Zaterda EN, DD (gebruik rden, mm Jr. op aanvraag eb a p pij f" R m rv. Blnnenlandsciifi isericMeii Be Mipteol ven ;s „Bri M Kiof Gemeenteraad, lu 100,—. p 04 van de Trust- B tot en met 3i terdam. iotterdam. te Middel- tschappg ricfjt in 5873. E34 snillioea. SBIBRST -Middelburg v.? (Kemiae) v.m ;dagen) 5.50. j. 7.55, 9,30. 11.—. 5, 2.-, 2.45 3.30, 7.50, 8.40, 9.30, (n. Z e i 1 m a r k t 6.20*, 8.40, 10.15, 0. 2.05, 2.50, 3.35, 7.55, 8.45, 9.35, en slechts tot de lAYEIDIgSST. m. 6.i 6.20, 7.~, 10.—, 10.20, 10.40, 12.30, 1.05,1.30* 6, 4.30, 4.50, 5.20, 5.20, 9.10. ym. 6,10, 6.30, 9.50, 10.10, 10.30, Nm. 12.10, 12.45, 10. 3.40. 4,10, 4 .40 05, 7.25, 8.—, 8.30, dJar. Zondags nit 4.07 6.47 9.27 12.37 4.— 6.40 9.20 12.30 3.48 6.28 9,08 12.18 3.36 6,16 S.56 12 06 3.29 6.09 8.49 11.69 3 20 6— 8.-10 11,60 3.04 5.44 8.24 11.34 2.58 5.38 8.18 11,28 7 4.07 6.47 9.27 12.37 9 3.20 6.— 8.40 11.60 3.08 5.48 8.28 11.38 3.05 5.45 8.25 11.35 3 5.40 8.20 11.30 2.55 5,35 8.15 11.2» ÏH-SC9HU3& 6. nm. nm. 5 a) 3,23 3,23 g) en 6,10(8 3,50 g) en 6,1" en 4,45 en 6,10 e) f) het vertrek va" n. Neuzen via. 8,30 Borasele en Neuzel .8, Borssele en Neuze» Prijs per drie maanden L3&, Fsaaao pgf jJtfei I 1-50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIES!van 14 regels ƒ0.4:0, Voor eiken regel meer ÏO cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli oon nummer 10. Aboimenients-Advertentiëii ®p zeer voordeeligc voorwaarden. ONVEILIGHEID-VAARWATERS. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat eenige veranderingen in verschil lende vaarwaters zijn bevonden, de scheepvaart op het Noord-Hollandsoh kanaal tijdelijk zal worden gestremd, en schietoefeningen in de stelling van den Helder zullen worden gehouden dat omtrent een en ander inlichtingen zijn bekomen ter gemeente-secretarie, op eiken werkdag van 's morgens 9 tot des namiddags 4 uur. Vlissingen, 25 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Watersnood, De behandeling van het wetsontwerp tot het verleenen van een suppletoir waterstaatscrediet in verband met de doorbraak der bedijking van den eersten Bathpolder, gaf in de afdeeling der Tweede Kamer aanleiding tot de op merking, dat, hoe zeer het betreurd moet worden, dat minister Kraus niet aanwezig is, de voortvarendheid van zijn plaatsvervanger lof verdient, slechts enkelen meenden, dat de indiening nóg vroeger had moeten geschieden dan het geval is geweest. De Me morie van Toelichting werd eenigs zins overhaast en onvolledig samenge steld geaohtmen miste o. a. een kaartje, waaruit de toeetaud duidelijk zou blijken welk kaartje men alsnog hoopte te ont vangen. Men wensehte te kennende hoogte der betrokken dijken en of deze voldoende werd geacht, de bestaande voorschriften nopens de verzorging en of deze waren nagekomen, ook of Ged. Staten van Zeeland voldoende gecontro leerd hebben, dat de polder aan zijn verplichtingen voldeed, welke houding dit college aanneemt tegenover de nu te treffen voorzieningen en waarom het niet tot toepassing van de wet van 10 November 1900 is overgegaan en ein delijk welke voorwaarden de Regeering zal verbinden aan een eventueel subsidie yoor herdijking. Enkele leden waren van oordeel, dat de doorbraak eigenlijk een provinciaal-, geen Rijksbelang gold, doch deze mea ning vond krachtige tegenspraak men wees op de spoorwegdijk, die Zeeland met het overige deel des Rijks verbindt. Enkele leden achtten het wetsontwerp geen voldoende zekerheid te geven, o.a. of het gevraagde crediet van 250,000 wel voldoende zal zijn. In elk geval meende men moet de provincie bij- Door een van de geredden verhaald.) van 10 April ta*. 3.) De „British King" rustte op den bodem der zee, 3 maal streek de Mann heim" het „schwarz, weisz, rot", 3 maal de „Bostonian" „the insign" als laatsten groet aan de geblevenen, die in de vele bange uren van het gevaar ouders, vrouw en kinderen een laatst vaarwel hadden toegeroepen. Na drie dagen kwam de „Bostonian" te Boston binnen, na 4 dagen de „Mann heim" te New York. De 18 waren ook reeds hierheen gekomen om op de „British Empire" vandezelfdeeompagnie den overtocht mee te maken naar Europa. Vóór de 11 de „Mannheim" verlieten ea op de sleepboot overgingen, die ook heil naar de „Empire" zou brengen, werd diep bewogen afscheid genomen en dank uitgesproken voor de redding en de liefderijke verpleging stom van aan doening wees kapitein Schau daarbij op een transparant in zijn hut, waarop te lezen stond Ia Sturm uad Wetter Sott ist <(er Eiretter. dragen. Deze meening werd echter be streden door hen, die van oordeel waren dat de herdijking van den Bathpolder geheel en al Rijkszaak is. Yersehil van gevoelen heerschte over de vraag, of het Rijk zelf het werk moest doen dan wel het uitbesteden. Twaeds Kan; er. De Tweede Kamer zal niet vóór 29 Juni a, s. op zomerreces gaan. Het wordt betwijfeld of vóór dien tijd nog iets anders zal kunnen worden afgedaan dan het Arbeidscontract, eenige kleinere wetsontwerpen, waaronder dat tot wijziging van de wet op de perso neele belasting, benevens de reeds aan gekondigde interpellatiën, conclusion op adressen, huishoudelijke begrooting enz. In parlementaire kringen werd het dezer dagen waarschijnlijk geaoht, dat tegen half Juni de behandeling van het Arbeidscontract, waarvan het einde nog niet te zien is zal worden gesehorst om den nog overblij venden tijd te be steden aan bovengenoemde werkzaam heden. Midden luropeesc&e tijd. Een wetsontwerp is ingediend tot invoering van een wettelijken tijd en wel de middelbare zonnetijd van den meridiaan op vijftien graden oosterlengte van Greenwich. Alle uurwerken, door of vanwege het openbaar gezag beheerd, worden naar genoemden tijd geregeld. Waar in wetten, algemeene maat regelen van bestuur of Kon. besluiten, of in verordeningen van provinciale gemeente- of waterschapsbesturen een bepaald uur wordt genoemd, wordt dit geacht yolgenB genoemden tijd te zijn De minister van waterstaai heeft aan de Commissarissen der Koningin mede gedeeld, dat met de gevraagde verorde ningen, regelende de dienstvoorwaarden van gemeente-ambtenaren, beambten en werklieden, niet bedoeld worden in- strnctiën voor secretarissen, ontvangers of secretarie-ambtenaren,doch uitsluitend de algemeen werkende of voor een of meer groepen van gemeente-dienaren geldende verordeningen tot regeling hunner dienstvoorwaarden, zooals b.v. de werkliedenreglementen welke sedert eenigen tijd in onderscheidene gemeen ten des lands in werking zijn getreden. Gisteren is te Arnhem op 88-jarigen leeftijd overleden de hoer mr. Cremers, oud-lid van de Tweede Kamer voor het district Almelo en oud-lid van de Eerste Kamer voor Gelderland. De heer Cremers, die tot de katho lieke partij behoorde, heeft een zeer eervolle loopbaan achter den rug. Met ontbloot hoofd, te midden van een sneeuwjacht, wenkten de geredden van de sleepboot den redders nog een vaarwel toe, een drievoudig hoera klonk uit elf kelen voor den goeden kapitein en zijn edele manschap, hetwelk met geestdrift werd beantwoord. Met de sleepboot waren meegekomen 4 reporters van New-Yorksche bladen om meer bijzonderheden van de ramp te weten te komen ea de portretten te nemen van de geredden voor hun kranten. Uit een krant aan boord van de sleepboot vernamen de 11de narren der 18, maar sommige zoo verdraaid, dat zij onherkenbaar waren, en men voor een deel nog in onzekerheid bleef. Bij den een blijdschap, bij den ander teleurstelling en droefenis. Maar toen men elkaar aan wal weerzag en in de armen viel, toen schreiden die stoero mannen tranen van vreugde, ofschoon ook tranen van medelijden het strekt hun tot eer met het ongelukkig lot van hen, die men missen moest, van die allen, met wie men voor een week zoo vroolijk New-York had verlaten. Yelen van de geredden, jongen zoo goed als ouden, hadden al groote gevaren doorstaan op de trouwelooze zee, maar e«n uitredding als deze, neen, zoo iets hadden zij zich niet kunnen denkeu. De heldendaad der redders is een kra- Bij het departement van oorlog is een wijziging van de militiewet in be werking, waarvan de hoofdstrekking is om allo militieplichtigen door voor oefeningen in do gelegenheid te stellen den eersten oefeningstijd tot een korter periode terug te brengen. Bij de infan terie zal voor alle tot volledige oefening ingelijfde manschappen do gelegenheid geopend worden om het verblijf onder de wapenen op 6 maanden te brengen. Hot instituut der 4 maanders zou daar naaat blijven bestaan. Reeds is aan be voegde deskundigen de opdracht ver strekt de examen-eischen voor het er langen van dezen diensttijd verkorting, te onderwerpen. Naar de „N. R. Ct." weet mede te deelen zal de pluim, behoorende bij de groote tenue worden afgeschaft. Prentbriefkaarten. "Wij maken bet publiek opmerkzaam op het feit, dat prentbriefkaarten voor het buitenland steeds als briefkaart worden beschouwd, wanneer het op schrift „briefkaart", „carte poBtale" enz. niet doorgehaald wordt en vervan gen door het woord „drukwerk", „imprimé", „print" of „Drucksache", Geschiedt zulks niet, dan worden zij met port belast, wanneer zij met min der dan 5 cent zijn gefrankeerd. Tevens vestigen wjj er de aandacht op, dat prentbriefkaarten voor België, met opschrift „drukwerk" slechts met 1 cent behoeven gefrankeerd te worden. Djambi. Bij het departement van koloniën is van den gouverneur-generaal van Neder- landsoh-Indië telegrafisch bericht ont vangen, dat de sedert 19U4 voortvluch tige Pangeran Ratoo van Djambi (zoon van wijlen ex-sultan Taba) en Raden Tahir Ketji! zieh hebben onderworpen. Het „Vad." teekc-nt hierbij het vol gende aan Over het leven van den thans onder worpen PaDgeran Ratoe van Djambi ware een romantisch verhaal te schrijven. Zijn vader, de oude Taka, jarenlang in het binnenland verblijvende en zijne groote macht latende gelden tot diep in de bovenlanden van Djambi en Korintji, ondanks het feit, dat de Ned.-Indische regeering hem vervallen verklaarde van den troon. Hij, b.et verwende despotisch aangelegde kind, door een hofkliek op gevoed, de bestuursambtenaren, die politieke aanrakingen met hem trachten te onderhouden, zeer uit de hoogte be handelend. De gepersonifieerde in landsche vorstentelg, hooghartig, ver wijfd. Eindelijk onze krachtdadige in menging in de Djambische zaken en onze bestuurBuitbreiding 07er Djambi en Korintji, die geen plaats meer over- i laat aan den inlandschen despoot, dia j .macht weerstreefde. Dan volgt, soms heel spoedig, soms na langen tijd van omzwerven in on herbergzame oorden, die ook voor den inlander op den duur geen voldoende wijkplaats geven voor onzen invloed, de onderwerping. Die van den Pangeran Ratoe heeft lang op zich laten wachten en kan thans als een heugelijke, schoon onvermijdelijke gebeurtenis worden aan gemerkt. Yooral, omdat zijn aanwezig heid in Djambi nog een centrum scheen te scheppen van benden, die zich niet ontzagen zelfs tot in Korintji hun rcoverbestaan voort te zetten ten koste van de rustige bevolking. Het is zeer te wenschen, dat de bendehoofden het voorbeeld van Pangeran Ratoe en Raden Tahir Ketjiï zullen volgen, zoowel voor 'i de bevolking als voor henzelf, daar zij anders vroeg of laat in handen zullen vallen van onze patrouilles of van de bevolking, wanneer deze zich wenseht te ontdoen van dergelijke lastige ele menten. Zitting van 25 Msi, des middags 2 uur. Yoorzitter jhr. mr. vau Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de beeren Van Raalte en Stofkoper met kennisgeving en verder de heer Lucieer. 2 vacatures. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting hebben voor da leden ter visie gelegen en werden goedgekeurd. Vervolgens werden verschillende me- dedeelingen gedaan. In de eerste plaats van een Kon. be sluit houdende goedkeuring van een besluit van God. Staten van Zeeland, waarbij de jaarwedde van den ontvanger der gemeente Vlissingen met ingang van 17 Januari 1906 is vastgesteld op f 1800. Van Ged. Staten was bericht inge komen dat ongegrond is verklaard het beroep van A. van Gelder tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag voor j 1905. i Verder werd nog mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van verschillende raadsbesluiten, j Het percentage van don hoofdelijken omslag, waarvan het kohier in de vol gende zitting zal worden overgelegd, is voor dit jaar bepaald op 3,53 tegen- over 3,65 in 1905. PEAN TOT UITBREIDING DER GEMEENTE. Overgelegd werd het plan van uit breiding der gemeente Vlissingen. Art. 28 der woningwet, op 1 Augus tus 1902 in werking getreden, bepaalt het navolgende „In gemeenten, die meer dan 10.000 zielen tellen, alsmede in gemeenten, wier zielental in do laatste vijf jaren met meer dan een vijfde is toegenomen, stelt de raad, behoudens vrijstelling van Ged. Staten, een plan van uitbreiding vast, waarbij de grond wordt aangewe zen, die in da naaste toekomst voor den aanleg van straten, grachtsn of pleinen is bestemd." Aangezien onze gemeente, zeggen Burg. en Weth., meer dan 20.000 in woners heeft en zeer zeker tot de zieh sterk uitbreidende gemeenten moet wor den gerekend is het aangehaalde wets - artikel op haar van toepassing. Hoewel reeds een uitbreidingsplan bestond, hebben B. en W. dit in ver band met veranderde toestanden aan een geheele herziening onderworpen, waarvan het resultaat door B. en W. in het bedoelde plan wordt aangeboden, Met inachtneming van de formali teiten voor de behandeling in art. 28 der woningwet voorgeschreven zal het na goedkeuring door den raad aan Ged, Staten dezer provincie moeten worden ingezonden. Uit het zeer uitgebreid plan, dat wij onmogelijk in zijn geheel kunnen op nemen, blijkt dat B. en W., overeen komstig de bedoeling dor woningwat het grondgebied der gemeente in twee deelen hebben verdeeld het eeae ge deelte zal voorloopig nog bestemd blij ven voor wei- en bouwland, terwijl het andere het reeds bebouwde terrein der stad beslaat en den grond, die daaraan in de naaste toekomst zal worden toe- nig stuk werk geweest en de reede- rijen dier beide schepen mogen er trotsch op zijn zulke mannen in hun dienst te hebben, mannen, die vrijwillig hun leven op het spel zetten om dat van anderen te redden, die een daad van moed en zelfopofferende liefde hebben verricht, wel waard te worden herdacht en be loond. Dat ze hun reddingswerk niet hebben kunnen voltooien, het lag niet aan hen, niemand betreurde dat meer dan zijzelf. Honderden mensehen waren bij aan komst van de sleepboot aanwezig en 's avonds waren alle geredden, uitge zonderd de kapitein, in de kajuit van „British Empire" bijeen, waar de En gelsche consul het voorstel deed, dat zij, die het best Eogelsch spraken, bij het opmaken van het proces-verbaal van de ramp als getuigen zouden achterblijven. Drie hunner namen dat aan, en dezen kregen dan de gage, verdiend tot op het uur, waarop het schip is vergaan, uit gekeerd, de overigen bij aankomst te Antwerpen. Ofschoon allen alles hadden verloren, is niet de geringste schade- vergoeding uitgekeerd en werden de geredden, behalve dat zij vrijen overtocht naar Europa kregen, om zoo te zeggen aan hun lot overgelaten. Nog een laatste woord, een woord over het lot van den kapitein, die een braaf commandant is geweest, die zich de liefde van zijn schepelingen wist te verwerven. Den 2en dag van zijn verblijf op de „Bostonian" is hij onder geweldig lijden bezweken de laatste, dien hij de hand heeft gedrukt is de vroeger ver melde jongeling P. Pepers geweest, die hem,, als een kind zijnen vader, tot in zijn laatste oogenblikken heeft bijgestaan, die niet van zijn zijde wilde wijken, een lichtmatroos, die niet dan noode scheidde van hat schip, die het stervensuur vau zijn kapitein door kinderlijke liefde verzachtte. Het lijk is vau Boston over gebracht naar New-York om begraven te worden naast den kapitein van de „Empire", die de vorige week daar was overleden. Vrijdag's morgens verliet de „Empire" do haven onder de toejuichingen van een massa volk, nagestaard door de drie, die nog eenige dagen zouden blijven in verband met de te voren genoemde taak. En zoo hebben dezen ook de laatste eer bewezen aan kapitein O'Hagan. 's Zon dags te 2 uur werden zij door den Engelschen consul aan hun hotel afge haald en in hun blauw werkpak, het zelfde waarin zij gered waren, het eenige, dat hun was overgebleven, gingen zij vóóren naast de lijkkoets met reusachtige kransen vau levende bloemen, waaronder één in den. vorm van de „British King" Wat de aard der bebouwing betreft hebben B. es W., overeenkomstig de nieuwere begrippen op het gebied vaa stads-uitbreiding er naar gestreefd om speciale wijken aan te wijzen lo. voor industriaele en handelsondernemingen 2o. voor burgerwoningen 3a. voor don bouw van villa's en heerenhuizen. B. en W. meenen dat twee der hoofd wegen een groot deei van de nieuwe stadauitlegging doorsnijden nl. da Sin- gelweg en de Paul Krugerstraat. Deze hoofdwegen zijn door B. en W. ont worpen respectievelijk op een breedte van 30 en 25 M. De Lampsensstraat wensohen B. en W. doorgetrokken te zien tot een eind voorbij de Paul Krugerstraat om haar daarna te laten uitloopen op den nieuwen Vlissingen Middelburgsehen straatweg. Op deze wijze wordt een parallelweg gevormd van den Koningsweg, waaraan in de toe komst groote behoefte zal kunnen be staan, omdat de Koningsweg later mis schien geheel voor lo3kade in beslag genomen kan worden. De overige straten zijn geprojecteerd op een breedte vau 2015 M. In verband met de uitbreiding der stad aan den Koudekerkschen weg zullen na den lijkdienst in de kerk naar het verafgelegen kerkhof in een rijtuig. TaUoozec, velen in rijtuigen, sloten zich bij den stoet aan, duizenden wachtten het lijk op bij de groeve. Treffende woorden van deelneming sprak de En- gelsche consul, ook eon der geredden. Toen het graf de prachtige kist omsloot, nam men afscheid van de laatste rust plaats van kapitein O'Hagan van da „British King", die elkaar zoo korten tijd hadden overleefd velen namen een bloem mede als herinnering aan den hooggeschatten zeerob. Met de „St. Gutbert", een Engelsehe stoomboot, gecharterd door de Phoenix- lijn, hebben de beiden, die het eerst over boord zijn gesprongen, den Ame- rikaanBchen bodem verlaten, een week na da anderen. "Waar ook in andere bladen een woord van lof is gewijd aan de koene, edele houding der beide Ylissingsche jonge lingen, zoons van Baigische loodsen, willen we eindigen, terwijl wij onze volle sympathie daarmee betuigen en de hoop uitspreken, dat zij in hun verdere zee- mansloopbaan gelukkiger reizen mogen meemaken en mogen opgroeien tof. sie raad van hun stand. Zij beloven veel voor de toekomst. Moge die belofte vervuld worden. V. A.

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1