Dinsdag IS Mei, l© Stand, ia aia commissaris met 50 stem men, werd aanbevolen, terwijl 12 briefjes ibracht. zijne benoeming Icclamatie de leden ïazien der reke- kozen. .n de orde de be- ieuwen directeur. Optennoort werd wijze, onder ap- ioteur verleend. In svolen de beer J. Ier stemming be- 46 sollicitanten adden aangemeld, |:ker door het da- meest geschikte werd mededeeling atie der lijn, welke en oplevert. Van erd ontvangen aan en aan goederen vroeg machtiging obligatieleening, ).000, op voor de voordeelige voor zal van dit bedrag noodig zijn. Als en goederen-ver- iden,zal het noodig a aan te schaffen. Sreenigde zich met A. A. van Doorn of het niet mo ienat in het leven 'lissingen en Mid- overweging toe. vroeg of op Zondag komende goederen rd, in het bijzonder viech. Het bestuur tracht worden aan n. De heer Vree- is of geen sehool- i ingevoerd,tevens |e hand te houden ïende spuwen, van Doorn vroeg isan niet kon wor- eende dat de prijs fietsen inderdaad ie lijn is niet ge ar en van der Harst voor verlaging van i toezegging werd feoek in overweging wenschen werden en hot bestuur Ida geopperde be olijk te gemoet to rgadering gesloten. sin gen. 2 Hei. ;OU WD: 23 j. en K. C. H. Dekker, wedr. r, jd. 27 j. - R. lm. 29 j. en J. M. J. D. ChriBtiaana, |s, jd. 25 j. fl. en J. O. van der |U WD; j. en M. Perwez, S»n Beers, jra. 30 j. gesch. 35 j. P- m. 26 j. en M. F. -=■ F. de Ruijter, PoschmanD, jd. 24j, |LEN: b. Perwez, z. Iderse, d. A. 0. JWinkelman, z. Schoe, d. IDEN: ,n A. Vader, 56 j. d. 4 m. Ho, 113. 44© Jaargang. VLISSIKGSCHE COURANT. Prijs per drie maaadea 1,80a tmea ff 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich big alle Boek- handelaren. Postdirecteuren of rechtstreeks bij de» Uitgever F. TAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187 m ADVERTENTIES; van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. -- Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie rvordl de prijs slechts fvoeemaal berekend. Groote letters en öliclié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli aonii immer 10. Abonnement»-Advertent!(in op zeer voordeelige voorwaarden. Bianenlancisclie McMeo, Werkwijze der Tweede Kamer. Men schrijft aan „De Tijd" Naar ik dezer dagen nit goede bron vernam, wordt er door de voormannen der verschillende pariijen hard gewerkt om het reglement van orde der Tweede Kamer aan een grondige herziening te onderwerpen, In geen geval zal bij even- tneele reglementswijziging de tegen woordige werkwijze, waarover, en te- jecht, door mannen van velerlei richting in de laatste maanden zco is geklaagd, behouden blijven. Inderdaad, een hoopvol voorteeken, de eenige manier om nu eens voorgoed uit het moeras van de verouderde werkwijze te geraken. Verordening op de winkelsluiting. In het Amsterdamsche gemeenteblad versoheen de onlangs aangekondigde verordening op de winkelsluiting, als veryroegde winkelsluiting steeds be titeld. Amsterdam doet hiermee aldus de eerste poging in ons land, om ook deze materie wettelijk (bij verordening) te regelen. Waar de zaak actueel en voor vele steden van ons land mede belangrijk is, laten wij de aan den gemeenteraad voorgestelde verordening in haar geheel Art. 1. Het is verboden een winkel geopend te hebben op gewone werkda gen tusschen 's avonds 9 en 's morgens 6 uur, Art 2. De bepaling van artikel 1 is Diet van toepassing op een winkel waar geen andere artikelen worden veTkoeht dan eet- en drinkwaren. Het is verboden een zoodanigen win kel geopend te hebben op gewone werk dagen tusschen 's avonds 10 en 's mor gens 6 uur. Art. 3. Als gewone werkdagen gel den nieta. de Zaterdag, b. de werk dag voorafgaande aan Hemelvaartsdag en Kerstmis, c. de zes werkdagen aan St, Nicolaas voorafgaande. Op deze dagen is het verbonden een winkel geopend te hebben tusschen 'a avonds 11 en den volgenden morgen 6 uur. Art, 4. Het ia verboden een winkel geopend te hebben op Zondag, uitge zonderd den Zondag aan St. Nicolaas voorafgaande. Art. 5. De bepaling van artikel 4 is niet van toepassing op a. een barbiers- of kapperswinkelb. een winkel, waar geen andere artikelen worden verkocht dan eet- en drinkwaren of tabak en sigaren.' Het is verboden een zoodanigen winkel geopend te hebben op Zondag oa halftwaalf voormiddag. Art. 6. De bepaling van art. 4 is niet van toepassing op een winkel, waarin een bewijs is opgehangen als bedoeld in art. 7, luidende ten name van den winkelhouder. FEUlldfETON. Duizend groeten en boodschappen gaf Johannes zijn vader mee. „En zeg aan Lina, dat ik er niet toe gekomen ben, Dj Marie aanzoek te doen, omdat ik haar niet lief had en omdat ze heel anders was, dan Lina zelf. Mijn hartelijke groeten aan haar en zeg, dat ik voort durend aan haar gedacht heb." «Hm, nu, ik wil het haar wel wggen", zei de oude, „maar ze is toch °ok de rechte niet voor je. Jij ziet naar grid, je wil je eigen meester zijn en dat verstandig van je." Johannes waagde het niet nog meer zeggen. Hij wilde zijn vader niet tegenspreken, die hem heden zoo duide lijk zijn liefde betoond had. Maar in zjjn t immer luider„Lina Het is verboden een zoodanigen win kel geopend te hebben op den Sabbath- dag. Art. 7. Aan hem, die B. en W. schriftelijk kennis geeft dat hij behoort tot een kerkgenootschap hetwelk den wekelijkschen rustdag niet op Zondag viert, en daaraan een duidelijke aan wijzing toevoegt van al de perceelen waarin hij binnen deze gemeente een winkel houdt, wordt op zijn aanvrage door B. en W. een bewijs afgegeven, en wel voor eiken winkel afzonderlijk, inhoudende, dat hij deze kennisgeving heeft gedaan. Art. 8. Het is hem, wien het bewijs in art. 7 bedoeld is afgegeven, verboden den winkel, waarvoor het bewijs strekt, geopend te hebben zonder dat dit bewijs aldaar duidelijk zichtbaar is opgehangen. Art. 9. Zijn op het uur, voor de winkelsluiting voorgeschreven, nog klan ten in den winkel aanwezig, dan mogen dezen nog bediend worden, doch niet langer dan gedurende een halfuur. Art. 10. De bepalingen der vorige artikelen zjjn niet van toepassing: a. op apotheken, b. op koffiehuizen en andere voor het publiek toegankelijke eet- of drinkgelegenheden. Art. 11. Het is verboden in koffie huizen en andere voor het publiek toe gankelijke eet- en drinkgelegenheden waren, welke uit die inrichting worden medegenomen, te verkoopen of af te leveren op de dagen en de uren waarop winkels volgens de art. 1, 3 en 4 moeten gesloten zijn. Echter gelden ten aanzien van den verkoop of de aflevering van eet- en drinkwaren of van tabak en sigaren de uren, waarop de winkels moeten gesloten zijn waarin uitsluitend die artikelen worden verkocht. Art. 12. Onverminderd de bepalingen op het venten in de Algemeene Poli tieverordening opgenomen, is het venten op den openbaren weg, behalve met drukwerken, dranken en kleine eetwaren, verboden op de uren, waarop winkels volgens de artikelen 1 en 3 moeten gesloten zijn. Het bepaalde in art. 11, 2, dezer verordening is echter ten dezen van toepassing. Art. 13. Een winkel wordt, al is de toegang niet gesloten, geacht gesloten te zijn, indien op andere ondubbelzinnige wijze zichtbaar is, dat hij niet voor het publiek openstaat. Een winkel wordt al is de toegang gesloten, geacht.geopend te zijn wanneer er klanten worden bediend of te woord gestaan, al ware het ook dat geen waren werden verkocht of afgeleverd. Art. 14. Waar in deze verordening wordt gesproken van tabak en sigaren worden daaronder tevens begrepen de bijbehoorende nevenartikelen. De Sabbathdagen worden geacht te eindigen met zonsondergang en aan te vangen 24 uren te voren. Onder koffiehuizen en andere voor het is beter dan alle anderen." De woorden van den ouden Burgman hadden waarheid bevat. Johannes werd in vrijheid gesteld, doch hem werd gezegd, dat hij de stad niet mocht verlaten en ter beschikking van het gerecht moest blijven, totdat het vonnis in de zaak van den moord geveld was. Den volgenden dag ging hjj weer aan het werk, alsof er niets voorgevallen was. Bij mijnheer Aalders ging hij echter niet in de woonkamer. Twee dagen lang zag hij Marie niet en toen hp haar toevallig ontmoette, wenachte hij haar koeltjes en toch beleefd geluk met haar verloving. Marie was zeer hatelijk. Zij pochte op Haakman's voorname familie en elk woord scheen er op berekend om hem te ergeren. Haar tot haar spijt ergerde hem niets, zelfs niet haar medelijden, toen ze zei„Ik hoop, dat u niet weer in de gevangenis moet, het is nog vol strekt niet zeker, dat u vrijgesproken wordt." Voor Johannes'ongeduld viel de tijd tot aan de terechtstelling zeer lang. Hij werkte dag en nacht, dat hielp hem het best over zijn kwellende gedachten heen. Zjjn patroon sukkeldeop zekeren publiek toegankelijke eet- of drinkge legenheden worden verstaan de inrich tingen in art. 182 der algemeene politie verordening opgesomd, benevens alle andere voor het publiek toegankelijke inrichtingen, waar eet- of drinkwaren worden verkocht voor verbruik ter plaatse van verkoop. Art. 15. De opsporing van overtre dingen dezer verordening wordt opge dragen aan de inspecteurs, brigadiers en agenten der gemeente politie. Art. 16. Zoo dikwijls de zorg voor de nakoming van de bepalingen dezer verordening dit vereiseht, zijn de in specteurs der gemeente-politie bevoegd, te allen tijde de woningen en lokalen der ingezetenen, ondanks de bewoners, binnen te treden. Art. 17. Overtreding van een verbods bepaling dezer verordening wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25. Dit ontwerp wordt voorafgegaan door een toelichting, waarin de commissie van de strafverordeningen de conclusie memoreert, waartoe de bekende enquête commissie kwam, nl. dat het particulier initiatief onmaohtig is gebleken, de vele misstanden weg te ruimen, die uit het ongebonden sluitingsuur voor de win keliers en hun bedienden voortvloeien. UnU-liberalen ea vrijzinnig-democraten, „De Vaderlander," antwoordt op dr. Bos' vermaning in de „Vrijz.-Dem." Daaruit blijkt, dat alle artikelen, die in „De Vad," zonder onderteekening of initialen verschijnen, geheel zijn voor de verantwoording van do redactie, „en waar die woont, staat bovenaan het blad in den hoek rechts te lezen." (Daar staat het adres van den Unie-seeretaris, den heer Roodhuyzen vermeld.) Het blad meent, dat dr. Bos beter gedaan had, zijn eigen geestverwanten eens onderhanden te nemen, over de wij ze, waarop zij zich over de liberale unie en haar leiders uitlaten en herinnert aan het optreden van verschillende vóórmannen der vrijzinnig-democraten ten aanzien der L. Unie. Het standpunt, door „De Vaderlander" ingenomen, was het volgend©„Hoe ook gesard en geprikkeld wij bepalen ons tot een woord van verweer en zullen geen aanvallen met tegenaanvallen be antwoorden. Van dat standpunt zijn wij een oogenblik afgeweken en dat doet ons leed, omdat wij inzien, dat de zaak, die wij voorstaan, niet bevorderd kan worden door aldus te redeneeren Gij verwijt ons dit en dat, maar keer in uw binnenste en zie, hoe het er daar uitziet. Moeht het echter de bedoeling van dr. Bos wezen ons ook af te houden van verweer, van kras verweer zelfs, dan zal dat pogen tevergeefsch zijn. Al ia iemand nog zoo afkeerig van twistgeschrijf en broedertwist, dat be hoeft hem niet te weerhouden zich te morgen bleef hij in bed, en toen Johannes naar hem kwam zien, bemerkte hij, dat de oude man zeer onduidelijk sprak en erg veranderd was in zijn gelaat. Marie vond, dat het zoo erg niet was, doch toen de dokter kwam, verklaarde deze, dat haar vader weer een beroerte had gehad en nu ernstig ziek was. De onderhandelingen over het over nemen der zaak door Johannes bleven nu onafgedaan. Deze ziekte van den patroon was ook de aanleiding, dat Johannes weder meer deelnam aan het huiselijk leven van mijnheer Aalders. Dikwijls drukte de oude man hem dankbaar de hand en Johannes begreep dien handdruk. Marie had weinig tijd om zich met haar vader te bemoeien, te meer daar zij veel haast maakte met haar uitzet, aangezien Haakman (naar hij beweerde) haar zoo hartstochtelijk lief had, dat hij van geen uitstel van het huwelijk wilde hooren. Marie was niet weinig trotsch op deze ongeduldige liefde en pochte dagelijks daarop tegenover Johannes. ACHTSTE HOOFDSTUK. De dag der terechtzitting brak ein delijk aan. De gearresteerde werklieden verdedigen, als hij wordt aangevallen." Dan wijst het blad op „op den vol strekt ongemoti voerden uitval" van mr. Treub in de vereenigiDg „De Jonge j liberalen" te 's Gravenhage aan het adres j der liberale unie en met name haar voorzitter. Toeh sloten mr. Treub en zijn vrien den in 1905 met denzelfden politicus,noch een compromis, noch een bondgenoot- - schap. Laat mr. Treub dan nu eens zeggen aan welke euveldaden zich deze politicus sinds dien tijd heeft schuldig gemaakt, i waardoor zelfs een vergelijking met mr. Yan Houten in zijn nadeel moet uitvallen. Wij zijn er zeker van, dat de spreker met den mond vol tanden zou hebben gestaan, indien één der jongere of oudere liberalen, daar aanwezig, het woord had genomen om te vragen „Welk recht hebt gij den heer Borge- sius voor te stellen als een afvallige, als iemand, die in strijd handelt met de tot hiertoe door hem beleden be ginselen Laster maar, laster maar, schijnt van dien kant het parool te zijn, er blijft altijd iets van hangen. Zal nu eindelijk de heer Borgesius eens de rol van zwijger laten varen en protesteeren tegen zulke verdacht making Maar als hij dat doet, zal hij waar schijnlijk van vrijzinnig-democratischen kant moeten hooren, dat hij onnoodig verbittering wekt, en het bondgenoot schap tusschen de beide fracties in ge vaar brengt 11 Ons zal dit echter niet beletten, om dergelijke tactiek als thans, van die zijde wordt toegepast, telkens als het noodig is, naar verdienste te brandmerken. Maar.... niets zal ons liever zijn, dan dat ons daartoe geen aanleiding zal ge geven worden. Want deze woorden van den heer Bos onderschrijven wij geheel, „dat er wel wat beters te doen is voor hen, die meenen, dat in deze vierjarigs periode de denkbeelden op vrijzinnig zoowel als democratisch gebied, krach tig kunnen worden gepropagandeerd en ten deele gerealiseerd. Vrouwenkiesrecht. Een groep vrouwen hier te lande dringt met taai-volhardenden ijver aan op het toekennen van het kiesrecht aan haar sekse. Hoe weinig belangstelling er intus schen bij de vrouw voor het openbare leven bestaat, bleek dezer dagen dui delijk uit eene proefneming. Iu het vooruitstrevende Groningen besloot de liberale kiesvereeniging „Bur gerplieht" hare deuren ook wijd open te stellen voor de vrouwen, tot groote ergenis van meer gematigde leden, die vreeaden eerlang de mannen in alle vergaderingen door de vrouwen over stemd te zien. En hoeveel dames, dénkt ge, dat zich waren op hun eerste bekentenis terug gekomen, ofschoon de kastelein hen had herkend als tot de spelers van dien avond te behooren. Ook was gebleken, dat de vermoorde man een herhaaldelijk gestrafte dief was, die in nog andere opzichten ongunstig stond aangeschreven en dienzelfden avond uit Amsterdam was overgekomen. Niet alleen kende de kastelein den man, hij had ook eenige bagage van hem in bewaring genomen. Zoo stond de zaak voor Johannes reeds gunstig, toen kort voor de terecht zitting een der werklieden een volledige bekentenis deed. Hierdoor werd het mogelijk nog twee medeschuldigen te arresteeren, die ook weldra alles be kenden. Dit had tengevolge, dat Johannes van het gerecht een kennisgeving ontving met het bericht, dat de gevangenen bekend hadden en hij nu vrij was om te gaan, waarheen hij wilde. Zijn hart sprong op van vreugde. Er bleef hem echter geen tijd om zich aan dit heerlijke gevoel over te geven, want Haakman kwam doodsbleek in de werkplaats naar hem toe en verzocht hem op fluisterenden toon mee te gaan naar mijnheer Aalders. voor het lidmaatschap aanmeldden? 2, zegge twee. Het feit is teekenend en verblijdend tevens. („Geld.") Nat. Christ. Geheelonthouders. Den 18en Mei viert de Nationale Christen Geheelonthoudersvereeniging haar vijf-en-twintigsten verjaardag. Op den 18en Mei 1881 werd zij op gericht in een vergadering te Amsterdam, waar 17 mannen waren samengekomen, die voor het meerendeei reeds geruimen tijd geleden den strijd hadden aanvaard tegen den bedwelmenden drank. Ook de pioniers waren er bij, ds. Adama van Seheltema en prof. Valeton, die reeds in 1862 en 1863 het reuzenwerk hadden aangevangen. Met moed en volharding hadden ze nu bijna 20 jaren gearbeid. Tot nu toe was de strijd plaatselijk geweest. Maar was het drinken een volkszonde, het alcoholisme een volks ziekte, dan werd het hoog tijd, dat van de bestrijding der drinkgewoonten een volkszaak werd gemaakt. Welnu, dat was het doel van die 17 Christenman nen, die op den genoemden dag hebben gesticht de Nationale Christen Geheel onthoudersvereeniging. Sloot in 1882 de eerste afdeeling zich aan, in 't begin van 1890, het jaar der reorganisatie, waren er twaalf. Een snelle stijging volgde op de algemeene ver gadering van 8 October 1891 konden er twee en dertig worden vermeld. In 1899 was het honderdtal bereikt. Maar 't scheen voor een oogenblik dat dit het hoogtepunt zou blijven. Er kwam stil stand, achteruitgang. Maar na 1901 komt er weer schot in. In September 1905 waren er honderd en vijftig af- deelingen. En nu, op den 2Ósten ver jaardag der vereeniging, telt zij er ruim honderd en zestig. Centraal bureau voor Onderwijsadviezan. De Bond van Nederlandsche Onder wijzers heeft een „Centraal bureau voor Onderwijsadviezen" opgericht. Dit bureau is gevestigd le Constantijn Iiuygensstraat te Amsterdam. Het heeft ten doel het versohaffen van adviezen, mededeelingen en rapporten over onder- wijsaangelegenheden, inzonderheid voor zoover deze in betrekking staan met de onderwijzers-vakvereeniging, Verder zai het bureau zich bezig houden met het verschaffen van raad inzake kinder arbeid, horhalmgsonderwijs, leerling wezen enz. Het „N. v. N," verzekert, dat ec geen woord waar is vau het bericht van bet „Hbld." over het honorarium, door dr. A. Kuyper te genieten voor zijn reisbeschrijving. „Er is aan dr. Kuy per door een Franschen uitgever vol ledige vergoeding geboden van al zijn reiskosten voor een dergelijke reisbe schrijving, maar dr. Kuyper is op die Johannes verschrikte; hij volgde Ma rie's verloofde onmiddellijk naar de kamer van zijn patroon en onderweg vertelde Haakman hem, dat hjj den ouden man uit de courant voorgelezen had en plotseling was deze wild geworden van angst en woede hij sprak verwarde taal en hij en Marie wisten niet, wat za beginnen moesten. Johannes boog zich over den opge wonden ouden man, die hem de gebalde vuist toestak, waarin hij een stuk papier van een eourant vasthield. Het waa duideljjk te zien, dat de oude erg van streek was. Johannes nam het stuk van de courant uit zijn vuist en begreep eindelijk de gebaren, die de oude voortdurend maakte. „Ik geloof, dat hij de brankast open wil hebben", zeide hij. „Goeie Hemel I" riep Haakman, „zou hij zoo dwaas geweest zijn, dat Zeg, Marie, je papa had zijn geld toch niet bij den bankier Overklip „Ik geloof ik weet niet stotterde zij. De oude man stiet vreeselijke kreten uit. erdt vervals u)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1