N: I Woensda 16 Mei, Ho. 114. 44e Jaargang. 1906. uisarbeid, Co., mug: Telepïoon nummer 10. Bmnenlandsche berichten FEUILLETON. EN STAND. t Bevordering mOK Co., verklaart ij doelmatige f» dag er een groot van koopers [INE,alsmede s, die zonder dat hetgeen nkomt. Wij ohi 263. eit grove ifèuhP" voor een HAND- [L. dit blad. VLISSIAft.SC 1IE COURANT. ct Prijs pet drie maanden Uft 'jftaacc pest 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of reohtstreeks bij desa Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187 ADYEK'IENTIËNvan t4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij diieete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! de prijs slechts twee maal berekend. Groote letter» en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. oor de morgenuren des Zaterdags Ldres Bureau der Et." jlOHIST Middelburg v.v (Remise) v.m lerkdagen) 5.50. a. 7.55, 9,30. 11.—. il5, 2.-, 2.45. 3.30, 7.50, 8.40, 9.30, (n. Zeilmarkt 6.20*, 8.40, 10.15, 20, 2.05, 2.50, 3.35, |5. 7.55, 8.45, 9.35, den slechts tot de vm. 6.-, 6.20, 7.' 10.—, 10.20, 10.40, -, 12.30, 1.05,1.30*, 55, 4.30, 4.50, 5.20, 8.20, 9.10. isvm. 6,10, 6.30, 9.50, 10.10, 10.30, Hm. 12.10, 12.45, „10, 3.4.0, 4.10, 4 .40 ,05, 7,25, 8.—, 8.30, l&Usn Zondsga nit :B-SCBSLÖS. 6. nm. 3,23 g) en 6,10( 0 nm. 3,50 g) en 6,40 a) ea 4,45 k,23 ea 6,10 c) f) ;na heb vertrek van e n. Neuzen. vm. 8,30 Borasele ea Neuz0a s, Borssele en Neazöü. vaa 16 April tot Evenredigs vertegenwoordiging en de katholieken. Het katholieke „Huisgezin" waar schuwt tegen de overdreven verwaohtin- gen welke door sommige katholieken omtrent de invoering der Evenredige Vertegenwoordiging worden gekoesterd. Hen meent nl., dat bij invoering daar- yan een derde der zetels aan de katho lieken zou ten deel vallen. Maar dit is bij lange na niet het geval Pater Erfmann heeft eens gezegd, dat van de 90,000 katholieken te Rotter dam 30,000 niets meer aan kerkgaan doen. Al neemt men aan, dat in de andere groote plaatsen de verhouding tuasehen de naam-katholieken en de daad-katholieken niet zóó ongunstig is, we weten toch allen genoeg, dat overal, tot zelfs in de katholieke steden, heel wat godsdienstige nonvaleurs worden aangetroffen. Voor de katholieke staat kunde zijn die natuurlijk ook geen cent waard en bij de stembus zullen wij hem niet naast, maar tegenover ons zien. Op het oogenblik vaardigen Noord- Brabant en Limburg samen 17 afge vaardigden, uitsluitend katholieken, af. Ha invoeriDg van evenredige vertegen woordiging zal dit natuurlijk ophouden. Met eenige zekerheid valt geen cijfer te noemen, maar verwonderen zou het on8 toch niet, indien van die 17 drie zetels aan niet-katholieken ten deel vielen. Deze drie zetils moeten dus eerst boven den Moerdjjk worden bijgewonnen eer we aan ons oude cijfer zijn. Er valt met aan te twijfelen, of dat geschiedt en bovendien bestaat op twee of drie zetels meer wel uitzicht, maar boven de 28 durven wij onze raming niet stellen. Yroeg men ons, hoe wij ons bij in voering van evenredige vertegenwoor diging die 28 zetels over de verschillende provincies verdeeld dachten, dan zouden wij, met het oog op het procentcijfer der katholieken en het aantal zetels in de onderscheidene provincies (welk laatste cijfer allicht ook hier en daar eenige wijziging zal behooren te onder gaan) deze gissing durven wagen Hoord-Brabant en Limburg 14, Zeeland 1, Gelderland 3, Overijsel 2, Utrecht 1, Noord-Hoiland 3 en Zuid-Holland 4. Heel veel bezijden de uitkomst ge- loeven wij niet, dat deze raming zou blijven. Of het dan wel de moeite waard is ons voor evenredige vertegenwoordiging warm te maken Het blad antwoordt op deze vraag met de volgende bevestiging Ja, want dan behoeven we voor de zetels in Holland en Zeeland, die nu van het toeval afhangen, niet meer bevreesd te «Sm Ja, want dan zal de wanverhouding ophouden, dat Brabant en Limburg, met nog niet de helft der Nederland se katholieken, 17, de overige pro vincies met méér katholieken, in het gunstigste geval 8 zetels in de Kamer Ja, want dan zullen wjj niet meer 22.) Door AMO. «Hij zegt ja. "Wat is daar toch mee uan de hand vroeg Johannes. „Overklip heeft debetalingengestaakt. Hjj is bankroetriep Haakman. Marie snelde bevend naar de brand bat en nam Haakman mee. Intusschen 'ag de oude in Johannes' armen met den ^od te worstelen. «Schei daar toch mee uitZiet ge jan niet dat hij sterft Haal gauw den '"iter, mynheer Haakman!" riep Jo- afhankelijk zijn van anderer steun, noch op onze beurt steun behoeven te schen- 1 ken aan candidaten en partijen, die ons maar matig aanstaan. Ja bovenal, omdat evenredige ver tegenwoordiging jn zichzelf een billijk beginsel is, de verwezenlijking van „elk het zijne". Hier komt bij, dat dan ook de katho lieke provincies, waar tot dusver, als in bet grootste deel van Limburg, geen katholieke kiezersorganisatie bestaat of de bestaande organisatie tamelijk krach teloos is, haar volledige strijdkrachten zullen moeten organiseeren. Yoor een gezonde ontwikkeling van het katholiek- politieke leven zal de invoering van evenredige vertegenwoordiging van veel waarde zijn. Mr. W. v. d. Vlugt. Naar wij vernemen, is de toestand van mr. Tan der Ylugt, in de laatste week aanmerkelijk verbeterd en bestaat er gegronde hoop, dat gestadige gene zing thans is ingetreden. Op verlaDgen zijner medici denkt de Leidsche afge vaardigde nog een week of drie vier in Zwitserland te blijven, om daarna, indien alles goed blijft gaan, in het land terug te keeren. („N. Ct.") Yan bevoegde zijde bericht men, dat van een automobielongeluk dat aan H. M. de Koningin-moeder overkomen zou zijn, gelukkig geen sprake is ge weest. Gaande per automobiel van Burg- steinfurt naar Bentheim, kwam dit rij tuig in aanraking met een slagers wagen waardoor de machine zoodanig werd beschadigd, dat de inzettenden, Hare Majesteit en de Vorst en Vorstin van Bentheim, de automobiel moesten ver laten en in een andere, die volgde, den toeht moesten voortzetten. voorbeeld was voor hen, die met en ouder hem dienden, 't Deed spr. ge noegen, dat hij hier met zooveel lof kon getuigen van de werkzaamheid van dezen eenvoudigen man, die bij onze zeemacht door allen zoo werd gewaar deerd. Als oudste inspecteur van het loods wezen, bracht daarna do kapitein ter zee de heer Van Maren Bentz van den Berg, uit de directie te Ylissingen, een woord van hulde aan de nagedachtenis van zijn ontslapen chef. Spreker gaf de verzekering dat de naam van de Yriese met groote waar- deering, dankbaarheid en hoogachting bij ons zal blijven voortleven. Ook de kolonel Verhey, lid van de Tweede Kamer, getuigde daarna van de smart, welke het overlijden van De Vriese bij diens talrijke vrienden had verwekt, niet 't minst te Rotterdam, waar de thans ontslapene een gewich tige taak heeft vervuld. Ten slotte werd het woord gevoerd door den chef van de marinestaf, baron Van Asbeck, als een der oudste van do aanwezige actief-dieDende zee-offi ceeren. Ook deze spreker bracht in van groote waardeering getuigende bewoor dingen hulde aan de nagedachtenis van De Yriese. Een der familieleden dankte voor de belangstelling. of eerlijk, ondeugend of gehoorzaam, plaagziek of vriendelijk), 30. Hoe is het temperament (driftig of kalm), 31. Had het liefhebberijen, welke? En zoo kwamen er op het formulier nog een 60-tal andere vragen voor. Een prachtig onderzoek voor een burgemeester om te weten te komen of een tante van een jeugdigen veroor deelde misschien aan een der genoemde ziekten heeft geleden. Hoe krijgt men het toch in zijn hoofd. Hoe moet toch in Gods naam een burgemeester aan de wetenschap komen, wanneer het kind zindelijk is geworden Dit is nog wat anders dan het door mr. Van Leeuwen bedoelde „kruiers werk" der burgemeesters. („N. Br.") Naar aanleiding van de tegenspraak van het „N. v. N." betreffende de reis beschrijving van dr. A. Kuyper schrijft de Haagsche correspondent van het „Hbld.", dat hij zijn bericht niet had gemeld vóór het bevestigd was door iemand, die nóg dichter bij dr. Kuyper staat dan het „N. v. N." Begrafenis—De Vriese. Het stoffelijk overschot van den in specteur generaal van het loodswezen, den schout-bij-nacht-titulair O. J. de Yriese, werd gisteren op Oud Eik-en- Duinen te 's Gravenhage ter aarde be steld. Het geschiedde zonder eenige uiterlijke praal, op hoogst eenvoudige wijze, zooals de thans ontslapene het had gewenecht. Doch dat het heengaan van dezen eenvoudigen man in breeden kring, niet het minst bij het korps zee officieren. achting en waardeering ge noot, daarvan leverde de aanwezigheid van tal van marine autoriteiten het beste bewijs en getuigden ook de woor den aan de groeve ter nagedachtenis van den doode gesproken. Als eerste spreker trad uit den bree den kring van belangstellenden naar voren de minister van marine. "Wie had, zeide de heer Cohen Stuart, enkele dagen geleden kunnen denken dat wij thans zouden staan aan de groeve van dezen trouwen landsdienaar, die midden uit zijn vele werkzaamheden weggerukt is, als een braaf soldaat als 't wa>e gevallen is op zijn post. Met groote waardeering gewaagde de minister van den ijver, de toewijding en de opgewektheid waarmede De Yriese zijn taak vervulde, en waardoor hij een hannes. Marie schrikte op en ijlde naar de meid om den dokter te laten halen. Haakman liet zich by het openen van de brandkast niet storen. Het kunstig gemaakte Blot bood echter weerstand aan al zijn pogingen. Marie kwam terug. „Burgman, is het waar Sterft hij „Ja, juffrouw, elk oogenblik kan hij den laatsten snik geven." Hij hield den stervende nog steeds in zijn armen. „O, God, zou bij 't geld bij Overklip belegd hebben riep Marie in hevigen angst, met een blik op Haakman, die woedend zijn vergeefsche pogingen opgaf, zijn hoed nam en vertrok. Onmiddellijk daarna trad de dokter binnen, doch mijnheer Aalders had juist den laatsten adem uitgeblazen. Nog denzelfden avond kwam Haakman bij Johannes en vertelde hem, dat Formaliteiten voor plaatsing in een tuchtschool. Door den minister van justitie is een staat van inlichtingen vastgesteld om trent jeugdige personen, wier plaatsing is bevolen in een tuchtschool. Met de beantwoording daarvan worden de bur gemeesters natuurlijk weer opgescheept. Dezer dagen ontving de burgemeester eener gemeente een dergelijke staat ter beantwoording en werden daarin inlichtingen gevraagd 'omtrent1. Den vader, 2. De moeder, 3. Zijn de vader en de moeder gehuwd Datum van het huwelijk, 4. Verwantschap van vader en moeder, 5. Hoeveel kinderen hebben zij gehad 6. Hoeveel kinderen zijn daarvan gestorven? Waaraan? 714. Is iets bekend van zenuwziekte, krank zinnigheid, tuberculose, syphilis, andere ziekten voor het kind van belang, dronkenschap, ze'fmoord, misdrjjven, bij de ouders, de grootouders, ooms, tantes, broeders of zusters? 15. Zijn de ouders beide of een van beide ontheven of ont zet van de ouderlijke macht of van de voogdij zoo ja, bij welke uitspraak en op grond waarvan en hoe is daarna in de verzorging van het kind voorzien 16. Het hoeveelste kind is de ver pleegde? 17. Hadden zwangerschap en geboorte normaal verloop 18. Was het een borstkind 19. Leed het aan stuipen in de eerste levensjaren 20. Hoe oud kreeg het tanden 21. Hoe oud leerde het spreken 22. Hoe oud leerde het loopen 23. Leed het aau Engelsche ziekte 24. Heeft het aan eenige ziekte geleden, zoo ja en aan welke 25, Leed het aan toevallen 26. Bestonden er andere afwijkingen in het zenuwleven 27, Hoe oud was het zindelijk 28. Was het achterlijk (lichamelijk, gees telijk), 29. Hoe is het karakter (valsch Aalders zijn geheele vermogen by Over klip gedeponeerd had. De hooge rerte had hem zeker verleid, maar nu was het geheele kapitaal weg. „YYeet u soms, of het huis met hypotheek is bezwaard vroeg hij aan Johannes. „Ge moest u schamen, dat ge aan niets anders denkt", antwoordde deze. „Geld regeert de wereld. Ik kan geen arm meisjetot vrouw nemen", verklaarde Haakman met een effen gelaat. Dat trof Johannes Maar was hij zelf ook niet op den weg geweest om zoo te denken en te handelen En wie had hem gered j Lina I De beminde, brave Lina Laat i nu gebeuren, wat wilhij zal haar nemen, zoo arm zij dan ook is. Liever wil hij met haar in zorgen en beslom- j mering van zaken leven, dan een mensch worden, zooals Haakman. Nu had hij meelijden met Marie. Middenstandscongres. Het congres van den Ned. Bond van vereenigingen van den handeldrij venden en industrieslen Middenstand zal dit jaar ter gelegenheid van de nijverheids stelling aldaar te Leeuwarden gehouden worden. De agenda van het congres is voor- loopig vastgesteld als volgtle dag 11 uur. Opening door den Bondsvoor zitter. Vaststellen notulen vorige alge- meene vergadering. Verkiezing van a. leden van het hoofdbestuur, ter ver vulling van 3 vacatureB wegens perio dieke aftreding van bestuursleden, b. 2 vacatures wegens het bedanken van bestuursleden. s Gandiaaten voor deze vacatures kun nen vóór 1 Juli bij het Bondssecreta- riaat worden opgegeven, dat voor tijdige publicatie van de namen zorg draagt. Jaarverslag. Rekening en verant woording over 1905 en begrootiug voor 1906. Voorstel tot oprichting van een mu seum voor de klein-industrie en den kleinhandel. (Naar aanleiding van dit voorstel kunnen we melden, dat ten behoeve van 't verza melen van feiten-materiaal, door eenige leden der gelijke inrichtingen in het buitenland o. a. Zwitserland eD Bel gië zijn bezocht geworden). Voorstel tot het houden eener Mid denstaudstentoonstelling in het jaar 1908. 2e dag 9 uur. Oprichting van gemeente lijke handelsscholen voor den midden stand. 1 lj2 uur. Verkoop en détail. Voorstellen van de vereenigingen. gewacht moest worden, zoodat 't wel voorkwam, dat bij het verschijnen van de kaarten, de terreinen reeds een ge heel ander uiterlijk hadden gekregen. Door deD directeur der militaire ver kenningen moet een middel zijn aan bevolen en in beproeving genomen, waardoor hot mogelijk worde aan het lsgsr kaarten te verstrekken reeds en kele maanden na de verkenning van de terreinen. Deze vinding zal dus voor de oefe ning der troepen van veel belang zijn, daar tot nu toe jaren op de kaarten Als verpletterd zat zij neder bij het lijk van haar vader. Haakman had haar gezegd, dat al het geld weg was en de manier, waarop hij dit zeide, had het oppervlakkig koeihartige meisje toch diep geschokt. „Hij was altijd zoo goed voor mij hij had me zoo lief!" verklaarde zij wel honderdmaal van haar vader, en dat was de eerste maal, dat zij ook een hart had. Er was een week verloopen. Mijnheer Aalders rustte in het graf en Haakman had bevonden, dat het huis met een groote hypotheek bezwaard was. Behalve de zaak bleef er voor Marie weinig overzij was daarom dankbaar, dat Johannes bereid was deze over te ne men. Daartoe was de hulp van oom Karei noodig. Wel had deze schrifteljjk zich daartoe verbonden, maar er was zooveel te beslissen, dat Johannes nood- Te Utrecht is eergisteren de jaarver gadering gehouden der „Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volks- sanatoria voor borstlijders in Nederland." Het Ilellendoorn-fonds bedraagt f 20,297.53. Versterking van het fonds blijft zeer gewenscht. Aan het jaarverslag van den genees heer-directeur is het volgende ontleend Het exploitatiejaar eindigde met een totaal van 20,371 verpleegdagen, zjjnde 1371 meer dan geraamd was. Acht kostelooze plaatsen werden beschikbaar gesteld. Het geheele aantal der koste loos verpleegden bedroeg 28, tegen 18 in 1904. Op 1 Januari 1905 waren aan wezig 52 patiënten en op 31 Deoember 1905 waren er 62. De gemiddelde ver- pleegduur van de 143 vertrokken pa tiënten bedroeg 147 dagen. Wat de behandeling in engeron zin betreft, werd meegedeeld, dat op voorbeeld van een paar volkssanatoria in Saksen de verpleegden aan het werk werden ge steld met bezigheden, die niets te maken hebben met hunne gewone werkzaam heden. De geneesheer directeur deelde verder mede, dat de oorzaak van het nog al veel ziek zijn der verpleegsters gezocht moet worden in het geringe aanbod van verpleegsters vandaar dat er aangenomen werden die niet heele- maal gezond waren. De rekening en verantwoording geeft aan een bedrag van f 24,647.44 in ont vangst en uitgaaf. Er is een saldo in kas van f 4,991.47. Vlissingen15 Mei, Met de nachtmailboot „Koningin Wilhelmina" zijn hedenmorgen alhier aangekomen de hertog, hertogin en prinses van Connaught met gevolg, die met den aansluiteaden mailtrein de reis naar Berlijn voortzetten. De onderzeesche torpedoboot „Luotor et Emergo," waarmede tegenwoordig weder geregeld vaaroafeningen plaats hebben, is. van Ellewoutsdijk tot nabij de reede alhier onder water komen opstoomen, zonder één enkele maal aau de oppervlakte te komen. Tegen het tij had >de boot voor dit trajeot iets langer dan 1 uur noodig. Bij het gisteren te Rotterdam ge houden examen voor hulpkeurmeester van vee en vleesoh is o.a, geslaagd da heer H. G. de Wit alhier. Het verzoek door den 2e luit. A. E. vau Poelvoorde alhier gedaan om op non-activiteit te worden gesteld is niet Aan dën korporaal-tamboer M. Lam- breeht alhier is heden de gesp voor 18jarigen trouwen dienst uitgereikt. zakelijk voor een paar dagen naar huis moest. Het was een prachtige lentedag, toen hij daar aankwam. Niemand verwachtte hem veel brieven schrijven was niet in de mode bij de familie Burgman. Daar kwam hij de straat in, waar zijn ouders woonden. Wat klopte zijn hartO, als Lina in de laatste dagen, missohien gisteren, den smid het jawoord had gegeven Daar stond hij voor haar deur, hij stapte naar binnen. Hoe liefelijk kwam hem hier alles voor. Het blankgeschuurde koperwerk aan den muur scheen hem vertrouwelijk toe te glinsteren. Hij klopte zacht aan de kamerdeur. Vrouw Binder riep: „binnen!" (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1