18,43 9.25 12.20 3.— 3.38 9.20 12.15 2.55 S Sc 13 Juni SE LEVENSREDCEP. 1806. Woensdag laatscbappij 44e Jaargang. No. 136. [ASSCflERU k BLE1KERIJ Ii 0P0EBA1 W4KSCHIN Gemeentebestuur. Binnenlanfeck berichten, FEUILLETON. Telepïi joh nummer Gjfgericfct its IS73. bid) I 2,000,000.— serve ruins 13i mfllioea. 1 Yoor het bezorgen der VSissïngscbe it" in een der stadswijken, geschikt PERSOOK go lf adere inlichtingen te beko- |n Uitgever, Kleine Markt 187, Werf GUSTO, te Schiedam, >o-en hoog loon gevraagd be- CHEEPS-UZER WER<° KLSHëtERS en KOKERS werk. goede getuigschriften onnoo- pan te melden. te adresseeren aan WERF Schiedam. ,©I JK M" de rivier sDe Zoom,* |HGEH-3P-£Ö0M. iHovisïaorriN. tic gen enz., woreen op gratis verstrekt bjj It.eekende. F. J. ASSELBEKGS Co. t» S' U 0.VZ c./(f lcherbn. middelburg. 1,50 10.32 1.27 4.07 ■7.43 10.25 1.20 4.— >31 10.13 1.03 3.43 1.19 10.01 12.58 3.36 t.11 9.51 12.49 3.29 P 03 9,45 12.40 3.20 j 47 9.29 12.24 3.04 É.41 9.23 12.13 2,53 I—VLISSINUEU. J7.50 10.32 1.27 4.07 :,7.03 9.45 12.40 3.20 3.51 9.33 12.23 3.03 i.48 9.30 12.25 3.05 6.-17 9.27 12.37 6.40 9,20 12.30 6,28 9,03 12.18 6.16 8.58 12.06 6.09 8.49 11.59 6.— 8.10 11.50 5.44 8.24 11.34 5.3S 8.18 11.28 6.47 9.27 12.37 6.— 8.40 11.59 5,18 8.28 11.38 5.45 8.25 11.35 5.40 8.20 11.30 5.35 8.15 11.25 WSSTËfi-SCHSltGE. Jcfober 1906. 1. Dagelijks. xa. 11,50 a)b) am. 3,23 g) en 6,10 (c nm. 12,15 a) nm. 3,50 g) en 6, 40 10,25 nm. 1,55 a) en 4,45 150 a) b) nm. 3,23 en 6,10 c) f) Ir 30 minuten na bet vertrek van loedekenskerke n. Neuzen vm. 8,30 kt. naar Breskens, Borssele en Neuzen naar Breskens, Borssele en Neuzen 3gd. maakt. Weekdagen van 16 April tof vervoeiA, UISSUfóSdlE COURANT. Prijs pet drie maanöea isa 'ÉmuBtr pB jfüBt 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Book- handelaren. Postdirecteuren of rechtstreeks bij F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- den Uitgever ADVEKT3NT1Ë1V: van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer ÏO cent. Bij diiecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! de prijs slechts fooeemaal berekend. Groote letters en cliclié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van een kohier der be drijfsbelasting, dienst 1905/6. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den P„ij ka-Ontvanger is gezonden, een door den Directeur der directe be lastingen te Middelburg executoir ver klaard kohier wegens de bedrijfsbe lasting, dienst 1905/6 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen 6 weken na beden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 12 Juni 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Reglement van orde. Door de heeren Goeman Borgesius, Drucker, Heemskerk, Kolkman, De Savornin Lohman, Troelstra en Tyde- man is een voorstel tot wijziging van het reglement van orde voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend. Daarbij wordt voorgesteld lo. in dat reglement een nieuw artikel 89a in te voegen, luidende „Ieder lid kan, ook zonder speciaal verlof der Kamer, op daartoe bij den aanvaDg van elke zit ting te bepalen dag en uur, aan één of meer ministers vragen doen, voor zoover de voorzitter geen gebruik maakt van de bevoegdheid, hem bij het volgend lid toegekend. Geen ander lid mag daarbjj het woord voeren. Zoodanige vragen moeten kort en duidelijk worden geformuleerd en bij den voorzitter worden ingediend. Deze deelt die mede aan den betrokken mi nister, tenzij bij hem, wegens den vorm of inhoud der vragen, tegen toepassing van dit artikel overwegend bezwaar De Bteller der vraag kan, na bekomen antwoord, nog kortelijk eenige ophel dering vragen, doch op geenerlei wjjze discussie voeren, noch bij die gelegen heid het verlof vragen, bedoeld bij art.89. Indien het antwoord door den minis ter schriftelijk is ingezonden, heeft geene mondelinge behandeling plaats. De vragen worden met de antwoor den, op de wijze door den voorzitter der Kamer te bepalen, in de hande lingen openbaar gemaakt. 2o. Uit bet opschrift van hoofd stuk V van het reglement van orde te NOVELLE. Bewerkt door AMO. 4.) En je hebt reeds een avontuur gehad?" „Een zeldzaam avontuur", bevestigde de schilder„ik weet zelf niet hoe het zoo gekomen is. Hoor maar Ik kom hier van middag aan en slenterde na tuurlijk dadelijk de stad uit naar de zee em san het strand een goed plaatsje 'oor mijn schetsen te kiezen. Het ha venhoofd is niet veel bijzonders in Ostende is het veel mooier en visch- whuitea heb ik in Scheveningen genoeg geteekend. Ik loop daarom verder, tot 'h eindelijk bij den heuvel kom waarop die villa gebouwd is." „Ach 1" viel de rechter in. „Is er bij het avontuurtje een mooi meisje in het spel *ÏÏel natuurlijk, anders zou ik het doen vervallen de woorden „volgens art. 94 der Grondwet". Ter toelichting wijzen de voorstellers er op, dat men in verscheidene parle menten maatregelen heeft opgenomen om eenerzijds eene gemakkelijke gelegenheid te geven tot het doen van vragen aan de regeering, anderzijds te voorkomen, daarmede te veel tijd zou verloren gaan. Gewezen wordt o. a. op Engeland, Oos tenrijk, Frankrijk en België. Voorts merken de voorstellers op, dat meermalen ook in de Tweede Kamer de behoefte is gevoeld aan het toekennen aan de individueels leden van het recht om vragen te richten tot de regeering'. Het vrageDrecht wordt thans eigenlijk uitgeoefend door de Kamer, welke ver lof moet verkenen. Geven eenerzijds deze interpellaties aanleiding tot meer of minder breed opgezette discussiën, anderzijde kan, wil de Kamer niet te veel tijd voor dezen arbeid beschikbaar stellen, daarvan niet dan spaarzaam gebruik worden gemaakt, met het gevolg, dat tal van vragen ge- woonlijk eerst bij gelegenheid van de behandeling der Staatsbegrooting wor den gedaan, hetgeen medewerkt tot de groote uitbreiding der verslagen, waarover terecht meermalen is geklaagd. Het schijnt den voorstellers derhalve wenschelijk, het voorbeeld te volgen van andere parlementen, waar het regl. van orde den leden de bevoegdheid toe kent om zonder speciaal verlof der Ka mer, vragen te richten tot de regeering. Voorstellers doen echter uitkomen, dat de voorgestelde regeling het aan vragen van interpellaties niet beperkt, zelfs niet ten aanzien van onderwerpen, waaromtrent vragen zijn gedaan. sidie niet worden verleend. Het lag, naar het den minister voorkomt, niet op zijn weg, met de bedoelde combi natie in gedaohtenwisseling te treden omtrent hetgeen zou geschieden, indien dit wetsontwerp bij de Staten-Generaal bezwaar mocht ontmoeten. Abonnements-AdYertentiën op zeer voordceligc voorwaarden. Be herdijking van den Eersten. Bathpolder. De minister Veegens deelt in een nota naar aanleiding van het Verslag nopens de voorgestelde verhooging der waterstaatsbegrooting mede, dat door de verzwaring van den spoorwegdam, welke is aanbesteed en vóór den winter moet zijn opgeleverd, geenszins een even af doende bescherming van dien dam ver kregen zal zijn, als zal verkregen wor den indien tevens de polderdijk weder tot zijn oude profiel wordt opgewerkt. Om een even afdoende bescherming te verkrijgen zou de spoorwegdam tevens moeten worden opgehoogd en verder versterkt en aldus als een zeekeerend werk worden ingericht. Voorts verklaart de minister niet in staat te zijn om mede te doelen, of uit de aanbesteding de herdijking van den Tweeden Bathpolder door de combinatie, die de bezittingen van de in staat van liquidatie verkeerende vennootschap heeft overgenomen, mag worden afgeleid, dat ook tot de herdijking van den EerstenBath- polder, zoowel ten noorden als ten zuiden van den spoorwegdam, zal worden over gegaan, al mocht het aangevraagde sub geen avontuur durven noemen." „Dat kan ik wel denken „"Wat kan je denken „Ik geniet daar van het uitzicht op de zee en bemerk in de verle een kleinen kotter, die door eene dame naar de kust wordt gestuurd. Onder het naderen zie ik, dat de moedige bestuur ster nog jong en zeer schoon is. Dat is interessant, denk ik, en haal mijn schetsboek te voorschijn om in de villa niet gehouden te worden voor een straatroover, die de dochter des huizes ontvoeren wil. Natuurlijk kijk ik bij het schetsen telkens over het boek heen naar de zee. Het dametje moest zich haasten om nog te landen voor de dreigende bui losbrak. Werkelijk was zij bijna in veiligheiddaar Bchiet de wind uit en jaagt den kotter met ra zende vaart naar het strand. Daar stoot zij op den bodem en kantelt, Ik laat mijn schetsboek vallen en spring haar te hulp. Ik waad tot aan de knieën in het zoute water, om de scbipbreukelinge op bet droge te helpen, zij voorkomt mij reeds, en toen ik haar mijn leed wezen over het ongeval betuig, lacht zij mij in het gezicht uit. „O, dat betee- kent niets", zei ze. Midden-Europeescho tijd. Wij hebben gisteren enkele beschou wingen over het wetsontwerp tot in voering van den Midden Europeeschen tijd opgenomen. Daar bet een punt is van zeer actueel belang willen wij onze lezers nog wel eens in kennis stellen met hetgeen de „Stand." en de „Ned." over het voorstel hebben gezegd. Dat het wetsvoorstel bestrijding zal ondervinden, mag naar de „Stand." meent als zeker worden aangenomen. De voorstanders er van beweren, dat door den Middel Europeeschen tijd de menschen 40 minuten vroeger hun slaapkamer zullen verlaten, om er des avonds ook 40 minuten vroeger heen te gaan, zocdat het dagelijksch leven vervroegd en de avond verkort zal wor den met 40 minuten. Dit nu wordt door hen om velerlei reden, ook van gezond heid, zeer nuttig geacht. De tegenstanders zien dat nut niet in. Zij wijzen o.a. op het aanvangsuur voor de scholen, dat in de meeste ge meenten 9 uur is. Bij invoering van den Middel Europeeschen tijd zal het aanvangsuur, naar den tegenwoordigen Amsterdamsehen tijd, zijn tien minuten vóór balfnegen, als wanneer het in den winter nog donker is. Dit zal, meenen de tegenstanders, zoo lastig blijken te zijn, dat ten slotte de aanhang van den schooltijd op 10 uur zal worden gesteld. En aangezien naar hun verwachting dit ock op ander terrein zóó zal gaan, be weren zij, dat alles een nur zal worden verlaat, bijv. ook het ontbijt, in plaats van 8 uur op 9 uur, zoodat wij dan in de praotijk niet 40 minuten vroeger, maar 20 minuten later zouden gaan leven. Daartegenover wijzen de voorstanders van den Middel-Buropeeschen tijd op de omstandigheid dat te Keulen, hoe wel het daar bij invoering van den Middel Europeeschen tijd 32 minuten later werd, desniettegenstaande alle burgerlijke en handelsverrichtingen op de bestaande uren bleven doorgaan, zoo dat zij feitelijk 32 minuten vervroegd werden. En wat bet vervroegen van den schooltijd aangaat, met het daar mede in don winter gepaard gaande kunstlicht, zoo wordt geantwoord, dat dit toch maar enkele weken het geval kan zijn, waartegenover dan nog staat, dat do schooltijd des namiddags ook 40 minuten vroeger eindigtiets wat voor de kinderen, die op het platteland een half uur of langer van huis ver wijderd zijn, zeker een verbetering is. Het kan intusschen niet worden ont kend, dat de tegenstanders niet zeer sterk staan, ook omdat zij onderling verdeeld zijn. Den één wii den Amsterdamsche tijd voorschrijven ;doch dan weet men vooraf, dat de moeilijkheid met de dienstrege ling der spoorwegen blijft, daar aan de spoorwegmaatschappijen vanzelf wel de vrijheid zal moeten gegeven worden, om den Greenwichtijd te blijven volgen. Volledig zal men dan niet verkrijgen eenheid van tijd. De ander wenscht den Greenwichtijd voorgeschreven te zien. Voorzeker, men zou dan eenheid yan tijd hebben doch met de zekerheid dat het dagelijksch leven niet 40 minuten vervroegd, maar 20 minuten verlaat zal worden en dat onze klokken met die in Duitschland een vol uur zullen verschillen. Uit een en ander moge blijken, dat aan deze betrekkelijk zoo eenvoudige zaak nog heel wat vast zit. Wij hopen intusschen, dat men hot eens zal wordenhetzij ten opzichte van den Middel-Europeeschen tijd, hetzij ten aanzien van een andere tijdregeling. Met wijlen Beelaerts van Blokland zeggen wij het is ons in zeker opzicht hetzelfde, mits maar eenheid van tijd verkregen worde. Dat is de hoofdzaak. Do „Ned." meent, dat het wetsont werp tot invoering van een wettelijken tyd warme toejuiching verdient. Het eerste voordeel is, dat er éénheid van tijd komt, maar het tweede, haast nog grooter dan het eerste, is gelegen in de keuze van den Midden-Europeesehen tijd. Men wijst op de geografische lig ging van Nederland, waardoor het meer tot de West-Europeesche dan tot de Midden-Europeesche zóne behoort. Doch zooals de memorie van toelichting bij het ontwerp terecht betoogt, is dit be zwaar grootendeels slechts van theore tische waarde. Men wijst verder op de handelsbetrekkingen met België, maar vergeet, dat die mot Duitschland nog veel uitgebreider zijn. Het groote argument voor den Mid den Europeesehen tijd, waarvoor kleine bedenkingen, ook voor zoover die inder daad bestaan, gemakkelijk over het hoofd kunnen worden gezien, is de economische en hygiënische winst, welke invoering van dien tijd aan het natio nale leven zal brengen. Zeer waar 8chijnlijk is het, dat de meeste aan- vangsuren van scholen, kantoren, maal tijden, enz. geen wijziging zullen onder gaan. Haar dan komt invoering van den Midden-Europeesehen tijd er ook op neer, dat de klok eenvoudig 40 minuten zal worden vooruitgezet, met andere woorden, dat heel het dagelijksch leven 40 minuten vroeger zal worden geleefd dan tot dusver. Invoering van den Greenwichtijd daarentegen zou be- teekenen dat het levon 20 minuten zou worden verlaat. Een verschil alzoo van een uur. Veertig minuten opschuiving naar den ochtendstond, öf 20 minuten naar de avondschemering. Voor wie bedenkt hoe, vooral in de steden, het leven reeds steeds Sater geworden is, kan de keus tussohen de beide stelsels in dit opzicht niet moeilijk zijn. Economisten van gezag hebben des tijds uitvoerige berekeningen gemaakt van wat zulk een wijziging aan de natie zou besparen aan duur kunstlicht, dat vervangen 'zou worden door (ge durende den grootaten tjjd van het jaar) kosteloos morgenlicht. En hygiënisten hebben zich daarbij aangesloten ter uiteenzetting van de minder gemakke lijk onder cijfers te brengen winst aan gezondheid. De Ned, Hotelhoudersbond en e personeels belasting. Het dagelijksch bestuur van denNeder- landschen Hotelhoudersbond heeft een uitvoerig gemotiveerd adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin deze verzocht wordt, nu de wet op de perso- neele belasting eerstdaags zal gewijzigd worden, het daarheen te willen leiden, dat lo. de hotel-, restaurant- en koffie huishouders, wat den aanslag der huur waarde aangaat, ten minste gelijk gesteld worden met de winkeliers 2o. de café- restauranthouders althans gelijk worden gesteld met de uitsluitend hotelhouders 3o, de houders van zomerhotels in ge lijke conditie gebracht worden als da pensionhouders,' 4o. voor de botel- eu cafe-rsstauranthouders geene belasting worde geheven naar de waarde der stof feering. Het Vredespaleis. Uit het rapport der jury over de prijsvraag voor het Vredespaleis blijkt, dat na eerste bestud3ering van de 216 ontwerpen 44 ter nadere beoordeeling overbleven. Na een bsstudeering der onderdeden bleven 16 ontwerpen over, waaruit de jury ten slotte do zes reeds medege deelde ontwerpen voor bekroning koos. Omtrent het mat den eersten prijs bekroonde ontwerp heet het in het rapport Dit ontwerp vertoont een fraaie al gemeens ordonnantiede ontwerper wenschte uitdrukking te geven aan het denkbseld dat, daar den Haag gekozon werd als zetel van het Hof van Arbi trage, de architectuur van het Vredes paleis behoort ingegeven te zijn door da Nederiandsohe bouwkunst der 16e eeuw. Deze overwegingen verschaften tem slotte de meerderheid aan dit ontwerp. De platte gronden voldoen aan de eischen van het programma en scheiden, zooals gevraagd is, de bibliotheek en het paleis, doch de architect is er niet in geslaagd- bij zoo zoodanige scheiding te handhaven het altijd zoo wenschelijk karakter van een geheal van een archi tectonische eenheid. „"Was de kotter maar weer in orde, anders knort papa. Hij mag volstrekt niet weien, dat ik zonder hem een zeetochtje gedaan heb." Zoo goed en zoo kwaad als het gaat, help ik haar toen don kotter recht overeind zetten, ik maak de zeilen vast en schep met mijn hoed het water uit het vaartuigover dit laatste bad zij niet weinig schik. In tusschen dondert en regent het dat het een lust is, maar de jonge dame laat zich daardoor niet verjagen. Onbeachroomd vertelt zs mij, dat zij zich de mannen, waarvan zij alleen haar papa en den ouden knecht van nabij gezien heeft, veel slechter had voorgesteld, want ik schijn haar een onschuldig mensch toe, die zich laat nat regenen om haar een voudig gebabbel te booten. Daarbij ziet ze mij zoo trouwhartig aan met haar diepblauwe oogen, dat ik daardoor in een eigenaardige stemming geraak." „Hoo was die stemming dan?" „Ja, kon ik dat eens beschrijven! Kort en goed, met al mijn routine sta ik voor het onschuldige kind als een domme schooljongen, tot onverwachts een zware donderslag mij te hulp komt. Van schrik gaf zij een luide gil. Om I haar te steunen, grijp ik haar om haar middel en spreek haar moed in. Bij den volgenden bliksemstraal leunde haar lief kopje tegen mijn schouder. Ik wilde haar juist nog iets zeggen daar rukt zij zich los en na een groet met do hand verdwijnt zij in do villa. „En wat verder vroeg de rechter, j terwijl bij zijn vriend onderzoekend I aankeek. De schilder greep zijn band. „Veroorloof mij eerst een vraag, die ge volgens eer en geweten moet be- antwoorden, vóór ik verder ga. Ken je het meisje „Wel zeker ken ik juffrouw Ha- gedoorn." „Bemin je haar De rechter barstte in lachen uit. „Hoa zou ik daartoe komen Do oude beschermt haar als een oogappel en dreigt ieder voor den kop te schieten, die haar tracht te naderen." „Goddank 1 Dan durf ik je ook be kennen, dat ik haar bemin. Ja, ik bemin baar hartstochtelijk." „Ei, ei, dat giDg vlug. 't Is jammer, dat het daarbij moet blijven, want van een huwelijk kan geen sprake zijn." „Waarom „Omdat haar vader haar niet geeft Verplichtingen van artsen, Door de centrale oommissie der Maat schappij tot bevordering van geneeskunst en je den toegang tot zijn huis ontzegt." „En als ik hem bet verlof daartoe afdwing „Dat kon je slecht bekomen, vriend, want de oude ijzervreter verstaat op dit punt geen scherts. Ia geheel 8. is nie mand to vinden, die in de laatste drie jaren zijn gast is geweest, laat staan dan eon vreemdeling zooals jij. Ik zelf ont moet hem tweemaal per week en schertsenderwijs heb ik hem dikwijls tot zijn huis wilien vergezellen, maar hij verstond altijd meesterlijk de kunst om mij bijtijds af te schepen." De schilder sprong op en wrong de handen als een wanhopige. „Zij moet de mijne worden", riep hij uit. „Zij moet 1 Ik gevoel dat zij mg wederliefde schenkt. Als het zijn moet haal ik de duif met geweld uit haar vergulde kooi. Daarvan kan niemand mij een verwijt maken. Zoo'n gevangen schap is in strijd met de algemeene mensohenreohten,het is zuiver slavernij." „Zacht wat, mijn waarde 1 Met geweld richt je niets uit en ik zou jo niet gaarne wegens inbraak veroordeelen, maar misschien helpt ons een list." v'crdt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1