18 Mei. 1S06. No. 116. 44© Jaargang. V rijdag' Bianenlaiidscliü berichten. FEUILLBTOW, Telepli i)oiinuiniH©i* 10. VLISSINCNCHE COURANT. Prgs pet drie maasden 1=S@, fetaeo pat jpos® 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich big alle Boek handelaren, PosKiiraoteuren of rechtstreeks bij de» Uitgever F. TAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- 4DVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Hst reglement van Orde van de Tweede Earner. Aan „De Tijd" werd dezer dagen gemeld, dat er door de voormannen der verschillende politieke partijen in de Tweede Kamer hard gewerkt wordt om het reglement van orde aan een grondige herziening te onderwerpen. Aan dit bericht werd de mededeeling toegevoegd, dat bij eventueels regle mentswijziging in geen geval de tegen woordige werkwijze zal behouden blij ven. Uit goede bron vernemen wij thans, dat de plannen tot wijziging van het reglement van orde nog in zoodanig stadium verkeeren, dat laatstbedoelde mededeeling aan „De Tijd" op zijn minst voorbarig moet genoemd worden. De stand der zaak is deze De voor zitters van de verschillende fracties hebben een bijeenkomst gehouden, waarin besproken is de wensehelijkheid om een commissie te benoemen, die zich met bet vraagstuk der reglements wijziging zou bezighouden. Waarschijn lijk zullen de fracties ieder één lid in de commissie benoemen, vermoedelijk haar voorzitters, en één of twee plaats vervangers. Men schijnt het er onder alle partijen vrijwel over eens te zijn, dat een wij ziging van het reglement van orde, wil zij werkelijk goede vruchten dragen, moet tot stand komen door algemeene samenwerking en niet alleen bij meer derheidsbesluit, m. a. w., dat de zaak eerst in de verschillende fracties moet beklonken zijn vóór zij in de Kamer wordt behandeld. Intusschen zijn twee hoogst bekwame mannen, waarvan de een tot de meest invloedrijke leden van onze Volksver tegenwoordiging behoort, geheel onaf hankelijk van elkander, bezig met het ontwerpen van een wijzigingsplan, waarvan de resultaten natuurlijk in parlementairen kring met belangstel ling worden tegemoet gezien. Midden-luropeeeche tijd. Naar wij vernemen, is een wetsont werp bij den Raad van State ingekomen tot invoering van den Midden-Euro peeschen tijd in ons land. („H. Ct,") Bend van Staatspensionneering. In de te 's Gravenhage gehouden ver gadering van den Bond voor Staats- pensionneering kwam in behandeling een voorstel van het hoofdbestuur tot wjjziging van de statuten in dier voege le. Dat de bond als einddoel beoogt totstandkoming van een wet, waarbij aan alle Nederlanders, vrouwen zoowel als mannen, op nader bij de wet aan te geven leeftijd, een recht op gelijk ■aau"!i ■■mi» Naar het Duitsch. 't Was een heete zemerdag, prettig weer voor de muggen en de vliegen, óis echt feestelijk gestemd hun ronde dans deden, maar de kippen van boer Michel vonden 't wel wat te warm en waren daarom in den ledigen koeienstal gekropen. In de binnenkamer is het echter heerlijk koel, door de schaduw van eenige lindeboomen. Daar zit Michel, de dikste en ook de rijkste boer van heelNiedorf. Hij rookt zijn echt Duitsche Pijp met welgevallen terwijl hij daar in een hoek van de canapé zijn gemak neemt. Alles rondom hem ademt vrede en behaaglijkheid. Daar buiten zweven aangename geuren den wandelaar tege moet en hiervan geniet Michel niet in staatspensioen wordt toegekend, zonder premiebetaling, de kosten te vinden uit de opbrengst van bestaande of nog te beffen belastingen, en als overgang, zoo noodig, het verkrijgen van een staats pensioen voor alle oude mannen en vrouwen, wier inkomen zekere, bij de wet te bepalen grens, niet te boven gaat, zoodanig, dat elk karakter van bedeeling aan het pensioen worde ont nomen 2e. dat de bond dit doel tracht te bereiken door allereerst te ijveren tegen regeling van een ouderdomsverzorging, vastgekoppeld aan premiebetaling. Na zeer uitvoerig debat werd dit voorstel verworpen. De uitslag werd deels met applaus, deels met gefluit begroet. Na deze beslissing onstond een zeer verward debat. De heer Frans Netscher wenschte klaarheid en vroeg daarom aan het bestuur pertinent of er nu nog plaats was in den bond voor voorstan ders van geleidelijke stelsels. De afdee- ling Alkmaar wenschte een motie te stellen om uit te drukken, dat de voor standers van geleidelijke stelsels uit den bond moeten treden. Nadat het bestuur had overlegd, werd het eerst in behandeling genomen een voorstel-Uitgeest, luidende De afdeeling Uitgeest, van oordeel, dat hoofdbeginsel van den bond is en moet blijven staatspensionneering van alle Nederlanders, zijnde dit de meest rechtvaardige grondslag voor alle wets- wezen overtuigd van de goede bedoe ling van hen, die voor zich meenen te moeten ijveren voor overgansstelsels mede wenschende, waartegen zeker nie mand zich zal kunnen verzetten, dat zoo spoedig mogelijk voorzien wordt in den nood der meest nooddruftigen is van oordeel, dat om beide, hoofdbeginsel en overgangsstelsel mogelijk doorvoer baar te maken, noodzakelijk is zóó groot mogelijke eenheid in den bond, omdat slechts een krachtige volkswil wet kan worden meent, dat, zonder daarom discussie over de zaak zelfve te willen negeeren of vreezen, omdat elke goede zaak ten slotte zal zegevieren, echter spoediger bereiking van het hoofddoel, ter tege- moetkoming aan voorstanders van over gangsstelsels, ter bevordering der een heid, ten goeden begrip en uitleg van art. 1 en 2 der statuten, de jaarver gadering te moeten voorstellen bij notulsnbesluit (zoodat geen reglements wijziging noodig is) vast te stellen, dat doel van den bond ia en zal blijven staatpensionneering voor allendat echter de bond als lichaam, zoowel de afdeelingen als de propagandisten indi vidueel, gerechtigd zijn, propaganda te maken voor, of deel te nemen aan, bewegingen, die als overgangsmaatregel 't hoofddoel kunnen beschouwd worden. Dit voorstel werd met groote meer derheid aangenomen. De afdeeling Alkmaar handhaafde zijne kamer, doch dit wordt hem vergoed door den mesthoop, dicht bij het op staande venster. lederen keer, dat er een windje de kamer in komt, steekt Michel den neus vooruit, haalt een paar keeren diep adem en zet daarbij een gezicht of bij van zijn lievelingskostje smulde. Terwijl hij daar zit en wie weet welke schoone plannen in het hoofd heeft, om alle menschen op de wereld gelukkig te maken, komt buurman Frits hem storen met de woorden „Hé, Michel, ze gaan allen naar Dresden, naar de kermis, willen we er ook eens „Och, watpraat me niet van ker mis", viel Michel den onverwachten rustverstoorder in de rede, „den vorigen keer heb ik er genoeg van gekregen." „Den vorigen keer?" vroeg Frits langzaam. „Wat bedoel je daarmee „Nu, den vorigen koer heb ik „Zoo, daar heb je me niets van ge zegd." „Als ik er aan denk, dan doen me alle knoken in het lijf nog pijn." „Ah zoo, ben je in gedrang geraakt „En daarmee (Miohel maakt bet gebaar van drinken) was het ook niets, ik wou niettemin baar motie (uitdrukkende, dat na de beslissing over bet hoofdbestuurs- voorBtel voor de voorstanders van 't geleidelijk stelsel in den Bond geen plaats meer is). Zij werd verworpen met 545 tegen 92 stemmen. De overige stemmen werden in blanco uitgebracht. De heer Netscber had vóór de stem ming vastgesteld, dat verwerping van de motie zou beteekenen, dat de revi- sionnisten in den Bond kunnen blijven, maar dat in een dergelijk votum tevens lag opgesloten een opdracht aan het bestuur, om tegen het volgend jaar wederom te komen met een voorstel tot statutenwijziging. Tot lid van het hoofdbestuur werd herkozen mej. Eliae Jocbim en tot hoofdbestuursleden gekozen de heeren G. Wieringa, uit Arnhem en Scheffer, uit Hulst. Na behandeling van verschillende voorstellen van huishoudolijken aard was aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur, luidende De Bond voor staatspensionneering neme het initiatief tot het bijeenroepen van een congres van afgevaardigden van 1. den Bond voor staatspension neering 2. het Alg. Ned. Werklieden verbond 3. Patrimonium 4. R.-K. Volksbonden 5. verschillende boeren bonden 6. de landelijke organisaties van handels- en kantoorbedienden7. de verschillende vrouwenvereenigingen 1. de democratische politieke partijen, als de 8. D. A. P., Vrijz.-Dem. Bond, de Christen-democraten en de Vrije Roomsch-Kath. volkspartij. Ea zulks ter bespreking en beant woording van de volgends vragen 1. Behoort eens eventneele pensioenwet alléén de mannen te beschermen of ook de vrouwen Alleen de loontrekkenden of allen 2. Is bij invoering eener wet telijke ouderdomsverzorging de eisen van premiebetaling (dus het scheppen eener verhouding tusschen loon en premie en tusschen premie-bedragen en pensioen) al dan niet billijk of recht vaardig 3. Zoo niet, is dan een gelijk pensioen met belasting-bijdragen naar draagkracht gewenscht Aan den wensch om zooveel mogelijk bonden en vereenigingeu nit te noodi- gen, beloofde het hoofdbestuur te zul len voldoen. Het voorstel werd vervolgens aange nomen. Commissie voor de statistiek. In de jongstgehouden vergadering der Centrale Commissie voor de Statistiek werd door den voorzitter, mr. N. G. Pierson, het nieuwbenoemde lid do heer A. 8. Talma, lid van de Tweede Kamer der Staten Genoraal, geïnstalleerd. Met ingenomenheid werd kennis ge nomen van het jaarverslag van den di recteur van het Centraal Bureau voor de Statistiek over 1905. Het jaarverslag der commissie over het afgeloopen jaar benevens een begrooting der uitgaven eigenlijk niet mee, maar mijn oude liet me geen rust." „Je oude vroeg Frits, alsof bij niet goed verstaan had. „Ja, ik ging met mijn oude en „Met je oude?" zei Frits. „Hm, hm, daar zit 'em de kneep. Als wij vandaag er heen gaan, nemen we haar niet mee, begrijp je 1" „Ben je dol riep Michel verschrikt, „ze zou mij de oogen uitkrabben, als ze dat bemerkte." „Ze moet het ook niet merken 1, Voordat ze terugkomt van dat verjaring», diné, zijn wij al lang er op los." „Neen, dat gaat niet, Frits 1 als ze lont ruikt, komt ze ons achterna." „Ja, je hebt gelijk, we moeten er wat anders op zien te vinden." Na een poos gezwegen te hebben, riep Frits„Gevonden, gevonden 1 hoor Michel 1 Ik heb eens gelezen van een slimmen kerel, die voor hij met de noorderzon vertrok, een brief schreef en die ergens neerlegde, zóó dat ze hem eerst vonden, toen hij een flinke poos weg was. Op die manier geef je kennis, dat je van huis bent gegaan en niemand weet waarheen." Frit a 1 jongen t dat ia een mooi idéé Abonnements-Advertentiën op Keer voordeeligc voorwaarden. voor het volgend jaar en een advies aan de regeering betreffende de begroo ting van het Centraal Bureau voor 1907 werden achtereenvolgens vastgesteld. Voorts werden nog afgehandeld adviezen aan de regeering in zake de onderwijs statistiek, de militiestatistiek en den statistischen inhoud van het Koloniale Verslag. Vredespaleis. Uit Den Haag wordt gemeld dat de heer Cordonnier, uit Rijsel, wiens ont werp met den eersten prijs bekroond is, voor korten tijd aldaar vertoeft. Omtrent de vraag, of een der be kroonde ontwerpen voor den bouw zal worden uitgevoerd, is nog geenerlei beslissing genomen. Sinds de uitspraak der jury heeft het bestuur der Carne- gie-stichting nog geen vergadering ge houden. Eerst heden zal het bestuur weder bijeenkomen. Vrouwenkiesrecht Het „Maandblal van de Vereeniging voor vrouwenkiesrecht" deelt mede, dat H. M. do Koningin, nadat Haar het door de vereeniging goedgekeurde rap port over Grondwetsherziening te Am sterdam was overhandigd, vroeg, of zij in het rapport alle wenschen der Ned. vrouwen met het oog op de Grondwets herziening kon vinden, en op het be vestigend antwoord beloofde H. M. het rapport met aandacht te zullen lezen. Wat de aanbieding van bet rapport aan den minister Kink betreft, deelt het maandblad het volgende mede „Minister Rink begon met te zeggen dat het hem genoegen deed, dat wij zoo juist op tijd waren gekomen met ons rapport, daar de werkzaamheden voor de Grondwetsherziening weldra een aan vang zouden nemen. Hij vreesde echter dat wij onze verwachting wat te hoog hadden gespannen nu het uit de tot hem gerichte toespraak duidelijk bleek, dat wij in de Grondwet het vrouwen kiesrecht wilden zien vastgelegd, ter wijl het de bedoeling der regeering was, de belemmering tot invoering van vrouwenkiesrecht uit de Grondwet weg te nemen, opdat dan de gewone wet gever langzamerhand tot invoering van vrouwenkiesrecht kon overgaan. Hiertegen merkte dr. Jacobs op, dat de vrouwen daarmede niet tevreden konden zijn, omdat dan bij wisseling van regeering ons telkens die rechten konden worden ontnomen, waarvoor zoo zwaar en hardnekkig gestreden was.Toen daarop minister Rink antwoordde, dat wij wel wisten dat doze regeering art. 80 in een blanco artikel wilde omzet ten, toen nam rnavr. Rutgers Hoitsoma het woord en deelde mede dat de com missieleden een vorm gevonden hadden voor een blanco-artiKel, waarbij vrou wenkiesrecht in de Grondwet werd vastgelegd en toch de wetgever werd van je sprak de dikke Miohel, terwijl hij zijn best deed om op te staan. „Ja, dat zou gaan 1 Wij schrijven een brief en leggen dien ergens onder het stroo Dan kunnen we nog eens rustig eenige glaasjes er op zetten. Kom, Frits Iaat ik je de hand drukken voor dien koste- lijken inval. En nu dadelijk schrijven spoedig I Jij moet maar schrijven, want dat heb ik niet geleerd. Je moet mijn handschrift namaken. „Nu, het is mij goed!" „Hier is papier, pen en inkt, ik zal je alles voorzeggen, want ik ken de zwakke zijde van mijn oude. Begin maar kom, talm nu niet langer. Lieve Karlientje! heb je 't?" „Ja zeker, verder." „Als je dezen brief vindt, ben ik op weg naar Tarant." „Heel goed, ga voort 1" „Daar is een varken te koop, dat iederen maal dertig jongen heeft. (Dat pakt, hé Frits dat koopen van dat varken is goed, want op varkens is mijn oude als de vliegen op stroop. „Yerder?" vroeg Frits ongeduldig. „Ik hoop maar dat het weer goed blijft, dat mijn nieuwe kleeren niet bederven en de illuminatie niet wordt vrijgelaten het kiesrecht der vrouwen geleidelijk in te voeren. De minister betwijfelde of de volks vertegenwoordiging voor zoo'n voorstel wel te vinden zoude zijn, waarop dr. Ja cobs in het midden bracht, dat wij vast van meening waren dat de regeering meer kans van slagen zou hebben met een al door ons geformuloerd blanco artikel, dat met een, waarbij het recht der vrouwen op het kiesbiljet niet ver zekerd was. Vrouwenkiesrecht telde voorstanders in alle partijen en voor zoover wij de neuzen der volksvertegen woordigers geteld hadden, waren wij zeker dan de regeering met een artikel „De wet bepaalt welke mannen en vrouwen kiesbevoegd en verkiesbaar zijn," zooals wij het wenschen het meeste succes zou hebben. „Daarop vroeg de minister eenige inlchtingen naar de werking van j vrouwenkiesrecht in Amerika. Zijn dochter had de vergadering bijgewoond van de Ver. voor Vrouwenkiesrecht in Den Haag, waar dr. Jacobs over toe standen in Amerika gesproken had en in aansluiting daaraan vroeg hij, of ook de gehuwde vrouwen kiesrecht hadden in Amerika en hoe dit op de gezinnen i werkte. Daarop kon natuurlijk uitvoe rig geantwoord worden en werd deu minister op zijn daartoe gedaan ver zoek beloofd, dat wij eenige geschriften zouden zenden waarin de gevolgen van vrouwenkiesrecht op de samenleving, in de landen waar het is ingevoerd, 1 werden uiteengezet. „Nadat nog de minister ons toezegde het rapport te zullen bestudeeren met de aandacht die deze zaak inderdaad verdient, verlieten wij zeer voldaan over- onze zending den minister, die ons bij het heengaan nog toevoegde, dat hij de dames over deze zaak nog wel eens weer hoopte te spreken. Do directeur-generaal der posterijen en telegraphie vestigt er de aandacht op, dat bij het verzenden van stukken tegen het tarief van nieuwsbladen, het belang der afzenders medebrengt er voor te zorgen, dat op die stukken de datum van verschijning en het volg nummer zijn vermeld, om vertraging in de verzending te voorkomen "bij de contróle of bedoelde stukken tegen het tarief van nieuwsbladen kunnen worden verzonden. Hetzelfde geldt voor bijvoegsels, welke met de nieuwsbladen te zamen als één nummer of exemplaar gefrankeerd, per post worden verzonden. De minister van oorlog beschikte afwijzend op het verzoek van den „Boud van Ond-onder-officiereu", oin ook op de administrateurs der militaire verple- gingsinrichticgon toepasselijk te verkla ren de bepalingen omtrent het verkrij gen en het dragen van medailles en oaderscheidingsteekenen voor langduri- gen dienst. uitgesteld." „Ben je do), Michel, om van de illuminatie te gaan spreken." „Je heb gelijk Frits, dus verder „Ja, verder „Opdat de tijd je niet lang zal vallen, kan je mijn gele broek uitwasschen, een ophangbandje aan mijn Zondagsche jas zetten, ook ontbreekt er een bandje aan een halsboord en de kwast aan mijn slaapmuts no. 3, (ik moet haar toch werk bezorgen, niet waar, Frits „Dat ia in orde verder of ja, dat is al genoeg Michel, maak er nu maar een slot aan of heb je nog wat bijzorders P" Michel keek aandachtig naar den zol der, legde zijn rechterhand op zijn buik, maar kon niets meer bedenken. „Nu, sehrijf maar op, Frits! Adjeu Karlientje tot weerziens met het varken. Uw Michel." Frits stond op, deed een paar flinke trekken aan zijn pjjp en zei„Ziezoo 1 hier is de brief, leg hem nu ergens neer en maak dat ge spoedig u wat opknapt. Als ik over het erf ga, zal ik den schimmel laten inspannen." Wordt ver jal<[ l.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1