APP rira VLISSI\(>.S('1IE COURANT 23 Mei. Woensdag 1006. chtgebruik aarden, No, 120. f 100,—. p o t. WORST Jr. NEN, Mbode tbode. Gemeenteraad van Vlissingen. Bianeiilanfeck kricliten 44e Jaargang. 1 n. van de Trust- Hei ot en met 31 isterdam. Kotterda m. lij te j\4itl<lel- aatschappjj zijn n op aanvraag Walstraat I 174. 3G, Prins Hendrik- begin Juni een nette ndermeisje eden 15 jaar. REKKERS—Loois, Papcisje ie 17 jaar. Adres Prijs pér drie maande» m Sfcaneo .fes ytm S.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek- handelarenPostdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE YELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIES; van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer ÏO cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliclré's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli aoisnummer Abonnemonts-Adyertcntiën op zeer voordeelige voorwaarden. Gemeentebestuur. OPENBARE VERGADERING VAN DEN op Vrijdag 25 Mei, des nam. 2 ure. A. Mededeelingen. B. Over te leggen stukken. 0. Benoemingen 1, van een lid in de raadscommissies yoor flnantiën, belastingen en fabricage. 2, van leden en plaatsvervangende leden in de stembureaus gedurende het tijdvak 1 Juni 190631 Mei 1907. 3. van S. M. Polak tot makelaar in toerende en onroerende goederen. D. Te behandelen punten 1. Uitloting van obligation. 2. Verkoop van gemeentegrond. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot beschikking op reclames tegen den aan slag in het vergunningsrecht. 4. idem tot goedkeuring eener af- en overschrijving op de begrooting over 1905 van de schutterij en eener wijzi ging der begrooting van het Gasthuis dienst 1905. 5. Idem tot het verleenen eener gratificatie aan mej. Van de Volkere, wegens bewezen diensten aan school A. 6. Idem tot wijziging der gemeente- begrooting, dienst 1905. 7. Idem tot het bouwen van eene muziektent op het terrein van de Bad- plaats. 8. Idem tot onderhandsche verpach ting van grasgewas. 9. Idem tot het aanvaarden eener schenking van een tweetal schilderijen. VAN TATENHOVE, opzichter bij den gemeente-reinigingsdienst alhier. Vlissingen, 18 Mei 1906- De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. Opening der Zeebaden* Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat de opening der Zeebaden is bepaald op Vrijdag den Isten Juni e.k. Vlissingen, den 22 Mei 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. tsehe Courant. LAIDIEIST gen-Middelburg y.t 3-EN (Remise) v.m werkdagen) 5.50. v.m. 7.55, 9,30. 11.—. 1.15, 2.-, 2.45. 3.30, 7.—, 7.50, 8.40, 9.30, CJRG (n. Zeilmarkt 15*. 6.20*, 8.40, 10.15, 1.20, 2.05, 2.50, 3.35, 7.05, 7.55, 8.45, 9.35, rijden slechts tot de HAVEMST. ym. 6.6.20, 7. 30, 10.—, 10.20, 10.40, I.—, 12.30, 1.05,1.30*, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, 35, 8.20, 9.10. sluis: vm. 6,10, 6.30, .15, 9.50, 10.10, 10.30, i0. Km. 12.10, 12.45, 3.10, 3.40, 4.10, 4 ,40 7.05, 7.25, 8.—, 8.30, i vallen Zondags nit rgB-acHStos. 906. b) nm. 3,23 g) en 6,10 (c a) nm. 3,50 g) en 6,40 1,55 a) en 4,45 a. 3,23 en 6,10 c) f) ,en na het vertrek van :erke n. Neuzen vm. 8,30 i, Borssele en Neuzen kens, Borssele en Neuzen »eu van 16 April tof BEKENDMAKING. Onteigening en vernietiging van be smette goederen. Da Burgemeester vau Vlissingen gezien het advies van. den heer J. BEIJERS, gemeente-geneeskundige te Vlissingen, dato 18 Mei 1906, waaruit blijkt dat ten huize van P. VAN SOE- LEN, Prinsenstraat K 204, te Viissin geD, besmettelijke ziekte, met name pokken, heeft geheerscht en dat ter voorkoming van besmetting noodzakelijk is, dat de met den lijder in aanraking geweest zijnde goederen bestaande in 3 bossen prij, 7 bossen selderij, 10 kop ajuin, l/3 griet salade, 8 baalzak- ken, 19 koolrapen, 5 Sinaasappelen, 2 dwijlen, 2 gebruikte werkbroeken, 6 vel dik karton, 2 rol zeil, 1 Bchilders- kiel, 2 X 52 halve stuiversbladen, be nevens uit de barak op de Paardenmarkt 2 zeegras matrassen en hoofdkussen, worden onteigend en vernietigd gelet op art. 5 der wet van 4 De cember 1872 (Staatsblad no. 134.) BESL UIT: Te onteigenen de hierboven vermelde goederen, met bevel tot onmiddellijke inbeslagneming en vernietiging door verbranding. Te benoemen tot deskundige om voormelde gcederen te waardeeren C. (Door een van de geredden verhaald.) 1.) Woensdag 7 Maart vertrok de „Bri tish King", van de Phoenix-lijn, van Rew-York met ©enige passagiers aan boord, met de manschap samen 57 man aan boord waren ingeladen 160 stuks verder stukgoederen, alles met nming naar Antwerpen. In den van 9 op 10 Maart werd het s°hip door geweldige stormen beloopen, «oor orkanen, zooals die vooral ook daar op eenige honderden mijlen van de Ooat-Amerikaanache kust en in het voorjaar heerschen kunnen, en geheerscht hebben in dit voorjaar. De ontzettend Machtige golven moeten in dien nacht patrijspoort hebben ingeslagen, waar- poot hst water met kraoht naar binnen 18 gedrongen. Dit werd echter niet be- Gouverneur-generaal Van Heutsz. Naar aanleiding van daaromtrent ver spreide geruchten, is het Haagsche cor respondentiebureau van zeer bevoegde zijde gemachtigd mede te deelen, dat bij den minister van koloniën hoege naamd niets bekend is van een aan vrage om ontsiag van dan gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië en dus zeker niet van een inwilliging daarvan, noch van een aanbod van dat ambt aan een ander. Naar de „N. Ct." uit goede bron verneemt, is de indiening bij de Tweede Kamer van het ontwerp op de ziekte verzekering door den minister van bin- nenlandsehe zaken tot een later tijdstip uitgesteld. Partij groepeering. Het is misschien nog niet algemeen bekend dat mr, J. Limburg heeft voor speld dat het nu wel uit zou zijn met de antithese en in de toekomst het sociale vraagstuk maatstaf zou wezen waarnaar de politiek zou beoordeeld worden. De „Prov. Gron. Ct." houdt de idealen van mr. Limburg niet voor begeerlijk. Het blad zegt Dat de liberalen van de groep Tyde- manRoëll gemakkelijk zouden zijn te krijgen tot een blijvende unie met de Lohman-groep en zich behaaglijk zouden gevoelen in dit bondgenootschap, is even twijfelachtig als het omgekeerde. En ook van een blijvend samengaan der linkerelementen in de katholieke partij met de liberale linkerzijde maakt men zich licht een voorstelling, die faalt. Ook hier geldt, wat de schrij ver ergens opmerkte, dat het bloed kruipt, waar het niet gaan kan. Er is hier een wat men ziet en wat men niet ziet. Wat men ziet is de gisting in den boezem zelf van iedere partij. Wat men verwaarloost, is de blijvende tegenstelling tusschen de rechtsche en linksche groepen en de tooverkracht, die zij altijd opnieuw uit oefent als het nijpt, als de beslissende slag moet worden geleverd. Zoo schijnt de toekomst, die de Gids- schrijver voor het partijleven in aan tocht ziet en waarvan het zeer de vraag is of zij een begeerenswaardige is, ons niet zoo nabij toe als hij wil doen gelooven. Waarom zou men een andere partij - indeeling moeten hebben vraagt de „Kamper Ct." De goede dingen ko men toch wel tot stand, ook al gaat het niet altijd even vlot. Een voorbeeld ziet men in de in stelling der rijkspostspaarbank, die dit jaar haar kwart eeuwfeest viert. Toen bij de herziening der postwet tijdens het ministerie Yan Bosse-Eock de heer Fokker in de Tweede Kamer voorstelde, op het voorbeeld van Engeland een rijkspostspaarbank in het leven te roe pen, waren er ook onder de liberalen niet weinigen, die tegen dit denkbeeld bezwaar maakten. Zulk een uitbreiding der staatsbemoeiing was uit den booze Het voorstel werd met groote meer derheid verworpen. Maar tien jaar later kwam toch de rijkspostspaarbank tot stand, en zij is een bij uitnemendheid populaire instelling geworden. Er zijn nog andere voorbeelden. Toen de generaal Van Limburg Stirum mi nister van oorlog was en de afschaffing der plaatsvervanging bij de militie voorstelde, vond hij in de Tweede Ka mer niet enkel bij de anti liberalen, maar ook bij tal van liberalen heftige bestrijding' j ja, zelfs bij militaire speciali teiten onder de liberalen I De poging van den generaal mislukte dan ook volkomen. Maar toen het ministerie- PiersonBorgesius den gewiohtigen maatregel voorstelde, stemden in de Tweede Kamer alle liberalen er voor en de persoonlijke dienstplicht kwam tot stand. De tijd ligt niet zoo heel ver achter ons, toen ook onder de liberalen de j voorstanders van leerplicht zoo zeldzaam waren als witte raven. De ouders te dwingen aan hun kinderen onderwjs te doen geven, dat vonden verreweg de meesten (en onder hen van de beste liberalen) een ongeoorloofde inbreuk op de persoonlijke vrijheid. Maar ook hier bracht de tijd tot nadenken en ten slotte was er onder de liberalen niet één, die niet tot andere gedachten kwam. Toen Borg6sius zijn leerplicht-ontwerp in de Kamer bracht, stemden de libe ralen van alle nuance er éénparig voor Er is wellicht iets goeds in den aan- vankelijken tegenstand bij het tot stand brengen van de dingen. De wenschelijk- heid van een maatregel dringt daardoor te dieper tot da overtuigingen door en dit is altijd een groot voordeel. Doch wat daarvan zij, zoolang er geen ander nadeel geleden wordt, dan dat de een of andere maatregel eenige vertraging ondervindt, is er geen reden om naar een andere partij-indaeling nit te zien een indeeling, die de grootste gevaren zou meebrengen voor de hoogere belan gen van ons volksleven. Kamer een adres gezonden, waarin be zwaren worden geopperd tegen de wijze V2n berechting der gesehilleB, zooals deze in het ontwerp-Arbeidscontract wordt geregeld. Opgemerkt wordt, dat, volgens het ontwerp, bij geschillen tusschen werk nemer en werkgever, deze geschillen zullen worden onderworpen aan den kantonrechter, die geheel of grootendeels onbekend zal zijn met de eigenaardige gewoonten en gebruiken, voorkomende in de bedrijven, waarin de handelsbe dienden hun brood verdienen, en die tevens zoodanig met werk is overladen, dat het hem niet mogelijk zal zijn van de bijzondere toestanden in een beroep of bedrijf de noodige studie te maken. In het adres wordt erop aangedrongen, dat den kantonrechter de verplichting wordt opgelegd in deze gevallen het advies in te winnen van de Kamer van Arbeid, waaronder het bedrijf, waarin het geschil is ontstaan, ressorteert. merkt vóór den anderen morgen 7 uur, denmorgen van dien droevigen Zaterdag, gevolgd door een nog droeviger Zondag. Om 7 uur dan kwam de 2e machinist boven waarschuwen, dat er water op de vuurplaat kwam. Oogenblikkelijk kom mandeerde de kapitein alle hens aan dek na zoo wat een half uur zoekens vond men het lek in ruim no. 3 tus- schendeksdaar er aan dek veel te veel zee stond om bij het gat te kunnen komen, werd het luik van no. 3 open gemaakt en bleek, dat het evenals ook no. 2, beide onder één luik, volgeloopen was. Ruim no. 1, door een schot be veiligd, had door boutgaten ook zooveel water ingekregen, dat het pl.m. 3 voet hoog daarin stond, toeu om 8 uur gepeild werd. Yan dan af tct 5 uur 's avonds werden vaten olie, na eerst te zijn stukgeslagen, over boord geworpen om de zee te bedaren, maar het bleef on mogelijk buitenom het lek te bereiken. Bij de stijgende woede van den storm kon geen sprake zgn van herstelling Cslebss. Blijkens bij het departement van koloniën ontvangen telegrammen is in het landschap Doeri op Celebes de rots- stelling Bonto-Batoe, na hardnekkige verdediging genomen. Omtrent de geleden verliezen is enkel gemeld het sneuvelen van Europeesch sergeant en de verwonding van twee officieren (luitenants M. J. Berckenhoff en C. F. J. Pape, beiden iieht gewond) en vier Europeesche militairen beneden dien rang. Volkseanatoria, Aan het jaarverslag over 1905 van de Yereeniging tot oprichting en ex ploitatie van Volkssanatoria voor Borst- iijders in Nederland wordt het volgende ontleend Geconstateerd wordt, dat het afge- loopen jaar in het algemeen voor de vereeniging zoowel als voor hare stich ting het sanatorium te Hellendoorn, een gunstig jaar kan worden genoemd. Het verslag vangt aan met een harte lijk woord van dank aan mr. JE. baron Mackay, dis wegens vertrek naar het buitenland ontslag heeft genomen als lid van het hoofdbestuur der vereeni- ging, voor de vele belangrijke diensten door hem bewezen. Een waardeerend woord wordt voorts gewijd aan wijlen prof. Rosenstein, wiens naam, zoo wordt opgemerkt, in de geschiedenis der vereeniging, zoowel als in die der bestrijding der tubercu lose in ons vaderland, steeds met dank baarheid genoemd zal worden. Ia het aantal sub com missiën kwam 1905 geen verandering. Ontwerp Arbeidscontract. De heereu G L, Niermeyer en J. Th. Kurnmer, respectievelijk voorzitter en secretaris van den Algemeenen Ne- derlandschen Bond van Handels en Kantoorbedienden, hebben aan de Tweede Bij een der pogingen daartoe, van binnen aangewend, werd den kapitein het eene been boven den enkel afgeslagen, door een aanrollende zee, die hem neerplofte, terwijl zijn voet achter een balk bleef haperen. In de kajuit gedragen, werd hij zoo goed mogelijk verbonden. Hoewel de pompen in no. 1 aan het werk werden gezet, kon niet worden verhinderd, dat ia dat ruim het water met grooter snelheid binnendrong dan het er uit kon worden verwijderd, zoodat het te 5 uur dan ook daarin 8 voet hoog stond. Gelukkig was te één uur een boot, die later bleek ta zijn de Duitsche stoomer „Mannheim", van Rotterdam naar New-York op reis, in het gezicht gekomen en daaraan om assistentie verzocht. Hij bleef op eenigen afstand te loevert van het ongelukkige schip kruisen en 42 uren lang zijn de wakkere kapitein Sehau en zgn even wakkere mannen op de plaats van het onheil gebleven en zijn die brave zeelui de Het Hellendoomfonds kreeg eenige uit'creiding, doordat wijlen de heer A. J. D. C. Balck uit Arnhem er eene som van f 1000 aan vermaakte, terwijl de regeering aan het eind van 1905 een som van f 500 aan de vereeniging toezegde. Dit fonds bedraagt daardoor op het oogenblik f20,207. Op de vele aanvragen om onder steuning uit dat fonds is het hoofdbe stuur helaas slechts in staat een klein bedrag, nl. de rente van genoemde som, beschikbaar te stellen. Het hoofdbestuur beveelt dan ook het fonds aan in de belangstelling van hen, die mede willen werken om de tuberculose in ons vader land ernstig te bestrijden. Een woord van dank wordt gebracht aan den heer Jozef Israëls, die belang loos een teekening had beschikbaar ge steld voor een verloting, ten doel heb bende aan het sanatorium een piano te schenken. Uit het jaarverslag van den genees heer directeur van het Volkssanatorium te Hellendoorn blijkt o.a. dat het aantal verpleegdagen 20,371 bedroeg. Het totaal der voor de exploitatie in werkelijkheid gedane uitgaven be droeg f42,865. Evenals andere jaren werden weder 8 kostelooze plaatsen beschikbaar ge steld. Hst geheele aantal der kosteloos verpleegden bedroeg 28, t9gen 18 in 1904, Behalve 147 patiënten, wier aanvrage in 1905 inkwam,'werden ook nog op genomen 7 van wie de aanvrage van vroeger dateerde. In het geheel werden dus 154 patiënten opgenomen. De gemiddelde verpleegduuv van de 143 vertrokken personen, bedroeg 147 dagen. Een manaelgk patiënt overleed in het sanatorium. Door een overzicht van de indeeling der patiënten naar de uitgebreidheid van het longproces volgens Turban, wordt de aandacht gevestigd op het groote aantal van hen, die reeds bij aankomst niet meer in het lste stadium verkeerden. Dit is wordt opgemerkt, daarom zoo jammer, omdat de kans op een gunstig resultaat van de behande ling het grootst is bij de patiënten, die in het eerste tijdperk der ziekte onder behandeling komen. Als een zeer belangrijk onderdeel van de theraphie werd beschouwd de zorg voor een gezonde kleeding. Yoor de behartiging van de geeste lijke belangen werd ook zorggedragen. Voor de verplpging van onbemiddelde patiëaten werd ter beschikking van den geneesheer-directeur gesteld tweemaal f 60 en éénmaal f 400. Er met nadruk op wijzende, hoezeer de resultaten der behandeling bekecrBckt worden door het stadium der ziekte, waarin de patiënten verkeeren op het oogenblik, waarop zij in het sanatorium worden opgenomen, doet de geneesheer directeur, dr. Yos, een ernstig beroep op de Nederlandeehe geneesheeren, die alleen in staat zijn er voor te zorgen, dat de resultaten der sanatoriumbehan deling steeds meer beantwoorden aan het doel dat den oprichters voor oogen stond de vermindering der sterfte aan tuberculose eu het verhoeden van in validiteit. ïïr. Ms. „Friesland". Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantsersohip „Friesland", onder bevel van den kapt. ter zee J. B. Saethlage, den 21 dezer van Cartagena vertrokken ter voortzetting van den oefeningstocht. redders geworden van elf schipbreuke lingen, die zonder hunne hulp een wissen dood waren tegemoet gegaan. Het zou evenwel door omstandigheden, buiten hun wil, Zondagmiddag worden eer hun reddingswerk kon aanvangen jammer genoeg, dat zonder die omstandigheden nog meerderen dan nu wellicht in het leven hadden kunnen blijven. Hoe het zij, te 5 uur 's namiddags van Zaterdag werd naar de „Mann heim" gesignaleerd „verlaten het schip". Nu kon alleen aan bakboord een boot worden uitgezet, daar het schip naar stuurboord te sterk overhelde de ma trozen deden hun best de boot op te hijschen, nadat zij eerst den gewonden Kapitein daarin hadden neergelegd, bij welke hulpbetooning. een Fransch ma troos door een zware zee over boord werd geworpen. Goed zwemmer, din hij was, had hij best het schip weer kunnen bereiken, daar dit niet meer stoomde, maar ongetwijfeld dacht hij op de „Mauaheiia" weldra te zullen worden opgemerktalthans hij zwom daarheen en zeker ware hem van daaruit hulp verleend, als men geseind had „man over boord", maar in de algemeene ontsteltenis is dit verzuimd. Nu konden zgn makkers hem lang nastaren om hem ten slotte nimmer terug te zien. Nadat de reddingsboot zoowat 3 voet uit de davits hing, de tweede stuurman het bevel erover op zich had genomen, en een matroos erin was gegaan om de patenthaken uit te pikken, zwaaide men de boot uit, maar nadat zij van het schip was afgekomen, sprongen alle stokers tegelijk erin, zij sloeg daardoor een eind van het sobip weg en bij den weeromstuit zoo geweldig tegen het schip, dat zij onzeewaardig werd ge slagen. Nu moesten de andere schip breukelingen met alle kracht als redders optreden van hen, die erin waren. De kapitein werd er weer uitgenomen, en daar hij weigerde in de kajuit te wor den gedragen, bracht men hem in een stuurboordsboot ea. word hjj neargaiegd;

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1