Woensdag 30 Mei. No. 125. 44a Jaargang. 1906. 1ft van De prijs 1 Kilo t /LBO bussen baar. CHT1KG u Bmaeniandscbe berichten. [lilDiEISI FEUILLETON. astiek en Massage, Telepliaon nummer 10. :ehen. Larsd- en Tuinbouw. straat, No. 39, VLISSIN6SCHE COURANT Prijs pet drie maasden IJIÖ, ÏVaoeo pes? |iuk 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Pestdix-ecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAK DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERÏENTIËN-. van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. -- Bij diiecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letter® en oliohé's naar plaatsruimte. Verschynt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnenients-Advertentiën op) zeer voordeelige voorwaarden. Kaar de Haageche correspondent van de „N. Gron. Ct." meldt, zou het Hof het plan hebben den ganschen zomer ia de Residentie door te brengen. Het juiste tijdstip waarop H. M. de Koningin eu den Prins naar Den Haag zullen terugkeeren is nog niet bepaald, maar der kelijk zal het wel in den loop der volgende maand zijn. Manueels behandeling Iraatsverkrommingen en jkingen. Jling voor Eheumatiscke a, Spierverlamming ens. oehandeling op Medisch igen-SiddeJburg v.t TOEN (Remise) v.m werkdagen) 5.60. v.m. 7.55, 9,30. 11.—. 1.15, 2.—, 2.45. 3.80, 7.—, 7.50, 8.40, 9.30, IBURG (n. Zeilmarkt 5.15*, 6.20*, 8.40, 10.15, 1.20, 2.05, 2.50, 3.35, 7.05, 7.55, 8.45, 9.35, rijden slechts tot ds Ifi ÏAÏM0IE3SL vm. 6.6.20, 7. 5.30, 10.—, 10.20, 10.40, 12.—, 12.30, 1.05,1.30", 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, 7.35, 8.20, 9.10. nsluis: vm. 6,10, 6.30, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, |50. Nm. 12.10, 12,46, 3.10, 3.40, 4.10, 4 ,40 7.05, 7.25, 8.—, 8.30, pn vallen Zondags nit Isürg. 1.27 4.07 6.47 9.27 12.37 1.20 4.— 6.40 9,20 12.30 1.08 3.48 6.28 9,08 12,18 j 12.56 3.36 6,16 8.56 12.06 12.49 3.29 6.09 8.49 11.59 12.40 3.20 6.— 8.40 11.50 12.24 3.04 5.44 8.24 11.34 I 12.18 2.58 5.38 8.18 11.28 KOEN. 1.27 4.07 6.47 9.27 12.37 12.40 3.20 6.— 8.40 11.60 1 12.28 3.03 5.48 8.28 11.3» 12.25 3.05 5.45 8.25 11.35 12.20 3.— 5.40 8.20 11.30 12.15 2.55 5,35 8,15 1U6 j?gE-SC9SLög. 1906, nm. 3,23 g) en 6,10 (o a) nm. 3,50 g) en 6, 1,55 a) en 4,45 .ra. 3,23 en 6,10 c) f) .ten na het vertrek va" kerke n. Neuzen vm. 8,3" kens, Borssele enNeuzefl skens, Borssele en Neuzs" ,gan van 18 April Bond van kath, kiesvereen;g'ngen. Gisteren had te Utrecht de jaarlijksche vergadering plaats van den Alg. bond van R. Kath. kiesvereenigingen. „De Resb." meldt omtrent deze vergadering Vertegenwoordigd waren 50 kiesver eenigingen, terwijl verschilllende Kamer leden aanwezig waren. De voorzitter, jar. D. Kooien, behandelde in zijn openingswoord de oorzaken van den val van het christelijk ministerie. Op mededeeling van den secretaris, Db, baron van Lamsweerde, dat 68 van de 85 bestaande kiesvereenigingen zgn deelde nr. v. van Breda, mede. dat Brabant bezwaar heeft tot toetreden, omdat elke afdeeling één Btem heeft. De voorzitter drong op medewerking op dit punt aan en reide onderhandeling toe. Behalve enkele voorstellen van huis- houdelijken aard, rakende de financiën en de samenstelling der agenda, kwamen in de eerste plaats aan de orde ver schillende moties, die door 21 aange sloten kiesvereenigingen waren inge tad in zake het kiesreohtvraagstuk. Het bondbestuur had de wenschen, iD deze motiën uitgedrukt, geresumeerd en verzameld in één enkele motie, die aldus luidde „De Algemeene Bond van R.-K. kies vereenigingen in Nederland, overwegen de; dat door de tegenwoordige regee ring in de naaste toekomst in het voor uitzicht is gesteld een voorstel tot grondwetsherziening, o.a. ten doel heb ben de regeling van het kiesrecht aan den gewonen wetgever over te laten dat het mitsdien te eeniger tijd wensche- lijk en zelfs noodzakelijk kan blijken, dat de Algem. Bond van R.-K. kies- ver. in Ned. zich uitspreke over wijzi gingen in de wettelijke bepalingen, re gelende het kiesrecht, aan te brengen dat aan een dergelijke bespreking dezer quaestie in de kiesvereenigingen en den bond een schriftelijke voorbereiding zeer bevorderlijk moet zijnbesluit een commissie te benoemen van vier leden, aan welke wordt opgedragen de quaes tie van het kiesrecht aan een nauw keurige studie te onderwerpen, daarover een uitvoerig rapport uit te brengen en dit in te leveren bij het bestuur, uiterlijk binnen zes maanden na heden. Bit rapport worde door het bestuur, al of niet voorzien van zijn opmerkingen, ter bespreking toegezonden aan de aan- NOVELLE. Bewerkt door AMO. gesloten kiesvereenigingen, teneinde een vruchtbare discussie op de eerstvolgende algem. vergadering mogelijk te maken." Na breedvoerige discussiën wei-den de vereeniging8moties ingetrokken en het voorstel van het bestuur aange nomen. Gisterenmiddag om half twee is de Chineesche missie per Staatsspoor te 's Gravenhage aangekomen, door den in ambtsgewaad gekleeden Chineeschen gezant begroet. Enkele leden der missie droegen de nationale kleederdracht. In de koninklijke wachtkamer waren ter begroeting aanwezig de heeren baron Van Hoogendorp, directeur van het Pro tocol van het ministerie van Buitenland- sche Zaken, prof. De Groot, hoogleeraar in de Chineesche taal aan de univer siteit te Leiden, die als tolk zal fun- geeren, en Versteeg, hoofdcommissaris van politie. Hedenochtend om half elf vertrok de speciale trein, door de Konin gin yoor de Chineesche missie beschik baar gesteld, naar Het Loo. 3.) In zijn neerslachtigheid kwam nu eerst de gedachte bij hem op, dat haar plotseling verdwijnen gisteravond mis- eeaien niet toevallig was geweest, maar Jlat het lieve meisje hem door achter- ating van haar waaier een beter voor wendsel voor een bezoek had willen geven. Dat hij daar niet reeds veel T'oeger aan gedacht had I Hij ver wenachte zijn onhandigheid, die hem aoon slecht gebruik deed maken van e' aangeboden middel. Tegelijkertijd dq w ec^'er zÜn moed wassen door kleine teeken van tegemoetkoming, 0 80fl°on hy er bij ca niet aan durfde In deze stemming schelde hij aan «tt *«d binnengelaten en vriendelgk Rijkspostspaarbank. In de „St.-Ct." wordt ter kennis ge bracht, dat gedurende de maand April 1906 zijn iDgelegd en terugbetaald de navolgende bedragen Inlagen f 4,775,319.30l/a. Terugbe talingen (waaronder f 47,828.81 wegens aankoop van inschrijvingen in een Grootboek, obligatiën of certificaten van inschryving) f 5,623,908.361/,,. Minder ingelegd dan terugbetaald f848,589.06. Aan het einde der maand Maart 1906 was ten name van de verschilleude in leggers ingeschreven f 132,804,110.171/ zoodat het tegoed op ultimo April be- oeg f 131,955,521.II1/,. In den loop der maand zijn 8923 nieuwe boekjes afgegegeven, 5375 ge heel afbetaald, zoodat aan het einde der maand 1,212,662 boekjes in omloop waren. Tot ultimo April j.I. is voor een be drag van f 2,335,779.57 aan inschrij- vingen in een Grootboek der Nationale Schuld, obligatiën ten laste van den Staat of certificaten van inschryving, ten behoeve van 2936 inleggers aange kocht. Spoorwegpersoneel. Door den Anti Saciaal-Demoerati- sc'nen Bond van Spoorwegpersoneel „Recht en Plicht" is by gelegenheid der feestviering van zijn 121/,-jarig be staan besloten, door bet bestuur een adres te doen aanbieden aan de Koningin op een aan te vragen audiëntie. Men zal echter eerst lijsten laten cireuleeren op de stations, bureaux, werkplaatsen enz. van het geheele Ne- derlandscbe Spoorwegnet, om het adres van een 20 a 30.000 handteekeningen te voorzien. De Bond verwacht veel adhaesie ook onder de ambtenaren der hoogere rangen. In het adres wordt gezegd dat on- j derteekenaren dankbaar hulde brengen aan de wijze, waarop door de Kroon sinds den algemeenen maatregel van bestuur van 10 April 1908 de belangen van het personeel behartigd zyn dat zij hopen door diezelfde zorg gaandeweg te komen tot de vervulling van al hun bereikbare wenschen dat volgens hun zienswijze een der voornaamste verbeteringen, die zich op den voorgrond dringen, bestaat in de vermindering hunner levenszorgen by ouderdom, by invaliditeit, resp. in de lotsverbetering hunner na te laten be trekkingen dat de bestaande pensioen-uitkeerin- gen vanwege de Maatschappijen niet toereikend zyn om aan de zeer beschei den eischen van een gezin uit den spoor - wegstand te voldoen dat het hun niet doenlijk is by de bestaande loonstandaard voor die ko mende nooden premiën te betalen by verzekerings-maatschappyen dat, dewijl zy reeds nu, door de minder voordeelige uitkomsten van het bedrijf zich moeten tevreden stellen met trak tementen, die niet in de behoefte des tijds kunnen voorzien, hun gezin zeker niet met de helft op 65-jarigen leeftijd van den kostwinner en met veel minder nog by invaliditeit of bij overlijden kan rondkomen dat hun billijk verlangen is by ouder dom of volslagen invaliditeit te mogen rekenen op 7/s van het traktement in bet laatste jaar genoten en dat hun weduwen of weezen de helft daarvan genieten dat bij do Exploitatie-Maatschappij aan pensioenen wegens ouderdom werd toegekend in 1902 een bedrag van f33,145.31; in 1903 een bedrag van f20,473.76; in 1904 een bedrag van f26,080.40 welke pensioenen bodragen de helft van de bezoldiging gemiddeld in de laatste 5 jaren genoten dat, ingeval door het Rijk het ver schil betaald ware göworden tusschen 7/a van die bezoldiging en bet bedrag van het pensioen, dan zoude door den Staat als toeslag op de bovenbedoelde pensioenen zyn toegekend: in 1902 een bedrag van f24,858.99, in 1903 een bedrag van f 15,355.32, in 1904 een bedrag van f19,560.30, dat, in deze onderstelling, globaal genomen aan het personeel der drie overige maatschappijen ongeveer een goljk bedrag jaarlijks voor den ouden g door het Rijk zou moafen uitge keerd worden, dat ook de invaliditeitspensioenen door een gelijk bedrag voIgeDs den wensch van ondergeteekenden zouden worden verbeterd, dat dit bedrag van nog geen ton gouds bijna niet in aanmerking komt naast de groote sommen jaarlijks door den Staat als pachtsom volgens de over eenkomsten van 1890 geheven en door de werkzaamheid van het pereoneel ver diend, ontvangen door de vrouw des huizes, aan wie hy gisteren was voorgesteld. Ook Margaretha kwam in de kamer en beantwoordde zyn tamelijk verlegen compliment met onbeschroomde lieftal ligheid. Zelfs de oude heer Hansen kwam een oogenblik binnen. Door de ongekunstelde manier, waarop allen zich bewogen, gevoelde de jonge kunstenaar in dezen kring weldra alle beklemdheid wijken, iets dat by vooral aan Margaretha's manier van doen te danken had. Hy gevoelde zich hier zelfs zoo te huis, dat by veel langer bleef dan eigenlijk voor zulk een bezoek passend was. Niettegenstaande dat, kreeg hy by het afscheid, van de vrouw des huizes de vergunning, den wekelykschen ont vang avond van de familie te mogen bezoeken. Wat was natuurlijker, dan dat de kunstenaar bij zyn terugkeer naar huis iu opgeruimde stemming was f Die vroo- lijke stemming werd in de eerstvolgende dagen slechts door eene omstandigheid gestoord. De waaier was namelijk ner gens te vinden. Tevergeefs had hy alle mogelyke hoeken van zyn atelier en van zjjn kamertje doorzocht, tevergeefs dat Uwe Majasteits minister van wa terstaat reeds de welwillendheid der Kroon op het schitterendst heeft willen toonen door in het vooruitzicht te stel len, dat de schatkist de financieele ge- volgen der gewenschte lotsverbeteringen zal drageu. Redenen waarom zij met alle gevoe lens van eerbied, trouw en aanhanke lijkheid Uwe Majesteit verzoeken een wetsvoorstel aanhangig te maken tot wijziging der Spoorwegovereenkomsten in dien geest dat de pachtopbrengsten zullen aangewend worden tot verbetering in alhier voorgestelden zin van hun ouderdoms-, invaliditeits-, weduwen- en weezenverzekering. Minister Staal. Een der Haagsche correspondenten van de „Tel." meldt: Minister Staal is bezig, zich zeer j populair te maken, en dit vooral onder het mindere personeel der landmacht. Een dezer dagen bracht Z.Exc, plotseling een bezoek aan de rijks-woningen voor gehuwde militai.-en, in de Atjehstraat te 's Gravenhage. Tegen half zes vroeg de minister verlof, om éen der woningen te mogen bekijken. Nadat hij een en ander be zichtigd had, wilde hij ook naar den zolder. Dat ging echter niet, want die behoorde om den anderen dag aan de buurvrouw. Die gemeenschappelijke zolder werd toen toch bekeken, waarna de minister dankend afscheid nam van de huisvrouw, die eerst bedeesd, later vol was over het bezoek, dat „mijnheer da minister" bij haar had gebracht. Yorige week bracht de minister zeer onverwacht een bezoek aan het kamp van Zeist, waar de landweerdienstplich tigen gelegerd waren. De minister woonde eenige oefeningen bij, die vrij goed uitgevoerd werden. Een der lagere ambtenaren aan het ministerie van oorlog moest dezer dagen voor eenige maanden tor verpleging naarHellendoorn. Groot was zjjn vreugde, toen hij vernam, dat hem f 200 werd geschonken, ter bestrjjding der kosten. De minister behandelt herhaaldelijk verschillende klachten en onderzoekt in eigen persoon het gegronde daarvan, Onnoodig te zeggen, dat voor velen die bemoeiingen niet altijd prettige gevolgen hebben daarentegen wordt er zeer veel recht gedaan, en daardoor verkrijgt deze minister een door zijn voorgangers ongekende populariteit. had bij er anderen naar gevraagd, te vergeefs had hij een belooning uitgeloofd voor bet terug bezorgen, do waaier was en bleef spoorloos verdwenen. IntuBschen was de wekelijksche ont- vaug-avond van mijnheer Hansen aan gebroken en Felix wilde dien tot geen prijs verzuimen. Hij moest dus weer op weg, zonder Margaretha den waaier te kunnen ter hand stellen. Gelukkig voor hem werd daar niet over gesproken, evenmin als bij het vorige bezoek. Eelix was daarover bijzonder in zijn schik hij kreeg daardoor tijd om misschien het vermiste voorwerp weer in zijn bezit te krijgen zonder dat hij het zoek raken daarvan aan Margaretha behoefde te bekennen. De jonge beeldhouwer werd ook nu weder vriendelijk ontvangen. In den loop van het gesprek kwam men toevallig op de beeldende kunsten en werd met lof melding gemaakt van zijne inzending op de laatst gehouden tentoonstellingtot zijne vreugde bemerkte Felix boe Mar garetha's oogen begonnen te schitteren, toen zijn lof werd verkondigd. Dit maakte hem gelukkiger dan de erkenning zijner verdienstenimmers, daaraan verbond zioh voor hem de hoop "We krijgen postzegels van 171/, cent. Ze zullen wel aardig zijn de behoefte er aan zal men echter niet gauw ge voelen als men denkt, dat we reeds hebben postzegels van 21/.,, 5, 7%, 10, 121/» en 15 cents, waarmede heel wat combinaties om 17y3 cent te verkrijgen zijn te vormen. De nieuwe oi aesthetlsehe kunststijl. „Geene Jijnen in den tuin, vreemd aan bet natuurlandschap" zoo luidt het motto op het titelblad van een werkje, dat dezer dagen onder bovenstaanden titel van de hand van don heer W. tan Bosch bij de N. "V". „Stoomdr. Floralia" te Assen is verschenen. Het stijve en onnatuurlijke in onze tuinen is volgens den schrijver toe te schrijven aan het niet toepassen van de regelen der aesthetioa of schoone kunst bij den aanleg en het onderhoud van tuinen of wat nog erger is, het hiermee in strijd handelen. Het is een feit, dat men in den laatsfen tijd dit meet' en meer gaat inzien en evenals anderen ia ook de heer ten Bosch zoekende ge weest naar een tuinstij!, die hierin ver betering zou brengen. De richting van den natuurstiji kon hem slechts gedeel telijk bevredigen, omdat deze de toe passing van de wetten der Bohoone kunst en der natuur wel op den voor grond stelt en met alles beeft gebroken, wat hiermee in strijd is, maar de wijze, waarop de hoofdbeginselen dezer richting tot heden worden toegepast, kan den schrijver niet voldoen. Hij kan ook niet meegaan met den naam „natuurstiji", waarbij te veel gedacht wordt aau het nabootsen der natuur en niet aan bet i volgen van de natuurwetten. Het na bootsen moet zich bepalen tot het ont- leenen aan de natuur van motieven, dia niet iu alle deelen gevolgd mogen en kunnen worden want vrije schepping is het einddoel van elke kunst, dus ook van de tuinkunst, ook van den nieuwen of aestbetisehen tuinstijl. De woorden natuurstiji, natuurtuin en meer natuur in den tuin, hebben, volgens den heer ten Bosch, aan den stijl veel afbreuk gedaan en zullen dit nog doenslordigheid en wildernis worden door velen beschouwd als syno niem met natuur, ja zelfs is men van meening, dat in een natuurtuin alles iu het wild behoort te groeien en bet on kruid niet verwijderd mag worden. Er is behoefte, niet aan eeu nieuw boek over tuinbouw, maar over tuin kunst. Een gelukkig verschijnsel is, dat er steeds meer tuinkundigen opstaan, die den tegenwoordigen aanleg afkeuren, die voelen, dat hy stijf en eentonig is, maar.... zij kunnen nog geen afstand doen van de onnatuurlijk® lijnen vaa paden, perken en gazons. Vroeger ging de strijd om door het nabootsen van de natuur „meer natuur in deu tuin" te verkrijgennu geldt de strijd om door het volgen van de natuurwetten meer natuurschoon, meer kunstschoon in den tuin te brengen, en de tuinkunst, meer dan tot heden het geval ie, tot een sehoone kunst te ver heffen althans een stijl van aanleggen in te voeren, die hiermee niet in strijd op vervulling van zijn innigsten harte- wen3ch. Zoo werden deze weinige gezellige uren in den kring van goedhartige, op kunstgebied ontwikkelde menschen voor hem de gelukkigste, die hij ooit beleefd had. Gelukkig door den liefdevollen afscheidsblik van Margaretha, zette hij zich dien avond thuis neer, om zijn zoet geheim ea zijn hoop in een brief aan zjjn mama toe te vertrouwen. „Kind, je bent in den laatsten tijd zoo veranderd, zoo wonderlijk. "Wat scheelt er aan Heb je wat op het hart Zeg bet mjj dan gerust." „Toch niet, mama. Ik ben altijd zoo in het voorjaar dat doet de lente." „Die verandering komt niet van de lente. Ze dagteekent van zekeren bal avond, toen je met zeker jongmensch meer gedanst hebt dan ik eigenlijk had mogeu toelaten." Margaretha kleurde en keerde het gelaat af, doch plotseling wierp zij zieh voor haar mama op de knieën, vatte haar handen en vroeg, haar half onder zoekend, haar smeekend aanziende „Mama, hoe bevalt u dat „zekere" jongmensch „Dus ik heb mij niet vergist, Mar garetha „U weet reeds lang mama, dat ik voor u niets kan verborgen houden, zelfs als ik dat wilde. Maar dit wil ik volstrekt niet. Ik weet van mijn lieva mama en ook van mijn papa, al stelt hij zich soms wat brommerig aan dat ze allebei een goed hart hebben en geen vooroordeeieu „Zaeht wat, kind, stel je daar niet te veel van voor. Kunstenaars bijvoorbeeld hebben bij menschen als wy gewoonlijk in hun nadeel, dat ongunstig gedacht wordt over de waarheid hunuer begin selen en over den ernst en do juistheid van hun levensbeschouwing." „Maar Felix is „Zoo noem je him reeds Felix P Doe maar langzaam aan, kind. Laat papa eerst eens onderzoeken hoe het met zijn karakter gesteld is. Op dit punt oordeelt papa zeor streng onterecht." „En verder niet, mama O, wat ia u allebei toch goed!" riep Margaretha uit terwijl zij opstond om haar mama recht hartelijk te omhelzen en te kussen. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1