DE LEVENSREDDER. 1806. '12 Juni. No. 135. 44e Jaargang. berlijke Stand. INDERTROUWD: Dinsdag: Bmneolarnkk berichten. EEUliaASTON. heeft de anarchist met zijn inisterieele crisis verhaast, e aanhangers van de linker- r liberale partij, die van Hon en Oanalejas, zal het een te- zijn, dat de koning wederom de vorming van een ministerie dragen. nu voor de hand liggen, dat eerste daden der nieuwe re zou zijn Cortesontbinding. d af omdat hij geen steun e tegenwoordige Cortes. Dit de hand liggen, als het hier aje gold. In Spanje hebben eugelijke tijden noch conser- ïoch liberale regeeringen op derheid in de Cortes kunnen Men moet het er wei zonder ant er is nooit een partij die rheid heeft. Het gaat er dan zeker, zonder de gunst van hofpartij is het zeer moeilijk (Spaansch ministerie, zich te J van 8 Juni 16a trekk. 5e kl. en van flOO en hooger. 598, 1773, 3286, 5378. 8722, >21, 20482 100. !403, 9971, 10853, 14553, 200. 80,4520,8255, 11182, 14201, 400. 496, 11459, 19307, 1000. 094, 31000. |an Vlissingen. Van 59 Juni. ■yse, jm. 24 j. en A. H. van jd. 23 j. GETROUWD: Ifobels, jm. 26 j. en R. Hui- 31 j. P. Boogaard, jm. J. Daane, jd. 22 j. J. Groen, en A. C. M. Roukens, jd. 25 j BEVALLEN: I Jentink, geb. Polvliet, d. «geb. Lensen, d. E. L. de j geb. van Belzen, z. A. de jb. Gastel, z. H. M. Vlekke, |ndaart, z. S. Knuijt, geb. z. (levenl.) 1 OVERLEDEN: ypers, d. 9 m. Q. Wielink, m J. Knuijt, 41 j. W. Pbi- i van T. J. Clerks, 54 j. VlISSINGSeHE COURANT Prijs per drie rnaandeE' f 1=80» feae& jpKt jxjgif 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever P. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIES: van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken regei •neer 10 cent. Bij diiecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groots lettei'3 en cliehé's naar plaatsruimte. Verschijnt dageiyks, uitgezonderd op Kon- en feestdagen. Telepluoiinummer 10. Abonneïiients-Advertentiön op zeer voordeelige voorwaarden. De Tweede Kamer zal den 29 Juni mot hare werkzaamheden gereed zijn en daarna op reces uiteengaan. Eykssuhsid.ën aan bijzonders kweekscholen. Bij de opening der Tweede Kamer op Woensdag 8 Juni heeft de heer Van Wijnbergen verlof gevraagd en gekregen op een nader te bepalen dag tot den minister van binnenlandsche zaken eenige vragen te richten over het Kon. besluit van 8 Hei j.l., behelzende voorschriften en voorwaarden voor het verleenen van rijksbijdragen aan ge meentelijke- en bijzondere kweekscholen. De kerkelijke bladen zijn met dit Kon. besluit alles behalve ingenomen. De „Standaard" heeft geen bedenking tegen de voorwaarden, waaronder sub sidie zal worden verleend, die in hoofd zaak overeenkomen met die, welke mi nister Kuyper in zijn oorspronkelijk wetsontwerp had opgenomen. Haar, vervolgt het a.-r. orgaan, wei wenschen wij voorloopig hierop de aan dacht te vestigen, dat het Kon. besluit le. slechts de helft geeft aan subsidie van bet bedrag door minister Kuyper voorgesteld, en 2e dat het diplomeerings- recht vanzelf er niet inkomt. Daardoor is het opleidings-vraagstuk, voor wat betreft de examens, niet op gelost, en worden zware eischen gesteld aan de bijzondere kweekscholen, die hooge uitgaven noodig maken, waar tegenover een onvoldoend bedrag aan subsidie staat. We hebben hier bepaaldelijk het oog op den eisch van artikel 11 van het Koninklijk besluit, volgens hetwelk aan de bijzondere kweekschool een leerschool verbonden moet zijn. Het Kon. besluit is alzoo een ver rassing, waarlijk niet van onvermengd aangenamen aard. „HetCentr." spreekt, naar aanleiding van bovenbedoeld Kon. besluit, van een formeele oorlogsverklaring der re geering aan het bijzonder onderwijs. Hen onthoude het toch goed, zegt het blad In 't ontwerp Kuyper werden verschillende eischen gesteld aan de bijzondere kweekscholen, ongeveer de zelfde als in het hier besproken besluit, doch daartegenover hield het ontwerp- Kuyper in eene bijdrage van zeventig gulden per wekelijksch lesuur en acht honderd gulden per behaalde acte, als mede het diplomeeringsrecht, terwijl het thans uitgevaardigd besluit geeft vijf en dertig gulden per wekelijksch lesuur en vierhonderd tachtig gulden per behaalde acte, en van diplomeerings recht natuurlijk geen sprake is. Dan vestigt „Het Centr." de aandacht er op, dat het vorig kabinet op aan drang der Kamer zeide Wij zullen de NOVELLE. Bewerkt door AMO. 3-) Be rechter wist wat dat beduidde de kapitein maakte zich gereed om den majoor door een nog sterker stukje te overtreffen. Werkelijk, het was zoo. „Dat beteekent nog niets, mijne hee ren", begon de kapitein na een diepe ademhaling. „De verschrikkelijke wind kaarvan de majoor sprak, is nog maar oen Meikoeltje, vergeleken bij den wervelstorm, waarbij ik in den Indischen dceaan schip en manschap verloor. Wij hadden hem lang zien aankomen en waren volstrekt met baDg voor een flink hol zeil, maar dat het zoo blazen kon, had niemand onzer gedacht. Sapperloot, hot blies zoo. In den beginne trachtten de zeilen te bergen, maar in een regeling zelve voorloopig laten rusten, totdat het rapport der staatscommissie (de z.g. ineenschakelingscommissie) er is, maar, zoo noodig, u voorloopig wat meer subsidie geven. Het huidig kabinet handelt precies andersom aldus het blad en zegt de subsidie en diplomeeringsrecht van het ontwerp Kuyper krijgt gij niet, maar wij leggen u wel al de lasten op, doch thans zonder eenige compensatie. En dan „Het Centr" Is het te bil lijken, dat, wat in een wetsontwerp is belichaamd geweest, doch teruggenomen in afwachting van een rapport, thans op eens bij besluit wordt geregeld, zon der eenigen grond Het „Vad." kan verzekeren dat het bericht van de „Tel." betreffende het aftreden van minister Staal allen groud mist. Men is aan „Oorlog" nog druk bezig met het ontwerpen en uitwerken van bezuinigingsplannen, maar tot welk totaal bedrag aan bezuiniging men zal kunnen geraken, staat nog volstrekt niet vast en nog veel minder dus, dat de minister „niet op die wijze kan bezui nigen als hij verwachtte". Bij Kon. besluit is lo. aan jhr. dr. B. H. C. K. Van der Wijck, met ingang van 17 September 1906, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, met dank betuiging voor de door hem gedurende vele jaren bewezen diensten 2o. be noemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks Universiteit te Utrecht, om on derwijs te geven in de geschiedenis der wijsbegeerte, de logica, de metaphysics en de zielkunde, dr. P. H. Ritter, oud- predikant van de Remonstrantsche Broe derschap, thans hoofdredacteur van het „N. v. d. D." te Amsterdam. Onzo twaalfde provincie. In een rapport van het dagelijksch bestuur der Zuiderzee-vereeniging wordt het opbrengstvermogen van het nieuw te verkrijgen zoetwatergebied bij droog legging der Zuiderzee geschat op on geveer f 1,600,000, een cijfer dat niet veel zou afwijken van de tegenwoordige opbrengst der Zuiderzee-visscherij. Het vraagstuk der financiëele regeling bij de drooglegging zal nu ook door een commissie worden onderzocht. Ïïidden-Europeeselie tijd. Een inzender in het „Hbld.," die zich B. teekent, bespreekt de invoering van den Midden-Europeeschen tijd uit han delsoogpunt en betoogt de wenschelijk- heid met het oog op den effectenhandel, den goederenhandel, het fabriekswezen en de algemeens handelsbeweging. Voor den effectenhandel zal een ver oogwenk waren die aan flarden weg gewaaid. Mijn eerste officier wilde in lachen uitbarsten, omdat wij in een oogenblik zoo kaal er afgekomen waren, bij deed den mond open rits I daar blies de wied zijn tanden en kiezen los, de keel door en de maag in, waar ze rammelden als knikkers in een zak. Onze armdikke marsschootskettingen knalden als voermanszweepenin de lucht, terwijl de zware boegankers en de groote deksbooten om het hardst wegvlogen. Het eene stuk van het schip verdween na het andere. Eindelijk kwam ook ik aan de beurt. Ofschoon ik mij aan de groote ra had vastgehouden, werd ik door den wervelstorm losgerukt en meegevoerd, tot ik eindelijk ergens in het water neerviel en de golven mij bedekten. Toen ik weer tot bezinning kwam, was er geen spoor meer van mijn schip te ontdekken, ik zag alleen golven om mij heen, de kleinste was nog vijf honderd voet hoog en de haaien knab belden reeds aan mijn zeelaarzen. „Jon gen, jongen", zei ik tot mezeiveD, „dat loopt verkeerd af", en ik bereidde mij tot een rechtschapen zeemansdood voor." „Nu komt de redder", dacht de rechter, want de kapitein was uit alle vroegde opening der Beurs geen nadeel brengen aan handelaren, aangezien alle gegevens reeds in hun bezit zijn, zelfs, indien de aanvang eon vol uur vroeger gesteld werd. Wat den goederenhandel aangaat, wordt het voordeel gebaseerd op het feit, dat onze handel sterk met dien van Duitschland verbonden is. Voor de fabrieken „zal minder te letten zijn op het commercieeie gedeelte, maar we! op de vraag, dio verband houdt met den arbeidsduur en het verbruik van meer of minder kunstlicht." „Zelfs in den winter zal men, bij vaak voor komende gevallen van korteren arbeids duur, eene besparing verkrijgen." De algemeene handelsbeweging, ten slotte, zal een uur vervroegd worden, maar tevens gelegenheid krijgen tot langer werken, indien zulks mocht blij- ken noodig te zijn, en dit laatste is geenszins te verwerpen voor de expe diteurs en hen die voor en in de tabak werken. Aan vervroegde winkelsluiting kan gemakkelijker worden tegemoet geko men, en dit veroorlooft den in dit bedrijf werkzamen personen langer van de zomeravonden te genieten. In den winter daarentegen zal men door vervroeging van tijd geen nadeel ondervinden en zich ook vroeger ter ruste begeven. Het gebruik van vroeg- treinen in aansluiting met Duitschland en België zal gemakkelijker kunnen geschieden, tot groot gerief van het reizend publiek. Tegenstandster van de ontworpen regeling toont zich de „Opr. Haarl. Ct." Na herinnerd te hebben, dat de aard oppervlakte door de 24 meridianen in 24 gelijke strooken verdeeld wordt, gaat zij voort Elke strook heeft haar eigen tijd, en wel zoo, dat het daar juist 12 uur op den middag ia, als de zon zich in het midden der strook bevindt. De tijd van een uur, dien de zon noodig heeft om over eene strook heen te gaan is dus yoor elke strook van 11 Va tot 12Ya uur. Yerlaat de zon een strook om 12V3 uur, dan treedt zij in de volgende strook, waar de klik op datzelfde oogen blik II1/, aanwijst. Op éénzelfde oogen blik wijzen alle groote wijzers van de uurwerken over de gansche aarde naar dezelfde minuut, de kleine wijzers zullen in elke strook het uur aanwijzen, dat met dan zonnestand overeenkomt. Leest men in 't vervolg van eene gebeurtenis, die ergens op aarde te 12 uur voorviel, dan weet men, dat op dat oogenblik de zon in die strook op haar hoogst stond. Overal zal de tijdaanwijzing in verband met den zonnestand gelijke be- teekenis hebben Thans zijn nog niet alle rijken in alle werelödeelen aan doze tijdregeliDg aangesloten, maar onmiskenbaar gaat het daarheen, en dan zal, hetgeen hier boven is, over de geheele aarde gelden. Over de g6heele aarde behalve voor gevaren steeds op een wonderdadige wijze gered geworden. „Plotseling zie ik in de nabijheid eene boot over de golven voortschieten slechts een enkel jonkman hanteert de riemen. Hij wenkt mij toe dat ik nog een oogenblik mijn uiterste krachten moet inspannen om boven water te blijven. Moedig kampt hij tegen de elementen met sterken arm grijpt hij me beet en trekt mij in de boot ik was gered Nadat hij mij nabij Batavia had aan land gezet, onttrok hij zich door de vlucht aan mijn dank. O, kon ik hem nog vinden, mijn edelmoedigen redder, ik zou hem in mijn huis voeren en alles met hem deelen wat mij toebehoort, want ik zeg u, mijne heeren, het was geen kleinigheid, voor den drommel!" Een Chineesohe vloek, nog veel langer dan de Turksche vloek van den majoor, vormde het slot van dit schoone verhaal. Kapitein Hagedoorn stond op. De andere heeren volgden zijn voorbeeld, daar zij het sedert lang niet meer waag den zija zeeverhalen te willen overtreffen. Zij betaalden hun gelag, wederzijdsch zeide men elkander goeden avond en het gezelschap ging uiteen. Toen de rechter bij het naar huis Nederland Indien althans het voorstel der regeering tot invoering van den Midden Europeeschen tijd tot wet zal worden verheven. In ons land zal dan bij uitzondering de zon baar hoogaten stand niet berei ken tueschsn li1/, en 121/, uur, maar tusscheu 121/, en l1/, uur. In allfi schoolboeken over de gansche wereld zal steeds bij de uiteenzetting dezer eenvoudige en voor ieder kind gemak kelijk begrijpbare tijdregeling, eeno uit zondering moeten vermeld worden, en wel voor het Koninkrijk der Neder landen En als dan naar de reden daar van door de kinderen zal gevraagd wor den, zal de meester antwoorden, dat men dat in Nederland zoo gedaan heeft, omdat men meende op die wijze 40 minuten vroeger te kunnen opstaan en naar bed gaan dan overal elders in de wereld, dat dit zooveel besparing var kunstlicht zou geven, dat het leven ner gens zoo goedkoop als in Nederland zou zijn, en dat daarom Nederland op den duur alle andere naties de baas zou worden. En als dan verder zal gevraagd worden hoe daarmede in Nederland zal gedaan zijn, en of men er nu werkelijk nog altijd 40 minuten vroeger opstaat en naar bed gaat dan overal elders, dan zal de meester antwoorden dat dit kunstje in het begin wel eenige uitwerking heeft gehad, maar dat gaandeweg het leven zich natuurlijk weder naar de zon ge regeld heeft, zoodat reeds na een tiental jaren de Nederlanders opnieuw even vroeg opstonden en naar bed gingen als alle andere menschen. „In dat op zicht," zoo zal het dan weder heeten, „maakt Nederland dus geen uitzonde ring bet eenige verschil is dat, als men op de klok atgaat, in Nederland alles een uur te Iaat geschiedtschijn baar staan de Nederlanders een uur later op en gaan zij een uur later te bed dan overal elders, en wanneer men leest, dat in Nederland een gebeurtenis op een zeker uur voorvalt moet men er steeds op bedacht zijn, dat in dat land de klok een uur te laat aanwijst." Ziedaar, wat alle meesters in alle landen in de volgende eeuwen aan de kinderen over Nederland zullen moeten laeren. Zal men niet lachen om het slimme Nederland Zal Nederland zich niet te schamen hebben over zijn mislukte slimmigheid cursus voor spraakgebrekkige kinderen die cursuslessen zullen langzamerhand over de heele residentie worden uitge breid. Amsterdam gaat een stap verder in naar schrijvers idee de goede rich ting. Niet alleen zullen daar dergelijke lessen worden gegeven, maar men wil tevens die onderwijzers en onderwijze ressen, die er aanleg en lust toe hebben, in staat stellen zich te bekwamen tot het geven van onderwijs aan spraakge- brekkigen. Zoo wordt een heel corps van onderwijskrachten gevormd, dat in school tegen spraikgebrekkigheid op treedt. „Wat de school thans doet voor de spraakgebrekkige leerlingen, ia" - zegt schr. „uiterst geringwat de school in de toekomst kan doen, iB daar entegen zeer veel. De meeste onderwij zers staan nu nog tegenover spraakge- brekkigheid als tegenover een raadsel. Wei wordt er op vele kweek-, normaal- en vormscholen lea gegeven in hygië nisch spreken en gelukt het menigeen, die daardoor op de hoogte is gekomen van het vormen der spraakklanken, bij een leerling een articulatorisoh spraak- gebrekje te verbeteren, maar daar staat weer tegenover, dat er andere spraak gebreken zijn die juist op school toe nemen." Over die laatste deelt schr. een en ander mee, na iets verteld te hebben van den aard der spraakgebreken in 't algemeen. Schr.'s conclusie is, dat de school voor het spraakgebrekkige kind meer moet doen dan eenige speciaal daarvoor ingerichte, tijdelijKe cursus. „Maar dan moet de onderwijzer, zelf onberispelijk sprekende, het goede voor beeld geven." In antwoord op een desbetreffend schrijven van dr. J. van den Brink heeft de minister van buitenlandscha zaken hem bericht, dat blgkens bij de Belgische regeering ingewonnen inlich tingen het bevel van den minister van politie dd, 16 Mei jl. om het Belgisch grondgebied te verlaten niet medebrengt dat aan adressant voor goed de toegang tot België wordt ontzegd. Intussohen zou hij wederom uitgewezen worden, indien hij als vreemdeling op kiesver- gaderingen het woord zou voeren. V2issingene li Juni. Soncsrt Stafmuziek. Spraakgebrekkige Andaren. In de jongste aflevering van het be kende tijdschrift „Vragen van den Dag" komt een bijdrage voor van Branco van Dantzig, getiteld „Wat kan de school doen voor het spraakgebrekkige kind f" De schrijver noemt het een verblijdend verschijnsel, dat van verschillende kan ten een onderzoek wordt ingesteld naar het aantal spraakgebrekkige schoolkin deren. De residentie is voorgegaan. Sinds eenige jaren bestaat daar een stads gaan den hoek van een straat omsloeg, brak hij in een lachbui uit. „Er is vandaag weer wat opgelepeld", zeide hjj zacht, „'t Is jammer, dat vergeten wordt eiken avond de verhalen op te teekenen. Maar de leugens van den ouden zeerob zijn amusant, dat is waar. Het schijnt bijna of hij ze zelf voor waarheid aan neemt. Pardon 1" Dit laatste woord gold een heer, dien bij in de duisternis tegen het lijf liep. Daardoor viel een porte feuille, die de vreemdeling onder den arm droeg, en toen beiden zich bukten om het gevallene op te rapen, stieten zij daarbij met 't hoofd tegen elkander. Van beide zijden werden nu veront schuldigingen aangeboden de rechter stelde zich aan den vreemdeling voor, aanbiedende hem terecht te wijzen, voor het geval hij verdwaald was. In plaats van antwoord te krijgen op zijn aanbod, voelde hij zich plotseling bij den schouder gepakt. „Wel, vriend Alfred riep de vreem de „dat was een gelukkige carainbulage." „Ben jij het, Paul? Welkom, oude vriend 1 Maar hoe kom jij hier in dezen afgelegen hoek?" „Noem je dat een afgelegen hoek Nu ja, daar heb je gelijk in, want anders De weersgesteldheid werkte nog niot mede om ten volle te genieten van het mooie coDoart, dat gisteravond op het Grand Hotel werd gegeven 't was ook duidelijk merkbaar, want de kapel yan den heer Barbe trekt anders veel meer bezoekers de meesten der aanwezigen hadden dan ook bereids hun toevlucht gezocht onder de colonnade, hetgeen reeds een verdacht toeken is. Ondanks de grimmigheid van het weer dwong de uitvoering van het progra'm toeh de verdiende attentie af van het had ik al lang geweten, dat men hier beter® studiën maken kan dan te Osteude en te Dieppe. Hier zijn prachtige zee gezichten en ik heb al een avontuur gehad ook 1" „Je bent heelemaal in de wolken", sprak de rechter met een lachend ge zicht „kom, ga met mij mee en vertel me dat eens Zoo, heb je in „de Vlie gende Hollander" je intrek genomen Onzin 1 je woont natuurlijk bij mij ik laat van avond nog je bagage halen en dan zal ik later wel met den kastelein afrekenen." Een half uur later zaten de vrienden bij een flesch wijn en vertelden elkander wat hun sedert hunne scheiding was wedervaren. De rechter verhaalJe hoe eenzaam hij zich gevoeld had, toen hij nog kort te S. was en gaf herhaalde malen zijne vreugde te kennen over de onverwachte ontmoeting met zijn vriend en landsman, die de kunstenaarsloopbaan gekozen had. „Dus je wilt hier schilderen, hé Nu dat is goed, dan big ven wij eenige weken bij elkander." Weröf vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1