkomst 30 Juli 1906, Middelburg. Van bet Ie Begiment Infanterie: Walle Johannes Bertus, loteling der gemeente Alfen, lichting 1899, dag en plaats van opkomst 16 Juli 1906, Leiden. Gelast: de voormelde verlofgangers zich, te dien einde, voorzien van hunne kleeding en voorwerpen voor uitrusting, alsmede van hun, voor vertrek afgeteekenden verlofpas, elk op den voor hem bepaalden datum, vóór des nam. te 4 uur, in bovenvermelde plaatsen van opkomst, rechtstreeks bij hunkorpsaan te melden en geeft kennisdat, voor het geval zij door ziekte of andere redenen buiten staat mochten zijn om op to koman, zij daarvan kunnen doen blijken, door op den dag voor de opkomst bepaald, een op ongezegeld papier geschreven geneeskundig getuigschrift of een ander bewijs of verklaring ter Gemeente- Secretarie over te leggen, zullende de zieken, die niet op dt-n bepaalden tijd onder de wapenen komen, te dezer zake niet voor diligent worden gehou den, maar verplicht zijn, zich na hunne herstelling bij hun korps te vervoegen, teneinde daarbij in den wapelhandel te worden geoefend, wordende zij, voor zooveel Doodig, er op gewezen, dat zoo zij in gebreke blijven aan deze oproe- ning te voldoen, zij volgens art. 133 der militiewet 1901, als deserteur zullen worden behandeld. Ylissingen, den 18 Juni 1906. De Burgemeester voornoemd, YAN DOORN YAN KOUDEKERKE. 4-) Hij hoorde niets dan een zacht gebrom, en toen hjj opmerkzaam rondkeek, bemerkte hij een hondje, dat tusschen de graven rondzwierf. Hij sloeg geen acht op het diertje, immers, hij kon in de verste verte niet vermoeden, dat dit hondje zijn slim overlegde aanslag slechts weinige oogen blikken geleden te schande had gemaakt. Nadat hij ten derden male tevergeefs geroepen had, mompelde hij „Zij heeft me dus toch bedrogen, naar het schijnt, zij Reeft de plaat gepoetstZij is zeker niet ten tweede male op het kerkhof geweest, omdat ze te baDg was. Nu, als haar geld op is, zal ze mij wel komen opzoeken." Met de overtuiging, dat verder blijven op het kerkhof nutteloos was, ging hij heen, stapte in het rijtuig en beval den koetsier „Naar huis." Het rijtuig rolde BEKENDMAKING. Besmettelijke Ziekten. De Burgemeester van YlissÏDgen brengt ter kennis van belanghebben den, dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht de besmetverklaring van Port Elizabeth (Kaapkolonie) wegens pest met ingaDg van 12 Juni is inge trokken. Ylissingen, den 19 Juni 1906. De Burgemeester voornoemd, YAN DOORN YAN KOUDEKERKE. Soeiale wetgeving, Naai aanleiding van het manifest inzake invaliditeits- en ouderdomsver- zekering, door een aantal werklieden bonden gepubliceerd, schrjjft de heer Talma in „Patrimonium," dat er alle reden voor ongeduld is De zaken gaan niet snel. Het Ar beidscontract waarmee nu de Kamer week aan week zich bezighoudt, ia reeds meer dan 10 jaren onderhanden. En de verzekerings-wetten hebben al niet veel meer geluk. De ongevallenverzekering werd voorbereid onder het ministerie- Roëll, kwam in het „Stsbl." onder het ministerie-Pierson en werd in gang ge bracht onder het ministerie-Kuyper, al les en alles een jaar of acht, negen. Yoor de ziekteverzekering werd door het ministerie-Kuyper een ontwerp in gediend, maar door de gebeurtenissen van 1905 is alles weer minstens een jaar van de vlakte en mogen wij van geluk spreken, wanneer het te verwach ten ontwerp-Yeegens het voor 1909 tot het „Sfsbld." brengt. Er is reden om het te hopen, want voorloopig schijnt het, dat de Kamer in het volgend jaar het niet al te druk hebben zal en met eenigen spoed deze zaak zal kunnen aanvatten. En nu de invaliditeits- en ouderdoms- verzekering. Het ministerie-Tak beloof de, het miniaterie-Roëll bestudeerde de zaak, het ministerie-Pierson studeerde ook, ja stuurde een proefballon de we reld in, het voorontwerp, dat de Kamers van Arbeid met verzoek om advies be gonnen. Het ministerie Kuyper bekeek de zaak ook weer van alle kanten en eindelijk daar lag het ontwerp op de tafel der Kamer. Toen daarna verzekerde te nemeD, vooral met het oog op den financieelen kant. Het slot van de re kening is, dat het NederUndsche volk nu door het voorontwerp Lely en het ontwerp Kuyper een idee heeft gekregen, dat het wel kan, en hoe het zoo onge veer worden kati, maar bij dat idee blijft het. "Wij zitten nog zonder verzekering, zonder wet, zonder ontwerp zelfs. Is het wonder, dat de werklieden bonden er toe komen om eens duidelijk en klaar uit te spreken, dat het wat anders gaan moest. Zij zien het in hun onmiddellijke omgeving, zij voelen het in eigen leven, wat het zegt, dat de arbeider niet langer in staat om te werken, feitelijk verwezen vrordt naar de armenzorgen zeggen nu tot de regeering Al dat leed en die kommer en die zorg zijn er en hinderen het arbeidersleven. Indien dat nu anders kan en de bekwaamste mannen van allerlei richting zeggen immers, dat het kan, dan is toch eigenlijk onduldbaar, dat het dan niet veranderd wordt ook, voort, de stad uit, den straatweg langs naar Villeneuve. Toen de klok twaalf uur sloeg, werden in de zaal de maskers afgenomen. Marion de Ceylus wachtte nog steeds op den terugkeer van haren geliefde wel werd ze wat ongeduldig, maar ze maakte zich toch niet bezorgd. Zuiver toevallig kwamen twoe jonge dames in het bovenbedoelde afgelegene vertrek. Toen zij de deur openden, zagen zij den gemaskerden kruisridder voor dood op den grond liggen. Zij riepen luide om hulp, zoodat men van alle kanten kwam toesnellen j onder die menigte was ook de schoone Marion. Zij knielde bij hem neder en maakte in een ommezien het masker van zijn gelaat los. „Oh, mijn God wat scheelt er aan, Philibertsnikte ze. „Och, laat mij even voorbij klonk op dat oogenblik de diepe basstem van een als sterrenwichelaar gecostumeerden heer, die door de menigte naar voren drong. Het was dokter Duponchel, de bekwaamste geneesheer in Agen en de huisarts van den graaf. Uit voorzorg droeg hij altijd een doosje raat instru- kwamen de verkiezingen, en noodiging hadden gevolg gegeven. Yer- het kabinet De Meester, dat scheidene andere autoriteiten gaven ook do zaak opnieuw in studie door hun aanwezigheid blijk van be langstelling, zoodat het gezelschap aan boord de ruime eetsalon, die plaats biedt voor een zeventigtal gasten, aan lunch en diner geheel vulde. De gasten hadden ruimschoots gelegenheid het fraaie schip, het derde van het type „Ophir" en het twaalfde dat door de Maatschappij „De Schelde" voor de „Rott. Lloyd" ge bouwd is, te bezichtigen en er zich van te overtuigen dat deze lijn een type van mailbooten bezit, dat bij uitstek voor den tropischen dienst geschikt is wegens de ruime, luchtige passagiersin richting, midsoheeps en geheel boven dek gelegen. Het steeds toenemende passagiersvervoer der „Rott. Lloyd" le vert dan ook het bewijs, dat haar nieuwe schepen, waarvan er thans 5 in de vaart zjjn en nog één in aanbouw is, in den smaak vallen van het reizend publiek. Gedurende het diner, dat tijdens het opstoomen op do rivier plaats had, en dat getuigde van de uitnemende keuken en van de zorg, die voor den inwendi- gen passagier op de „LIoyd"-schepen »-•-«.j gedragen wordt, dankte de president- Onderzoek naar het vaderschap. commissaris, mr. J. van Gennep, o. m. de vertegenwoordigers der regeering Door het comité tot ondersteuning v00i. hun tegenwoordigheid en namen van het wetsontwerp betreffende het j (je ministers van financiën en marine onderzoek naar het vadersohap is een adres verzonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter begeleiding van de dezen winter op verschillende open bare vergaderingen aangenomen moties, behelzende de wijzigingen, die het comité voornoemd zou wenschen te zien aangebracht in het wetsontwerp be treffende het onderzoek naar het vader- sshap, en die in het kort zijn samen te vatten als volgtlo. dat de buiten echtelijke vader en moeder beiden, ieder naar draagkracht, voor opvoeding en onderhoud van hun kind worden aan sprakelijk gesteld2o. dat den vader de verplichting worde opgelegd bij te dragen in de kosten van bevalling, en, zoo noodig, voor het onderhoud der moeder, gedurende de laatste, daaraan voorafgaande weken 3o. dat meerder waarborgen worden gegeven, dat de bijdragen des vaders werkelijk ten bate van het kind worden aangewend 4o. dat een eenvoudige weg worde aange wezen, om den voogdijraad onverwijld in aanraking te brengen met de kin deren, die zijne bescherming behoeven. te baat hun wenschen te uiten voor den bloei der Nederland- sche stoomvaartlijnen, speciaal i.e. der „Rott. Lloyd" en haar zustermaatschap pij de stoomvaart-maatschappij „Neder land". De oudste directeur, de heer D. T. Ruys, wees op het succes van den nationalen scheepsbouw, en liet uitko men dat, waar vroeger in het buitenland ter markt moest worden gegaan, de vaderlandsche werven in staat zijn bet allerbeste ook op het gebied van den bouw van mailschepen te leveren. Er heerschte aan boord een aange name, gezellige toon, en de gaston zullen een prettigen indruk hebben behouden van dit welgeslaagde feest van onze Rotterdamsohe lijn op Ned.-Indië. Proeftocht met hst sa, „Biadjani." Door prachtig weder begunstigd, had do directie van de „Rotterdamsohe Lloyd" groot suoces met den proeftocht van haar nieuwe stoomschip „Riudjani" Zondag van Ylissingen naar Rotterdam. Het was voor de „Rott. Lloyd" een feestdag, te meer daar de tocht opge luisterd werd door de aanwezigheid van de ministers van koloniën, justitie, fi nanciën, buitenlandsche zaken en marine, die allen met hun dames aan de uit- Sr. Kuyper de "Wij lezen in de Brieven uit Hoofdstad in de „Prov. Gr. Ct." Zoo af en toe spreek ik iemand uit het anti-revolutionnaire kamp die van alles uit die kringen goed op de hoogte is. Dezer dagen hem weer ontmoetende ondanks alle politieke geschillen zijn wij goede vrienden vertelde hij mij, dat dr, Kuyper nu spoedig te rug komt om ons weer even spoedig te verlaten veorzijn zomervacantie. Hij begeeft zich alsdan naar Karlsbad, alwaar hij tevens heil hoopt te vinden voor zijn rheumatischo aanvallen, die hem tijdens zijn reizen, vooral in Pales tina het leven dikwijls zuur hebben gemaakt. De gezondheid zijner dochter, die in de inrichting „Eudokia" in Rot terdam verpleegd wordt,is thans van dien aard, dat beterschap kan worden ver-' wacht. Omtrent het werk, dat dr, Kuyper schrijven gaat en waarvan de Haagsche correspondent van het „Hbld" vernam, dat hij hiervoor f 60,000 honorarium zou krijgen, werd mij medegedeeld dat dit zonder twijfel een allerinteressants boek zou worden, al was het alleen maar om deze reden, dat dr. Kuyper overal de beste bronnen heeft kunnen raadplegen. Wat nu het aangeboden honorarium aangaat, dit bedraagt precies zooveel zeide mijn zegsman als dr. Kuyper deze reis zou kosten. En nu bleek hem het bedrag van f 60,000 wel wat hoog, doch dat het méér bedraagt dan ooit aan een Nederlandsch auteur is uitbe taald, stond bij hem als een paal boven water. Na het schrijven van dit werk zou de ex-minieter president zich weder in de rijen zijner vroegere collega's scharen, Middan-Europ9ssoho tijd. De hooggeleerde schrijver inde „Prov, Gron. Ct." verheugt zich, dat aan de „gekheid der twee of drie tijden," waar om vreemdelingen die ons land bezoeken ons uitlachen, nu toch eindelijk een eind zal komen. Na de bekende voordeelen der ontworpen regeling te hebben uit eengezet, besluit de schrijver Het wijste wat de Kamer kan doen is het ontwerpje aannemen zooals het daar ligt en nu eens niet weer bundels papier en hoopen redevoeringen daarover ios te laten. Als de Kamer wil, kan zij de zaak nog wel tien malen vóór het reces afdoen. Het vorig jaar om dezen tijd bracht zij eene wijziging van de begrooting van justitie, waaraan heel wat meer vast was, schriftelijk en mon deling tot afdoening in een halven dag, ten einde de invoering der Kinderwetten niet op haar terugkomst te doen wach ten. Welnubij dit ontwerp is heel wat meer haast en het is honderdmaal eenvoudiger. Het is daarom te hopen dat de Kamer met de behandeling spoed maakt, opdat tegen den aanstaanden herfst de winst kan worden geoogst, die voor het volksleven van de veel te lang achterwege gebleven regeling te wach ten is. Winst aan gerief en gemak winst bovenal aan gezondheid en aan daglicht. Hst vragenreoM. De „Ned." besluit een artikel over dit onderwerp aldus Alle „rechten der Kamer", het recht van interpellatie, dat van enquête, dat van amendement, dat vaa het doen van wetsvoorstellen of van andere voor drachten, worden, wat hun uitoefening betreft, in het reglement van orde geregeld elk reoht op zijn eigen wijze, naar den aard der zaak dit meebrengt. Bij de uitoefening van al die reohtea wordt steeds de eerste stap gedaan door menten bij zich. Door gepaste middelen en een aderlating, verkreeg de genees heer weldra eenig teeken van leven van den bewustelooze. Toen sloeg hij den patient eenige oogenblikken aandachtig gade. Fluisterende vroeg Marion's mama wat hij er van dacht. Hij schudde be denkelijk het hoofd en antwoordde „Wij zullen zien Nu echter spoedig naar huis 1" Met groote behoedzaamheid werd de jonge graaf in een draagkoets naar zijn paleis overgebracht, waar zijn trouwe kamerdienaar in vereeniging met dr. Duponchel de verpleging op zich nam. Nog verscheidene uren lag de graaf sprakeloos, toen begon hij te ijlen en zeer zonderlinge gezegden te uiten. Hij sprak van zijn overleden vrouw, die hem op geheimzinnige wijze op het bal ver sohenen was, in de gedaante van een spook of geest uit het graf, met een doodshoofd en een hand van doods beenderen. Duponchel schreef dit verwarde praat natuurlijk toe aan de gekrenkte ver beelding van den ij lenden zieke. Doch den volgenden dag kwam hij tot andere gedachten. Als een loopend vuur had zich namelijk een vreemde tjjding door do stad verspreid, en die tijding was afkomstig uit de herberg van den ouden Perrin, waar de koetsiers en de koets dragers gewoonlijk bij elkaar kwamen. Met afgrijzen hadden Jean en Pierre daar verteld, dat ze in den afgeloopen nacht een vrouwelijk spook, een zwart- gekleede dame met een doodshoofd, van het kerkhof St. Sulpice naar het bal hadden gedragen en van daar weer terug naar het kerkhof. De politie schonk haar aandacht aan de zaak en ook dr. Duponchel stelde zich met haar in verbinding en gaf haar kennis van de verwarde woorden, die de graaf in ijlende koorts gespro ken had. Jean en Pierre werden in verhoor genomen. Met zóóveel zekerheid gaven zij inlichting omtrent alle omstandig- 1 heden van hun vreeselijk avontuur, dat er geen twijfel meer mogelijk was. De chef der politie ging met eenige i beambten en vergezeld van Jean en Pierre naar het kerkhof. Ook dr. Duponchel ging mee. De koetsdragers wezen het graf aan, waar zij de gedaante het eerst en ook het laatst gezien hadden. Het was het fraaie familiegraf van het huis de St. Aignan, waar gravin Hortense onder de koele aarde rustte. Terwijl zij daar nog zoo stonden en over de onbegrijpelijke zaak nadachten, bemerkten zij een aardig hondje, Dupon chel zeide „Het is het lievelingshondje van wijlen de gravin. Het beestje schijnt te weten, dat zijn goede meesteres hier begraven ligt. Yoordat de graaf zich weer verloofde kwam hij dagelijks het graf bezoeken en dan kwam het hondje mee. Somtijds loopt het beestje hier wel alleen heen en brengt dan den nacht hier door dan Blaapt het op het graf van zijn meesteres." De hond scharrelde met zijn voor- pooten aan een zwart morsig lapje, dat van den onderrand eener damesjapon scheen afgerukt te zijn. Yoorloopig wist men zeker niet, waartoe dat lapje dienen zou, maar men nam het toch mee. Zooals we reeds zeiden, hadden de raadselachtige gebeurtenissen op het kerkhof St. Hedarde te Parijs de ge moederen van vele menschen in Frank rijk hevig aangegrepen en ook in Agen woonden niet weinig lieden, die aan die geestverschijningen geloofden. Yordf vtrvolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1