1006, No. 134, 44e Jaargang. Maandag 11 Juni Bü de-zeCoarant öeüöorl een bijYoepel. Gemeentebestuur. Mmiirl K i» li FEUILLETON. DE LEVENSREDDEB, Viissisjjick (iwwt «et fitïü. Sslapllsl, BmnenlandsGk berichten fmm IfsÉMii u JlfflllgÉ lUfütlcziaj. Berechting van jeugdige beklaagden. ir. Adres e K 180. Schiedam, •aagd be- \WER- 1KERS ;n oïinoo- "WERF a9 smakelijks lechts 1025 bht, gebruike I a g o (Lam- irtel tje" e r in i c s ootkeur II e n s o e vermes |rsr. 9.27 12.37 9,20 12.30 9,08 12.18 8.56 12.06 |9 8.49 11.59 8.40 11.50 li 8.24 11.34 |8 8.18 11.28 |7 9.27 12-37 8.40 11.50 |8 8.28 11.38 [15 8.25 11.35 |t0 8.20 11.30 8.15 11.25 VLISSIMSCIG COURANT Prijs per drie maanden ff iaa ip.';;, 'jposit ff 2.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERT ENTIÉSTvan 14 regels ƒ0,4©. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij diiecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! de prijs slechts (weemaal berekend. Groote letters en cliclië's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli Donmiminei' 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. VERKIEZINGEN. Opa aken der lijst van Kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. I)e Burgemeester van Vlissingen noodigt hen, die niet op de in het jaar 1904 vastgestelde Kiezerslijst voor komen, maar aanspraak kunnen maken om op de Kiezerslijst te worden ge plaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli a.S. ter Gemeente-Secretarie (Griffie) aangifte te doen, volgens het daarvoor vastge stelde formulier, waarvan aldaar exem plaren kosteloos verkrijgbaar zijn. Art. 6 van het reglement bepaalt, dat men om Kiezer van leden eener Kamer te zijn moet voldoen aan de beide volgende voorwaarden kiezer zijn van leden van den raad der gemeente, waar de Kamer geves tigd is aldaar bestuurder of medebestuur der zijn en gedurende ter minste twaalf achtereenvolgende maanden zijn geweest van een bedrijf van handel of nijver heid. Vlissingen, den 1 Juni 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen j Gelet op artt. 12 en 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen zijn ingekomen I. een verzoek van A. J. BULTE- RIJS, te Vlissingen, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in perceel A 242, gelegen aan den Noordzeeboulevard II. een verzoek van W.DE NOOIJER, om verlof tot verkoop van alcoholhou dende dranken anderen dan sterken drank, in perceel F 135, gelegen aan de Lange Zelke dat van af heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verkenen van de gevraagde vergunning of het gevraagde verlof kunnen worden ingebracht bij Burge meester en Wethouders voornoemd. Vlissingen, 9 Juni 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. i e) en 6,10 (6 iO g) en 6,40 4,4o 96,10 c) f) vertrek van hzen vm. 8,30 Me ea Neuzen iele en Neuzen 16 April tof NOVELLE. Bewerkt door AMO. 2.) Dat liep nog al goed af, maar onze brave opzichter had toch leelijk in het nauw gezeten. Een landeigenaar, die in den omtrek woonde, kon ook vrij wat vertellen van zijn reizen in Amerika en van de boer derijen daar te lande, die honderden hectaren groot zijn. Zoo'n groot stuk land nit de hand te bezaaien was niet goed mogelijk. Men bond daarom een grooten zak vol zaad aan een luchtballon, sneed een gat in den zak en dan werd het zaad heel regelmatig uitgestrooid; terwijl de wind den ballon voortdreef. Tegenwoordig beteekent de landbouw daar ook niet veel meer, doch zijn zoon had er toch zijn fortuin gemaakt, na Mljjk als directeur van een troep mu- Nu de kinderwetten eenigen tijd in werking zijn, over hare werking aan vankelijk eecigszins kan worden ge oordeeld en daarover ook reeds veel. is laagd, bevat het „Sociaal Week blad", onder bovenstaand opschrift, een tweetal belangrijke artikelen, op welke wij meenen de aandacht in ruimer kring te moeten vestigen. Over de vraag of het nieuwe stelsel de door de jeugd bedreven misdrijven zal doen afnemen, kan men zich natuur lijk nog niet uitlaten. Anders is het met de wijze waarop kinderen thans terecht staan en hun zaak behandeld wordt. Wanneer de rechter-eommissaris aan den jeugdigen delinquent een eerste verhoor heeft afgenomen, wordt hem een advocaat toegevoegd, die, met uit sluiting van den beklaagde zelf, zoo deze jonger dan 16 jaar is, vele be voegdheden heeft, zooals het dagvaarden van getuigen en het aanteekenen van hooger beroep en cassatie. De preven tieve of voorloopige hechtenis kan door gebracht worden in de woning van den beklaagde of op eene andere beschik bare plaats, terwjjl de ouders of de voogd, indien daaromtrent niets anders is bepaald, Bteeds toegang tot hem hebben en hem alleen kunnen spreken. De raadsman van den beklaagde mag ook bij de verhooren voor den rechter commissaris tegenwoordig zijn en ook de ouders of voogd worden opgeroepen en kunnen tegen de gedane verklarin gen inbrengen wat tot verdediging kan dienen. Gebiedend is den rechter voor geschreven, te Ietten op de opvoeding, het karakter en de mate van ontwik keling van den beklaagde. Voor de rechtbank wordt de zaak met gesloten deuren behandeld. De beklaagde die niet in preventieve hech tenis is moet bepaald verschijnen en kan daartoe met den sterken arm wor den genoodzaakt. Daarbij worden de ouders of voogd en de onderwijzer ge dagvaard om inlichtingen omtrent den jeugdigen delinquent te geven. Dit zijn de bijzondere eigenschappen van het nieuwe kinder-strafproees. Geklaagd wordt nu reeds over het weinig eenvoudige van deze proces orde, waarin het vooral om de bescher ming van een advocaat te doen is ge weest. Men schijnt echter nu reeds de overtuiging gekregen te hebben, dat, bij groote vereenvoudiging dezer proces orde, de advocaat geheel achterwege had kunnen blijven, omdat het eene quaestie van opvoeding betreft en het eenvoudig de vraag is, welke maat regelen, uit een opvoedkundig oogpunt van den beklaagde het meest gewenseht zijn. De advocaat zou dan kunnen blijven daar waar hij werkelijk noodig is, namelijk wanneer de jeugdige beklaagde het feit ontkent, dat hem ten laste ge legd wordtdoch dit behoort tot de hooge uitzonderingen. Karakter en ge drag van den beklaagde staan op den voorgrond en daarom is ieder opvoed kundige en ieder kindervriend beter dan een rechtsgeleerd raadsman. Een ontzaglijk aantal paperassen wordt geheel overbodig vuil gemaakt en rooft den kostbaren tijd. Yeel te weinig, meent dan ook het „Sociaal Weekblad", heeft onze wetgever het verschil in het oog gehouden fussehen een gewone zaak en een strafzaak. Een illusie is het, dat het kind zich beschermd ge voelt door de tegenwoordigheid van den advocaat. De jeugdige delinquent ziet in den advocaat hetzelfde wat hij ziet in de andere heeren van den gerechte. De tegenwoordigheid der ouders werkt veel geruststellender. In. Amsterdam laat men den advocaat in den regel al niet meer tot de instructie toe en het schijnt niets te hinderen, al is het in strijd met den geest der wet. ledoren dag blijkt opnieuw van de noodzakelijkheid van bekorting en ver eenvoudiging. Hoogst gewenseht acht het „Weekblad" het om de berechting aan een alleen-rechtsprekend rechter op te dragen, om het wachten op het vonnis en vooral de preventieve hech tenis- overbodig te maken. De sehrjjver in het „Weekblad" wenscht vooral dat wij, evenals in En geland reeds geschiedt, Amerika zullen volgen in de verbeteringen, die aldaar in de strafprocedure tegen kinderen zijn aangebrachtvooral omdat Nederland een van de weinige landen is, die een opleidingschool voor maatsehappelijken arbeid bezitten. De Amerikaansohe kinderrechter von nist zonder wetboek en zijn uitspraak is in den regel niet aan hooger beroep zikanten, die twee duizend man sterk was. Vroeger moest hij nog drie honderd man meer hebben om de contrabas te spelen, maar sedert hij een groot instru ment liet maken, waarvan de strijk stokken door een stoommachine in beweging gebracht werden, spaarde hij veel geld uit. Ja, men moet bij de hand wezen. Behalve' dit mooie klaverblad telde dit gezelschap onder zijne leden den rechter van het kanton, die zelf wel niet yeel beleefd had, maar ontzettende ge schiedenissen uit de rechtpleging kon opdisschen. Hij was de bedaardste van het geheele gezelschap. Vroeger had hij het eens gewaagd een ongeloovig gezicht te toonen bij het verhaal van een der medeleden, wat een helsoh schandaal tengevolge had. Kapitein Hagedoorn, de president van het gezelschap, had des tijds den strijd beslist en stelde vast, dat ieder mot schande zou worden buiten gesloten van 't gezelschap, wanneer hem bewezen kon worden, dat bij gelogen had. Op deze manier dacht hij voortaan allen twijfel te voorkomen. Het was zeker zelfs voor den knapsten advocaat een moeielijke taak, te bewijzen, dat iemand gelogen had, want de plaats, onderworpen. Hij bezit ook veel vrijheid. Hij kan den jeugdigen misdadiger naar een tuchtschool of naar een verbeterings gesticht opzenden of het kind aan eene liefdadige instelling toevertrouwen maar de maatregel die het meest door den Amerikaanschen kantonrechter een alleen-rechtsprekend rechter dus wordt toegepast, is de invrijheidstelling onder toezicht. De ambtenaar die dit toezicht uit oefent heetprobation officer. Deze amb tenaar gaat de jongelieden voortdurend na, belet ze het zwerven en bedelen, weert bet schoolverzuim en houdt ook een wakend oog op de omgeving waarin het kind verkeert. Hij gaat gemoedelijk met hem om, moedigt hem aan, berispt als het noodig is en krijgt zóó veel persoonlijken invloed, met gebruikma king van den invloed die van bloed verwanten, school en kerk kan uitgaan. Hij brengt rapporten aan den rechter uit, die van tijd tot tijd zitting houdt, waarop al de onder toezicht staande kinderen verschijnen. Dit toezicht van den staatsambtenaar duurt niet een oogenblik, maar soms maanden en jaren, tot men vertrouwen mag dat het kind op den rechten weg is teruggebracht. Het staatsbelang de opvoeding staat hier dus geheel op den voorgrond, en blijkt het karakter van het kind geen hoop op verbetering te geven of bevindt het zich blijkbaar in een gevaarlijke omgeving, dan kan het toch naar een verbeterhuis of tucht school worden opgezonden, ook al heeft het niet op nieuw zich aan een misdrijf schuldig gemaakt. De probation-officer heeft slechts een beperkt aantal jeugdige personen onder zijn toezicht en besteedt al zijn vrijen tijd in het belang der misdadige jeugd. In sommige staten zijn deze ambtenaren gesalarieerd in andere zijn het vrijwillig werkende personen. De gesalarieerde ambtenaar tchijnt de bruikbaarste te wezenterwijl onder deze probation- officers een groot aantal vrouwen wordt aangetroffen. Het zou inderdaad zeer te betreuren zijn indien ons land, dat in zake van kinderwetten geheel Europa een voor beeld geeft, practisch slecht mocht uit komen. Het is daarom dringend nood zakelijk om deze aangelegenheid voort durend in het oog te houden, opdat waar de feiten gebeurd heeten te zijn, was altijd ver van huis. Dit gold vooral voor de verhalen van den president, die op zijne zeereizen de geheele wereld eD nog veel meer gezien had. Dientenge volge kon hij altijd de overigen van het gezelschap overtreffen als soms een hunner geloofde iets verteld te hebben, dat nog nooit iemand te hoorea had gegeven, dan zei hij met een gering schattend glimlachje „Dat is nog niets, mjjne heeren dan zal ik u nog eens heel wat anders vertellen." Het dnurde dien avond lang voor bet gesprek goed op gang was. Het was een zwoele dag geweestde onweerswolken hingen laag en in het societéitslokaal van „de Vliegende Hollander" snakte men naar frissche lucht. De landeige naar was thuis gebleven, omdat hij hagelslag vreesde, en de kapitein kwam eerst laat aanstrompelen. Het podegra plaagde hem geducht; zijn eene been vervulde tijdelijk de rol van barometer en voorspelde storm. Grog wilde hij bij de groote warmte niet drinken, de wjjn was zuur en van bier krijgt men de mot in de maag, zeide hij. Daarom liet hij een kop thee brengen en vulde elk teugje daarvan aan met een slokje rum. Dat ook bij ons eenmaal de tijd aanbreke dat., nog meer, en meer beslist dan thans, in wetgeviDg en praktijk op den voor grond worde gesteld het opvoedkundig karakter dat de berechting van jeugdige personen behoort te hebben. Kijkspensioenen. De minister van financiën maakt be kend, dat gedurende de maanden Juli, Augustus en September aanstaande, dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezon derd, ten kantore van de betaalmeesters in de arrondissementen de voldoening zal plaats hebben der in de verschillende grootboeken ingeschreven pensioenen ten laste van de Nederlandsche Staats- begrooting, loopende over de tweede drie maanden van het jaar 1906. Voorts wordt er met nadruk aan her innerd, dat op alle pensioenen ten laste van den Nederlandschen Staat, op die toegekend aan weduwen en weezen van ambtenaren behoord hebbende tot de deelgerechtigden in het fonds van de geëmployeerden tot het algemeen be stuur behoorende, in het weduweafonds van het korps ingenieurs bij den water staat en in dat van de opzichters van den waterstaat, alsmede op die ten laste van het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren, van toepassing is de onder andere in de hurgerlgse pensioenwet onder art. 31 opgenomen bepaling, dat zij onvervreemdbaar ziju ea de gepensionneerde er op geenerlei wijze over kan beschikken, ook niet door verpanding of beleening en dat door overtreding van deze verbodsbe paling èn hij die verpandt of beleent èn hij die in pand of beleent neemt, zich aan schade blootstelt. hij op die manier eigenlijk toch grog dronk, bemerkte hij eerst later, toen hij in de aangename stemming kwam, waarin bij steeds door zijn lievelingsdrank ge bracht werd. Gaarne had hij nu een verhaal ten baste gegeven, doch hij was gewoon eerst de andere heeren te laten vertellen, om hun dan de loef af te steken daarom zweeg hij. Plotseling verlichtte een bliksemstraal het lokaal en van de zeezjjde kwam een windstoot tegen het huis, die „de Vlie gende Hollander" bijna aan het vliegen bracht. In de aangrenzende zaal vlogen de ruiten van een openstaand venster aan scherven en van het dak viel een regen van pannen op straat neer. „Een geduchte onweersstorm", zeide de rechter en dronk zijn glas leeg. „Ja, voor iemand, die niets ergers beleefd heeft", sprak de opperhoutvester „maar toen ik in Rusland was, heeft het harder geblazen. Vijf duizend hecta ren dennenbose'n waaiden daar in eens om er bleef geen enkele boomstam staan. Grootvorst Iwanowitsch kocht honderd prachtige Arabische volbloed hengsten voor het houthakkersloon, dat hij nu uitspaarde." Nu kwam de majoor er bij. Het gerucht gaat, dat het den minis ter van oorlog, generaal Staal, bjj zijn onderzoekingen, om op de tot zijn de partement behoorende zaken te bezuini gen, is gebleken, dat hij niet op die wijze kan bezuinigen, als hij verwachtte. Daar de minister indertijd zijn aanblijven, daarvan afhankelijk stelde, beweert men8 dat generaal Staal in het komende najaar de portefeuille yan oorlog zal neerleggen. y (,Tel.«) Vergoa&ing wegens dea dienst van landweermannen. Men meldt aan het „Vad." Hoewel de wet, waarbij de Landweer- wet werd aangevuld met een vergoe dingsartikel, eerst iu het begin van Mei jl. iu het „Staatsblad" verscheen en er, dank zij de voortvarendheid, waarmede van de zijde van het departement van „Deze geschiedenis herinnert mij aan een voorval uit den oorlog tegen de Turken, waarvan ik nog niet gesproken heb, mijne heeren. Het was vóór den slag bij de Turksche grenzen. Ik had mij bij een verkenning te ver in da woestenij gewaagd en werd door da vijandelijke cavalerie vervolgd. Mijn. paard stortte bijna van vermoeidheid. Toch wilde ik mij niet overgeven en reed daarom naar een uitspringenden rotspunt. Daartegen wilde ik met den rug leunen en mijn leven zoo duur mogelijk verkoopen. Nauwelijks was ik bij de rots, of een verstikkend heeta wind kwam van de bergen en voerde zoo'n groote massa zand mee, dat mijn vijanden, paarden en ruiters, er onder begraven werden. Ik stond zelf beschut door de rots. Caramba maledetto dat was een wind", besloot hij en voegde er nog een Turkschen vloek bij om zijn verhaal te bevestigen. De rechter had bemerkt hoe kapitein Hagedoorn tegen het einde der vertelling zich hoe langer hoe meer ia wolken tabaksrook hulde en telkens grooter teugen nam uit ziju theekop, die nu niets dan rum bevatte. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1