Vrijdag IS Juni, ÏSTBODE 44© Jaargang, BinneiilandsGlie Iieriohtea, FEUILLETOM. Land- en Tuinbouw. Bo* 138. VLISSINGSCHE («(RAM. Prijs per drie maasden 1=-3@cj fe&neo' jjiSs 'jack 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren. Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleiue Markt, 187. 4DVEKTSNT1ËW-. van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer ÏO cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maai berekend. Groote letters en cliches naar plaateruimte. lakken en herstellenden die de SANGUINOSE kis een ware weldoener Fooi te Sliedrecht lat Uwe SANGUINOSE ling van zenuwzwakte. I'oruik te maken. I HOEKSTRA, ld eener school. I daaruit voorkomt wor- JUINOSE. Bleekzucht, Ipijn in den rug, pijn in zeligheid wijken beslist fl. f 15.—. uwstraat, A. BENIEST, anten, den Haag. dres Bureau „Vliss. Crt." MTRAMD1KKSÏ Ifsaüngen-Mlddelburg v.v. I38ing8B 4 40f 5.50f 7.55* 11 5Of 12-30* 1.15§ 2. 4.15§ 5.—* 5 50§ 6 55* 9.40§ 10.25§. kkes van de Remise, kken van de Zeilmarkt. kken van het Badhuis. .delburg 5.15f 6.2ó| 8.40* 12.3ü§ 1.15* 2.—2.45* 5.—5.50* G 55§ 7.50* 10.25* 11.lüf. I niet verder dan tot de R e naar de Zeilmarkt. naar het Badhuis. Telephjoiiiiummei' 10. Abonnements-Advertentiën op» zeer voordeclige voorwaarden. ijBiYiven* vm. 6.0.20, 7. 1.55® 9.30, lO.-. W-aO, 10 40, Hm. 12.12.30, 1.05,1.80 3.25, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, 7.15, 7.35, 8.20, 9.10 Buitenslms: vm. 6,10, b.ou, 8.30, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, 0 11.50. Nm. 12.10, 12.4», ,2.50*, 8.10, 3.40, 4.10, 4 AO 6.30, '7.05, 7.25, 8.—, 8.«0, Ifwarten vallen Zondags uit ,OHEBEN. fDlo!3B™?';i.07 6.17 9.27 12.37 10 f5 1 20 4.— 6.10 9,20 12.30 0 13 1 03 3.13 6.23 9,08 12.18 ioo! liiss 3.36 6.16 8.56 12.06 951 12.19 3.29 6.09 8.19 11.59 9 45 12 40 3.20 6.- 8.10 U.oO 9''9 12 21 3.01 5.41 8.24 11.34 9.23 lias 2.58 5.38 8.13 11.28 lxssihobn. 1032 1 27 4,07 6.47 9.27 12.37 fis 12.40 3 20 6.- 8.40 11.50 9.33 12.38 3.03 5.48 8.28 11.38 9 30 12.25 3.05 5.45 8.25 11.35 9.25 12.20 3.- 5.40 8 20 li 9.20 12.15 2.55 5,3D 8.15 11.23 iwasTsa-scasw®. jtober 1906. Dagelijks. 11,50 a) h) nm. 3,23 g) en 6,10 (c 12,15 a) nm. 3,50 g_) en 6,49 125 nm. 1,55 a) en 4,4o a) b) nm. 3,23 en 6,10 c) f) 60 minuten na het vertrek de bevolking van Ntdorland. De „St. Ct.° van heden bevat een uittreksel uit da statistiek van den loop der bevolking van Nederland over 1905. Daaruit blijkt, dat de bevolking van ons land op 31 December 1905 bestond uit 2,772,677 mannen en 2,819,018 vrouwen, te zaïnen 5,591,695. Voorts blijkt er uit, dat de bevolking van Nederland in 1905 is toegenomen met 82,035 inwoners, of 14,89 per mille. Voor de groote gemeenten die met een bevolking van meer dan 20,000 inwoners bedroeg die toeneming 17,55 per millevoor de overige ge meenten 13,31 per mille. Het aantal geborenen bedroeg 30,77 op 1000 inwoners der gemiddelde be volking voor het Rijk 29,33 voor de voornaamste en 31,62 voor de overige gemeenten. Het aantal overledenen be droeg, in diezelfde volgorde, 15,32, 14,29 en 15,93 op 1000 inwoners. De toeneming door meerdere geboorte dan sterfte was 85,737 zielen of 15,56 per 1000 inwoners der aanvangsbevolking op 1 Januari 1905. In de voornaamste gemeenten was deze verhouding 15,17, In de overige gemeenten 15,79 per ,1000. Door meerder vertrek dan vesti ging nam de bevolking in totaal af met 3702 zielen of 0,67 per 1000. De plattelandsgemeenten verminderden door meerder vertrek met 2,48 per 1000, terwijl daarentegen de voornaamste ge meenten uit dezen hoofde met 2,38 per 1000 vooruitgingen. In dertien van de 24 voornaamste gemeenten nl. Amster dam, Deventer, Dordrecht, Gouda, Groningen, Den Helder, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Tilburg, Utrecht en Zaandam, had in 1905 meer vertrek dan vestiging plaats en werd de toe neming barer bevolking enkel veroor zaakt door meerdere geboorte. In drie andere (Delft, 's Hertogenbosch en Zwolle) was het overschot van vestiging boven vertrek uiterst gering. Verder bedroeg het aantal levenloos aangegeven kinderen, in 1905, 4082 van het mannelijk en 3091 van het vrouwelijk geslacht. Op 1000 geborenen kwamen in bet Rijk 42 levenloos aan- gegevcnen voor. In de groepen der voornaamste en overige gemeenten was deze verhouding respectievelijk 41,30 en 42,39. Subsidies aan kweekscholen, Eerlang zal in de Kamer een inter pellatie gehouden worden over het Ko- NOVELLE. Bewerkt dour AMO. van ladekenskerke n. Neuzen vm. lar Breskens, Borasele en Neuzen -n t- ■R^T.flafilp.euNevizea 6.) Herkent go uwen redder niet meer bot is waar, destijds onttrok ik mij 'Mi uw dankbetuigingen, door u in de van Batavia aan land te zetten, heb ik steeds tevergeefs Welk een wonderbare is dit voorval was het gezelschap ontsteld, alsof een granaat op de tafel ontploft. «Dan is hot toch waar!" riep de uit. opperhoutvester sloeg de handen elkaar en de majoor bromde allerlei in zijn baard. Ook de kapitein zijn beste Cbinecsch uit om tijd winnen, terwijl zijn levensredder hem de ribben indrukte in zijn vreugde bet wederzien, bü rechter was het eerst iets van don bekomen. „Mijne beeren", riep ■net zware basstem, „hier geschieden en wonderen I Hos dikwijls onze president gezegd, dat hij den van zijn leven zijn huis zou en al zijn bezittingen met nir.klijk besluit tot vaststelling van voor- f schriften voor en het verleenen van een rijksbijdrage aan gemeentelijke en bij zondere scholen. Daarover is men in anti-rev. en r.-kath. kringen verre van gesticht. Minister Kuyper bad indertijd die materie wüIgd regelen bij de wet, maar na 't voorloopig verslag had hij 't ontwerp teruggenomen, omdat de vrees bestond dat 't heel wat debat zou uit lokken, en toch weldra het rapport der Ineenschakolings-com missie te wachten was. Dit ontwerp stond onder zekere voorwaarden aan de bijzondere kweek scholen een rijksbijdrage toe en verbond er hot diplomeeringsrecht aan. De voor waarden waaronder subsidie zal worden verleend, die nu gesteld zijn in het door minister Rink uitgelokte Koninklijk be sluit, bomen weliswaar in hoofdzaak overeen met die, welke door minister Kuyper in zijn oorspronkelijk ontwerp waren opgenomen, maar ze geven slechts de helft van het toen voorgestelde sub sidie en hot diplomeeringsrecht komt er niet in voor „daardoor is" merkt de „Stand." op, „het opleidings-vraagstuk, voor wat betreft de examens, niet opge lost, en worden zware eischen gestold aan de bjjzoudere kweekscholen, die hooge uitgaven noodig maken, waarte genover een onvoldoend bedrag aan subsidie staat". Daarom noemt het blad dit besluit „een verrassing, waarlijk niet van onvermengd aangenamen aard". Zwaartillender is het „Centr." die noemt het „een formeele oorlogeverkla ring der regeering aan het bijzonder onderwijs". Het r.-k. blad vestigt er de aandacht op dat „waar bet vorig kabinet op aandrang der Kamer zeide„Wij zullen de regeling zelve voorloopig laten rusten totdat bet rapport der Staatscom missie er is, maar, zoo noodig, u voor loopig wat meer subsidie geven" het huidig kabinet precies andersom handelt, en zegt„de subsidie en hot diplomeeringsrecht van het ontwerp- Kuypsr krijgt gij niet, maar wij leggen u wel al do lasten op, doch thans zonder eenigo compensatie". En daarom vraagt het „Centr." of het te billijken is „dat wat in een wetsontwerp is belichaamd geweeff, doch teruggenomen in afwach ting van een rapport, thans op eens bij besluit wordt geregeld zonder eenigen grond Het dagelijkse!» bestuur van de ver- eeniging „Vergunning" heeft een uit voerig adres gericht aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin in den vorm van aanteekeningen op de artikelen der drankwet een aantal be zwaren tegen deze wet den minister wordt kenbaar gemaakt. In brochurevorm is een afdruk van dat adres openbaar gemaakt. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Rotterdam moet herstemming plaats hebban tusschen de heeren dr. F. D. A. O. van Moll (lib.) met 1204 en P. van der Pols (anti- rev.) met 985 Btemmen. De heer "W. II. van Oardt (oud-lib.)'verkreeg 718 stemmen. Te Gorinchem werd tot raadslid ge kozen de heer P, H. Yerduin (lib.) met 595 stemmen de anti-rev. caudidaat, de heer F., Fernhout, verkreeg er 585. De Melkery „ViuUenUoef." Dankbaar voor bet goede en mooie, dat wij mochten zien, maar toch in meer dan één opzicht onvoldaan en teleur gesteld, verlieten we het tentoonstellings terrein te Amersfoort en begaven ons, uitgelokt door het fraaie weer, naar de boerderij of melkerij „Vinkenhoef," de nog niet geheel voltooide modelboerderij van den heer J. K. Knottenbelt, op ruim een half uur van da stad gelegen aan den straatweg naar Nijkerk. De heer K. ontving ons welwillend en liet ons allereerst zijn koestal zien. Welk een aangenamen indruk ontvingen we I 't Was duidelijk, dat de eigenaar, di© ge heel naar zijn eigen inzichten en die van zijn architect het bouwplan had ont worpen, aan de verzorging van zijn vee hooge eischen stelt on niet van meening is, dat een goede voedering het een en 't al kan zijn. Ruim, luchtig, licht en bovenal zindelijk is do stal, die, plaats biedende aan 38 koeien, afmetingen heeft van 30, 11 en 3,5 Meter. De dieren staan op een verhoogd gedeelte, inge richt voor kleiner en grooter vee, in twee rijen achter hen zijn gangen van ll/j M., terwijl tusschen elk paar een ruimte is van 1,35 M. Elk beest is van een lederen halsband voorzien met twee ringen, die met knipveeren aan de ket tingen zijn bevestigd het dier beweegt zich gemakkelijk en kan in tijd van nood spoedig worden losgemaakt. Een voldoend aantal ramen geeft vrijen toegang aan het licht, dat heldor en vroolijk den stal beschijnt en er zeker niet weinig toe bijdraagt, dat de koeien hier gedurende een groot deel van het jaar en van hun ievea een aangename en tevens gezande verblijfplaats hebben. De ramen slaan achterover en zijn van tochtscherinon voorzien. Tegen de tucht beveiligd, genieten de dieren niet temin volop frissche, zuivere lucht, daar «ys3^n»jaK»WST=4>ISOrWE»WW&*»2WlBaSKÏBS!3^ hem zou doelen. Hoe gelukkig, dat zijn vurigste wensch vervuld ia en hij de schuld kan afdoen, die zoolang op hem gedrukt haoft. Neemt allen de glazen op, tnijna hearon, en laten wij op de gezondheid drinken van onzen geachten president en den redder van zijn leven," „Wel verduiveld, daar behoort cham pagne bij sc'hreeuwde de majoor. „Hai daar, kastelein Een oogonblik later zaten de heeren bij der, parelenden wijn, maarzij waren toch geen van allen op hua gemak, en allerminst de oude zeeman. Gaarne had hij den redder van zijn leven de deur uitgesmeten met de woorden „Je liegt schurk, de geheele geschiedenis was gelogen Dan echter had hij een blaam op zich zeiven geworpen dan zou hij met schande uit 't gezelschap zijn ge bannen. Hij moest dus goedschiks of kwaadschiks in zijn rol blijven, ja, hij omshelde den schilder, hoo weinig van harte dit ook ging. Daar hij wegens het late uur gevoeglijk dien avond geen gast meer naar huis kon meenemen, noodigde hij den schilder uit, den vol genden dag bjj hem te komen ontbijten en ging toen stilletjes naar huis, terwijl het overige gezelschap nog te midder nacht bij de champagne bleef. Op de tafel van dan rechter lag een brief met het adres „Den heer Paul Verhoos." Dc schilder brak het couvert open, las den inhoud en begon van bijjdsohap te dansen. „VictorieI victorie! Zij bemint mij. Hier leest zelfO, jou prachtstuk van de ventilatie uitstekend geregeld is door roosters aan don onderkant buiten en aan. dc-n bovenkant binnen aan de spouw muren, zoodat de luchttoevoer door de muren geschiedt, en groote ventilatie- kokers op het platte dak, welke dc ge bruikte lucht afvoeren. De asphalten vloer, de met asbest en tegeltjes belegde muren en het gestuca doorde plafond bevorderen de netheid en zindelijkheid. De vaste meststoffen worden geregeld uitgebracht, de vloeibare loopen in twee groote gemetselde bakken. Door een kraan opon te zetten, wordt door verschillende buizen op hetzelfde oogenblik, dus aan alle dieren tegelijk, in den voederbak water aangevoerd uit een bak van 10 M8. inhoud. In dezen bak wordt het water opgevoerd door stoom, welke tevens dienstbaar kan worden gemaakt aan de reiniging van fle8schen, ter verzending der melk ge bruikt, en het vaatwerk en gebezigd wordt als beweegkracht bij de voeder bereiding. Zoowel voor de machine, ais voor plaatsing der werktuigen voor voeder- bereiding is een afzonderlijke kamer ingericht. Voorts is er nog een vertrek, waar het werkvolk zich kleedt on reinigteen kelder en een melkkamer, uit welke laatste de melk geleid wordt naar het melkhuis, waar zij in telkenmale ge reinigde en van 6en nieuwe sluiting voorziene flessehan wordt getapt. Alles wijst op groote zindelijkheid en. zorg vuldigheid de opruiming van den mest, het wasschen en borstelen der koeien, die onder toezicht staan van een veearts, de zorg voor zuiver drinkwater, de rein heid bij hot melken en de behandeling der melk in atht genomen, kortom de geheeleinrichting stempelt Vinkenhoef" tot een modelboerderij, waarmede we de kennismaking aan iederen veehouder, zoo hij hiertoe gelegenheid heeft, ten zeerste aanraden. Kali-honger. De onderzoekingen der planten-phy- siologen hebben ons geleerd, dat zonder kali geen plant zich normaal kan ont wikkelen, dat kali vooral de vorming en verplaatsing der koolhydraten (sui ker, zetmeel enz.) bevordert en dan ook de grootste rol speelt bij aardappels, suikerbieten en andere wortelgewassen. Evenwel, ook bij graangewassen en alle andere cultuurplanten is kali een voor name voedingsstof. Hieruit volgt, dat ontbreken van kali in den bodem, ge heel of gedeeltelijk zich spoedig zal wreken. Proefnemingen 0. a. van prof. dr. H. Wilfarth, hebben doen zien, dat kali-gebrek dikwijls aan de ontwikke ling eu het uiterlijk der plant is waar te nemen. Hat is zoowel voor den land- als voor den tuinbouwer van groot be lang, dat hij de eigenaardige verande ringen, welke door den kali-honger der plant in de vegetatieve deelen optreden, leere kennen en onderscheiden, opdat hij door bet aanwenden eener kali-be mesting zich voor schade kan vrijwaren. Prof. Wilfarth merkte dan op, dat de bladeren van aardappelen, tabak, boek weit en suikerbieten bij het ontbreken van kali eigenaardige vlekken vertoo- nen. Scherpbegrensde gedeelten, vooral aan de randen der bladen, worden geel achtig wit en sterven af, terwijl de overige deelen hun oorspronkelijk uiter lijk blijven behouden. Dikwijls komen deze afwijkingen overeen met die, welke veroorzaakt worden door zwammen of insecten, maar bij een eenigszins nauw keuriger onderzoek is spoedig vaat te stellen, dat deze invloeden hier niet in het spel kunnen zijn. Overeenkomstige verschijnselen wer den waargenomen door den directeur van het proefstation te Jonköping, dr. Iljalmer von Feilitzen. Deze constateerde hij perceelen, bezaaid met een klaver- grasmengsel, bestaande uit roode klaver. baetaardkla7er, witte klaver en thymo- theegras, reeds spoedig na de eerste groeiperiode, d&a-, waar geen kali was uitgestrooid, dat het thymotheegras er zwak uitzag, de bladeren waren slap, kromden zich naar den bodem en ver toonden een bleekgroene kieur hier en daar kwamen voorts op de bladeren witte tot gele vlekken voor, waar het bladgroen te gronde was gegaan. Op da perceolen echter dia bemest waren met chloorkali, vertoonde zich het gras als een krachtig, rechtopstaand, donker groen gekleurd gewas. Herhaalde malen werd de ontwikke ling der perceelen nauwkeurig nagegaan en steeds was het onderscheid duide lijker op de niet met kali bemeste perceelen waren de bladeren voor 't grootste deel met gele vlekken bedekt of geheel afgestorven, later zag het ge was er „verbrand" uit, zooals zulks op hoogen zandgrond na lange droogte het geval kan zijn. Ook da klaver vertoonde zich als ziekelijk gewas, droeg witte tot gele vlekken en stierf langzaam af. Eeu gedeelte der thymotheepianten werd. ten laatste ook aangetast door een zwam, van welke ziekte de andere perceelen, waarop gras en klaver zich beide nor maal hadden ontwikkeld, niet hot minste te lijden hadden. Op 28 Mei en op 9 Juni werden de perceelen gefotografeerd da afb3eldin- een boezemvriend I" Kapitein Hagedoorn had een slechten nacht en zag er den volgenden morgen elecht uitvoortdurend kwel ie hem de twijfel, of hij toch eens door een jonk man gered was, of dat hij het slachtoffer was van een bedrieger. Dit laatste zou verschrikkelijk zijn, wanneer hij den bedrieger ontmaskerde en zichzelven als leugenaar bekend maakte. Neon, duizend maal neon I zoo'n triomf' wilde hij hot j overige leugenaarsgezslechap niet gun nen, al moest het zijn leven kosten. Liever wilde hij den schilder met een som golds van de baan schuiven of hem in zee verdrinken om hem voor immer te doaa zwijgen, dan kon hij zich later wel een kogel door den kop jagen. De knecht, die den geheelen morgen al het hoofd geschud had, omdat de kapitein tegen zijn gewoonte zoo dikwijls bruiscliposder innam, kwam tegen elf uur met verstoord gelaat twee heeron aandienen, di9 volstrekt wilden binnen gelaten worden. „Zijn er twee?" „Ja, mijnheorde een is de rechter uit da stad en de ander zegt dat ik dea redder moest aandienen." „Laat de heeren binnenkomen", beval de kapitein en mompelde binnensmonds „goed Jat da rechter meekomt 1 Hij herinnerde, om zich dankbaar te toonen jsgons den redder van zijn leven. Die redder was ook geen onplezierig persoon, als hij iniar niet zoo'n vartcouwelijken toon had aangeslagen en maar niet tot in do kleinste bijzonderheden over zijn reddingswerk had gesproken. En hoe onbeschroomd verklaarde hij, nu bereid te zijn om bet loon aan te nemen voor zijne edele daad. „Goede mijnheer, laten wij het kort maken Wat eischt gij P" „De hand uwer dochter", klonk het bedaarde antwoord. Da kapitein kromp ineen, alsof hij door dea donder was getroffen. „Genade!" smeekte hij; „neemalles wat ik bezit, maar laat mij mijn kind behouden, mijn eenig kind „Ik wil u niet van uw kind beraoven 1 Neen, ik wil haar gelukkig maken. Dat zal mij gemakkelijk vallen, want zij bemint mij." „Gij liegt", bulderde thans de oude man. „Ge zijt een indringer, een ge meens Hij kon niet verder spreken. Zijn dochter opende de deur en legde haar hand op zgn mond. „Beleedig hem niet, papa. Hij is een dief, maar hij is toch niet slecht. Wees nu goed, beste papa, en zeg ja eu amen vermoedt zeker schelmerij hij zal den j op onze verbintenis." schoft willen gevangen nemon. Ja, dio 1 Zij trok den schilder met de hand rechter is een brave kerelj naderbij, opdat hij haar verzoek zou Hoe groot was echter zijn verbazing j ondersteunen, toen de heeren zoo eensgezind bleken Ditmaal liep het af zonder Chineeseho te zijn en de rechter hem aan zijn belofte vloeben. Toch was dit het zeldzaamste avontuur, dat do zeeman ooit ergens Ier wereld beleefd had. AL in eeu droom gaf hij zijn toestemming, zoadat de jongelieden in tegenwoordigheid van den rechter verloofd werden. De oude huis draak had op de loer gestaan, om do twee indringers desnoods te helpen verdwijnen, maar nu ging hij vergenoegd heen en zei„Ziezoo 1 nu komt er leven in de brouwerij." Da man had waarheid gesproken. De dagen kwaineu verscheidene ingezetenen der stad naar de villa, om het verloofde paar geluk te wenschen. Zij vortrokken allen met geruststelling, dat de jonge sehilder geen zwendelaar of bedrieger was, zooals men vermoedde, maar een braaf mensch en de ievens- redder in eigen persoon van zijn toe komstige schoonpapa. De oude zeerob was eerst wel wat jaloersch op den schilder, die nu in 't hart zijner dochter eene eerste plaats innam, maar ter ver goeding daarvoor bevestigden de jonkman en de rechter alle verhalen, die de kapitein in „de Vliegende Hollander" als zijn eigen lotgevallen had ten beste gegeven. Een jaar later werd do kapitein ver blijd door de geboorte van een kleinkind, dat tot zijn groote vreugde diepe blauwe oogen had en hem daardoor levendig aan zijn vrouw herinnerde.

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1